teelbelovend PlO-project steun commissie Heropening raadhuis via onthulling van plaquette Nieuwe „noord-passage" verpleeghuis gereed rijgt Ouderenzorg verbeteren' Kunstwerk vanaf maandag in het licht laadsleden bezoeken mariniers ollege op de bres ior behoud PEN Stroomstoring Darts Pilaar haalt vernietigend uit Volleybalinstuif 7 Duur feestje Noodcamping INDERDAG 29 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 lechts drie raadsleden (Gerbrand Poster, Gré Zegers en Gerard van der ooi), de burgemeester, wethouder Tine Krijnen en gemeentesecretaris iet Zoon gaven gisteren gehoor aan de uitnodiging voor een bezoek van s commandant van de Joost Dourleinkazerne. Na een lunch werd een m bezichtigd en volgde een rondleiding over het kamp. Ook stond een mdvaart met het nieuwe landingsvaartuig „Mark 3" op het programma een gedeeltelijk door het water voerend tochtje in een pantservoertuig, etuige de foto voelden de bezoekers zich daarin uitstekend op hun irnak. a Eelman (VVD) uitte donderdag- nd in de raadscommissie voor fi- icieel, economisch en technisch aid haar bezorgdheid over de ge- hten rond de PEN-centrale. ,,Er rdt alweer gespeculeero rer een iel van het vaste land". Wethou- Terpstra verzekerde haar dat het ege zich sterk zal maken voor behoud van de Texelse centrale daarmee de werkgelegenheid. de andere commissieleden ver- irden geruchten te hebben verno- i. Gerbrand Poster (Texels Belang): •t gonst dat het afgelopen is daar. Een jaar geleden zei men al dat aan de waterzinker mogelijkheden zitten om een kabel voor stroom te lea- gen...." Gerard van der Kooi van de PvdA vond het vreemd dat, juist nu er toe stemming is voor de bouw van enke le windmolens, wordt gesproken over sluiting van de Texelse centrale. „Het is juist zo'n uniek project, die wind molens vlakbij een centrale". Wet houder Terpstra verklaarde dat deze warmte-krachtkoppeling het eerste argument is dat het college zal ge bruiken in de gesprekken met het PEN. „Maar het is moeilijk om grip te krijgen op deze overkantse instantie. Deze lieden maken uitsluitend reken sommen...." verbeteren van de ouderenzorg, ter andere door samenwerking sen verschillende instellingen die I hiermee bezig houden. Dat is belangrijkste doel van het PIO- pct. De afkorting staat voor iject Innovatie Ouderenzorg", is een landelijk initiatief, dat op I wordt nagevolgd. Kosten voor emeente: ƒ33.000,-. Geen van in van de raadscommissie voor ncieel, economisch en technisch beleid had hier donderdag- lid problemen mee. jr het PlO-project zullen alle zorg- fnende instanties op Texel met el- iom de tafel gaan. Het is de oeling dat een soort „netwerk" dt gevormd, waardoor de zorg die 'elke PlO-deelnemers wordt ge en, beter op elkaar aansluit. Hier- wordt tevens dubbel werk 'komen. alle zorginstanties bijeen zijn, zul- ongetwijfeld enige knelpunten in ïilandelijke zorgvoorziening naar !n komen. Gezamenlijk kan men leren deze op te lossen. Als dat gaat, kunnen ze worden voorge- laan het ministerie van WVC. rijk betaalt ƒ17.000,- voor het eet op Texel. eden van de commissie FET en Ier al de leden van de commissie 'welzijnsbeleid vonden het pro- veelbelovend en passend binnen beleid. In de gemeentelijke nota ferenbeleid" is ook een opmer- over betere coördinatie van de sector opgenomen. Onderzoek? Hin van het CDA wilde weten 't project om een soort onder gaat. Hans Bakker was namens selnemers aan het PlO-project 'erdagavond naar de vergadering men om toelichting te geven. Hij mde de vraag van Hin, „Het re- at moet zijn dat alle zorginstan- 'eren communiceren onder undige begeleiding. Er zullen on- "|feld allerlei ideeën op tafel ko- Daar blijven, na schifting, een over waar wat mee wordt ge- Het verbaasde Hin dat de zorginstel lingen op Texel al niet veel eerder met elkaar om tafel zijn gegaan. Bak ker legde uit dat alle zorgbieders