Warmte-krachtkoppeling voor bad „Calluna" Maar tariefsverhoging met f2,- is ook nodig Dubbel verlies Texel in strijd tegen Volendam Doelpuntenfeest bij ZDH: 3-5 overwinning De Koog Overmachtig B2 werd kampioen Burgemeester Schipper spreekt met jongeren Kampioenschap klaverjassen Schaakclub „Den Hoorn" houdt simultaan Wedstrijd om kerstbokaal in manege Akenburg Voetbaluitslagen Baldadig gedrag bekeurd S.V. Texel organiseert zaalvoetbaltoernooi VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 15 Zwemparadijs „Calluna" wordt binnenkort voorzien van een warmte/krachtinstallatie om op goedkopere wijze te voorzien in de behoefte aan warmte. Door de installatie, de eerste op Texel, zal jaarlijks voor meer dan f10.000,- worden bespaard op de gasrekening. Daarnaast zal de Recreatie Maat schappij Texel per 1 januari a.s. de tarieven verhogen. Dat is nodig om de stijgende algemene kosten te dekken en om voldoende ruimte te houden voor vervangings- en andere investeringen. Een andere belangrijke reden is dat de jaarlijkse bijdrage van f150.000,- die de RMT dacht te vangen van de Recreatiestichting Texel, tot dusver is uitgebleven. Het tarief van een gewoon kaartje gaat met f2,- omhoog en wordt dus f14,-. De meeste gebruikers van het bad komen daar echter voor half geld. Zij betalen straks f1,- meer, dus f7,-. Aan de exploitie van het sinds juli 1988 in gebruik zijnde zwemparadijs is het niet te wijten dat de tarieven moeten worden opgetrokken. De be langstelling voor het bad is in grote lijnen nog steeds volgens de in 1986 opgestelde prognoses. „Calluna" beeft dit jaar tot dusver 150.000 be zoekers ontvangen, ondanks de schit terende zomer die vooral in de weken met de meeste toeristendrukte nog warmer en zonniger was dan vorig laar, toen ook 150.000 zwemmers door de toegangshekken gingen. „Sinds het opstellen van de exploita- .ieverwachtingen waarvan we het nuidige tarief hebben afgeleid, zijn de energie- en andere kosten flink geste gen. Om de exploitatie gezond te louden, dus met voldoende mogelijk heden voor vervanging en vernieu wing, hebben we het tarief moeten verhogen", vertelt directeur Joop Jel- ema. „Al vrij gauw na de opening was duidelijk dat het kaartje duurder moest worden, maar in de aanloopfa se hebben we de mensen niet kop schuw willen maken. Nu kan het niet anger wachten". RST-kwestie Jellema en zijn medebestuursleden geven echter toe dat het uitblijven van de jaarlijkse bijdrage van de RST waarop bij het maken van de exploi- Het juniorenteam Texel B2 is met uitstekende resultaten uit de eerste helft van de competi tie tevoorschijn gekomen. De elf wedstrijden leverden hen 105 punten vóór en elf tegen op, een prestatie die mede mo gelijk was dank zij de activiteit van trainer Henny van Egdom en elftalbegeleiders Henk Keij- ser en R.D. („Abe") Keijser. Het is duidelijk dat het team ook grote kans maakt op de eindze ge. Op de foto van links naar rechts, staand: begeleider R.D. Keijser, Daan Appelman, trainer Henny van Egdom, Richard Houterman, Patrick van Leeu wen, Daniël Sleutel, Jeroen van der Vring, begeleider Henk Keij ser. Zittend: Pieter C. Duin, Emile Keyser, Bart Oosterhof, Richard Stevens, Corné Keijser, Roald van der Slikke en Vin cent Huizinga. tatieverwachting was gerekend, een forse tegenvaller is die door de prijs verhoging ook moet worden gecom penseerd. De RMT vindt dat de RST alsnog over de brug moet komen en is tegen de uitspraak die de Alkmaar- se rechtbank in deze kwestie deed in beroep gegaan. Het Gerechtshof