Pas toen we wegreden begon ik te gillen.../' Bollentelers schenken Gollards fleurige lente Geld fietspaden gebruiken voor aanpassing knelpunten Na overval zonder angst terug naar Nicaragua Verkeersveiligheidsenquête: Geen vuil in oud-papierbak Strandpaviljoen in de duinen gedoogd Wedstrijd om kerstbokaal in manege Akenburg Tessa Blom scoort bij indoorspringen Zaalvoetbaltoppers winnen allemaal JONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT Anderhalve maand geleden prijkte een berichtje op de voorpagina tan de Texelse Courant: „Oud-Texetse beroofd in Midden- Amerika". Twee onbekende mannen dwongen de 33-jarige Mary Timmerman tot buiten de Nicaraguaanse hoofdstad Managua te i/den en beroofden haar vervolgens van de auto, persoonlijke be ndingen en stapels brieven die zij mee naar Nederland zou ne tten. Onlangs was het slachtoffer even terug op Texel. De nare waring weerhield haar er afgelopen week niet van naar Nicara- pa terug te keren. „Zoiets kan in Nederland ook gebeuren. Ik ieb zin om weer aan het werk te gaan", aldus Mary in een iraaggesprek kort vóór haar vertrek. ,1ary Timmerman is opgegroeid in de tins Hendrikpolder, waar haar vader en bollenbedrijf heeft. Tijdens haar tudie culturele antropologie aan de Imversiteit van Amsterdam kwam ze i aanraking met Nicaragua. Ze wijd te een scriptie aan het onderwerp vrouwen in landbouwcoöperaties", pent op de situatie in het Middena- lerikaanse land. Het leverde haar de tictorandus-titel op. Vervolgens ging te kersverse academica aan de slag ij het Nicaragua-comité in het ont- likkelingsland zelf. lier jaar geleden belandde ze op het antoor van het comité in Managua vaar ze nu nog werkt. Destijds werd licaragua geteisterd door een burger- orlog, die pas sinds juni j.l. verleden jd is. Vond ze het geen angstig idee m te gaan werken in een oorlogssi- jatie? Mary Timmerman: „In Mana- ua werd niet gevochten. De chietpartijen speelden zich af op het latteland. Er zijn bepaalde stroken aar je goed moet opletten, of beter iet kunt komen. De projecten die ik loest uitzoeken en begeleiden, be enden zich niet in de oorlogsgebie- sn." Projecten let Nicaragua-comité stelt zich tot jel informatie te geven over de ont- ikkelingen in Nicaragua aan o.a. po- iiek Den Haag en hulporganisaties, kik financiert en begeleidt het comi- (kleinschalige) projecten, zoals de ouw van scholen, aanleg van riole- ig. kleine werkgelegenheidsprojec- m. Mary beoordeelt welke projecten eschikt zijn en doet vervolgens ver lag over de uitvoering. Daarnaast sgeleidt ze Nederlandse delegaties uitvoerders van bouw- en herbe- Dssingsprojecten. Dankzij haar werk jeft ze het mooie land goed leren innen. Samen één". Onder dat motto vrkten Texelse bloembollentelers en woners van het verzorgingstehuis Gollards in Den Burg alvast aan n bloeiend voorjaar. Al drie jaar htereen schenken leden van de tudieclub tulpen Texel" een grote Kveelheid bloembollen aan de chting „Samen Eén Gollards". Nu machtingsvol geplant, presenteren illen en knollen zich volgend voor- ir in de meest exotische kleuren, t grauwe, winterse aangezicht zal or de ogen van de bewoners ver- tekt worden door duizenden fleuri- lenteboden. Johan Hin, voorzitter h de vrijgevige "bollebozen", gaf teren tijdens het plantwerk nog „De stedelijke armoede is groot. Op het platteland gaat het redelijk; de mensen kennen geen luxe, maar lij den geen honger. Op kleine schaal kun je wel enige verbetering aanbren