tot nu toe autonoom zijn geweest. Hij daagde de politieke partijen op het eiland uit om suggesties en wensen kenbaar te maken, zodat die in het PlO-project kunnen worden mee genomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 was om 20.54 uur voltooid. Het overgrote deel van het eiland had toen weer electriciteit (De Cocksdorp deze keer niet als laatste1) maar toen deed zich een ander geval van pech voor. Om 21.13 uur werd gemeld dat in een groot deel van De Koog en in het gebied bij de Monnikenweg nog steeds geen stroom was. De service wagens gingen er opaf en het bleek dat de afstandsschakelaar van het betreffende transformatorstation niet had gewerkt. Met de hand werd de schakeling alsnog tot stand gebracht. Een vergelijkbaar defect kwam aan het licht in het gebied Grensweg- Californiëweg; hier moest een storing worden verholpen die was veroor zaakt door een in werking getreden schakelbeveiliging. Reparatie Vanmorgen met de eerste boot arri veerden technici van het bedrijf Holec op Texel, die direct begonnen met het opsporen van het defect in de generator van de 4,7 mw diesel. Als het een kleinigheid is (gedacht wordt aan doorgeslagen diode's omdat dit al eens eerder is gebeurd) kan de machine vanavond weer draaien. Als de reparatie meer tijd vraagt, wordt een der oude stoomgeneratoren in bedrijf gesteld. Gisteravond kreeg het PEN-bedrijf een paar honderd telefoontjes van mensen die wilden weten wat er aan de hand was en hoe lang de storing zou duren. Voor de PEN- mensen die op dat moment de han den vol hadden, was dat nogal hin derlijk. De bedrijfsleiding liet weten dat het weinig zin heeft om bij tota le stroomuitval naar de centrale te bellen. Men kan toch niet zeggen hoe lang het gaat duren. Het spreekt vanzelf dat iedereen zijn best doet om de toestand zo snel mogelijk weer normaal te maken. Een mede deling in die trant zal men in geval van storing voortaan via een tele- foonbeantwoorder te horen krijgen. De plaatsing van het veelbesproken kunstwerk, dinsdag op de Groene- plaats, vestigt de aandacht op de feestelijke heropening van het uitge breide en vernieuwde gemeentehuis, aanstaande maandag. De commissa ris der koningin van Noordholland, drs. R.J. de Wit, zal ervoor zorgen dat het kunstwerk na de opening zelf ook in het oog springt, door met een druk op de knop een lichtbundel in werking te stellen. De eigenlijke plechtige openingshandeling is de onthulling van een plaquette in het gebouw. Na het officiële deel en de receptie voor genodigden houdt de gemeente van 19.00 tot 21.00 uur open huis voor alle Texelaars. Het officiële deel begint 's middags om 14.30 uur met diverse toespra ken. Omdat voor het totale gemeen- tepersoneel (inclusief medewerkers buitendienst, De Bolder en het zwembad) onvoldoende ruimte is, zal de opening elders in het gebouw via een grootbeeldscherm zijn te volgen. Om 15.15 uur volgt de plechtige ope ningshandeling. De commissaris der koningin onthult eerst de plaquette en stelt vervolgens de lichtbundel in werking, die vanaf het raadhuis op het kunstwerk staat gericht. Be langstellenden kunnen vervolgens het gebouw van onder tot boven bekij ken. Het officiële deel is om 16.45 uur ten einde, waarna van 17.00 tot 19.00 uur een receptie voor genodig den volgt. Onder de genodigden be vinden zich de betrokkenen bij de bouw, de dorpscommissies en be vriende instanties. 