„Onderhoudsbeloning in plaats van subsidie" College staat positief tegenover windenergie Alleen aan de oostkant" Voorstel Van der Kooi: 24 25 26 27 28 1 2 Broertjes winnen weer rotjes-actie uwvergunmngen jiets loos lerhalingslessen EHBO Rustige viering nieuwjaarsnacht Gestolen vlag rouwcentrum terug Telefoonnummer Scouting hield Poolexpeditie Zetfouten Feestmiddag van De Zonnebloem Koe losgebroken Kunstgeleuter AR|iERDAG 3 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 SB 1 EDELINGEN VAN B EN W briek „Van het raadhuis" bevat :ND)etie en mededelingen van de Bnte Texel. Lezers die vinden jn een bepaald onderwerp aan moet worden geschonken, in contact opnemen met de af- :j| algemene zaken in het ge- tehuis. Nadere inlichtingen: 'ENJ 247. Bestemmingsplan maandag 17 december 1990 Bt ontwerp-bestemmingsplan 3urg-Centrum gedurende één I wd voor een ieder ter inzage op pmeentesecretarie, Groeneplaats Den Burg. Voor het betrokken d geldt thans nog een voorbe- igsbesluit. De mutaties van de open periode inzake het plange- zijn in het ontwerp- immmgsplan Den Burg-Centrum erkt. Het onderhavige gebied iet centrum wordt omgeven de straten De Zes (gedeeltelijk), huisstraat, Keesomlaan, (gedeel- Schilderend, Julianastraat, Wil- inalaan en Burgerhoutstraat, aan 'estzijde is het plan van toepas- tot aan de Beatrixlaan. vragen en/of inlichtingen over ntwerp-bestemmingsplan kunt u iht bij de afdeling Ruimtelijke Or- ïg en Volkshuisvesting, kamer in het gemeentehuis, ieder kan gedurende de eerder lemde termijn van één maand iftelijke bezwaren tegen het zerp-bestemmingsplan Den Burg- :rum bi) de gemeenteraad van I indienen. Subsidieverordering iubsidieverordening specifiek wel- is onlangs gewijzigd. Aan de in jaarprogramma sociaal-culturele riteiten genoemde instellingen is ddels een exemplaar van de ge- tigde verordening toegezonden, ieder die belangstelling heeft P deze subsidieverordening en een r^Jnplaar ervan wil hebben, kan dit ten op de adeling culturele za- onderwijs van het raadhuis, jlijk met de subsidieverordening 2iet jaarprogramma zijn de aan- gformulieren voor de (exploitatie) sidie 1992 verzonden. Indien een niging/instelling aanspraak op de- ubsidie wil maken, dient het for- ier voor 1 maart 1991 ingeleverd ijn. Wie geen formulier heeeft prangen kan dit op de afdeling cul- le zaken/onderwi|S afhalen. Op k j afdeling is tevens het jaarpro- *nma sociale-culturele activiteiten i et jaar 1991 in de gemeente Kl te verkrijgen. De deelnemers aan een lotje voor een rotje-actie met in hun midden burgemeester Schipper en brandweercommandant Groote Voor het tweede achtereenvolgende jaar wonnen Dirk Jurjen en Freek Jan Buysman uit Den Burg de hoofdprijs van de actie „Lotje voor 'n rotje". Te voren hadden de jongens 19 en 77 jaar oud) afgesproken dat indien zij wederom de walkman zouden win nen, zij die aan hun bij hen thuis lo gerende 14-jarige nichtje Lisa uit Den Helder zouden schenken. De Buysman-broertjes hielden zich aan hun woord. Zij verklaarden op nieuw jaarsdag zeer actief naar vuurwerk restanten te hebben gespeurd. Vooral de buren aan de Schilderweg bleken een goed adres en ook werd veel vuurwerk gevonden in het centrum van Den Burg. De walkman werd tra ditioneel uitgereikt door burgemeester Schipper, in het bijzijn van brandweer en politie. Volgens de politie, waar de rotjes konden worden ingeleverd, was de actie dit jaar uitstekend geslaagd. Ongeveer 300 lotjes werden