Uniek om te merken dat je elkaar zó aanvult" Echtpaar zeilt de wereld rond Voetbalprogramma M.S.T. programma Eilandcompetitie volleybal Uitslagen zaalvoetbal LBO-scholieren actief in „Sinterklaastoernooi" Overblijven in „Het Olijfblad" Geen feest Indoordressuur wedstrijd in Manege Akenburg Stuk in studie PONDERDAG 6 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 het niet op, ik zié het gewoon ineens. Het is verschrikkelijk. Gek genoeg is het alleen Panama. De rest van de eilanden kent een soort gemoedelijke armoede. Armoe is schriller als er rijkdom in de buurt is. Als ergens alleen maar armoede is, dan is er vaak tegelijk een vrolijkheid, een levenslust, een gastvrijheid en een levensmoed waar ik wel om kan janken. Want de ontevredenheid van de werkelijk welgestelden word ik ook ziek van. Ik ben dus niet verdrie tig onder de indruk van bepaalde ar moede, maar wel van de tegenstelling. Op de Galapagos bijvoorbeeld. Die mensen leven heel eenvoudig met letterlijk een handje rijst. Maar wij mochten meedoen, want meneer was jarig. Daar zat nog een leuk ver haal aan vast. De plaatselijke com mandant van het leger was er. Die mocht niet weten dat zijn eigen schoonmoeder ons diesel leverde te gen haar prijzen. Toen hebben we 's avonds al smokkelend over het strand de tanks die zij in de schuur had staan aan boord gebracht. Die commandant werd ondertussen on der de drank gehouden...." Veel lachen Ferry en Erna hebben veel avonturen beleefd onderweg. Ze lachen veel sa men, „Waar je een film van kan ma ken is de manier waarop mensen zich voortbewegen in hun dingy. Iedere bootbezitter heeft zo'n bijboot je om de vaste wal mee te bereiken vanaf de ankerplaats. Ze peddelen, ze roeien, ze staan erin, ze liggen erin.... je hebt nog nooit zulke komische ta ferelen gezien." Onderweg ontstaan ook veel contac ten met andere zeilers. Erna: „Je staat er versteld van wat allemaal de wereld rond zeilt. Maar onderling heerst een grote verbondenheid en hulpvaardigheid. We hebben allemaal een zelfde doel, los van het formaat schip." In april gaan Erna en Ferry terug naar hun schip in Australië. Er moet nog wei het een en ander aan gebeuren voor het in mei weer kan uitvaren. Het Groot Barrière Rif langs de kust van Australië is het volgende reis doel. Wat het echtpaar daarna doet hangt af van de situatie in de wereld op dat moment. „Misschien kunnen we via het Midden-oosten, maar mis schien moeten we wel om Zuid Afri ka heen", besluit Erna. Erna en Ferry van der Geest met hun droomschip Van zulke dingen lig ik eerder wakker dan van hoge golven." Ferry van der Geest had al veel zei- lervaring voor hij aan de tocht begon. Erna wat minder, maar ze leerde hard bij tijdens de lange tocht. „Ferry werd vroeger veel meegevraagd om dat hij door zijn werk veel verstand had van navigeren. We zijn samen al eens naar Spanje en Denemarken ge varen. En op de „Eendracht" was hij officier van de wacht en ik manusje van alles...." Op de zenuwen Erna en Ferry wisselen elkaar qua werkzaamheden aan boord af. „Ik vind het na vierendertig jaar huwelijk zei, maar ik vond het niet eng. Ik stond erbij en keek ernaar. Ferry hing met een haak overboord, maar in één ding geïnteresseerd: hoe krijg ik die haak weer uit die bek, want dat was een duur ding", vertelt Erna. Bij de Galapagos eilanden kwamen ze walvissen