„Natuurgericht kamperen" Bremakker introduceert Project komend najaar van start SIM AVI 3e Koog 1 oefent 1ST Programma Eilandcompetitie volleybal Dartteam Pilaar I vaster aan leiding Voetbalprogramma Nestor Broekema in voetspoor van Euwe GRENS VAN HET VOORBEREI DINGS BESLUIT Clubcompetitie klaverjassen 300100 )ONDERDAG 24 JANUARI 1991TEXELSE COURANTPAGINA 5 let eerste team van SV De Koog peelt zondag een vriendschappelijke vedstrijjd tegen ZDH 1. De voetbal wedstrijd wordt gehouden op het 'eld van De Koog en begint om 4.00 uur. Voor De Koog is de oefen- •artij van belang voor de tweede ielft van de competitie. Met nog vier wedstrijden te gaan en met slechts |én punt achterstand op de koploper, jeeft De Koog nog alle kans op het mpioenschap. De ledenvergadering ie hedenavond zou worden gehou- |en, gaat met door. De bijeenkomst tot nader te bepalen datum uit- steld. <fd. Volleybal: |aterdag 26 januari: porthal Ons Genoegen 30 u. Wedstrijden eilandcompetitie igd B 30 u. Tevoko 1-Noordkop 2 (M-B) 30 u. Tevoko 3-HCSC 4 (D) 30 u. Tevoko 1-VCW 1(D) 30 u. Tevoko 1-Nieuwediep (H) 00 u. Tevoko 2-WSOV 3 (D) 00 u. Smash'68 2-WSOV 4 00 u. Tevoko 2-Los 1 (H) nderdag 31 januari: 'Orthal Veerbrug, Anna Paulowna 00 u. Wieringen 1-Tevoko 1 (H) Dinsdag 29 januari: Veld A mannen: 18.30 u. RWS-DGM Versluis 19.12 u. Versluis-Bestuur DGM 19 54 u. Paal 9-Autocentr. Bestuur 20.43 u. BCT Sportsh.-Steigertje Paal 9 21.30 u. Music Shop-De Krim Bremakk. 1 22.18 u. Bremakk. 2-Bremakk. 1 Musicsh. Veld B: gemengd en vrouwen: 18.30 u. De Boer-Meermarkt Wiersma 19.12 u. Wiersma-Nioz Meermarkt 19.54 u. 12 Balcken-RaboIJzer LenR 20.43 u. LenR-Listig Rabo 21.30 u NBC-Moerbeek Listig 22.18 u. Graaf Sp.-Cockys's De Krim Veld C vrouwen: 18.30 u. DA-Ass. Bremer Vlier 19 12 u. Vlier-Smash 3 DA 19,54 u. Question-Klif 23 Westerl. 20 43 u. Westerl.-Zegel Modes Klif 23 21.30 u. 7 Provmciën-Leydekkers Verfbus 22.18 u. Verfbus-Sportsh. Leydekkers Wedstrijdleiding; Rinus en Ilse (tel. 13805) Uitslagen 22 januari: DGM-Bremakker 2 0-3; BCT Sportshop- Eelman 3-0; Paal 9-Teso 1-2; Musicshop-Stuc v.d. Woude 0-3, Graaf Spuiterij-Krim/Paal 28 0-3; Kobeko-Cocky's Kapsalon 1-2; De Vlier-Visser Bouw 2-1; Meermarkt-Verfbus 1-2; ASC-Ass Bremer 0-3; De Rival-Smash 3 2-1; Wiersma-Smash 4 3-0; DA-Nioz 2-1; Haarstudio-Westerlaken 0-3; Question-Mantje 1-2; Durper Drup-Zegel Modes 1-2; St. Jan- RaboIJzer 3-0; Ecomare-Euroase 2 1, Twaalf Balcken-Listig 2-1; In de dartcompetitie leed Slock I een gevoelige nederlaag tegen mede titelkandidaat Pilaar I De Slock- spelers kwamen niet in hun ritme omdat de tegenpartij beter gooide. Verrassend was het optreden van Rob van Marian. Als invaller bij de Slock legde hij tegenstander Klaas Fris het vuur na aan de schenen. Fris had in deze in de vorige competitie in de singlepartijen nog géén game ver loren. Nu gebeurde dat wel Toch won Fris met 2-1. De totaaluitslag was 6-2 in het voordeel van Pilaar I. Zwaan I won de broederstrijd tegen Zwaan II overtuigend met 7-1. Plet Cafeetje won de uitwedstrijd van Slock II, dat met twee verdienstelijk spelende invallers speelde (2-6). In De Koog moest De Kuip de eer laten aan het bezoekende Pilaar II: 3-5. Programma 25 januari: Zwaan 1-Pilaar 1 in café De Zwaan; Pilaar 2-Zwaan 2 in De Pilaar, De Kuip-Slock 1 in De Kuip; 't Cafeetje-Dikke Mik in 't Cafeetje Zondag 27 januari KNVB Texel-West-Frisia 14.00 u. Een groot voordeel van het schaak spel is dat men het tot op hoge leef tijd kan beoefenen. De absolute piek in speelsterkte van een schaker schijnt zo rond zijn veertigste jaar te liggen, maar de speelkracht neemt nadien nauwelijks af en hoogbejaar de schakers produceren dikwijls de prachtigste partijen waarin de le venswijsheid de zettenreeksen posi tief lijkt te beïnvloeden. Een bekend voorbeeld uit de vader landse schaakhistorie is Max Euwe - de enige wereldkampioen schaken