Topkwaliteit op Texelse koeienshow en -veiling Verkoopprijzen vallen tegen wilmus Jaarvergadering uitgesteld Ander schema RK kerk DONDERDAG 17 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 «331-* Massale publieke belangstelling bij de veiling van de kwalitatief zeer goede dieren. De kampioen van de dag werd Klaske 324 van H. Tjepkema en zonen. De keurmeesters Sjaak Koopman uit Spierdijk en Jan Aantjes uit Vuren waren het er unaniem over eens: het was topkwaliteit wat de Texelse veehouders gistermiddag aan koeien in manege Akenburg lieten zien. Kampioen van de dag werd de 6-jarige Klaske 324 van de maatschap Tjepkema en zonen uit De Waal. De beste uier had de 5-jarige Emma 152 van firma J. Rutten en zonen uit De Cocksdorp. Een prijs voor het schoonste geheel was voor de tweejarige Hanny 81 van Jac. C. Bakker uit Den Hoorn. De verkoopprijzen die tijdens de ter afsluiting van de middag ge houden veiling vielen, waren niet erg spectaculair. De duurste koe bracht f3450,- op. het beenderwerk zo belangrijk is voor een koe. „Ze moeten goed kunnen lopen. In de meeste gevallen leven ze in ligboxstallen, waarin ze zelf het voer moeten ophalen en moeten lo pen naar de melkstal en de wei." Hij legt uit dat opname van voer door een koe afhankelijk is van lichaams gewicht. Hoe groter het gewicht, hoe meer een dier kan opnemen. „Alles hangt met elkaar samen. Hoe hoger de koe, hoe langer en dieper de rib ben." Ook Koopman is enthousiast over de Texelse koeien. „In vergelijking met de rest van het land springt dit er echt positief uit. Buitengewoon goed. Vooral de melkrijkheid die eraf straal de....een koe die goed melk geeft vreet ook veel, maar is toch vaak wat schraal, ze geven zichzelf als het ware weg. En als ze daarbij toch nog glanzen van gezondheid, dan straalt zo'n dier iets uit. Dót heet melkrijk heid." Veiling Zoals gezegd vielen de prijzen tijdens de veiling wat tegen. De stierkalfjes brachten zo'n 1200,- per stuk op, de koekalfjes waren maar weinig duur der. De prijzen voor de twenters la gen rond de f1800,- met als de drie embryo's van Bea 129 voor f700,- van eigenaar verwisselden. De twee rietjes sperma van de stier Gar denia Chief Astronaut werden af geslagen op f175,-. Jan Aantjes was de veilingmeester. Hij vertelt dat de markt momenteel erg onder druk staat, doordat uit Oost Duitsland erg veel slachtvee wordt aangevoerd. „Stel, een bedrijf moet tien koeien opruimen. En door de prijsdaling vangt de boer zo'n zes honderd gulden minder per dier, dan daalt zijn besteedbare inkomen met f6000,-. Hij zal dus minder geld over hebben om een kwalitatief hoogstaand dier terug te kopen. Zo heeft die marktprijs dus wel degelijk invloed op het gebruiksvee." Kooplust Toch is Aantjes allerminst teleur gesteld over het resultaat van de Texelse veiling. „De meeste van de hier verkochte dieren blijven op het eiland. Dus we waren afhankelijk van de kooplust van de Texelaars. We vei len elders in het land momenteel wat wisselend. Veertien dagen geleden gingen in Bunnik tweehonderd dieren onder de hamer. Daar waren de prij zen onverwacht hoog. Hier was het »b gemiddeld. Alleen die jonge stierkalf jes, daar is geen vraag naar." UITSLAG: Melk vaarzen: 1a. Oekie 66 van de maatschap C.J.Witte en zo nen, 1b. Hanny 81 van Jac. J. Bak ker, 1c. Jetske 17 van J.P. Herweijer, 1d. Janny 34 van E. J. Witte, le.Kada van Maatschap H. Tjepkema en zo nen, 1f. Marie 204 van firma J. Rut ten en zonen, 1g. Emma 179 van firma J. Rutten en zonen, 1h. Marie 47 van firma S. Plaatsman. Twenters: 1a. Anna 241 van maat schap H. Tjepkema en zonen, 1b. Cees Hin poetst haar nog eens lekker op met een scheutje spiritus. Emma 152 kreeg de beker voor de beste uier. Keurmeester Sjaak Koopman is zelf melkveehouder. Jan Aantjes verzorgt voor de Coveco veilingen in Bunnik. „Toen we daar rond 1980 mee be gonnen heeft met name het eiland Texel ervoor gezorgd dat die zaak van de grond kwam. Per veiling