's Avonds, van zeven tot negen uur, is er open huis voor de bevolking. Scholieren De kosten van de.feestelijke herope ning zijn begroot op f27.500,-, een bedrag dat onlangs in de gemeente raad enige stof deed opwaaien, maar wel door een raadsmeerderheid werd geaccepteerd. Ben w vinden het niet meer dan logisch om de afronding van bijna twee jaar ver-/nieuwbouw een feestelijk tintje te geven. Boven dien past het in het streven de bur gerij méér bij gemeentezaken te betrekken. De suggestie van PvdA-raadslid Van der Kooi om de Texelse scholen bij de opening te betrekken, viel in goe de aarde bij b en w. Maandag is er in het programma echter geen plaatsje ingeruimd voor de scholieren. Zij zul len in het begin van 1991 welkom zijn in het gemeentehuis. Of dan een puzzeltocht door het gebouw wordt gehouden, zoals Van der Kooi voor stelde, is nog niet bekend. Verder houdt de gemeente, net als een paar jaar geleden, op vrijdag 25 januari een open dag voor alle belangstellen de Texelaars. Groei In de jaren tachtig veroorzaakte de groei van het gemeentelijk ambtena rencorps steeds problematischer werkomstandigheden. Het uit 1969 daterende gemeentehuis was niet op een dergelijke toename berekend. Steeds meer bureaus verschenen in Het ruim vierhonderd vierkante meter tellende nieuwbouwge- deelte van het Verpleeghuis Texel, onderdeel van de stichting "Samen Eén Gollards", is afgerond. De nieuwe vleugel zal de verbinding gaan vormen met een 1500 m2 grote verpleegafde- ling, dat naar verwachting in 1992 worden opgeleverd. De nu gereedgekomen „noord passage" zal voor een aanzienlijk deel verblijfsruimte bieden aan het personeel van het verpleeghuis. „Er werken in totaal meer dan vijftig mensen hier", aldus J. Donatz, direc teur van de stichting. „Weliswaar zijn er daarvan twintig gelijktijdig aanwe zig, want uiteraard wisselt het perso neel elkaar af." In de nieuwbouw bevindt zich onder meer een grote verblijfsruimte voor de medewerkers. Een comfortabel onderkomen dat ge heel anders is ingericht dan het „oude" gedeelte. „De sfeer hier wijkt af van die in het verzorgingtehuis zelf. De medewerkers krijgen even het idee dat ze bij het werk vandaan zijn. Dat is nodig. Naast het zitge deelte bevat de nieuwbouw ook een luxe douche-en toiletruimte voor het verplegend en verzorgend personeel. Mortuarium „We hebben dankzij deze tussen- bouw nu ook een geheel vernieuwd mortuarium. Net zoals een ruime was- en linnen ruimte, een royaal ma gazijn, en een hypermodern laborato rium. Ook aan de buitenkant biedt de "Noord-passage" een verfrissende aanblik. De oprit is nieuw uitgevoerd, traploos, dus zonder veel moeite voor ieder te bereiken. De deuren van de personeelsaccom- modatie zijn voorzien van van elec- tronische beveiligingen. Iedere medewerker heeft een PIN-code waardoor onbevoegden er niet binnen kunnen komen. Op deze wijze probe ren we de privacy van de mensen die hier werken te waarborgen. Boven dien wordt het risico op diefstal van persoonlijke bezittingen tot een mini mum beperkt", aldus Donatz. Dit be veiligingssysteem werd al eerder gebruikt in het bestaande verpleegge- deelte. „Naast de mensen die hier zijn vanwege lichamelijke problemen verzorgen wij hier ook enkele geeste lijk gehandicapten, onder wie enkele jongeren. Deze mensen mogen niet zonder meer in en uit lopen. Om te voorkomen dat we ze bijvoorbeeld uit het centrum van Den Burg vandaan moeten halen, passen wij dit eenvou dige systeem toe. leder die een elec- tronisch pasje heeft kan zich zodoende ongestoord door het com plex bewegen. Uitbreiding Het bestaande verpleeghuis biedt on derdak aan 39 patiënten die perma nente verzorging nodig hebben. Ook kunnen nog zeven dagbehandelingen plaatsvinden. „Met de nu gerealiseer de aanpassing kunnen wij aanzienlijk méér kwaliteit meegeven bij de ver zorging van onze gasten", aldus Donatz. De nieuwe vleugel werd ontworpen door architectenbureau Alkema, aan nemer Duin nam de bouw voor zijn rekening. De stichting heeft sinds kort toe stemming van het ministerie van WVC om het verpleegtehuis nog aan zienlijk verder te vergroten. Donatz: „Er komt naast de bestaande een ge heel nieuwe afdeling, die pakweg 1200 m2 groot zal worden. Daar zul len nog eens 23 mensen vepleegd kunnen worden. Veertien patiënten uit het oorspronkelijk deel zullen in de toekomst naar