SVC vlot en Roesische" vaardig in taferelen RECENSIE I Vriendenkring op dreef in „Dingen van de dag" ff Livingstone Koopavonden Eend is terecht Actievergadering over vluchtelingenweek Geslaagd Californiëweg afgesloten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 195 Tartte Betsie IRia Zoetelief) en chauffeur Klaas (Leo Saai) zien toe hoe Bas Valentijn (Ernst Jan de Graafzich bepaald niet op zijn gemak voelt met buurvrouw Agnes (Els Ooijevaar) in het logeerbed. Stop een leugenachtige buurvrouw een Russische oom, een vrijgezelle chauffeur en enkele ongenode lo gees samen in één script en de per sonages voor een leuk toneelstuk zijn aanwezig. Zeker als in dat stuk nog een kostelijke bed scene voor komt ook. Maar om het echt leuk te maken, zijn er spelers nodig met ge voel voor mimiek, timing en tempo. De toneelafdeling van sportvereni ging Cocksdorp (SVC) voldeed zater dagavond aan die voorwaarden. Uitblinker was Gerhard Smeenk als de excentrieke ,,oom Boris uit Roes- land". „Mag ik je man even lenen" van de in het amateurtoneel niet onbekende schrijver Hans van Wijngaarden is een eigentijds, vrolijk stuk, dat prima bleek te passen bij de mogelijkheden van de SVC-spelers. Het stuk speelt zich af ten huize van het echtpaar Bas en Irene Valentijn en hun dochter Evelyn. Buurvrouw Agnes, met de voor „durpers" uiterst bekend in de oren klinkende achternaam Stolk, heeft haar tante Betsie uit Rusland wijsgemaakt dat ze met Bas is ge trouwd. Tegen wil en dank speelt de familie Valentijn het spel mee als tan- VERVOLG VAN PAGINA 1 bood. Wij zijn als Texels ondernemers gewoon genegeerd door b en w. De bewindsvoerder van Jarino spiegelde het college voor dat de afwikkeling van het faillissement een jaren sle pend proces zou worden. Daar was volgens mij geen enkele reden toe. B en w heeft zich, net als in de jaren daarvoor, laten misleiden in „de Jarino-affaire", ten koste van de Texelaars. Nu staan we helaas voor een voldongen feit." Terpstra had daar andere gedachten over. Hij vond dat de ondernemer- scombinatie zich aanvankelijk onvol doende had gepresenteerd. „Zelfs nü weten we niet precies wie er alle maal deel uitmaken van dat consor tium. En het werk blijft bij de huidige situatie toch ook grotendeels in han den van Texelse bedrijven." Van der Kooi (PvdA) vond het een vreemde zaak dat overname van de overeen komst tussen Jarino en Livingstone, met instemming van de curator, bui ten de gemeente om was geregeld. Erna Eelman-van der Kooi reageerde instemmend op het genomen b en w-besluit: „We kunnen de Koger be volking niet langer in afwachting la ten, het tussengebied kan nu worden ingevuld. En het is nog maar de vraag of de Texelse combinatie het project toegewezen had gekregen. Uitgaande van een blanco situatie zou dit altijd nog via inschrijving ge beuren." Op donderdag 29 november, vrijdag 30 november, maandag 3 december en dinsdag 4 de cember wordt, in verband met het heerlijke avondje, in Den Burg koopavond gehouden tot en met 21.00 uur. Ook dins dagmiddag zullen de winkels geopend zijn. Zaterdag 1 december en woensdag 5 december sluiten de zaken om 17.00 uur. Don derdag zijn nog niet alle win kels geopend, maar op de andere dagen wel. te Betsie en haar man Boris Nikolajev op zekere dag op bezoek komen. Tot overmaat van ramp komen ook de vader en moeder van Bas een wee kendje logeren.... List en bedrog zijn nodig om de waarheid voor elkaar te verbergen. Nog ingewikkelder wordt het als buurvrouw Agnes verliefd wordt op de chauffeur van het Russi sche paar, een zekere Klaas. Zoals in de inleiding al gemeld werd de show gestolen door Gerhard Smeenk, die zich als Boris Nikolajev volledig kon uitleven. Uitgedost met beremuts bediende hij zich van een grappig Russisch-Nederlandse tong val, die hij consequent volhield. Smeenk begreep goed dat oom Boris een emotioneel man was en zette zijn teksten telkens kracht bij met uithalen van de stem, woeste geba ren en onrustig ijsberen over het to neel. Dankzij dit non-verbale gedrag was oom Boris méér dan alleen een leeg karikatuur. Steunpilaar In korte tijd is Ankie Hooyschuur uit gegroeid tot een vaste waarde bij SVC, een