Overdracht alle lokalen bij schoolfusie onzeker Bietenschip „Majorca" muurvast voor haven Sint Bernhardhond ook „uitmuntend" atvisconferentie NIOZ ii al een succes Gemeente onderzoekt overname toneelzaal Actie vrouwenbond voor Weduwen-wet Voorlichtingsavond akkerbouw Kraanbak op drift Taal noch teken Amateurs vertonen speelfilms Geslaagd Anbo vergadert Geparkeerde auto flink beschadigd ZDH zet herstel in met 1-1 gelijkspel Zaalvoetbaltoernooi voor „leliewerkers" José Koop wint tekenwedstrijd lONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jet is nog steeds de bedoeling de usie tussen het LBO en de RSG op I augustus 1991 in te laten gaan, (dus methouder Tine Krijnen-Baijs in taar eerste reactie op de algemene «schouwingen van de partijen. Om- lat de gemeente ovec de RSG en de 30 nog geen „bevoegd gezag" is, inden de fusie-besprekingen op thoolniveau plaats. Wel neemt de jemeente als toehoorderdeel aan «stuursvergaderingen op het LBO, laarbij over de fusie wordt ver- pderd. )oor middel van nieuwsbrieven hou- |tn de betrokken scholen de perso- eelsleden en besturen op de hoogte, loor de rijksgebouwendienst wordt lomenteel een rapport opgesteld an de bouwkundige toestand van de «er te nemen rijksschool en de lichting LBO. Zodra het rapport ge- >ed is, zal de gemeentelijke afdeling ouwzaken deze gegevens toetsen. Barna overleg plaatsvindt in een ge- ouwencommissie. Volgens de wet- ouder is het de bedoeling dat deze ommissie nog dit jaar bijeenkomt, i bestaat nog geen duidelijkheid ver de vraag of alle nu in gebruik jnde gebouwen zullen worden over- edragen. Dat is onder meer afhan- elijk van het aantal benodigde kalen (vierkante metersl, in relatie it het totaal aantal leerlingen ormatie-eenheden). De Bruinvis itethouder «rijnen zei de bezorgdheid tn de raad over de openbare basis- :hool „De Bruinvis" in Oudeschild begrijpen en te delen. „Dat daar its moet gebeuren is duidelijk." Het grijpend onderhoud van de school geplaatst op het overzicht ver- eerdering huisvesting 1992/1994. /aarschijnlijk vindt nog vóór het eind in dit jaar overleg plaats met het jt. jdens dit overleg zal eveneens de loblematiek met betrekking tot het ■eindigen van de vergoeding van de gehele aanpassing voor de scholen de ,,60-jaren-cyclus" aan de orde orden gesteld. Het college wil de ispreking met het rijk eerst afwach- n. „We willen bezien of van rijks- ege alsnog gelden worden schikbaar gesteld. We zullen in der geval onze uiterste best doen n Oudeschild aan een goed school- ibouw te helpen," aldus de wet- Juder. Leegstand I heeft een inventarisatie plaatsge lden van het aantal „administra te leegstaande lokalen van tenbare scholen. Momenteel wordt •derzocht of er mogelijkheden zijn I niet-commercieel mede-gebruik lens schooltijd. Uit het onderzoek gebleken dat de leegstaande loka- i niet geschikt zijn voor kinderop- ng. Voor dit laatste is inmiddels via 1e Buitelboet", de voormalige kleu- ■school van de CVO-school, een lossing is gevonden. fusie tussen de Vereniging Kinder- ntra Texel, de Koterkeet en de ichting kinderdagverblijf Texel Jrdt per 1 januari 1991 afgerond, leel bijzonder, dat men binnen zo'n it tijdsbestek op het goede spoor gaan zitten," aldus een verheugde ithouder. Er worden 17 kindplaat- n in het kinderdagverblijf gereali- erd. In 1991 kan ook buitenschoolse opvang worden ge subsidieerd. Volgens de wethouder is de behoefte hieraan niet bekend. Die moet eerst worden onderzocht. Onderwijsnota Het college is van plan om in het voorjaar van 1991 een onderwijsnota aan de raad voor te leggen, waarin onder meer de rol van de gemeente als schoolbestuur van de openbare scholen aan de orde komt. Formatie-budget Begin oktober is een akkoord bereikt