Ontslag na slepend conflict Kantonrechter ontbindt contract directeur muziek- en dansschool Schulpengat Kerstconcert van Rose Harmony Quartet Kerstboomverbranding Oudheidskamer rond feestdagen geopend Kerstliefdemaal Kerstzang in De Koog met Lubertischool en KTF DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Wat is er aan de hand met de muziek en dansschool? De ouders van de leerlingen konden in de nieuwsbrief van de Muziekschool lezen dat directeur Bert Kemper niet meer terugkomt in zijn functie. Redenen werden niet gegeven. Zijn ontslag werd kortge leden door de kantonrechter vastgesteld. Wij benaderden beide partijen om de geruchten de kop in te drukken en de waarheid boven tafel te krijgen. Bert Kemper werd in 1976 aange trokken als docent voor de Texelse muziekschool. Drie jaar later ging Hans Mulder, de toenmalige direc teur, weg. Kemper werd gevraagd hem op te volgen, eerst als adjunct, toen als waarnemend en later echt als directeur. „Ik weet niet precies waarom dat zo ging. Ik deed in die tijd eindexamen aan het conservatori um, dus ik heb me er niet zo erg in verdiept. Je had toen nog de wel- zijnsstichting. Of die nou ergens moeite mee had of de gemeente, weet ik niet." Kemper bleef accordeonles geven naast zijn werkzaamheden als direc teur. Alles liep lekker. In 1986 werd de welzijnsstichting vervangen door de Stichting Ondersteuning Welzijns werk (SOW). Voor de muziekschool veranderde er eigenlijk niets. „We vie len eerst onder de één en vanaf dat moment onder de ander. Maar we hadden en hielden ons eigen bestuur", legt Kemper uit. Problemen Wanneer de problemen precies zijn begonnen kan hij niet zeggen. „Je kijkt achteraf. Als ze beginnen heb je dat eerst niet in de gaten. Terugrede nerend denk ik: een jaar of drie gele den." Kemper probeert uit te leggen wat er mis ging. „Ik denk dat bepaal de mensen kennelijk niet tevreden waren met de situatie waarin ze zich geplaatst zagen. Dat kan zowel op gebied van werk als privé zijn, want dat soort dingen spelen vaak door el kaar." De kantonrechter in Den Helder besliste onlangs over de ontslagaan vraag van Kemper, die was ingediend door het bestuur van de SOW. Daar voor moest een verzoekschrift wor den opgesteld, waarin de redenen staan waaróm men hem kwijt wil. Kemper: „Maar die stéén er helemaal niet in. Kijk, als je een arbeidsover eenkomst wilt ontbinden, dan kan dat altijd. Als je er maar geld genoeg voor over hebt. En dat is precies wat is gebeurd. Er staan wel zaken in dit verzoekschrift genoemd hoor. Maar die slaan nergens op, dat zijn niet de échte redenen. Er wordt bijvoorbeeld beweerd dat toen jn '86 die SOW er kwam, mijn werk veranderde. Maar ik heb nooit een andere arbeidsovereen komst of taakomschrijving of wat dan ook gehad. Er wordt ook gezegd dat er aan de muziekschool sprake moet zijn van artistieke leiding en dat het daar bij mij aan ontbreekt. Het begrip artistieke leiding komt echter in de CAO niet voor. In de taakom schrijving staat wél dat ik verant woordelijk ben voor de organisatori sche en inhoudelijke gang van zaken. Dat gaat dus om de muzieklessen." Muziektheater Kemper verklaart dat er docenten zijn die wat de muziekschool betreft lie ver de kant op gaan van muziekthea ter en andere vormen van vrije expressie. Hij vindt dat daar alleen ruimte voor is néést de normale les sen. „Men is opgeleid als docent, om les te geven dus, compleet met on- derwijsacte; Ik kan me best voorstel len dat iemand wel eens wat anders wil en dat moet ook kunnen. Maar dan niet in plaats van de muziekles sen. Daar is trouwens geen geld voor. Het is de eeuwige tweestrijd tussen het managementschap en de artistieke kant. Bij grotere muziek scholen is dit ondervangen doordat er naast een zakelijk directeur een ar tistiek leider is. Daarvoor is Texel echter te klein." Vorig jaar december zijn een aantal mensen bijeen gekomen, waaronder bestuursleden