Cjroen ^warL-Jexeh in het karL> Vooral interieur van Schulpengat maakt indruk Zeven ongelukken door de gladheid MILI Misvattingen kenmerken eerste gewestvergadering KERSTDIS, KERSTVIS. zakelijk AS I tl 100 gram 3.45 100 gram 5.65 MILIEUDIENSTEN KALENDER 1991 M\L\E\) BEWAAR- KAART Let dus dubbel op op vrijdag 4 januari OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.542 DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V, Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N M B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs A41.40 per half jaar; Los f1, 10 De nieuwe dubbeldeks veerboot Schulpengatdie dinsdag voor het eerst in de Texelse thuishaven afmeerde, is niet alleen groter maar bovenal mooier dan de ruim tien jaar oude .Molengat". De passagiersvriendelijke uitvoering van het interieur komt vooral tot uitdrukking in de grote salon, waar de sfeer wordt bepaald door moderne, fraaie kleuren en materialen. Fraaie, vandaalbestendige zitjes... Deze salon, een geesteskind van in dustrieel ontwerper Kooymans uit Eindhoven is het tegengestelde van het passagiersverblijf van het andere schip. Geen cafetaria-achtige ruimte met ongelukkig opgestelde plastic kuipstoeltjes, maar een „warm" uit gevoerd verblijf waarin de passagier zich, ondanks de gewaagde kleuren, onmiddellijk thuisvoelt. Rood en blauw De ene („Texelse") helft van de in werkelijkheid reusachtige, maar toch niet groot lijkende salon, heeft rood, rose en bruin als overwegende tinten; aan de „Helderse" kant overheerst het koelere blauw, tot in de toilet groepen toe. Het licht is gedempt, maar overal in het plafond zitten spotjes die op de bladen van de ta fels zijn gericht zodat je toch goed de krant kunt lezen. De stoelen, van het Belgische fabrikaat Compin, zit ten aangenaam. De exclusief ogende stof waarmee ze zijn bekleed is dank zij het stalen weefsel dat erin is ver werkt, in hoge mate vandaalbesten- dig. In de Rotterdamse sneltram waar dezelfde stof wordt gebruikt, zijn de afgelopen jaren niet meer dan twee stoelen vermeld... Ook de speciale kleine salons voor ouderen en minder validen die zijn gemaakt ter hoogte van het lager ge legen rijwieldek, zijn genoegelijke hokjes geworden. Minstens zo be langrijk is dat de trappen in het schip een stuk makkelijker begaanbaar zijn dan in de „Molengat". Ze zijn „luier" (minder steil), breder, groter in aantal en ook fraaier afgewerkt. Die trappen worden bovendien een stuk minder eng omdat ze onderbroken worden door omloopportaaltjes. Dat kostte wel ruimte, waardoor het rijwieldek smaller is dan op de „Molengat". Een ander pluspunt is het zonnedek op de kop van het schip, dat sterk doet denken aan het terras van een strandpaviljoen omdat het tegen wind is beschut door glazen panelen. Wat betreft het exterieur valt natuur lijk vooral de lengte op: de „Schul pengat" is 22 meter langer dan de „Molengat" en maakt een wat mas siever indruk omdat het bovenste au- todek dicht is. De kappen op de schoorstenen hebben een andere vorm. Heerlijk schip De „Schulpengat", die vandaag door de werf aan Teso is overgedragen, liep dinsdagmiddag tegen half vier voor het eerst de haven van 't Hornt- je binnen. Aan het roer stond kapi tein/stuurman Sietse Broersma die tot het moment van overdracht in tijdelij ke dienst is geweest van de werf en al redelijk geroutineerd met de reu sachtige boot omgaat. Hij voer de haven met een vaartje van zes mijl binnen en parkeerde het 110 meter lange en 4000 ton metende vaartuig vlot in de fuikhaven. Daar werden enige aanpassingswerkzaamheden verricht. Een hekje bij het begin van het rijwieldek bleek met helemaal goed te staan, zodat het werd losge brand en enkele decimeters ver plaatst. „Het is een heerlijk schip", aldus Broersma, die al sedert 1956 bij Teso werkzaam is en vandaag, dus op de dag van de overdracht, zijn vijftigste verjaardag viert. De „Schulpengat" is het achtste Teso-schip waarop hij vaart. Hij begon zijn carrière destijds als dekknecht op de „Voorwaarts" en werd kapitein op de enkeldekker „Marsdiep". Bij de besturing voelt de „Schulpengat" iets anders aan dan de „Molengat". Door de grotere mas sa duurt het maken van een zo krap mogelijk rondje langer. Het schip lijkt iets minder te trillen en ook de gelui- Lees verder pagina 5 V.V.V,V.V.'.V.V.T.V.V.V.V.WAW FONDUE GOURMET OF STEENGRILL PARTY Voor dit gezellige en kreatieve tafe len verzorgen wij prachtig opge maakte vleesschotels. Vanaf f5.