in Amsterdam moet dus nu een oordeel vellen, maar dat kan nog maanden duren. Er zijn intussen wel pogingen geweest om onderling tot een minne lijke regeling te komen, maar die heb ben tot mets geleid. Fast food Een investering die voor deze winter op het programma staat betreft een verbouwing. „Calluna" krijgt een goed geouitilleerd fast food- restaurant, afgestemd op de wensen van de gezinnen met kinderen waar uit de klantenstroom van het zwem paradijs in zeer overwegende mate bestaat. Het bestaande restaurant verdwijnt want dat liep nauwelijks. Het fast food restaurant („veredeld cafetaria) dat straks vanuit de centra- Texel 1 verloor afgelopen zaterdag kansloos met 1-4 van de semi-profs van Volendam 2. Maar nog groter was voor Texel het verlies van Erwin Koning. Hij brak vlak voor rust in een hard duel met de voorstopper van Volendam zijn scheenbeen en lijkt zeker voor twee maanden uitge schakeld te zijn. Nog maar net was deze gevaarlijke s.v. Texel spits terug van een langdurige enkelblessure of het noodlot sloeg dus opnieuw voor hem en de club. Juist Paul van Exel zou de spits nu eindelijk eens op maat hebben kun nen bedienen vanaf de flank want daar ontbrak het aan. Het stond eigenlijk al bij het begin van de wedstrijd vast dat Texel 1 bij na aan een onmogelijke opgaaf stond om Volendam 2 uit te schakelen in de derde bekerronde. Toch was het s.v. Texel dat uitstekend van start ging. Ditmaal zonder de zieke Ralph Koning, hij werd zeer verdienstelijk vervangen door A-junior Sjoerd Post- ma. Ook Ruud Beerling ontbrak we gens werkzaamheden. Hij werd vervangen door Richard Maas, die toch wat moeite had met het niveau van deze wedstrijd. Menige toe schouwer had op deze plaats het de- buur verwacht van A-junior Jan Willem Kraaij, maar trainer Vaars koos voor Richard Maas. Vervelend was dat een fout van deze Richard Maas de 0-1 achterstand voor Texel betekende. Na ongeveer een kwartier waarin Texel zeker niet de mindere was, verspeelde Maas in de combina tie met Kees van Heerwaarden de bal en de linkerspits van Volendam kon ongehinderd de achterlijn halen. Toen zijn slappe voorzet voor het doel kwam weifelde keeper Bart Heer- Ie toegangshal uitnodigend zichtbaar zal zijn, zal het naar verwachting veel beter doen. Ook ervaringen elders wijzen uit dat veel zwemmers er be hoefte aan hebben om tussendoor of na afloop „even" wat te eten. In dit horecadeel van het complex komt echter wel een af te schutten gedeel te waar men bijv. groepen dag jesmensen die met de bus naar Texel zijn.gekomen, kan blijven ontvangen. Voor de langere termijn zijn er plan nen voor het inrichten van het voor dagrecreanten aantrekkelijke omrin gende terrein, dat de RST in pacht heeft van Staatsbosbeheer. Hier zal een soort attractiepark worden ge maakt, voorzien van de nodige speel toestellen. Dit buitengebied zal via een aparte ingang tegen entree zijn te bezoeken. Warmtekracht Bij het introduceren van warmte krachtkoppeling als middel om in de energiebehoefte te voorzien, werkt de RMT nauw samen met het Provi- ciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland. Het PEN installeert in een bij „Callu na" te bouwen betonnen onderko men een dieselaggregaat van 230 kw dat zal draaien op aardgas. De opgewekte stroom wordt voor 6 cent (in daluren) en voor 5,5 cent (in de overige uren) per kilowattuur aan het PEN geleverd. De warmte die het ag gregaat via het koelwater afgeeft, wordt gebruikt voor de lucht- en wa terverwarming van het zwemparadijs. De motor