Cjroen rwartsjexels in het harL, foch f55.000f- subsidie loor nieuw gebouw KTF Zeven aannemers in combinatie Om kans te hebben op „groot werk" 'oorstel Poster krijgt krappe meerderheid „Schulpengat" vaart al Stroomstoring door afschakeling motor Bruinvis aangespoeld Veilig slot op fiets van Cor EEN KOOPSOMPOLIS BEHOEFT EEN DEGELIJK ADVIES Maak gebruik van de „soepele wetgeving" nu het nog kan! Rabobank Q Meer bank voor je geld OERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.534 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 Woningbouwproject Den Hoorn ter discussie w Burgemeester: geld voor verbetering openbare orde 9* Raad accepteert alle belastingverhogingen Onderzoek naar overname Lindeboom-zaal Gamma-toernooi van de baan advertenties, abonnementen, etc. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12 741 iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. ns Hopman, Pater Witteplein 27. Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs 741,40 per half jaar; Los 71,10 Oosterend en de Cocksdorp hebben gistermiddag ongeveer 20 minuten zonder stroom gezeten. Volgens PEN-woordvoerder W. Ten Have moet de oorzaak worden gezocht in de grote motor (4,6 megawatt), die net een onderhoudscontrole had on- Sinds dinsdagochtend vaart de nieu we veerboot „Schulpengat" op eigen kracht. Het schip maakt vanaf de werf zg. instelvaarten, waarbij de apparatuur aan boord wordt afge regeld. Na afloop van dit vaarprogramma gaat het schip in dok waarbij het on derwatergedeelte zal worden voorzien van de zg. scheg. Dit onderdeel is bij de bouw in Heusden niet direct aan gebracht in verband met kans op breuk bij de stapelloop. Volgens de planning (die als gevolg van weers omstandigheden kan worden gewij zigd) zullen eind volgende week de technische proefvaarten op de Noord zee worden gemaakt. Daarbij zal worden vastgesteld of het schip vol doet aan de eisen van opdracht en bestek. De officiële overdracht is in de laatste helft van december. dergaan. Rond 17.00 uur gistermid dag, toen de motor goed en wel tien minuten draaide, werd de machine door een beveiliging automatisch af geschakeld. Om de betrokken dorpen zo snel mo gelijk weer van stroom te voorzien, werden andere machines bijge- schakeld. Een gistermiddag ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat er iets niet klopt. „Er zijn rare dingen in het be veiligingscircuit en in de motor zelf aangetroffen," aldus Ten Have, die hoopt dat de schade meevalt. Het onderzoek is vanmorgen om 06.00 uur voortgezet. Vrij snel kwam men erachter dat de oorzaak lag in een waterlekkage aan een cilinder. In de loop van vandaag wordt de cilinderkop vervangen, waarna de motor weer kan worden opgestart. Op het strand ter hoogte van paal 16 werd zondagmiddag een dode bruin vis aangetroffen. De vinder, Maarten Jan Boon uit Den Burg, seinde terstond EcoMare in. Medewerkers van het centrum brachten de bruinvis naar EcoMare voor kort onderzoek. Het bleek te gaan om een volwassen exemplaar van ongeveer 1.25 meter, dat nog niet lang dood moet zijn ge weest. Het dier was sterk vermagerd. Na deze eerste inspectie werd de bruinvis naar het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN) in 't Horntje ge bracht voor wetenschappelijk onder zoek. Strandjutter en fietsfanaat Cor Ellen heeft zijn rijwiel laten voor zien van een goedgekeurd veilig heidsslot en in het frame zijn postcode en huisnummer („1794 ZG 5") laten graveren. Hij was daarmee een van de eerste Texe laars die gebruik maakte van de tijdelijke mogelijkheid om deze veiligheidsmaatregelen tegen ge reduceerd tarief te laten uitvoe ren. Ellen liet het karweitje opknappen bij de gebroeders Kees en Peter Ran in de Gra venstraat in Den Burg. Maar ook de andere rijwielherstellers van Texel doen mee aan deze actie, die uitgevoerd