uitgege ven, beduidend méér dan vorig jaar. De kinderen maakten niet alleen kans op een walkman, maar ook konden ze 25 brandweerpennen winnen. Een deel van de prijswinnaars was gister middag niet bij de trekking aanwezig, maar kan alsnog een pen afhalen op het raadhuis (kamer brandweercom mandant). De nog niet afgehaalde nummers zijn: 882, 946, 503, 576, 521, 560, 908, 994, 566, 609, 993, 520. lemeester en wethouders van jl hebben aan de volgende perso en/of instanties bouwvergunning Igeven: raamstra, voor het plaatsen van garage/berging aan de Mo- raat 81 te Den Burg; Fa. Gebroe- Huizinga voor het gedeeltelijk nderen van een hotel-café- urant aan de Binnenburg 5 te Burg; J. Tesselaar, Kalenberger- |g 5 te Luttelgeest voor het plaat- Ti van een landbouwschuur aan de -Vstekoog te De Koog; Koninklijk ;els Fanafarekorps, postbus 81 te n Burg voor het plaatsen van een •engingsgebouw aan de Emmalaan te Den Burg; Euroase b.v., Postbus te Amersfoort voor het plaatsen li 22 zomerhuizen aan de Bosrand- ra 465-485 te De Koog; F.L. Inulp, Leibnizstraat 74, Badhoeve- Jrp voor het vergroten van een zo- Irhuis aan de Zanddijk 140 te De Jcksdorp; N.C.J. Bakker, Strij- sstraat 9 te De Koog voor het patsen van een woonhuis aan het oonlant te Den Burg. srden-belanghebbenden kunnen te- -n deze beschikkingen ingevolge de _3t Administratieve Rechtspraak rerheidsbeschikkingen een be waarschrift indienen. Nadere infor- atie hierover is te verkrijgen bij de meentesecretarie, afdeling R.O.V., mer 205. et inbraakalarm van de Dagmarkt in en Burg heeft in de nacht van zon- ag op maandag vals alarm gegeven, ond 03.00 uur 's nachts ging de alitie met de sleutelhouder pols- aogte nemen, maar er bleek mets jn de hand. De installatie is inmid- als nagekeken. 'ok dit jaar houdt de Rode Kruis af- eling Texel weer herhalingslessen HBO. Het volgen van deze lessen srlengt de geldigheid van het diplo- ia met een jaar. Het gaat om acht [Ssen van twee uur, waarvan de eer- te plaats zal vinden op 9 januari in "t Rode Kruisgebouw in de Jon- rstraat. De lessen beginnen om L30 uur en de kosten bedragen 0,=. De cursus wordt gegeven or verpleegkundige P. de Baar- ntijn en dokter K. Eissen. Aanmel- i is mogelijk op 9 januari in het de Kruisgebouw. Schapenboeten zijn bepalend voor het Texelse landschap en mogen daarom niet verloren gaan. De leden van de commissie ruimtelijke orde ning en huisvestingsbeleid bleken unaniem in dit standpunt: de boeten moeten voor Texel behouden blijven. Het college van b en w wil de nota die rond dit onderwerp is versche nen in een brochure verwerken en hiermee de agrariërs op de nieuwe mogelijkheden wijzen. Het college streeft er naar het uitein delijk subsidiepercentage voor alle soorten monumenten (gemeentelijke, provinciale en Rijksmonumenten) ge lijk te krijgen. Schapenboeten die ka rakteristiek zijn wil b en w met alle mogelijke middelen behouden. Ver plaatsing en aankoop van boeten door de gemeente of de Stichting Dorpsherstel moet als uiterste middel niet uit de weg worden gegaan. In bepaalde gevallen is het college be reid het subsiediepercentage in op waartse zin aan te passen. Raadslid Cor Kuip van Texels Belang waar schuwde voor mogelijke precedent werking. De Stichting Dorpsherstel heeft de nota inmiddels besproken. CDA- raadslid (en agrariër) Cees Hin is aan gewezen als bemiddelaar tussen de stichting, de gemeente en de eigenaren. Nieuwjaarsnacht kende op Texel een rustig