en docenten. Er is een brief opgesteld voor het bestuur van de SOW, met het verzoek een com missie van „goede diensten" in te stellen, om de vertroebelde sfeer op te klaren. Kemper: „Ik heb van die brief een kopie gehad, maar daarin staat ook geen reden waarom ik weg moet. Het kwam trouwens rauw op mijn dak vallen. Daarvoor was nooit, door niemand, rechtstreeks iets tegen mij gezegd." Meningen De commissie van goede diensten heeft zich in de zaak verdiept. Men kwam tot de conclusie dat er sprake was van verschil in inzicht in hoe be paalde zaken zouden moeten gaan. „Dan heb je dus twee meningen die haaks op elkaar staan. Voor mij werd duidelijk dat anderen iets wilden, dat helemaal niet kon binnen de huidige structuur van de muziekschool. Ik wilde er wel over praten. Ik heb altijd geprobeerd om iets te doen met za ken die leven bij docenten. Perso- neelsvertegenwoordigers naar het bestuur toe instellen bijvoorbeeld. Zo dat de docenten een spreekbuis heb ben naar het bestuur toe. Maar dat werkte met," vertelt Kemper. Er ontstond een netelige situatie. Er werd een deskundige van de over kant bijgehaald om de problemen ob jectief te beoordelen. Kemper sprak met hem, maar naar zijn mening maakte het bestuur van de muziek school het de man onmogelijk met zijn werk door te gaan. Eind mei was er een kleine opleving. Er werden enige afspraken gemaakt en alle betrokkenen besloten het daarmee nog eens te proberen. „Ik merkte al gauw dat bepaalde docen ten toch weer op de oude voet ver gezegd dat ik het er niet mee eens was en waaróm ik het er niet mee eens was." Minder plezier Kemper meldde zich ziek en ging naar huis. „Pas achteraf realiseer ik me dat ik in die drie jaar met steeds minder plezier naar mijn werk ben gegaan. Ik ben al elf jaar hier en heb steeds gedacht: alles wat zich in die jaren heeft voorgedaan heeft zich op één of andere manier wel opgelost. Dus dit zal ook wel goed komen." Bert Kemper heeft nog een gesprek gearrangeerd met het bestuur van de SOW, in het bijzijn van de advocaten. „Ik wilde kijken of er nog iets te red den viel Maar men wilde mij kenne lijk niet meer." ven waarin staat dat er problemen zijn geweest door verschillen van in zicht over het beleid. Omdat deze on overbrugbaar bleken te zijn, is een onwerkbare situatie ontstaan, waarna de kantonrechter heeft besloten dat het arbeidscontract met directeur Kemper per 1 maart wordt ontbon den. Tot in de ontstane vakature is voorzien is B. Tellegen waarnemend directeur. Bestuursvoorzitter Henk van Atteveldt: „Dat is eigenlijk het enige dat wij over deze zaak bekend wilden maken. We willen voorkomen dat er iemand -en zeker niet de muziekschool- schade wordt berok kend. Maar in het verhaal van Kem per zitten zaken die niet kloppen en die willen we weerleggen. En vrijwel alles staat zwart op wit." Volgens bestuursleden Van Atteveldt, Roeper, Van 't Noordende en de da mes Barnard en Van Hoften, is wel zeer regelmatig met de directeur ge praat over de problemen. „Er is ken nelijk sprake van een communicatiestoornis. Kijk, als ik iemand die blind is iedere keer een boekje voor hou, zal hij met stellig heid zeggen dat hij nergens van weet. Op beleidsgebied zijn er enkele punten waarover de meningen heel sterk waren verdeeld. Los daarvan zijn er problemen geweest op basis Volgend jaar een nieuwe directeur voor de muziekschool? der gingen en zich met hielden aan wat toen was besloten. Ik heb dat mondeling bij het dagelijks bestuur aangekaart. In de vakantie heb ik de bestuursleden nog eens verteld dat ik het er niet mee eens was zoals het ging. Na de vakantie heb ik hen een brief geschreven. Ik kreeg de gele genheid deze toe te lichten in een vergadering, maar ik kreeg geen ant woord. Er werd niets mee gedaan." Een week later kwam een delegatie van het bestuur van de SOW en het bestuur van de muziekschool Kemper vertellen dat men hem wilde ont