tussen de centrales voor overheids- en onderwijspersoneel, de bestuur dersorganisaties van het bijzonder onderwijs, de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de staatssecretaris over de hoofdlijnen van het formatie-budgetsysteem (FBS). In het FBS wordt op basis van het leerlingenaantal een genormeerde hoeveelheid formatie rekeneenheden aan scholen toegekend. De basis norm zal overeenkomen met de huidi ge formatie-regelingen. De scholen en de schoolbesturen kunnen het budget op grond van eigen beleidsin- zichten besteden. Het is de bedoeling het FBS in het schooljaar 1991/1992 in te voeren. Er wordt gestreefd naar een administratieve invoering per 1 januari 1992. Vanaf augustus 1992 wordt het systeem operationeel. Het FBS geldt zowel voor het basisonder wijs, het speciaal onderwijs als voor het voortgezet onderwijs. Het FBS heeft uitsluitend betrekking op de kosten verbonden aan het per soneel, dat op grond van de forma tieregeling aan de school is verbonden. Het bietenschip muurvast voor de haven van Oudeschild. Met dank aan Roy Helleman. De MS Majorca is gistermiddag, vol geladen met 1050 ton suikerbieten, ten zuiden van de haven van Oude schild vastgeraakt. Door de snel in vallende eb duurde het tot 's avonds voor het schip los kon komen. Even na 14.00 uur raakte de „Major ca" van J. Boerman uit Rotterdam aan de grond. Het schip was volgela den op weg naar Puttershoek. Er werden enige pogingen ondernomen om los te komen, waarbij een garna- lenkotter assistentie verleende. Dit hielp echter niet. Het wachten was op hoog water. De Majorca is in 1928 gebouwd bij Jan Smit te Al- blasserdam. De lengte is 70,13 meter, Niet alleen Texelse konijnen behalen wel eens het keuringspredikaat „uit muntend", ook honden van dit eiland scoren soms hoog. Onlangs behaalde een 3-jarige Sint Bernhardhond van Hans Wuis uit polder Het Noorden dit predikaat tijdens een hondenshow in Wanrooy. Afgelopen weekend bezorg de het dier haar baas wederom een trots gevoel, toen zij op de ten toonstelling van de kynologenclub Westfriesland in Egmond aan Zee tot „beste van het ras" werd uitgeroe pen. Bovendien eindigde de hond als tweede bij de dog-achtigen. aandag is het eerste „international mposium on Flatfish Ecology" be nnen, een bijeenkomst over plat- i, zoals onder andere de tong, hol, schar en bot. De bezielende ding van voorzitter prof. dr. Bever- n uit Engeland heeft meer dan 100 ïnsen uit ruim 20 landen naar het OZ getrokken. Het lag voor de nd om de conferentie in Nederland houden omdat, na kortstondig nerikaans en Engels onderzoek, s land zich al vanaf 1970 bezig udt met onderzoek naar jonge itvis. Door de gigantische hoeveel id informatie die is verzameld en I feit dat de Noordzee hier één i de best onderzochte stukken is, 'akt dat Nederland in dit onder zie een vooraanstaande rol speelt. 'arom nu een symposium over tvis? Volgens bioloog Henk van Veer was er, daar platvis wereld- d óveral voorkomt, behoefte om overeenkomsten tussen deze vis- Ue inventariseren. De diverse Wen hebben wellicht toch meer ïreenkomsten dan ooit gedacht is. het symposium zal men vooral staan bij de functie van ondiepe ^gebieden voor jonge vis, de ef- ten van bevissing op volwassen foispopulaties en de effecten van filing. *'jn al een aantal resultaten van de bijeenkomst. Bijvoorbeeld het succes van het „Nederlands boomkorretje", dat wordt gebruikt voor het vangen van platvis van twee tot vijf centime ter. Dit is een verkleining van de boomkor waar de garnalen- en de commerciële visserij gebruik van ma ken. Deze twee meter brede boom- kor, met een zeer fijn netje, is vijftien jaar geleden door het NIOZ ontwor pen en later door Duitsland overgeno men. Inmiddels blijkt