Controle en onderhoud drainage en greppels isther Witte winnares urnkampioenschappen Crematievereniging wil strooiveld op Texel gemoedelijke maar spannende strijd ivoko heren at op gang Goed spel van tafeltennissers Jan Zijm eerste in frisse boscross Joop IMoom eerste in menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal Goede opbrengst voor Jantje Beton Zweefvliegers geslaagd In plaats van stilletjes bij crematorium: IJSDAG 27 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 'arende de turnwedstrijden was er ook tijd voor ontspanning Speciaal voor de fotograaf to- deze drie GVT-meisjes hoe lenig ze zijn. [het eind toe bleef het zaterdag- ond spannend wie tot Texels kam- ien(e) turnen zou worden geroepen. De favorieten Esther itte, Desi van Leeuwen, Liesbeth ouwer en Mark Jan Mulder (allen fT) gaven elkaar weinig toe. Dank- uitstekende prestaties op de brug it ongelijke leggers en in de vrije (ening hield Esther Witte Mark n Mulder nipt achter zich en zette haar tweede plaats van vorig jaar i in een verdiend kampioenschap. ze ontknoping was een fraai sluit van een mooie turndag, die 's irgens vroeg al was begonnen. Ga geslagen door talrijke ouders, ken- sen en andere belangstellenden iren zaterdagochtend liefst 251 ideren actief op de vloer van sport- lOns Genoegen. Dit aantal is be idend hoger dan vorig jaar, wat de te danken is naar verplaatsing i de zogeheten „onderlinge dstrijden" naar een datum later in [seizoen. Voor de meeste kinderen is het Texels kampioenschap nu de fste wedstrijd van het seizoen, zo- [de animo om deel te nemen gro- was dan gebruikelijk. GVT, dat ia de helft van de deelnemers le de, behield de vorig jaar veroverde ste plaats met bijna hetzelfde ver- gingsgemiddelde: 43.825 punten maal. Onverwacht vallend was de tweede plaats van H. Een jaar geleden werd de ornder vereniging nog gediskwalifi- erd, omdat slechts twee deelne- rs van deze club in de sporthal kwamen opdagen. Ditmaal was de club met elf jeugdturn(st)ers goed vertegenwoordigd. Resultaat was dat ZDH de traditionele zesde plaats ver ruilde voor een onverwachte tweede plaats (gem. 43.418 pt). Gyvo kwam met alle 31 jeugdleden en deed het uitstekend met een derde plaats (43.329). Ook het bescheiden SVC bleef boven de 43 punten-grens (43.100). GOS liet ten opzichte van vorig jaar (toen een nipte tweede plaats) een steekje vallen: vijfde met 42.857 gemiddeld. GVO sloot de rij met een gemiddelde waardering van 42.564 punten. De jury merkte op dat het ondanks de massale opkomst „rustig" toeging in de sporthal. De jeugd was geconcentreerd met de wedstrijden bezig en beheerste de oefenstof doorgaans redelijk goed, al dus de jury. Beloning Aan het eind van de middag (half zes) werd het programma vervolgd met de verplichte oefenstof. Dat is een middenklasse, bedoeld voor be ginnende jonge turn(st)ers die nog hogerop willen komen en jongens en meisjes die het recreatieve niveau van de ochtendwedstrijden zijn ont groeid, maar niet tot de „extra trai ningsgroep behoren. De leeftijden in deze klasse lopen uiteen van heel jong tot een jaar of zestien. In de categorie meisjes ouder dan tien jaar ging de winst naar de 16-jarige Linda Moor. Ooit was ze verenigingskampioen van GVT, maar een armblessure gooide vier jaar ge leden roet in het eten. Linda overwon haar angst voor een nieuwe blessure, heren van volleybalvereniging Te- to moesten echt het onderste uit kan halen om hun wedstrijd te- HCSC 2 uiteindelijk nog met 3-2 winnen. Het eerste damesteam geen probleem met de dames HCSC 3 en won