Drie taxi-bedrijven verenigd in Stichting Ziekenvervoer Taxi Grootjen weigert deelname: van 5 en 6 januari Auto in vlammen op Voorlichtsavond over gewasbescherming aardappelmoeheid Kerkdiensten 6 Hernieuwd vrouwenkoor hervat repetities Uitslaande brand I PAGINA 2 TEXELSE COURANT DON De auto stond compleet in lichterlaaie. VERVOLG VAN PAGINA 1 Een auto van een toerist uit Zoeter- woude brandde op oudejaarsdag vol ledig uit. De man reed maandag rond het middaguur op de Ruyslaan in De Koog, toen zijn motor er plot seling de brui aangaf. Terwijl de Ci- troën nog enkele meters doorgleed, klonk er een knal uit de auto op en werden vlammen onder de motorkap zichtbaar. Het vuur greep snel om zich heen. De brandweer kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. Vol gens de politie moet de oorzaak wor den gezocht in een defecte gasinstallatie. De 36-jarige bestuurder kwam met de schrik vrij. Maandagavond, 7 januari 1991 wordt in het appartementenhotel „Bosch en Zee" een avond verzorgd waar gesproken gaat worden over het Meerjarenplan Gewasbescher ming en het aardappelmoeheidsbe- leid. Aanvang 20.00 uur. Inleider is Peter Boutkan, gespeciali seerd bedrijfskundige bij het akker- bouwteam in Hoorn. Binnen de landbouw wordt vrij veel gesproken over een ander gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. Alle te ver wachten veranderingen zijn nog niet gehaal duidelijk, omdat de materie nogal compex is. Ook het nieuwe aardappelmoeheidsbeleid vraagt om een verduidelijking. De inleider zal de praktische gevolgen, voorzover thans bekend, verduidelijken. Voorts komen actuele zaken aan de orde. januari HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. J. Wieten De Waal 9.30 uur dhr. Kuiper De Koog 9.30 uur dienst Den Hoorn 11.00 uur dienst Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur dhr. Kuiper De Cocksdorp 11.00 uur ds. Fibbe GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur dhr. Bram Guiljam Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. H. Buurmeester GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knipscheer GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. Zijlstra uit Blokker Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur he renkoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur dameskoor kindernevendienst Oudeschild zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: Smaak de meester dat hij werkers uitzend! 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Ware liefde is lonend. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos, Schilderend 40, Den Burg, tele foon 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- mek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Het Texels Vrouwenkoor hervat op 7 januari de repetities. Elka maandag wordt van 14.00 tot 16.00 uur gere peteerd in de voorspeelruimte in d'Ouwe Ulo. Het repertoire van het koor is heel afwisselend, van klassiek tot zeer modern. Wie van zingen houdt is van herte welkom eens een repetitie mee te maken om de sfeer te proeven. Voor meer inlichtingen kan contact worden opgenomen met A. Dijt, telefoon 13461 of met A. Kamstra, telefoon 17736. De vlammenzee op de Hogeberg trok zaterdagavond grote belangstelling. Velen hadden via scanners lucht ge kregen van de brand. Het publiek trok zich soms niets aan van waar schuwingen en begaf zich onverant woord dicht bij het vuur. De gevolgen - in geval van explosie - zouden niet te overzien zijn geweest, aldus brand weercommandant Henk Groote. „Slordig geparkeerde auto's belem merden bovendien het werk van de brandweer." Volgens Stiggelbout wa ren omstanders zelfs brutaal genoeg om de woning waar het slachtoffer werd verpleegd, binnen te dringen. „Schandalig, het reddingswerk werd onnodig verstoord. Er moesten uit