„BD-landbouw vormt geen bedreiging" u z u Verkgroep verwijt college van b en w Gemeente te afwachtend nzake schouwburgzaal" B en w: „Proftoernooi kan wel op ZDH-veld" Barendregt: geen boeren uit zuiden lokken Veel schade door aufobrand oodcamping naar it Molwerk? The Giant Suzuki Alto. OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Ooster- enderweg 52,02220-18396. Zwarte piet Sociale vernieuwing levert weinig op INDERDAG 22 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Wethouder Barendregt tussen de bedrijven door in een onderonsje met partijgenote Erna i voorstel van het CDA om de idcamping naar het Molwerk, dus htbij de boot, te verplaatsen, eg dinsdag tijdens de begrotings indeling veel bijval van de overige dsfracties. Voordeel van de nieu- lokatie is dat de noodcamping itbij de veerhaven is gelegen, zo de functie als eerste opvang van ipeerders dan beter uit de verf ut. Bovendien is de noodcamping ir ver verwijderd van woonwijken uitgaanscentra. Wie uit gaat, zal eigd zijn met de taxi terug te ke- en niet lopend. Nel Eelman-van 'eer stelde namens het CDA voor )00,- uit te trekken om de ver- itsing naar deze lokatie te onder ken. Hoewel wethouder Terpstra niet verstanding vond („eerst de :ussie over de leefbaarheid af- 'hten, dan weten we of verplaat- j nodig is"), was een meerderheid f het CDA-voorstel. De fracties CDA, PvdA, VVD en Groen Links nden voor. Het CDA meent ten onrechte dat het college van b en w de biologisch-dynamische teelt als een bedreiging ziet voor de agrarische sector op Texel. Wethouder Klaas Barendregt zei dat dinsdagmiddag in de raadszaal in zijn reactie op de algemene beschouwin gen. De wethouder vond dat het CDA zijn uitlatingen in de begro- tingsspecial van de Texelse Courant van 8 november j.l. niet juist heeft geïnterpreteerd. „Ik heb niet gezegd dat BD een bedreiging is. Wel dat de Al vanaf f 12.995,- (excl. afleveringskosten) landbouw voor Texel economisch en landschappelijk van grote waarde is en daarom in stand moet worden ge houden. De boeren moeten de kans krijgen in te spelen op milieumaatre gelen. De gemeente mag de land bouw er niet onderdoor laten gaan, Een koude sanering moeten we hoe dan ook voorkomen", aldus Baren dregt. In hoeverre biologisch- dynamische landbouw zich kan ont wikkelen, is volgens hem een zaak van ondernemerschap. Regels Een andere opmerking in de begro- tingsspecial waarover het CDA was gevallen, betrof Barendregts uitspraak dat hij graag wil kijken hoe ver hij kan gaan voor de burgers. Barendregt dinsdagmiddag: „Hiermee heb ik niet bedoeld de regels te willen ontkrach ten, zodat precedentwerking ont staat. Dat is een andere uitleg, die het CDA eraan geeft. Ook ik vind eenduidigheid van regelgeving be langrijk. Mijn bedoeling is slechts dat wanneer een burger met een pro bleem komt, ik zal proberen binnen de bestaande regels een driehoekso verleg op gang te brengen. Burger, wethouder en ambtenaren gaan dan samen bekijken welke oplossingen tot de mogelijkheden behoren." Het voorstel van Texels Belang- i De auto van Wouter van der Werf uit Everstekoog liep dinsda gochtend zware schade op als gevolg van brand onder de mo torkap. De wagen, een Peugeot 505 stationcar (diesel) was door mevrouw Van der Werf-Dros juist gebruikt voor een ritje naar Den Burg en in de schuur van het bungalowpark Het Hooge Landt gestald. Na ongeveer een kwartier zag Maarten Vlaming die in de buurt aan het werk was, dat er rook uit kwam en dat in het motorgedeelte vuur woedde. Hij en de eigenaar trok ken de wagen met een touw