Voorzichtige aftasting van (zuster)band met Paaseiland „Zo ver weg en toch een band zou heel leuk zijn" Bezoek Chilenen ontspannen verlopen: Binnenkort nieuws rond „jumilage" rhriller in studie Meeschrijven met Amnestygroep Texel Honderden fietsen werden „gemerkt" Ergerniswekkende zin uit bestemmingsplan Verkeerscontrole: 17 man op de bon Horloges ontvreemd Op Texel wonend Chileens echtpaar: tse%"d,?exn.r ons eiland 2a'ver JINSDAG 15 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Willem van der Vis Irl geeft ambassadeur Tapia Iml uitleg in het Maritiem- en Juttersmuseum. terwijl burgemeester Schipper toeluistert. IFoto Bert Koning) Chileense ambassadeur Jorge \ntonio Tapia Valdes komt terug om iet NIOZ nogmaals te bezoeken, lurgemeester Schipper brengt een lezoek aan de Chileense ambassade sn kunstenaar Niek Welboren krijgt jij zijn werkbezoek aan Paaseiland indersteuning op ambassadeursni veau Dit zijn de resultaten van het lezoek van de Chileense ambassa deur en zijn cultureel attaché Ana Maria Fernandez Parodi vrijdag aan rexel. In ontspannen sfeer verkenden iet Texelse gemeentebestuur en de Chileense afvaardiging de mogelijk- leden om de zusterhand tussen Paa seiland en Texel opnieuw inhoud te runnen geven. Jmdat Paaseiland te ver weg is om jijvoorbeeld groepen uit te wisselen, tullen de contacten op een andere nanier moeten verlopen. Voorlopig wordt een voorzichtige start gemaakt ■net uitwisseling van nadere informa- :ie. Wethouder Krijnen-Baijs ontvangt linnenkort nadere bijzonderheden iver Chili en Paaseiland. „Vooral op sultureel gebied. De ambassadeur vertelde ook van plan te zijn te zijner lijd hier op den duur een tentoonstel- ing te houden," aldus de wethouder. Het Chileense gezelschap (de ambas sadeur werd overigens vergezeld door tijn vrouw) werd ontvangen door xirgemeester Schipper en wethouder (rijnen-Baijs. Voorts waren kunste- laar Niek Welboren, Leendert Rogge veen en van de gemeente W. Stam sn I. Gonzalez-Lira aanwezig. Ma de kennismaking hield wethouder (rijnen-Baijs een verhandeling over Je Texelse cultuur, waarna ambassa- jeur Tapia het één en ander over Chili en Paaseiland vertelde. Hieruit bleek dat het toerisme op 'aaseiland niet te vergelijken is met iet toerisme op Texel. Het afgelopen aar schijnen er 4500 toeristen te zijn jeweest, waarmee de grens volgens je ambassadeur is bereikt. Het gros van detoeristen bezoekt het eiland rouwens maar voor een aantal uren, ils tussenstop tijdens een doorgaan- Je vliegroute over de Pacific, (ervolgens bekeek het gezelschap Jia's van Leendert Roggeveen uit Voorhout, een verre nazaat van Ja- tob Roggeveen, die Paaseiland in 1722 ontdekte. Leendert Roggeveen lezocht Paaseiland onlangs en maak- :e van dit bezoek een dia-serie. Wet- ïouder Krijnen toonde zich van de jeelden onder de indruk en is voor- lemens belangstellende Texelaars de jelegenheid te bieden de serie ook te >ekijken. „Misschien is EcoMare daar wel een geschikte plaats voor." Miek Welboren kreeg tijdens de lunch iet officiële besluit van b en w aan- jeboden, waarin hij voor maximaal 1000,- gemeentelijke financiële on- lersteuning krijgt voor zijn bezoek lan Paaseiland. De kunstenaar wordt verzocht voor dit bedrag een teke- ling van de Rede van Oudeschild te naken (Roggeveen vertrok destijds vanaf dit punt) en die, niet meer al- een op persoonlijke titel, maar toch lok mede namens de gemeente ëxel, aan te bieden aan de autoritei- Volgens wethouder Krijnen- Baijs moetde zusterhand met Paaseiland volkomen