IN PLAATS VA OOflARTSRKEI Nm ff. Cjroen cZwartrJexeU in het harL, /óortbestaan PEN op Texel liet te garanderen Spontaan op de bres voor Poolse collega's @"0 De sint is er weer! Leliewerkers pikken aanhoudingen niet TIJDELIJK 250/o KORTING OP DE GLAZEN. HANS ANDttS OPTICIENS Spoedig besluit: uitbreiden of afbouwen Windstootje.... KNIP DE BON UIT. <Q>j -De" sw Algemene beschouwingen van de Texelse partijen a Goede start Texels toneel seizoen Livingstone tekent contract met gemeente w Vandaag beslissing over profweek Weer Texelaars naar de Golf s» Uitmuntend konijn bij Kotex Diefstal opgelost DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 t GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.533 kunnen doen. „We zullen bekijken waarom de situatie zo is en vervol gens of dat aanleiding is voor de ge meente om zich in te zetten om de Polen te behouden", aldus hield Schipper zich op de vlakte. Hij advi seerde Trap en zijn personeel om de verantwoordelijke staatssecretaris (Kostol een brief met handtekeningen te sturen, in de hoop dat dit zal bij dragen aan een oplossing voor vol gend jaar. „Ook zult u zich aan de Lees verder pagina 5 Op de Brink in De Koog vond gistermorgen een aanrijding plaats door....de wind. Een 29-jarige inwoner van die plaats had zijn wagen gepar keerd achter de auto van een DuitserHij had verzuimd de handrem aan te trekken en door de forse wind woei zijn auto tegen de andere. Krassen deuken en een kapotte kop lamp waren het gevolg. Fantastisch nieuws van Hans Anders! Bij inlevering van deze bon knjgt u tijdelijk* maar liefst 25% korting op ons alasproaramma. zonder ooaartsreceDL Vragen? Bel gratis de klantenservice 06'0 22 67 76 vindt onze adressen in de Gouden Cids. kile is ReldiR vanaf 6 november i ml december 1 000.25 kfï>l advertenties, abonnementen, etc. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741 ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los /1,10 Naar het raadhuis Twee DIA-inspecteurs, vergezeld van Texelse politiemensen, kwamen gistermiddag omstreeks kwart voor drie onverwacht de schuur van Trap binnen. Ze ondervroegen alle op dat moment aanwezige leliewerkers met de vraag „bent u Nederlander?". De ondervraging leidde tot de aanhou ding van vijf Polen, die zich zonder verzet te plegen lieten meenemen. De „inval" gebeurde zonder medewe ten van Trap, die zelf op het land aan het werk was. Het verbouwereerde personeel nam het, na van de eerste schrik te zijn bekomen, op voor het afgevoerde vijftal. „You no work, we no work. We strike" („Jullie geen werk, wij geen werk. We staken"), staken ze de Polen een hart onder de riem. „We kunnen ze niet missen. Het zijn harde werkers die hier al een jaar of vier, vijf komen, en geen misdadi gers", aldus een bollenwerkster. Ie kindervriend zaterdag in actie. De daad werd bij het woord gevoegd. Onder weersomstandigheden die aanzienlijk beter waren dan 'Iders in het land kwam Sint Nicolaas zaterdag op Texel (iets vertraagd) aan en maakte zijn \ntocht in meerdere dorpen. De belangstelling was zeer groot. Een paar duizend ouders met kinderen was naar de haven gekomen om met eigen ogen te zien hoe de Goedheiligman voet aan wal zette onder de vrolijke tonen van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. De Sint en '.ijn knechten maakten gebruik van het tot Spanjeomge doopte onderzoekingsvaartuig Navicula", welwillend en com pleet met schipper Ewoud Adri aans beschikbaar gesteld door iet Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. 'e eerste Texelaar die Sint be groette was burgemeester Ton Schipper, die de goede bis- chop in zeer hartelijke bewoor dingen welkom heette op Texels grondgebied. Toen was de beurt aan de heren Wies Hendriks en Peter Bakker van bet comité dat de intocht had georganiseerd. De goedheilig en had het geruime tijd druk net het schudden van honder den handen en handjes van de 'oegestroomde ouders en kin deren, voordat hij zich met zijn evolg naar Den Burg (en de indere dorpenbegaf, waar de ntócht en de aansluitende ont moeting met kinderen perfect butiebedrijven. In deze op concurrentie inspelende nieuwe constructie geldt het PEN bedrijf Texel als een dure eenheid die effi ciënter moet werken om bestaans recht te houden. Of dat in voldoende mate mogelijk is, wordt momenteel bestudeerd, uiteraard mede in het licht van nieuwe investeringen die op Texel op vrij korte termijn nodig zijn als het bedrijf daar zou blijven. Begin volgend jaar moet vast staan welke kant het opgaat. Werkgelegenheid Volgens ir L.M.M. Paulissen, hoofd districten van het PEN en manager Ir W. ten Have van de Texelse PEN- vestiging zal het lot van de Texelse centrale niet alleen van keiharde be rekeningen afhangen. De werkgele genheid die het bedrijf voor Texel inhoudt en de kapitaalsvernietiging die ontmanteling van de centrale zou betekenen, worden ook meegewo gen. Maar de beslissing ligt dus met in handen van het PEN maar van SEP en UNA. Als die een kabel willen, houdt alles op. Bij voorbaat staat echter vast dat het PEN met minder personeel moet draaien. Om die reden worden al ge- !t voortbestaan van de PEN-centrale op Texel staat weer ter icussie. Nog meer dan vroeger is het