Cjroen c2tvartsjexels in het harL, Appartementen verwoest door uitslaande brand GELUKKIG TAXI 1200& Koreaanse partij hout spoelt aan bij Paal 16 Nieuwe abri's betaald door reclameteksten Gewonde (18) nog in zorgwekkende toestand Schapen in de sloot OOK IN 1991 ZIJN WIJ WEER VOOR U OP DE WEG! Vrouw gewond in sauna 77 78 79 80 81^,82. s5 86 88 89 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.544 DONDERDAG 3 JANUARI 1991 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f1,20 Jaap Duinker verzamelt de aangespoelde planken. TAXI 1200Q De 18-jarige Texelaar John Faber, die zaterdagavond levens gevaarlijke brandwonden opliep bij een brand in apparte mentenboerderij „Land- en zeezicht" aan de Schansweg, verkeert volgens de laatste berichten nog steeds in zorgwek kende toestand. De jongeman wordt behandeld in het brandwondencentrum van het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ont staan doordat het slachtoffer in zijn appartement met een brandende sigaret in slaap was gevallen. De brandweer, die met al het be schikbare materieel de vuurzee bestreed, kon niet voorkomen dat de bovenverdieping van de twee jaar geleden verbouwde stolp groten deels in de as werd gelegd. De be nedenverdieping en het aangrenzende woonhuis vielen niet aan de vlammen ten prooi, maar lie pen wel waterschade op. De oorzaak van de brand moet, vol gens de technische recherche van de Rijkspolitie Alkmaar, niet in een ga- sexplosie worden gezocht. Het geluid van een instortende tussenmuur heeft waarschijnlijk verwarring ge wekt. Conclusie van het onderzoek is dat de brandende sigaret moet zijn gevallen op de bank waarop de man i lag, waarna het meubelstuk vlamvat als zijn bovenkleding. He: heeft tot op heden zelf verklaring kunnen afleggen, -i* viiitip *'rt«ralsnog vasthoudt Tiuurgenoot van jjjf s op dat mornent De in het onderliggende appartement woonachtige Etiënne Jongerden kreeg de schrik van zijn leven. „John, die boven mij woont, stormde ineens bij mij binnen. 'De boel staat in brand', was het enige dat hij nog kon uitbrengen. Daarna vlóóg hij naar bui ten. Hij rende in paniek een eind weg en daardoor wakkerde het vuur op zijn lichaam nog verder aan." Etiënne rolde het slachtoffer in het natte gras, en daarna zette de vrouw des huizes het slachtoffer direct onder de koude douche. „Een juiste handels wijze bij brandwonden", aldus de po litie. De heer Stiggelbout ging in het ap partement poolshoogte nemen en sloot onmiddellijk gas en electriciteit af. Vervolgens sloeg hij via het 06-11 alarmnummer alarm. In de consternatie werd door hem de lokatie aan de Schansweg onduidelijk uitgesproken. Op het eerste alarmsig naal werden ambulance en enkele brandweerwagens naar de Schoorwal in Den Burg gedirigeerd, waar een fa milielid van Stiggelbout woont. Op het moment dat de brandweer op de Hogeberg arriveerde sloegen de vlam men het dak al uit. Gewapend met perslucht gingen twee mannen direct de brandende stolp binnen. Met hulp van 2000 liter water, die altijd als voorraad in de bluswagen wordt be waard, kon het duo het vuur gedu rende tien minuten met een hogedrukstraal bestrijden. Toen brokstukken van het dak naar bene den kwamen en het zicht door hevi ge rookontwikkeling werd belemmerd, besloten ze het branden de pand te verlaten. Met inzet van vier brandweerwagens probeerde men aanvankelijk water op te pom pen uit de omgeving. Toen dat met slootwater niet lukte, werd via de brandkraan leidingwater aangezogen. Door de hoge ligging van de lokatie was er onvoldoende druk aanwezig om alle zes waterstralen in te zetten en kon slechts met twee spuiten worden geblust. Brandweerlieden plaatsten in de stro- Fakkel .ut greep snel om zich heen. Door de grote hitte die in het vertrek ontstond, barstten de ramen. De ex tra zuurstof deed de vlammen daarna hoog oplaaien. Nadat het slachtoffer zich bewust werd van de brandsitua- tie maakte hij zich