voorzorg zelfs twee politieagenten bij de deur worden gezet om indringers buiten te houden", aldus de gedu peerde Als hoofd van de brandweer liet bur gemeester Schipper, die in gevallen van persoonlijk letsel altijd wordt ge waarschuwd, zich door brandweer commandant Groote gedetailleerd op de hoogte stellen van de situatie. De moedige pogingen van het brand weerkorps de brand te bedwingen werden door hem nauwlettend gade geslagen. Toen die zich aan de west zijde, via het dak, een weg naar binnen probeerde te hakken, misten de rondvliegende dakpannen Schip per op een haar na. Persoonlijk sprak hij vervolgens met de gedupeerde fa milie Stiggelbout. Het echtpaar en hun drie kinderen waren op het mo ment van de brand thuis. De kinde ren werden bij familie ondergebracht. Burgemeester Schipper bracht me vrouw Stiggelbout in de loop van de nacht weg zodat zij zich bij haar kin deren kon voegen. Omstreeks half twee was het vuur bedwongen. Nagenoeg de gehele bo venverdieping van het appartemen tencomplex was uitgebrand. De brandweer had de verzekeringsmaat schappij van Stiggelbout al snel na kenhuis vei de patiënte ook bij die stappen. H het ambula beheer. Als gen nodig l taxi-bedrijf niets met f zo gaat hei niet van pl< om te vrag profileer ik Grootjen st het grootst vervoer in I meer dan t kom ik dus maar met c vind dat ta mijn collegi over te der noeg hier. miljoen reiz mee. Als v\. zouden sla< van, 90.00 drag van f vakantiebes tekent dat Terug brent eens zo'n t cent mens< en terug - i bedrag van een keer 9 We zitter moet een V verdubbelin taxi's tehal beling van wel een ta; Kijk, als je kostenbesp ik ook niet duur te zijn het uitbreken van de brand op de hoogte had gesteld. De verzekering gaf opdracht aan een Texels aanne mersbedrijf de spullen op de begane grond af te dekken tegen waterscha de. De volgende dag al bracht schoonmaakbedrijf Vinke het door bluswater aangetaste huisraad voor behandeling naar een bedrijf in Hoorn. Weliswaar werd de schade Donderdag 3 januari In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een open klaverjas- drive gehouden, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 4 januari Jongeren tot en met 20 jaar gaan schaatsen op de kunstijs baan in Alkmaar. Verzamelen bij „Time Out" (dorpshuis d'Ouwe ULO) om 11.30 uur. Kosten f12,50. In De Nieuw Aanleg in De Cocksdorp geven de conservato riumstudenten Rachel Barnard, Yoeri de Vente, Jef Oosting en Frans Jurjaanz een concert, aan vang 19.00 uur. In café Happy Days in Den Hoorn begint om 20.00 uur een schaaksimultaan met Jaap Dros. Zaterdag 5 januari Scouting Texel houdt boerenkool- fuif, aanvang 18.00 uur in het gebouw aan de Bernhardlaan. In disco Question wordt opgetre den door The Raspers. Zondag 6 De sportv van 8.30 strijd op J bnek te d I Van 16.0C de Windsi jaarsreced teurs bij d 't Lage Vt Dinsdag i De afdelirj van de Hi heeft in d| een bijeerj lijk voor ri| 20.00 uur; De Ouder* Zusterkrini bij de kerlj viering vai Hoogwc Ma. 7 Di. 8 Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 Za. 12 Aan het strar water Laagw na hoogwate om 8.47 uur 7 januari li doodtij. Het niet vormen van een stichting zou volgens Van der Ploeg waar schijnlijk tot gevolg hebben gehad, dat NHN aan het eind van 1991 zélf één van de vier taxi-bedrijven het to tale zittend ziekenvervoer zou hebben gegund. Vervoer op dit gebied door de drie overige bedrijven zou dan simpelweg niet langer door de verze keringsmaatschappij worden vergoed. Met dit zwaard boven het hoofd besloten de drie bedrijven de koppen in één zak te steken. „Niettemin een mijlpaal," aldus Nel Smidt, „Het is voor het eerst dat er sprake is van enige samenwerking tussen de taxi-bedrijven." Minder service Grootjen zelf vindt de verdeling voor zijn taxibedrijf niet