kwam een vierde deel en soms wel een der de van jullie eiland! Dat was nog in de tijd dat Keimpe 33 van de Beu kenhof, Tonie Adema 17 en Adema 4 van Bloemwijk de aantrekkelijke stie ren waren", aldus Aantjes, die bij tot nu toe elke winterkoeienshow vaste jury is in manege Akenburg. Dit jaar oordeelde hij voor het eerst samen met Koopman. Acht koeien waren teruggetrokken voor de keuring. De meeste daarvan wegens kreupelheid of ziekte. Moeite om het eens te worden over de aan wezige koeien had het tweetal keur meesters niet, hoewel volgens beiden in alle rubrieken de dieren elkaar wei nig toegaven. Dat was maar goed ook, want er was geen arbiter aan wezig. Wel was er een uitstekende ringmeester, in de vorm van Dick Kal- verboer van de Rundvee Organisatie Noordholland. Het publiek kon zich uitstekend vinden in de uitslagen. Melkerskoorts Jan Aantjes vergeleek de show van gisteren met die van vorige jaren. „De kwaliteit was van het jaar bedui dend hoger. Vorig jaar vielen nogal wat dieren uit wegens melkerskoorts, meen ik. Maar misschien is voor deze show ook wel scherper geselec teerd." Met name de rubriek vaarzen en de oudere koeien werden door de keurmeesters hoog gewaardeerd. Aantjes: „De twenters waren in ver gelijking daarmee iets gewoner." Bij de rubriek oudere koeien liepen tussen de zwartbonte dieren ook een tweetal roodbonte. Vroeger waren daarvoor speciale rubrieken. In Ame rika werd echter alles door elkaar ge- keurd, ongeacht de kleur. En doordat de rassenvermenging in Nederland is overgenomen, wordt ook hier tegen woordig rood- en zwartbont in één ring toegelaten. Beenderwerk Bij de koeienkeuring wordt vooral ge let op de 'functionele onderdelen', zo als de benen en het uier van het dier. Daarna wordt naar de hoogte, de wijdte en de diepte van de ribben ge keken. Koopman verklaart waarom Jan Aantjes hield de kooplustigen scherp in de gaten. uitschieter Roza 49 van Piet Blom, die voor f2100,- in andere handen over ging. Bij de oudere koeien werd het meest geboden voor Pietje 30 (f3450,-), ook van Piet Blom. De drie embryo's van Etazon Horicon van S. Vlaming brachten f950,- op, terwijl Alleen de oogopslag is al een vermogen waard.... Trijntje 258 van firma S. Plaatsman, 1c. Bea 36 van J. Kikkert, 1d. Roza 31 van Firma Witte Wezenspyk, 1e. Nina 356 van firma M.H. en J.T. Smit, 1f. Emma 171 van firma J. Rut ten en zonen, 1g. Emma 115 van fir ma J. Rutten en zonen, 1h. Japie 5 Door omstandigheden is de jaarver gadering met broodmaaltijd van de Plattelandsvrouwen, afdeling Texel, verzet van dinsdag 22 naar maandag 26 januari. De vergadering wordt ge houden in de kantine van het LBO en begint om 19.00 uur. van firma M.S. en J.C. Witte, 2a. No- ra 80 van firma C.P. Kuip en zonen. Oudere koeien: 1a. Klaske 324 van maatschap H. Tjepkema en zonen, 1b. Emma 152 van firma J, Rutten en zonen, 1c. Ria 193 van maatschap C.J. Witte en zonen, 1d. Joukje 160 van maatschap H. Tjepkema en zo nen, 1e. Rosa 66 van firma J.C. Hin en zonen, 1f. Griemel 10 van firma S. Plaatsman, 1g. Ingrid 53 van firma C. Kuip en zonen, 2a. Martha 66 van firma J. Rutten en zonen, 2b. Griets Tine van C. W. Hin, 2c. Ria 43 van G. Th. Witte, 2d. Ria 101 van firma M.S. en J.C. Witte, 2a Judy van G. Th. Witte, 2f. Gretha 278 van firma J. C. Hin en zonen. Kampioen: Klaske 324 van maat schap H. Tjepkema en zonen. Beste uier: Emma 152 van firma J. Rutten en zonen. Schoonste geheel: Hanny 81 van Jac. C. Bakker Wegens ziekte van pastor Oudejans is het schema van de roomskatholie- ke kerkdiensten voor komend week end gewijzigd. Zaterdagavond wordt in plaats van een eucharistieviering een woord-gebedsdienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Zondagochtend vervalt de mis in Sint Jan. De wijzi gingen zijn opgenomen in de lijst „Voor het weekend" elders in deze krant. Een beste rubriek op een rijtje: de oudere melkkoeien. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7