slaan. „Het was een enorme klap in mijn gezicht. Ik was in eerste instan tie kwaad. Ik heb meteen duidelijk De kantonrechter heeft besloten dat de arbeidsovereenkomst met de di recteur per 1 maart '91 wordt ont bonden. Tot die tijd krijgt Kemper zijn loon doorbetaald en ontvangt hij nog een schadevergoeding. „En nu7 Tja, acuut is er niks aan de hand. Ik ben aan het rond kijken waar ik verder kan gaan. Wat zou ik willen doen, wat zou ik kunnen doen. Ik weet niet of we op Texel kunnen blijven. Er is hier natuurlijk maar één muziekschool en met mijn opleiding kan je niet veel anders." Persbericht Het bestuur van de muziek- en dans school heeft een persbericht uitgege- waarvan het merendeel van de do centen in januari een brief hebben geschreven. Daarin stond dat ze het vertrouwen in de directeur opzegden. Ze twijfelden aan zijn capaciteiten," aldus Van Atteveldt. Gerennomeerd Op dat moment was er volgens het bestuur nog geen sprake van een conflictsituatie tussen hen en Kern- per. Er is overleg gevoerd en er is een commissie van goede diensten samengesteld met drie gerenommeer de Texelse burgers. Die kreeg de op dracht te onderzoeken wat er aan de hand was en hoe de problemen even tueel zouden kunnen worden opge lost. „De commissie heeft schriftelijk informatie gevraagd bij alle docenten en met alle betrokkenen gepraat. Er is een vertrouwelijk rapport geschre ven, waarin staat dat ze er geen been in zagen een oplossing aan te dragen", vertelt Van Atteveldt. Het bestuur heeft vervolgens voor gesteld een studiedag te houden met alle betrokkenen, om afspraken te maken zodat er toch nog een werk bare situatie zou ontstaan. De com missie van goede diensten stelde voor een onanfhankelijke, objectieve buitenstaander daarbij in te schake len. Van Atteveldt: „Die buitenstaan der heeft gesproken met Kemper en met de commissie. Hij zei daarna dat hij er niet aan wilde beginnen. Hij zag het niet zitten. Het is beslist niet zo dat wij het hem onmogelijk heb ben gemaakt te werken." De commissie gaf zijn opdracht te rug. Men was geen steek verder ge komen. Het bestuur deed nog een poging. „We hebben geprobeerd een lijn aan te geven. Dat wilden we door voor iedereen een duidelijke taakom schrijving te maken. De afspraak was dat we niet meer naar het verleden zouden kijken, naar wat allemaal was gebeurd en gezegd, maar naar de toekomst." Hiërarchisch Dit plan leek te werken, volgens het bestuur. Van Atteveldt: „Maar na de vakantie kondigde Kemper bij ons aan dat hij de zaak had overdacht en dat hij met langer tussen het perso neel zou staan, maar erboven. En dan op een hiërarchische wijze. Daar schrokken wij van, want dat was eigenlijk het tegendeel van wat was afgesproken." Dezelfde tijd deed zich een conflict voor tussen de directeur en een do cent. Het bestuur werd erbij betrok ken en stelde de leerkracht in het gelijk. „Dan krijg je dus een vreemde situatie en kort erna is besloten de directeur op non actief te stellen. Er zijn advocaten ingesteld en er zijn uiteraard pogingen gedaan om te be middelen. We hebben Kemper voor gesteld een wachtgeldregeling te accepteren waarbij hij kon aanblijven als docent accordeon. Daar reageer de hij toen niet op. Later kwam hij erop terug, maar hij stelde zulke bui tensporige eisen, dat we er absoluut niet op in konden gaan. Toen zijn we naar de kantonrechter gegaan met het verzoek om ontbinding van het arbeidscontract. We hebben steeds geprobeerd hem de hand boven het hoofd te houden. Maar hij was er voortdurend van overtuigd dat het ging om een coupe tegen hem. En uiteindelijk heeft alles ertoe geleid dat er een voor hem nare beslissing moest worden genomen", aldus Van Atteveldt. Dhr. Smeets, rijksinspecteur van kunstzinnige vorming, heeft gezegd dat hij het onverstandig zou vinden als een nieuwe directeur wordt aan gesteld uit eigen muziekgelederen. Daarom zal in het nieuwe jaar een open