steunpilaar voor de ande ren. Opvallend was het gemak waar mee ze als de vrouw des huizes, Irene, van stemming wisselde: het ene moment jaloers, het andere mo ment teder. Met haar natuurlijke spel is Ankie Hooyschuur vast tot méér in staat. Haar tegenspeler, Ernst Jan de Graaf als echtgenoot Bas, was in vorm. Hij oogde nogal jong voor de vader van een tienerdochter, maar wist dat met overtuigend spel te compenseren Met zijn grimassen richting zaal toonde De Graaf dat hij de eigenschappen van een komisch acteur bezit. Tekstvast en duidelijk, maar soms wat te gehaast. Minder op dreef was Els Ooijevaar als buurvrouw Agnes Stolk. Wellicht wegens de enorme lappen tekst die ze uit het hoofd heeft moeten leren, kwam ze te weinig aan echt spel toe. De buurvrouw had best wat meer ka rakter mogen tonen en meer emotie in haar teksten kunnen leggen. Dat zelfde gold voor Ria Zoetelief als tan te Betsie, die wat te „vlak" acteerde. Met wat meer overdrijving en emotie zou zij van haar bescheiden rol toch iets bijzonders hebben kunnen ma ken. Daarbij kan ze een voorbeeld ne men aan Anne Kemper, die als de moeder van Bas onmiddellijk de la chers op haar hand had, mede dank zij de potsierlijke grijsharige pruik. Cynisch Ook Gerard Monen, die als de vader van Bas eveneens een kleine rol ver vulde, maakte een goede indruk. Hij zette een zeer cynische oude heer op de planken. Astrid Peters deed het aardig als dochter Evelyn. Nog wat wisselvallig: goede momenten werden met minder goede afgewisseld. Ze maakte een kordate indruk, maar was over het geheel genomen te druk. Iets meer ingetogenheid zou haar spel ten goe- Leges. De provincie is op zoek naar nieuwe inkomstenbronnen en gaat leges heffen voor het afgeven van een verklaring van geen bezwaar. Als gemeente texel geen gat in de begroting wil krijgen zal men dit moeten doorberekenen per 1 januari. de komen. Leo Saai keerde na enkele jaren afwezigheid met succes terug. Zelfverzekerd vervulde hij de rol van chauffeur Klaas en kreeg dankzij een aanstekelijke mimiek en Tesselse uit spraak enkele malen de zaal achter zich. Hoewel hij eenmaal merkbaar de hulp van souffleuse Ria Graaf moest gebruiken, was zijn rolkennis in orde. Regisseur was Björn Ezer- man, die de spelers tot een hoog tempo heeft aangezet, waardoor het stuk de vereiste vaart kreeg. De opvallende lelijk eend die vorige week werd vermist is teruggevonden. Een personeelslid van Bakkers Ijzer handel bleek de wagen te hebben verplaatst. Van 17 tot 24 februari 1991 wordt een grote landelijke actie voor hulp aan de vluchtelingen in de wereld gehouden. Een ernstig gebrek aan fi nanciële middelen bedreigt de hulp aan vluchtelingen in de Derde We reld. Mede gezien de toenemende spanning in het Midden-Oosten lijkt het vluchtelingenprobleem alleen maar toe te nemen. Op initiatief van de Stichting Vluch teling zijn in talloze plaatsen al actie- comité's van de grond gekomen. De Stichting Vluchteling is een organisa tie waarin talloze maatschappelijke organisaties participeren zoals: ker ken, vakbonden, ondernemersorgani saties, vrouwenbonden e.d. Hare Majesteit de koningin is bescherm vrouwe van de stichting. In het verle den heeft de stichting al diverse grote landelijke acties gehouden zoals in '71 voor de vluchtelingen uit Oost- Pakistan (Bangladesh) en in '79 voor de bootvluchtelingen uit Vietnam. Deze laatste actie bracht destijds maar liefst 40 miljoen gulden op! Door dit geld kregen talloze mensen weer een toekomst. De Stichting Vluchteling helpt metterdaad mensen aan een toekomst, door (om)scho- ling, medische voorzieningen, irriga tie, werkgelegenheidsprojecten enz. Hun zorg is onze zorg! De grote lan delijke actie wordt uitgebreid on dersteund door radio en televisie. Maar de hele actie staat of valt met de inzet van plaatselijke vrijwilli- gers/sters (collectanten). Op donder dag 22 november is een actiecomité op Texelse bodem van de grond ge komen. De plaatselijke kerken doen daarin al mee, maar het gaat de initi atiefnemers er om dat de hele Texel se samenleving bereikt wordt. Daarom moeten ook andere maat schappelijke groeperingen meedoen. Zoals bijvoorbeeld