Nieuwe Texel-video zit boordevol informatie TV met toegevoegde waarde Bang&Olufsen M Oudejaarstoernooi van schaakclub En Passant Voetbalprogramma Koploper basketball blijft ongeslagen Ondanks moeilijkheden toch winst voor De Koog Leliekwekers houden zaalvoetbaltoernooi Kerstdarttoernooi in café De Pilaar Duo Van der Veen/Zijm boekt klaverjasrecord Kleine basketbalzege Mareis verslaat Amiga Dader meldt zich Meisjes Tevoko naar toppositie Sterk Flevo zet Texelse Boys opzij DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 buiten Texel te vertonen, kwam wei nig terecht. „Vertelsels over Texel", waarin men „De Dageraad" als het vlaggeschip van Teso ziet varen, ver ouderde nog sneller dan zijn voorgan ger. Voorlopig voelde niemand zich meer geroepen om een bioscoopfilm over Texel te laten maken, niet in de laatste plaats wegens de enorme kosten, waar geen aantoonbaar ren dement tegenover staat. Low budget Wat dat betreft zijn de risico's van een video veel kleiner, zeker als hij wordt gemaakt door een plaatselijk éénmansbedrijf zoals Videolux, dat niet al zijn uren hoeft te tellen en daarom met een „low budget" toch iets aardigs kan maken. De eerste Texelivideo maakte Videolux in 1987 voor eigen rekening en risico. Een deel van de productiekosten werd ge dekt door diverse Texelse bedrijven, die als tegenprestatie in beeld kwa men. Door deze reclame kon de film niet door de beugel als objectief en educatief document, maar hij was evengoed best aardig en er zijn heel wat exemplaren verkocht. De nu uitgebrachte video is vrij van reclame en beoogt een objectief en tamelijk compleet beeld te geven van heden en verleden van het eiland. Hoewel dat bij zo'n veelzijdig gebied als Texel practisch ondoenlijk is, is het toch gelukt er enorm veel infor matie in te verwerken. De kijkers krij gen van alles te zien en te horen over natuur, cultuur, geschiedenis, bestaansbronnen, onderbouwd met massa's cijfers, feiten en jaartallen. De video maakt daardoor een meer schoolse dan toeristische indruk. In een Teleac-programma zou hij geen slecht figuur slaan. Gezien de veel heid van onderwerpen, die bewust niet in „blokken" na elkaar werden behandeld, was het onvermijdelijk dat van de hak op de tak werd gespron gen. De makers (in het bijzonder de Op zaterdag 29 december organi seert schaakclub En Passant haar jaarlijkse oudejaarstournooi voor le den, oud-leden en andere belangstel lenden. Ook toeristen zijn van harte welkom in tournooizaal de Witte Burcht in de Molenstraat. Deelne mers kunnen zich opgeven aan de zaal; het tournooi begint om 13.00 uur. Men wordt ingedeeld naar speelsterkte. In de interne competitie verspeelde Paul Eelman maandagavond. YJCjj" wel zeker half punt tegen de sterke Auke Terpstra. Eelman had de hele partij voortreffelijk gespeeld en be schikte na een zwak behandelde ope ning van zijn tegenstander over de betere positie. Desondanks slaagde Terpstra erin af te wikkelen naar een totale remisestelling, maar juist op dat moment raakte Eelman op onbe grijpelijke dwaalwegen. Hij koos een volstrekt ontoereikende voortzetting en bezorgde aldus Terpstra een zeer fortuinlijke overwinning. Al vele jaren geldt Rinus Vittali als En Passants tweede speler.maar het be gint er steeds meer op te lijken dat Vittali zal moeten wijken voor de naar de top doorgestoten Piet Corne- lisse. Vittali, na een zwakke sei zoenstart al weer opgeklommen naar de derde plaats, nam het op tegen zijn concurrent Cornelisse, die op