sollicitatieprocedure worden ge houden. VERVOLG VAN PAGINA 1 den van propellers en andere draaien de techniek aan boord klinken anders. De nieuwe veerboot voldoet aan alle eisen die in het bestek zijn gesteld. Dat betekent een topsnel heid van 14,4 knopen (ruim 1 mijl sneller dan de „Molengat") en een diepgang die precies gelijk is aan die van het zusterschip: 3.90 meter. Zo nodig kan het schip in uiterst korte tijd tot stilstand worden gebracht: binnen een afstand die korter is dan zijn eigen lengte. Computers Nog meer dan de „Molengat" is de nieuwe veerboot geautomatiseerd. Via de computer kunnen 1200 pun ten van de totale technische outillage worden gecontroleerd, maar ook be diend. Op kleurenbeeldschermen kun nen talloze schema's worden opgeroepen èn daarop is dan bijvoor beeld te zien of de rijwielhekken open staan, welke motoren zijn inge schakeld, welke oliedruk er heerst, etc. Een van de machinisten aan boord zal dan ook nooit in machine kamer worden aangetroffen maar achter de computer in het stuurhuis. Hoewel het schip belangrijk groter is, verwacht Teso een jaarlijks brandstof verbruik dat ongeveer even hoog zal zijn als dat van de „Molengat". Dat is te danken aan de besparing die wordt verkregen door het koelwater van de motoren te gebruiken voor de verwarming van het schip. De hoe veelheid „afvalwarmte" is daarvoor ruimschoots toereikend zodat de 1000 kw ketel (genoeg capaciteit voor het verwarmen van een flatge bouw) alleen 's nachts hoeft te werken. In het ontwerp voor dit schip zijn de ervaringen verwerkt die met de „Mo lengat" zijn opgedaan. De problemen die er in dat schip waren met het koelwatersysteem en de automatisch werkende deuren zullen dus achter wege blijven. Bij een zo groot en gecompliceerd Kapitein Sietse Broersma maakt collega Dirk Kooiman wegwijs in de besturingstechniek van het nieuwe schip. vaartuig zullen echter de eerste tijd toch wel wat manco's aan de dag treden. Om die snel te ontdekken zal het schip het eerste jaar zo intensief mogelijk worden gebruikt, zodat ze voor het eind van de garantietermijn kunnen worden verholpen. Woensdag werd het schip feitelijk in gebruik genomen. Er werden toen en kele vaarten naar Den Helder ge maakt en een handjevol Texelse passagiers dat toevallig stond te wachten ging mee, evenals enkele auto's. Daarmee is voldaan aan een voorwaarde om de WIR-premie te mogen incasseren: het schip moest voor 31 december 1990 in gebruik zijn. De komende weken zal de beman ning regelmatig zonder passagiers met het schip varen om de nodige kennis en ervaring op te doen. Pas eind februari gaat de „Schulpengat" de dienst onderhouden. Tot zolang ligt de boot aan de onder- houdskade. Omdat het afgemeerde hoge schip bij zijwind aan zijn tros sen trekt met een kracht die kan oplopen tot 55 ton «bij windkracht tien, heeft Rijkswaterstaat twee extra zware bolders in de kade aange bracht. De ingebruikneming van de boot be tekent het eind van een 3,5 jaar lan ge periode die vooral voor directeur Th. Hoogerheide druk en enerverend is geweest. Het project kende vele spannende momenten: de onderhan delingen, de strijd om de WIR-premie, de beslommeringen om het schip op tijd klaar te krijgen, enzovoort. Hoo gerheide: „Ja, ik ben wel blij dat hij nu in de haven ligt". Directeur G. Smits van de Verolme- werf Heusden vertelde ons dat de mensen van de werf met erg veel plezier aan het vlaggeschip van Teso hebben gewerkt. „We hebben alle maal naar dit moment toegewerkt. Maar in die bouwperiode is het schip tevens iets van onszelf geworden, waar we moeilijk afstand van kunnen doen. Dat geeft een tweeslachtig ge voel: vreugde, maar tegelijk weemoed". Het Rose Harmony Quartet geeft op zaterdag 22 december een concert in de Hoornder kerk. aanvang 20.00 uur. De groep bestaat uit leden van de Rose Harmony Singers die een eigen repertoire hebben opgebouwd ter opluistering van kerkdiensten en andere gelegenheden. Tijdens het kerstconcert in Den Hoorn wordt door de vier leden ook solistisch opgetreden. De medewer kende zijn Marijke Witte (sopraan), Hanny Roos (alt). Dirk Breedveld (te nor), Rob Manse (bas-bariton), Wim Luiken en lemke Roos (piano). Het programma luidt als volgt: 1. Komt herders van rondomme Ibew. Y. Visser). Immanuel (bew. Y. Visser) 2. Ave Maria (F. Schubert). Babaloo, Lammie (bew. A. Moffat). Hush-a- bye-bir (bew. A. Moffat). Christkind (R Cornelius). Christbaum (P. Cor nelius). 