eenvoudig met heren van Tevoko startten met iets gewijzigde opstelling waarbij ge posities onderling verwisseld rden en aanvoerder Jitze Beintema de kant begon. Dit pakte in eer instantie redelijk uit en ze konden SC goed bijhouden tot 9-10, hier- volgden de slechte passes elkaar en konden de Heldenaren uitlopen ir 14-10, wat uiteindelijk resulteer- in een 15-11 nederlaag- De twee set was min of meer een kopie de eerste en HCSC had de lashaas" gevonden in Sander touwstra, die geen vat kreeg op moeilijke services van de HCSC- ivoerder. Ook deze set ging dus bren. In de derde set speelde Jit- Beintema op de plaats van Sander louwstra, en nu waren de rollen gekeerd. HCSC had moeite met Services van Tevoko en kwam me- daardoor niet tot aanvaardbaar ivalsspel. Tevoko won de 3e en 4e vreemd genoeg met 15-3 en 15-5 een 5e set zou de beslissing moe- brengen. In de „loterij" van het If-point systeem was aanvaller Jan Jpman de uitblinker, hij scoorde •a 100 procent op de linksvoor en 'p daarmee Tevoko aan de verdien- overwinning van 15-11. Met deze lag krijgt Tevoko weet aansluiting de middenmoot. Het eerste da steam van Tevoko blijft aan de lei- in de eerste klasse bij de dames de 3-0 overwinning van afgelopen irdag tegen HCSC3. (setstanden: 5, 15-10,15-4). Ook het tweede testeam blijft winnen, nu werd hawks 3 met 3-1 naar huis tuurd. De dames van Smash'68 1 *n met één verliespunt minder ter goed volgen, en er wordt vol Het erepodium in de categorie meisjes tien jaar Krijnen hangt winnares Linda Moor de medaille trainde hard en stond zaterdag voor het eerst sinds lange tijd weer op het erepodium, ,,'n Beloning", vond ze zelf ook, nadat wethouder Tine Krijnen-Baijs (die de prijzen uitreikte) haar de bijbehorende medaille had omgehangen. Balk Afsluiting was het onderdeel vrije oe fenstof, waarin de beste jongens en meisjes elkaar het Texels kampioen schap betwistten. Bij de jongsten stak Efaliene Drijver net als vorig jaar boven de anderen uit. De strijd om de overige ereplaatsen was spannend door de minieme krachtsverschillen. De verrassende kampioene van vorig jaar, Mariëlle Vonk, ontbrak om stu dieredenen, maar het niveau was er niet minder hoog om. De nummers twee en drie van vorig jaar, Esther Witte en Mark Jan Mulder, leverden een fel gevecht om de bovenste plaats. Desi van Leeuwen en Liesbeth Brouwer haakten af nadat zij van de balk waren gevallen. Mark Jan Mui en ouder, verplichte oefenstof. Wethouder Tine om. der verprutste zijn oefening op de brug gelijk, maar totaliseerde uitein delijk méér dan vijftig punten, een zeer hoog aantal. Toch slaagde Est her Witte erin deze score te overtref fen, vooral dankzij een magnifieke brug-oefening, waarin zij beduidend méér variatie tentoon spreidde dan vorig jaar. Ook een vrije oefening waarin haar prima houding opviel, droeg bij aan het uiteindelijke, ver diende kampioenschap. Ondanks de felle strijd verliepen de wedstrijden in een gemoedelijke sfeer. Toen de spanning was gewe ken werd dat nog eens aangetoond door een aantal turnsters dat tot ver maak van het publiek een jazzdansje uitvoerde. Ook trainer Nico Stoter, die met andere train(st)ers en bestuursle den een dag lang keihard in de weer was, showde zijn talenten met enkele razendmoeilijke sprongen en draaien. Hoewel dat niet vlekkeloos ging, werd zijn optreden door het publiek zeer gewaardeerd. spanning uitgekeken naar de onder linge confrontatie. De uitslag: Damers: Tevoko 1-HCSC 3 3-0; Tevoko 2-Seahawks 2 3-1; Tevoko 3-WSOV 2 0-3; Smash '68 2-Seahawks 3 1-3; Smash '68 1-HCSC 4 