dat dit net, als het om kleine scholletjes die zich in de kustgebieden opgehouden gaat, beter werkt dan andere netten. Sinds kort wordt het standaard gebruikt voor onderzoek langs de Amerikaan se oostkust, Alaska en de kustgebie den van Japan. Met recht spreekt Van der Veer vol trots over deze Ne derlandse vinding. Wat tevens duidelijk is geworden, is dat de kustgebieden erg belangrijk zijn voor de volwassen vis-populatie. Van der Veer: „Hier groeien al die kleine dieren op en als ze groot zijn trekken ze naar de Noordzee. Dat zo'n soort erg afhankelijk is van een kustgebied is veel algemener dan men zich realiseert. We kunnen nu aannemen dat dat ook voor onbeken dere soorten geldt. De Amerikaanse oostkust, de ondiepe gebieden rond Japan, dat zijn dé kinderkamers voor de platvissoorten daar. Dat soort za ken zijn nu duidelijk op een rijtje ge zet, met als gevolg dat er een besef is dat men de kustgebieden met voorzichtigheid moet betrachten". De conferentie duurt tot en met 23 november. De gemeenteraad heeft dinsdag ƒ10.000,- beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar eventuele over name van de schouwburgzaal van De Lindeboom door de gemeente. De raad handelde hiermee tegen de wil van het college van b en w. Wet houder Terpstra waarschuwde de raad dat zo'n onderzoek de onder handelingspositie van de gemeente inzake het verenigingsgebruik van de schouwburgzaal kan schaden. Groen Links, dat het voorstel had ge lanceerd, kreeg maar juist voldoende steun. Alleen de fracties van CDA en PvdA stemden ermee in, precies ge noeg om een meerderheid te verwer ven. Initiatiefnemer Peter Bakker wil een onderzoek, omdat hij van mening is dat toezien op de exploitatie van De Lindeboom feitelijk geen taak is van de Recreatie Stichting Texel (RST). Als eigenaresse van de onder grond is de RST momenteel in een briefwisseling verwikkeld met Sprin gers Rekreatie BV uit Groningen, de eigenaar van het hotel. Wethouder Tine Krijnen noemde het dinsdag avond tijdens de begrotingsbehande ling een recht van de gemeente dat Springer tegen een billijk tarief de zaal verhuurt aan het Texelse vereni gingsleven. Dit „recht", als bepaling opgenomen in het erfpachtcontract tussen RST en Springer, is momen teel de inzet van het conflict. Als noodoplossing heeft de gemeente voor de toneelverenigingen een com binatie met de De Koninghal aange boden. Ongerustheid heerst in de raad over een eventuele zakelijke binding tus sen Springer en het failliete Jarino- concern. Reden voor Gerbrand Poster (Texels Belang) om te eisen dat de historische scheidingswanden in het hotel in veiligheid worden gebracht, voordat eventueel beslag op het pand wordt gelegd. Wethouder Krijnen- Baijs wilde niet zo hard van stapel lo pen: „We ondernemen actie als er problemen dreigen." n w>*mwoonJ«4V>>*éd v»n <U mukM de breedte 9,15 meter en de diep gang 2,40 meter. Het tonnage is 1035. De hoofdmotor is een 566 pK Caterpiller uit 1973. Het is een voor malig sleepschip, dat pas later is ge motoriseerd. De vrouwenbond FNV, die ook op Texel actief is, voert actie voor een rechtvaardige Weduwen-wet. De hui dige AWW wordt namelijk ver anderd. Eind deze maand wordt in de Tweede Kamer een wetsvoorstel behandeld over een nieuwe Algemene Nabestaanden-wet. Als dit wordt aangenomen betekent dit voor bijna alle weduwen een lagere uitkering. De uitkering voor weduwen met kin deren tot 18 jaar wordt met tien pro cent gekort. Weduwen van 40 tot 50 jaar, zonder kinderen tot 18 jaar, krij gen geen uitkering meer. Zij moeten via werk aan een inkomen zien te ko men. Na één jaar overlijdensuitkering wordt het inkomen dat door wedu wen buitenshuis wordt verdiend van de uitkering afgetrokken. De vrouwenbond