los wor den gezien van het door Geor gië ingediende verzoek tot het aangaan van een jumilage (vriendschapsband) met Texel. „Het zijn - mede gezien de af stand - volstrekt verschillende zaken." Volgens de wethouder wordt aan een eventuele jumilage ge werkt en is op korte termijn een pré-advies te verwachten. Na ontvangst van het Georgi sche verzoek (ongeveer een jaar geleden) werd besloten on derzoek te doen naar wat er op dit gebied onder de Texelse be volking leeft en een inventarisa tie te maken van landen waarmee eventueel een vriend schapsband kan worden aange gaan. Volgens de wethouder is tot nu toe het geheel bekeken en is de zaak niet toegespitst op Georgië. „B en w moeten nu een visie op de zaak ont wikkelen," aldus Krijnen-Baijs. VC toneel uit De Cocksdorp heeft e komische thriller „De Bemoeial" an Jack Popplewell in studie geno ten. De uitvoering is 16 maart in het ierlandse Huis. De regie is in handen an Björn Ezerman. ten van Paaseiland. De Chileense gasten ontvingen van de gemeente de nieuwste Texelfilm en een boekje over Souwtje de Wijn. Welboren overhandigde de ambassa deur een in 1972 gemaakte prent van het Zeemanskerkje in Oude schild. Zeemanskerkje Na een korte rondrit in de buurt van de Hogeberg (waarbij de regen zich spelbreker toonde), deed het gezel schap het Maritiem- en Juttersmu seum aan, waar zij werden ontvangen door Willem van der Vis. In het museum werden diverse histo risch van belang zijnde voorwerpen bezichtigd en kregen de gasten een wrakkenkaart overhandigd. De haven plaats werd uiteraard met verlaten zonder een bezoek aan het Zeemans kerkje in de Trompstraat, waar koster A. Westerlaken de historische achter grond van de kerk ten opzichte van de zeevarenden belichtte. Het feit dat ambassadeur Tapia en mevrouw Fer nandez vrij goed Nederlands bleken te spreken, maakte de contacten op alle fronten eenvoudiger. IMioz „Het is voor ons natuurlijk heel leuk als de contacten met Paaseiland worden aangehaald. Het is toch wel bijzonder als twee eilanden, zo ver van elkaar verwijderd, op één of an dere manier samen een band heb- ben "Isabel Gonzalez-Lira (32 jaar) en Santiago Gonzalez (36 jaar) zijn geboren Chilenen. In juli 1978 verlie ten zij hun om politieke redenen hun vaderland, dat toen nog onder de dictatuur van Pinochet gebukt ging. Zij vertrokken naar Nederland, waar zij door goede vrienden werden op gevangen. Sinds vier maanden wo nen zij met hun twee kinderen in Den Burg. Mevrouw Gonzalez, die op het ogen blik bij de afdeling culturele zaken van de gemeente Texel werkzaam is, nam vrijdag deel aan de ontvangst van de Chileense ambassadeur Tapia en diens cultureel attaché, mevrouw Fernandez. Waar nodig gaf zij toelichting aan de vrouw van de am bassadeur, maar veel actie hoefde zij niet te ondernemen. „De vrouw van de ambassadeur kan het Nederlands gaanknollen, een onderwerp waar NlOZ-medewerker F. Jansen op is af gestudeerd (mangaanknollen in de Noordzee). Het bezoek krijgt dus ze ker een vervolg. Nadat het gemeentebestuur in Den Burg afscheid van het gezelschap nam, bleek de ambassadeur de smaak te pakken tehebben. Hij wilde graag nog even een wandelingetje door het centrum maken. Niek Wel boren voldeed gaarne aan dit verzoek en leidde de Chilenen rond. Positief De Texelse kunstenaar, die vanwege zijn voorgenomen bezoek aan Paasei land de directe aanleiding vormde voor het overleg met de Chileense ambassade, is tevreden over de gang van zaken. „Het is allemaal heel posi tief verlopen. Ik krijg