Cjroen cZwartsJexeh in het harL, Gemeente speurt naar resterende slaapplaatsen Texelaars brengen ƒ7423,- bijeen voor Georgië en Middenstand redt radio-actie „Gewest moet geld aan gemeenten teruggeven w-rm THEORETISCHE GRENS REEDS OVERSCHREDEN Vallend gourmetstel veroorzaakte brandje ftan de dood antsnapt AMT iülFs Raad vergadert voor het eerst op Texel Doorgereden Gecombineerde krant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.541 TEXELSE DINSDAG 18 DECEMBER 1990 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf. Pelikaanweg 75. De Koog, telefoon 02220-17266 COURANT Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml.40 per half jaar; Los f\ 10 Als de gemeente niet zeer voorzichtig is, zal het aantal toeristi sche slaapplaatsen het toelaatbare maximum snel overschrijden. Bij recente tellingen is gebleken dat het aantal slaapplaatsen op het ogenblik 42896 bedraagt. Als daar nog de bedden worden bijgeteld die volgens bestaande goedgekeurde plannen mogelijk zijn, dan zit men al op 47162! Dat is een probleem, want daardoor is er weinig reserve om bestaande bedrijven die uitbreiding in combina tie met vernieuwing nodig hebben om gezond te blijven functioneren, van dienst te zijn. Gelukkig staat vrijwel vast dat niet alle slaapplaat sen die er rechtens nog zouden kun nen bijkomen, ook werkelijk worden gerealiseerd. De gemeente zal hier dan ook sanerend optreden: in nieu we bestemmingsplan zullen onbenut te rechten die er nu nog zijn, worden geschrapt. En het spreekt vanzelf dat bouwaanvragen voor toeristische verblijfsaccommodatie die niet in de geldende bestem mingsplannen passen, niet eens in behandeling worden genomen. Voor zulke plannen zullen dus geen artikel 19-procedures meer worden gevoerd. In plaats daarvan zullen b en w ijve rig gaan speuren naar slaapplaatsen die er volgens de bestaande rechten nog wel zouden kunnen komen, maar die om allerlei redenen in de praktijk toch niet zullen worden ingevuld. Hier hoopt men voldoende reserve te vinden om bestaande bedrijven nog Een brandje in de woning boven het .Pangkoekehuus" aan de Kik- ïertstraat in De Cocksdorp werd gis teravond in de kiem gesmoord. Er ging iets mis met een gourmetstel iat door een spiritusbrander werd /erhit. Het ding viel om en toen de /rouw des huizes het gourmetstel /an de tafel naar de gootsteen van iet aanrecht wilde dragen, gleed ze ut waardoor de brandende spiritus ioor de kamer werd geslingerd. Met ilgeri kracht werden de vlammen tij- iig gedoofd, zonder dat er schade of ichamelijk letsel was te betreuren. )e brandweer, door de heer Visman jewaarschuwd via 06-11, was zeer inel ter plekke maar hoefde niets te ioen. len 26-|arige automobilist uit het )uitse Oldenburg is in de Ouwe Sun- lerklaasnacht aan de dood ontsnapt, fij reed op de Pontweg in zuidelijke ichting. Een tractor met een aarihan- jer waarop een voorstelling was ge- louwd kwam van de andere kant. fer hoogte van een benzinestation aakte door een windvlaag een balk /an de Ouwe Sunderklaaswagen. De le sloeg met kracht door de voorruit /an de Duitser, die nog nèt wist te lukken. De balk schampte zijn oor in sloeg de hoofdsteun van de stoel, iehalve een scheur in het oor liep de nan geen letsel op. U HEEFT DE KEUS UIT MAAR LIEFST 8 SOORTEN ROLLADES FILETROLLADE LENOE-ROLLADE VRUCHTEN ROLLADE KALES ROLLADE GRILL ROLLADE TOP ROLLADE VARKENSROLLADE KILO 998 Voor een feestelijk (met de hand geknoopte) kerstrollade naar: TOPSLAGERIJ ROB EN META MAASi telefoon 