Jazzdansen, een manier van leven Je moet er een soort van exhibitionisme voor hebben Dr. Peter de Wilde werd bijzonder hoogleraar ff ff Nieuwe leiding jazz gymnastiek Zaalvoetbalprogramma Zaalvoetbaltoernooi Tebo-Jelleboog Veel publiek bij zaalvoetbaltoernooi Flinke belangstelling voor dam-en schaaktoernooi Stand en programma dartcompetitie Receptie SVO Basketball DONDERDAG 3 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ruim twaalfenhalf jaar was ze het „gezicht" van het jazzdansen op Texel. Maar Ina Platte heeft er een punt achter gezet. Mijn li chaam wil niet meer", legt ze uit, met spijt in haar stem. Ze vindt het moeilijk om haar werk neer te leggen. Jazzdansen is geen vak, maar een manier van leven. Dat moet ik nu loslaten en het valt niet mee om dat de accepteren." Ina Platte gaf, toen ze nog Ina Boon heette, gymnastiekles. Na een perio de van trouwen, huis inrichten en kinderen krijgen wilde ze het lesge ven weer oppakken. Op Texel was toendertijd Ivonne Keuniger begonnen met het geven van jazzgymnastiek. Zij verhuisde naar de overkant en Ina nam haar plaats in. ,,lk was daarvoor ook altijd bezig met oefeningen op muziek." Ze volgde cursussen bij de KNGB (Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond) om de papieren voor docente jazzgymnastiek te halen. „Zelf spre ken we liever over jazzdans. Het einddoel is namelijk dansen." Dansen kan iedereen, vindt Ina. Het is fraai gezegd de allerindividueelste expressie is van een allerindividu eelste emotie. Jazzdans kenmerkt zich door een veelheid aan stijlen. Jazz is zelf ook een veelomvattend begrip, waarin al lerlei muziekstromingen zijn onder te brengen. „De geschiedenis van de dans is helemaal verweven met de muziek. Er is een breed scala aan mogelijkheden. Dat is het leuke van jazzdansen: alles kan." Pantomime In de loop der jaren heeft Ina veel geëxperimenteerd met verschillende dans- en muzieksoorten. „Je pikt er gens iets op en dat ga je proberen. En ik had gelukkig zeer verschillende lesgroepen, dus er was er altijd wel eentje gek genoeg voor iets aparts. Electric Boogie bijvoorbeeld. Dat is puur pantomime. Daar heb ik ook les sen in gehad en er zitten bewegingen in die terugkomen in het dansen." Het jazzdansen heeft op Texel een grote vlucht genomen en Ina Platte stond aan de basis van deze ontwik keling. Van drie uurtjes toen ze net begon, groeide het aantal lessen tot tien uur met zo'n tweehonderd men sen in totaal! Het niveau van de Texelse dansers is hoog. Ina: „Ik denk inderdaad dat we aan de overkant een behoorlijke naam hebben. Je kunt zover komen als je mensen hebt die ook hun gren zen willen verleggen. Ik heb die wil zelf ook altijd gehad, maar de ene keer lukt het beter dan de andere. Maar het blijft verenigingsleven. De professionele dansers hebben nog nooit van Texel gehoord hoor...." Het jazzdansen kent geen wedstrijde lement. Dat is bewust weggelaten, legt Ina uit. „Dan zou je bepaalde normen moeten stellen en dat be perkt je vrijheid van choreografie." Wel werd regelmatig meegedaan aan zogenaamde „Demogyades", de- monstratiedagen, waar verschillende jazzgroepen uit den lande optredens verzorgden. „Het is een soort erken ning als je daar het onderwerp van Ina Platte,.lk probeer nu maar veel naar klassieke muziek te