luim 2 ton melpunten voor aanpak in verkeer Geen geld reserveren is struisvogelpolitiek" GEMEENTE rg BEGROTING 1991 CDA verdeeld over kamperen bij boer Burgemeester over leefbaarheid: Jaarlijkse stijging rioolgeld ivesteringssubsidies „CDA feller" Brief waddeneilanden naar mevr. Van Rooy Geslaagd ONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 ire huisvesting voor KTF, werd door «jnen-Baijs van de hand gewezen, levrouw Zegers opperde leegstaan- schoollokalen hierbij te betrekken v. de aula van de Thijsseschool) 'Groen Links meende dat De Lin- iboom in feite de beste oplossing iu zijn, maar was zo realistisch de 'haalbaarheid daarvan in te zien. üe suggestie van de Thijsseschool al eens onderzocht en De Linde- Mm lukt nu niet. Maar los daarvan: moet niet te simpel denken over de revesting van KTF. Het is een heel ote vereniging, met meerdere sec- is die je toch niet gezamenlijk kunt 'an oefenen." CDA-voorstel at CDA kwam met een geheel «uw voorstel. „Ook als het budget »r 1991 met 25.000,- of M.000,- wordt verhoogd, zal dat «t voldoende zijn", vond woord- ierster Nel Eelman. Ze stelde voor ÏO.000,- oor technische faciliteiten Mr de Koger kermis af te voeren M het investeringsplan. „Laten we 'armee wachten totdat het tussen bed in 't Stappeland is ingericht", "klaarde ze. Met deze twintig mille "am het CDA tot een budget voor '91 van ƒ105.000,-. De drie aanvra- "s zouden dan tevreden kunnen "den gesteld met een subsidie van '■6 procent van de totale investe- ®9skosten. Gerard van der Kooi ""dA) noemde dit „een willekeurig isteem". „Zo vlieg je van het ene naar het andere bedrag", zei hij. Gerbrand Poster wees erop dat zijn voorstel gevolgen voor de toekomst had: zijn bedoeling was dat in het vervolg 100-jarige verenigingen die willen investeren in hun accommoda tie, altijd kunnen rekenen op aanvul lende subsidie (ditmaal ƒ25.000,-!, mocht het budget voor investerings subsidies te kort schieten. Zo ver wil de wethouder Krijnen niet gaan. Het voorstel van Poster moest in haar ogen een eenmalige zaak zijn. Slechts ƒ200,-? Jaap Vlaming (Groen Links) vreesde dat straks ook Excelsior en DEK een eenmalige gift tegemoet kunnen zien. Hij wilde wel akkoord gaan met het CDA-voorstel. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) vond het allemaal maar onzin; zij vond een budget van ƒ55.000,- afdoende. „Bovendien", al dus mevrouw Eelman, „is volgens de subsidieverordening slechts een jubi leumsubsidie van maximaal ƒ200,- toegestaan...." Niettemin besloot ze in te stemmen met het voorstel- Poster. Zo kwam het tot stemming. Het CDA-voorstel werd verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Tot grote verba zing van zijn fractiegenoten behoorde Gelein Jansen (CDA) tot de tegen stemmers. Eerst werd verondersteld dat hij een vergissing maakte, maar desgevraagd gaf Jansen toe dat hij bewust had tegengestemd. „Ik had door dat het voorstel het toch niet zou halen, dus kon ik net zo goed te gen stemmen", verklaarde hij. Vervol gens kwam het voorstel van het college, dat Posters voorstel in iets aangepaste vorm had overgenomen, er wel door, zij het nipt. „Wat ben ik dankbaar dat het CDA in de oppositie zit", liet PvdA-fractieleider Gerard van der Kooi zich dinsdagavond tijdens de begrotingsbehandeling ontval len. „De afgelopen vier was het teleurstellend om te zien wat er uit het CDA kwam. Men ge droeg zich zwijgzaam en braaf, bang om tegen de eigen wet houder in te gaan. Maar zie nu: fel trekken zij van leer. Laten we er naar streven dat dit nog lang zo blijft...." Het Overleg Orgaan Wadden eilanden (OOW) heeft namens de waddengemeenten een brief gestuurd aan staatssecretaris mevr. Y. van Rooy van Economi sche Zaken. Daarin wordt aange drongen op het betrekken van de gemeentebesturen van de waddeneilanden bij de formule ring van de opdracht van het on derzoek naar de effecten van harmonisatie van de veertarie- ven. Dit