Provinciaal Elektriciteits- drijf Noordholland genoodzaakt tegen lagere kosten stroom te jduceren. Verdergaande automatisering, inkrimping van het rsoneelsbestand en andere op efficiency gerichte maatregelen n daarbij onvermijdelijk. De vraag of de in verhouding tot zijn rmogen dure electriciteitscentrale op Texel op termijn is te indhaven, is daarom opnieuw actueel. de installatie van de drie nieuwe se dieselgeneratoren waardoor de itrale veel efficiënter is gaan aien, is het een tijdje stil ge est, maar inmiddels is gebleken de vraag naar electriciteit op iel veel harder groeit dan ooit is orzien. Het in 1987 opgestelde lan 2000" ging ervan uit dat een kvraag van 10 megawatt pas zou rden bereikt in het jaar 2000. ans staat vast dat deze piek vol- id jaar al wordt gehaald. In tech- ch opzicht is het geen enkel probleem om die stroom te leveren, want het totale geïnstalleerde ver mogen van de Texelse centrale is goed voor 27 megawatt. Tot de ma chines die dat moeten leveren beho ren echter ook de twee oude weinig rendabele stoomgeneratoren van elk 7,5 megawatt. Laat men deze buiten beschouwing, dan is duidelijk dat gedacht moet worden aan toekom stige vernieuwing/uitbreiding waarbij automatisch de vraag aan de orde komt of het niet beter is de centrale op te heffen en een kabel naar het vasteland te leggen. Wet De prikkel om naar de goedkoopste oplossingen te zoeken is toegenomen als gevolg van de inwerkingtreding van de electriciteitswet, die samen werking tussen de verschillende elec- triciteitsbedrijven op het gebied van productie en distributie voorschrijft. Een van de consequenties is dat klei ne, minder rendabele eenheden zich bij de productie moeten houden aan eisen van de „cluster" „UNA" die wordt gevormd door de electrici- teitsproductiebedrijven van Utrecht, Noordholland en Amsterdam en van het landelijke coördinerende orgaan SEP (Samenwerkende Electriciteit Producerende bedrijven). De SEP, be heerder van het landelijke koppelnet, koopt de stroom zo voordelig moge lijk in en verkoopt deze aan de distri- Een 16-jarige inwoner van Den Burg heeft zondag na verhoor bekend en kele malen deze maand een greep te hebben gedaan in de kassa van een benzinepomp in Den Burg. In onbe waakte ogenblikken tijdens bezoeken aan bevriende werknemers zag de jongen zijn kans schoon. De totale buit bedroeg zo'n ƒ800,-. De eigenaar van de pomp deed aangifte en het onderzoek dat daar op volgde leidde tot de dader. Er wordt een schade vergoeding geregeld. In auto's ging de meerderheid van het 45 man sterke personeel richting raadhuis, waar een onderhoud met de burgemeester werd geëist. Hoe wel Texels eerste burger op dat mo ment druk in vergadering was met de wethouders ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling, maakte hij tijd vrij voor een onderhoud. Terwijl het personeel de raadhuishal bevolkte, hadden Trap en zijn rechterhand Pie- ter Bakker een gesprek met de bur gemeester en chef algemene zaken Wout Stam. Na afloop van dit onderhoud werden de wachtende personeelsleden in de raadszaal ontvangen. „Prima, dat u hierheen bent gekomen. Maar ik vrees dat ik als burgemeester geen enkele bevoegdheid heb; het rijk stelt de regels en controleert, zoals u hebt gemerkt", aldus Schipper. Stam leg de uit dat het rijk verantwoordelijk is voor de naleving van de regeling bui tenlandse werknemers (,,'n koehan del") en dat de burgemeester belast is met de vreemdelingenwet. Medaille Schipper wilde en kon geen toezeg gingen doen, omdat hij eerst ook de „andere kant van de medaille" wilde weten en omdat hij niet precies wist wat hij er als burgemeester aan zou ruime tijd geen nieuwe mensen meer aangenomen In de Texelse vestiging als geheel (dus inclusief het distribu tiegedeelte) werken thans 48 men sen. Zes jaar geleden waren dat er nog 65. Per 1 januari vertrekken er opnieuw twee. Deze geleidelijke af bouw van het personeelsbestand vol trekt zich volgens natuurlijk verloop. Ook bij verdere afslanking zal dat het geval zijn. Geen probleem Dank zij voortschrijdende techniek en vakkennis levert dat geen enkel risico op voor de stroomleverantie. De Texelse centrale functioneert perfect Lees verder pagina 7 Personeel en baas Willem Trap (geheel links aan de tafel) wachten in de raadszaal op de burgemeester. Het personeel van het bloembollenbedrijf van Willem Trap uit Oosterend heeft burgemeester Schipper om opheldering en steun gevraagd, nadat gistermiddag controleurs van de Dienst Inspectie Arbeidszaken (DIA) vijf Poolse werknemers van dit be drijf hadden aangehouden. De Polen, drie mannen en twee vrou wen, zouden niet in het bezit zijn van geldige visa en/of werkvergunningen Bij een ander, door de politie niet met name genoemd, Texels leliebe- drijf werden nog twee Polen aange houden om dezelfde reden. Alle aangehouden personen werden na verhoor in het politiebureau weer op vrije voeten gesteld, in afwachting van een besluit van hogerhand. De burgemeester kon en wilde het per soneel geen toezeggingen doen. Donkere wolken pakken zich samen boven de electriciteitscentrale. de toekomst van het bedrijf is onzeker. Klaart de lucht weer op. of....?

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1