- per persoon riïïïïïïx TOPSLAGERIJ ROB META MAAS Peperstr 5, O'end, 18505 ynrrarmyiymy 505 Een overvolle agenda en te weinig tijd. De eerste vergadering van de gewestraad op Texel verliep onzor- vuldig en gejaagd. De meeste leden stelden zich ietwat afzijdig op en na men de ingewikkelde begrotings voorstellen plichtmatig over. De Texelse afgevaardigen, raadslid Nel Eelman-van 't Veer en wethouder Dirk Terpstra vormden in dat opzicht een positieve uitzondering. Zij waren dan ook de enigen in het gezelschap die niet de laatste boot hoefden te halen. Aan de vergadering werd deelgeno men door 26 afgevaardigden uit de regio Kop van Noordholland. Bepaal de zaken, die de gemeenten indivi dueel niet kunnen bekostigen, worden gemeenschappelijk opge bracht door dit dure samenwerking sorgaan. Voorbeelden hier zijn de Regionale Brandweer, Dienst Algeme ne en Geestelijke Gezondheidszorg en de Gewestelijke Gezondheids Dienst (GGD). Dit laatste onderdeel nam on nodig veel vergadertijd in beslag. Besloten was om voor financiering van de GGD een budget in te stellen als onderdeel van de begroting. Elke gemeente levert naar inwonertal een bijdrage, Per inwoner werd dit voor 1991 bepaald op f12,36, een stijging van f0.29. Uit de begroting kwam een overschot van f211.000,- naar voren. Het budget van de GGD ver toonde maar liefst een positief saldo van f537.000,-. Het overgrote deel onder de aanwezigen verkeerde in de veronderstelling dat dit liquide, dus opneembaar was. Dit bleek, zo zette het dagelijks bestuur uiteen een mis vatting. Het geld was, strikt volgens de besluitvorming daarover gen- vesteerd in medische apparatuur. Het De ..Schulpengat" vaart voor het eerst de thuishaven binnen. Op het havenhoofd directeur Theo Hoogerheide en enkele familieleden. Door de gladheid zijn op Texel giste ren zeven ongevallen gebeurd, waar van enkele met letsel. Het merendeel van de betrokken auto mobilisten bleef ongedeerd doordat men een autogordel droeg. De scha de aan de wagens was groot. Op de Postweg raakte om 8.15 uur ter hoogte van de afslag Slufterweg een 22-jarige Cocksdorpse met haar Fiat Panda door gladheid van de weg. Ze reed een bushaltebord en een lantaarnpaal omver, waarna de auto over de kop sloeg. Ze wist zich zelf uit de wagen te bevrijden. Ze bleef ongedeerd. Kort hierna kwam op vrijwel dezelfde plek een eveneens 22-jarige Cocks dorpse met haar Opel in de sloot tot stilstand. Dat kwam doordat ze af remde toen ze het ongeluk dat voor haar was gebeurd zag, waardoor ze in een slip raakte. Zij liep snijwonden op aan het gezicht en werd per am bulance naar het Geminiziekenhuis gebracht. De wagen was total loss. Een 27-jarige automobilist uit Den merendeel van de aanwezigen vond dat dit zeer onwaarschijnlijk. Het was ook niet kristalhelder in de begro tingsstukken terug te vinden. Het da gelijks bestuur had zich een oeverloze discussie op dit gebied kunnen besparen wanneer dit duide- Lees verder pagina 2 Burg raakte rond 8.45 uur op de Waalderweg ter hoogte van de Mars- weg in een slip toen hij overschakel de naar een hogere versnelling. Hij kwam met zijn Ford in een greppel tot stilstand. De man droeg een gor del en bleef ongedeerd, maar de auto was total loss. Tegen 9.30 uur viel een medewerker van Ecomare op de weg naar Paal 17 met de fiets. De man werd met heu pletsel per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Rugklachten Een 30-jarige man uit Huizen reed door de gladheid op de kruising Pont- weg/Hoornderweg de ANWB- bewegwijzering plat. De wagen raak te rondom flink geschadigd. Rond 10.00 uur raakte een 66-jarige automobiliste uit De Koog op de Pontweg ter hoogte van de Califor- meweg in een slip. De wagen kwam achterstevoren in een greppel tot stilstand. De vrouw, die geen gordel droeg, werd met rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. Een 24-jarige automobiliste uit Huis den zag rond 10.15 uur langs de Pontweg de geslipte wagen in de berm liggen en remde af. Daardoor gleed ze zelf met haar Saab van de weg. Een lichtmast sneuvelde. De wagen liep deuken en schade aan de voorwielophanging op. Onze verse vis is zuurstofarm verpakt Hek- en geurvrij). Dus ook de koelkast blijft geurvrij. Handig om in huis te hebben. Voor de feestdagen bijvoorbeeld. Nu twee soorten extra voordelig. Verse zalmmoten, jmataamms» verpakt 2 stuks, Vers gestoomde zalm, verpakt 2 mootjes, ®s>® Aanbiedingen zijn geldig t/m maandag 24 december a s. Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg. Ontslag voor directeur muziekschool »r Aankondigingen van kerst diensten en kerstconcerten s» Drie kwartier video toont Texel in alle facetten Horeca Texel heeft eigen oplossing voor leefbaarheids probleem sh Honderdste woning gerenoveerd Afgevaardigde Dirk Terpstra temidden van collega's in de gewestraad. Let op! Op vrijdag 4 januari a.s. vindt u de Milieudiensten-kalender en de Milieubewaarkaart in uw brievenbus. Op de Milieudiensten-kalender en de -bewaarkaart vindt u o.a. de reinigingsdiensten en de twee maandelijkse ophaaldienst voor het huishoudelijk chemisch afval, de „Ecocar". Recreatie-ondernemers worden opgeroepen om deze en andere belangrijke milieu-informatie door te geven aan hun gasten door de kalender en kaart met alleen in de ontvangstruimte, maar ook in appartementen en zomerhuizen op te hangen. Op 4 januari a.s. worden de Milieudiensten-kalender en de Milieubewaarkaart huis aan huis verspreid. Daarna zijn ze voor particulieren en bedrijven gratis verkrijgbaar bij de receptie van het gemeentehuis en, bij grotere aantallen, bij de afdeling Milieubeheer. Nadere informatie: tel. 62188. Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1