WEER LEZINGEN IN ECOMARE van 29 en 30 december en Nieuwjaarsdag Kerkdiensten 30 december Muziekschool Kalligraferen in d'Ouwe Ulo Kruispunt Ruigendijk Zuidwester storm geeft nagenoeg geen schade Aangepaste busdienst oud- en nieuwjaarsdag Naamgenoten verrassen jarige Dirk Roeper I PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 Ook dit jaar wordt in Ecomare weer een serie lezingen over uiteenlopen de onderwerpen gepresenteerd, waarvan de eerste plaats zal vinden op donderdag 10 januari. De serie zal bestaan uit vier lezingen, met als gezamenlijk onderwerp ,,De kust van Texel". Mede wegens het succes dat een soortgelijke serie lezingen vorig jaar bleek te zijn, heeft Ecomare ook dit jaar een aantal mensen uit uiteenlo pende belangengroepen weten te in teresseren voor het geven van een uiteenzetting. De bedoeling is om in vier avonden (elke drie weken één) alle aspecten van de Texelse kust te behandelen. Zo komen zowel de Wadden- als de Noordzeekust aan de orde en wordt zowel gesproken over het technische aspect van kustbe heer, als de natuur-wetenschappelijke waarde hiervan. Onderwerpen De eerste lezing wordt verzorgd door de heer Jacob Asjes, medewerker van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer. Asjes zal vertellen over de Sluf- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. J. Wïeten De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur dhr. Guiljam Den Hoorn 9.30 uur mw. Vlaming Oosterend 9.30 uur dhr. Kuiper Oudeschild 11.00 uur dhr. Kuiper De Cocksdorp 11.00 uur mw. Vlaming GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur dienst 19.15 uur ds. Poot uit Den Helder, uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Gospeltrain Uitzending Lichtboei Zondag 10,45 uur herenkoor kindercrèche Oudeschild zaterdag 15.15 uur De Koog zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Kerkdiensten 31 december Kerkdiensten 1 januari 1991 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 19.00 uur ds. Ter Haar Oudejaarsavonddienst De Waal 19.00 uur ds. Kok De Koog 19.30 uur dienst in R.K. kerk Den Hoorn 20.30 uur ds. Kok Oosterend 19,00 uur ds. Fibbe Oudeschild 20:00 uur ds. Fibbe De Cocksdorp 19.30 uur gez. dienst met katholieken in N.H. kerk GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend 19.00 uur drs. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 19.30 uur oudejaarsavonddienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur oudejaars avondviering ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 19.30 uur dameskoor De Koog 19.30 uur Interk. in R.K. kerk Oudeschild 20.00 uur Interkerk, in N.H. kerk De Cocksdorp 19.30 uur Interkerk, in N.H. kerk Oosterend 19.30 uur HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 11.00 uur De Schakel, nieuwjaarsbegroeting mw. De Haas en dhr. Saalmink De Waal: dienst in Den Hoorn De Koog: dienst in Den Hoorn Den Hoorn 10.30 uur ds. Kok Oosterend 11.00 uur nieuwjaars ontmoeting in Geref. kerk De Cocksdorp 11.00 uur nieuw jaarsontmoeting in 't Gebouwtje GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend 11.00 uur nieuwjaar sontmoeting GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 uur dienst BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg, 10,30 uur informele nieuwjaarsdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur herenkoor Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R Coutinho Schilderend 40, Den Burg, telefoon 12023. Van maandag 18.00 uur tot woensdag 8.00 uur: Dokter K. Eissen Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039 Aanvragen visites 9.30-10.30 uur; Apotheek geopend en spreekuur 11.30-12.00 uur en 16.00-16.30 uur zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. Nuttige adressen: •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. ter en het Slufteronderzoek, dat komend jaar zal gaan lopen. De tweede lezing (op 31 januari) zal gaan over het werk van Rijkswa terstaat aan de westkust van het eiland. Deze lezing