Commissie verdeeld over woningbouw 't Zouteland u „Prutsonderzoek dorpscommissie Bang&0lufsen|) Gratis bij B&O luidsprekers „Hoopvol over suppletie Koog" Testen sirenes voorlopig zinloos Overname haven houdt de gemoederen bezig Singers of the Lord in gereformeerde kerk Toga niet terug Texelstroom kreeg ligplaats in Den Helder PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER „Het onderzoek dat de dorpscommissie heeft laten doen naar de behoefte aan woningen in 't Zouteland is pruts", aldus D. van der Wel, één van de bezwaarmakenden gisteravond in de raads commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. Er werd een hoorzitting gehouden over de gemeentelijke plannen voor wo ningbouw in het gebied ten zuiden van Den Hoorn, tussen de Stolpweg en de Mokweg. Drie van de vijf commissieleden stem den uiteindelijk in met de plannen van het college van b en w. De dorpscommissie van Den Hoorn heeft vorig jaar in het dorp een en- quete gehouden over de behoefte aan woningen aan de zuidzijde van het dorp. Daar kwam veel reactie op, maar later trokken zich nogal wat po tentiële bewoners terug. Van der Wel had méér redenen waar om hij tegen het plan is. „In Den Hoorn zijn 40 a 50 zomerwoningen. Zouden die niet beter voor perma nente bewoning geschikt kunnen worden gemaakt? Dan hóeft er niet eens te worden gebouwd." Van der Wel vond de lokatie ten zuid en van het dorp ongelukkig gekozen. In het plan zijn vier bejaardenwonin gen opgenomen. „Die zouden veel dichter bij het centrum van het dorp moeten worden gesitueerd. En je zit met een verkeersprobleem. Je kunt die nieuwe bewoners niet allemaal over de Naalrand sturen. Die is veel te smal; er is geen ruimte voor een trottoir." Gekleurd Ook J. Moeskops verklaarde moeite te hebben met de enquete van de dorpscommissie. „Het leverde een gekleurd verhaal op. In Den Hoorn zelf zijn genoeg bouwlokaties, waar op minder verstorende wijze wonin gen zouden kunnen worden gereali seerd. Ik snap trouwens niet waarom een parkeerplaats wordt afgewezen ten behoeve van de fauna en deze woningbouwplannen midden in een natuurgebied wél bespreekbaar zijn." T. Hoogerheide constateerde dat het doel van de hoorzitting het afwegen van tegengestelde belangen is. „Het is een taak voor de gemeente om woonruimte te scheppen voor de eigen bevolking. De hoeveelheid hangt af van de vraag. Maar als er veel tegengestelde belangen zijn bij een bepaalde lokatie, moeten alterna tieven worden overwogen. In hoever re is dat bij dit plan gebeurd?" Hoogerheide merkte op dat de dorps commissie, waarschijnlijk uit angst voor te weinig aanbod voor de dorps school of te weinig klanten voor de plaatselijke winkels, een behoefte heeft aangegeven die met helemaal klopt. „Men kwam met een lijst po tentiële bewoners, maar de dorps commissie is voorbij gegaan aan de belangen van anderen. Trouwens, de uitbreiding van je dorpsbevolking door nieuwbouw is geen duurzame oplossing voor de eerder geschetste problemen." Hij vond het gek dat de gemeente zich in deze zaak laat lei den door een peiling die niet deugt. „Als u het écht zorgvuldig had be handeld, zouden wij hier niet hebben gezeten...." Geen twijfel PvdA'er Gerard van der Kooi zei niet op voorhand te twijfelen aan het plan van het college Hij vroeg of het on derzoek van de dorpscommissie door de gemeente was geverifieerd. Be leidsambtenaar Albert Hut van de af deling ruimtelijke ordening legde uit dat de provincie andere opties om woningen te bouwen bij Den Hoorn heeft afgewezen. „Dit was de enige