tegen en vlak bij Pana ma kwamen ze in een enorme school dolfijnen terecht. „Hardstikke nieuws gierig die beesten. Ze kwamen kijken en met ons praten." Radio Op bepaalde tijden van de dag voert Ferry radiogesprekken met onderweg opgedane vrienden. Dat gaat over lange afstanden. „Er zat er eentje op Een paradijselijk uitzicht vanuit de kajuit. een unieke beleving dat je erkaar zo aanvult. We werken nooit op de ze nuwen van de ander. Er valt nooit één onvertogen woord. Is dat bijzon der? Ik weet het niet." Aan boord schrijft Erna veel brieven en verhalen. Beiden lezen en puzze len. 's Nachts houden ze om de vier uur de wacht. „Alleen tussen twaalf en acht uur zijn we beiden op." Het schip heeft een koelkast en een vrie zer, zodat voldoende vers fruit en groente kan worden bewaard en het echtpaar niet bang hoeft te zijn voor scheurbuik en ander vitaminegebrek. „De temperaturen in de gebieden waar we komen zijn vaak niet onder de 25 graden. Dus alles bederft snel. We hebben wel eens een enorme kam bananen gekocht. Dan moet je echt tegen heug en meug bananen eten, tot ze je neus uitkomen, want je houdt ze niet lang goed." Vis eten doen ze veel. Ze hebben on derweg ook eens een haai gevangen. „Enq? Welnee. Het was wel een grie- Sint Maarten. Daar hebben we drie maanden contact mee gehad over de radio, toen begon het weg te vallen, de afstand werd te groot. Drie weken erna pikten we 'm toevallig weer op. Daar kan je dan echt om huilen hoor, zó emotioneel is dat. Het gekke is, het lijkt wel je broer, maar je ként 'm helemaal niet! We hebben hem nog nooit gezien, maar alleen gesproken via de radio. Dat zijn leuke contac ten", vertelt Erna. De meeste ontmoetingen met andere culturen heeft ze als aangenaam er varen. Alleen was de armoede soms schokkend. „Je weet dat het bestaat. Vooral de tegenstelling tus sen armoede en rijkdom is schrij nend. Ik heb het onder andere in Panama gezien. Maar je kan er in je eentje niets aan doen, dus wil ik het niet zien en zié ik het ook niet. Ik schuif het weg. Niet omdat ik onver schillig ben over wat er in de wereld aan de hand is, maar omdat het me op dat moment overkomt. Ik zoek Het echtpaar doorkruisde de Carri- bean tot Curacao. Daar werd een stop gemaakt. „We zijn even naar ons huis in Spanje gereisd om op adem te komen. Mijn man en een collega die stond te trappelen om mee te kunnen, hebben de draad weer opgepakt. Zij hebben een tocht langs de oostkust van Amerika ge maakt. In Florida ben ik weer aan boord gekomen voor de rest van de reis", vertelt Erna. Via de Bahama's, Puerto Rico, Cura cao, Panama, Galapagos, Tahiti, Bora Bora, Tonga en Fidji is het echtpaar naar Australië gevaren. Dat is een af stand van ongeveer 6000 mijl! Daar ligt het schip nu in een privédok bij vrienden. Niet benauwend Erna heeft het leven aan boord van toch een relatief klein scheepje nooit als benauwend ervaren. „Dat is iets waar ik zelf aanvankelijk ook bang voor was. Maar het valt weg. Wel ben ik iedere eerste drie dagen van een oversteek wat ziek. Dat depri meert me. Dan zie ik het niet zitten en denk ik: mijn god, waar ben ik aan begonnen. Maar dat gaat over. Ik val mijn man daar niet mee lastig. De stemming aan boord is altijd perfect. Toch heb ik wel op het achterschip gezeten -mijn kantoor, noem ik dat en gedacht: jeetje, je kunt er niet éf. Maar het heeft