Cjroen c2ivartsJ~exeh in het 'om missie positief over Livingstone-contract Opbrengst veiling naar tien organisaties Leliekwekers wachten op uitspraak Raad van State Protestactie Dros roept vragen op Lionsclub Texel verdeelde f21.000,- Polen op Texel nog aan het werk ipperploeg haalt ^manning van een istgelopen boot iddingboot rukt voor Deen Kerstboom? Auto over de kop Modder op weg: auto in de sloot PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.535 DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 pi advertenties, abonnementen, etc geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, li'oon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 [jjjctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 320-12741. ken werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Lrd Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los ƒ1.10 Itaat Dros nu alleen in zijn protest tegen de contract wikkeling of spreekt hij namens de gehele Texelse aannemers oep?" De overeenstemming met bouwgigant Livingstone uit eda over de uitvoering van het projekt 't Stappeland wierp agen op in de raadscommissie voor financieel, economisch en chnisch beleid. Het dreigende protest van aannemer Nic. Dros gen de afwikkeling van het contract stond ter discussie. Jan n Asselt (onafhankelijk) vond de informatie over deze kwestie aar summier. ,,B en w zouden hierover meer duidelijkheid moe- ii verschaffen." yen Texelse bouwondernemingen, remgd in een consortium, grepen ast de uitvoering van 't appeland- project. Wethouder rpstra daarover: „Er is van onze ut geen enkele twijfel over de lag of dit consortium grote werken 't Stappeland aan kan." De Texel- combinatie zocht direkt contact it de gemeente, nadat bekend ird dat Jarino in gebreke bleef, te hebben echter van te voren dui- öjk laten blijken de Texelse combi- tie bij het project te betrekken als sprake zou zijn van een blanco si- itie." Livingstone had al eerder htstreeks bij Jarino aangeklopt. !t instemming van de curator nam bedrijf het bestaande contract ïr. Op slimme wijze haalde Li- gstone zo het Stappelandproject iject binnen. „Als college werden met dit voldongen feit geconfron- rd" vervolgde de wethouder. Tussengebied in w besloten met Livingstone in te gaan.„Daarvoor hadden wij (ronde redenen", aldus Terpstra. sn snelle realisatie van het bunga- ipark in het Stappenland is daar van. Meedraaien in de issements-procedure van Jarino enorm veel vertraging met zich Wipperploeg van De Koog heeft irdag drie opvarenden van een ca- «aran gehaald. Deze werd door de snaar van Oudeschild naar De sksdorp gevaren, met de bedoeling n daar uit het water te takelen ir de winter. Hij had echter geen smng gehouden met het zeer lage Ier van de laatste tijd en kwam hoogte van de Vlakte van Kerken t te zitten. iwel men eerst het idee had opge- lopend naar de kant te gaan, 'd bij nader inzien toch maar de perploeg via de aan boord zijnde o opgeroepen. Die bevrijdde de Jrtuinlijke zeilers snel uit hun be te positie. boot werd stevig verankerd ach- lelaten om later bij een hoger wa- eil de tocht te hervatten. Texelse reddingbootbemanning zaterdagavond in Den Hoorn bij voor een gezellig etentje. Daar te tegen middernacht een abrupt Je aan toen er een melding kwam er een schip in nood was, waar- Je KNZHRM-mensen als één man Jeur uit vlogen.... Siegfried Egmundis werd opgeroe- omdat de omgebouwde Deense 5r „Mastingjet" zo'n vijfenhalve ten westen van de vuurtoren met orpech dreef. De twee opvaren- waren bang dat de stroom ze in "chting van het zandsuppletie- '<eiland zou voeren. Jat de Denen bij hun eerste Jmelding verkeerde coördinaten het Molengat) hadden doorgege- was ook de Helderse redding- „Suzanna" gewaarschuwd. De 'aars, die later werden gealar- rd, waren ongeveer