bliksemsnel uit de voeten. De eigenaar van de stolp, R Stiggelbout, zag vanuit zijn woning de man - brandend als een fakkel - naar buiten komen. Een politieagent signaleerde maanda gochtend een achter schapen aanhol lende hond. Toen hij polshoogte ging nemen bleek het dier al twee drachti ge schapen de sloot te hebben inge jaagd. Nadat de hond, eigendom van langs de wei wandelende toeristen uit Muydrecht, weer onder controle stond, werden de schapen uit de sloot getrokken. Volgens de eigenaar van de schapen, T. Huisman van de Pontweg, hebben de dieren ogenschijnlijk geen nadelige gevolgen aan het voorval overge houden. Op het Texelse strand is een vrij kostbare partij tropisch hardhout aangespoeld. Het hout blijkt afkom stig van het Koreaanse vrachtschip ..Maystar". dat de deklast verloor bij het verlaten van het Molengat. De scheepslading bestond uit ver schillende soorten meranti-hout uit Maleisië en was deels verpakt. Daar naast sloegen ook losse balken van boord. De zware pakken staken door de hoge soortelijke massa net boven het wateroppervlak uit. De nauwelijks waarneembare obstakels betekenden voor het scheepvaartverkeer dan ook groot gevaar, aldus de havendienst, die voortdurend waarschuwingen uit zond. De kustwacht zette zelfs een helikopter in om de positie van het verraderlijke drijfhout nauwlettend in het oog te houden. De Amsterdamse douane, die controle heeft op de in voerrechten in geheel Noordholland, was toevalligerwijs met een team op het eiland en kon zodoende uitzon derlijk snel optreden. De hele Texelse kust werd met behulp van twee lan drovers zorvuldig nagezocht op het kostbare meranti. Jaap Duinker uit Den Hoorn, zoon van hulpstrandvonder Willem Duinker, trof op de Hors zes van de „Maystar" afkomstige balken aan. Door de stroming rond De Razende Bol en de aflandige wind dreef het hout noordwaarts. Hulpstrandvonder Dirk Boon werd verderop, ter hoogte van paal 16, aanzienlijk beter be deeld. Samen met zijn zoon Maarten Jan viste Boon met de tractor een pakket met 63 zware balken uit de branding. Ze waren net op tijd, want door de eb-stroom dreigde het hout af te drijven. Volgens de hulpstrand vonder was het een indrukwekkend schouwspel, want de helikopter van de kustwacht hing op angstaanja gend korte afstand boven het juthout en de douane- landrover was in de buurt. „Het was me toch wel een paar natte sokken waard", aldus Boon. Het hout werd opgeslagen. Eerst zal de Texelse strandvonderij contact zoeken met de eigenaar. Deze kan te gen de gemaakte kosten het hout te rugkopen. Gebeurt dat niet, dan zal de aangespoelde partij worden ge veild. Martien van de Wetering en medewerkers De brandweer wist de woning voor het vuur te sparen. mende regen ladders rondom het ge bouw om de brand te lokaliseren en in te sluiten. Met hulp van bijlen en breekijzers trachtten zij zich via het dak een weg naar binnen te banen. Aanvankelijk ging dit door de enorme hitte moeilijk. Duidelijk was dat geen mensen meer in het pand aanwezig waren, terwijl het appartementenblok op de tweede verdieping al groten deels in vlammen stond. Onnodig ri sico voor de brandweerlieden werd daarom verder vermeden. Hoofddoel werd het veilig stellen van de bene denverdieping en het aangrenzende woonhuis van de familie Stiggelbout. In die opzet slaagde het vrijwillige korps. Levensgevaar Intussen werd het levensgevaarlijk gewonde slachtoffer vanuit de wo ning naar de gereedstaande ambulan ce gebracht, die omstreeks twaalf uur met een extra boot naar Den Helder vertrok. De man werd direct doorverwezen naar het brandwonden centrum in Beverwijk, waar hij op dit moment nog vecht voor zijn leven. Zijn lichaam is voor circa 40 procent overdekt met brandwonden aan borst, rug armen en gelaat. Faber kwam deze zomer vanuit zijn woon plaats Drachten naar Texel en werkte als seizoenkracht in een strandpavil joen. Nu was hij op zoek naar een andere