mogelijkheid. Daarom hebben we in dertijd de grond van Lap gekocht en een agrarisch bedrijf verplaatst. We dachten in eerste instantie aan veer tig nieuwe woningen, maar naar aan leiding van de ingediende bezwaren denken we nu dat met 21 huizen de behoefte aan woonruimte in Den Hoorn aardig wordt gedekt." Hij leg de uit dat de ruimte die er nog is in het dorp zelf, geschikt is voor maar negen woningen. „Tot het jaar 2000 mogen we 39 woningen in Den Hoorn bouwen volgens het zoge naamde „kleine kernen-besluit". Daar zitten we met ons huidige plan dus ver onder", aldus Hut. De bestemming tweede woning kan niet zomaar worden gewijzigd in een permanente status. „Dat is de eigen schuld van de gemeente. Indertijd is de bouwgrond voor een hogere prijs verkocht. We zouden de rechten kun nen afkopen, maar dat wil het colle ge niet. Dus kunnen we die status niet zomaar ombuigen." Niet logisch Wethouder Barendregt vertelde de aanwezigen dat het college het plan dus al iets heeft aangepast om de bezwaarmakenden tegemoet te ko men. Maar daar waren de aanwezi gen allerminst over te spreken. Hoogerheide: „Het blijkt dus dat u nu over iets praat waar wij nog niets van weten. Ik waardeer het dat u zo snel op ons reageert, maar het lijkt me logischer en ook netter dat u ons die verandering had laten weten, bij voorbeeld door het nieuwe plan mee te sturen met de uitnodiging. Nu lijkt het net klein Roemenië...." Ambte naar Jim Le Roux zei dat het niet ge bruikelijk is dat alle tussentijdse wijzigingen in plannen opnieuw ter inzage komen. „De commissie kan er nu over praten. De halvering van het oorspronkelijke aantal geplande wo ningen geeft alleen maar aan in wel ke richting het college denkt. En dat idee wordt alleen maar uitgewerkt als de commissie ermee instemt." Onafhankelijk raadslid Jan van Asselt vond de tekening die bij het plan was gevoegd maar vaag. Hij wilde meer specifieke informatie over de soort woningen die de gemeente wil bou wen. Hut vertelde dat het om vrije sectorwoningen in de buurt van het dorp gaat. De rest wordt misschien premie C en er zijn twee blokken met ieder vier huizen die óf premie A óf woningwetwoningen worden. Daar naast zijn er vier bejaardenwoningen gepland aan de Mokweg. Hoogerheide wilde weten of er wel een bevestiging van de behoefte aan die bejaardenwoningen was. „De Stichting Bejaardenzorg heeft u ge zegd dat er vraag naar is, maar dat zegt mij niks. De Stichting wil het zélf." Erna Eelman van de VVD repli- Bang&Olulsen is eén van de weinige echte luidsprekerspecialisten Zelfs de miniatuur luidspreker in de Beocom telefoon verdient het predikaat hifi U krijgt nu zo'n Beocoml 000 telefoon ter waarde van f 265, kado' bij de aankoop van een paar Bang&Ólufsen luidsprekers vanaf f 675,- per stuk Kiest u liever wat kleinere luidsprekers, dan doen we u een daarbij passend voorstel. Zien we u gauw voor een vergelijkende luistertest9 3 jaar garantie ceerde dat de Stichting Bejaarden zorg wel degelijk in de dorpen zelf vraagt naar de behoefte en de wet houder voegde daaraan toe dat de stichting uiteraard niet voor leegstand bouwt. Gerard van der Kooi had zijn achter ban nog niet kunnen raadplegen over dit onderwerp, wegens de drukke week vol gemeentevergaderingen. Hij wilde daarom nog geen oordeel over het plan geven. Jan van Asselt wil eerst concrete cijfers over de behoef te aan woningen. „We zijn behoorlijk beduveld door de dorpscommissie." Wethouder Barendregt zei dat het ontwikkelen van dit plan is gebeurd naar aanleiding van een signaal dat er behoefte is