3-1. Heren: Tevoko 1-HCSC 2 3-2 en Tevoko 2-Seahawks 3 1-3. Zaterdag speelde t.t.v. Tetak tegen Spoetnik 4 in Warmenhuizen. In de ruim drie uur durende wedstrijd wer den maar liefst zes driesetters gespeeld. Van der Veen en Mosk wonnen beiden in drie sets. Alex Bakker speelde zeer sterk en won in twee sets. Mosk en Van der Veen maakten in de dubbel 4-0 voor Tetak. Van der Veen verloor hierna nipt met 21-19 en 22-20 zijn partij. Opnieuw was het Bakker die in een ijzersterke partij in twee sets won. Vervolgens liep Tetak uit naar 8-1 doordat Mosk, Van der Veen en de onverslaanbare Bakker hun partijen in drie sets wisten te winnen. De laatste partij ging verlo ren. Mosk werd in twee sets uit gespeeld. De eindstand werd aldus 8-2 voor Tetak. Zaterdag 1 december is de laatste wedstrijd van dit jaar. Tetak kan nog kampioen worden, maar dan moet de nummer 1, Befair 3 met 10-0 worden verslagen. De eerste confrontatie ging met 6-4 ver loren. Toeschouwers zijn welkom bij deze belangrijke wedstrijd. Aanvang 14.30 uur in de Ferrever in Den Burg. Drankrijder. Een 31-jarige Rotter dammer werd in de nacht van zater dag op zondag aangehouden in De Cocksdorp, omdat hij half over een stoep reed. Hij blies 330 ug./l., terwijl maar 220 maximaal is toegestaan. In fris natte neuzen weer werd zon dag door 46 lopers de derde bos cross gelopen. Jan Zijm deed voor het eerst weer mee en pakte me teen de eerste plaats op de 8640 meter, in het ronderecord 30.57. Rien Brouwer moest Jan Zijm snel laten gaan, liep zijn eigen race en fi nishte in een persoonlijk record van 31.31. Rinus Kooger verbeterde zich met 37 sec. en eindigde in 37.54. Opmerke lijk was de snelheid waarmee Arjan Barhorst over het parcours ging; met een tijd van 36.18 was hij 110 sec. sneller: eindtijd 41.27. Theo Zijm bleef als veteraan 3 sec. onder de 40 min., 69 sec. sneller dan ooit. Bij de veteranen liep ook Martien Baars sneller dan de vorige keer. Met 36.27 werd hij tweede, op de voet gevolgd door Gert Pansier 36.40 en eerste werd Piet Bakelaar in de goede tijd van 34.15. De jeugd over 1110 meter liet ook een spannende strijd zijn. Maarten Dogger en Stefan Tijsen gaven elkaar niet veel toe. Stefan moest Maarten toch laten gaan en eindigde 4 sec. achter Maarten, die een tijd van 5.15 klokte. Fraai derde werd Wouter Dog ger in 6.03, zijn snelste tijd. Over de afstand 4320 meter presteerde bij de meisjes Nancy Sieling als aankomend talent uitzonderlijk (tijd 20.32) en bij de jongens verbeterde Johan van der Star zich met 37 sec. (eindtijd 21.56). Bij de dames over dezelfde afstand verbeterden Carla Roeper (22.43), Anneke Hoogenbosch (24.08), Angeline Smit (21.22), Jea- nette ter Steege (21.21), Natascha Afgelopen zondag is in de manege de eerste wedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal verreden. Na vijf wedstrijden volgt op 14 april de fina le om deze bokaal. De menwedstrijd omvat twee onder delen: de dresssuur, waarbij onder andere gelet wordt op de correctheid van de gereden figuren. Bij het twee de onderdeel, de vaardigheidsproef, moet binnen een bepaalde tijd een parcoursje worden gereden tussen kegeltjes door. De belangstelling voor deze aangespannen wedstrijden was dit jaar erg groot; 29 deelnemers te gen 18 vorig jaar. Jurylid P. van Del den beklemtoonde na afloop van deze geslaagde dag dat de figuren zeer correct gereden moeten worden en dat de drang naar voren erg be langrijk is. Joop Noom werd zeer overtuigend eerste, gevolgd door de nummers twee en drie, Willy Zijm en Nicole Kalk. Uitslagen Joop Noom dress. 