luisteren... gesprek bent. We zijn drie keer uitge nodigd voor de landelijke demogyade. Dat is groots hoor." Vaak wordt voor optredens van de jazzdansers een sporthal omgetoverd tot een theater. De landelijke demo gyades worden in het Congresge bouw van Den Haag gehouden. „Dan ben je ineens echt artiest. Daar is een enorm toneel en een artiesten foyer en je verdwaalt in die catacom ben...." Volgens Ina is het enthousiasme en de inzet van de dansers en de leiding van doorslaggevend belang voor het slagen van een optreden, „Het blijven natuurlijk amateurs, maar het gaat om de uitstraling die iets mee krijgt. Lang niet iedereen is perfect, maar het maakt niet uit hoe je bent en wat voor figuur je hebt, als je die uit straling maar hebt. Je moet een be paald soort exhibitionisme hebben voor jazzdans. Maar dat geldt ook voor toneelspelers. Eigenlijk is dansen een vorm van arrogantie, je moet zelfbewustzijn uitstralen." Veel gevoel Ina denkt („mijn zeer persoonlijke mening hoor") dat het professionele wereldje soms niet tegen het enthou siasme van de amateurs op kan. „Er moet namelijk een vonk overspringen. Het is eigenlijk net als met muziek. Soms hangt iets er net tegenaan, maar dan komt het uit z'n tenen, met heel veel gevoel. Bette Midler bijvoorbeeld. Dan denk ik: die wil ik zién. Ze is helemaal niet mooi, maar ze heeft dat pure hè, uit haar hart vandaan. En dat raakt meer dan dat technisch perfecte" Texelaars laten zich niet zo makkelijk gaan. Of, zoals Ina het zegt, ze heb ben wel eens moeite met het uittrek ken van de grote trui. „Maar dat is erg leeftijdgebonden. En er zijn na tuurlijk uitzonderingen. Toen in den lande blote pakjes doodnormaal wer den, moest ik ze er echt in lullen. Ik doe niet mee met de mode, maar bij het jazzdansen is je lijf je uitdruk kingsmogelijkheid en je kén dat niet verhullen omdat je niet durft." De choreografieën van de jazzdansen werden altijd door Ina zelf gemaakt. Ze vertelt hoe die tot stand kwamen „Door te luisteren, luisteren en nog een luisteren. Het is een ziekte. Ik kan niet eens meer normaal naar een plaat luisteren. En de bewegingen die ik erbij bedenk onthoud ik. Ik heb wel eens wat opgeschreven, maar ik begrijp dan later niet meer wat ik er toen mee bedoelde. Het is trouwens niet alleen de dans zelf waar je mu ziek en bewegingen voor moet be denken, het zijn ook alle oefeningen die je in een les doet." Tijdelijk? Het besluit om te stoppen met dat gene wat haar leven grotendeels be heerste, kwam niet snel tot stand Eind '89 kreeg Ina lichamelijke klach ten. Ze stopte met lesgeven. Tijdelijk, dacht ze, maar dat liep anders af. „Zelfs na een hele tijd rust was het niet veel beter. En dan begint het pas langzaam te dagen dat het niet meer kan. Het is over. Ik denk dat ik al te ver ben doorgegaan. Het is natuurlijk een zwaar vak. Ik wflde helemaal niet stoppen, maar mijn lichaam gaf het aan." Accepteren kan ze dit eigenlijk nog niet. Ze mist het contact met de mensen en is in haar hart nog steeds bezig met het werk, vooral als ze een aansprekend stuk muziek hoort. „Ik probeer, tot groot verdriet van mijn dochters, veel naar klassieke muziek te luisteren. Dan hoef ik niet, weet je. Maar ik hoop dat mijn lichaam het toelaat dat ik in de toekomst zelf met het „ouwe-wijven uurtje" kan