FNV heeft geen goed woord over voor de plannen van het kabinet. Er zijn protestbrieven gestuurd naar staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken en naar de voorzitter en leden van de vaste ka mercommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid en voor Emancipa tiebeleid. De vrouwenbond roept alle vrouwenorganisaties, politieke partij en en weduwen op dit voorbeeld te volgen. Wie hier meer informatie over wil hebben kan bellen naar Y. Lasthuizen-Steensma, telefoon 17727 of A. Oskam- Van der Sterre, telef oon 12185 Maandagavond wordt een voorlich tingsavond verzorgd over akkerbouw gewassen. Jan koolhof zal deze avond ingaan op het gebruik van or ganische bemesting en actuele zaken bij de teelt van akkerbouwgewassen. Teeltechnische aspecten van de op Texel verbouwde gewassen krijgen daarbij de nodige aandacht. Deze bij eenkomst is in het appartementen hotel „Bosch en Zee" en begint om 20.00 uur. De kraanbak die maandag als gevolg van de storm van zijn ligplaats bij de vuurtoren sloeg en op drift raakte, is weer terug. Het 25 x 60 meter grote gevaarte dat door de Kombinatie Texel wordt gebruikt voor hljswerk bij de zandsuppletie stak de Waddenzee over en strandde op een strekdam bij Zurich. De bak werd geborgen door het bedrijf Rijf van Terschelling en door de sleepboot „Sara Maatje V" vanaf Kornwerderzand teruggebracht naar Texel. Als Texelse ondernemers hebben wij een poging gedaan om in aanmerking te komen voor de uitvoering van het projekt Stappeland in De Koog. Wij hebben de gemeente benaderd maar hebben nadien taal noch teken verno men. Ons laatste schrijven, door onze advocaat Feikema vroegtijdig ter hand gesteld aan secretaris P. Zoon, leverde geen reactie op en hetzelfde geldt voor eerdere brieven van notaris Boswijk en gesprekken die wij voer den met de wethouders Barendregt en Terpstra. We kregen op een gege ven moment slechts het bericht dat de gemeente met Livingstone over eenstemming had bereikt, hoewel wij nadrukkelijk en bij herhaling hadden gewaarschuwd geen overhaaste stap pen te nemen. Graag hadden wij een tegenbod willen doen. Er is met ons niet behoorlijk onderhandeld. Nu lazen wij dat het contract met Li vingstone op 19 december is gete kend. Toch zal dat contract nog door de gemeenteraad goedgekeurd moe ten worden. Dat mag echter niet ge beuren. Als wij als Texelse ondernemers voor dit tamelijk grote werk in aanmerking komen, krijgt de gemeente mogelijk een forse subsidie in het kader van de bevordering van Zaterdagavond a.s. vertonen leden van de Filmgroep Velsen zelfgemaak te speelfilms in „De Schakel" in Den Burg, aanvang 20.00 uur. De amateur-cineasten komen op uitnodi ging van hun hobbygenoten Jaap Eel- man en Simon Smit van de Texelse filmgroep „Take 88". De bedoeling is dat wordt getoond welke resultaten filmamateurs kunnen bereiken. De avond is vrij toegankelijk voor ieder. plaatselijke werkgelegenheid. Als on- dememersgroep verzoeken wij de ge meenteraad daarom de ondertekening van het contract met Livingstone on gedaan te maken. Nu kan het nog. En mocht de raad in december toch besluiten om accoord te gaan, dan overwegen wij om in het belang van de Texelse gemeenschap dit besluit .tot in hoogste instantie juridisch aan te vechten, teneinde dit belangrijke werk op Texel te houden. Namens de groep ondernemers: Nic Dros Zn. Oosterend. Bij de beroepsvorming volwassenen educatie aan de Open School Texel slaagden Mirjam Maas en Christien Dijker voor het examen machine- schrijven. Zij zijn opgeleid door Insti tuut Typotex. De afdeling Den Burg van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen wil (nog) aktiever worden. De leden worden daarom opgeroepen mee te denken en met ideeën