Horeca geeft eigen visie op probleem leefbaarheid Stap bij ons binnen en u hebt de leukste TV-programma's binnen handbereik. Primafoon Suggesties bedrijfstak genegeerd Honderdste woning 1990 gerenoveerd Openbaar dronken Activiteiten in jongerencentrum Atletiekvereniging houdt Winterbosloop Speel-o-theek dicht tijdens feestdagen Kerstconcert Excelsior en Rose Harmony Quartet Voetbal op Eurosport, die quiz op RTL-4, het nieuws op CNN, de video clips op MTV, tja, een avondje TV wordt leuker met een schotelantenne. Als u geen aansluiting op de kabel hebt, maar toch ongestoord wilt genie ten, neemt u er dan niet zomaar een. Vertrouw op de jarenlange ervaring van PTT Telecom. Die vind je terug bij Primafoon in een ruime verzameling schotelantennes. Bovendien levert Primafoon rechtstreeks de originele RTL-4 decoder uit voorraad. Vanaf f 985,- hebt u al een Astra- set met een '100-kanalen ontvanger' en afstandsbediening. Wilt u in de toekomst ook pro gramma's van andere satellieten ontvangen, dan kan deze basisset heel makkelijk uitgebreid worden. Stap eens binnen of bel gratis 06- 0402. Dan krijgt u snel meer informa tie. Veel kijkplezier gewenst! De winkel van PTT Telecom. DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 19 De ramen er uit bij een temperatuur van rond het vriespunt Een koud klusje voor werkers én bewoners De woningbouwvereniging heeft dit \aar op grote schaal woningen laten renoveren. Dinsdag werd een mijlpaal bereikt, want toen werd de hon derdste woning sinds mei dit jaar on der handen genomen. Dat gebeurde in de Tjakkerstraat, huisnummer 8. De kous is hiermee niet af, want het totale project beslaat het opknappen van 120 woningen. Hoofdaannemer Martin Visser verwacht omstreeks 1 maart de renovatie te hebben afge rond, ijs en weder dienende. Dat is veel eerder dan verwacht. „Het werk gaat bijzonder vlot, het loopt boven verwachting", aldus Visser. Reden hiervan is de gehanteerde methode van uithalen en inzetten van kozijnen. Geen gesjouw met glaswerk, maar veel tijd wordt bespaard door de ko zijnen inclusief glas met behulp van een grote bouwkraan te verplaatsen. Hiervoor is in eigen beheer een spe ciaal frame vervaardigd. In het najaar van 1989 baarde Visser al opzien met deze methode bij de renovatie van woningen aan o.a. Drijverstraat en Thijsselaan. Telkens worden een paar huizen tegelijk „bewerkt", 's Morgens worden de kozijnen eruit gelicht, aan het eind van de middag zitten de gevels weer dicht en moe ten daarna alleen nog worden afge werkt. In mei werd begonnen met woningen in Oudeschild; vervolgens kwamen de „99" in Den Burg aan de beurt. Behalve de vervanging van kozijnen worden ook voor- en achter deuren vernieuwd, krijgen de schuurt jes een geïsoleerd dak, worden nieuwe keukenblokken geplaatst en worden de woningen voorzien van mechanische ventilatie (als gevolg van de betere afsluiting van ramen en deuren is nu een constante afzui ging nodig). Volgens Visser is met het project een miljoen of drie ge moeid. Meegewerkt wordt door de onderaannemers Westerlaken, Ver enigde Schilders, CVI, De Wit en IBS. Het renovatieproject biedt aan onge veer veertig personen werkgelegen heid. Een 32-jarige Texelse is door de poli tie in de nacht van donderdag op vrijdag in een cel ondergebracht om haar roes uit te slapen. Ze werd, na een melding van een bewoner van de Burgwal, slapend op straat aangetrof fen en bleek niet meer in staat naar huis te gaan. Ook in de kerstvakantie worden in de vernieuwde jeugdwerkruimte in d'Ouwe Ulo diverse activiteiten ont plooit, speciaal voor de jongeren van het eiland. De jeugdwerkruimte is geheel vernieuwd en draagt nu ook een andere naam. Wat voorheen be kend stond als ,,Tasiel", heet nu „Ti me Out". Zaterdagavond wordt een tienerdisco gehouden, waarbij iedereen van 10 tot 15 jaar welkom is. De disco be gint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Op woensdag 26 december (tweede Kerstdag) wordt een kerstbal gehouden met levende muziek. Ge paste kleding is gewenst, de toegang is gratis. Op vrijdag 4 januari gaat de jeugd naar de ijsbaan in Alkmaar. Ge gadigden kunnen zich om 11.30 uur verzamelen bij Time Out in de Wilhel- minalaan. Er wordt vertrokken