gelijk met de te redders om 01.15 uur bij het 3 Omdat de Deense opvarenden naar Den Helder wilden, nam Suzanne" de boot op sleeptouw. Argwanend vroeg Gerbrand Poster zich tijdens de commis sievergadering af of Livingstone ook niet stiekem een geheime dochter in het grote „Jarino- web„ is. „Je kunt niet voorzich tig genoeg zijn in deze zaak. We moeten op onze hoede zijn!" Wethouder Terpstra liep alvast vooruit op de kerstdagen en deed er nog een schepje boven op. „Je bedoelt dat Livingstone de piek is op de grote Jarino- kerstboom?" meebrengen. We kunnen niet over zien hoe lang het proces gaat duren en hoeveel renteverlies dat zou ver oorzaakt. We kregen van de Rabo bank in Breda keiharde garantie: de gemeente incasseert f2.800.000,- zodra de „deal" met Livingstone is gesloten. Bovendien blijft een groot deel van de werkgelegenheid nu evengoed voor Texel behouden. Al leen de „mantel" van de vakantiewo ningen wordt aan de vaste wal gebouwd. Het overige werk wordt door Texelse bedrijven uitgevoerd. We vonden het daarom een verantwoor de stap om met Livingstone in zee te gaan." Er was volgens Terpstra nog een reden om door te zetten: „Het wegennet in het tussengebied staat in verbinding met dat van het recrea tiepark. Met de uitvoer van dit net is een krediet van negen ton gemoeid. Daarover moet op korte termijn een beslissing vallen." „Voordat het contract met Livingsto ne werd getekend is enkele malen contact geweest met Dros. Zijn reak- tie wassteeds normaal en getuigde van begrip. Zijn scherpe afkeuring verbaast ons nu dan ook zeer." aldus Terpstra. Toezeggingen Poster verwees naar een brief van advocaat Feikema, namens de aanne mers.: „Daarin wordt gesproken over toezeggingen richting het consortium. Heeft de gemeente die gedaan?" Terpstra wees dit van de hand: „Die zijn pertinent niet gedaan. Ik heb be grepen van J. Drijver, een andere on dernemer uit de bouwcombinatie, dat Dros alleen staat in zijn beweringen aan ons adres." Jan van Asselt trok dit in twijfel: „De commissieleden kunnen nu niet natrekken of Dros al leen staat of niet, jk vind de uitleg van de wethouder zeer summier." Desgevraagd bevestigt J. Drijver van Drijver Bouw B.V. de uitlatingen van de wethouder. „Het ingezonden arti kel betreft een initiatief van Nic. Dros zelf. Als ondernemers vinden we wel dat de gemeente de combinatie on nodig lang in onzekerheid heeft gela ten. De manier waarmee Dros met een proces dreigt vind ik echter niet op zijn plaats. Wij waren ook nog in afwachting van reaktie van de ge meente op deze zaak, dat moet je even tijd gunnen." Drijver meldt dat binnen het consortium inmiddels spoedoverleg heeft gehad over de ac tie van Dros. „De zaken zijn uitge praat, wij hebben binnenkort overleg met de gemeente. In de toekomst wil onze ondernemersgroep andere pro jecten niet mislopen." Harnas Nic. Dros neemt geen woord terug van zijn omstreden protestbrief. „Drij ver beweert misschien wel dat ik al leen sta in mijn aktie, ik ben van mening dat Drijver alleen staat in zijn beweringen over mijn handelswijze. Die heeft als aannemer genoeg rede nen om de gemeente niet tegen zich in het harnas te jagen. Ik blijf erbij dat het plan, wat tot in de details uitgewerkt was, voldoende zekerheid Lees verder pagina 2 Vertegenwoordigers van de organisaties met de cheques die zij zojuist in ontvangst hebben genomen. De opbrengst van de Lions-veiling 1990 is verdeeld onder meer organisaties dan ooit. Tijdens een feestelijke plechtigheid, don derdagavond in Bosch en Zee" bij De Koog werden cheques overhandigd voor tien goede doelen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, is werd een derde van de totale op brengst van f21.000,- bestemd voor hulp aan de Derde Wereld, een der de ging naar het Tesselhuus in De