me nooit benauwd." Het met zijn tweeën op een tamelijk klein oppervlak leven voor lange tijd gaf geen enkel probleem. Erna: „Zó klein is het schip nou ook weer niet. Je leeft buiten hè. Alles wat we doen zeggen we tegen elkaar. Ik ben even naar achteren of even in de ma chinekamer....we weten tot op de mi nuut waar we zijn. Een ingebeitelde gewoonte waar we ons strikt aan houden. Want je kunt maar zó weg zijn. Stel je voor dat mijn man binnen staat te koken en ik bedenk ineens dat ik wel even iets aan de reling kan doen, dan kén er iets gebeuren. Op het voorschip komen we trouwens nooit, tenzij heel dringend nodig. En dan nog alleen vastgekoppeld met een harnas aan een lijn. 's Nachts komen we helemaal nooit uit de kuip." Storm Erna is nooit bang aan boord. „Het schip is bewust overstaagd en onder- tuigd. En Ferry is een zeer voorzichti ge schipper. Hij neemt op tijd maatregelen. Natuurlijk kun je door een storm worden overvallen. We hebben wel eens vervelend weer ge had. Maar gevaarlijk met een schip per als de mijne? Nee. Toch heeft Erna wel momenten vol angst gehad. Maar dat had niets met het weer te maken. „Er gebeurt wel eens iets waarop je niet bent voorbe reid. De versnellingshandle rommelde al een tijdje. We kwamen om twaalf uur 's avonds binnen in San Juan, Puerto Rico. Bijna op de plaats van ankeren in een donkere haven met veel verkeer van grote schepen, breekt dat ding af.... Dan ben je dus totaal onbestuurbaar. Van zoiets word ik in één avond grijs. Maar we bleven allebei uiterlijk kalm en riepen tegelijk: „PLEUR". Dat betekent: gooi het anker overboord. En dat lag - typisch Ferry- al helemaal klaar. Dit zelfde is in Brisbane weer gebeurd. In oktober 1988 vertrokken ze voor een wereldreis met hun schip „Corona Borealis" uit de haven van Oudeschild. Ze zijn voor drie maanden terug op Texel, in afwachting van het Hurricane-seizoen in Australië. Ferry en Erna van der Geest, een ondernemend echt paar van nog geen 60 jaar, met een heldere kijk op het leven. „We zijn geen Texelaars. Wel heeft Ferry me er ten huwelijk gevraagd vijfendertig jaar geleden", vertelt Erna van der Geest. Het echtpaar, dat voor de KLM werkte, heeft lang in Heemstede gewoond. Van der Geest maakte zelf ooit eens een noodlan ding met een Harvard op het eiland, en was sindsdien verknocht. Ze heb ben een eigen appartement in het Juliana-hotel en doen al enige jaren regelmatig mee aan de jacht met Texelse vrienden. „Ik was het eerst niet zo erg eens met een Texelse thuishaven, want het is ver overal vandaan. Maar ik moet nu toegeven dat dat went. Ik ga eens in de tien dagen wel naar de overkant. Mijn ouders leven nog en ik heb er mijn vrienden. Toch ga ik het meer en meer hier vinden. Texel heeft alles", aldus Erna. Na Ferry's pensionering bij de KLM verhuisde het echtpaar naar Spanje, waar plannen werden gemaakt voor de droomwens: met een schip de wereld rond. In Alphen werd een boot gebouwd, geheel naar de wen sen van Van der Geest. Het moest door minimaal één persoon kunnen worden gevaren. In acht maanden was het gereed. Zeeziekte In oktober 1988 zeilde Ferry van der Geest met drie collega's de haven van Oudeschild uit op weg naar Las Palmas. Eén ervan is in Zeeland we gens hevige zeeziekte afgestapt. Er na: „Ik kon niet mee, want ons huis in Heemstede was nog niet verkocht en we hadden