met de boot van 12.05 uur en als alles vol gens plan verloopt, keren de schaat sers met de boot van 17.35 uur terug op het eiland. Deelname aan dit sportieve uitje staat open voor iedereen tot 20 jaar en kost ƒ12,50. Opgeven kan tijdens kantooruren bij het kantoor van de SOW in het dorpshuis telefoon 14300). De prijs is inclusief de bootkosten en betaling dient bij het vertrek te geschieden. Met Oud en Nieuw is Time Out gesloten. Caféverlaters leveren nogal eens overlast op voor omwonenden. "De indruk wordt gewekt dat juist horeca ondernemers zich steeds meer zijn gaan misdragen", zo vindt de afdeling Texel van Horeca Neder land. "De vele discussies, gevoerd op radio en TV wijzen in die rich ting. „Onterecht, we hebben op eigen initiatief voldoende zaken zelf aangepakt." In de Notitie Horeca met als titel: „Openbare orde en leefbaarheid" presenteren de onder nemers hun visie op dezelfde ver schijnselen die ook de gemeente aanspoorde tot het maken van een eigen nota. En van de zaken waar de verenigde horeca-ondernemers zich het meest aan ergert is de gebrekkige commu nicatie tussen b en w en horeca. „Een brief waarbij het alcoholgebruik van jongeren werd besproken hebben wij ondanks de mooie beloftes nooit ontvangen. De mening van burge meester Schipper zelf moesten wij Zondag 30 december start op het fietspad van de Dennenweg tegen over Gortersmient de 19de Winter bosloop. De wedstrijdloop, georganiseerd door Atletiekvereni ging Texel, start om 15.00 uur. Het startschot voor de rekreatielopers valt vijf minuten later. De afstand die door de wedstrijdlo pers, minimum leeftijd 14 jaar, moet worden afgelegd is acht kilometer. De beste tijd bij de heren tot nu toe was 26.06 minuut en werd door Minne Go nga neergezet. De snelste bij de dames tot heden was Doro- thee Mechau in 32.50 minuut. Dirk Bakker was de snelst lopende vete raan in de geschiedenis van deze bosloop 28.38 minuut. Bij de rekrea- tieloop kan gekozen worden voor vier kilometer of voor anderhalf. Kosten van deelname voor jeugd tot 16 jaar is 2,50, ouderen betalen vijf gulden. Deelname door leden van A.V.T. is gratis. Inschrijving in de kantine van camping Dennenoord van 14.00 uur tot 14.45 uur. uit de Texelse Courant vernemen. De wijze waarop wij, een bereidwillig ho- recabestuur, betrokken worden bij enig overleg wekt bij ons frustratie op. Alleen een goede samenwerking tussen partijen kan een bijdrage leve ren aan oplossing van de problema tiek. De suggesties daartoe hebben wij middels deze nota willen presen teren. zo staat te lezen. Dinsdag avond gaven de leden in een buitengewone ledenvergadering hun goedkeuring aan de notitie. De nota werd medio oktober, behoudens en kele kleine wijzigingen onlangs, al aan b en w voorgelegd. Volgens Ho reca Nederland zou b en w bruikbare suggesties op kunnen nemen in de gemeentelijke visie, onlangs gepre senteerd in de nota „Leefbaarheid". Desgevraagd verklaart b en w dat suggesties zijn meegenomen in hun visie. Afbouwregeling „Tot enkele jaren terug was De Koog het probleemgebied voor wat betreft uitingen van vandalisme en luidruch tig gedrag van publiek. Veel klachten waren destijds het gevolg. Dat is", zo stellen de horeca-ondernemers. „ge leidelijk verbeterd. De „afbouwrege ling", waarbij ruim voor sluitingstijd de muziek wordt teruggedraait en een half uur voor het dichtgaan geen drank meer wordt verstrekt. Het in stellen van de „susploegen" heeft bovendien een kalmerende werking op het publiek. In De Koog hebben de klachten nu nog uitsluitend be trekking op de toegangswegen", al dus de horecabedrijfstak. „Uit Den Burg komen daarentegen steeds meer ontevreden berichten, veroor zaakt door vooral Texelse jongeren. De politie heeft deze ordeproblemen, ondanks herhaaldelijk attenderen, ja renlang genegeerd. Meestal betreft het lawaai-overlast van uitgaanspu bliek, vaak versterkt met bromfiets-, motor- en autogeronk. Daarnaast zijn het vernielingen van uiteenlopende aard en het urineren daar waar het niet gewenst. Alle genoemde overtre dingen worden veroorzaakt door jon geren in groepsverband, die moeilijk zijn aan te pakken", aldus de opstel lers van de notitie. „Een krachtdadiger (lik op stuk) poli tie