aanvaardbaar. „Nee. Ik wil een zelfde portie hebben als mijn andere collega's. Een recht vaardig aandeel. Wat heb ik nu aan tien procent met tien auto's? Dat is 1 procent per wagen, terwijl de an deren 90 procent hebben met onge veer negen wagens. Het is volkomen begrijpelijk dat ik hier niet mee ac- coord ga. Vooral ook omdat het per centage in de loop der jaren nooit groter wordt. Kijk, Noord-Holland-Noord maakt uit eindelijk uit wie het ziekenvervoer krijgt. Ik vind dat het zittend zieken vervoer goedkoper moet en heb een offerte uitgebracht. Aan het eind van dit jaar neemt het Ziekenfonds een beslissing. Misschien komt de stich ting dan wel helemaal niet aan de bak." Grootjen zegt het van harte met het ziekenfonds eens te zijn, dat er effi ciënter en goedkoper moet worden gewerkt. „Ik ben het echter niet eens met de manier waarop het zieken- fondswerk wordt verkregen. De ande re bedrijven gaan uit van historische rechten, ik doe dat niet. Als je be paalde instanties weet te bespelen, kun je gemakkelijk aan ziekenfonds- werk komen. Een voorbeeld? Als je mensen voor vijf gulden naar het zie- Voor de (ziekenfonds) patiënten houdt de nieuwe regeling waarschijn lijk een vermindering van de service in. Het kan gebeuren dat er mensen op elkaar moeten wachten. Als er drie mensen in één taxi zitten, kan de wagen pas vertrekken als alle pa tiënten klaar zijn. „Voor de mensen zelf is het geen verbetering, maar de manier waarop het tot nu toe ging, kon ook niet langer," meent Van der Ploeg. De taxi-bedrijven behouden zich wel het recht voor om te bekij ken of combinaties van bepaalde Nel Smidt in het nieuwe kantoor, waar de stichting in is gehuisvest. Taxi de Boer, Taxi Toon Smidt en Taxi van de Wetering hebben zich op dringend verzoek van ziektekostenverzekeraar Noord- Holland-Noord (NHN) verenigd in de Stichting Ziekenvervoer Texel. Vanaf 1 januari kan het niet meer gebeuren dat drie ver schillende taxi-bedrijven met ieder één patiënt in de wagen rich ting Amsterdam koersen. Aanvragen voor zittend ziekenvervoer worden voortaan door de drie genoemde taxibedrijven aan de stichting doorgegeven en in onderling overleg uitgevoerd. Het re gionaal Ziekenfonds, dat al jaren op een vorm van samenwerking heeft gehamerd en met financiële sancties dreigde, wil via deze regeling het zittend ziekenvervoer efficiënter en economischer (goedkoper) laten verlopen. Taxi Grootjen uit Oudeschild heeft zich niet bij de stichting willen aansluiten, omdat zijn aandeel niet hoog genoeg zou zijn. Landelijk is samenwerking op het ge bied van het zittend ziekenvervoer de afgelopen jaren bijna overal doorge voerd. Op Texel liepen de besprekin gen ook al een aantal jaren, maar de partijen konden tot nu toe geen over eenstemming bereiken. Eind novem ber riepen de taxi-bedrijven de hulp in van organisatie-adviseur R. v.d. Ploeg, die met de perikelen van ver voersbedrijven in het algemeen op de hoogte is. Op 28 december, een maand later, kwamen drie van de vier Texelse taxi bedrijven op één lijn: ieder taxi-bedrijf behoudt in de nieuwe stichting het eigen (door de jaren heen verworven) percentage van het vervoer en neemt op die basis deel. ziekten en personen wel met elkaar verenigbaar zijn. De stichting deelt na beoordelinghet vervoer in en verzorgt daarnaast ook de administratieve af wikkeling met het ziekenfonds. De stichting is gehuisvest in het nieuwe kantoor van Taxi Toon Smidt. Het feit dat Grootjen zich niet bij de stichting heeft willen aansluiten, wordt door Van der Ploeg betreurd. „Hij is meerdere malen voor gesprek ken benaderd, maar hij wil alleen par ticiperen als zijn aandeel wordt verdubbeld. Dat kan niet, want dat moet dan weer van de andere ver voerders afgaan."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2