die nieuwbouw worden verhuisd. Dat zal zo rond 1992 zijn." de kantoren en rustige ruimten voor gesprekken en vergaderingen waren nauwelijks nog voorhanden. Vandaar dat de gemeenteraad in stemde met uitbreiding van het raad huis met één verdieping, een winst van 400 vierkante meter werkruimte. De raad stelde in december 1988 een krediet van ƒ2,9 miljoen beschik baar voor een zogeheten „Penthouse- constructie". De tekeningen waren vervaardigd door architectenbureau WK uit Amsterdam, een voortzetting van het bureau van professor Wieger Bruin, die eind jaren zestig het eerste ontwerp van het raadhuis voor zijn rekening had genomen. Aannemersbedrijf Draisma uit Mak- kum (Friesland), dat eerder op Texel furore maakte met de bouw van zwemparadijs „Calluna", was de laagste inschrijver en kreeg het werk. Bij de bouw zou Draisma verscheide ne Texelse onderaannemers betrek ken. Verbouwing Tijdens voorbereiding bleek dat een algehele „face lift" van het bestaan de raadhuis dringend gewenst was. De werkruimten waren verouderd: electrische leidingen voldeden niet meer aan de eisen, de brandveiligheid was niet optimaal en bezoekers had den nauwelijks privacy. De gemeente raad stelde daarom nog een krediet beschikbaar, ditmaal voor een ingrij pende verbouwing van de drie be staande werkruimten. De gelegenheid werd aangegrepen om de kantoren opnieuw (en ruimer) in te delen. Te vens werden spreekruimten ge creëerd en de verdiepingen opnieuw gestoffeerd. Ook de telefooncentrale, interne koffievoorziening en het kan toormeubilair werden gemoderni seerd. Minder-validen kunnen voortaan ook volledig terecht, aanlei ding voor de gehandicaptenraad het internationale toegankelijkheidssym bool toe te kennen. Aan de nieuwbouw/verbouw werkten mee: Installatie Bureau Schuijl (elec- tra), W. Bakker (sloopwerk), fa. Schoo (centrale verwarming), fa. Veltkamp (leidingwerk). Verenigde Schilders (schilderwerk), Verwoll (bin nenwanden), Mors (plafonds), Bosma (aankleding7stoffering), König Neu- rath (meubilair), Vinke (schoonmaak), huishoudelijke dienst gemeente (schoonmaak), timmerlieden en schil ders buitendienst gemeentewerken (timmer- en spuitwerk). Juthout De bouw werd begeleid door een werkgroep, bestaande uit burge meester, gemeentesecretaris, een ambtenaar secretaris, de directeur gemeentewerken, de chefs financiën en bouwzaken en een vertegenwoor diger van de medezeggenschapsraad. De gemeenteraad bleef op de hoogte door regelmatige verslagen van de werkgroep. Eén van de belangrijkste taken was controle op de financiën. De raad had geëist dat de verbou wing het budget niet zou overschrij den, reden voor de toenmalige wethouder Schilling te beloven dat hij het raadhuis eigenhandig zou dicht timmeren met juthout, mocht de nieuw- en verbouw te duur dreigen uit te vallen.... Schilling zal dit optre den achterwege kunnen laten, want bouwer en werkgroep hebben zich aan de opdracht gehouden. Het titanengevecht in de dartcompe titie tussen 't Cafeetje en de Pilaar 1 is uitgelopen op een nederlaag voor 't Cafeetje. Pilaar won met een su perieure stijl met maar liefst 7-1. Ondanks deze klap wist Willem de Kort van 't Cafeetje als enige de maximale score van 180 punten te behalen. Hoogste finish was voor Klaas Fris (De Pilaar) met 72 punten. De wedstrijd tussen De Slock 2 en De Zwaan 2 was zonder meer span nend. Nieuwkomer De Zwaan legde de tegenstander het vuur na aan de schenen. Na de 501 en 301 stond het 3-3 en moest de tac-tic de win naar aanwijzen. De ervaring van De Slock gaf uiteindelijk de doorslag: 5-3. De Zwaan 1 tegen Dikke Dik was een zenuwslopende partij, waar in de tac-tic wederom scherprechter was. Ondanks de soms onnavolgbare Hans van der Geest en Jaap Huis man werd deze wedstrijd een prooi voor De Zwaan. Ed Witte besliste de wedstrijd door zijn haast gebruikelijke double bull te gooien en zodoende De Zwaan aan een 5-3 zege te helpen. In het Eierlandse Huis te De Cocks dorp wordt vrijdag om 20.00 uur een volleybalinstuif gehouden voor jonge ren tussen 12 en 18 jaar. De leiding is in handen van Jan Schroder en Marjan Dekker. Men wil meer jonge ren uit De Cocksdorp en Eierland en thousiast maken voor de volleybalsport. Deze kennismaking met de sport is gratis. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Het is bijna zover dat het gemeente huis feestelijk heropend gaat worden. Vandaag kreeg iedere bewoner van Texel bij de post een informatiefolder over het vernieuwde gemeentehuis. Het is niet alleen een uitnodiging om de open dag en/of het open huis te bezoeken, maar ook een beschrijving van de werklagen, wie in welke ka mer werkt, en welke werkzaamheden de zich aldaar bevindende ambtenaar uitvoert Een poosje geleden hebben we al in de TC kunnen lezen wat de feestelijke heropening van het ver nieuwde gemeentehuis gaat kosten ƒ27.500,—. Een pittig bedrag voor zo'n gelegenheid. Even dachten we nog dat er een foutje was geslopen in de plaats van de komma of dat er iemand slordig met een paar nullen was omgesprongen. Maar het getal bleek juist te zijn. Nu hebben we een gekleurd gemeentebestuur, dat gelijke rechten en verdeling voor iedereen hoog in het vaandel draagt, dus dat zou wel streepjes door de nullen zet ten of kritisch geluid laten horen. Maar in die hoek bleef het akelig stil. Dan maar even wachten op de inge zonden brieven in de TC, want bij na vraag op straat en elders bleek de algemene mening te zijn: Belachelijk. Maar de kolommen in de TC bleven leeg er zijn zoveel projecten te be denken waaraan dat geld beter besteed zou kunnen worden. Niet al leen op Texel. Daar zijn een paar scholen die dolgelukkig zouden zijn met een gedeelte van dat bedrag. El ders zijn acties als Jantje Beton of De witte Bedjes. Voor het buitenland gaat binnenkort een actie voor voed selhulp aan de Sovjetunie van start. Denk ook aan Roemenië waar vorig jaar om deze tijd een Texelse vrach tauto vol hulpgoederen heen ging. De voedselsituatie daar is nog niet veel beter.... Gemeente Texel, kan er nog iets worden gedaan voor uw mede mensen in nood? Kan een kleine ge meente laten zien waar ze groot in is? Kan de gemeente als ze een hart heeft dat laten spreken? Of zeggen: leuk hoor, zo'n feestje, maar is dat niet te gek in deze tijd, waar mensen te kort komen, IEDERE DAG? Help door in te leveren, dames en heren van het bestuursapparaat Texel. Dan zullen er mensen zijn die iets minder honger hebben, of kinderen die kun nen spelen, en bij ons is het bijna kerst, dan hebben we toch een feestje. Texel-Georgië Kontakt Maria de Graaf Hetty van Dijk. In de Texelse Courant van 22 novem ber las ik dat het voorstel tot ver plaatsing van de noodcamping naar het zuiden van het eiland veel bijval kreeg van de raadsfracties. Als voor deel werd onder andere gesteld: „Bo vendien is de noodcamping daar ver verwijderd van woonwijken en uit gaanscentra. Wie uit gaat, zal ge neigd zijn met de taxi terug te keren en niet lopend". Einde citaat. Jam mer dat de meeste leden van de raadsfracties niet in De Koog wonen. Dan waren wij vermoedelijk al een paar jaar geleden verlost van alle mi sère, veroorzaakt door de overlast van de kampeerders op de jongeren- camping van de RST. Dan was destijds wellicht ook 75.000,— uitge trokken om een onderzoek te doen naar de verlegging van de „drankrou te" tussen dit kamp en het centrum van De Koog. Nu kost het de ge meenschap nog steeds een veelvoud van dit bedrag aan geleden schade, veroorzaakt door groepen zogenaam de jeugdige recreanten. De snelle reactie van de fracties op het gebeu ren rond de noodcamping nabij Den Burg stemt tot nadenken „Is het hemd dan toch misschien nader dan de rok?. M, Deege, De Koog.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5