verloop. De politie hoefde slechts éénmaal handelend op te tre den, en dat had niet eens met vuur werk, baldadigheid of dronkenschap te maken. Op nieuwjaarsdag trad de politie éénmaal handelend op ten op zichte van jongens die, ook na her haalde waarschuwing, vuurwerk bleven afsteken. In het centrum van Den Burg werden van twee 17-jarige jongens negen pakken zware don derslagen in beslag genomen. De jon- gens kregen tevens een proces verbaal. De vraag of verhoging van de subsi die van 60 naar 70 procent voldoen de zal zijn om de boeren te bewegen de boeten te laten restaureren werd door een aantal commissieleden be twijfeld. Jaap Vlaming (Groen Links) vroeg zich af wat voor agrariërs aan vaardbaar is'als ze zelf geen belang meer bij de boeten hebben. Hij sprak de hoop uit datzij het nu geldende al gemeen belang hoog achten. Beloning Gerard v.d. Kooi (PvdA) deed een voorstel om op alle Texelse boeten die goed zijn onderhouden een „on derhoudsbeloning" te zetten. Voor tuinwallen is er volgens het PvdA- raadslid een vergelijkbare regeling. Eens per jaar moet een inspectie uit wijzen of het onderhoud in orde is. Als de boet in goede staat verkeert, kan de gemeente dit waarderen door schenking van een geldbedrag. Van der Kooi noemde een bedrag van De groen/zwarte vlag van het rouw centrum is na te zijn weggenomen, weer terug op de plaats van bestem ming. Kort na de vermissing werd de eigenaar van het rouwcentrum in een openbare gelegenheid aangesproken door een Texelaar die de wens uitte graag in een groen/zwarte vlag te worden opgebaard. De eigenaar van het rouwcentrum, die nog met niemand over de gesto len vlag had gesproken, kreeg arg waan en wendde zich tot de politie. Tegenover de politie erkende de Texe laar de bewuste vlag in zijn bezit te hebben. Hij zei hem op straat te heb ben gevonden. In het artikel over vakantiereizen van het Rode Kruis in de Texelse Courant van vrijdag j.l. is helaas een zetfout geslopen. Het juiste telefoonnummer van mevrouw Swennen is 12123. De verkenners van Scouting Texel hielden van 27 tot 30 december een poolexpeditie. Het thema was het zoeken van een sateliet. Via allerlei opdrachten kwam de verkenners uit eindelijk in Den Helder terecht, waar contact werd gemaakt met de ver kenners van de Helderse Scouting. Donderdagavond verzamelden de ver kenners zich bij hun gebouw aan de Batrixlaan, waar de deelnemers wer den verdeeld in groepjes van drie en waar de bagage werd gecontroleerd. Alleen wat écht nodig was, werd meegenomen. Via opdrachten kwa men de verkenners uiteindelijk bij de boot terecht, waarna de oversteek werd gemaakt. Ook in Den Helder moesten diverse opdrachten worden uitgevoerd. Tenslotte belandden de Texelaars in fort Dirksz Admiraal, waar werd overnacht in het clubge bouw van de Helderse Scouting. De volgende morgen gingen de verken ners eerst zwemmen, om vervolgens verder te zoeken naar de lan dingsplaats van de sateliet. In de stromende regen ging het voort. He laas bleken er enkele problemen te zijn met de sateliet, zodat de tocht vervolgens leidde naar de noodlandings-plaats. De tocht voerde naar de Donkere Duinen, maar inmid dels was elders een landingsplaats gesignaleerd, dus moest weer verder worden gezocht. Uiteindelijk kwamen de verkenners terecht bij de etensplaats, waar zij zelf hun maaltijd moesten bereiden. Na het volgen van de opgaven, kwamen zij tenslotte Het college van B en W denkt dat op Texel nog wel mogelijkheden