„De Wit hoeft het bijltje er log niet bij neer te leggen" Cjrocn ^wartsj^exels in het „In Nederland kunnen we die jongen zijn gehoor teruggeven" Stichting Passantenhaven heeft clubschip gekocht Commissaris der koningin heropent raadhuis Geen St, Nicolaas-idee? Juwelier Martin Tromp adviseert u graag! I Texel-Georgië Kontakt start geldinzameling: ET GEMEENTEHUIS WERD OFFICIEEL HEROPEND DOOR DE HEER DRS R.J. DE WIT, COMMISSARIS DER KONINGIN |N DE PROVINCIE S NÖÖRD- HOLLAND 3 DECEMBER 1990 amaakbeesten weg Bistro ,,De Taveerne"l Twee Abrahams voor de „sjeik" Playboy zoekt Texelse schoonheden Restauratie N.H. kerk Den Burg dringend gewenst Ingrid van Lubek sportvrouw 1990 Jongensturners kampioen toestelspringen Politie onderschept verboden visvangst Inbraak in kantine OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.537 DINSDAG 4 DECEMBER 1990 let een bijlslag op een plaquette in hal van het raadhuis, verrichtte Irs. R.J. de Wit, commissaris van i koningin van Noord-Holland, stermiddag de officiële openings indeling van het hernieuwde raad- uis. De Wit nam de waarschuwing an burgemeester Schipper de randweerbijl niet té hard in het out te slaan, ter harte en deelde in beschaafd tikje uit. Hij mocht it openingsgereedschap mee naar uis nemen. ,,Wat ons betreft hoeft het bijltje er nog niet bij neer te ggen," aldus burgemeester chipper. plaquette Brumvisschool uit Oudeschild schudden, want we hebben de in druk dat ze achter ons staan," aldus directrice Ria Visser. Video-verbinding In de hal werden de binnenkomenden muzikaal onthaald door Gerard Smeenk (viool) en Jan Beijert (gi taar). Omdat de zaal met alle geno digden al behoorlijk gevuld was, zorgde een directe video-verbinding ervoor dat het gemeentelijk personeel de gang van zaken in de raadszaal rechtstreeks kon volgen. De Wit, die twee jaar geleden tijdens het bezoek van de koningin ook op Texel was, vertelde de heropening van het raadhuis een mooie gelegen heid te vinden om „het enige Noord- Hollandse eiland" nog eens te bezoe ken. „U hebt toen een heel goede in druk gewekt, waaruit de conclusie kon worden getrokken dat Texel uit stekend in staat is om zijn eigen be stuurlijke boontjes te doppen." De Wit sprak waardering uit voor de wijze waarop de verbouwing van het raadhuis tot stand is gekomen. Vol gens hem zijn gemeentehuizen moei lijk te realiseren bouwwerken, waarbij menig college in de besluitvor mingsprocedure haar einde vindt. „Het uitgeven van grote bedragen „ten eigen bate" zoals het vaak wordt gezien, is natuurlijk een gevoe lig politiek onderwerp, denkt u maar eens aan de bouw van het Haagse gemeentehuis en de „Stopera" in Amsterdam. Zo niet op Texel, waar deze zaak in harmonie tot een goed einde is gebracht." De commissaris formuleerde vervol gens een aantal criteriawaaraan een eigentijds gemeentehuis moet vol doen. Het moet vooral een „demo cratisch gevoel" oproepen, inspirerend zijn en een soort afspie geling zijn van het democratisch bestel. Een gemeentehuis moet voorts een open karakter hebben, waarbij drempelvrees zo veel mogelijk wordt teruggedrongen en bureaucrati sche trekken dienen te worden ver meden. „Ik denk dat uw raadhuis aan al deze voorwaarden voldoet." De belangstelling voor de plaatselijke politiek - de opkomst op Texel bij de gemeenteraadsverkiezingen in mei lag weer duidelijk boven het landelijk ge middelde - wijt De Wit onder meer aan een goede relatie tussen kiezer en bestuur, de openheid van het col lege naar de pers en het overleg van b en w met de verschillende dorp scommissies. De Wit beëindigde zijn toespraak met de vraag of de „rode kroon" op het raadhuis vóór of né de vorming van het nieuwe college tot stand Is geko- men. „Want ik neem toch aan dat er geen politieke waarde aan ten grond slag ligt." Kritisch Gemeentesecretaris Piet Zoon uitte namens het personeel van het raad huis algehele tevredenheid over het hernieuwde raadhuis. Hij maakte ook enkele kritische kanttekeningen. Zo slaat de opmerking „Bij de gemeen ten valt nog wat te halen", gemaakt door één van de collega's van De ibor advertenties, abonnementen, etc. jngeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. deloon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741 üjten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. jargreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank or. