Cjrocn cZwartsJ'exeh in het „Mijn vader weet niet dat ik besta" Extra medewerker voor buitendienst gemeente? Bunkers en motor bij kazerne blootgelegd Opzichter voor begeleiding Karen op zoek naar „Hans uit Hannover" PAVAROTTI in CONCERT Kaarten galaconcert K.M.K. uitverkocht Wijziging tips Texeltoerist Veelbelovend programma winterkoeienshow -veiling Langere termijn inspraak met oog op feestdagen? Aanrijding 1 september 1991 AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010 - 4595860 wBezoek Chileense ambassadeur: expositie Welboren in Santiago? Echtpaar Gonzales ziet zusterhand wel zitten S4 Texelse kotter verkocht aan Engelse rederij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.547 DINSDAG 15 JANUARI 1991 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. „Ik wil weten hoe hij eruit ziet, wat hij doet, wat hij kan en of ik op hem lijk. Het liefst zou ik hem ontmoeten, maar als hij dat niet wil, zal ik dat respecteren en hem niet lastig vallen". Zo praat Karen Honing (26) uit Amersfoort over de onbekende man die haar in augustus 1963 op Texel heeft verwekt en sindsdien spoorloos is. Hoewel het overdreven is om van een obsessie te spreken, houdt haar onbekende afkomst haar sinds enkele jaren hevig bezig. ,,lk denk er vaak aan. Ik hoop intens dat er Texe laars zijn die mijn vader hebben gekend of aanwijzingen kunnen geven zodat ik hem kan opsporen". Karen deed een beroep op de VVV en de Texelse Courant, met medewe ten en medewerking van haar moe der. Ze heeft er geen bezwaar tegen dat zij met naam en toenaam in de krant wordt genoemd. Haar moeder wil liever met een pseudoniem wor den aangeduid: Marga. Verder is af gesproken dat tips inzake de identiteit van Karen's onbekende va der niet alleen kunnen worden door gegeven aan Karen zelf, maar ook aan de redactie van de krant die er zodanig mee zal omgaan dat de va der niet tegen zijn zin met zijn onbe kende dochter zal worden geconfronteerd. Vakantiebaan Marga (die in 1963 net haar mavodi ploma had behaald en naar een vor mingsklas zou gaan) kwam als 17-jarig meisje naar Texel om een sei zoen te helpen in het Koger filiaal van de modezaak van Moerbeek, toen gedreven door de familie Sok- Moerbeek. Het contact was ontstaan omdat Marga's vader in Amersfoort ook een zaak had. Hij kende Luit Sok omdat hij lid was van dezelfde in koopcombinatie. Marga logeerde bij de familie Sok in de Parkstraat in Den Burg en trok onder andere op met dochter Arien. Casino Het was een combinatie van werken en vakantie vieren, 's Avonds werd er regelmatig gestapt, waarbij dancing „Casino" in de Zwaanstraat de favo riete gelegenheid was. In augustus 1963 speelde daar een (waarschijnlijk naamloze) groep die bestond uit vijf tot acht Duitse stu denten, afkomstig uit Hannover. De toenmalige exploitant Luc Kellner uit Den Burg weet zich te herinneren dat het zeker geen beroepsmusici waren. De jongens vormden een ge legenheidscombinatie die een jazz achtig repertoir bracht. „Het was eigenlijk geen dansmuziek maar dat hinderde niet, want er werd in die tijd eigenlijk al niet echt meer ge danst. De groep trad de hele maand alle avonden op, behalve maandag. Ze deden het erg leuk en waren al gauw populair, vooral onder het jon ge Duitse publiek dat er graag voor naar Den Burg kwam. Hoe ik aan die groep gekomen ben, weet ik niet meer. De jongens zullen zichzelf wel aangeboden hebben, om op die ma nier hun vakantiegeld te verdienen. Voor mij was het in elk geval aan trekkelijk want ze waren niet duur". Winnetou Marga liet in Casino het oog vallen op de saxofonist-klarinettist van de groep. Het kan in eerste instantie ook andersom zijn geweest, dat weet ze niet meer. In elk geval was het een Na het succes van de videoband „Dorpsfilm Den Burg 1953" heeft de jubileumcommissie van het Koninklijk Texels Fanfarecorps voor de tweede j keer in de roos geschoten. Binnen enkele dagen na de aanvang van de kaartverkoop is het galacon cert van de Koninklijke Militaire Kapel op vrijdag 8 februari a.s. in de Burge- meester De Koninghal uitverkocht. Het heeft dus geen zin meer om Ze- gel Mannenmode of Welkonp om kaarten voor het concert te benade ren. Ook aan de zaal zullen op 8 fe bruari geen kaarten meer verkrijgbaar I zijn. Voor inlichtingen en/of vragen kan men terecht bij mevr. G. Moojen- Waaijer, telefoon 13082. Half maart zal het voorjaars nummer van Texeltoerist Maga zine verschijnen. Met uw