ondersteuning op ambassadeursniveau en heb ver schillende contactadressen van Chi leense kunstenaars gekregen. De ambassade wil voorts bemiddelen in adressen voor mijn verblijf op Paasei land. Mevrouw Fernandez heeft ook toegezegd mogelijkheden tot exposi tie van mijn werk in Santiago te be kijken. Dat zou natuurlijk helemaal geweldig zijn." Welboren, die al heel lang door Paa seiland met zijn geheimzinnige beel den wordt geobsedeerd, nam in mei verleden jaar het initiatief om de in 1972 uitgeroepen (zuster)band tus sen Texel en Paaseiland te versterken. De kunstenaar wil, ondersteund door de gemeente Texel, in de loop van dit jaar enkele maanden op het Chileen se eiland doorbrengen om daar te werken. Om zijn bezoek te financie ren (alleen de vliegreis kost heen en terug al ruim f3.500,-) heeft Welbo ren het plan opgevat een nog te ma ken Paaseiland-prent (kosten f75,-) te verkopen. Intekenaars krijgen de niet spreken, maar wel aardig ver staan. Ze begreep geel goed wat er gebeurde," aldus Isabel Gonzalez. Nadat zij hun geboorteplaats Santia go hadden verruild voor Alkmaar, kreeg Gonzalez - die in Chili visteelt studeerde - na enkele maanden de kans om stage te lopen bij het Nioz. De stage werd omgezet in een vaste betrekking en in 1988 nam Gonzalez deel aan een expeditie naar de Zuid pool. Voor deze ondernemingen werd - en wordt nog steeds - vertrokken vanuit Chili. Nadat de reis was beëindigd, vloog mevrouw Gonzalez haar man in Chili tegemoet om in hun vaderland een vakantie door te brengen. Bij deze gelegenheid, in januari 1989, brach ten zij ook een bezoek aan Paasei land, zes uur vliegen vanaf Santiago. „We zijn er een paar dagen geweest. Het is een heel interessant eiland, met een tropisch klimaat en indruk wekkende beelden. Het bezoek was meer dan de moeite waard," aldus het echtpaar, dat hoopt dat Niek Welboren straks als „cultureel ambas- prent na afloop van de reis in passe partout afgeleverd, voorzien van een originele handtekening van de kunstenaar. Inmiddels zijn er 40 pren ten verkocht, zodat de vliegreis in ieder geval is bekostigd. Reisverslag Welboren hoopt echter dat er nog méér mensen zijn die een prent wil len bestellen. „Het verblijf daar zal ook niet goedkoop zijn en ik wil erg graag na mijn terugkomst op Texel een zo uitgebreid mogelijk reisverslag in de vorm van prenten kunnen expo seren." Zodra de kunstenaar vertrekt, komt er een stop op de prent- verkoop. Belangstellenden die nog op een Paaseiland-prent willen inteke nen, kunnen contact met de kunste naar opnemen (tel. 11214). „En wie weet komt er nog eens een Chileense kunstenaar hier exposeren. De Scholerie is er uitstekend voor ge schikt," aldus Welboren. Eigen plek De familie Gonzalez heeft zich, na ja ren in de kop van Noord-Holland te hebben gewoond, op Texel gevestigd. „Waarom? Omdat het ons hier bevalt. We gaan het ons nu gezellig maken. Mensen moeten een eigen piekje zoeken en we denken dat nu hier te hebben gevonden. We zijn voorlopig niet van plan naar Chili terug te ke ren. Dat heeft niets meer met het bewind te maken, maar wel met het feit dat we ons Nederlander voelen en het ook zijn gewórden. We zijn hier vrij jong gekomen en hebben on ze kinderen in dit land gekregen. Ze zijn nu twaalf en vier jaar oud." Santiago Gonzalez ziet voor het Nioz wel mogelijkheden om met Chili sa men te werken. „Misschien kunnen er Nederlanders aan boord van Chi leense schepen worden geplaatst. En het feit dat de expedities vanuit Chili vertrekken, biedt natuurlijk