156 vaardigh 80, totaal 236 pnt., 2 Willy Zijm dress. 146, vaardigh. 75, totaal 221 pnt3. Nicole Kalk dress. 135, vaardigh. 80, totaal 215 pnt 4 Marit de Leeuw dress 142, vaardigh. 70, totaal 212 pnt. en 5. Willem Reuvers dress. 128, vaar digh. 80, totaal 208 pnt. van der Vis (22.05) en Colinda Brou wer (18.59) zich. Bij de dames vete ranen scherpte Tilly Eelman haar record aan met 44 sec. (19.52), waarmee ze eerste. Zij werd gevolgd door Ina van Sambeek die op haar beurt 23 sec. van haar peroonlijk re cord afsnoepte (22.10) Derde werd Gerda Takes in 23.38. Uitslagen: Meisjes 1110 meter 1. Debbie Sanger 5.24; 2 Lia Visser 5.57, 3 Kristien Schraag 6.06; 4. Mireille Oosterhof 6,27 en 5. Lisa Peet 7.40; -Jongens 1110 meter 4 Nico Peet 8.07 en 5. Erik Tijsen 9 20. Jongens t/m 16 jr. 4320 m 1. Wim Noordzij 17.32; 2 Rob Schraag 18.25; 4 Martijn Smit 23.32 Dames t/m 34 jaar 4320 m. 1. Ingrid van Lubek 18.22. Heren 4320 m. 1. Jan Dogger 19.14; 2. Nico Peet 19.21; 3. Sjaak Randsdorp 19 31; 4. Henk Schraag 20.13; 5. Jan Kuyper 21.32 Dames 8640 m. 1. Marijke Stark 39.22 Heren veteranen 8640 m 5 Theo Takes 40.23 Heren 8640 m 3 Herman Ploeger 34.02, 4. Alexander Boksl 35 02; 5. Ron van der Slikke 36.22. Op zondag 9 december is er weer een cross. Fietsen. Uit een depót van een fietsenverhuurbedrijf op een vakantie centrum in De Cocksdorp zijn drie fietsen gestolen, die later geheel ver nield in de Roggesloot werden terug gevonden. Het overvloedige regenwater van de laatste tijd zorgt er voor dat er wa terplassen op het land komen. Dat kan komen door een slecht doorla tende grond. Eveneens kan de oor zaak liggen bij dichtgetrapte greppels met afgesloten eindbuizen van de drainreeksen. In dergelijke si tuaties kan het overtollige water niet snel genoeg worden afgevoerd, zo dat het water op het land blijft staan. Blijft dit water te lang op het land staan dan kan structuurbederf optreden met als gevolg een slechte groei van de gewassen in het nieu we seizoen. Wateroverlast kan worden voorkomen door te zorgen dat de greppels en eindbuizen open zijn. Doorspuiten van de drains zal in meerdere gevallen eveneens zorgen voor een s. ielle af voer van overtollig water. Wie met een schop het land in gaat kan wateroverlast voorkomen door de eindbuizen van de greppels en drain reeksen op te zoeken en schoon te maken. Water te kort is erg, maar wateroverlast geeft meer schade. Krachtvoer Er is een enorme keus uit krachtvoer- soorten. Wanneer de verkopers wor den gehoord is de ene soort nog beter dan de andere. En naarmate het beter zou zijn is de prijs meestal ook hoger. Of het zogenaamd betere en duurdere krachtvoer zoveel beter is voor de portemonnee van de vee houder is nogal eens de vraag. Want het onderzoek laat dit niet altijd zien. Meestal wordt met normaal stan daard krachtvoer en best ruwvoer fi nancieel gezien het beste resultaat gehaald. En daar gaat het de melk veehouder toch uiteindelijk om. Voor al in een tijd dat de opbrengsten aan melkgeld en verkoop van runderen minder is. Het is zinnig om bij de koop van eiwitstimulerende kracht voeders eens opbrengst te bereke nen. Want de melkveehouder wordt nog steeds uitbetaald naar de hoe veelheid vet en eiwit dat wordt gele verd. Wanneer door een bepaald soort krachtvoer het vetgehalte af neemt en het eiwitgehalte toeneemt, is het nog maar de vraag of er finan cieel gezien een beter resultaat uitkomt. Volgens het onderzoek en berekenin gen blijkt dat met ééntiende eiwitstij ging per kg. melk (en dat is erg veel) het eiwitstimulerende krachtvoer