optreden, in samenhang met een alerte, meewerkende horecabe drijfstak zal vaak soelaas bieden. Een vrije sluitingstijd is beter dan een ver plicht sluitingsuur. Dat sluit ook beter aan op de veranderende behoefte van het uitgaanspubliek. De mensen blijven lang voor de buis liggen en gaan pas laat op pad. Er ontstaat nu wrijving tussen de recreatieve be hoefte en de sluitingstijden. Bij varia bele sluitingsuren ontstaat een patroon, waarmee publiek rekening gaat houden. Geen heen en weer lo pen. Portiers zullen er op moeten toe zien dat niemand meer binnen komt na een vastgestelde tijd. Een proef in 1978 heeft ooit al eens bewezen dat dergelijk beleid vruchten afwerpt." De middenstanders vrezen bij vroege sluiting dat het publiek elders vertier gaat zoeken. Feesten diep in de nacht met vrdragende geluidsbronnen zo luidt een onheilspellend vooruit zicht. Om hun argumenten kracht bij te zetten verwijzen ze in de notitie zelfs naar de horeca-activiteiten van Freek Halsema in de 70-er jaren. Zwarte lijst De horeca draagt nog meer oplossin gen aan. Ze dringen aan op een goed overleg tussen gemeente, politie en de ondernemers zelf. De uitgaansbe- drijven denken dat door plaatsing van urinoirs, een stelling die ook in de ge meentelijke nota staat, veel overlast en viezigheid wordt voorkomen. Ze wijken van het b en w-standpunt af met een suggestie voor een zwarte lijst voor personen die zich regelma tig misdragen. Deze niet openbare lijst moet baldadige jeugd voor een bepaalde termijn weren uit alle horeca-gelegenheden. Dat weegt zwaar bij de jeugd, vinden de beden kers van het plan. Grote groepen ver oorzaken nu eenmaal vaak de overlast. Als je de „leider" daarvan weet te ontrekken maak je deze rel schoppers vleugellam. De argumen ten vormen volgens de afdeling Texel van Horeca Nederland waardevolle aanvullingen op de gemeentelijke vi sie van Texel. Ze zullen dan ook in ja nuari als reaktie dienen op de door b en w gepresenteerde nota. De Speel-o-theek wordt tijdens de feestdagen even gesloten. 8 Januari worden de kasten vol met spelletjes weer geopend voor alle kinderen van nul tot zes jaar. Lid worden kan nog steeds. Kosten per gezin tien gulden. Voor dat be drag kan je spelletjes steeds drie we ken lang gebruiken. Ook kinderen uit de buitendorpen zijn welkom op dins dagmorgen van 9.00 uur tot 11.00 uur en woensdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. De Speel-o-theek zoekt nog steeds enkele vrijwilligsters die willen assisteren bij het uitlenen voor twee uurtjes ns in de drie we ken. Belangstellenden kunnen bellen met Matha Witte, tel 14003 of Jos Plaumen tel 12999. Tweede kerstdag brengt de Christe- iijke muziekvereniging „Excelsior" onder leiding van Betty Bakker met medewerking van het „Rose Harmo ny Quartet" een kerstconcert. Dit vindt plaats in de Hervormde kerk in Oosterend op 26 december aanvang 12.00 uur. Excelsior bijt de spits af met „Ron do" van Purcell in een arrangement van Jan de Haan. Na de opening, ge volgd door „O little town" in een ar rangement van Alfred Reed en „In Bethlehems stal" en „Christmas Sui te" van Jan de Haan. Het kwartet, onder aanvoering van Hanny Roos, zingt „Komt herders van rondomme", bewerkt door Yme visser, „Dansen wil mijn hart en springen" en „Gloria in Excelis Deo" bewerkt door M. Metz en R Leenders. Daarna is het de beurt aan Excelsior met achter eenvolgens „Comfort ye my people", „0 die Fröfiche", „Lied van de Vrij heid", „Ik kniel aan Uwe kribbe neer" en „Away in manger". Gecom poneerd door: Handel en Jacob de Haan en gearrangeerd door: Jurjen Hempel, Alfred Reed, S. Noom en Jan de Haan. Het kwartet wisselt dit af met: „L'adieu desBergers", „A merry Christmas" van Hector Berlioz in arrangement van A. Warrel. Excel sior sluit af met „Everly Valley" van Handel gearangeerd door Jurjen Hempel. Na afloop is er collecte voor de landelijke aktie Wereldvluchtelin genhulp. (m'ÏÏoi ''H'MAFOON VAN ITT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALKMAAR, LAAT 1281! - BEVERWIJK, BREESTRAAT 57 - DEN HELDER, BEATRIXSTRAAT 20 - VS HAARLEM, HARTELJORISSTRAAT 20 - HOORN, GROTE NOORD 21 - ZAANDAM, GEDEMPTE GRACHT 26

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 19