roy ale afstand van Vittali de tweede plaats bezet. Vittali speelde een klas sieke variant van het Frans niet naar behoren en moest al spoedig Corne lisse pionwinst toestaan. Hij trachtte toen nog de partij in tactisch vaarwa ter te- loodsen, maar Cornelisse bouwde zijn voordeel steeds verder uit. In hoge tijdnood verspeelde Vitta li in verloren stelling zijn dame. Evert de Visser won op het nippertje van Karei Bakker die zeer lang alle kans op behoud had, maar in het verre eindspel door onnauwkeurig manoeuvreren zijn remisekansen in rook op zag gaan.Eveneens dicht bij Zaterdag 22 december: KNVB 3e bekerronde: Texel-Volendam 2 14.30 u. KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: ZDH B1-Texel B2 13.30 u. Texel C1-HCSC C2 13.30 u. Tex. Boys C2-JVC C2 13.30 u. Texel C2-Tex. Boys C1 11.15 u. Oosterend CTZeemacht C1 13.30 u. Dames: Reigerboys 2-Tex. Boys Zondag 23 december: KNVB afd. Noord-Holland: Sint Boys-Tex. Boys Oosterend-Zuidermeer ZDH-De Koog Texel 2-West Frisia 2 Oosterend 2-Tex Boys 2 Texel 4-JVC 5 LSVV 6-Tex. Boys 3 Junioren: Texel A1-Succes A1 14.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 11.30 u. 14 30 u. 12.00 u. een puntendeling was Klaas Bruining, die pas in de slotfase door de op een kansje loerende Dirk Leegwater te pakken werd genomen; Bruining ver loor een stuk en de partij. Piet Bake- laar profiteerde optimaal van een nonchalance in het openingsspel van Harm Broekema. Met enkele kracht- zetten werd Broekema door Bakelaar aan de kant gezet, uitslagen: R.Vittali - P.Cornelisse 0 - 1 J.Dros - W. Hoekman 1 - 0 A.Bakker - G. Zoetelief 1 - 0 H.Broekema - P.Bakelaar 0 - 1 M.Witte - M.Birkenhager rem. D. Leegwater - K.Bruining 1 - 0 N.van Heeringen - F. Eijgenraam 0 - 1 K.Bakker - E. de Visser 0 - 1 A. Terpstra - P. Eelman 1 - 0 H.Tumema - K.Kistemaker 0 - 1 Datamarkt/kapsalon Joke heeft zijn status van ongeslagen koploper vrij dagavond bekrachtigd. De wedstrijd tegen Hema was er een voor de sta tistieken. Niet meer dan dat. Een eenzijdig optreden van Data- markt/Kapsalon Joke, anders ge zegd; de trein was op gang en niet van plan te ontsporen. Wéér waren de verschillen vrijdaga vond groot. Alleen De Twaalf Balcken tegen Vespertina hielden elkaar nog een helft strak in evenwicht: 10—10. Daarna kwam Vespertina, met gastspeler, beter in het spel en ver sloeg ook De Twaalf Balcken met klinkende cijfers. Het was dat Vespertina slordig begon te passen en dat De Twaalf Balcken daar niet echt van kon profiteren anders was de eindstand nog hoger gfeweest. Al met al wel een wedstrijd die het aan zien waard was. Veenbaas Bouw, gesterkt door de winst van vorige week, was absoluut niet bang voor de tegenstander Dikke Mik. Maar Dikke Mik, geroutineerd als het is, had geen moeite met de Oudeschil der club. Het enige dat Veenbaas wel kon en Dikke Mk niet,was het maken van drie punten. Sportshop Texel had het weer moeilijk een volledig team op de been te krijgen. Pas na zeven minuten stonden er vijf mensen in het veld tegen over Tasiel. Tasiel had toen al de beslissende voorsprong opgebouwd en was zeker niet van plan die uit handen te geven. Sports hop Texel kon met zijn gastspelers geen vuist maken tegen dit spranke lend spelend Texel. De teams hebben nu allemaal acht wedstrijden gespeeld en de eerste helft van de competitie zit erop. De vermoedens zijn juist. De verwachting dat Data- markt/Kapsalon Joke bovenaan zou staan is uitgekomen. Het feit dat STGollards zich op een mooie derde