gen, maar het werk van het comité is in feite een druppel op een gloei ende plaat", vertelt Mary. Rijke buitenlanders Haar werk schenkt haar echter nog steeds veel voldoening. In de bero ving ziet ze dan ook geen reden om Nicaragua vaarwel te zeggen. „Onvei lig? Nee, ik vind van niet. In vier jaar is het de eerste keer dat ik zoiets meemaak. Ook de anderen van het comité zijn tot dusver met rust gela ten. Maar het is waar dat, als gevolg van de verslechterende economische situatie, de criminaliteit het laatste jaar is gestegen. Steeds vaker wor den vooral buitenlanders, van wie men denkt dat ze rijk zijn, overval len." Mary doet nog eens gedetailleerd uit de doeken hoe zij op zaterdag 29 september werd overvallen. „Het ge beurde voor het kantoor van het co mité. Toen ik de auto instapte, namen twee mannen ieder aan een kant van mij plaats. Eén van hen duwde mij achter het stuur vandaan en gebood me de sleutels te overhandigen. Ik reageerde langzaam, het duurde lang voordat ik door had wat er aan de hand was. Eigenlijk lette ik méér op degene die via het andere portier probeerde binnen te komen dan op de man aan wie ik de sleutels moest overhandigen. Pas toen we wegreden begon ik spontaan te gillen." Onderhandelen „Direct legden de mannen een hand op m'n mond en trokken m'n hoofd achterover. Daarna moest ik mijn enkele nuttige aanbevelingen. „De bollen zijn door het fraaie groeisei zoen van buitengewoon goede kwali teit." Grote bollen dus, boordevol met onmisbaar reservevoedsel, die de winter goed kunnen doorstaan. „Let erop",zo vervolgde hij. „dat ze tijdens hun winterslaap niet in het water staan. Dek de grond wel af met wat stro of turfmolm. Het zou jammer zijn als de kostbare tulpen door vorstschade verloren gingen." Jan Bakker, al bijna dertig jaar als tuin man in dienst van de stichting, knik te instemmend. Mevrouw Durieux, voorzitter van de bewonerscommis sie, keek nauwlettend toe. ogen dichtdoen en mijn hoofd naar beneden houden. Ze zetten de radio heel hard, zodat ik al gauw geen idee meer had waar we ons bevonden. De bestuurder zei: we doen jou niks, het gaat ons om de auto. Maar ik ver trouwde ze niet en probeerde te on derhandelen. 'Zet mij er dan maar uit, als het jullie om de auto gaat'. De mannen gingen daar niet op in. Ze zeiden dat ze een mes zouden pakken als ik mijn ogen waagde te openen", zegt Mary zonder spoor van emotie. Toch was ze toen erg bang. „Ik maakte me zorgen over wat ze met mij van plan waren. Ze waren erg nerveus en stelden op agressieve wijze vragen. Bij elk kruispunt sloeg de motor van de auto af, en dat maakte ze nog nerveuzer. Ik zag me al verkracht en vermoord langs de kant van de weg liggen. Bij mezelf dacht ik: als ze me willen verkrach ten zal ik me niet verzetten, als ze me proberen te vermoorden wel.... Allerlei gedachten flitsten door me heen. Ik dacht ook aan de familie, die maandag op Schiphol zou staan wachten," Zonder schoenen Mary zou het bange avontuur geluk kig zonder kleerscheuren doorstaan. Na een half uur stopten de mannen en vroegen Mary om alles op te noe men wat zij in haar werktas had zit ten. Uit pure zenuwachtigheid vergat Mary notabene te zeggen dat zij ook geld bij zich had.... De rovers vroegen daar overigens ook niet naar; kenne lijk was het hen werkelijk alleen om de auto te doen. De tas bevatte wel veel post en andere spullen, die Mary van kantoor had meegenomen omdat het de laatste werkdag was voor haar retour