Koog en de rest werd toegekend aan diverse andere Texelse goede doelen. Lions-chairman Kees Boersen blikte bij de opening van de bijeenkomst met voldoening terug op de afgelo pen veiling. De opbrengst van f21.000,- noemde hij een schitterend resultaat zodat de vele vrijwilligers die er zich voor hebben ingezet tevre den kunnen zijn. Met name werd De Raad vgn State maakt binnen een week bekend of circa 120 Polen die in Noordholland in de lelies wer ken, een tewerkstellingsvergunning krijgen. Zo niet, dan zal tien dagen later per geval een uitspraak worden gedaan. Tot de uitspraak kunnen de Polen zonder geldige werkvergunning aan het werk blijven. Vooralsnog geldt dat ook voor Polen zonder gel dige verblijfsvergunning -zoals het geval is bij enkele vorige week aan gehouden Polen. Gisteren bestond voor de gemeente Texel geen aanlei ding om tot actie over te gaan; eerst zou informatie van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid worden afgewacht, waar de kwestie vandaag wordt besproken. De stichting „Fleurasyl", die namens 24 (later 22) Noordhollandse lelie kwekers (waaronder tenminste twee Texelse) een proces tegen de Neder landse staat had aangespannen, heeft al aangekondigd verder te pro cederen indien de Raad van State ne gatief voor de leliekwekers zou besluiten. Het proces, dat donderdag in Den Haag werd gehouden, had betrekking op de afwijzing door het ministerie van tewerkstellingsaanvragen voor buitenlandse werknemers. De bollen- boeren zouden volgens het ministerie procedurefouten hebben gemaakt. Sommigen hadden verzuimd de aan vraag vóór 1 augustus j.l. in te die nen bij het arbeidsbureau, anderen hadden het betreffende formulier niet op de vereiste wijze ingevuld (bijvoor beeld door aan te kruisen dat men geen Spaanse of Portugese werkne mers in dienst wilde nemen of dat men niet voor huisvesting kon zor gen). Het aantal vacatures in de lelies was dermate klein, dat bij de arbeidsbu reaus werd gedacht dat men het zonder Spanjaarden en Portugezen zou kunnen bolwerken. De animo van Nederlanders viel echter bitter tegen, zodat uiteindelijk toch een beroep op buitenlanders moest worden gedaan. Toch Polen Het ministerie ging ermee akkoord dat de leliekwekers die de formulie ren hadden ingevuld en terug gestuurd ook werknemers van buiten de EG, voornamelijk Polen, konden aantrekken. Agrariërs die de formulieren niet goed of niet tijdig hadden ingevuld en op gestuurd, kregen echter nul op het rekest. De meeste leliekwekers had den met de afwijzing geen rekening gehouden en al Polen gecontracteerd, gesteund door „Fleurasyl". Zo ook het Texelse leliebedrijf van Jac. Dijt (Hogeberg). Hein Dijt van dit bedrijf: „Doordat we te laat waren met het formulier, kregen we geen vervolgfor- mulieren toegezonden en kwamen we niet in het bestand van Sociale Zaken voor...." Dijt beschikt voor zijn twee Polen nog niet over een geldige verblijfsver gunning. Bij de gemeente is wel een aanvraag voor verlenging ingediend, maar of die wordt gehonoreerd, is af hankelijk van de werkvergunning (en die is dus nog niet door het ministe rie afgegeven). Met 23 anderen tekende Dijt beroep aan en werd de Nederlandse staat ter verantwoording geroepen. Van twee leliekwekers werd de aanvraag alsnog toegewezen, zodat zij afhaak ten. Vertegenwoordigd door advocate mr. PM. Berkhoff-Sprey van „Fleura syl" en advocaat mr. A. van Driel van „Eurasyl" in Alkmaar diende de zaak donderdag voor de Raad van State Geen massaproces De vertegenwoordiger van het mini sterie vond dat niet van een massa proces sprake mocht zijn en verzocht individuele behandeling per geval. De voorzitter van de zitting besloot dat het ministerie binnen tien dagen een lijstje moet maken van alle afwijzin gen. De Raad van State zal dan be oordelen of de aanvragen allemaal worden toegewezen, of dat een indi viduele aanpak gewenst is. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zal het nog tien dagen duren voordat uitspraak wordt gedaan. Maar dan is het lelie seizoen zo goed als voorbij.... dank gebracht aan de dames die bij organisatie en uitvoering een belang rijke rol hadden gespeeld. Het was de negende Lions-veiling in successie. De tiende zal volgend jaar drie weken later dan gebruikelijk worden gehou den, nl. op 31 mei en 1 juni. Daartoe is besloten omdat de door Harry We tenkamp beheerde veilingruimte in Oudeschild voor die tijd voor andere doeleinden nodig is. Verdeling De fondsverdelingscommissie van de Lionsclub had de goede doelen aan gewezen en de bedragen vastgesteld. Joh. C. Roeper, lid van deze commis sie, bracht in herinnering dat het een keer is gebeurd dat de hele veilingop brengst voor één doel werd bestemd, nl. een mobiele couveuse, die onder deel is van de inventaris van de zie kenauto. Roeper zei te hebben vernomen dat de couveuse intussen meerdere keren is gebruikt en moge lijk zelfs levensreddend is geweest voor te vroeg geboren kinderen die ermee naar Den Helder werden vervoerd. Roemenië Bij het opsommen van de verdeling begon Roeper met het kleinste be drag: f500,- werd toegekend aan Jan Zwan als steun voor de door hem georganiseerde inzameling van kle ding en andere goederen ten bate van Roemenië. Zwan zorgt ervoor dat de goederen terecht komen bij wees huizen, ziekenhuizen en andere instel lingen die er dringend om verlegen zitten en is persoonlijk naar het ge teisterde land gereisd om te zien hoe alles terecht kwam. Roeper zei dat f500,- misschien een druppel op de gloeiende plaat is, maar dat het be drag ook moet worden gezien als morele ondersteuning en als middel om het publiek te attenderen op deze menslievende activiteit. Aad Blom van sportvereniging Texel mocht een cheque van f550,- in ont vangst nemen, voor het sporttenue dat is geschonken aan het Georgi sche elftal dat aan Texel een uitwis- selingsbezoek bracht. Gehandicapten Een bedrag van f1000,- werd over handigd aan Gerrit Visch van de ju doafdeling van de Meersportenvereniging Texel. Het geld is bestemd voor de speciale judoles sen die elke zaterdag door trainer Ro land Visser worden gegeven aan vijf lichamelijk of verstandelijk gehandi capte kinderen. Het paardrijden voor gehandicapten was al eens gesteund met geld van de Lionsveiling en kreeg nu f1000,-. De cheque werd in ontvangst geno men door fysiotherapeut Bernard Wolff. Lees verder pagina 5 Vriendenkring en SVC blinken beiden uit Texel 1 verliest wederom Jubilaris Joop ergert zich aan foutjes Dekbeddenfabriek wordt toeristische trekpleister Groene Kruis Texel bestaat niet meer sw Bestemmingsplan speelt in op leefbaarheid Een automobilist uit Den Burg is za terdagmiddag met zijn BMW over de kop gegaan op de Oosterenderweg. Hij was met hoge snelheid aan het inhalen en zag op het laatste mo ment een tegenligger naderen. Hard remmen haalde niets uit. De wagen gleed naar links het fietspad op en kantelde De automobilist bleef onge deerd, maar de wagen raakte zwaar beschadigd. Een 21-jarige automobilist is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn BMW op de kop in een sloot langs de Kadijksweg terecht geko men. Hij raakte in een slip doordat de weg was bevuild met een dikke, gladde laag modder. De bestuurder bleef ongedeerd. Hij kon zelf uit zijn wagen kruipen en alarmeerde de poli tie. Die haalde dezelfde nacht nog de agrariër uit bed, die verzuimd had om de weg schoon te maken. De man werd gesommeerd dat alsnog te doen en kreeg tevens een proces verbaal. De zwaar beschadigde BMW moest door een takelwagen worden weg gesleept.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1