nog een oud hondje, dat ik niet alleen wilde laten." In Las Palmas begon de ARC, de At lantic Ralley for Cruiseboats. „Het is een manier om aan de overkant te komen in een seizoen dat daarvoor geschikt is", legt Erna uit. „Het ging niet om de wedstrijd. Ons schip is een veertigvoeter, niet zo snel". In een groot konvooi zijn de boten overgestoken naar Barbados, waar Erna aan boord ging om de tocht met Ferry te vervolgen. „Het hondje was inmiddels overleden. Heel akelig, maar aan de andere kant ook weer niet, want toen kon ik weg." Ferry van der Geest in de kuip van de Corona Borealis. Naast hem is nog net de grote kam ba nanen zichtbaar. Zaterdag 8 december: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: HCSC A2-Oosterend A1 14.30 u. ZOH B1-JVC BI 13.30 u. Texel B2-HCSC B2 13.30 u. Oosterend CTTexel C2 13.30 u. Tex. Boys CTTex. Boys C2 13.30 u. JVC C2-Texel C1 13.00 u. Pupillen: Texel FTTex. Boys F1 10.00 u. S.V.C, F1-Z.D.H, F1 10.00 u. Texel F2-Tex. Boys F2 10.00 u. S.V.C. F2-Oosterend F1 10.00 u. Oe Koog F1 vrij S.V.C. ETTex. Boys E1 11.00 u. Z.D.H. El-Texel E1 11.00 u. Oosterend ETTex. Boys E2 11.00 u. Oe Koog ETTexel E2 11.00 u. Oosterend E2 vrij Texel D1-Tex. Boys D1 12.00 u. Oosterend DTTexel D2 12.00 u. De Koog D1 vrij Zondag 9 december: KNVB Texel-Spirit 14.00 u. KNVB Afdeling Noordholland: DESS-Oosterend 14.00 u. De Koog-ZDH 14.00 u. Meervogels 2-Texel 2 14.00 u. Con Zelo 3-Texel 3 14.30 Petten 2-Tex. Boys 2 14.00 u. De Koog 2-0osterend 2 12.00 u. Tex. Boys 3-SRC 4 14.00 u. Txel 4-AGSV 2 11.30 u. Junioren: Texel ATRkedo A1 11.30 Tex. Boys Al-Hollandia T. A2 12.00 u. Dames: Tex. Boys-KGB Recreatievoetbal: De Koog-Texel ZDH-Tex. Boys 14.00 u. 10.30 u. 10.30 u. Afd. Volleybal Zaterdag 8 december: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 13.30 u. Tevoko 3-Zeemacht 1 (d) 13.30 u. Tevoko 1-P.K. '72 (hl 13.30 u. Smash '68 --WSOV 2 15.00 u. Tevoko 2-Noordkop 2 (d) 15.00 u. Tevoko 2-Adelborsten 1 (hl 15.00 u Smash'68 2-Zeemacht 2 Afd. Basketball Zaterdag 8 december: Burg. de Koninghal, Den Burg: Marels-F.A.C. 4 Dinsdag 11 december: Veld A mannen: 18.30 u. Versluis-Paal 9 BCT Sp. 19.12 u. Bestuur-BCT Sp, Versluis 19.54 u. Music Sh.-v.d. Woude Bestuur 20.43 u. Bremakk. 2-RWS v.d. Woude 21.30 u. Gr. Slock-Autocentr. RWS 22.18 u. DGM-Bremakk. 1 Gr. Slock Veld B: gemengd en vrouwen: 18.30 u. 12 Balcken-St. Jan RaboIJzer 19.12 u. Moerbeek-RaboIJzer St. Jan 19.54 u. Ecomare-LenR Moerbeek 20.43 u. Rival-Visser B. ASC 21,30 u. Vlier-ASC Wiersma 22.18 u. Wiersma A.-Verfbus Vlier Veld C vrouwen: 18.30 u. Ass. Bremer-Klif 23 Leydekkers 19.12 u. Leydekkers-Question Klif 23 Hoofdklasse: Jelleboog-ZDH 2-3, Klif-Casino 3-0, De Koog-Oosterend 4-8. Res. hoofdklas se: Casino 3-Klif 3 3-2, Texel 2-Klif 22-2, Gamma 2-Oosterend 2 0-3, Gamma 3-Casino 2 Casino n.o.g.. Eerste klasse: Casino 4-Jelleboog 2 3-4, Gamma-De Koog 3 2-0, Mantje 2-De Knm 2 3-0 Tweede klasse: Texel 3-Gamma 6 4-4, Jelleboog 3-Gamma 5 5-4, De Muy-Oosterend 5 3-1, Gempo-Mantje 3 7-6. Derde klasse: Rab 2-ZDH 2 2-8, Klif 6-Casino 6 6-1. Junioren 1. Casino 2-Texel 1 4-7, Oosterend-De Koog 14-0 Junioren 2: Texel 3-De Koog 2 1-4, Texel 4-De Krim 1-5, Casino 5-Oosterend 3 0-10 19.54 u. BCT Sp-Gr. Slock Westerl. 20.43 u. Westerl.-Mantje Sport Haarstudio 21.30 u. Haarstudio-Meermarkt Zegel M. 22.18 u. Zegel M.