naar Nederland. Ook haar paspoort bevond zich in de tas. Een verzoek om die te mogen houden, werd niet gehonoreerd. Nadat Mary haar schoenen had inge leverd, werd ze uit de auto gezet. De rovers reden meteen weg. „Ik wist niet waar ik was. Het was inmiddels donker en ze hadden me in een bocht afgezet. Ik meende in de verte stadslichtjes te zien, maar dat kwam door de vele vuurvliegjes. Aan de ene kant was ik opgelucht, aan de andere kant voelde ik me absoluut niet op m'n gemak. Ik was compleet gedeso riënteerd. Normaalgesproken loop ik weinig, en zeker niet blootvoets en zonder tas in het donker. Het kostte me veel moeite om aan de kant van de weg te blijven lopen, telkens dwaalde ik weer naar het midden." Lift „Op een gegeven moment kwam een man achterop, hij liep aan de over kant van de weg. Ik was bang dat hij een van de rovers was, maar geluk kig was dat niet zo. Met grote moei te perste ik er een paar woorden uit. Ik vroeg hem waar ik was. Het bleek dat die man nog banger was dan ik, want hij viel van schrik zowat in een greppel. Toen zijn we samen verder gelopen en kregen korte tijd later een lift. De mannen in die auto waren heel aardig en wilden me helpen. Ze brachten me eerst naar de politie om aangifte te doen van de gestolen auto. Misschien zou die dezelfde avond nog kunnen worden aangehou den. Daarna werd ik thuisgebracht. Het was pas acht uur, slechts twee uur na de overval. De anderen had- Via een enquête heeft de gemeente op Texel een onderzoek gedaan naar verkeersonveilige plaatsen. Er wer den 5200 formulieren verstuurd, waarvan 675 ingevuld terug kwa men. Aan de hand van de inventari satie werden enige aanpassingen bedacht, die op korte termijn de vei ligheid kunnen vergroten. De rappor tage van de enquête zal door de gemeente aan verschillende instan ties (o.a. dorpscommissies) worden voorgelegd. Veel bewoners van Texel hebben mid dels de enquête aangegeven wat zij verkeersonveilig situaties in hun eigen omgeving vinden. Vaak werden meer dere klachten op één formulier gezet. De Overleggroep Verkeerszaken Texel heeft alle meldingen bekeken en een lijst samengesteld met dringende pro blemen. Er zijn drie categorieën ge vormd. De eerste betreft situaties waarbij verandering niet gewenst is of niet mogelijk is. Ook kan het hier bij zijn dat in tussentijd al een oplos sing is gevonden. De tweede categorie gaat over zaken die op korte termijn vrij eenvoudig kunnen worden aangepakt. Het gaat hierbij om eenvoudige maatregelen, zoals het plaatsen van borden, belij ningen of het snoeien van bomen. De derde categorie betreft lange termijn-aanpassingen. Dit gaat om grotere reconstructies, herstrating, het aanleggen van drempels, ver hoogde kruisingen, fietspaden en voetpaden. Aanpassingen In het rapport dat is verschenen, staan voorstellen voor aanpassingen met het jaar waarin deze moeten worden gedaan en een kostenraming. Het college van b en w wil de raad voorstellen het geld (één ton netto) dat was begroot voor de aanleg van fietspaden in 1991 te gebruiken voor De Oud-papierophalers van Scouting Texel hebben het moeilijk. Tussen het oud papier wordt door sommigen na melijk vuil gedaan, zoals piepschuim, sinaasappelkistjes en zelfs glas. Als het opgehaalde papier wordt uitge sorteerd zit er de laatste tijd wel een container vol vuil in. Het laten legen hiervan kost net zoveel als de op brengst van een ton oud papier. „En waar zijn we dan nog voor in de weer", vraagt