meedansen...." Na een jaar waarin de afdeling jazz gymnastiek draaiende werd gehou den door invalsters heeft de MST nu voor deze afdeling een nieuwe do cente aangetrokken. Yvonne Bruming zal deze taak op zich gaan nemen. In verband met haar werkzaamheden bij de afdeling gymnastiek is het nodig per 1 januari een roosterwijziging door te voeren. Dit werd mogelijk gemaakt door de medewerking van de afdelingen kara te en tafeltennis. Maandag: jazz-gym: 17.00-18.00 uur jeugd 7-10 jaar 18.00-19.00 uur jeugd 10-12 jaar 19.00-20.00 uur dames 14-18 jaar Dinsdag: karate: 17,30-18.30 uur conditietraining Woensdag: jazz-gym: 19.15-20.15 uur jeugd 12-14 jaar 20.15-21;15 uur dames beginners 21.15-22.15 uur dames gevorderden Donderdag: tafeltennis: 18.30-19.45 uur jeugd 19.45-21.30 uur senioren Vrijdag: karate: 17.00-18.15 uur beginners 18.15-19.30 uur gevorderden Komende zondag is de eerste van vier zondagen waarop in de win terstop wordt gezaalvoetbald. De eer ste zondag staat in het teken van bekerwedstrijden. Vrijdag 4 januari: 17.00 u. Casino 5-Casino 4 (J) 17.345 u. Gamma 3-Gamma 2 18.35 u. Klif 2-De Koog 2 19.25 u. Mantje-Texel 20.15 u. Casino-Gamma 21.05 u. Jelleboog-De Krim 21.55 u. De Krim 2-De Koog 22.45 u. Klif-De Koog Zaaldienst: Oosterend Zondag 6 januari: 12.30 u. De koog 2-Klif 4 13.20 u. Texel 2-RAB 14.15 u. De Krim 2-Klif 3 15.05 u. ZDH 3-0osterend 3 16.00 u. Klif 2-Gamma 2 Zaaldienst: Klif Maandag 7 januari: 17.15 u. De Krim-Oosterend 3 18.05 u. Selectie Zaavoetbalvereniging Jelleboog houdt op zaterdag haar jaarlijkse zaalvoet- baltoernooi. Het toernoooi wordt gesponsord door de discotheek Jelle boog en bouwbedrijf TEBO. Aanvang is 15.40 uur en de finale eindigt om streeks 22.00 Uur. Er wordt gespeeld in twee poules van elk vier teams. Deelnemende teams zijn: Sport Peti uit Eindhoven, Pikantje, Gamma, Texel, Oosterend, Mantje, Texel Old All Stars en Jelleboog. S.V. Texel heeft afgelopen zondag een zowel enerverend als gezellig toernooi georganiseerd, gesponsord door Zorba de Griek. Gedurende de gehele dag waren vele leuke wedstrijden met knappe staal tjes zaalvoetbaltechniek onder goede publieke belangstelling te zien. De meest felle en spannende wedstrij den werden gespeeld tijdens de plaatsingswedstrijden in de late na middag De finales werden allemaal gekenmerkt door stijve spieren en vermoeidheid. Een woord van dank mag uitgaan naar de scheidsrechters B. Heerschap, P. van Putten, Th. Hou terman en D Eelman voor hun kundi ge leiding. De einduitslag is 1. Café de Kuip: 2. Odeklonje (Den Helder) en 3. Zorba de Griek. f! ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Schaakclub En Passant en Damclub Oosterend hielden op zaterdagmid dag 29 december in de Witte burcht het traditionele oudejaarstoernooi dat met 44 deelnemers (36 schakers en 8 dammers) een flinke bealngstel- ling genoot. De achtkamp van de dammers werd een gedeelde zege voor Viktor Vos kuil en Harry van de Wetering die beiden tien punten uit zeven partijen scoorden. De schakers werden naar speelsterkte ingedeeld in zes groepen van zes waaronder één groep met jeugdspelers. De zeskamp werd ge wonnen door Jan Willem Bakker met vier punten uit vijf partijen, waarmee hij een half puntje meer bijeen speel de dan Alfonds van Heerwaarden, die