die Nederland ooit voortbracht - die tot op zeer hoge leetijd in de aller hoogste klasse van de schaakcompe- tie uitkwam. In kringen van de schakers valt in dit verband vaak de naam van de Duitse grootmeester Mieses die op zijn 85ste nog simul taanseances gaf! In deze dagen dwingen de commentaren van de oude Argentijnse grootmeester Migu el Najdiorf, die hij onder meer nog ten beste gaf tijdens de laatste twee kamp om het wereldkampioenschap, alom respect af. Eén van de aardige kanten van een schaakclub is dat men er schaakspelers treft in alle leeftijden. Er zijn gelukkig maar wei nig clubs die niet een paar oude, maar meestal o zo slimme schakers zoek Grondwaterpeil, stromingspatroon, zuurgraad en zout gehalte van het bodemwater werden onderzocht. Het vervolgonderzoek spitste zich toe op de samenstelling van flora en ve getatie in het betreffende gebied. Het rapport beschrijft de begroeiing van het terrein als soortenarm, hoewel toch nog 52 verschillende planten soorten werden vastgesteld. Velen daarvan horen van nature niet thuis op deze plek, maar externe factoren, zoals bemesting, inzaai, weinig ver schil in hoogte en grondsoort en een vaste stabiele grondwaterstand, maakten dat bepaalde planten zich thuisvoelden op het verwilderde ter rein. De plannenmakers gingen in het plan minder uitgebreid in op de aan wezige diersoorten. Drie zones Het natuurkampeerterrein moet vol gens de plannenmakersnaast tenten plaats bieden aan van nature voorko mende planten en dieren. Daarnaast moet het uiterlijk een overgang zijn van duinlandschap naar polder. Het gebied wordt daartoe ingedeeld in drie zones. Het kampeergedeelte moet plaats bieden aan maximaal 35 tenten. Het ligt niet in de bedoeling andere voor zieningen te plaatsen, volgens Koning zijn is voldoende toiletgelegenheid aanwezig op het aangrenzende De Bremakker. Auto's en caravans wor den niet toegelaten. Er komt een overgangsgebied, waar wandelaars en spelende kinderen vrij toegang hebben. Dit vormt de overgang van recreatie naar natuur. Het derde gedeelte krijgt een ecologi sche functie, waarbij ontwikkeling van karakteristieke flora, fauna en de natuurwaarden voorop staat. Drie meertjes zullen het karakter van het veld ingrijpend veranderen. De grond die daardoor vrij komt mag volgens een speciale vergunning worden af gevoerd. Daarnaast wordt een tuin- wal aangelegd, die een afscheiding vormt tussen de sectoren. Een deel van de bestaande be groeiing, zoals de Amerikaanse Vo gelkers, Zachte berk en Lijsterbes zal verdwijnen. De beoogde heidevegeta- tie zal door enkele echte Drentse schapen in stand worden gehouden. De grazers zullen ongewenste over- woekeraars kort kunnen houden. Ver schraling van de bodem zal bijdragen aan dat resultaat. Dit rustgebied zal omheind worden en is uitsluitend toegankelijk op ver zoek en onder begeleiding. Wel zullen zowel gasten van De Bremakker, als anderen het terrein mogen bezoeken. Bij de ingang zal een informatiebord worden geplaatst waardoor geïnteres seerden worden voorgelicht over de natuurlijke waarde van het rustge bied. Tijdens de rondleidingen krijgen de bezoekers tevens informatie. De aanleg van het ambitieuze project moet zoveel mogelijk met handkracht gebeuren, maar door het vele grond verzet lijkt dit een onmogelijke zaak. Daarom zal de firma Tatenhove het werk voor een groot deel uitvoeren. De familie Koning zal zelf ook al het mogelijke doen. Het enthousiasme is groot. „Waarschijnlijk gaat in oktober de eerste spade de grond in, dan is volgens het adviesbureau het grond waterpeil het meest gunstig. Planten groei in het zogenaamde rustgebied zal dan zo snel mogelijk weer op gang komen. Joop Koning, die zelf het beheer krijgt over het voor Noordholland unieke project (wat nu al belangstellenden naar Texel lokt), wordt daarin de komende vijf jaar bij gestaan door het adviesbureau en door