18505, Peperstraat 5, Oosterend AaaaaaaaaA-M muïml wat ontplooiing te kunnen bieden en om te kunnen voorzien in „onvoorzie ne omstandigheden". Erg veel ruimte zit er niet in want het genoemde aantal van 47162 is al ge baseerd op tamelijk realistische bere keningen en schattingen. Puur theoretisch zou het aantal toeristi sche slaapplaatsen op het eiland zelfs nog kunnen stijgen tot ongeveer 60,000! In de praktijk is dat echter niet denkbaar. Voorbeeld: in de diver se stroken „gemengde bebouwing" die in de diverse bestemmingsplan nen zijn opgenomen, zouden nog ve le hotels, appartementen e.d. kunnen worden gemaakt maar het staat vast dat het merendeel der eigenaars geen ambities in die richting koestert. Daar is dan ook niet vanuit gegaan, zodat bij de meer realistische bena dering is aangenomen dat dit alleen in betekenende mate zal gebeuren in De Koog en Oudeschild. Dezelfde opvatting wordt gehuldigd ten aanzien van de overnachtingsmo gelijkheden in de jachthaven. Hier wordt uitgegaan van een reëel effect van 200 ligplaatsen, terwijl er 250 ligplaatsen zouden mogen zijn. Voor het kamperen bij de boer wordt reke ning gehouden met een maximum van 750 slaapplaatsen (op dit mo ment zijn in deze sector 474 slaap plaatsen). Alleen beroeps De op te sporen resterende slaap plaatsen zullen uitsluitend worden uitgegeven aan ondernemers die van logiesverstrekking hun hoofdberoep maken, zodat groei in de „bijver- dienstesfeer" wordt voorkomen. Ver der is groei in beginsel alleen mogelijk bij hotels, pensions, apparte menten, bungalows en kamperen bij de boer. Voor de overige sectoren geldt dat aan groei alleen wordt mee gewerkt als het gaat om instandhou ding van de rentabiliteit van bestaande bedrijven, dus het bieden van mogelijkheden tot omzetvergro- ting om de kosten van kwaliteitsver betering te dekken. Geen verrassing De snelle nadering van de 47000-grens komt niet als een ver rassing. Een jaar geleden lieten de ambtenaren al waarschuwingen ho ren en sindsdien wordt door b en w niet meer meegewerkt aan recreatie- bouw die strijdig is met het bestem mingsplan. De (her)verdeling van de resterende slaapplaatsen is ter discussie gesteld in een nota, die woensdag wordt be handeld door de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De problematiek is van belang voor net in de maak zijnde gewijzigde bestemmingsplan buitengebied, waar in de mogelijkheden uiteindelijk defi nitief worden vastgelegd. De afgelopen weken hebben de amb tenaren zo nauwkeurig mogelijk vast- Lees verder pagina 2 Meer hondenbelasting door controle ut Uitvaartcentrum donderdag geopend ut EcoMare: Van kijkmuseum tot doe-museum »f Schapenboeten horen bij karakter Texel sn Texelse politie actief op Schiphol Zeehondenbaby gered Onder het toeziend oog van Hetty van Dijk en Maria de Graaf halen notaris Boswijk en Lia van Leersum de bussen leeg Wim van Leersum benadert op straat potentiële gulle gevers met collectebus en microfoon. Voor de eerste maal zal een verga dering van de gewestraad op Texel plaatsvinden. Dat gebeurt morgena vond in de raadszaal in het gemeen tehuis, aanvang 18.15 uur. Van de Texelse vertegenwoordigers, raadslid Nel Eelman-van 't Veer en wethou der Dirk Terpstra, is vuurwerk te ver wachten. De Texelaars pleiten voor vermindering van de gemeentelijke bijdrage aan de Gewestelijke Ge zondheids Dienst (GGD), omdat de GGD in 1991 over een positief saldo van ruim twee ton beschikt. Verder willen ze dat het rekeningoverschot