tweede werd. Sjoerd Oosterhof en Gerbrand Zoetelief deelden met drie punten de derde plaats. Dikwijls be horen voormalige En Passant top- spelers tot het deelnemersveld in de hoofdgroep, maar dit jaar waren zij niet van de partij, zodat de Texelse kampioen Jaap Dros met zijn maxi male score deze groep op zijn naam schreef, terwijl zijn broer Erik even eens met een honderd procent-score groep 2 won. In groep drie finishte Martien Witte, Thijs Witte en Bahman Rahmani met drie punten uit vijf par tijen bovenaan, terwijl in groep vier Taeke van Lingen met vier uit vijf de sterkste bleek. Wim Huseboom won in groep vijf met eveneens vier uit vijf. Uitslagen oudejaarstoernooi: Dammen: 1./2. V. Voskuil/H. van der Wetering 10 pnt. De wedstrijden voor a.s. vrijdag: Pilaar 1-Pilaar 2 Zwaan 1-'t Cafeetje Slock 2-De Kuip Dikke Mik-Slock 1 De stand per 1 januari 1991: Pilaar 1 5-12; Slock 1 4-11, slock 2 4-8, 't Ca feetje 6-8; Zwaan 1 5-6; Zwaan 2 6-4; Dikke Mik 7-2 De Kuip 6-1; 2 punten in min dering) uit 7, 3. J. Pronk 9 pnt 4 G Vlaming 8 pnt., 5 A. Bruijn 7 pnt.; 6 L. Boonman 6 pnt.; 7 W Timmer 5 pnt.; 8. N. Huisman 1 pnt Schaken: Groep 1: 1. J. Dros 5 uit 5, .2. K.J den Haan 3'/j pnt; 3. R. Bakker 2'/i pnt; 4 R. Vittali 5/6 A. Terpstra, P. Cornelisse 1 pnt.; Groep 2: 1. E. Dros 5 uit 5; 2/3 G Zoetelief/A.C Bakker 3 pnt.; 4 S Waayer 2 pnt.; 5/6 W. Hoek- man/R. Riegman 1 pnt. Groep 3: 1/2/3. M. Witte/T. Witte/B Rahmani 3 pnt; 4/5/6. C van Heerwaarden/F van Tatenhoven/M Birkenha- ger 2 pnt; Groep 4: 1 T. van Lingen 4 pnt uit 5 2. H. Tuinema 3'/* pnt; 3/4/5 M. P. Bak- ker/D. Hoekman/K. Bruinmg 2 pnt; 6 K. Bak ker 1'/j pnt; Groep 5: 1. W. Hulseboom 4 uit 5; 2. H. Assan 3Vi pnt. 3. H.J. Ramaker 3 pnt; 4 W. van de Rijke 2 Va pnt, 5/6 P. de Vries/A. Timmer 1 pntJeugdgroep; 1. J. W. Bakker 4 uit 5; 2. A. van Heerwaarden 3V* pnt; 3/4. S. Oosterhof/G. Zoetelief 3 pnt; 5. G. Waverijn Zi pnt; 6. E. Bakker 0 pnt. Vrijdag 4 januari speelt J. Dros om 20.00 uur een simultaan in Happy Days. SV Oosterend houdt zaterdag van 16.00 tot 18.00 uur een nieuwjaars receptie in de kantine. Voorafgaand (aanvang 14.00 uur) wordt een ludie ke wedstrijd gespeeld tussen A- junioren, leiding en bestuursleden. Tij dens deze wedstrijd zal een bijzonde re stunt plaatsvinden. De aard ervan is nog een verrassing. Vrijdag 21 december begon de twee de helft van de eilandcompetitie bas ketball. De eerste wedstrijd ging tussen Veenbaas en Hema. Veenbaas kon in het begin van de wedstrijd de tegenstander aardig bijhouden, maar moest later toch een paar puntjes la ten schieten. De eindstand gaf maar drie punten verschil in het voordeel van Hema. De tweede wedstrijd ging tussen Ta- siel en Gollards. Gollards kon niet meekomen in het goede spel van Ta- siel, waar vooral Jesse Helder goed op dreef was. Gollards had genoeg kansen, maar wist niet te scoren. De laatste wedstrijd ging tussen Dikke Mik en Sportshop. Al snel werd dui delijk dat Dikke Mik veel sterker was, wat zich in de einduitslag deed merken. Uitslagen: Veenbaas - Hema 23-26 Tasiel - Gollards 23-5 Dikke Mik - Sportshop 37-14 Dr. P.A.W.J. de Wilde is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de mariene zoölogie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Als zodanig neemt hij de plaats