medewerking hopen wij de va kantiegangers weer een zo compleet mogelijk, actueel bij gewerkt informatiepakket te kunnen aanbieden. Wie wijzi gingen of nieuwe vermeldingen heeft voor de rubriek „Tips", kan die nog tot en met aan staande donderdag aan deze krant doorgeven, telefoon 12741, of fax 14111. Gemeentewerken wil er een opzich ter bij voor de buitendienst. De ge meente voert een terughoudend beleid op gebied van uitbreiding van het ambtelijk apparaat. Toch wil het college dit voorstel honoreren. Fi nanciële consequentie: iets minder dan f60.000,- per jaar. Burgemeester Schipper legde gister avond in de raadscommissie voor al gemeen en organisatorisch beleid uit dat het college weliswaar geen voor stander is van uitbreiding van het personeelsbestand, maar dat de dien sten van de gemeente moeten aan sluiten bij de behoefte die er is. „Onze taken breiden uit. We moeten in bepaalde gevallen meer inhoud ge ven aan gemeentelijke activiteiten. En daarvoor is mankracht nodig", aldus Schipper, die meteen aankondigde dat het college in de toekomst mis schien wel vaker bij de raad zal aan kloppen voor het uitbreiden van het aantal gemeentelijke personeelsleden, als de situatie dat vereist. Voor de financiële dekking van de kosten zijn in het voorstel enige posten opgevoerd, zoals verhoging hondenbelasting voor 1991, hogere inkomsten van de passantenhaven, het vervallen van de promotiegelden voor het zwembad en de strandbe- waking bij paal 31 en 33. Groen licht Ate Rienstra van het CDA vertelde dat zijn fractie nog geen groen licht voor het voorstel wil geven. „Het lijkt erop alsof u overal geld vandaan hebt gesmokkeld." De CDA-er vroeg of het huidige personeel met enige bij scholing niet zover kan worden ge bracht dat men zelf meer verantwoordelijkheid kan dragen. De mening van Gré Zegers van de PvdA stond.hier lijnrecht tegenover. Zij juichte het idee toe. „Er blijft nu werk liggen, het wordt hoog tijd dat er iemand bij komt. Omscholing van huidige werknemers veroorzaakt al leen maar verschuiving van de pro blematiek." De financiële discussie schoof ze door naar de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid (FET), die volgende week donderdag wordt gehouden. Erna Eelman (VVD) is, net als het college, voorstander van een terug houdend personeelsbeleid. Ze wilde nog geen uitspraak doen over deze zaak en vroeg of is overwogen om taken af te stoten. „Ik kan geen knel punten ontdekken in de uitvoering van de werkzaamheden, dus ik ben Karen Honing,,lk ben benieuwd of ik op mijn vader lijk' vrij lange jongeman van een jaar of 23 met donkerblond haar, een ovaal gezicht en een forse neus. Marga vermoedt dat hij blauwe ogen had en meent zich ook te herinneren dat hij Winnetou werd genoemd. Zijn werke lijke naam kan Hans zijn geweest, maar ook daar steekt Marga de han den niet voor in het vuur. „Het kan best zijn dat ik het toen allemaal wel wist maar door alle negatieve dingen die nadien zijn gebeurd heb ik die ge schiedenis verdrongen en uit mijn ge dachten gezet". Ze heeft de Duitser meerdere keren ontmoet. Toen hij haar eens 's avonds naar haar logee radres bracht kwam van het een het ander. Marga, afkomstig uit een streng milieu en slecht voorgelicht, realiseerde zich niet wat er gebeurde, nog met van de urgentie overtuigd." Texelaar? Texels Belang-man Cor Kuip wilde weten of men niet beter kon uitkijken naar iemand met veel organisatori sche kennis, in plaats van alleen vak kennis. Hij hoopte dat bij een eventuele sollicitatieprocedure Texe laars voorrang zullen krijgen. „Als de taak van een gemeente wordt uitgebreid, dan heeft dat con sequenties voor de hoeveelheid per soneel", aldus Peter Bakker van Groen Links. Hij constateerde dat het ging om een functie met veel belang rijke beleidsprioriteiten, zoals milieu aangelegenheden en verkeersveilig heid. „Als je daaraan meer inhoud wil geven, dan moet je er wat voor over hebben." Hij kon zich echter ook niet erg vinden in de 'bijeenge schraapte' financiële dekking. Burgemeester Schipper legde uit dat over het lager leggen van de verant woordelijkheden binnen het college hevig is gediscussieerd. „De afdeling buitendienst heeft ons overtuigd dat dat niet kan. Het zou trouwens finan cieel niets uitmaken, want ook dan zouden we meer moeten gaan beta len." Het takenpakket van de gemeente is al eerder kritisch doorgelicht, maar dat leverde weinig op. Toch zal het in de toekomst