over 1989 (ƒ537.000,-) aan de ge meenten wordt teruggestort. Het is niet voor het eerst dat Texelse afgevaardigden een kritische noot la ten horen. Texel schijnt zelfs al een zekere faam te hebben opgebouwd binnen het gewest als kritisch lid, in de korte periode sinds de toetreding. Het gewest Kop van Noordholland, zoals het voluit heet, is een interge meentelijk samenwerkingsorgaan. Doel is samenwerking tussen de ge meenten in de regio, zodat bijvoor beeld gezamenlijk iets kan worden opgezet, wat de gemeenten indivi dueel niet zouden kunnen bekostigen. Voorbeelden hiervan zijn de eerder genoemde GGD en de regionale brandweer. Deze vorm van samenwerking kan ook nadelig zijn, doordat een nieuwe, ongewenste „bestuurscultuur" wordt gecreëerd. In de Texelse gemeente raad is door verscheidene raadsleden al eens de vrees voor een „vierde bestuurslaag" geuit. Méér bemoeie nis van bovenaf naast de invloed van rijk en provincie wordt door deze raadsleden als een slechte zaak erva ren. Eilandpositie Ook b en w van Texel stellen zich ge reserveerd op. In de jongste nota van aanbieding bij de begroting consta teerde het college: „We hebben de indruk dat de „bestuurscultuur" en „-structuur" van het gewest verbete ring behoeft, al is in relatie tot de ge- Lees verder pagina 2 De Radio Texel actie voor Georgië heeft in totaal f 7423,- opge leverd. Een aardige score, al moet worden gezegd dat het groot ste deel van het bedrag is opgebracht door het Texelse bedrijfsleven, na een intensieve telefooncampagne van radiome dewerksters. Aan spontane particuliere giften kwam maar iets meer dan tweeduizend gulden binnen. trum van Den Burg Henk Slikker, Wim van Leersum en Mat van Beek de straat op met een collectebus en een microfoon. Zij wisten tientallen winkelende Texelaars te verleiden tot een bijdrage. Schaamte De hele dag stond de uitzending van Radio Texel in het teken van de actie. Er was officieel toestemming voor het noemen van bedrijfsnamen. Tus sen de muziekfragmenten door wer den diverse interviews uitgezonden, onder andere met vier Georgiërs die toevallig dit weekend op uitnodiging van SV Texel op het eiland waren. Onder hen was de secretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij noemde de actie hartverwarmend, maar legde uit dat de Georgiërs zich ook enigszins schamen. „Wij hebben onze trots en we vinden het heel erg dat we zover zijn gekomen dat we hulp van anderen moeten aanvaarden omdat we het zelf niet meer redden." Twee leden van het Texel-Georgië Kontakt (TGK), Hetty van Dijk en Ma ria de Graaf, waren ook bij de uitzen ding betrokken. Zij gaven toelichting over de situatie in Georgië, die vol gens hen bijzonder schrijnend is. Ook andere Texelaars, zoals Aad Blom en Jan Beerling (beide van de SVT-reis) en Willem Grismgt van het loonbedrijf (landbouw-reis), deden hun verhaal over de Georgische omstandigheden. Aan het eind van de dag namen Het ty van Dijk en Maria de Graaf de cheque met het eindbedrag in ont vangst van radio Texel voorzitter Mar tin de Weijer. De medicamenten die ervan zullen worden gekocht, worden door hen half januari persoonlijk naar Georgië gebracht en afgeleverd bij de mensen en instanties die ze het hardst nodig hebben. Ondermijnen De mensen van Radio Texel benader den het TGK vorige week. Hetty van Dijk: „We waren niet meteen laaiend enthousiast, omdat we bang waren dat het misschien de landelijke actie zou ondermijnen. Maar toen er in eens zoveel berichten kwamen dat er