Scoutingwoordvoeder N. Slijderink zich terecht af. Het ver zoek is dus of de mensen zelf willen opletten dat tussen het oud papier geen ander afval raakt. dit plan. Die fietspaden gaan komend jaar namelijk toch niet door. Voor komend jaar staan op de knel- puntenlijst voor Den Burg een in- en uitrit bij de jeugdherberg, een ver hoogde kruising in de Noordwester en de Drijverstraat, plaatsing van een paal bij de Dagmarkt, verplaatsing van een abri op de Bernhardlaan, doortrekken van een fietspad in de Waalderstraat, verplaatsing van een fietsoversteek bij Pomona, een drem pel aanleggen in de Gasthuisstraat, verlenging van het trottoir van de Vo gelenzang, bebordmg plaatsen bij de oversteek aan het Skillepaadje en bij het fietspad Kogerstraat/Akenbuurt, reflectoren aanbrengen bij de Boo- gerd en Willem van Beierenstraaten en de Grensweg. Wensenlijst Voor De Cocksdorp heeft men een aansluiting van voet- en fietspad op de Langeveldstraat, bebording van de Postweg/Roggeslootweg en het ver plaatsen van borden aan de Lange veldstraat en Vuurtorenweg op de wensenlijst staan. Een verhoogde kruising in de Pe perstraat en Ankerstraat en een 30 km zone in het centrum staat voor Oosterend in de rapportage voor 1991. Knelpunt in De Waal is het ontbreken van waarschuwingsborden bij de Oosterenderweg en een licht punt aan de Staart en de Polderweg. Ook in Oudeschild staan voor 1991 waarschuwingsborden in het rapport. Die moeten komen aan de Schansweg. Voor De Koog is een heel rijtje ver zoeken: verhoogde kruisingen op de Ruijslaan, drempels in de Ple vierstraat, 50 km aanduiding op de rijweg, verlichting aan het tweede gedeelte van de Schumakersweg, maatregelen bij camping De Driehoek en bebording van de Duinroosstraat. In totaal bedragen de kosten voor maatregelen in 1991 /T62.750,- Het strandpaviljoen van M. Nouwen is afgelopen seizoen door de ge meente gedoogd in het duingebied, omdat het strand wegens de kustafslag een onmogelijke lokatie was. Nouwen heeft het college ver zocht permanent in het duingebied te mogen blijven. Daarmee gaan B en W echter niet accoord. Zolang er geen zandsuppletie heeft plaatsge vonden wordt het paviljoen in de dui nen echter gedoogd. den zich nog nauwelijks zorgen ge maakt." Omdat ze zonder paspoort zat, kon Mary echter niet volgens planning naar Nederland afreizen. Een nieuw paspoort zou zeker twee of drie we ken vergen, maar zo lang kon zij met wachten omdat haar oudste broer ging trouwen. Het Nederlands consu laat in Managua verstrekte haar daar om een zg. „tijdelijk reisdocument", dat alleen geldig is voor een tevoren beschreven route. Met een vertraging van een paar dagen keerde Mary te rug naar Nederland, waar ze ruim een maand de tijd had om weer bij te komen. Mary Timmerman: ..Met m'n ogen dicht en m'n hoofd naar beneden zat ik voorin de auto. ter wijl die mannen agressieve vragen stelden en steeds nerveuzer werden/' PAGINA 9 Op 29 en 30 december worden in manege Akenburg wedstrijden ge houden om de Kerstbokaal. Daar naast heeft de wedstrijd- en activiteitencommissie van de Stich ting Overdekte Manege een sponsor wedstrijd georganiseerd. Aan deze wedstrijden kunnen niet al leen clubleden, maar ook mensen die en paard van bijvoorbeeld een ver- huurmanege in de kost hebben, zich met elkaar meten. Ook kan het heel leerzaam zijn eens een dressuurproef te rijden voor de ogen van een jury, om te zien hoe deze wordt beoor deeld. En voor de mensen die al