aan meer huizen in Den Hoorn. „Dat sein kregen we van de dorpscommissie. De behoefte is veranderd, misschien onder invloed van externe factoren, zoals de ren testand en de dalende premies. We willen de mogelijkheden nu realise ren, hoewel dat helemaal niet wil zeggen dat er meteen al zal worden gebouwd." Zowel Erna Eelman, Cor Kuip (Texels Belang) als Jaap Vlaming (Groen Links) stemden in met het plan van het college. Burgemeester Schipper is „zeer hoopvol gestemd" over een mo gelijke zandsuppletie bij De Koog. Dat bleek tijdens de dins dag gehouden behandeling van de gemeentebegroting. Reage rende op een opmerking van Er na Eelman-van der Kooi (VVD) dat de duinen op de eerste plaats als waterkering en niet als natuurgebied moeten worden be schouwd, zei Schipper dat dit de kwestie van het kip en het ei is. Van vervanging van duinen door dijken toonde Schipper zich een uitgesproken tegenstander: „Ho pelijk zal dat Texel nooit overko men." Donderdag 22 november De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder meer wordt gesproken over de herinrichting van de Zwaanstraat, subsidie voor het Projekt Innovatie Oude ren, investeringen ten behoeve van verkeersveiligheid, de finan ciële verslagen van de stichting WV Texelpromotie en het con tract met Livingstone voor de bouw van 144 vakantiewoningen op het Stappeland. In hotel „De Wael" in De Waal is een bijeenkomst voor veehou ders, waarbij gesproken wordt over de mestopslag; 20.00 uur. Vrijdag 23 november De afdeling Den Burg van de AN- BO houdt in De Buureton in de Molenstraat de najaarsvergade ring, aanvang 14.00 uur. Na de pauze bingo. Van 19.00 tot 22.00 uur houdt de Modelspoorclub ruilbeurs van gebruikt en nieuw materiaal zo- als locomotieven, rail, wissels, wagons en huisjes van de mer ken Marklin, Fleischmann, Roco, Lima, etc. De ruilbeurs is in het clubgebouw Schilderweg 214a bij de voormalige zuivelfabriek. In het Ambachtencentrum (voor malige Doopsgezinde kerk) aan de Diek in Den Hoorn wordt Sint Nicolaasmarkt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Te koop zijn onder meer handgemaakte pre sentjes. In dorpshuis 't Skiltje houdt kla- verjasclub De Doormars een kla- verjasdrive ten bate van Vara's speelgoedactie. In Cinema Texel draait „Dick Tra cy", die in de eerste vertonings- week in augustus in Amerika het recordbedrag van 100 miljoen dollar in de kassa bracht. De film geldt als een hit voor jong en oud dank zij de meewerkende sterren Warren Beatty, Madonna en Al Pacino. In 1931 debuteerde de dappere, opstandige en al snel populaire misdaadbestrijder Dick Tracy in het gelijknamige stripver haal. Zestig jaar later schittert hij dus op het witte doek. De rol van de legendarische detective wordt vertolkt door Warren Beat ty die ook de regie voor zijn re kening nam. Dick Tracy is de enig aangewezen persoon om gangsterleider Big Boy (Al Paci no) en zijn angstaanjagende ben de op de hielen te zitten. Zijn onverbiddelijke kruistocht tegen de misdaad wordt bemoeilijkt als hij de verleidelijke nachtclubzan geres Breathless Mahoney (Ma donna) tegen het mooie lijf loopt. Tracy moet kiezen tussen liefde en plicht. Zaterdag 24 november In het Ambachtencentrum aan de Diek in Den Hoorn wordt de Sint Nicolaasmarkt voortgezet: van 13.00 tot 17.30 uur. In sporthal Ons Genoegen wor den de Texelse turnkampioen- schappen gehouden. Recreatie 9.00-11.45 uur, verplichte oe fenstof 17.45-19.00 uur en vrije oefenstof 19.20-21.45. Elk onder deel wordt direct gevolgd door prijsuitreiking. In De Cocksdorp wordt Sint