dat om de trekhaak werd geslagen, naar buiten waarna met een tuinslang bluspogingen werden gedaan. De motorkap zat echter muurvast waardoor de vlammen niet waren te bereiken. Het lukte wel nadat de brandweer de kap had opengebroken en met de schuimblusser aan het werk ging. De brandschade in het mo torgedeelte was toen al zo groot dat de drie jaar oude auto waar schijnlijk als verloren moet wor den beschouwd. De foto geeft een rokerig beeld van het bluswerk. Als een rode draad liep het onder werp „proftoernooi SV Texel" door de dinsdagavond gehouden raadsver gadering. Totdat burgemeester Schipper resoluut een einde aan de telkens oplaaiende discussie maakte: „Dit onderwerp hoort in deze verga dering niet thuis. Ik verzoek u verde re afhandeling in handen van het college van b en w te geven." De raad gehoorzaamde braaf. In de praktijk betekent dit dat SV Texel één mogelijkheid resteert om de profweek toch doorgang te laten vinden: voetballen op het veld van ZDH in Den Hoorn. In een schriftelijke motivatie aan de raadsleden, die aan het begin van de vergadering werd uitgedeeld, stellen b en w dat zij het „in het belang van alle betrokkenen vinden om de hand aan de gemaakte afspraak te hou den". Hiermee doelt het college op "Vóórman Poster om boeren uit mestoverschotgebieden uit het zuiden des lands naar Texel te lokken, nu op Texel agrarische bedrijfsgebouwen leeg komen te staan, werd door Ba rendregt bepaald niet met open ar men ontvangen. „Ik ben daar huiverig voor, hoewel ik de gedach- tengang van Poster begrijp. Het leeg komen van A-blokken op Texel is een zorgelijke ontwikkeling. Maar dat is nog geen reden om de intensieve veehouderij nu te omarmen. Daar zul len we eerst eens over moeten dis cussiëren. En laten we ook maar eens afwachten hoe de mestwetge ving zich ontwikkelt. Poster antwoordde Barendregt dat „hij niet bang hoeft te zijn voor Gel derse worsten, Brabants bont en Lim burgse vlaaien". „Die mensen zullen zich beslist niet massaal komen aan melden." Poster vroeg zich af of de gemeente intensieve veehouderij kan weigeren, als iemand daarmee op Texel wil beginnen. Barendregt zei dat vestiging wordt toegestaan, mits deze bedrijven aan alle voorwaarden voldoen inzake hinderwet en milieu wetgeving. „Maar dat is nog geen re den om boeren te activeren op Texel zo'n bedrijf te stichten. We moeten eerst maar eens kijken naar de effec ten van de intensieve veehouderij." Jan van Asselt was op voorhand van mening dat het aantrekken van var- kensmesterijen en dergelijke geen goede zaak is. „Dat draagt niet bij tot een gezonde agrarische struc tuur." Eigen beleid Uit de provinciale nota over „stiltege- bieden", die door de raad unaniem onderuit werd gehaald, bleek volgens het CDA dat de plannetjes van rijk en provincie op landschapsgebied ge woon worden gehandhaafd. Het CDA verzocht Barendregt dat hij de afwij zing van de Texelse gemeenteraad zou laten doorklinken naar de hogere overheden. „Dat is inmiddels luid en duidelijk gebeurd", aldus Barendregt. Eigen plannen zoals het recreatieba sisplan en het bestemmingsplan bui tengebied zijn volgens Barendregt goed afgewogen tot stand gekomen. B en w zullen hooguit kijken of be leidsplannen van het rijk zoals het nationaal milieu beleidsplan en de vierde nota ruimtelijke ordening be paalde elementen bevatten, die aan het gemeentelijk beleid kunnen wor den toegevoegd. Barendregt: „Onze strategie is: het eigen beleid voorop stellen." Van Asselt reageerde: „Als u maar waakzaam bent. Per slot van reke ning is het de minister zelf die