onderzoek wordt uitge voerd door de Erasmus Universiteit in Rotterdam, in op dracht van de staatssecretaris. De waddenbesturen willen dat de onderzoekers niet alleen de gevolgen nagaan van harmonisa tie voor het bedrijfsleven, maar de gevolgen voor de gehele ei landbevolking. blgend jaar zal een aantal onveilige ■ikeerssituaties worden aangepast, iaar het is nog onbekend welke. De jmeenteraad wilde wel ƒ212.500,- phet investeringsplan 1991 reser- eren, maar ging niet akkoord met et door b en w opgestelde lijstje m te verbeteren kruispunten en sgsituaties. lp korte termijn zal hierover een dis- jssie volgen, zodat een plan de ampagne kan worden opgesteld en e gemeente aanspraak kan maken peen subsidie van maximaal 75 pcent op grond van de Wet Uitke- ag Wegen (WUW). Deze wet komt ti 1 januari 1992 te vervallen en aarmee ook de mogelijkheid op sub die. Reden voor het college van b iw om begin deze maand, slechts nee weken vóór de begrotingsbe- andeling, te besluiten om ƒ212.500,- tde algemene reserve te halen, bor fractievoorzitter Peter Bakker an Groen Links aanleiding om -net k hij eerder deed inzake de voor- astelde storting van ƒ350.000,- in at rioolegalisatiefonds- fel uit te ha ft richting college. Wederom be- ahuldigde hij b en w ervan „alle nanciële lucht uit de begroting te arsen". Wethouder Terpstra reageer- a rustig: „Ach, je kunt het ook om- iaaien. Als we deze mogelijkheid adden laten lopen, zouden we daar- p kunnen worden aangesproken. Per ot van rekening hebben we een antal knelpunten in het wegennet. kunt erover discussiëren wat het eest dringend is. Verder hebben we de begroting en op het investe- igsplan een heleboel wensen van a fractie meegewogen." Fietspaden ikker haalde vervolgens de scherpe entjes van zijn betoog. Hij zag in dat et „niet verkeerd was" van het col- ge om de mogelijkheid om van de fUW-subsidie te profiteren, aan te fijpen. Wel hield hij bezwaren tegen e verkeersknelpunten die door b en i waren aangevoerd: l.verbetering si- fitie Postweg nabij vliegveld; kruispunt Akenbuurt-Pontweg; kruispunt Kogerweg- «uwlanderweg; 4.kruispunt osterenderweg-Koningsweg. Bakker Alle belastingvoorstellen van b en w voor 1991 zijn door de gemeente raad geaccepteerd. In één geval scheelde het maar een haartje: de verhoging van de leges voor het kamperen bij de boer kreeg steun van slechts acht raadsleden. Doorslaggevend was de keuze van Nel Eelman-van 't Veer (CDA) die vóór verhoging stemde, in tegenstel ling tot haar fractiegenoten. Nel Eelman had haar afwijkende standpunt niet eerder naar buiten ge bracht, maar was binnen de fractie wel bekend. „Ik vind de verhoging toegestaan, want deze leges waren niet kostendekkend terwijl we heb ben afgesproken dat leges juist wel kostendekkend behoren te zijn", al dus het CDA-raadslid. Fractiegenoot Kees Hin had voor de stemming een heel ander geluid laten horen. De ta riefstijging noemde hij „drastisch". Ook Texels Belang, VVD en Van As- selt dachten er zo over, maar samen kwamen ze niet verder dan zeven te genstemmen. Een andere verhoging waarmee niet alle raadsleden akkoord gingen, was de verdubbeling van de precariorech ten. Poster (Texels Belang) en Eelman-van der Kooi (VVD) waren uitgesproken tegenstanders. Door verwarring over welk voorstel in stemming werd gebracht, kreeg de stemming een verrassende uitslag. Het kon zo gebeuren dat PvdA- raadslid Van der Kooi, die zelfs een verviervoudiging van de precariorech ten niet bezwaarlijk vond, tegen het voorstel stemde.... Ook wethouder Barendregt bevond zich onder de te genstemmers, maar dat was zo be doeld: Barendregt vond de stijging te fors. Burgemeester Schipper, die zijn concentratie gedurende het overige deel van de vergadering goed wist te bewaren, liet de stemming doorgaan. De uiteindelijke uitslag was 10-5, waarmee het voorstel tot verdubbe ling was aangenomen. De toeristenbelasting zal per 1 janua ri