Ni- colaas ingehaald. Hij komt om 13.30 uur aan bij de Molenlaan en de intocht eindigt bij het Eier- landsche Huis. Wielervereniging Texel houdt een wielercross, aanvang 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dick Tracy". De Filmgroep Velsen vertoont amateurspeelfilms in „De Scha kel" in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Toneelvereniging De Vriendenk ring brengt in dorpshuis De Waldhoorn het stuk „Dingen van de dag": 20.00 uur. Zondag 25 november Van 8.30 tot 10.00 uur heeft de sportvissersclub Texel een wed strijd bij 't Horntje. Bij de Monnikenweg in de Den nen wordt een boscross gehou den. Inschrijven vanaf 11.00 uur Start jeugd 11.30 uur; start overi gen 12.00 uur. In 't Cafeetje te Oosterend be- i gint om 15.00 uur het 501 dart- toernooi. In Cinema Texel draait om 20 00 uur „Dick Tracy". Maandag 26 november Van 19.30 tot 20.30 uur heeft de Muziek- en Dansschool Texel een voorspeeluur: speelklassen, koperen blaasinstrumenten, gi taar, saxofoon, harp en piano. De raadscommissie voor Alge meen en Organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over bestuurlijke vernieuwing en het lidmaatschap van de Ne derlandse vereniging voor de Ver enigde Naties. De Christelijke Plattelandsvrou wen hebben een bijeenkomst in De Poort bij de Gereformeerde kerk, aanvang 15.45 uur. In Bosch en Zee bij De Koog be gint om 20.00 uur een voorlich tingsavond over akkerbouwgewassen, verzorgd. door Jan Koolhof. Dinsdag 27 november De Historische Vereniging houdt om 19.30 uur een bibliotheek avond in dorpshuis d'Ouwe ULO. De Texelse verzamelaars houden ruilbeurs in d'Ouwe ULO, aan vang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Hoogwater Oudeschild Za. 24 Zo. 25 Ma. 26 Di. 27 Wo. 28 Do. 29 Vr. 30 Za. 1 10.57 0.15 en 12.10 1.15 en 13.00 2.00 en 13.46 3.40 en 15.38 4.55 en 17.20 5.45 en 18.27 7.06 en 19.35 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 25 november op om 8.17 uur en gaat onder om 16.36 uur, 25 november eerste kwartier; 27 no vember doodtij. Jan Brouwer Spinbaan 15. Tel 02220-15130 DEN BURG B en W vinden het maandelijks testen van de „rampensirene" zin loos en hebben daarom besloten het voorlopig niet te doen. Dat betekent dat het college een voorschrift van het ministerie van Binnenlandse zaken en een daarvan afgeleid verzoek van de Regionale Brandweer Kop van Noordholland, naast zich neerlegt. Ministerie en re gionale brandweer vinden dat de sire ne af en toe getest moet worden om de stuurlijnen (waarmee de sirene vanuit de centrale alarmpost kan worden ingeschakeld) te proberen en om te voorkomen dat de sirenemotor als gevolg van oxydatie vast gaat zit ten. De sirene zou bij elke maande lijkse test acht seconden moeten loeien. B en w achten dit dus zinloos. Hun argument is dat de stuurlijnen ook op een andere, minder luidruchtige en De financiële gevolgen voor de ge meente Texel bij eventuele overname van de haven van Oudeschild blijkt alle fracties bezig te houden. Nadat de gemeente heeft laten weten de rijkshaven niet te willen overnemen, is het afwachten wat de commissie „Brockx 2" verder doet. „Het colle ge is er in ieder geval op uit de kosten daar te leggen waar ze ho ren. En dat is bij het rijk," aldus wethouder Terpstra. Volgens Terpstra is het college de af gelopen tijd nadrukkelijk met verbete ring van de havenmond bezig geweest. „Er is gevraagd om een subsidie op het voorbereidingskrediet om het plan te kunnen ontwikkelen. Op basis daarvan zal het college waarschijnlijk bij de raad terugkomen om een