vrijwilligers. Na afloop van deze periode wordt het beheer beoordeeld en na een gedetailleerde evaluatie zullen de maatregelen indien nodig worden bijgestuurd. Kosten De totale inrichtingkosten en toe komstig beheer worden begroot op circa dertigduizend gulden. Het over grote deel daarvan zal door subsidie van de provinciale worden gedragen. Koning heeft hoge verwachtingen van natuurgericht kamperen. „Het is voor ons een geheel nieuwe uitda ging. De kampeerders hebben in het verleden al te kennen gegeven dat behoefte is aan deze nieuwe recrea- tievorm. We krijgen erniet meer slaapplaatsen door, maar worden nu wel een camping die zich kan onder scheiden van de rest." Naar verwachting zullen de plannen voor het seizoen in 1992 zijn vol tooid. Een volledig nieuwe vorm van verblijfsrecreatie zal zijn intrede doen op het eiland. De familie Koning van camping „De Bremak ker" heeft plannen voor „natuurgericht kamperen". Natuurmin- riende gasten kunnen terecht op het 1,2 hectare, thans verwilderde terrein, nabij de huidige camping aan de Tempeliers- weg. De gemeente wil planologische medewerking verlenen aan het project, waarvan de aanleg waarschijnlijk al komend najaar tal starten. Ilatuurgericht kamperen is een nieu- we, extensieve vorm van recreatie waarvoor de belangstelling groeiende s en niets te maken heeft met een taturistencamping, zoals we die iinds vorig jaar op Loodsmansduin rennen. Verblijf in tentjes, temidden ran een omgeving die zoveel moge- ijk overeenstemt met de oorspronke- ijke begroeiing, kenmerkende voor Ie omgeving, afgestemd op de eco- ogische functie en natuurwaarden in iet gebied. De voorziening vormt foor De Bremakker een welkome uit leiding, waardoor de bestaande camping kan worden „uitgedund". De Bremakker is een bijna drie hecta- e groot kampeerterrein, dat sedert twintig jaar door de familie Koning wordt geëxploiteerd. De camping Diedt plaats aan ongeveer honderd caravans die een vaste plek hebben Dp het terrein. Een groot aantal daar- /an is eigendom van de familie Ko- ling. De overige caravanbezitters luren een staanplaats. Naast deze /aste bezetting kunnen ongeveer /eertig wisselende caravans, toerwa- jens of tenten worden gehuisvest op iet terrein. Op De Bremakker staan camperende gezinnen en jeugd door ilkaar. ,0p de meeste campings is dat wel inders", aldus beheerder Joop Ko- ling. „Wanneer de gasten reserveren vertellen wij hen wat de gewoontes :ijn, je krijgt dus een publiek wat laar rekening mee houdt. Ondanks Ie soepele benadering van de men sen, gebeurt er nagenoeg niets wat niet door de beugel kan. De sociale controle onder onze bezoekers werkt heel positief. We zien kinderen van kamperende gezinnen weer terugke ren, die houden wel van het sfeertje hier", vult echtgenote Jannie Koning aan. Er is een goede verstandhouding met de jeugd, doordat familiegenoten van dezelfde leeftijd meehelpen in het bedrijf. De kantine wordt druk bezocht, zodat het contact goed is. „Hier zie je geen opgestapelde krat ten pils, of rommel voor de tenten, hoewel wij de jongeren geen strenge regels voorschrijven of ze hard aan pakken. We houden natuurlijk wel een oogje in het zeil." Onderhoud Na de herfstvakantie sluit de cam ping tot aan de paasvakantie. Joop Koning, geholpen door zijn zoon Ralph ontfermt zich tijdens de win terperiode over het onderhoud. De vele stacaravans worden weer nage zien, en krijgen desnoods een verfje. „Huisjes of bungalows zijn niet toe gestaan in dit gebied. Daarom ver vangen we oude caravans door „chalets". Deze riante, mobiele on derkomens, worden steeds meer ge waardeerd door de vakantiegangers. Tijdens de „stille" periode ontkomt ook de grasmat niet aan een opknap beurt. Vooral het droge zomerweer was een zware beproeving voor het groene tapijt waarmee de gastverblij ven zijn omringd. Er bestaan ook plannen voor gedeeltelijke vernieu- in hun