a.s. worden verhoogd met vijf cent per persoon per overnachting. Alleen Erna Eelman-van der Kooi en Jan van Asselt (onafhankelijk) stemden tegen. Beiden stemden ook als enigen tegen de verhoging van de zogeheten „wa tertoeristenbelasting", bestemd voor de inning van toeristenbelasting bij de „bruine vloot" in de haven van Oudeschild. Een onderwerp dat tevoren heel wat stof had doen opwaaien, de storting van ƒ250.000,- in het „rioolegalisa tiefonds", bleek uiteindelijk met een sisser af te lopen. Het eind van het liedje was dat de raad unaniem ak koord ging met een voeding van een kwart miljoen uit de algemene reser ve om het fonds een goede start te geven. Tevens ging de raad akkoord met het voorstel de riooltarieven jaar lijks met drie procent te laten stijgen. Namens de PvdA had Gerard van der Kooi zich tot het laatst toe verzet te gen de storting. „Het enige verschil is dat het fonds in het jaar 2024 in plaats van in 2020 een positief saldo oplevert", betoogde hij. Van der Kooi betwijfelde zelfs het nut van het ge hele fonds. Toch stemde hij en frac tiegenote Gré Zegers-Zijm niet tegen. Ook Gerbrand Poster (Texels Belang), die liever een ton méér in het fonds had gestopt, wilde geen spelbreker zijn en ging akkoord. Tijdens de discussie eerder op de avond had raadslid Peter Bakker (Groen Links) het college nog hard handig op de vingers getikt inzake de wijze waarop het b en w-voorstel tot stand is gekomen. Het college stem de op een gegeven moment tegen het oorspronkelijke eigen voorstel om het fonds te voeden met ƒ350.000,-. Wethouder Dirk Terpstra bekende dinsdagavond schuld: „Ik had toen niet mijn sterkste avond. De gang van zaken verdiende geen schoon heidsprijs." Terpstra vond echter ook dat Bakker nu te zwaar geschut in stelling bracht. Bakker ontkende dat hij het college heeft willen bedreigen. „Mijn opmerkingen waren meer als waarschuwing bedoeld. Het college moet zich realiseren dat haar geloof waardigheid in het geding is." kruising Pelikaanweg-Pontweg van het investeringsplan af te voeren, maar kreeg geen medestanders. Nieuw, met ondersteuning van alle fracties en het college, op het in vesteringsplan 1991 is een onder- zoekskrediet van ƒ20.000,- voor een dorpshuis in De Koog. Investeringsplan 1991 Wethouder Terpstra: omdraaien vond alleen situatie 3 uitgesproken gevaarlijk; de overige punten vond hij nog een discussie waard. De Groen Links-aanvoerder vroeg zich af waar om fietspaden geen voorrang zouden kunnen krijgen, bijvoorbeeld langs de Vuurtorenweg. Wethouder Barendregt legde uit dat het de strategie van het college is om eerst de knelpunten in het Texel se wegennet op te lossen, op basis van de verkeersveiligheidsenquete die op Texel is gehouden. Daarna wordt gekeken welke toeristische fietspaden .nog kunnen worden gerealiseerd en voor subsidie aangemeld en pas daarna welke lokale fietspaden in aanmerking komen. Verkeerslichten Bakker wilde ook een fiets-/voetpad langs de Kamperfoelieweg, maar kreeg daarvoor niet of nauwelijks steun. Erna Eelman-van der Kooi wil de graag beveiliging van het kruispunt Pontweg/Emmalaan/Hoorn- derweg met verkeerslichten. Dat leek haar partijgenoot wethouder Baren dregt de moeite van het onderzoeken waard, maar verder kreeg dit idee geen steun. Hetzelfde gold voor een ander idee van mevrouw Eelman, een abri op de haven van Oudeschild. Ook een CDA-voorstel, voor de aan leg van een parkeerterrein in Den Hoorn, haalde het niet. Groen Links probeerde nog de aanpassing van de Groen Links-fractie vond wéér dat ,,b en e alle financiële lucht uit de begroting persen". Burgemeester Ton Schipper vindt dat het nu tijd is om een aantal knopen door te hakken ter verbetering van de leefbaarheid op Texel. Volgens Schipper is het vanzelfsprekend dat de gemeente financieel bijdraagt aan maatregelen. „Het zou struisvogel politiek zijn, indien we hiervoor geen geld zouden reserveren", aldus