wordt gegeven door Willem Wiering van Rijkswa terstaat en Sytske Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg. De laatste twee lezingen gaan respectievelijk over de dijk aan de oostkant van het eiland en de natuur gebiedjes tussen de oude en de nieu we dijk (Cor Veld en Cees Swennen, 21 februari) en over de flora en fauna van de Texelse kust (Arthur Ooster- baan, 7 maart). Toegangsprijs De lezingen worden gegeven in Eco mare aan de Ruyslaan, de toegang bedraagt 75,= per avond, of 717,50 voor de hele serie. Voor houders van een Texelse museumjaarkaart be draagt de prijs voor de hele serie slechts 712,50. Inschrijven voor de hele serie, samen met het aanschaf fen van een Texelse museumjaarkaart kost 730, De lezingen worden steeds op donderdagavond gehouden en zullen duren van 20.00 tot onge veer 22.00 uur. BAwcn v»n ihm In de krant van donderdag 20 de cember j.l. werd uitgebreid aandacht besteed aan de ontbinding van mijn arbeidsovereenkomst met de Muziek- en Dansschool- Jammer genoeg is in het betreffende artikel o.a. niet naar voren gekomen waaróm ik ben inge gaan op het verzoek opening van za ken te geven. Graag wil ik de reden daarvoor alsnog geven: ik maak mij zorgen om de huidige gang van za ken bij en de toekomst van de school. Ik denk daarbij aan de kwali teit van de lessen en de belangen van de leerlingen, hun ouders/verzor gers en de amateuristische muziekbe oefening op Texel. Ik vind, dat enkele betrokkenen slechts streven naar macht en aanzien en dat zij primair hun eigen belangen dienen. Ik vind ook, dat er wel erg makkelijk en arro gant wordt gesold met mensen en heel veel gemeenschaps- en lesgeld. Ik ben van mening, dat het (in een jaar tijd bijna gehalveerde) bestuur de rijkserkenning van de school en daar mee de provinciale subsidie op het spel zet. De strijd rond mijn opvol ging is naar mijn idee al jaren gele den begonnen. Tegenover derden (waaronder nu ook de pers) weet het bestuur zich volgens mij slechts met behulp van leugens en insinuaties staande te houden. Kortom: ik ben bang dat in heel korte tijd door enke le leden zal worden afgebroken wat door anderen in heel veel jaren en met heel veel moeite is opgebouwd. Bert Kemper De Cocksdorp De komende maanden worden onder auspiciën van het Vormings- en Ont wikkelingswerk twee cursussen ge geven, waarvoor nog een aantal plaatsen vrij zijn. Het betreft een cursus kalligraferen en een cursus zijdevereven, die beiden worden ge geven in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Kalligrafie is de kunst van het „scho ne schrijven", heel vroeger dagelijks werk voor monniken, tegenwoordig een heel boeiende hobby. Er bestaan enorm veel soorten letters, waarvan de Gotische het meest tot de ver beelding spreken. Deze letter kent ve le varianten, waaronder de Textura, een strakke, hoekige Bijbel-letter en de Bastarda, met een ronder en soe peler vorm. In deze cursus wordt aan deze twee letters aandacht besteed en wordt tevens gelet op vlakverde ling, regel-indeling, cijfers en leeste kens. De cursus wordt op drie niveaus gegeven: Beginners, gevor derden en meer gevorderden. Alle cursussen bestaan uit twaalf lessen en worden op donderdag gegeven in d'Ouwe Ulo. De kosten van de cur sus bedragen f90, Zijdeschilderen Een tweede cursus van het VOW is de cursus zijdeverven. Deze techniek gold lange tijd als zeer moeizaam en tijdrovend, maar tegenwoordig be schikt men over onmiddellijk inzetba re kleuren, die bovendien zeer goed zijn te mengen. Daarmee is het zijde verven een voor iedereen toegankelij ke hobby geworden. Tijdens de cursus worden diverse technieken be handeld en geprobeerd, waaronder het werken met contour-middel, zout en het in elkaar laten overvloeien van diverse kleuren. Het resultaat is iede re keer weer anders en verrassend. De cursus wordt afgerond met het maken van een groter voorwerp, een sjaal, kussen of schilderij. Deze cur sus begint donderdag 17 januari om 9.30 uur en zal uit zeven lessen