te komen. Pra ten over toekomstplannen is een van de agendapunten van de najaarsver gadering, die de afdeling vrijdag a.s. heeft in De Buureton in Den Burg, aanvang 14.00 uur. Na de pauze is er bingo. De bijeenkomst duurt tot on geveer 17.00 uur. Pakweg 72000,- schade werd door een onbekende aangericht aan een in de Binnenburg geparkeerde auto. Het linkerachterspatbord werd totaal ver nield. Het tijdstip van de vernieling is niet bekend omdat de eigenaar, een bewoner van de Binnenburg, het voertuig vijf dagen niet had gebruikt. „ZDH was vanmiddag eindelijk weer zichzelf", aldus een voldane Willem Olthof, trainer/coach van ZDH. „Er werd geknokt tot en met de laatste seconde, de spirit is teruggekeerd binnen dit elftal". Olthof blikte terug op een boeiende wedstrijd waarin ZDH het felbegeerde eerste punt pakte. HOSV moest op eigen terrein met een 1-1 gelijkspel genoegen nemen. De zware storm die over het veld raasde speelde ZDH zondag in de kaart. Thuisploeg HOSV werd door het weertype uit balans gebracht, waardoor het chaotisch speelde. ZDH putte voordeel uit die situatie en speelde het geliefde countervoetbal. Hoewel de spitsen moeite hadden de draaiende diepteballen aan te nemen, kwamen enkele aanvallen goed uit de verf. Een haarscherpe voorzet van Lo- renz de Ruyter werd rakelings naast gekopt door Marcel Witte. Aan de andere kant loerde het gevaar even eens. Een doorgeschoten bal leverde een opgelegde kans op voor de spits maar deze miste jammerlijk. De ach terhoede van ZDH, zonder Stephan Witte die zonder opgaaf van redenen thuisbleef, had soms grote moeite de vleugelspelers af te stoppen. De aan speelpunten voorin ontbraken, waar door het gevaar beperkt bleef. Voor ZDH werd Jan de Wit in stelling ge bracht, maar het schot miste de goe de richting. De inzet van Henk de Ruyter was aanzienlijk beter, maar scheerde vanaf 25 meter net over de kruising. Tijdens de tweede helft kreeg ZDH vrij snel een enorme oppepper door een schitterende goal van Henk de Ruyter. Een vrije trap, net buiten het 16-meter gebied, plaatste hij met een stijlvolle boog om het muurtje in het doel. De verraste doelman kon slechts toezien. Na de openingstref fer bleef ZDH het spel lange tijd do mineren. De Ruyter plaatste andermaal de bal vanuit een vrije trap in de goal. De arbiter oordeelde „te snel genomen" en keurde het doelpunt af. De druk van de Zwalu wen hield aan. Ditmaal was het Ruud Heuvink die voor ZDH het gevaar creëerde. De doorgaans „onzichtba re" vleugelspeler bracht met een dia gonale schuiver de doelman van de thuisploeg echter niet in de proble men. Die ontstonden wel aan de kant van ZDH. Een kwartier voor tijd zette HOSV een zwaar offensief in. De ge toonde inzet begon enkele Hoornders op te breken waardoor de thuisploeg meer ruimte kreeg. Met kort, snel spel werd het voor ZDH moeilijk de doelmond schoon te houden. Uitein delijk legde kort voor tijd een doorge broken spits de bal panklaar voor een inkomende middenvelder. De snoei harde schuiver was zelfs voor de uit stekend spelende doelman Sander Stolk onthoudbaar: eindstand 1-1. ZDH kan vol vertrouwen uitzien naar de thuiswedstrijd volgende week te gen Apollo. Naar aanleiding van het succes van de vorige keer. zal opnieuw een zaal voetbaltoernooi worden gehouden, waaraan kan worden deelgenomen door teams van mensen die in de le lies werken. Het toernooi is gepland op zaterdag 22 december in sporthal Ons Genoe gen. Vorig jaar deden acht teams mea Volgens organisator Hans Witte zouden het er deze keer veel meer kunnen zijn. Op Texel zijn ongeveer 200 mensen werkzaam in de lelie teelt. Deelnemers dienen zich uiterlijk 1 december op te geven bij Henk Jan Visser, Trompstraat 12 in Oude schild, telefoon 