zijn voor het plaatsen van enige wind molens aan de oostkant van het eiland. Deze mening is een reactie op een beleidsnota van de provincie, waarin de plaatsingsmogelijkheden voor Noordholland worden bekeken. Het rijk heeft bedacht dat in het jaar 2000 over heel Nederland 1000 me- gaWatt aan windenergievermogen moet zijn. Noordholland moet daar van 250 mW voor z'n rekening ne men. Het is logisch dat het voor Texel om niet meer vermogen zal gaan dan waar behoefte aan is op het eiland. Volgend jaar worden door het PEN bij Oudeschild vier molens geplaatst met een totaal vermogen van één mW. Dat dekt zo'n 25 procent van de Texelse energiebehoefte. De provincie heeft een beleidsnota gemaakt, waarin een globale verken ning van de plaatsingsmogelijkheden in Noordholland staat. Ten aanzien van Texel wordt een terughoudend beleid gevoerd. Er is bepaald dat de windturbines niet mogen worden geplaatst in na tionale parken, natuur- en relatienota- gebieden, stiltegebieden, aaneengesloten woonbebouwing, ver- blijfsrecreatie en vogelgebieden. Hier door blijft voor Texel weinig ruimte over waar wél windmolens mogen worden geplaatst. Scenario's De provincie heeft twee „scenario's" gemaakt voor het eiland, waardoor er beperkte mogelijkheden tot plaatsing zijn. Men wil echter pas in een later stadium met de gemeente praten over de uitwerking van de mogelijk heden in deze gebieden. Op de nota die nu is gemaakt kan de gemeente niet inspreken. Het college is het daarmee niet eens. Jim Ie Roux van de afdeling Ruimte lijke Ordening legt het uit: „De pro vincie doet nu al uitspraken over waar wij wel en geen molens mogen zetten en daar zouden wij niet over mee mogen praten....dat is een vreemde gang van zaken. Het gaat er niet om dat we het misschien niet eens zijn met de conclusies van de provincie, maar dat we er niet met ze over kunnen discussiëren." Het colle ge zal een brief naar de provincie sturen waarin deze zaak wordt aan gekaart. f750,- als voorbeeld. Cor Kuip (Texels Belang) en Gelein Jansen (CDA) zei den wel iets in dit voorstel te zien. Erna Eelman-v.d. Kooi (VVD) zei het echter te vrijblijvend te vinden. Na uitkering van een eventueel bedrag is er geen daadwerkelijke onder houdsplicht. Wethouder Barendregt zei toe het plan in b en w te bespreken. Gelein Jansen drong er op aan bij het bekijken van de boeten ook naar verscheidenheid en aantal te kijken. „Vanaf bepaalde uitkijkpunten is de combinatie van de boeten met elkaar ook waardevol." Van der Kooi vroeg bij eventueel ver plaatsen van de boeten aandacht voor de juiste maten en verhoudingen bij wederopbouw. Ook komt het vol gens hem voor dat boeten de ver keerde kant opstaan. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) waarschuwde ervoor dat uitbetaling van Rijksmonumenten lang kan du ren. Zij is bang dat de maatregelen in de nota de agrariërs niet voldoende stimuleren om de boeten te laten restaureren. Volgens Barendregt zal de praktijk moeten uitwijzen of 70 procent subsidie voldoende is. De Zonnebloem afdeling Texel houdt zaterdagmiddag 19 januari een feest middag in de Burgemeester De Ko ninghal. Daar zullen internationale sterren als Eddy Christiani en May- wood optreden, ledereen die boven de 65 jaar is kan kaarten halen a 75,- of zich opgeven bij Ans Gieles, Bern- hardlaan 36, telefoon 13259 of 15784. Wie nog kerstkaarten en postzegels over heeft, moet deze niet weggooi en. De Zonnebloem spaart ze (geen dubbele