plaats weet te handhaven is ver rassend. Programma 21 december: 20.30 u. Veenbaas Bouw-Hema Tasiel 21.00 u. Tasiel-STGollards Dikke Mik 21.30 u. Sportshop Texel-Dikke Mik STGollards Uitslagen 14 december: Sportshop Texel-Tasiel 17-25; Twaalf Balcken- Vespertina 25-34; Hema-Datamarkt/Kapsalon Joke 17-68; Dikke Mik-Veenbaas Bouw 40-12, Stand t/m 14 december: 1 Datamarkt/kapsalon Joke 8-16-410, 2. Dik ke Mik 8-13-287; 3. Sl-Gollards 8-12-163; 4 Tasiel 8-10-237; 5 Sportshop Texel 8-7-238; 6. Vespertina 8-6-165; 7. De Twaalf Balcken 8-4-149; 8 Hema 8-2-124 en 9. Veenbaas Bouw 8-2-106 Zondag bleek dat De Koog te veel kansen nodig heeft om tot scoren te komen. De uiteindelijke 1-0 overwin ning was een magere afspiegeling van het veldoverwicht dat de Kogers hadden op het elftal van GSV. De Koog speelde een stuk sterker dan vorige week tegen ZDH. Het elf tal nam veel meer initaitief en creëer de volop kansen. Hewt benutten hiervan ging De Koog minder goed af. Terecht kwam De Koog al vroeg in de wedstrijd op een 1-0 voor sprong. De mee naar voren gekomen rechtsback Peter Sipsma gaf Nico Schot een goede pass. Schot aarzel de niet en schoof de bal in de rech ter benedenhoek. De Koog bleef komen en kreeg nog enkele kansen. Vooral middenvelder Bernard Ipenburg had een goede mogelijkheid toen hij op aangeven van Marco Vosma na een lange sprint alleen voor de kee per kwam. Mede dankzij een overtre- In sporthal Ons Genoegen wordt za terdag weer het zogeheten Jelietoer- nooi" gehouden. Aan dit zaalvoetbal evenement wordt deelgenomen door teams die bestaan uit werknemers en -gevers van Texelse leliebedrijven. De leliekwekers Witte en Trap brengen elk maar liefst drie teams op de been. Verwacht wordt dat de Witte- teams goed voor de dag zullen ko men, want ze trainen dagelijks. Tot vreugde van de organisatie doen ook enkele „oude talenten" van vorig jaar mee, onder wie S. Ran en K. de Rid der. De toernooicommissie bestaat uit de heren H.J. Visser en E. Koning. Programma 15.00. u. Schermer-Koorn 1 15.14 u. Witte 2-Trap 2 15.28 u. Hoogenbosch-Dijt 15.42 u. Witte 3-Trap 3 15.56 u. Trap 1-Witte 1 16.10 u. Kadijker druppie-Koorn 2 16.24 u. Veeger-K.G.V.L. 16.38 u. Witte 3-Schraag/Ran 16.52 u. Schermer-Trap 1 17.06 u. Witte 2-Kadijker Druppie 17.20 u. Hoogenbosch-Veeger 17.34 u. Trap 3-Schraag/Ran 17.48 u. Koorn 1-Witte 1 18.02 u. Trap 2-Koorn 2 18.16 u. Dijt-KVGL 18.30 u. Schermer-Witte 1 18.44 u. Witte 2-Koorn 2 18.58 u. Hoogenbosch-KVGL 19.12 u. Koorn 1-Trap 1 19.26 u. Trap 2-Kadijker Druppie 19.40 u. Dijt-Veeger 19.54 u. 3e poule C-3e poule D 20.08 u. Winnaar poule A-Winnaar poule B 20.22 u. Winnaar poule C-Winnaar poule D 20.36 u. 2e poule A-2e poule B 20.50 u. 2e poule C-2e poule D 21.04 u. 3e poule A-3e poule B 21.18 u. Kwartfinale 21.32 u. Finale ding van een GSV-verdediger miste hij echter deze kans. Het enige wa penfeit van het elftal uit Groot- Schermer was een schot dat via de vingertoppen van Charles Ipenburg op de paal belandde. Ook in de twee de helft domineerden De Kogers, maar konden verder geen doelpunten meer fabriceren. Nico Schot nam vlak voor tijd een prima bal van Jaap van Kranenburg ineens op de slof maar»de bal verdween net naast de paal. Dankzij deze overwinning en het verlies van enkele naaste concur renten klimt het elftal weer een plaatsje en staat nu nog maar één punt achterstand op de koploper. Vol gende week staat de derby tegen ZDH weer op het programma, nu in Den Hoorn. Het ziet er naar uit