14376. Er zal in schrijfgeld worden berekend, maar het bedrag kan nog niet worden ge noemd omdat het afhankelijk is van het aantal deelnemers. De trotse teken ar es José. wier prent op de kalender verschijnt. José Koop uit het Maartenhuis in De Koog heeft een prijs gewonnen in een landelijke tekenwedstrijd voor mensen met een verstandelijke han dicap. Haar prent verschijnt op de kalender van de Fiad-Wtd. Vandaag krijgt ze in Utrecht de prijs uit gereikt. Naar aanleiding van een fusie tussen twee landelijke verenigingen op ge bied van zorg- en dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handi cap wordt een kalender uitgegeven over het thema „Vriendschap". De nieuwe vereniging heet Fiad-Wtd en alle gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven voor mensen met een verstandelijke handicap in Nederland zijn erbij aangesloten. Vijftienhonderd verstandelijk gehandi capten hebben meegedongen naar de prijzen in de tekenwedstrijd. De jury, bestaande uit G. Ros (grafisch vorm gever te Amsterdam) en Wieteke van Dort (actrice en kunstschilderes) on der voorzitterschap van mevrouw T. Netelenbos (PvdA Tweede Kamerlid), had een zware taak. Na veel overleg lukte het dertien tekeningen te se lecteren. Door de veelheid aan inzendingen en dus de grote keuze is uiteindelijk een prachtige kalender ontstaan. Redoute. Het waterschap zal „bin nen afzienbare tijd" de Redoute aan passen. Verwacht wordt dat de weg dan meer geschikt wordt voor zwaar wegverkeer, zodat het aantrekkelijker wordt via deze route van de boot naar het bedrijventerrein in Oude schild te rijden. Wethouder Baren dregt zei dat dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling. Gelein Jansen (CDA) wil dat het waterschap een paar gelegenheden tot passeren in bouwt. Schapeboeten. De typisch Texelse schapeboeten moeten worden be schermd, vinden b en w. Actie is dringend nodig. De gemeentelijke no ta die hierover is verschenen, is ech ter niet op alle punten volledig. De nota zal daarom niet deze maand maar in december worden besproken. Brakestein. De gemeente voert overleg met Natuurmonumenten over de bestemming van het landhuis „Brakestein" in het Hogeberg-gebied. Doel is: behoud van Brakestein als karakteristiek element in het Texelse landschap. Het is niet de bedoeling om er een nieuw (historisch) mu seum te creëren, aldus wethouder Barendregt. Mogelijk zal het pand wel onderdeel uitmaken van een histori sche route, in het kader van het „TINT"-project. Busaansluiting. De aansluiting van bus, boot en trein verbeteren. Wet houder Barendregt zegde toe deze wens vanuit de gemeenteraad bin nenkort aan de orde te stellen. Hij wil dat doen aan de hand van een nota die Teso over dit onderwerp heeft op gesteld. Horecastop. B en w werken willen' greep houden op het Texelse horeca- bestand. Dat blijkt onder meer uit het gewijzigde bestemmingsplan Den Burg-centrum, dat binnenkort bij de gemeente ter visie ligt. Tevens kon digde wethouder Barendregt aan dat b en w niet van plan zijn horecabe drijven toe te staan in 't Stappeland- gebied. Teso-aandelen. Wethouder Klaas Barendregt vindt het een goede zaak dat de gemeente voortaan is verte genwoordigd op de jaarlijkse aandeel houdersvergadering van Teso. „Daar wil mijn best voor doen", beloofde Barendregt in antwoord op een voor stel van PvdA-raadslid Van der Kooi. Leegstand. Leegstand van wonin gen moet worden tegengegaan. B en w zijn plan een inventarisatie te ma ken, waarna aanschrijving en contro le volgen. „We zullen niet schromen om binnenkort een duidelijk geval aan te pakken", kondigde wethouder Ba rendregt dinsdag tijdens de begro tingsbehandeling reeds aan.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9