-7 Prov. Meermarkt Wedstrijdleiding: Rinus en Ilse (tel. 13805) Uitslagen 4 december; Kobeko-DGM 3-0; Paal 28-Amrobank 3-0; Bestuur-RWS 3-0; Teso-Eelman 3-0, Gr. Slock- Versluis 0-3, Gr Spuiterij-Bremakker 1 0-3; Smash 3-De Rival 1-2. ASC-Nioz 1-2; Visser Bouw-Verfbus 2-1; 12 Balcken-LenR 3-0; Euroase-St. Jan 2-1, NBC-Listig 2-1; Ass. Bremer-Durper Drup 1-2, Ass Leydekkers- Meermarkt 3-0; Westerlaken-Zeven Provinciën 3-0; Klif 23 Mantje Sport 1-2, Zegel Modes- Sportshop 1-2. Dinsdag- en woensdagochtend hield het LBO het jaarlijkse „Sinter klaastoernooi". De leerlingen konden kiezen tussen badminton, zaalvoetbal en basketball. Met veel inzet werd om boterletters, banketstaven en chocolademuizen gestreden. Uitslagen Voetbal: Klas 1 en 2: 1 Team van Erik Sander Buitenweg; 2. Team van Jeroen Gieles; 3. Team van Hanneke Drijver Basketball klas 1 en 2: 1 Team van Steven Pels, 2 Team van Femke Tjepkema; 3. Team van Martine de Vries Badminton klas 1 en 2 Poule A. 1 Dirk J de Vries; 2. Elles Witte en Wendy Moor. Poule B: 1. Sander Huysman en Michel Takes; 2. Jal- dert Dirksen en Martijn Smit. Poule C: 1. Ma- rielle Boon en Lmda Eelman; 2. Jeroen Voorbeitel. Poule D: 1. Mirjam de Haan en Marlou van Hoften Poule E: 1. Peter Bremer en Gerard Hoedjes; 2. Pieter Daalder en Borja Eilers. Voetbal klas 3 en 4: 1 Team van Marcel Ris, 2. Team van Ron van der Slikke; Basketball klas 3 en 4: 1 Team van Ron Witte; 2 Team van Koert Vermeulen: Badminton klas 3 en 4: Poule A: 1. Mirjam Beyert en Monique Vlaming; 2 Titia Kuiper en Nanda Koopman Poule B: 1 Wendy Kooger en Monique vd. Broek; 2. Karin de Kroon en Petruska Visser, Poule C: 1 Brigitta Krijnen en Particia de Brok; 2. Marjo Huisman, Monique Pronk en Eveline Witte; Poule D 1 Harold Hutjes en Arjen Saai; 2. Marielle Kuiter en Hermen Grootte. Poule E: 1. Peter Broekman; 2. Sebastiaan Duinker en Martijn Kruithof, Poule F: 1 Micha Witte en Rogier Kruger, 2. Jacco Bakker en Ronald Zijm; Poule G 1 Jor- di van Heerwaarden en Denhard van der Slik ke; 2. Ernst Witte en Sander Wessels. Jan en Paula Brouwer hebben de zaal achter hun boekwinkel „Het Olijf blad" van 9.30 tot 17.00 uur open gesteld voor leerlingen van het LBO en de RSG. Ze kunnen er in de pau ze hun brood opeten, voor thee wordt gezorgd. Ook tijdens tussenu ren zijn ze welkom voor gezelligheid, warmte en een bakkie. Aan de Burg wal is een poort waar men langs kan, maar de ruimte is ook via de winkel te bereiken. Wegens omstandigheden gaat de feestavond van SV Oosterend die voor zaterdag op het programma stond, niet door. Het is de bedoeling om het feest in februari te houden. Hierover wordt te zijner tijd bericht gegeven. Zondag wordt een dressuurwedstrijd verreden door de leden van de Lan delijke Rijverenging De Waddenruiters en Ponyclub De Kleppertjes. De eer ste ruiter wordt om 9.15 uur in de bak verwacht. De laatste startgerech- tigde zal om ongeveer 18.45 uur zijn of haar proef beëindigen. Toeschou wers zijn welkom, de toegang is gratis. De Oud-leerlingen van de Landbouw school hebben het toneelstuk „De bok en de sik" in studie genomen Het is een plattelandskomedie, ge schreven door Herman Tholen. De re gie wordt gedaan door Wil Beers. De uitvoeringen zijn op 26 januari in De Wielewaal en op 2 februari in het Eierlandsche Huis.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5