bijdrage voor het onderzoek te vragen, waarna we proberen sub sidies voor de aanpassing los te krij gen." Een voorstel van het CDA om een contactdag te beleggen tussen ge meente en ondernemers op en rond de haven achtte Terpstra op dit mo ment niet nodig. „We hebben heel goedecontacten met de gebruikers van de haven. Er is geen reden daar nog meer tijd in te steken." schrikwekkende manier kunnen wor den getest Dat de sirenemotor door oxydatie vast komt te zitten (waar voor volgens de Regionale Brandweer vooral in het kustgebied gevaar bestaat) wordt ook niet onderschre ven. Tot op heden is zoiets niet voor gekomen, maar om elk risico uit te sluiten zullen de sirenes af en toe aan het draaien worden gebracht, ge durende slechts enkele seconden zo dat het geen lawaai geeft. (Een sirene gaat pas hoorbaar loeien bij het bereiken van een bepaald toeren tal - red.). Een nog belangrijker reden om niet mee te werken aan de perio dieke tests is dat de bevolking hele maal niet weet hoe zij moet reageren op een dergelijk alarm. Vroeger was de sirene uitsluitend bedoeld als luch talarm, dus als waarschuwing tegen In de gereformeerde kerk aan de Ele- mert in Den Burg is zondagavond, aanvang 19.00 uur, een dienst voor belangstellenden. Voorganger is do minee Boelhouwer en muzikale me dewerking wordt verleend door het Texelse koor „The singers of the Lord" onder leiding van Nel Schreur- Visser. bombardementen en andere luchtaan vallen in tijd van oorlog. De laatste tijd is het alarm ook bedoeld om te waarschuwen voor de gevolgen van (milieu)rampen. Het sirenegeloei zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat men binnen moet blijven achter gesloten deuren en ramen en op een bepaalde radiozender moet afstem men om te horen wat men verder doen of laten moet. Het ministerie heeft dergelijke richtlijnen echter nog steeds niet verstrekt. „Waarom zouden we anno 1990 eisen dat ambtenaren van de burgerlijke stand weer een toga gaan dragen bij huwelijksvoltrek kingen? Bovendien, ik weet dat een aantal ambtenaren dat abso luut niet wil. Van b en w valt dan ook geen voorstel te ver wachten om de toga opnieuw in te voeren." Aldus burgemeester Schipper in reactie op een voor stel raadslid Nel Eelman (CDA) in haar algemene beschouwing. Nel Eelman meende dat als de raadszaal opnieuw wordt inge richt, dat dan ook de huwelijk sambtenaren in stijl behoren aan te treden. De veerboot „Texelstroom" heeft Texel verlaten, waarschijnlijk voor goed. Het schip heeft ligplaats ge kregen in de haven van Den Helde in afwachting van een koper. De boot moest uit de haven van 'l Horntje verdwijnen in verband met werkzaamheden die daar worden u gevoerd. De damwanden van de n( daanleginrichting worden verwijder om hier de nieuwe dubbeldekker Schulpengat voorlopig te kunnen a! meren. De „Texelstroom" ligt in De Helder aan kade 31 nabij de Paleisi de. Omdat dit vrij toegankelijk terre is, is voortdurend iemand van een wakingsdienst aan boord. Het verwijderen van de damwandi de veerhaven 't Horntje is nodig or dat deze een hindernis vormt voor trossen waarmee de nieuwe dubbe dekker zal worden vastgelegd. De bouw van de definitieve onderhoud kade op deze plaats zal waarschijN in april beginnen. Voor dat werk is zoveel ruimte nodig dat tegen die l ook voor de enkeldekker „Marsdiej ligplaats elders gevonden moet wo den, tenzij zich spoedig een koper aandient. in.'"-:1. jar-A De Texelstroom op zijn laatste ligplaats" in Den Helder. Foto Dirk Kuiter).

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2