helemaal geen honger of andere pro blemen zouden zijn, besloten we toch mee te doen. Want er is wel de gelijk nood." De dames van het TGK legden voor de radio uit dat men op medisch ge bied in Georgië bijna niets heeft. „Het is bijna niet voor te stellen als De actie van Radio Texel, die zater dag om 07.00 uur begon, sloot aan bij de landelijke actie, maar had een geheel eigen karakter. Met het oog op de historische banden en de con tacten met Georgië, werd op het eiland speciaal voor deze Sovjet republiek geld ingezameld. Van het eindbedrag, dat onder toeziend oog van notaris Boswijk werd opgeteld, worden medicijnen gekocht. Op diverse lokaties op het eiland werden totaal vijfentwintig collecte bussen neergezet. Toen in de loop van de ochtend bleek dat weinig mensen daar een bijdrage in deden, besloot het radiöteam het over een andere boeg te gooien. Wil Beers, Trea van Leeuwen, Lia van Leersum en Roelie Bakker namen bij de tele foon plaats en belden diverse onder nemers op het eiland persoonlijk op. „We zijn gewoon aan het 'schooien' geslagen", verklaart Roelie Bakker, die vier uur onafgebroken belde. „De reacties waren gelukkig heel positief. Er zat wel eens iemand tussen die zich had laten beïnvloeden door de tegenstrijdige berichtgeving over de situatie in de Sovjet Unie, maar als we uitlegden dat onze actie was bestemd voor medische hulpgoede ren, veranderde de mening wel." In totaal werd door Texelse bedrijven f5210,- toegezegd. Dit geld zal door radiomedewerkers binnenkort worden opgehaald. Vanaf 14.00 uur gingen in het cen- je het niet zelf hebt gezien. De apo theken zijn praktisch leeg, zelfs de eenvoudigste medicamenten heeft men niet. Er worden televisiepro gramma's onderbroken om oproepen te doen voor een antibioticakuur, ver telt Maria de Graaf. Wantrouwen Met de verhalen over het leed dat ze met eigen ogen hebben gezien, door braken de TGK-dames het wantrou wen van de Texelaars tegen de actie Ze gaven toe dat er in de Sovjet Unie een zwart circuit bestaat waar enor me prijzen worden gevraagd voor eerste levensbehoeften. Hetty van Dijk: „Hoeveel een roebel waard is hangt helemaal af van waar je 'm in wisselt. Het varieert van 33 cent tot f 3,64' Daarnaast zijn veel artikelen op de bon. De salarissen zijn enorm laag. Gemiddeld verdient iemand 200 roebel per maand, terwijl een kilo vlees al 40 roebel kost." Het TGK is onlangs een actie begon nen voor een gehoorapparaat om een doofstomme jongen uit zijn isolement te helpen. Dit loopt goed. Er bestaat zelfs enige hoop dat meer dove Geor giërs kunnen worden geholpen. Een onbekende automobilist(e) heeft zondag een aanrijding veroorzaakt op de parkeerplaats van veerhaven 't Horntje. Een auto van een 38-jarige inwoonster van Den Hoorn werd daarbij behoorlijk beschadigd aan voorspatbord en koplamp. De aanrij ding moet zijn gebeurd op zondag tussen 8.00 en 16.00 uur. De vrouw heeft aangifte gedaan bij de politie. Gezien de aard van de beschadigin gen vermoedt de politie dat de ver oorzaker van de aanrijding in een lichte vrachtwagen of bestelauto reed. In verband met het als werkdag uit vallen van dinsdag 25 december (le kerstdag) worden de Texelse Cou ranten en de Weekendkrant TC3 samengevoegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op vrijdag 28 december. Advertenties daarvoor kunnen tot uiterlijk maandag 24 decem ber 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld en de Rooy

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1