be staan. De kosten bedragen ƒ52,50, plus 50,= materiaalkosten. Opgeven voor beide cursussen kan bij de administratie van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, op kan tooruren te bereiken via telefoonnum mer 15582. Vrijdag 28 december De MAB-club heeft een filma vond in het clubgebouw bij het crossterrein in Eierland; 20.00 uur. In Cinema Texel is „Pretty Wo man" geprolongeerd; 20.00 uur. Zaterdag 29 december Om 9.00 uur begint in manege Akenburg een paardensport wedstrijd om de kerstbokaal. Prij suitreiking om 17.00 uur. Vanaf 10.30 uur worden in hotel Opduin demonstraties handvaar digheid gegeven: houtgraveren, kaarsen maken, schilderen, sil houetten knippen, kantklossen, patchwork en hoefnagelkunst. Toegang gratis. Schaakclub En Passant houdt het jaarlijkse oudejaarstoernooi in de Witte Burcht voor leden, oud leden, toeristen en andere geïnte resseerden. Aanvang 13.00 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven aan de zaal; men wordt inge deeld naar speelsterkte. In Cinema Texel draait „Pretty Woman"; 20.00 uur. Zondag 30 december In manege Akenburg wordt een kerstwedstrijd gehouden, aan vang 9.00 uur. In de ochtend dressuur en tuigpaardenshow. 's Middags springen en tuigpaar denshow. Prijsuitreiking om 17.00 uur. Het zaalvoetbaltoernooi van SV Texel begint om 10.00 uur in „Ons Genoegen". In de Dennen (start bij het fietspad dat begint tegenover Gortersmient) wordt de Winter- bosloop gehouden. Om 15.05 uur start de wedstrijdloop over 8 km (minimumleeftijd 14 jaar); om 15.05 uur de recreatieloop (4 en 1,5 km). In „De Nieuwe Aanleg" in De Cocksdorp wordt een concert gegeven door conservatoriumstu denten uit Amsterdam. Uitvoe renden zijn Rachel Barnard, Yoeri de Vente, Jef Oosting en Frans Jurjaans. Aanvang 15.00 uur. In hotel Opduin wordt op 16.30 uur op feestelijke wijze een expo- sitiie van ontwerpschetsen van Max Heymans geopend In de R.K. kerk in Den Burg geeft „Musica Texla" een oudejaar- sconcert; aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Pretty Woman". Dinsdag 1 januari Tussen 10.00 en 15.00 uur kan in het politiebureau in Den Burg vuurwerk worden ingeleverd in het kader van de actie „een lotje voor een rotje". Om 14 00 uur speelt ZDH in Den Hoorn een nieuwjaarswedstrijd. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Pretty Woman". Woensdag 2 januari Tussen 10.00 en 15.00 uur kan bij de politie vuurwerk worden ingeleverd in het kader van de actie „een rotje voor een lotje". In De Bijenkorf te Oosterend be gint om 19.00 uur het volleybal toernooi van Smash '68. Deelnemen kost f2,50 per persoon. Hoogwater Oudeschild Za. 29 Zo. 30 Ma. 31 Di. 1 Wo. 2 Do. 3 Vr. 4 Za. 5 5.25 en 1 7.24 6.24 en 19.05 7.46 en 20 16 8.40 en 21.10 10.01 en 21.49 10.51 en* 22.40 11.19 en 23.25 11.59 en 0.11 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6 1 5 uur na hoogwater. De zon komt 30 december op om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur 31 december volle maan. VERVOLG VAN PAGINA 1 nig tot geen ongevallen." Wethouder Terpstra voegde toe dat de ƒ100.000,- zullen worden gebruikt voor de uitkomst van de verkeersen quête. „Als je de bevolking oproept mee te werken aan de oplossing van verkeersproblemen, dan moet je ook wat doen met de ideeën die zij aan dragen." De wethouder vertelde dat de wegen rond Oudeschild die Van der Kooi aanstipte van het Water schap zijn. De gemeente heeft daar dus geen zeggenschap over. „Maar ik weet dat zij plannen hebben voor de verbreding ervan", aldus Terpstra. Minirotonde? Ook Gerbrand Poster (Texels Belang) kende hoge prioriteit toe aan veran dering van het kruispunt Ruigen- dijk/Nieuwlanderweg/Postweg. Hij stelde voor er een soort „miniroton de" te maken. Volgens de wethouder zal dat met gaan. „De Ruigendijk is nog steeds een erkende waterkering. Je mag er nu al amper naar wijzer, laat staan een schop in zetten...." Erna Eelman (VVD) verbaasde zich erover dat niet al een plan was ge maakt van de