dat dit weer een spannende wedstrijd zal gaan worden. Net zoals de afgelopen jaren is er ook nu weer een darttoernooi in café De Pilaar. Het is alweer het vijfde kersttoernooi in successie. Onder de deelnemers heerst altijd een goede sfeer en men is er ook van overtuigd dat dit het gezelligste toernooi van het jaar is. Er zal volgens de regels van het 501 worden gespeeld. De or ganisatie weet nog niet of er singles of doubles worden gegooid. Het toer nooi wordt gehouden op zondag 23 december en begint om 14.00 uur. De inschrijftermijn sluit op zaterdag 22 december om 23.50 uur. Opge ven bij café De Pilaar of bij Jan Duin- ker (tel. 102401. Het programma voor de dartcompetitie voor a.s vrijdag is: Pilaar 1-Dikke Mik in De Pilaar De Kuip-De Zwaan 1 in De Kuip De Slock 2-Pilaar 2 in De Slock. Het koppel Nel van der Veen/Corrie Zijm is op de elfde competitieavond van klaverjasclub Den Burg met de pirima score van 7485 als eerste geëindigd. Dit aantal punten bete kent een nieuw record in deze com petitie. In het klassement klimmen zij met vier plaatsen winst precies tot de bo venste tien. In de tweede periode die nu, halverwege, erg spannend is, zijn ze naar de tweede plaats opgeklom men. Ook Rob Caspers en Karei van Heerwaarden kwamen goed voor de dag. Zij werden tweede met 7304 punten. Zij dringen hiermee tot de bovenste tien van het klassement door. Met 7177 punten eindigden Bertus en Gerda Ofrein als derde. Arend Dijker en Nel Koomen werden vierde met 7153 punten. Met 6874 punten bereikten Wil Maas en Freek van der Gracht op deze avond de vijfde plaats. Totaalstand na 44 partijen 1. G. van der Slikke-J Witte 71578; 2. G Smit-G Festen 7101; 3. Echtp. F Veeger 70227; 4. J Wiersma-J. Vmke 70096; 5. B de Bloois-B. de Bloois 69641, 6 Echtp. J. spaans 69609; 7. E. Eelman-F Halsema 69538, 8 Echtp. B Ofrein 69396; 9. R. Caspers-K. van Heerwaarden 69377, 10. C. Zijm-Nel vd. Veen 69158. Tweede periode na 15 partijen: 1. J. Wiersma-J. Vinke 24858; 2. G. Zijm-N van der Veen 24721; 3 G van der Slikke-J. Witte 24509, 4. R Caspers-K. van Heerwaar den 24468, 5. W Kamminga-B Witte 24410. scenarioschrijver Frits Oostvogel uit Amsterdam) zijn erin geslaagd dit op heel aanvaardbare wijze te doen. Dat gebeurde vooral door vondsten in de tekst, die uitgesproken wordt door de van de landelijke media bekende Me- ta de Vries en Ed Lautenschlager, en door het kiezen van een origineel „leitmotiv". De volgorde van beelden werd in de meest letterlijke zin door het lot bepaald. Je ziet hoe het „VVV Texelspel", een soort ganzen bord, wordt gespeeld. Telkens als een pion op een bepaald punt van de route op de landkaart terecht komt, hoor je een kind (Elise Appel uit Den Burg) iets vertellen over de betreffen de plek, die vervolgens in beeld komt. Het is jammer dat er niet meer van dergelijke vrolijkheid in de film is verwerkt. E< zijn erg veel groene landschappen en tientallen dorpsge zichten met even zovele geveltjes te zien, allemaal heel keurig en instruc tief maar wel een beetje saai. Er had meer dynamiek en romantiek kunnen inzitten als de camera vaker van nabij gericht was geweest werkende en re creërende mensen. Dat neemt niet weg dat de film zijn voorganger in kwaliteit overtreft en zeker zijn weg naar het publiek zal vinden. Er zullen er ongeveer 3000 moeten worden verkocht om uit de kosten te komen. Binnen enkele weken komt ook een versie met Duitstalig commentaar op de markt. Na de domme 26-18 nederlaag van basketballvereniging