de burgemeester dinsdag in zijn eerste reactie op de algemene beschouwin gen van de raadsfracties. De burgemeester hoopte dat de vele discussies de term „leefbaarheid" geen negatieve klank hebben be zorgd. „Daar is geen aanleiding toe", stelde Schipper. „Het gaat wel om een aantal negatieve signalen. We moeten nu proberen de angels eruit te halen. Daarna kan Texel qua leef baarheid weer een hele poos voort." Schipper was het met het dissidente Texels Belang-raadslid Jan van Asselt eens de controle van maatregelen in zake de openbare orde nodig is maar tevens moeilijk. „Toch mogen we ons niet daarachter verschuilen. Eerst moeten we zorgen dat we regels stellen en dat we de zaak goed voor elkaar hebben, pas daarna kan de po litie optreden." In dit verband her haalde de burgemeester dat hij zijn uiterste best zal doen om zoveel mo gelijk politie op Texel te stationeren. Hoe de toekomst van het Texelse po litiecorps eruit ziet, kon Schipper dinsdag moeilijk voorspellen. „De re organisatie van de politie wordt in re gionaal verband druk besproken, maar ik heb geen idee welke kant het op gaat. In elk geval zal ik mijn best blijven doen de bijzondere posi tie van Texel te benadrukken, zodat voor Texel wellicht een aangepaste regeling mogelijk is." Brandweer „De brandweer wordt steeds profes sioneler en duurder, sinds de komst van de burgemeester naar het eiland", had Gerard van der Kooi (PvdA) geconstateerd in zijn algeme ne beschouwing. Ook andere fracties vonden de kostenstijging bij de brandweer opvallend. Burgemeester Schipper voerde hiervoor een reeks argumenten aan. Hij probeerde de Voor 1991 prijken de volgende plan nen op het investeringsprogramma: onderhoud riolering De Koog, vervan ging straatlantaarns door historische lantaarns in Oosterend, vervanging straatverlichting Warmoes- en Gra venstraat (2e fase), twee serveerwa gens voor de huishoudelijke dienst van de gemeente, vervanging van de sorteer- en verzamelmachine van de gemeente, vervanging van een vouw- machine, investeringen in sporthal Ons Genoegen, vervanging ten toonstellingsborden, inrichten ker misterrein De Koog, realisatie trainingsveld SV De Koog, twee fietspaden (waarschijnlijk Limietweg en naar paal 9), vervangen strandbe- wakingshuisjes, linksafvak Pontweg- Pelikaanweg, aanpassen Postweg (4e fase), herstraten deel Pelikaanweg, herstraten fietspad Ruyslaan, herstra ten dorpskern De Waal (1e fase; 2e fase volgt in '92), herinrichten Oude schild (1e fase, riolering), vervangen glasbakken, aanschaf g.f.t.- minicontainers, Vogelenzang 2e fase, riolering Oudeschild (6e fase), inrich ten raadszaal (niet betaald uit alge mene reserve, zoals Groen Links voorstelde), herstraten Vliestraat Oosterend, onderzoek dorpshuis De Koog, onderzoek noodcamping Mol- werk, onderzoek overname schouw burgzaal. raad duidelijk te maken dat een aan tal kosten nu meer zichtbaar is ge maakt. Verder heeft de brandweer de beschikking gekregen over een extra medewerker, en zijn de kosten van huisvesting, opslag en rampenbestrij ding gestegen. Bovendien worden aan de brandweer hoge eisen gesteld, wettelijk en vanwege de ei landpositie. „Het gaat erom de brand weer zo optimaal mogelijk te laten funtioneren, maar dat betekent niet dat sprake is van een open eind- financiering", aldus de burgemeester, die aankondigde in het komende be grotingsjaar met voorstellen over de nieuwe brandweerorganisatie te zul len komen. Op het onderdeel „brandpreventie" wordt nu al de nadruk gelegd en ook dat kost geld. Hoogste prioriteit heb ben lokaties waar veel publiek komt. Voorlichting richt zich vooral op de eigenaren/exploitanten van deze loka ties. De brandweer zorgt vervolgens voor de „nazorg": herhaaldelijke con trole. Burgemeester Schipper: geen negatieve klank Irene Witte slaagde in Den Haag voor het Stivas diploma schoonheidsspeci aliste.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5