veelbesproken Ruigendijk-kruising. „Ik vind de aan passing van de Y-kruising bij de Ko- gerweg wél belangrijk. We moeten het nu meteen goed doen. In een richtingsverkeer zie ik niet veel." Gelein Jansen van het CDA merkte op dat de reconstructies van de Oosterenderweg/Koningsweg en de Oosterweg/Koningsweg met elkaar samenhangen. „Als de Koningsweg doorgaande weg wordt, dan wordt het automatisch op dat andere punt drukker. Ik ben trouwens een tegen stander van extra borden. Ik baal van alle bordjes op Texel." Hij kreeg bijval van wethouder Terpstra, maar Peter Bakker repliceerde scherp dat het CDA ook accoord ging met zes lan taarnpalen bij een linksafvlak. „Dus dan moet je nu niet moeilijk doen over twee bordjes." De wethouder vatte de discussie nog een keer samen door te concluderen dat de commissieleden het unaniem eens waren met aanpassing van de knelpunten bij de Ruigendijk, de Post weg en Akenbuurt. „De rest staat nog ter discussie en wij komen daar in de commissievergadering van ja nuari nog op terug." Doorrijder bekent. Doordat een ge tuige het kenteken noteerde kon een brokkenpilote alsnog worden op gespoord. De automobiliste, een 42 jarige vrouw uit De Koog, had op 17 december met haar Volvo nabij de veerhaven een geparkeerde Passaat beschadigd. Na het ongeval had zij zonder bericht achter te laten haar weg vervolgd. De zware storm die tweede kerstdag over het eiland trok veroorzaakte na genoeg geen kustafslag. De zuid wester storm, kracht negen met uitschieters tot 10 Beaufort stuwde het water op tot anderhalve meter boven NAR Dat is slechts 70 centi meter boven de normale waterstand, wat volgens Rijkswaterstaat Texel niet verontrustend is. De jongste grofkorrelige suppletielaag werd dan ook niet noemenswaardig aangetast. De overige kustgedeelten bleven eveneens onbeschadigd. Twee vaste busdiensten komen op Oudejaarsavond te vervallen. Dit houdt verband met het uitvallen van de laatste boot. Om 21.55 uur wordt er daarom niet vanaf de veerhaven gereden en om 22.02 uur vervalt de busdienst vanaf Den Burg naar 't Horntje. Op nieuwjaarsdag rijden er voor 8 30 uur geen lijndienstbussen. Omdat de eerste boot(8.00 uur) niet vaart, ver trekt de eerste bus vanaf Den Burg om 8.37 uur naar de veerhaven. Dirk Roeper kreeg op zijn 77-ste ver jaardag wel een héél bijzonder ca deau. Het begon 's morgens al toen een enorme slagroomtaart werd afge leverd, afzender onbekend. Het raad sel werd 's avonds nog groter. Toen werd de jarige overrompeld door vier heren die onaangekondigd ter weers zijden van hem plaatsnamen. Het mysterie ontrafelde zich toen het viertal zich introduceerde. „Aange naam, Dirk Roeper is mijn naam", „Gefeliciteerd, ik heet ook Dirk Roe per", en ga zo maar door. Alle op Texel woonachtige Dirk Roepers had den zich verzameld. De jarige Dirk Roeper zelf kwam niet meer bij van de pret. „Een reuze stunt", aldus het feestvarken. In tegenstelling tot zijn opgetrommelde naamgenoten, die al len werkzaam zijn in de agrarische sector, was hij vroeger schilder. „Mijn lievelingskleur was boerengroen, dat wel." De naamsovereenkomst had wel eens tot verwarring geleid: „Zo viel er eens een belastingnaheffing bij ons op de deurmat. Dat gaf een enorme schok, het was dan ook een zware aanslag. Gelukkig hadden ze een vergissing gemaakt en was de aanslag voor die Dirk Roeper bestemd. Met een priemende vinger wees hij zijn naamgenoot aan." Deze reageerde onmiddellijk. „Ik kreeg al een oproep voor militaire dienst op mijn elfde verjaardag. Die was dus niet voor mij bedoeld" en wees tege lijkertijd zijn overbuurman aan. Diens buurman had eens spullen met een oud-ijzer handelaar meegegeven De vergoeding daarvoor dreigde eerst in de verkeerde zakken te komen, maar kwam later via een omweg toch nog op het goede adres terecht. Op de foto van links naar rechts: de Dirk Roepers van respectievelijk Akenbuurt, De Fenne, de jarige, De Waal en Plassendaal.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2