dorpsverenigingen, vrouwenbonden, muziek- en sportver enigingen en scholen. In de dorpen wordt naar vrijwilligers gezocht. De plaatselijke kerken coördineren de ac tie in dit beginstadium. Het is de be doeling dat de actie een veel breder (met-kerkelijk) karakter krijgt. Er wordt naar gestreefd om tevens een comité van aanbeveling in te stellen dat de actie ondersteunt. In dit comi té kunnen personen (op papier) zit ting nemen die mogelijk enig aanzien en/of bekendheid genieten op het eiland, zoals burgemeester en wet- Dinsdag 27 november In d'Ouwe ULO houdt de Histori sche Vereniging om 19.30 uur voor haar leden een biblio theekavond. Om 20.00 uur komen de Texelse Verzamelaars bijeen voor hun ruilbeursavond in d'Ouwe ULO (ook niet-leden welkom). In De Buureton begint om 20.00 uur een thema-avond van de Vrouwenbond FNV over „Betaal de en onbetaalde arbeid". In Cinema Texel draait om 20.00 uur Dick Tracy. Woensdag 28 november De Plattelandsvrouwen afdeling Texel hebben om 13.30 uur een bijeenkomst in De Schakel. Carel de Jong van het Westfries mu seum in Hoorn zal eem inleiding houden over kunst en kitsch en daarna iets vertellen over de door de dames meegebrachte oude (antieke) voorwerpen. Om 20.00 uur vergadert het Wa terschapsbestuur in de raadszaal van het gemeentehuis. Donderdag 29 november Vanaf 13.30 uur kunnen 55 -ers klaverjassen in de Buureton. In De Schakel wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden met als thema: „Afval". De orga nisatie is in handen van de Stuurgroep Conciliair Proces, ledereen is welkom om mee te praten over het verminderen van de afvalstroom en gescheiden vuilinzameling. De vereniging van Reumapatiën ten houdt een voorlichtingsbij eenkomst voor leden en hun partners met als onderwerp: fy siotherapie en ergotherapie in ho tel De Lindeboom om 19.30 uur. Vrijdag 30 november In Het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp begint om 20.00 uur een volleybalinstuif voor de jeugd. Hoogwater Oudeschild Za. 24 Zo. 25 Ma. 26 Di. 27 Wo. Do. Vr. Za. 28 29 30 1 10.57 0.15 en 12.10 1.15 en 13.00 2.00 en 13.46 3.40 en 1 5 38 4.55 en 17.20 5.45 en 18.27 7.06 en 19.35 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater De zon komt 25 november op om 8.17 uur en gaat onder om 16 36 uur 25 november eerste kwartier; 27 no vember doodtij. houders, fractievoorzitters, predikan ten en pastoors, „hoofden" van scholen, artsen, schrijvers, personen die maatschappelijke organisaties ver tegenwoordigen. Op donderdag 10 ja nuari om 20.00 uur is in De Schakel te Den Burg een vergadering waarbij iedereen die mee wil werken aan het slagen van de actie op Texel welkom is. Meer informatie? Bel J. Wilmink, telefoon 18963 of Ellen Groot, tele foon 19266. Anuska van den Berg slaagde in Den Haag voor het Stivas-diploma Schoonheidsspecialiste. De Californiëweg wordt opnieuw bestraat. Daarom zal deze weg var\ de bocht tot de afslag naar paal 17 afgesloten zijn vanaf woensdag. De werkzaamheden duren tot februari, maar tijdens de feestdagen en de jaarwisseling zal de weg wel toega' kelijk zijn voor verkeer. Tijdens de werkzaamheden is Ecorn re bereikbaar via de Pelikaanweg. H werk, dat f115.000,- kost, wordt ge daan door Aannemersbedrijf Texel E Het door De Vriendenkring zaterdag opgevoerde toneelspel „Din gen van de dag" viel in een bomvolle Waldhoorn goed in de smaak. Elf spelers, onder aanvoering van regisseur Joop Groes- kamp, ontlokten regelmatig de lach en de traan. Eén toeschou wer kreeg bijval met een priemende opmerking aan het adres van z'n smakkende buurman: „Schei toch eens uit met dat ge- vreet!" Een tekenend voorbeeld van de vastberadenheid waar mee het publiek in Den Hoorn het meeslepende spel wilde volgen. met deze punkers te maken hebben. Nozems zouden overigens toepasselij ker zij geweest in het vijftiger jaren sfeertje waarin het stuk zich afspeel de. Jenevertje De alledaagse „dingen van de dag" gingen intussen onverdroten verder in het café. Zo gaven de oubollige van Dalen's acte de précence. Gewoonte getrouw bestelde dit excentrieke echtpaar koffie met een jenevertje. Het laatste altijd „van het huis". Jaap Lap vertolkte, met „de