De Mareis vori ge week tegen F.A.C. 4 moesten ze ditmaal de strijd aan gaan met Ami ga 3. Amiga 3 is een jong dyna misch team dat boven aan staat van de derde klasse ranglijst. De Mareis staan momenteel op een zevende plaats. De Mareis hadden zich absoluut geen illusies gemaakt dit team te kunnen verslaan. Voorgaande treffers werden met verpletterende nederlagen beëin digd. Amiga startte als vanouds in een half-court man-tot-man verdedi ging. Dat betekent dat ze op eigen speelhelft allemaal direct een tegen speler verdedigen. De Mareis houden zich altijd aan de zone-verdediging. Normaliter worden De Mareis bloed nerveus van een man-tot-man verde diging. Maar De Mareis stond als één team in het veld. Anders gezegd: Het zat weer eens goed tussen de oren. Amiga 3 gaf ze teveel tuimte en De Mareis benutte die omdat het aanval lend constant bewoog. Na één speel helft stond het 10-12 achter. Dit keer storttenze niet in maar gingen ze op de oude voet verder: Snel en dyna misch. Al na vijf minuten stonden ze .voor met 16-14 Die voorsprong ga ven ze niet meer uithanden. Maar De Mareis konden het nauwelijks laten het weer heel spannend te maken. Met nog één minuut te spelen stond het 22-21. Amiga 3 begon te pressen maar de voorsprong kon toch worden behouden. Scores: Gatske Ykema 12; Jaqueline Wilner 6 en Marjo van Heerwaarden 4. In de nacht van maandag op dinsdag was de BMW van een 40-jarige Texe laar in de Beatrixlaan aangereden. De dader reed door. Ter plaatse trof de politie enige auto-onderdelen aan. In de loop van de dag meldde de door rijder zich. Het bleek een 32-jarige man uit Den Hoorn te zijn. De scha de zal onderling worden geregeld. Het meisjes B-team van Tevoko heeft de zegereeks in de lopende competitie voortgezet. Na acht over winningen op rij hebben zij 22 pun ten en voeren daarmee de ranglijst aan. De wedstrijd van zaterdag tegen Ju- voc 2 begon echter slecht. In de eer ste set keken ze aanvankelijk tegen een 2-12 achterstand aan. Een time out hierna bracht de ommekeer. Er werd begonnen aan een inhaalrace die leidde tot 15-15. Tevoko trok toch nog met 17-15 aan het langste eind. In het begin van de tweede set scoorde Alice Blom met een opslag- serie zeven punten op rij, waarna de set met 15-5 werd gewonnen. Ook de derde set werd vrij eenvoudig ge wonnen: 15-8 De heren van Tevoko speelden tegen het ook in de mid denmoot verkerende Boemel 2 een vijfsetter. In deze wisselvallig gespeelde wedstrijd werden de eerste vier sets om en om gewonnen: 2-2. In de vijfde set kwam Tevoko op een 6-2 voorsprong, maar één serveerder van de Boemel scoorde toen acht punten op rij waardoor de bordjes waren verhangen. Tevoko deed er nog alles aan maar kon toch niet ver hinderen dat de overwinning naar De Boemel ging- 13-15 en 2-3. De da mes van Tevoko herstelden zich goed van hun eerste nederlaag en wonnen afgetekend met 3-0 van oude con current Los '82 1. De derby bij de dames tussen Smash '68 1 en Tevo ko 3 eindigde in een 3-0 overwinning van de Oosterenders. Uitslagen Heren: Tevoko 1-De Boemel 2 2-3; Tevoko 2-Juvoc 2 0-3. Dames: Tevoko 1-Los '82 1 3-0; Tevoko 2-Juvoc 2 3-1; Smash '68-Tevoko 3 3-0; Smash '68 2-Juvoc 4 2-3 Meisjes: Te voko 1-Juvoc 2 3-0. Door de komst van enkele sterke spelers is Flevo aan een sterke op mars vanuit de onderste regionen bezig. Jammer voor Flevo dat het de eerste zes wedstrijden nog niet over middenvelder Michel Mooy (ex-SRC) kon beschikken, want deze dynami sche speler zet