ook mo gelijkheden tot samenwerking of con tacten." Het echtpaar hoopt dat Niek Welbo ren straks als „cultureel ambassadeur van het eiland Texel" ons eiland op waardige wijze zal vertegenwoordigen en het nodige over de Texelse cultuur aan de Paaseilanders zal overbrengen. „Op cultureel gebied zijn er natuurlijk allerlei mogelijkheden om contact te hebben. Niek kan een begin maken." In het blad „Wordt vervolgd" van Amnesty International worden maan delijks voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/of gemarteld. Via het schrijven van brieven wordt een beroep gedaan op de autoritei ten om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te maken. De Texelse werk groep van Amnesty International heeft voor deze maand drie brieven gemaakt. De eerste brief is voor Tiao Suson- mang Sisaleumsak in Laos. Deze voormalige minister van Post en Tele com en vice-voorzitter van de Natio nal Consultatieve Council is één van de 33 mensen die al vijftien jaar zon der aanklacht of proces worden vast gehouden voor „heropvoeding" in de provincie Houa Phanh in het noord oosten van Laos. Hij is nooit beschul digd van enig erkend strafrechtelijk delict. Amnesty is van mening dat hij wordt vastgehouden wegens zijn ge weldloos verzet tegen het politieke systeem dat in 1975 werd ingevoerd. Henrik Gjoka in Albanië is nummer twee. Deze 39-jarige automonteur uit Tirana werd in 1986 veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf. Hij werd be schuldigd van een poging „de staat te ontvluchten", een daad die toen nog als verraad werd beschouwd. Eerst zat Gjoka in de werkkampen van Spac en Oafe e Barit, waar poli tieke gevangenen onder zware en soms gevaarlijke omstandigheden ko- In het kader van de actie „Zonder fiets is het niets" die werd gehou den tussen 16 november en 8 de cember j.l., werden 286 fietsen door Texelse rijwielherstellers onder han den genomen. 227 rijwielen werden voorzien van een veiligheidsslot en postcode plus huisnummer van de eigenaar en 59 fietsen kregen, naast het veilig heidsslot dat ze al hadden, alleen postcode en huisnummer. De actie werd gevoerd door de Rijkspolitie in samenwerking met alle rijwielherstellers van Texel. De politie beschouwt de actie als een succes. Het viel op dat het merendeels wat oudere fietsen waren die werden aangeboden om van slot en „kente ken" te worden voorzien. Nieuw ge leverde fietsen worden door de meeste rijwielhandelaren al uitgerust met de genoemde anti diefstal voorzieningen. De oudste fiets die bij de actie onder handen werd genomen was een Ga zelle van 35 jaar oud. Die werd aan geboden bij Henk Troost in Den Hoorn en is al die tijd eigendom ge weest van mevrouw Rennie Kalis, die er dus heel goed op heeft gepast en er dan ook zeer aan is gehecht.- Wethouder Barendregt heeft aange boden in overleg met het TVO de zinsnede „Hoe ruimer in het alge meen de mogelijkheden voor de on dernemer zijn, hoe groter de kansen op aantasting van het leefmilieu" uit het momenteel ter visie liggende bestemmingsplan Den Burg te veran deren. De wethouder kan zich voor stellen dat de zinsnede irritatie opwekt. Volgens Barendregt is de zin niet nieuw aangebracht, hij stond in 1982 al in het bestemmingsplan en is opnieuw overgenomen. „De zin is te algemeen gesteld. We zullen er verandering in brengen." per en pyriet delven. Medio 1990 werd hij overgebracht naar de streng beveiligde gevangenis van Burrel. De laatste brief is voor Mulugetta Morissa in Ethiopië. Deze 45-jarige voormalige ambtenaar wordt