hete aardap pel" in z'n keel de oude Van Dalen. Afwijkend van de dorpstypes die hij normaal neerzet, was deze karakter- Plaats van handeling in het drie be drijven tellende volksstuk van J. Hemmink-Kamp was een smaakvol ingerichte bruine kroeg aan de Ha venstraat. De pinnige Sjaan zwaaide daar, geholpen door haar 18-jarige oogappeltje Marleen de scepter. Eén van haar vaste klanten was de ruige zeebonk Barend, neergezet door Bert Bruijn. De rondborstige Rosie, een meisje van lichte zeden, tippelde op uitdagende wijze rond in het café Het frivole schepsel, compleet met pruilmondje, werd gespeeld door Mi randa Bruijn. Om het Amsterdamse sfeertje compleet te maken ver scheen Nelis de orgelman ten tonele. Klanken uit zijn pierement kondigden steevast de entree aan van dit schle mielige typetje. Net als de rest ver loor hij de jeneverfles niet uit het oog. Het overvloedig drankgebruik had overigens geen invloed op de rol kennis van het toneel gezelschap. Het gezapige feestje werd ruw ver stoord door de flamboyante Karei de Boer. Deze op het oog keurige heer ontpopte zich als een schurk van de eerste orde. De charlatan stelde de naive Marleentje rijkdom, pracht en praal in het vooruitzicht. Verblind door deze mooie beloftes liet ze het hele gezelschap ontroostbaar achter. Kees, het vriendje dat zich in de steek gelaten voelde, sloot zich aan bij een bende opgeschoten en ver nielzuchtige randgroepjongeren. Josje, een opzichtig punkmeisje, lonkte langdurig naar Kees, maar hij wees de avances van het straatkatje rigo- reus van de hand. Het hart van Kees zou misschien sneller zijn gaan klop pen als Josje, gespeeld door Anita van der Gracht, haar tegenspeler iets liefdevoller in haar armen had geslo ten. Kees kreeg wroeging over zijn baldadige gedrag en wilde niets meer rol een welkome afwisseling in zijn repertoire. Linda Zijm maakte indruk als de bemoeizieke buurvrouw Sien. Compleet met krulspelden en duster haalde ze voortdurend uit naar de on nozele orgelman. Op zijn beurt herin nerde Nelis haar voortdurend aan haar miezerige echtgenoot, die ze met het huishouden opzadelde. Schurk De emoties laaiden hoog op bij de te rugkomst van „verloren dochter" Marleen. De ontdekking dat haar „nette" oom een ordinaire bedrieger was, die ook nog eens oneerbare be doelingen met haar voorhad, werd te veel voor het huilende wicht. Een welkom afwisseling op soms iets te lange scenes vormde de ontknoping. De gebeurtenissen stapelden zich daarbij in ijlings tempo op. Het oor deel was unaniem: De bedrieger moet ontmaskerd worden. Het meisje van plezier Rosie, werd daartoe in stelling gebracht. Het doel heiligt eenmaal elk middel. Het publiek kon geen genoeg krijgen van dfeze hartstochtelijke verleidingsscène, waarbij oom Karei niet zwaar tilde aan zijn huwelijkse status. Zelfs de angstige Nelis werd ingezet voor dl ontknoping. Als verkeersagent, met de centebak in de aanslag, wekte i verschijning toch weinig ontzag. De slotscène werd geheel gedragen do Bert Bruijn, die in de rol van de ruig Barend, de onverlaat op geraffineeri wijze aftroeft. Een voorspelbare af loop, die aan de kwaliteit van het ai teerwerk niets afdeed. De trouwlustige achterblijvers proosttei tenslotte op de goede afloop, Sjaan gaf een rondje. Haar rol, soms bij h hartverscheurende af, werd op indri gende wijze gespeeld door Bep van Duijn. Gitta Witte speelde de goedg lovige Marleentje. Hoewel een tikket je nerveus bleef ze goed in haar rol Kees, haar toneelvriendje, werd gespeeld door Marco Bakker. Hij bleef volkomen zichzelf. Anita van der Gracht, als Josje, boekt vooruit gang in haar spel. De rol van de je- neververslindende orgelman was op het lijf geschreven voor Kees Zijm. Het droge, langzame spraakgebruik deed de zaal regelmatig in lachen li barsten. Souffleuse Anneke Hille- brand had geen drukke avond. Haai bijdrage bleef onopgemerkt. Het gri meerwerk was in handen van Gerdy Grabowski. Enkele toeschouwers de den na afloop navraag naar de stan plaats van het café, want nimmer werd afgerekend voor het gelag.. Opwinding in het Amsterdamse café van De Vriendenkring.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2