3. Dansen wil mijn hart (bew. M. Metz). De Heiland geboren (J.S. Bach). Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend. Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg. Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. 4. Domme Deus (A. Vivaldi). How beautiful are the feet (G.F. Handel) 5. Gloria, in excelsis Deo (bew, P. Leenders). L' Adieu des berges H. Berlioz). 6. 0 Jesulein siiss (J.S. Bach). He shall feed his flock (G.F. Handel). 7. Een kindeke geboren (J. Röntgen). A merry Christmas (A. Warrell). Algehele leiding: Hanny Roos. De toegang is vrij, na afloop wordt een collecte gehouden waarvan de op- brangst ten goede komt aan het restauratiefonds van de kerk. Dit jaar vinden voor het eerst georga niseerde kerstboomverbrandingen plaats waarbij iemand van de vrijwilli ge brandweer aanwezig is. Voor iede re ingeleverde kerstboom ontvangt men één lot. Tijdens iedere verbran ding wordt ter plaatse één lot getrok ken. De kerstboomverbrandingen vinden op zaterdag 5 januari 1991 op de volgende plaatsen en tijden plaats: Den Burg (16.00 uur) terrein nood- camping Westerweg: Oudeschild (16.15 uur) industrieterrein Schilder- weg; De Cocksdorp (16.45 uur) par keerterrein Paal 33; De Koog (17.15 uur) terrein Nikadel; Den Hoorn (17.30 uur) terrein Stolpweg en 't Horntje (17.45 uur) terrein Noor- derhaaks. De kerstbomen kunnen, worden inge leverd op zaterdag 5 janauri van 11.00 tot 15.00 uur op bovenge noemde verbrandingsplaatsen of op de volgende plaatsen tussen 11.00 en 13.00 uur: Den Burg: speelterrein Buytengors en parkeerterrein Noordwest (Krakeling); De Waal: Bomendiek; Eierland: terrein Strijbosschool; De Cocksdorp: par keerterrein Eierlandsche Huis. In Oosterend en De Waal zijn helaas geen verbrandingsplaatsen beschik baar. De bomen die worden ingele verd in De Waal zullen in Den Burg worden verbrand. Het bezoek aan de Oudheidskamer in Den Burg is dit jaar enorm toege nomen. Tot nu toe zijn er al 6800 bezoekers geteld. Twee jaar geleden was er een piek van 5000 bezoe kers, in de jaren ervoor lag het ge middelde op circa 4000 bezoekers per jaar. De Oudheidskamer is rond kerst en nieuwjaar geopend: op 27, 28 en 31 december, en op 2, 3 en 4 januari. De Oudheidskamer is in 1952 open gesteld. Volgens Jan Kuiper, directeur van de Stichting Texels Museum is de toename onder meer te danken aan de invoering van de meer- museumkaarten (ƒ9,75), waarmee bezoekers alle musea op Texel kun nen bekijken. Ook de goed-lopende verkoop van de Texelse museumjaar kaart (ƒ18,50) draagt waarschijnlijk aan de toename bij. Zondag houdt de Baptistengemeente in Den Burg haar jaarlijkse kerstliefde maal. De aanvang: 19.30 uur. De avond is niet bedoeld voor een spe ciale bevolkingsgroep, maar toegan kelijk voor iedereen: jong en oud. Naast het informele samenzijn en de (brood) maaltijd volgt het kerstver haal, een gedicht en samenzang. Vanaf 19.00 uur zijn belangstellenden van harte welkom in „Eben Haëzer", Julianastraat 11. Op maandag 24 december wordt in De Koog de traditionele kerstzang ge houden. Zoals gebruikelijk vindt dit plaats rond de op het dorpsplein ge plaatste kerstboom. Medewerking zal worden verleend door het Koninklijk Texels Fanfare, de heer en mevrouw Verschoor-Kuip, de heer Habraken en leerlingen van de Lubertischool. De samenkomst begint om 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5