in van de vorig jaar overleden prof dr Jenne Zijlstra. De bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee werkzame Peter de Wilde werd in 1933 in Heemskerk geboren, groeide op in Beverwijk en studeerde biologie (eerst plantkunde, later dierkunde) aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Toen hij was afgestudeerd woonde en werkte hij drie jaar op Curacao, waar hij was verbonden aan het Caraibisch Marien Biologisch Instituut („Carmabi") en een dissertatie schreef over landkrab ben. Hij stapte toen definitief over op mariene (zee)biologie en kwam te recht bij het Zoölogisch Station in Den Helder, het latere Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee. Met het NIOZ verhuisde De Wilde in 1968 naar Texel, waar hij zijn intrek nam in de grotendeels door hemzelf ge restaureerde boerderij Ouwe Kamp aan de Hoornderweg. Wat hem be treft blijft dat zo, want hij en zijn echtgenote voelen zich op Texel bij zonder thuis. Dat geldt overigens ook voor veel andere NlOZ-collega's. Het werd als een opvallend verschijnsel gesignaleerd door experts die enkele jaren geleden een onderzoek instel den naar de kwaliteit en de efficiency van het wetenschappelijke werk dat in het NIOZ wordt verricht. Dat'on derzoek viel voor het NIOZ bijzonder goed uit, maar de „honkvastheid" van een belangrijke groep weten schappers werd toch bedenkelijk ge vonden. Over het algemeen werd het beter gevonden dat de biologen af en toe eens ergens anders gaan werken. Dat is verfrissend en inspirerend. Erkenning Peter de Wilde is een nuchter per soon, die niet erg gesteld is op publi citeit. Maar hij wil wel toegeven dat Prof. dr Peter de Wilde hij zijn benoeming tot bijzonder hoog leraar als een eer beschouwd. „Ik zie het als een beloning voor het werk dat ik tot dusver heb gedaan en daar kan ik natuurlijk alleen maar blij mee zijn, hoewel het veel extra werk met zich meebrengt". Dat werk is wel een uitdaging want het heeft rechtstreeks te maken met het proces dat erop is gericht om in Nederland een hoogwaardige oplei ding voor oceanografen tot stand te brengen. De Groninger Universiteit en het NIOZ zijn de belangrijkste part ners in dit „Centrum voor mariene biologie" en hebben daartoe in 1986 een convenant gesloten. In het kader daarvan moet het NIOZ niet alleen een hoogleraar mariene zoölogie (De Wilde) leveren maar ook een nog aan te wijzen hoogleraar algemene ocea- nologie. De Wilde zal in Groningen aan onge veer 40 doctorandussen die zich in zeeonderzoek willen bekwamen, ken nis bijbrengen op het gebied van grootschalig onderzoek van ecosyste men, zoals die van de Waddenzee, Noordzee, open oceaan, arctische en tropische wateren. Naast het geven van college's op dat gebied, zal hij studenten adviseren en begeleiden. Een andere NlOZ-inbreng in het sa menwerkingsverband bestaat uit de door Joop Rommets en Bouwe Kui pers gecoördineerde cursussen over physica en chemie van de zee en biologie/praktijkonderzoek. Veelzijdig Dat men De Wilde geschikt achtte voor de hoogleraarsfunctie heeft on getwijfeld te maken met zijn veelzijdi ge ervaring op het gebied van zeeonderzoek. Hij is met de meest uiteenlopende projecten bezig ge weest en ook bij de ontwikkeling van de techniek die daarvoor nodig is. Een voorbeeld is zijn betrokkenheid