geeft genoeg hitte om in 60 tot 70% van de behoefte te voor zien. Voor de rest zorgt de bestaande ketel, die „bijspringt" als het nodig schap. Toen hij reageerde had de Volendam-spits de bal van dichtbij onder Heerschap door in het net ge schoten. Texel stond voor een onmo gelijke opgave. Ondanks het voortreffelijke spel van onder andere Simon Brand, Gerrie Plaatsman, Koos Tjepkema en John List kon Texel niet echt gevaarlijk meer worden. Zeker niet toen bij een snelle counter van Volendam drie man vrij voor doelman Bart Heerschap verschenen. Uit de voorzet van rechts werd de bal door de Volendam-spits simpel over Heer schap heengetikt, 0-2 en was de wedstrijd eigenlijk gelopen voor Vo lendam. Zeker toen vlak hierna Erwin Koning uitviel. Piet Monster was zijn vervanger. Toch de eer gered Na de pauze verving Hans van Exel zeer verdienstelijk Gerrie Plaatsman. Na de hervatting was het Volendam dat simpel 0-3 scoorda Toch was het Texel dat na een half uur in de tweede helft tegen kon scoren. Uit een voorzet van John List schoot Kees van Heerwaarden hard in en de Volendamse doelman kreeg de bal niet onder controle. Van Heerwaarden was er als de kippen bij en redde de eer voor Texel, 1-3. Mocht Texel toch nog moed geput hebben uit dit doel punt, dat was één minuut later al weer weg. Eén van de Volendam-spitsen kon de hoek uit zoeken en de bal belandde achter keeper Bart Heerschap, zonder dat deze reageerde, in het net, 1-4. Bij Texel werd niet zo zeer getreurd om de nederlaag maar wel om het verlies van Erwin Koning. Men heeft bij s.v. Texel tot 30 januari de tijd om aan het team te sleutelen om toch nog een uiterste poging te doen om het derde klasserschap te behouden. is. De opgewekte electriciteit (230 kw) is aanzienlijk meer dan de hoe veelheid die „Calluna" doorgaans af neemt: 180 kw. Het overschot komt via het net dus bij de andere electri- citeitsgebruikers van Texel terecht. Door deze opzet wordt de genoemde kostenbesparing bereikt. Een bijko mend voordeel is dat het zwempara dijs niet langer van één verwarmingsketel afhankelijk is, waar door de bedrijfszekerheid veel groter wordt. Al direct bij de stichting van het zwemparadijs dachten de initiatiefne mers aan warmte-krachtkoppeling als middel om op goedkope wijze in de energiebehoefte te voorzien. Het ging echter niet door omdat het PEN toen weigerde de door „Calluna" opge wekte electriciteit te kopen. Door een beleidswijziging is dat nu wel moge lijk. vf Het PEN heeft de warmtekrach tinstallatie in eigendom en onderhoud en verhuurt deze aan de RMT. Ook voor de bouw van de installatie zorgt het PEN, maar de werkzaamheden en voorzieningen die nodig zijn om de installatie te integreren in het be staande verwarmingssysteem van het zwemparadijs, komen voor rekening van de RMT. De installatie zal eind februari of begin maart in gebruik worden gesteld. Maar liefst acht goals gaven aan dat beide clubs elkaar geen duimbreed toegaven. Het doelsaldo dat totaan rust in evenwicht bleef, werd na rust toch in het voordeel van De Koog beslist. Sluipschutter Jaap van Kra nenburg overrompelde ZDH met twee goals. Wat De Koog twee weken terug in eigen huis met wilde lukken ging nu wel. ZDH werd op de knieën ge dwongen. De thuisclub had dit ge heel aan zichzelf te wijten. Een aarzelende verdediging verzuimde op te ruimen. Trainer/coach Willem Olthof, gewaar schuwd voor een zeer agressieve te genstander, verkoos defensief te beginnen. De Koog kon ongestoord opkomen totaan het 16-metergebied van ZDH. Pas