ruim vier cent per kg. meer mag kosten. Voor alle sectoren in de landbouw is het van groot belang dat wordt ge produceerd tegen een zo laag moge lijke kostprijs. Vanuit de praktijk is het bekend dat de kostprijs van be drijf tot bedrijf nog erg verschilt. Controle silo's Bij het vullen van krachtvoersilo's ko men enorme krachten op het mate riaal. Naarmate de silo's lang in weer en wind staan is de kans groter dat er onderdelen aan vervanging toe zijn. Vooral ijzeren onderdelen kunnen bijna doorgeroest zijn en vandaag of morgen de geest geven. Om ongeluk ken te voorkomen is het zinnig om de silo's eens te beoordelen op de kwaliteit van het materiaal. Hier geldt zeker: voorkomen is beter dan genezen. Graslandverzorging Grasland moet kaal de winter in gaan. Ruig en bossig grasland loopt bij vriezend weer de kans dat er goe de grassen uitvriezen. Kaal en vlak grasland heeft daar minder last van. Het is zinnig om te bossig grasland af te laten weiden door schapen en of ze nog af te maaien met een ,,bossen"maaier. Donderdagavond a.s. is in hotel pension „De Wael" van H. Plaatsman te De Waal een bijeenkomst met vee houders. Gesproken gaat worden over mestopslag. Twaalf veehouders denken er over om, evenals drie jaar terug, te komen tot uitbesteding van het bouwen van mestopslag. Wan neer er nog belangstellenden zijn die aan deze wijze van werken mee wil len doen zijn welkom. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Cursus In twee dagdelen kan een cursus ver zorgd worden met als onderwerp „Van ondernemer tot rustend boer". Onderwerpen die besproken worden zijn: fiscale afrekening bij beëindiging, koopsompolissen en beleggen. Be langstellenden voor deze cursus kun nen zich opgeven voor 1 december a.s. bij Jan van Tunen, secretaris ge zamenlijke landbouworganisaties op Texel, tel. 15437. De collecte voor het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) die vorige week werd gehouden heeft op Texel ruim vierduizend gulden opgebracht, meer dan in voorgaande jaren. De helft van de deze opbrengst komt ten goede aan de collecterende verenigin gen, terwijl het Nationaal Jeugdfonds de andere helft gebruikt voor waar devolle projecten door het hele land. De totale opbrengst op het eiland was f4001,60. Voor het theoretisch gedeelte van het zweefvliegbewijs slaagden Alex Bij- ma, Martijn Eelman, Dirk Eickhoff en Louis Uriot. Drie Texelaars, die al in het bezit waren van het theorie- diploma, behaalden de aantekening „motorzweven": Jan Appelman, Brendan de Graaf en Dick Velthuis. De cursussen werden in het afgelo pen seizoen gehouden onder auspi ciën van de jubilerende Zweefvliegclub Texel. Asbezorging moet ook op Texel mo gelijk zijn. Aldus blijkt uit een enque- te, die onlangs door crematievereniging AVVL werd ge houden. Hoewel veel ondervraagden wensen dat hun asresten bij het cre matorium worden verstrooid, geeft zeker 25 procent de voorkeur aan een Texels strooiveld. De uitslag van de enquete, waarbij 790 formulieren over Texel werden „verstrooid" werd vorige week be kend gemaakt op de ledenvergade ring van de Texelse afdeling van de Vereniging voor Crematie AVVL. Vol gens discussieleider Theo van der Berg was de enquete onder de leden goed geslaagd. Ruim 32 procent van de formulieren werd ingevuld gere tourneerd, terwijl dit percentage nor maalgesproken rond de 20 schommelt. Asbezorging -datgene wat er uiteindelijk met de asresten door de nabestaanden wordt gedaan -is dus een onderwerp dat „leeft" onder veel Texelaars, aldus de voor zitter. In een piepkleine, tot