kaarten). Ze kunnen worden afgegeven bij Fr. van der Werf aan de Binnenburg of bij Bernhardlaan 36. De politie is te hulp geroepen om «en uit de wei gebroken koe weer op haar plaats terug te brengen. Het dier liep donderdagavond om elf uur 's avonds over de Ruyslaan in De Koog en bleek niet van zins de pas verwor ven vrijheid zonder meer op te geven. De politie lichtte daarom de eigenaar van zijn bed, waarna met vereende krachten de koe weer naar de wei werd gedreven. In het ingezonden stuk van Alfons Boom in de vorige krant stonden een groot aantal zetfouten. Hierdoor werd de indruk gewekt dat de briefschrij ver de Nederlandse taal slecht be heerst. Dat is echter in het geheel niet het geval. Boom leverde zijn stuk correct in, maar bij het zetten en cor rigeren van de tekst zijn door ons fouten gemaakt, waarvoor onze excu ses. - Red. 6r*»*« v»n ieten Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Burgerhout straat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van ab.s. Dur- perhonk. Men wordt verzocht het pa pier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de pol der papier opgehaald door de Strijbos- school van 13.00 tot 15.00 uur. In een winkel in Den Burg troffen we deze fraaie week-kalender, uitgegeven door uitgeverij La Rivière en Voorhoe ve uit Kampen. De foto's werden ge maakt door Jan Vermeer. Texel komt twee keer op de kalender voor, bij week 9 en bij week 50. Jammer van dat onjuiste onderschrift. 't Is geen skéépeboer op klompen In gezelschap van een ram Ook geen stoere ruige visser Menig burger schrok zich lam 't Zijn drie naakt gebogen lijnen Roestvrij staal van kwaliteit Naar men zegt een zuiver kunstwerk Passend in onz' eigen tijd Hoe ter wereld, denken velen Bestempelt men zoiets tot kunst Maar zo begaafd zijn er maar weinig Zo onderlegd zijn is een gunst Maar voor de niet zo ingewijden Gaat het echt boven de pet En zij uiten dan hun wrevel Mondeling, of op papier gezet Eén ding is mooi meegenomen Roesten doet het kunststuk nooit Dus voor vele, vele jaren Blijft het plein er mee getooid 't Worden zo misschien wel eeuwen Dat het daar te pronken staat Hoe klein is dan per jaar gerekend Dat zo'n kunstwerk kosten gaat Investeren is vooruitzien Ook in kunst en in cultuur Waarde stijgt steeds met de jaren En dan is het nooit te duur En eens wordt het dan na eeuwen Gekoesterd als een monument Dat getuigt van helder inzicht En van wijsheid ongekend En mocht soms de tijd verslechteren De nood ons teist'ren allemaal Dan hebben wij bij grote krapte Altijd nog wat roestvrij staal C. Terpstra Den Burg weer op het eiland aan, waar zij voor de nacht een bivak moesten opslaan. De volgende morgen vervolgden zij hun tocht, 's Middags bereidden zij zelf hun brood boven een vuur om vervolgens per mobilofoon naar de sateliet te worden geleid. De sateliet bleek achter een boerderij te liggen, waar tevens een jachtvere- niging actief was. Deze had speciaal voor de verkenners enige konijnen geschoten, die de deelnemers gevild en wel mee kregen. Per motorfiets werden de verkenners naar hun slaapplaats gebracht. Daar werden de konijnen gebraden en opgegeten, waarna de avond rustig werd doorge bracht met spelletjes en een video film. De volgende morgen werd alles weer ingepakt en keerden de deelne mers huiswaarts. ■'ONDAG FEBRUARI - MAART 1991 WEEK 9 i fMAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG i

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5