daar grepen de verde digers in. Na 15 minuten stond een misverstandje tussen de doelman en verdediger aan de basis van de ope ningsgoal. De voorzet kon vrij wor den ingekopt door Koog-speler Nico Slot. Toch kwam ZDH weer terug. Marcel Witte die in de punt van de aanval bergen werk verzette, scoorde voor ZDH via binnenkant paal de ge lijkmaker. Daar bleef het niet bij. Zijn werklust bracht hem wederom voor doelman Ipenburg. Behendig knalde hij de thuisploeg naar 2-1 voor sprong. Op slag van rust maakte De Koog een eind aan alle ZDH- aspiraties. Een vrije trap vanaf rand 16-meter werd feilloos door Hans Polderman achter doelman Frans Stolk geschoten. Na de pauze ontdeed de tot dusver onzichtbare Jaap van Kranenburg zich van zijn bewaker. In vrijstaande positie kreeg hij voldoende tijd rustig aan te leggen. Stolk was kansloos te gen het diagonale schot. De kleine Jeugdwerk Texel organiseerde vrij dag een open dag in jongerencen trum ..Time Out" in d'Ouwe Ulo. Burgemeester Schipper stelde zich persoonlijk op de hoogte van wat er leeft onder de Texelse jeugd. In zijn openingswoord probeerde hij de schaarse toehoorders reaktie te ont lokken. ,,lk kom jullie leeftijdsgeno ten alleen tegen in politie rapporten, maar op het gemeentehuis weten we eigenlijk veel te weinig over jon geren." Aanvankelijk stelde de jeugd zich aar zelend op in de discussie, maar gaan deweg kwamen de tongen los. „We vinden dat in de winter zo weinig is te beleven hier." De burgemeester kreeg daarmee het verwijt dat het culturele aanbod voor de jongeren buiten het seizoen tegenvalt. Schip per, die toegaf zelf ook ooit jong te zijn geweest, nodigde de jeugd uit op zijn wekelijkse spreekuur maandag morgen „Als dat moeilijk gaat van wege school kom je gewoon op een ander tijdstip langs", aldus de burger vader. Aan de culturele wensen van de scholieren werd al snel tegemoet gekomen. Na afloop bracht popband „Release it" de jongste rockmuziek ten gehore blonde spits wilde meer. Hij greep zijn kans toen ZDH verzuimde weg te werken. Weer torpedeerde hij de goal met succes. Na de razendsnelle ach terstand trok ZDH het spel toch even naar zich toe Herman Ridderinkhof die zeer verdienstelijk speelde knikte keurig in, uit een voorzet van Jeff Schuur. De Koog hoefde niet lang over het antwoord na te denken. Pe ter Brons bepaalde de eindstand op 3-5 door dankbaar gebruik te maken van een ZDH-aarzeling achterin. De kampioenen van vorig jaar, Nico Ooyenvaar en Freek Veeger, wisten de derde avond van het kampioen schap hoog te scoren. Met 7529 punten werden ze eerste, wat ze van een achtste plaats in het klasse ment naar de tweede plaats bracht. Als tweede eindigde Tjip Huisman en Leen Eelman. Met 7373 punten wer den Jan Keesom en Piet Grisnich derde. Vierde werden Mary en Dirk Timmerman met 7342 punten. Met deze scores wist dit koppel op een negende plaats te komen. Henny en Henriëtte Bakker hadden deze keer zeer goede invallers in Marcel en Eric Boogaard. Met 7208 punten werden ze vijfde en staan nu op de zevende plaats. Totaalstand na 12 partijen; 1. Fenny Hopman/Gerda Veeger 20933 pun ten; 2. Nico Ooyevaar/Freek Veeger 20877; 3. Thijmen en Gerry Grootjen 20825; 4. Willem Koomen/Piet Schrama 20585. 