Dierenartsen bij de tijd met röntgenapparaat en scanner Praktijk aan Keesomlaan nu ook 's middags open opnieuw ter discussie Statuten Texels Museum èvoko-meisjes winnen an naaste concurrent Winnaars mixtoernooi Toon de Haas exposeert in Berlijn Lampen ontvreemd Jozefschool te gast in „Meneer Kaktusshow" Boekhoudcursus voor agrarische vrouwen pNDERDAG 17 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tï/Kc.iMKfilEi.-S:mtm De vier dierenartsen van Dierenartsenpraktijk Texel bijeen. VI.nr.: Ton Domhof. Piet van de Werken. Loek van Vliet en Jaap Klinkers. De nieuwe dierenarts Piet van de Werken bedient het röntgenapparaat. dat sinds vorig Jaar in gebruik is en inmiddels zijn waarde al heeft bewezen weinige in Nederland die scanner- onderzoek op vrij grote schaal toe past." In het afgelopen jaar werden 1200 tot 1500 dieren gescand, voor namelijk schapen. Bij schapen kan met de scanner al vanaf de 38ste dag na dekking worden vastgesteld of de dieren drachtig zijn. Bij honden is dat vanaf de 28ste dag en bij paarden vanaf de 18de dag. Ook kan met de scanner een beeld worden verkregen van de eierstokken van koeien. 's Middags open De dierenartsen hebben de hulp van twee assistentes: Petra Zoetelief en Elles van Hoogen. Dankzij de komst van Elles per 1 januari is Dierenart senpraktijk Texel nu ook alle midda gen open. Men kan er dan terecht voor o.m. het afhalen van medicijnen (niet op recept, maar gericht op be paalde aandoeningen), dieetvoer en door veehouders bestelde prepara ten. Het spreekuur blijft gehand haafd op de oude tijden. Toerisme In de twee jaar dat de dierenartsen in de huidige accommodatie zitten, is de wachtkamer steeds voller gewor den. Ter illustratie: toen het maat schap nog in „Caninus" zat, werd door één arts spreekuur gehouden. Nu doen ze het met z'n tweeën, maar het spreekuur neemt dezelfde tijd als vroeger in beslag. „De tarie ven zijn gelijk gebleven, maar de in komsten gestegen", aldus de voor de administratie verantwoordelijke Jaap Klinkers. Ook het toenemende toerisme blijft niet onopgemerkt. „In het hoogsei zoen is een kwart van de wachtka mer gevuld met Duitsers", geven de dierenartsen aan. Het blijkt dat niet alleen de mensen, maar ook hun huisdieren klachten krijgen als gevolg van de omschakeling van het dage lijks leven naar vakantie. Stijve spieren „Honden bijvoorbeeld die thuis in de stad weinig beweging krijgen, moe ten tijdens de vakantie plotseling ac tief zijn. Rennen over het strand, of lopen kilometers mee met het fiet sende baasje. Kreupelheden en stijve spieren zijn dan schering en inslag. We krijgen nogal eens honden binnen met verdraaide kniegewrichten, soms compleet met kruisbandletsel. Veel voorkomend zijn ook diarree-klachten, nadat de honden zout water hebben gedronken." De dierenartsen hebben het er maar druk mee, maar hopen door gebruik making van de nieuwe apparatuur en de personeelsuitbreiding de ontwikke lingen te kunnen bijbenen. werkt. Zelfstandig kan Van de Wer ken röntgenfoto's ontwikkelen en ver volgens beoordelen. In geval van twijfel kan een overkantse röntgeno loog worden geraadpleegd. Operatieve ingrepen om fracturen te herstellen worden door overkantse specialisten uitgevoerd. Maar er resteren voldoende operaties die in Dierenartsenpraktijk Texel kunnen worden verricht. Hiervoor zijn twee operatiekamers ingericht, één voor kleine