met deze plannen komt aanzetten." de afspraak dat de velden tien weken rust krijgen in de zomer; slechts één veld kan vervroegd worden vrij gege ven. In 1991 is dat het veld van ZDH, dat in de zomer het 60-jarig bestaan wil vieren. SVT kan zoals bekend hierdoor met de profweek houden op het eigen veld en mist hierdoor een belangrijke bron van in komsten. Vandaar dat de gemeente is gevraagd voor SVT een tweede uitzondering te maken; de club ver klaarde zich bereid de eventuele extra onderhoudskosten op zich te nemen. Schade B en w vinden nu dat gezien deze extra kosten (die volgens het college kunnen oplopen tot wel f6000,- per veld, inclusief schade als gevolg van droogte) en de voornoemde afspra ken met de voetbalverenigingen, geen uitzondering kan worden ge maakt. Deze afspraken zijn volgens b en w in het verleden noodzakelijk ge bleken om de kosten van het onder houd van de voetbalvelden beheersbaar te maken. „Een sprei ding van het onderhoud van de vel den over een grote periode, dus van twee naar vier weken, brengt aan zienlijk meer kosten met zich mee", aldus b en w. „Een alternatief voor SV Texel zou het gebruik van het ZDH-terrein zijn", schrijft het college aan de raad. „In overleg met ZDH zou SV Texel tot goede afspraken moeten kunnen ko men. Een dergelijke combinatie van ZDH en SV Texel-ac tiviteiten op het ZDH-terrein is voor het bestuur van ZDH bespreekbaar. Een dergelijk aan bod is door ZDH op de jaarvergade ring van de Texelse Sportraad, d.d. 22 oktober j.l. gedaan." In een eerste reactie zegt Aad Blom, voorzitter van SV Texel, dat dit alter natief voor SV Texel zeer waarschijn lijk niet haalbaar is. „Het brengt teveel problemen met zich mee. Ten eerste organisatorisch, want ZDH heeft activiteiten in dezelfde periode en ten tweede financieel, want de kantine-opbrengst zal -terecht- voor Wie de bal kaatst.... Voetballers we ten dat je 'm dan kan terug verwach ten. Precies dat is nu ook gebeurd in de rel-achtige kwestie inzake de prof week van SV Texel. „Rel-achtig", om dat zowel wethouder Krijnen-Baijs als SVT-bestuurders elkaar de lelijkste verwensingen maakten en de emo ties hoog oplaaiden. SV Texel zocht bewust de publiciteit nadat het ver zoek was afgewezen en speelde de zaak hoog op. Wellicht niet zo ver standig, na eerdere aanvaringen met de gemeente dit jaar die voor de no dige irritatie over en weer hadden ge zorgd. Wie hoog van de toren blaast, kan op veel tegenwind rekenen, en dat gebeurde dan ook. Want hoewel verscheidene raadsfracties hun sym pathie betuigden aan SV Texels prof week Ials er in de raad over gestemd had moeten worden, zou vermoede lijk een meerderheid vóór zijn ge weest), bleef het college onvermurwbaar. Zwaar geschut werd in stelling gebracht, alle mogelijke ar gumenten uit de kast gehaald. Zo wist wethouder Krijnen vorige week de verbouwereerde leden van de commissie welzijn plotseling te mel den dat het proftoernooi in 1989 voor liefst flO.OOO,- schade had ver oorzaakt aan het veld. In de brief aan de raad van dinsdag wordt daar met geen woord over gerept; de extra kosten, inclusief schade, bedragen ZDH zijn. Dit is in feite een voorstel waarvan tevoren bekend is dat het niet acceptabel is. We moeten dit nog in ons bestuur bespreken, maar ik ga er nu wel van uit dat de prof week volgend jaar niet doorgaat", al dus Blom, Joop Groeskamp, voorzitter van ZDH, was degene die tijdens de jaarverga dering van de sportraad het genoem de aanbod heeft gedaan. Volgens Groeskamp betrof dat echter een gekscherend bedoelde opmerking, waarom de