6. Janke Daal der/Marcel legierse 20044, 7 Henny en Hen riëtte Bakker 19910, 8. Corrie Zijm/Cees Vinke 19789, 9. Dirk en Mary Timmerman 19640; 10. Wil Derksen/Peter van Heerwaarden 19526. Vrijdagavond 4 januari geeft Jaap Dros in café „Happy Days" in Den Hoorn schaaksimultaan, aanvang 8.00 uur. Leden van de organiseren de schaakclub ,,Den Hoorn", zullen tegenover de Texels schaakkampioen aan het bord plaats nemen. Daar naast nodigt de club ieder uit deel te nemen in de strijd. Er is voldoende plaats. Toeschouwers krijgen volop gelegen heid te zien hoe dit opmerkelijke denksportonderdeel in zijn werk gaat. De grote verscheidenheid aan speel wijzen maakt het alleen al een tot bezienswaardigheid. Jaap Dros zelf heeft te kennen gegeven honderd procent winst na te streven. Insiders betwijfelen of deze hoogdravendheid wel op zijn plaats is. Schaakrivalen verwachten dat zijn terughoudende speelwijze hem dit jaar zal opbreken. Dros speelt alle partijen volgens voor schrift met wit. Op zaterdag 29 en zondag 30 de cember wordt in manege Akenburg om de kerstbokaal gestreden. Niet alleen wedstrijdruiters verschijnen voor de jury, ook ruiters die niet ver bonden zijn met de rijvereniging of ponyclub strijden mee. Zaterdag 29 december wordt er om ongeveer 9.00 uur gestart met de dressuur en 's middags wordt er gesprongen. Er verschijnen die dag ongeveer 40 ruiters in de bak die niet zijn aangesloten bij de federatie. Om ongeveer 17.00 uur worden de prij zen uitgereikt. Zondag 30 december wordt ook om 9.00 uur gestart. Deze dag verschij nen de federatie-ruiters voor de jury, 's morgens wordt er dressuur gere den door de klassen B, L, M en Z po ny's en paarden. Er gaan 30 combinaties van start. Na de dres suur wordt een tuigpaardenshow ge geven. Hierna rijden de rijpaarden een kerstshow. 's Middags wordt er gesprongen. Om 16.00 uur is een tuigpaardenshow gepland, een show aan de hand van 2 pony-rassen. Rond 17.00 uur vindt de prijs uitreiking van de dressuur plaats en het springen van die zondag. Ook wordt dan de kerstbokaal uitgereikt aan de beste ruiter van de twee da gen tesamen. Het paarden- of pony- dek wordt uitgereikt aan diegene die het meeste sponsorgeld heeft opge haald. De programma's kunnen vanaf maandag 24 december worden afge haald in manege Akenburg. ledereen is van harte welkom. Entree gratis. Zaterdag 22 december: KNVB 3e bekerronde: Texel-Volendam 2 1-4 KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: ZDH B1-Texel B2 3-4 Texel C1-HCSC C2 0-0 Tex. Boys C2-JVC C2 4-3 Texel C2-Tex. Boys C1 2-9 Dames: Reigerboys 2-Tex. Boys 0-3 Zondag 23 december: KNVB afd. Noord-Holland: Sint Boys-Tex. Boys 1-0 Oosterend-Zuidermeer 2-4 Texel 2-West Frisia 2 12-1 Oosterend 2-Tex. Boys 2 1-2 Texel 4-JVC 5 3-3 LSVV 6-Tex. Boys 3 5-6 De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag enige proces verbalen uitgereikt aan Texelse jonge ren wegens baldadig gedrag. Twee jongens, die enigzins onder in vloed verkeerden, waren aan het gooien met een gestolen fietspomp. Andere jongens staken vuurwerk af. De politie nam het restant in beslag. Voorts is proces-verbaal opgemaakt tegen jongens die tegen vuilnisbak ken en antennes schopten. De S.V. Texel organiseert op zondag 30 december een zaalvoetbaltoernooi in sporthal Ons Genoegen dat gesponsord wordt door Zorba de Griek. De deelnemende teams heb ben bijna allemaal iets te maken met de horeca. De aanvang van het toer nooi is zondagochtend om 10 00 uur. Maar liefst twaalf teams doen mee. Rond 16.00 uur vallen vier ploegen af en wordt in twee poules van vier ver der gestreden voor de eindoverwin ning, die tegen 23.00 uur bekend moet zijn. De organisatie verwacht zeker in de avonduren levendige en spannende wedstrijden op goed niveau.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 15