bij het ontwikkelen van de „bentic lander", een apparaat waarmee tot diepten van zo'n 6000 meter monsters worden genomen, foto's worden gemaakt en allerlei metingen worden verricht. De bentic lander wordt niet aan een kabel neergelaten maar los in het water gegooid, waar na het in anderhalf uur de bodem van de diepzee bereikt en daar auto matisch aan het werk gaat. Om het apparaat weer te kunnen oppikken wordt een akoestisch signaal met een bepaalde frequentie uitgezonden. De bentic lander reageert daarop door metalen gewichten af te stoten, en drijft dan vanzelf naar de opper vlakte. De Wilde is opgetogen over het enthousiasme en vindingrijkheid van de NlOZ-technici die hem bij het bedenken en het vervaardigen van het apparaat (dat ca f400.000,- heeft gekost) ter zijde hebben gestaan. Mesocosms De Wilde is ook doende geweest rqet „mesocosms", experimentele eco systemen. Daarbij wordt niet één plant of dier onderzocht, maar wordt het hele systeem waarin het leeft naar het laboratorium overgebracht of daar nagemaakt. Zonder storingen kunnen dan organismen en de wijze waarop zij elkaar beïnvloeden, wor den bestudeerd, in het bijzonder hun reactie op (bijvoorbeeld) allerlei vor men van vervuiling. Een voorbeeld van zo'n „mesocosm" is een stuk waddenzee dat NIOZ en RIN in 't Horntje hebben aangelegd om de ef fecten van olieverontreiniging en bestrijdingsmiddelen te bekijken. Ook een stuk open Noordzee hebben de onderzoekers drie jaar geleden op een dergelijke manier binnen de poor ten gehaald. Dat werd een succes want het bleek op deze wijze goed mogelijk om de effekten van be mestende stoffen op de organismen te bestuderen. Hoewel de onder zoeksresultaten nog moeten worden uitgewerkt geeft De Wilde als voorlo pige conclusie dat de huidige be mesting („eutrofiëring") van de Noordzee de grenzen heeft bereikt van wat de bodem nog kan verwer ken. De toekomst van het zeeonderzoek ziet er florissant uit. De regering vindt dat Nederland op dat gebied in ternationaal een belangrijke en liefst leidende rol moet spelen. Deze tak van wetenschap wordt gerekend tot de „big sciences" net als het ruimte onderzoek en het fundamenteel on derzoek der materie. De Wilde: „Dat betekent dat de NIOZ en de samen werkingsverbanden die dit instituut aangaat, kunnen blijven rekenen op behoorlijke financiële steun, al zou den we zelf natuurlijk graag nóg meer hebben". Er wordt scherp op toegezien dat het geld goed wordt besteed. Het NIOZ, dat enige tijd geleden onder de „pa raplu" werd gebracht van de Neder landse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), kan rekenen op regelmatig bezoek van experts, die erop toezien dat het onderzoek inderdaad op het beoogde~ wereldniveau plaatsvindt. De eerste rapporten waren overigens gunstig. Peter de Wilde deelt volmondig de zorg over het leefmilieu van de aarde. Acties die zijn gericht op de redding van het milieu, kunnen rekenen op zijn steun. Er gaat volgens hem ech ter niets boven objectieve, harde we tenschappelijke gegevens, want die overtuigen meer dan argumenten die door persoonlijke of politieke motie ven zijn gekleurd. Het zeeonderzoek draagt veel van die gegevens aan. De Wilde: „Ik ben blij dat ik daarbij een rol mag spelen".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7