de nok toe ge vulde zaal in d'Ouwe Ulo kreeg het wat oudere publiek een film te zien waarbij crematie centraal stond. De naam van de film "De eerste stap", wekte ironische gedachten op. De in leiders legden uit dat hiermee wordt bedoeld dat crematie het begin is van het rouwproces voor de na bestaanden. Na de videofilm konden de aanwezigen vragen stellen aan een forum dat was samengesteld uit Theo van der Berg, bestuurslid Hans de Ruyter, begrafenisondernemer Arie Maat, ambtenaar algemene zaken Wout Stam en mevrouw M. van de Hoeve, regiovoorlichtster van de AWL. Boven zee Uit de enquete bleek verder dat on geveer 20 procent van de onder vraagden'hun asresten bij voorkeur boven zee wil hebben uitgestrooid. „Ik zou graag willen dat na mijn dood de as wordt uitgestrooid boven het Marsdiep, is dat mogelijk?", vroeg een vrouw aan het forum. He laas voor deze mevrouw staat de wet asverstrooiing boven zee alleen toe als dit verder dan 25 kilometer uit de kust gebeurt, aldus het forum. Een klein aantal geënqueteerden, 8,4 procent, ziet de asresten liever ge plaatst in een urnengraf. Al jarenlang worden urnen in gewone graven van ca. twee bij één meter bijgezet. Bij urnengraven kunnen echter vier ur nen naast elkaar in een graf worden bijgezet. Daarnaast staat op de Alge mene Begraafplaats in Den Burg een urnennis. Dat is een muur waar in holtes urnen tien jaar lang kunnen worden bewaard. Wat na die tien jaar met de stoffelijke resten gebeurt was niet bekend bij zowel Wout Stam als Piet Bolier van de gemeente Texel. De mogelijkheid van meer urnenmu ren ook op andere dan gemeentelijke begraafplaatsen wordt besproken Moestuin Geheel afwijkend was de wens van vraagsteller Sibo Plaatsman. „Ik wil gewoon in mijn achtertuin verstrooid- worden, na mijn dood wel te ver staan. Mag dat dan niet?" De wet op de lijkbezorging staat iets derge lijks niet meer toe. „Sterker nog", al dus het forum, „wanneer dat in jouw voortuin gebeurt dan is dét de plek die als strooiveld voor alle Texelaars gebruikt zal gaan worden. Als er na melijk een strooiveld komt, zal dat er hooguit één worden...." De teleur gestelde Plaatsman vond dat geen goede bestemming voor zijn moestuintje, ook niet na zijn dood. Op Texel is het op dit moment niet toegestaan om asresten van overle denen uit te strooien. Op Terschelling hebben de eilanders wel een ge meenschappelijke strooiplaats in het duingebied. Dat functioneert naar te vredenheid, aldus het forum. Wellicht dat het bestuur, in overleg met de gemeente daar een goede suggestie in ziet. Drenkelingen Mevrouw Visser deed tenslotte een nieuw voorstel. „De Oudeschilder be graafplaats bestaat uit drie gedeeltes. Een katholiek stuk, een hervormd ge deelte, maar ook een gemeentelijk terreintje waar drenkelingen mogen worden begraven. Maar dat is nog helemaal leeg, zodat we dit deel mis schien als strooiveld kunnen gebrui ken. Ik teken ervoor." Mevrouw Van de Hoeve zei in haar slotwoord dat ze niet had verwacht dat het onderwerp asbezorging zo veel stof zou doen opwaaien. „Ner gens ben ik zo'n geïnteresseerd pu bliek tegengekomen. De geijkte gewoonte om de asresten van de na bestaanden maar stilletjes rond het crematorium uit te strooien lijkt hier ten einde te zijn gekomen. Jullie vor men een primeur in dat opzicht." Wout Stam voegde daaraan toe dat de gemeente zijn steentje zal bijdra gen aan een spoedige totstandko ming van strooivelden en urnmuren, door in overleg met de AVVL te zoe ken naar een permanente oplossing.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11