huisdieren, de ander voor schapen. In de lammertijd worden hier soms twintig schapen per dag geholpen met een keizersnee. Voor de nieuwe apparatuur was geen inpandige verbouwing nodig. Bij de realisering van het nieuwe gebouw twee jaar geleden was al rekening gehouden met de aanschaf en met de inrichting van een donkere kamer. Het röntgenapparaat is sinds juni j.l. in gebruik. Gemiddeld worden per week drie tot vijf foto's gemaakt. Volgens de dierenartsen behoorlijk veel voor een praktijk van deze om vang. Scanner Een andere technische ontwikkeling waarop is ingehaakt, is het gebruik van een scanner voor drachtigheid- sonderzoek bij dieren. „Zéér geavan ceerd", zeggen de dierenartsen. „De Texelse praktijk is één van de zeer gebruikname van het nieuwe gebouw verbeterd. De meest in het oog sprin gende verbetering is het röntgenap paraat. Van honden, katten, konijnen, cavia's, dwerggeitjes en andere kleine huisdieren kan voortaan op Texel een röntgenfoto worden gemaakt. Dat gebeurt bij alle vormen van kreupel heid en kennelijke botbreuk, maar ook als aanvulling op ander onder zoek. Met behulp van röntgen- opnamen kunnen bijvoorbeeld tumo ren worden opgespoord. Het grote voordeel is dat de Texelse dierenartsen nu sneller en met meer zekerheid diagnoses kunnen stellen. „We kunnen nu gerichter behandelen of doorverwijzen. Een zekere diagno se betekent bovendien vaak voor de eigenaars een geruststelling, ze heb ben dan eerder vrede met de situatie, het is beter dan in onzekerheid blij ven." Voorheen moesten de dieren voor het maken van een foto worden door gestuurd naar een praktijk in Hoorn. „De weg naar Hoorn is om die reden bij menig Texelaar niet onbekend." Operaties Zowel tijdens zijn studie als in zijn Friese periode deed Piet van de Wer ken ervaring op met het gebruik van röntgenapparatuur. Hij is dan ook de gene die de nieuwe aanschaf heeft geïntroduceerd en er het meest mee Het Texelse centrum is een zgn. „ge mengde praktijk": zowel vee („land bouwhuisdieren") als kleine dieren („gezelschapsdieren") worden er be handeld. Het aandeel van rundvee, Vandaag de dag word je als dierenarts niet alleen te hulp geroe- jen voor koeien die ziek zijn of moeten kalven, of voor het laten nslapen van ongeneeslijk zieke huisdieren. Anno 1991 hebben lierenartsen het minstens zo druk met zaken als bedrijfsbegelei- ding en entingsprogramma's. Op Texel zorgt ook het toerisme /oor toenemende werkdruk. In het afgelopen jaar werd het die- ■enartsenteam mede daarom versterkt met een nieuwe kracht: je 40-jarige Piet van de Werken. Er veranderde méér: er werd 7loderne apparatuur aangeschaft en voortaan is het praktijkge- oouw aan de Keesomlaan ook 's middags geopend. )e Texelse dierenartsen vormen een naatschap. Drie hebben hun praktijk jevestigd in het voormalige kleuter- ichoolgebouw De Woelige Hoek, hans Dierenartsenpraktijk Texel. Hun lamen: Ton Domhof, Loek van Vliet :n Jaap Klinkers. In februari zitten ze :r precies twee jaar; voorheen had- )en ze hun onderkomen in „Cani- ius", op de hoek (eesomlaan/Haffelderweg. De vierde ;ompagnon is Jan Beekman, die zijn araktijk bij zijn woning aan de Bo- nendiek in De Waal heeft. Beekman reeft om gezondheidsredenen echter >en stapje terug moeten doen. Hij ging halve dagen werken en kon jeen onregelmatige diensten meer jraaien. Aanleiding voor de komst i/an Piet van de Werken, die