eer der meededen, is het natuurlijk goed om te zien of men vorderingen heeft gemaakt. Deelnemers aan de sponsorwedstrijd dienen zich vóór 12 december aan te melden door middel van de inteken lijst in de kantine van de manege, ledereen die zich inschrijft ontvangt een sponsorlijst aan de hand waar van sponsors kunnen worden ge zocht. Deze lijst moet, samen met het opgehaalde geld, op de dag van de wedstrijd ingeleverd worden bij Carla Witte-Spigt. De wedstrijd bestaat uit drie onder delen, te weten dressuur, een vra genronde en een ronde progressief springen met joker. Iedere deelnemer wordt in zijn eigen categorie inge deeld, zodat niemand hoeft op te bo- kesen tegen een tegenstander van een veel hoger niveau. De hoogte van de te nemen hindernissen wordt aangepast aan de hoogte van het paard of de pony. Oefenen in de manege is mogelijk van 22 tot en met 28 december, ook voor mensen die geen abonnement hebben. De manege stelt voor dege ne die het meeste sponsorgeld op haalt een pony- of paardendek beschikbaar met het opschrift „Aken burg". De kerstbokaal werd in voorgaande jaren gewonnen door Natalja Witte, Sigrid Collou, Chloë Weel en Andrea Key se r. Met haar pony Lady Daisy behaalde Tessa Blom vier winstpunten bij de indoor springwestrijden in Lisse. Samen met Sanna Pelgrim werkten de twee amazones het parcours af waarbij in de klasse L elf sprongen gemaakt moesten worden over in to taal negen hindernissen. Tessa Blom behaalde in het klassieke parcours een derde plaats. Dit leverde haar twee winstpunten op. De rijstijl- competitie, waarin zij 45,5 punten behaalde was goed voor nog eens twee winstpunten. Tessa mag in het vervolg starten in de klasse M. In diezelfde klasse reed Sanna Pel grim een net parcours, hoewel zij acht strafpunten kreeg toebedeeld. Op de achtste speeldag van de hoofdklasse zaalvoetbal deden zich geen schokkende gebeurtenissen voor. Beide koplopers en ook num mer drie op de ranglijst wonnen hun partij, zodat bovenaan in de stand niets veranderde. Gamma was duidelijk de sterkere te gen Oosterend en won met 4-1. Mede-koploper Texel had het moeilij ker tegen De Krim. Maar uiteindelijk was het toch Texel dat na een leuke en vooral spannende wedstrijd de twee punten binnenhaalde. Het op de derde plaats staande Klif maakte geen fout en in een attractief duel met maar liefst dertien doelpunten werd een dapper spelend ZDH versla gen. Jelleboog herstelde goed van de nederlaag van vorige week tegen Gamma en versloeg Casino met 6-3. De stand bovenaan: 1. Gamma 8-13; 2. Texel 8-13; 3. Klif 8-12; 4 Jelle boog 8-11. De reserve hoofdklasse kent na afge lopen speelweek twee koplopers. Gamma 3 rukte na een 4-3 overwin ning op Texel 2 op naar de eerste plaats, die men moet delen met Klif 3 dat Klif 2 met 4-0 versloeg. Ook Gamma 2 had zich bij dit tweetal kunnen voegen, maar verloor verras send van Casino 3. In de eerste klas se moest koploper Rab een puntje laten aan Oosterend 3. Oosterend 4 is door een zege van 6-0 op Gamma 4 Rab nu genaderd tot op twee pun ten. In de tweede klasse wordt de ranglijst aangevoerd door Texel 3 dat met ruime cijfers van Oosterend 5 won. Ook naaste belager Gamma 6 won van De Muy met 4-2 en staat met één wedstrijd minder gespeeld één punt achter op Texel 3. In de ju nioren 2-klasse viel ook een daveren de verrassing te noteren: het ongeslagen Casino 4 verloor kansloos van De Koog 2 met 7-4.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9