aanwezigen hartelijk heb ben gelachen. „Je mag daar zeker niet de conclusie uit trekken dat ZDH Texel een serieus aanbod heeft ge daan", aldus Groeskamp. Volgens hem zijn nadien ook geen contacten geweest tussen SVT en ZDH over een eventuele combinatie. „Het initia tief ligt nu bij SV Texel", aldus Groes kamp. volgens deze brief maximaal, in het slechtst denkbare geval, ongeveer f6000,-. Wat is nu eigenlijk de juiste informatie? En waarom bepaalt de wethouder of deze extra kosten te hoog zijn voor SV Texel, dat per slot van rekening heeft aangeboden de eventuele extra kosten voor eigen re kening te willen nemen? In de begrotingsvergadering was dinsdag menigmaal te horen dat be paalde beslissingen nog niet konden worden genomen, omdat alles eerst eens zorgvuldig op een rijtje moest worden gezet. De vergadering zelf was een urenlange aaneenschakeling van gespreksrondes en herhalin gen van zetten, met als doel tot een af gewogen eindoordeel te komen. Van een dergelijke zorgvuldigheid inzake de profweek van SV Texel kan daar entegen moeilijk worden gesproken. Het meest schrijnende voorbeeld is wel het nieuwste konijn dat b en w uit hun hoge hoed tevoorschijn heb ben getoverd: een „aanbod" van ZDH aan SV Texel voor gebruik van het veld aan de Witteweg. Voor alle aanwezigen bij de betreffende jaarvergadering van de Texelse Sport raad, moet echter duidelijk zijn ge weest dat de ZDH-voorzitter toen slechts een grapje maakte. Prompt wordt dit nu als argument in de strijd geworpen. Het lijkt er sterk op dat b en w de zwarte piet die zij toe gespeeld hadden gekregen („door de schuld van de gemeente gaat de profweek niet door"), nu weer in handen van SV Texel probeert te ge ven, door de voetbalclub een oninte ressant alternatief voor te schotelen. toonden zich unaniem positief over de plannen van de sportraad. Deuce Han Pastoor sprak namens tennisve reniging Deuce. Deze club draait vol ledig zonder gemeentelijke subsidies. „Dat is niet erg hoor, alleen als we investeringen moeten plegen om on ze sport te kunnen blijven doen, ko men we in de proble men als we niet kunnen rekenen op 25 procent subsi die." Jaap Vlaming van Groen Links wees hem erop dat een ieder die subsidie aanvraagt evenveel recht heeft, los van andere subsidies die men eventueel al krijgt. Pastoor vulde aan dat het Deuce niet om extra subsidie gaat. „Andere clubs hebben gewoon een stukje voordeel. Doordat zij al op andere wijze worden gesub sidieerd, kunnen ze overige gelden makkelijker voor andere zaken gebrui ken." Verhuur Gerbrand Poster van Texels Belang vroeg of het verhuren van banen niet voor extra geld in het laatje kan zor gen bij Deuce. Pastoor verklaarde dat de eigen leden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat gebruikmaken van de banen. „We verhuren wel, maar dat is maar een fractie aan op brengsten." Volgens wethouder Krijnen betekent de sociale vernieuwing voor Texel op het ogenblik nog niet erg veel. „Texel kent al veel activiteiten die daar on der vallen. Financieel zal het weinig voor Texel opleveren." De gemeente heeft inmiddels een model-convenant van het ministerie ontvangen. Als dit convenant door herschikking van gelden voor de ge meente nieuwe mogelijkheden biedt, wil het college positief op een derge lijke overeenkomst in gaan. intens de Werkgroep Schouwburgzaal, die is samengesteld na sluiting van de Lindeboomzaal, sprak Ger van Hoften vorige jek in de raadzaal. Hij vond de houding van het college over l onderwerp teleurstellend. ,,We hoeven helemaal geen post op begroting, maar