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f1,10 reep de opening aan om de aan- acht nogmaals op de hoognodige arbouwing en uitbreiding van de chool te vestigen. Ruim 100 leerlin- en, onderwijsgevend personeel en uders posteerden zich rond 14.00 ur met spandoeken op de Groene- laats. „De ambtenaren hebben nu limte, nü de leerlingen van De ruinvis nog," en „De Bruinvis wil itbreiding, waar blijft de ping, hg?" luidden enkele teksten. De demonstranten" hielden de bus met oogwaardigheidsbekleders tegen, adat de genodigden gedwongen wa in uit te stappen en alleen ónder de pandoeken door het raadhuis in kon- an. De actie beperkte zich echter )t de Groeneplaats. „Het is niet on- bedoeling de plechtigheid te ver toren of de ambtenaren wakker te !s ludieke stunt voor de opening in het raadhuis had een oudere in- ener van Den Burg zo'n zestig ihapen en lammeren van hardboard imaakt en deze zaterdag al in het ark geplaatst. Er was ook een na- laakhond en -herder bij en enige )rden met teksten. In de nachtelijke ten hebben onverlaten echter een oot deel van het tafereel meegeno- en. De politie heeft wel mensen et de houten beesten zien lopen, aar uit navraag bleek dat men die id gevonden.... Telefoon 17585117862 De Koog is tot vrijdag 21 december Ji alleen op vrijdag Pj" zaterdag en zondag J"j" geopend h- vanaf 16.30 uur Keuken open tot 23.00 uur Reserveren aanbevolen! Aannemer Th. Draisma betitelt het weerstation, een geschenk van de gezamenlijke bouwers, als een soort ..Pelleboer aan de muur". De Stichting Passantenhaven heeft clubschip ,,'t Wrijfhout" gekocht van de Watersportvereniging Texel. Hier mee wil men de tijd overbruggen die nodig is voor de ontwikkeling en fi nanciering van een nieuwe accom modatie voor de bezoekers van de jachthaven. Omdat het clubschip in een zeer slechte staat verkeert, is een nieuw onderkomen voor de watersporters dringend gewenst. Er werden dit voorjaar diverse ontwerpen inge diend, maar uiteindelijk bleken ze fi nancieel niet haalbaar. Dat was tenminste de conclusie van een onaf hankelijke onderzoeksinstelling. De plannen voor een nieuw gebouw op de wal waren al bijna besteksklaar toen deze mededeling roet in het eten gooide. De Stichting Passantenhaven stond voor het blok. Er is niet genoeg geld om voor het komende seizoen nog een nieuwe accommodatie te realise ren. Dus zou het clubschip nog een jaartje dienst moeten doen. Deze was echter eigendom van de Watersport vereniging, die er wegens de slechte staat wel vanaf wilde. Uiteindelijk is besloten het clubschip van de Watersportvereniging te ko pen. R. van Schaik, secretaris van de Stichting Passantenhaven: „We heb ben er een deskundige bijgehaald die ons heeft verzekerd dat het ding nog wel een tijdje blijft drijven. Ik wil niet zeggen wat voor bedrag precies met de koop is gemoeid, maar we zijn in ieder geval onder de 710.000,- geble ven." Het clubschip zal nog twee drie jaar dienst moeten doen. In die perio de gaat de Stichting een nieuw bouwplan ontwikkelen. „We zijn nu al bezig met het formuleren van bepaal de eisen waar de accommodatie aan moet voldoen. We hebben hierover ook contact met architect Alkema," aldus Van Schaik. Tijdens het onderzoeken van moge lijkheden voor accommodaties is di verse malen gedacht aan een schip. Maar dit bleek in de praktijk niet haalbaar. Van Schaik: „We hebben een paar bekeken, maar die waren er zó slecht aan toe. En de betere wa ren onbetaalbaar. Nee, ik denk echt dat het een gebouw op de wal moet worden, met het oog op de kosten." De politie heeft vrijdagavond een la ding tong (2000 kilo) onderschept, die door de TX 66 in Oudeschild aan land werd gebracht. De politie ontdekte tijdens een pa trouille dat op het haventerrein zak ken vis uit de kotter werden overgeladen in een bestelbusje. Nade re inspectie leerde dat het om tong ging, een vissoort waarvan het quo tum al vol is en die dus helemaal niet meer aan wal mag worden gebracht. De politie heeft de vis in beslag ge nomen en deze met de eerste boot naar de visafslag vervoerd. De Alge mene Inspectie Dienst (AID) heeft zich erover ontfermd en zal deze zaak verder afhandelen. In het weekend is ingebroken in de kantine van de kartingbaan. De da ders kwamen binnen door een raampje aan de achterzijde