al tien jaar zonder proces vastgehouden. De redenen voor zijn voortdurende de tentie zijn niet duidelijk. De autoritei ten gaven geen officiële verklaring voor hun arrestatie. Wie ook voor deze mensen wil schrij ven kan kosteloos voorbeeldbrieven ontvangen. Voor brieven en meer in formatie: Willem Witte, Oesterstraat 17, Oosterend, telefoon 18870. Bij een drie uur durende controle op alle verkeer richting veerhaven en omgeving Den Burg heeft de politie zeventien bekeuringen uitgedeeld. De overtredingen varieerden van fiet sen zonder licht tot rijden door rood licht. De politie voerde de controle uit in twee rijdende auto's, donderdagoch tend van 6.00 tot 9.00 uur. Twee maal deelden de wachtmeesters een prent uit aan bromfietsers die hun voertuig hadden opgevoerd. Vijfmaal gingen fietsers op de bon die zonder deugdelijke verlichting over straat gingen. Zesmaal bleek de verlichting van een brommer niet in orde en éénmaal die van een auto. Een auto mobilist die door het rode licht reed, kreeg een proces verbaal, evenals een bromfietser die een fietser voor ttrok. Streng was de politie ook voor een automobilist die op de Bernhard- laan een verkeerszuil aan de linkerzij de passeerde. Een politiewoordvoerder noemde het re sultaat „een vrij hoge score voor een paar uur controleren". Aangetoond is dat controles altijd wel nodig zullen blijven. „Men kent de wet wel, maar handelt er niet naar. In de toekomst zullen we daarom regelmatig contro les houden." Acht heren- en één dameshorloge zijn donderdag bij een juwelier in Den Burg weggenomen. De horloges, al len van het merk Casio, stonden bui ten in een standaard naast de winkelingang. De uurwerken zijn tus sen 13.15 en 15.00 uur weggeno men. De waarde bedraagt 71700,-. De politie verzoekt eventuele getui gen zich te melden. Losgebroken. De Koog ontwaakte vorige week eventjes uit de win terslaap. Een kudde van circa tien losgebroken pony's maakte de stra ten onveilig. De dieren zouden zijn ontsnapt uit een weiland in de Ne derlanden. De politie ontving diverse telefoontjes van verontruste Kogers, maar toen hermandad poolshoogte kwam nemen was er geen pony meer te zien. 'Chemicaliën. De politie heeft nabij de strandopgang bij paal 20 zondag een vat met chemicaliën aangetrof fen. Omdat het etiket uitwees dat het een huid-irriterende stof betrof, werd met behulp van de brandweer het vat afgevoerd en veiliggesteld. •Koelkast. Bij Paal 9 spoelde zondag rond 10.30 uur een koelkast (merk Candy) aan. De politie waarschuwde na de ontdekking de strandvonderij, die het huishoudelijke apparaat vei ligstelde De politie vermoedt, gelet op de redelijke staat waarin het ap paraat verkeert, dat de koelkast af komstig is van het Koreaanse schip „Maystar". Onlangs verloor dit schip een flinke partij hout. Isabel en Santiago Gonzalez tijdens hun vakantie bij één van de vele indrukwekkende beelden die Paaseiland rijk is. Laatste onderdeel van de rondrit vormde een bezoek aan het Nioz. Chili bouwt op het ogenblik ook een onderzoeksschip en de ambassadeur wil de kennis die het Nioz heeft op het gebied van het wetenschappelijk instrumentarium graag gebruiken. Nioz-directeur E. van Abs zegde toe de ambassadeur graag van dienst te zijn. Omdat het Chileense zeeonder- zoek in feite nog in de kinderschoe nen staat, informeerde de ambassadeur naar de mogelijkheden om Chileense stagiaires op het NIOZ te plaatsen. De ambassadeur bleek voorts zeer geïnteresseerd in man-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5