weer gebeuren. „We moeten inderdaad de grootte van het apparaat afmeten aan het taakveld, maar dat moeten we wel steeds zeer kritisch bekijken." De financiële dis cussie wilde Schipper overlaten aan de raadscommissie FET. Piet Bolier, hoofd van de buiten dienst, was aanwezig voor het geven maar kreeg merkwaardig genoeg di rect daarop het gevoel dat ze zwan ger was. „Toen ik dat tegen hem zei, werd hij boos. Hij zei: je zegt wel dat het van mij is, maar je kunt met zo veel anderen op stap zijn geweest. Ik was daar erg kwaad over want het was echt de eerste keer. Ik heb hem toen ook niet meer gezien". Voor het zover was is Marga samen met haar Texelse vriendinnen uit die tijd ook nog eens overdag bij haar vakantieliefde op bezoek geweest. Dat was op camping „Kogerstrand" waar hij en zijn vrienden bivakkeer den in een grote legertent. Terug in Amersfoort bleek het voor gevoel juist te zijn geweest. Ze durf de haar ouders niets te vertellen. „Ik Lees verder pagina 2 van toelichting. Hij verklaarde dat het huidige takenpakket van een chef buitendienst te groot is voor één per soon. „We proberen nu al steeds ver antwoordelijkheden zo laag mogelijk te leggen, maar er zijn grenzen. Niet iedereen kan beslissingen nemen. Er wordt veel individueel of in zeer klei ne groepjes gewerkt. Daar moet één begeleider voor komen." Bolier vond het een compliment dat Erna Eelman tot nu toe niets had ge merkt van enige problemen bij de buitendienst, „Maar ik zou zeggen: kom een langswippen, dan vertel ik u alles." Hij legde uit dat er vooral op gebied van klachtenbehandeling en begeleiding van medewerkers nog wel wat aan schort. „De ontwikkelin gen op gebied van reiniging gaan zo hard, u wilt toch niet dat wij daar nog eens achteraan komen lopen?", aldus Bolier. Burgemeester Schipper voegde toe dat de buitendienst van de gemeente een voorpost is, waar de bevolking zich vaak tot wendt. „Het is goed als er één iemand is die kan worden aangesproken". Texels Belang, Groen Links en de PvdA gingen accoord met het voor stel, de VVD en het CDA hielden het nog in beraad. Na de vergadering van commissie FET zal dit onderwerp in de raad aan de orde komen. Vandaag loopt de inspraaktermijn voor de nota leefbaarheid en het ge wijzigde bestemmingsplan Den Burg centrum af. Veel te vroeg, vindt Cor Kuip van Texels Belang. „Wegens de feestdagen is de termijn om te rea geren, met name voor midden standsorganisaties, te kort." Burgemeester Schipper verklaarde in de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid dat hij ook zulke geluiden had gehoord. Voor beide onderwerpen geldt een in spraaktermijn van een maand. „Voor het bestemmingsplan is dit een wet telijk vastgestelde periode, waar niets aan is te veranderen. En wat betreft die leefbaarheidsnota wil ik eigenlijk niet langer wachten, anders wordt het te laat om er voor het seizoen nog iets mee te doen." De burgemeester verklaarde dat alle reacties die deze week nog binnenko men op de nota leefbaarheid zullen worden meegenomen. Op maandag 28 januari zal een hoorzitting worden gehouden over de nota, waarin alle bezwaarmakenden toelichting kunnen geven aan de commissieleden. Twee personenauto's liepen zondag flinke schade op bij een aanrijding nabij De Waal. De wagens waren op weg van Den Burg naar Oosterend en wilden allebei linksaf de Laag- waalderweg inslaan. Toen de voorste auto, eigendom van een 41-jarige in woonster van De Waal, stopte om een fietser voorrang te verlenen, reed de tweede auto, bestuurd door een 45-jarige inwoner van Den Burg, er tegenaan. Bij graafwerkzaamheden op de Joost Dourleinkazerne zijn restan ten van vooroorlogse bouwwer ken, vermoedelijk bunkers, gevonden. Ook werd een grote motor blootgelegd. Dit kan een oude generator zijn, maar ook een vliegtuigmotor, daar de kazerne in vroeger tijden een vliegkamp was. Aan het begin van de Tweede We reldoorlog, vlak voor de komst van de Duitsers, heeft de Nederlandse bemanning het kamp grondig ver nield, opdat de bezetters geen pro fijt van de aanwezige materialen en gebouwen zouden hebben. De Duitsers hebben de eerste tijd dan ook veel werk besteed aan het opknappen van de kazerne, waar bij veel kapotte restanten met zand zijn bedekt. Het huidige grond- en sloopwerk voor de bouw van het nieuwe hoofdgebouw van de mariniers wordt gedaan door aannemersbe drijf Van der Wal uit Den Helder.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1