de lijnen uit en scoort ook gemakkelijk. Lang leek het dat Texelse Boys, on danks het overwicht van de gasten de wedstrijd zonder kleerscheuren door zou komen. Een kwartier voor tijd echter brak Michel Mooy kop pend de score open, uit een twijfe lachtige corner. Voordat de thuisploeg de rug kon rechten lag nummer twee al achter doelman Kees Kooij. De handige snelle rechts buiten Frank Gouwenberg, die Bart van Heerwaarden een moeilijke mid dag bezorgde, stiftte de bal fraai over Kooij heen in de verste bovenhoek. Toen vijf minuten later René van Heerwaarden uit een vrije trap 0-3 scoorde was het pleit uiteraard hele maal beslecht. Texelse Boys werd de ze wedstrijd duidelijk overklast, maar misschien had Ruud v.d. Wetering de wedstrijd een geheel ander verloop kunnen geven toen hij in de eerste helft doorbrak. Helaas ging de bal iets te ver voor hem uit op het hob belige veld. Over de gehele wedstrijd gezien boekte Flevo een verdiende en geenszins geflatteerde overwinning. De achterstand zal te groot zijn om koploper Winkel te bedreigen, maar de Middenmeerders gaan op deze wijze zeker via de tweede periode proberen promotie te bewerkstelligen. Van Bang&Olutsen natuurlijk, deze Beovision MX5500 met de Beocord VX5000 videorecorder De TV is naar beide zijden 30: draaibaar in de meest ideale positie Dat doet u met de Beolink 1000 atstandsbedienmg. waarmee u alle funkties van uw TV en uw video en uw audio-systeem en zelfs uw verlichting kunt besturen Wij laten u dat graag eens allemaal zien Jan Brouwer Spinbaan 15, Tel 02220-15130 VVV-directeur Jaap Dekker overhandigt een exemplaar van de nieuwe Texel-video aan burge- De film, te koop voor f34,95, is be doeld als souvenir voor mensen die Texel in hun vakantie al hebben leren kennen, maar ook voor degenen die er nog niet zijn geweest en wat van het eiland willen weten voordat zij erheen gaan. Verder wordt gehoopt dat de film zal worden gebruikt voor educatieve doeleinden, bijvoorbeeld op scholen. Er is een nieuwe videofilm over Texel. De bijna drie kwartier du rende band, in opdracht van de Stichting VVV Texelpromotie vervaardigd door John Smit van het Texelse bedrijf Videolux Pro ductions, werd dinsdagmiddag in het raadhuis gepresenteerd in aanwezigheid van medewerkers en andere betrokkenen, waaron der de winkeliers die zich met de wederverkoop van de film zul len bezig houden. en hun gasten ontraadden om erheen te gaan, maar vooral omdat het tv- tijdperk inmiddels zijn intrede had ge daan en het aanbod van concurre rend amusement op Texel aanzienlijk was gegroeid. Van de plannen om deze film voor promotiedoeleinden Hoewel de nieuwe Texel-video geen bioscoopfilm is, kan hij toch worden gezet in het rijtje van eerder versche nen „Texelfilms". Het begon direct na de oorlog met de film „Texel, de parel der waddeneilanden", in opdracht van Teso gemaakt door Herman van der Horst en Nol Binsbergen. 's Zo mers draaide deze film voor veel pu bliek wekelijks in de bioscoop van Pen, waar de toenmalige VVV- directeur Oskamp vooraf het bekende juttersverhaal „De Strooppot" voor droeg. In 1960 was deze film zoda nig verouderd, dat Teso opdracht gaf voor een nieuwe. Het werd „Vertel sels over Texel", gemaakt door Rei- nier en Ellen Meier uit Den Haag. Deze rolprent trok veel minder toe schouwers, niet alleen omdat de Texelaars er zelfs niets aan vonden meester Ton Schipper. Rechts John Smit (Foto Pieter de Vries).

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11