wordt in samen werking met de politie. Tot 7 de cember kan men nog bij hen terecht voor totaal f25,-. gemeente zal ongeveer ƒ55.000,- bijdragen in de kosten van tin 1991 te realiseren nieuwe verenigingsgebouw van het Ko- iklijk Texels Fanfarecorps (KTF). Dat werd dinsdag in de be- itingsvergadering mogelijk gemaakt door een eenmalige nvullende subsidie van ƒ25.000,- beschikbaar te stellen. De it van het geld komt uit de „pot" voor investeringssubsidies 1991, die op ƒ55.000,- gehandhaafd wordt. Ook tennisvereni- ig Deuce en de stichting Overdekte Manege Texel kunnen edelen uit deze pot, maar het uitkeringsdeel is nu een stuk er dan de gebruikelijke 25 procent. pas omstreeks een uur of elf plaats vond, kon het nog alle kanten op. 's Middags reageerde wethouder Tine Krijnen op de voorstellen die de raadsfracties in hun algemene be schouwingen hadden gedaan, met een nieuw eigen voorstel. Het college als geheel zag in de algemene be schouwingen geen aanleiding om van gedachte te veranderen, maar me vrouw Krijnen wel. Haar oorspronke lijke minderheidsstandpunt was een eenmalige verhoging van het budget met ^30.000,- tot ƒ85.000,-. Die ver hoging zou moeten worden gedekt uit een verhoging van de onroerend goed-belasting (OGB) met twee pro cent. Bot Dinsdagmiddag wijzigde de wethou der haar voorstel, tot tevredenheid van onafhankelijk raadslid Jan van Asselt. ,,'n Botte verhoging van de OGB is een verschrikkelijk simpele oplossing in een sector waarin ruim 22 miljoen gulden omgaat", sneerde hij. „Het is heus geen liefhebberij van mij om de OGB te verhogen", ant woordde mevrouw Krijnen, „maar bit tere noodzaak. En ook een signaal: als je méér geld wilt, kun je aan be lastingverhoging niet ontkomen." Haar nieuwe voorstel betrof een ver hoging van het budget met ƒ25.000,- (zoals Texels Belang-raadslid Poster had geopperd), met een andere fi nanciering. „Geen verhoging van de OGB, maar het geld gebruiken dat vrijkomt door het schrappen van de strandbewaking bij paal 31 en 33", stélde Tine Krijnen voor. De ƒ25.000,- zou volgens haar jaarlijks boven het normale budget van ƒ55.000,- beschikbaar moeten zijn voor clubs en instellingen die voor zeer hoge investeringen staan. „Tege lijkertijd", aldus mevrouw Krijnen, „zullen we aan een deugdelijke rege ling moeten werken op de langere termijn." Naaktstranden Onder druk van opmerkingen uit de raad en van collegeleden wijzigde de wethouder later tijdens de vergade ring haar financieringsvoorstel. Ze houder Krijnen: pogingen ir Deuce en de manege was dit iluit een half ei, dat beter is dan lege dop. Volgens het oorspron- ijke b en w-voorstel zou het hele Iget van ƒ55.000,- namelijk aan worden besteed, zodat er voor andere gegadigden niets zou teren. Uit de raad kwamen tegen- irstellen en ook wethouder Tine nen-Baijs ondernam een poging drie aanvragers tevreden te stel- Uiteindelijk ging de raad met 8 en 7 stemmen akkoord met een npromis van Gerbrand Poster iels Belang), nadat eerder een rrstel van het CDA voor een een- lige subsidie van f105.000,-was worpen. Over de hoogte en de deling van het budget zal vóór de jrotingsbehandeling van volgend een nieuw voorstel moeten wor- gedaan. besluit kwam dinsdag tot stand een schier eindeloze discussie met ir uiteenlopende voorstellen, stuursleden van de aanvragende tijen volgden het verloop met inning op de publieke tribune of en aan de radio gekluisterd. Gedu tte de vergadering hebben ze zich jetwijfeld enkele malen afgevraagd I in vredesnaam de uitkomst zou tden. Tot aan de stemming, die Nel Eelman (CDA): voorstel verworpen liep namelijk te ver vooruit, omdat de raad nog helemaal geen besluit had genomen over schrappen van de strandbewaking,En mocht dat wel doorgaan, dan willen wij de be treffende badmeesters overplaatsen naar de naaktstranden", gaf PvdA- fractieleider