sinds 1 naart 1990 als dierenarts op Texel nverkt. Tot op heden is hij in dienst t/an het maatschap, maar het is de aedoeling dat hij tezijnertijd de plaats van Beekman inneemt. Onderling vervangbaar Van de Werken werkte voordien als assistent-dierenarts in een praktijk in Sint Annaparochie (Friesland), na zijn afstuderen in 1986 aan de faculteit jer diergeneeskunde van de Rijksuni versiteit Utrecht. Dierenartsenpraktijk Texel is te klein voor echte specialisa- :ie, maar de ene dierenarts is meer jeskundig op een bepaald vakgebied dan de ander. Of, zoals ze zelf zeg gen: „We moeten onderling goed ver vangbaar zijn, maar ieder legt zijn iigen accent." n praktijk betekent dat Van de Wer- cen zoveel mogelijk de kleine dieren voor zijn rekening neemt. Van Vliet veel betrokken is bij paarden en de nkoop van medicijnen regelt, Klinkers let varkensbedrijf begeleidt en de ad ministratie doet en Domhof het best van pluimvee op de hoogte is. „Maar Piet pakt papegaaien en andere vo gels die gemeen bijten....", voegt laatstgenoemde er grijnzend aan toe. Beekman heeft een vaste klanten kring in De Waal en omgeving (rich ting Oosterend). Welvaart schapen en paarden is het grootst. De laatste jaren neemt het percenta ge kleine dieren echter toe, vooral katten brengen steeds vaker een be zoek aan de dierenarts. ,,'n Welvaartsverschijnsel", menen de dierenartsen. „Vroeger was je al blij als de mensen eens een kat lieten enten. Maar nu is eenmaal per jaar een prik normaal." De mentaliteit ten opzichte van het houden van huisdie ren is veranderd. Mensen hechten meer aan de dieren en hebben finan cieel vrij veel over voor hun gezond heid. Voorbeeld uit de Texelse praktijk: iemand liet eens een puppie van enkele weken oud een hartopera tie ondergaan, kosten circa f1500,-. Niet zo lang geleden zou dat ondenk baar zijn. Röntgenfoto's De faciliteiten voor de behandeling van kleine huisdieren zijn sinds de in- e meisjes van Tevoko zijn na de -1 overwinning op naaste belager eahawks nog steviger aan kop ge- Dmen in de meisjes B-klasse. Na egen wedstrijden hebben zij zestien unten, drie méér dan Seahawks. De eniorenteams van Tevoko kwamen linder goed uit de startblokken na et kerstreces. Beide herenteams erloren kansloos. Dames 1 won ipt met 3-2 van het met drie inval- irs spelende Noordkop 1 en dames kon met moeite het derde da- testeam van Tevoko verslaan. De meisjes van Tevoko waren in de belangrijkste wedstrijd tegen de num- ter twee, Seahawks, in het voordeel loor een bijzonder gevaarlijke opslag, ;aardoor ze de eerste set eenvoudig ironnen met 15-5. De tweede set nas Seahawks beter op dreef en irerd het een nipte 15-13 overwin- ing voor Tevoko. In de volgende set ette het goede spel van de Helderse neisjes door en zij wonnen deze set lan ook met 9-15. In de beslissende ierde set was het uiteindelijk toch fevoko dat na een 4-10 achterstand, let mixtoernooi van de eilandcompe- itie volleybal is weer achter de rug. let is een gezellig evenement ge i/eest. Deze mening van de spelers een compliment voor de wedstrijd- siding, die er ieder jaar de handen lan vol heeft. Vinnaars van de eerste klasse zijn 2 ïmro/2 Durper Drup/2 Mantje. Win- laar in de tweede klasse werd een ombinatie van 3 Bremakker li/3 'waalf Balcken dames. door veel gemiste opslagen, vechtend met 15-13 wist te winnen. Wist een slecht spelend heren 1 van Tevoko