baan. Vanaf zijn komst op Texel huurde hij het appartement. Twee jaar geleden nam de familie Stiggelbout, na een ingrijpende ver bouwing, de boerderij als apparte mentencomplex in gebruik. In het pand zaten op de boven- en bene denverdieping in totaal vijf afzonderlij ke eenheden. Er werd niet seizoensgericht verhuurd, maar over wegend voor langere perioden. Destijds werd een vergunning afgege ven voor de brandveiligheid van het complex. Lees verder pagina 2 Taxi Grootjen doet niet mee aan Stichting Ziekenvervoer sw Kritiek voor Polderbestuur sh Zelfde winnaar rotjes-actie Ina Platte: Jazzdansen is een manier van leven sw Nioz wetenschapper De Wilde werd bijzonder hoogleraar College wil windmolens De gemeente studeert, in overleg met de AOT, op een plan om nage noeg alle schuilhokjes te vervangen. De gloednieuwe abri's kunnen koste loos worden geplaatst door een bedrijf. Met opbrengsten van reclamepam fletten die op duidelijk zichtbare plaatsen in de abri's hangen, worden de kosten gedekt. Rayonchef Noorderkwartier van de NZH, B. Alferink is een groot voor stander van deze methode. „Dit werkt in hoge mate kostenbesparend. Het geld kunnen we dan gebruiken om dienstregeling verder verbeteren." B en w zelf zien nog enkele bezwa ren tegen het NZH-voornemen. Bin nen de dorpskernen zijn dergelijke „reclame-zuilen" nog wel te tolere ren, maar in het buitengebied zeker niet. Van de kant van adverteerders is daar ook geen enkele belangstel ling voor. De gemeente zelf draait op voor het plaatsingsrijp maken van de beoogde lokaties. De verlichting rond de wachtlokaaltjes behoort ook daar toe. De totale kosten voor de ge meente worden geschat op ƒ20.000,—. De eindpuntvoorziening in De Cocks- dorp leverde tijdens het overleg tus sen gemeente en NZH de nodige discussie op. Tijdens de korte pauze van de chauffeur staat de autobus in de Hodshonstraat geparkeerd. Dit veroorzaakt niet alleen overlast voor omwonenden, maar het belet tevens een vlotte doorstroming van het ver keer op deze route. De gemeente heeft wel een betere lokatie in ge dachten, bij de sluizen. De kosten die hieraan verbonden, ongeveer ƒ30.000,-, zijn voor rekening van de NZH. Deze maatschappij vindt de kosten daarvoor te hoog. De passa giers, waaronder veel ouderen, wor den dan ook nog verplicht verder te lopen. De eindpuntvoorziening in Den Burg, aan de Elemert, stond ook ter discussie. De chauffeurs parkeren de bussen tijdens de lunchpauzes in woonwijken, een ongewense situatie volgens de gemeente. Plan is om hier een lokaal te plaatsen waar bestuur ders kunnen ontspannen. Dit schept tevens de mogelijkheid het publiek van informatie te voorzien. Er kunnen ook strippenkaarten worden verkocht. Voor de NZH een manier om zich te presenteren aan het publiek. Het hui dige kantoor op het Wezenland ligt te ver daarvoor. Fietsenvervoer Van geheel andere strekking is de mogelijkheid van passagiers- fietsenvervoer. Vermoeide fietsers, af komstig van de vaste wal, kunnen hun rijwiel vanaf de veerboot meene men in de autobus naar hun vakan tiebestemming verderop het eiland. Het voorstel is in studie. Aan de wensen van fietsers wordt wellicht nog verder tefgemoetgekomen door het plaatsen van overdekte fiet senstallingen bij de grotere bushaltes. Een plan hiervoor is in ontwikkeling. De drie lage-drempelbussen, door NZH in het vooruitzicht gesteld, blij ven nog enkele weken in de remise wegens een technisch mankement. Een Duitse vrouw liep zondagmiddag in de sauna van zwemparadijs „Callu- na" eerste en tweedegraads brand wonden op, toen zij haar evenwicht verloor en tegen de hete oven viel. Met een taxi werd ze naar het zie kenhuis in Den Helder gebracht om te worden behandeld. Een dergelijk ongeluk heeft zich niet eerder voorgedaan in „Calluna" Om herhaling te voorkomen zal rond de oven zo spoedig mogelijk een houten hekwerk worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1