Gerard van der Kooi te kennen. „Scheelt in elk geval in de kleding", grapte Poster. Voor wethouder Krijnen was duidelijk dat ze naar een andere dekking moest zoeken. De keuze viel op Posters voorstel de f25.000,- uit de algemene reserve te halen. „Een enthousiaste, 100-jarige vereni ging met een centrale plaats in de samenleving verdient goed onder dak", motiveerde de wethouder. Goedkoper Een voorstel van Gré Zegers-Zijm (PvdA) om uit te kijken naar goedko- Lees verder pagina 5 Zeven Texelse bouwondernemingen hebben de handen ineen geslagen om werken te kunnen uitvoeren die anders aan hun neus voorbij zouden gaan. Alle betrokken bedrijven blijven nor maal en zelfstandig voortbestaan, maar zullen gezamenlijk optre den bij projekten die voor één bedrijf te groot of te riskant zijn. Op die manier hopen ze tegenwicht te kunnen bieden aan grote aanne mingsbedrijven van het vasteland. In de combinatie zitten bedrijven van zeer uiteenlopend kaliber: Drijver, Geus. Daalder, Gieze, Visser, Tebo en Duin. Zij zijn bezig een besloten vennootschap in het leven te roepen en hopen zich meer dan eens te kunnen aandienen op aanbestedin gen, waar zij anders niet eens zou den worden toegelaten omdat bij grote werken bepaalde eisen worden gesteld aan omvang en kwaliteit van de inschrijvers. Dourleinkazerne De in de maak zijnde combinatie is al actief geweest. Zij was één van de veertien aannemingsbedrijven die deelnamen aan de vorige week in Amsterdam gehouden openbare aan besteding van het nieuwe hoofdge bouw van de Joost Dourleinkazerne. Er werd ingeschreven voor f6.662.000,- excl. btw. Dat was niet laag genoeg want Bouwmaatschappij De Leeuw Jellema uit Den Helder kwam met f6.371.000,- uit de bus en zal het werk vrijwel zeker krijgen. Jaap Drijver, een van de aannemers van de Texelse combinatie, vindt het jammer dat het niet is gelukt, maar is zeer hoopvol wat betreft volgende gelegenheden. Het inschrijfbedrag van de combinatie was slechts 4,5% hoger dan dat van het Helderse be drijf, wat het gevoel geeft dat men in dergelijke situatie zeker niet bij voor baat kansloos is. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat de combinatie nog piepjong is. De ervaring elders heeft geleerd dat dergelijke samenwer kingsverbanden vaak in het begin niet scoren, maar later wel. De ma nier waarop de combinatie moet functioneren is overigens nog onder werp van discussie. Er wordt nogal wat gevraagd van het onderlinge ver trouwen. Men wil wel incidenteel sa menwerken maar niemand moet het gevoel kunnen krijgen dat de indivi duele bedrijven daar schade van on dervinden of dat één of enkele partners van de combinatie er veel meer profijt van hebben dan andere. Bekende Het bedrijf De Leeuw Jellema is de voortzetting van het bekende Helder se bedrijf Van Wijnen, dat vaker op Texel werken heeft uitgevoerd, onder andere het legeringsgebouw van de Dourleinkazerne en EcoMare. Wat nu op het terrein van „De Mok" gaat verrijzen is een multifunctioneel hoofdgebouw. Het complex (met een inhoud van 16000 m3 en een opper vlakte van 3600 m2) bestaat uit een kantoorgedeelte, legeringsgedeelte, sportaccommodatie, recreatieruime, een grote keuken en een eetzaal. De bouw moet begin december van start gaan en zal een jaar duren. Diverse oude gebouwen van de Dour leinkazerne zullen worden gesloopt om plaats te maken voor de nieuw bouw. Dit sloopwerk alsmede het uit voeren van enige bouwkundige voorzieningen is al eerder apart ge gund aan L. van der Wal in Den Hel der en vergt alleen al ca 1,3 miljoen gulden. Texelse bedrijven zullen nauwelijks een graantje kunnen meepikken van de nieuwbouw op De Mok. Ook de belangrijkste onderaannemers komen van het vasteland. swel van het nieuwe hoofdgebouw van de Joost Dourleinkazerne.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1