donderdag nog met 0-3 te winnen van VCW uit Winkel, zater dag werden alle zwakke punten blootgelegd door Seahawks 2 uit Den Helder. Direct vanaf het begin hadden de Heldenaren de slechtere passers bij Tevoko er uitgepikt, waar door Tevoko al snel tegen een grote achterstand aankeek: 1-7. Even kwam Tevoko nog langszij tot 9-9, maar dit had schijnbaar zoveel kracht gekost dat Seahawks daarna onge hinderd uitliep naar 9-15. Ook in de tweede set startte Seahawks furieus Kunstschilder en oud-Texelaar Toon de Haas uit Amstelveen exposeert tot 24 februari in de galerie van het raadhuis aan de Tempelhofer Damm in Berlijn. De expositie van de „Maler aus Holland" omvat nieuwe werken. De tentoonstelling is zondagochtend geopend waarbij wethouder Klaus Wowereit een begroetingswoord sprak en een inleiding werd gegeven door architect/kunstmanager Ton van Hilten. De plechtigheid werd omlijst met vijftiende eeuwse muziek van het ensemble „Alta Musica". Twee oranjekleurige beveiligingslam pen van het merk Paralta zijn tussen 12 en 14 januari van de opgebroken Keesomlaan in Den Burg ontvreemd. De lampen, eigendom van een Texel se aannemer, zaten (zonder hangslot) met een ketting vast. de verlichting sartikelen hebben een waarde van 7150,- per stuk. en Tevoko had weinig verweer tegen goede aanvallen en slimme plaatsbal- len die nu een 6-15 uitslag op de borden bracht. In de derde set pro beerde Tevoko de bakens te verzet ten, maar met 6-15 en 0-3 verloren de Texelaars de wedstrijd. Seahawks had daarmee zijn revanche voor de nederlaag in december tegen een toen met een tweetal invallers spe lend Tevoko 1. De damesteams van Smash' 68 lijken beter te hebben overwinterd dan Te voko, gezien de 3-0 overwinning van Smash 1 tegen HCSC 5 en de 3-2 overwinning van Smash 2 tegen HCSC 6. Uitslagen: Heren: Tevoko 1-Seahawks 2 0-3, VCW 1-Tevoko 1 0-3, Tevoko 2-Zeemacht 11-3. Da mes: Tevoko 1-Noordkop 1 3-2. Tevoko 3-Tevoko 2 1-3, Smash 1-HCSC 5 3-0, Smash 2-HCSC 6 3-2. Meisjes B: Tevoko 1-Seahawks 1 3-1. Een meerderheid van de raadscom missie welzijnsbeleid kan nu instem men met de wijzigingen en toevoegingen in de hernieuwde sta tuten van de Stichting Texels Mu seum. Nadat de gemeenteraad in december de door het museum voor gestelde wijzigingen afkeurde, werd dinsdagavond een aangepast con cept voorgelegd. Alleen de raadsle den G. Poster (Texels Belang) en E. Eelman-van der Kooi (VVD) bleken nog bezwaar te hebben. In de aan de wensen van de ge meenteraad aangepaste „versie" van de statuten is nu toegevoegd dat vier De groepen 5 en 6 van de St. Jozef school uit Den Burg zijn morgen te gast in „De Grote Meneer Kaktuss how". 's Middags worden twee afle veringen van het populaire kinderprogramma opgenomen, die dinsdag 22 januari en dinsdag 29 ja nuari worden uitgezonden om 18.10 uur, bij de VARA op Nederland 1. Op verzoek van de kinderen komen in de uitzendingen de beroepen van parachutist en molenaar aan bod. De „stomp" wordt uitgedeeld aan men sen die het eiland vervuilen en aan degenen die geluidsoverlast veroorza ken. De opnamen in Hilversum vin den vanaf 16.00 uur plaats. van de zeven bestuursleden op Texel moeten wonen en dat één van de bestuursleden wordt benoemd op voordracht van de medewerkers. Het bezwaar van de gemeenteraad dat er geen werknemer op een werkge- versstoel mag komen te zitten, is hiermee ondervangen. De werkne