te vernie len. Er werden acht pakjes sigaretten gestolen en ƒ175,- in diverse munt eenheden. „De afdruk van de bijl moet voor altijd in het houtblok achterblijven, maar ook weer met zo hard zijn dat het blok in tweeën splijt." wijst burgemeester Schipper de commissaris van de ko ningin aan. Wit, volgens Zoon beslist niet op Texel, waar ruim 3,6 miljoen in de verbouwing is gestoken. „Niet dat de bodem van de schatkist nu in zicht is, maar de uitspraak stemt wel tot nadenken." Zoon maakte voorts duidelijk dat de gemeente Texel blijft aandringen op een evenrediger verdeling van finan ciële middelen over provincies en ge meenten. „Waarbij een andere wijze van toedeling niet onbesproken mag blijven." Burgemeester Schipper verrastte hij met een wandkaart van de gemeente Texel, die afgelopen vrijdag met be- Lees verder pagina 2 „Volgens een KNO-arts uit Den Hel der kan die jongen met een eenvou dig gehoorapparaat zijn gehoor waarschijnlijk weer terugkrijgen. De medische voorzieningen in ons land zijn niet te vergelijken met die in Ge orgië. Daar weten ze echt niet wat ze met doofstomme kinderen aan moeten." Maria de Graaf en Hetty van Dijk van het Texel-Georgië Kon- takt (TGK) maakten tijdens de uit wisseling van SV Texel met Georgië in september kennis met Wachtang Giorganashvili, een jongen van der tien jaar oud. Contact met de bui tenwereld kan hij niet maken. Een beroepsopleiding krijgt hij niet. Het TGK wil de jongen naar Nederland halen om hem een gehoorapparaat aan te laten meten. Hiervoor is geld nodig, niet eens zo verschrikkelijk veel. De kosten voor een dergelijk gehoo rapparaat liggen rond de ƒ1200,-. Vol gens Maria de Graaf is de oorzaak van de doofheid een soort oorontste king, die Wachtang kreeg toenhij zes maanden oud was. „Vanaf die tijd heeft hij niets meer kunnen horen. Er is wel onderzoek gedaan, maar ook in Moskou en Leningrad kunnen ze er niets aan doen. De jongen, die op ons levendige, weinig gehandicapte indruk maakte, kan zijn familie goed duidelijk maken wat hij wil. Commu niceren met de buitenwereld is echter onmogelijk. Hij leert wel liplezen, maar of dat echt veel voorstelde kan ik niet goed inschatten. Hij zit maar thuis. Opgeleid voor een beroep wordt hij niet." Het TGK vroeg om een diagnose en een audiogram van de gehoorstoornis en wendde zich hiermee tot KNO- arts van Aarem van het Gemini- ziekenhuis. „Die heeft de medische gegevens bestudeerd en ons verteld dat het geen audiogram van een doofstom kind betreft. Met een spe ciaal voor hem gebouwd gehoorappa raat zou de jongen goed te helpen zijn. Daarom hebben we geld nodig. Het liefst zouden we van deze zaak echter iets blijvends maken. De vader van het jongetje is directeur van een fabriek in electronica. We willen eigenlijk persé dat hij meekomt om te zien hoe gehoorapparaten hier wor den gebouwd. Als ze in Georgië die kunst namelijk machtig zijn, kunnen er nog meer mensen worden gehol pen. In dat verband willen we ook een arts meehebben die de Engelse taal machtig is, ééntje die bovendien goed met het jongetje én de vader kan communiceren." De reis- en verblijfskosten voor drie man komen dus nog bovenop de kosten voor het gehoor-apparaat. Het is daarnaast niet uitgesloten dat Wachtang nog een keer voor controle in Nederland moet terugkomen, ledereen die Wachtang wil helpen, kan een bijdrage storten op bankreke ning 58.76.27.719 t.n.v. het'Texel- Georgië Kontakt, onder vermelding van „Wachtang". Geen verbandmiddelen Volgens Maria de Graaf kunnen Ne derlanders zich -de situatie rond de medische voorzieningen in Georgië haast niet voorstellen. „Het is voor ons niet te begrijpen. We hebben hier allemaal zaken als pleisters en ver band in huis. Daar is niets van dat al les. Als je gewond bent, moet je met een dot watten tegen de plek naar het ziekenhuis rennen. We hebben in september een goed gevulde kist met verband, pleisters, spray's en dergelij ke meegekregen. Gevuld door Nel Smidt van Ambulance Vervoer Texel en drogist Wim Mets. We zijn naar een grote school gegaan, met meer dan 1000 leerlingen, om de kist aan te bieden. Ze sprongen daar een gat in de lucht. Zo'n voorbeeld zegt ge noeg over de medische voorzieningen in Georgië." Wachtang Giorganashvili 113 jaar oud) uit Georgië

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1