we willen een intentieverklaring. U bent veel afwachtend". jar weinig verenigingen en instanties hebben gereageerd op t ontwerp-meerjarenplan 1990-1993 voor sociaal-culturele ac- iteiten. Tijdens een commissievergadering voor welzijnsbeleid is gelegenheid om de reacties die zijn binnengekomen monde- g toe te lichten. Werkgroep Schouwburgzaal, die itaat uit leden van de Musicalvere- jng en enkele toneelverenigingen, dt dat het college van B en W et kiezen voor een progressieve iding. „Het lijkt nu alsof u wacht het schip strandt. Dat kan een r of langer duren, maar het werkt notiverend voor de verenigi ngen", us Van Hoften. werkgroep heeft een plan op- iteld, zodat de verenigingen hun jviteiten kunnen voortzetten. Dit n wil men met een financieel des- idige doornemen. „Het is logisch de gemeente niet het achterste i de tong wil laten zien, want an- s verzwakt zij haar onderhande lspositie, maar er moet wat leuren. De Koninghal is alleen een ossing voor de musicalvereniging, njn veel vrijwilligers nodig om de il klaar te maken en het gaat ten ;te van de sportverenigingen." thouder Krijnen wees erop dat De ïinghal is bedoeld als multifunctio- e ruimte en dat de sportveremgin- i weten dat ze eens per maand inen wijken voor andere activitei- „Er is trouwens een nieuwe ope- g in het gesprek met de eigenaars de Lindeboomzaal over het ge- ik ervan voor toneel," aldus de [houder. ip Vlaming van Groen Links vond in de meerjarenplanning best iets er mag staan over de gemeentelij inspanning om de verenigingen Iruimte te bieden. De wethouder uigde haar instemming. Ongeduldig a Eelman van de VVD vroeg of de [houder denkt aan een nieuwe ac- nmodatie of aanpassing van be- snde ruimte. „De verenigingen zijn iswaar ongeduldig, maar het col- i zal toch het juiste moment van idelen moeten afwachten." De [houder wilde in het plan geen icrete uitspraken over een ouwburgzaal laten opnemen. „Ik ak laatst de bedrijfsleider van De jeboom en die begon al met: jullie en zeker leuk omhoog...." Eelman van het CDA vond de De ïinghal absoluut geen multifunctio- s ruimte. „We komen meteen al Ti te zitten." Wethouder Krijnen innerde haar eraan hoe de raad in verleden heeft gestreden voor een paar fraaie toneelgordijnen voor de Koninghal. Ger Praamstra, hoofd van de afdeling culturele zaken ver klaarde dat de schouwburgzaal een toneelzaal is, waar veel gemeen schapsgeld in zit. „Er wordt aan ge werkt om deze terug te krijgen en de tussentijd moeten we overbruggen met een noodplan. Dat is niet ideaal, maar het kén." Werkgroeplid Ina Schrpma hoopte dat de gemeente niet alleen een intentie verklaring voor een accommodatie in het meerjarenplan op wil nemen, maar dat ook wordt gezorgd voor be waking ervan. „De Lindeboomzaal heeft nooit naar behoren gefunctio neerd." Ze wilde weten hoe lang het noodplan zal functioneren. Wethou der Krijnen verzekerde haar dat het geen tien jaar zal duren. De intentie verklaring zal worden opgenomen in het plan. Ouderen Albert Hoven kondigde namens de sportraad aan een onderzoek te wil len instellen naar de behoefte aan sport voor ouderen. „Veel sport speelt zich af in de avonden en de weekenden. Het zijn voornamelijk de jongeren die eraan meedoen, de ouderen haken af. Deze groep vergt een eigen benadering en een eigen tijdstip waarop men sport. We willen in de toekomst de activiteiten iets meer naar overdag verplaatsen. Het gaat ons niet om een nieuwe doel groep, maar om de leefbaarheid van de samenleving". De commissieleden

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7