mers wordt nu de vrije keus gelaten iemand te kiezen die hun zaken be hartigt. Een ander struikelblok waar in de ge meenteraad afkeuring over was uit gesproken, bleek echter ongewijzigd. Dit betrof de bevoegdheid van het bestuur van de Stichting Texels Mu seum om de statuten te wijzigen. Re- De uitnodiging is een gevolg van een gesprek dat Leo Annyas, directeur van de katholieke basisschool een jaar geleden met één van de produk- tiemedewerkers had. Annyas sprak bij die gelegenheid zijn waardering uit over het feit dat ook kinderen uit „het verre noorden" naar Hilversum werden gehaald. De produktieleider zei daarop dat er kinderen uit alle de len van het land geweest waren, be halve van Texel. „Dat is dan gauw geregeld," zei Annyas, die op dat moment net z'n benoeming voor Texel op zak had. Begin mei lag de uitnodiging voor de show al in de bus. Mensen van de produktie zijn in de tussentijd bij de Jozefschool op bezoek geweest om gesprekken met de kinderen te voeren. den voor Gerbrand Poster om zich fel af te zetten. „Ik vraag me af wat hier voor plan achter steekt." Het Texels Belang-raadslid maakte er geen geheim van dat de hele gang van zaken hem niet aanstond. „Ik had liever gehad dat alle bestuursle den op Texel woonachtig moeten zijn. Er gaat teveel van het Texels eigene verloren." Hij bleek voorts van me ning dat de agrarische sector van Texel bestuurlijk gezien niet genoeg meer aan bod komt. „Het zijn tegen woordig allemaal doctorandussen in de ecologie of zo, die de dienst uit maken." Ook Erna Eelman-van der Kooi bleek grote bezwaren tegen de bevoegd heid tot statutenwijziging te hebben. „De gemeente geeft jaarlijks een be drag van f350.000,- subsidie aan het museum. Voor dat bedrag mag je toch wel een vinger in de pap hou den." Op 1 februari gaat de cursus boek houden voor agrarische vrouwen van start. De cursus wordt gegeven in „De Poort" door Elly Hartemink op vrijdagmorgen 1,8, 15 en 22 fe bruari en 1 maart. De cursus bestaat globaal uit drie lessen fiscale boekhouding en twee lessen bedrijfseconomische boekhou ding. Er wordt ingegaan op gegevens die voor de boekhouding moeten worden bijgehouden, bijvoorbeeld een kasboek. Aan de hand van een voor beeld wordt geleerd hoe een boek- houdrapport dient te worden gelezen. Aan bod komen onder meer de ver schillende onderdelen in het rapport (balans winst- en verliesrekening, ver mogenvergelijking): de conclusies die hieruit getrokken kunnen worden en investeringsbeslissingen. De cursus is bedoeld voor agrarische vrouwen die zich meer willen verdiepen in de be drijfsvoering, met name in de finan ciële kant er van. Zij die zich reeds opgegeven hebben ontvangen nog nader bericht. Er zijn voor deze cur sus echter nog enkele plaatsen open. Voor nadere inlichtingen en opgave mevr. F. de Lugt, tel. 12072 of mevr. Th. Rutten, tel. 16325. Argumenten van Jan Kuiper, directeur van de Stichting Texels Museum, le ken haar niet te overtuigen. Kuiper zei dat het bestuur van de stichting wel uitkijkt om tegen de wens van haar subsidiegevers in te handelen. „Bovendien is de wens tot ver zelfstandiging van de Stichting Texels Museum uitgegaan van het gemeen tebestuur," aldus Kuiper. Het VVD- raadslid zei de zaak nog even in over weging te nemen, voor Poster lag de zaak echter duidelijk. Hij stemde te gen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5