gelederen hebben. Schaakclub En Passant vormt daarop geen uit zondering: clubnestor Harm Broeke ma is al een stuk in de zeventig, maar is beslist nog één van de sterkste schakers van het eiland. Maandagavond in De Wtte Burcht in de interne competitie bewees hij dat andermaal in zijn partij tegen Auke Terpstra. Met de zwarte stukken dreef hij zijn tegenstander langzaam maar onvermijdelijk in het nauw. In een gecompliceerde stelling zette Broekema met behulp van een listige combinatie de beslissende mat-aanval in. Een andere opmerkelijke prestatie leverde Martin Birkenhager door Ri nus Vittali in de Svesnikov-variant van het Siciliaans een half puntje af te snoepen. In feite mocht Vittali met deze puntendeling nog blij zijn, want in de stelling waarin zijn opponent re mise aanbood waren Vittali's kansen op redding gering. Uitslagen: K. Kistemaker-G. Zoetelief 1-0, T. Witte-P Cornelisse 0-1; A Terpstra-H. Broeke ma 0-1, D. Leegwater-H. Tumema 1-0; D. Poleacov-P. Eelman 0-1; M. Birkenhager-M Vittali Vz-Vi, M. Witte-A Bakker 0-1; K. Bruining-F. Eijgenraam 0-1; Woensdag werd de tweede ronde gespeeld om het clubkampioenschap klaverjassen. Het beste koppel van de avond was Lieuwe van der Veen/Gi- sela Pollmann uit De Cocksdorp met 7148 punten en 4 marsen, op de voet gevolgd door Corrie Witte/Nel Witte uit Den Burg met 7052 punten en 4 marsen. Derde en vierde wer den respectievelijk Freek Halsema/EI- lie Eelman met 6990 punten, 5 marsen en G. Douma/L. Wessels met 6870 punten en 1 mars. Als vijfde koppel eindigde Eelman/Rouwenhorst uit Oudeschild met 6794 punten en 1 mars. Uitslagen: Deze speelavond: 1. De Cocksdorp, 6477, 2 Den Burg. 6277; 3. De Waal 6058, 4. Oudeschild, 5845. Totaalstand na twee avonden: 1. De Cocks dorp, 6226, 2 Den Burg, 6204, 3. De Waal, 6158; 4. Oudeschild, 6021. De derde avond om het kampioen schap wordt gespeeld op woensdag 13 februari. loop Koning en zoon Ralph op het terrein waar ..natuurgericht kamperen'' van start gaat. wing van de riolering van de cam ping. Uitbreiding Het terrein, dat Koning op het oog heeft als natuurcamping, grenst aan De Bremakker. „De toeristen namen vaak een kijkje op het ruige terrein. Vroeger was het bollenland, maar na dat het overging in handen van Staatsbosbeheer kreeg de natuur vrij spel." Vijf jaar terug kocht Koning het terrein aan. Joop Koning: „Het lag 20 mooi naast onze camping en we zag het als een extra voorziening voor de gasten. De agrarische be stemming sloot vooralsnog de moge lijkheid uit om het als camping in gebruik te nemen. Toch wilden we uitbreiden. Niet méér staanplaatsen, maar wel grotere oppervlakte per ca ravan. Als we echter op de gewenste honderdvijftig vierkante meter per eenheid wilden overstappen moesten we het kampeerterrein vergroten. De onderhandelingen over een stuk land van het naburige „Vredelust" liepen helaas stuk." Langzamerhand ontstond het idee van „natuurgericht kamperen" bij Ko ning. Een in 1987 door Dienst Ruim te en Groen uitgebracht studierapport sloot aan bij die gedachte. De dienst stelde een plan op met als titel: „Een netwerk van natuurgerichte kampeer terreinen in Noordholland." Adviesbureau Koning riep hulp in van een adviesbu reau. Het bedrijf Ten Haaf en Bakker stelde in opdracht van Koning een zeer gedetailleerd rapport op. Ten be hoeve van dit boekwerk werden op het terrein tot een diepte van 1.20 meter monsters gestoken. Aan de hand van een uitgebreide analyse werden zuurgraad, samenstelling en grondsoort van de bodem in kaart gebracht. De waterhuishouding ont snapte eveneens niet aan het onder- Situatieschets van de toekomstige situatie op de Bremakker VOOR MEDISCHE HUW IN ONTWIKKELINGSLANDEN Simavi steunt vele gezondheidsprojecten in 35 ontwik kelingslanden Zonder uw steun kunnen wij echter mets doen. Spwiicnbosstraat 6.2012 LX Haarlem

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5