Kabeltex lijkt door aanloopperiode heen Waterrecreatie-dag dit jaar ook op Texel 320 nieuwe abonnees in een jaar tijd Groen Links Texel officieel een feit Leefbaarheid of massahysterie? Tussen duinenrij en dijk De Waal bedolven onder sommeltjes Cursus bloemen en sieraden maken Mediasis in Parijs gepresenteerd Watersporters steken de koppen bij elkaar DONDERDAG 24 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Kabeltex BV heeft er het afgelopen jaar 320 nieuwe abonnees bijgekre- gen. Op het ogenblik zijn 1725 in woners van Den Burg betalend abonnee van het kabelstation. Vol gens kabelexploitanten Jaap Drijver en Gert-Jan Schoorl is de stijging vooral te danken aan de komst van RTL4 (Veronique) eind 1989. „Daar naast speelt het Nederlandse com mentaar bij Sportnet en Eurosport ongetwijfeld een rol." Ook de komst van de Kabelkrant draagt volgens hen positief aan de nieuwe ontwik kelingen bij. ,De kabel is jarenlang een zorgenkind geweest. De prognoses die we had den gemaakt, zijn lang niet uitgeko men. We zitten nu pas op het Dercentage (65 procent) waar bij de start op was gemikt. Maar de toena me is nu dusdanig dat we verwach ten eind 1991 ongeveer 2000 abonnees te hebben," aldus Drijver. Volgens de exploitanten heeft de on langs gehouden wervingsactie, die statistisch gezien 100 extra abonnees opleverde, op het juiste moment olaatsgevonden. Het potentieel (per celen die abonnee zouden kunnen worden) ligt op ongeveer 2600. Van de 320 nieuwe aanmeldingen zijn 80 abonnees afkomstig uit de nieuw- douw in de Mars, 240 aanmeldingen tomen uit het oude gedeelte van Den Burg. Van de 240 aanmeldingen uit het oude gedeelte van Den Burg zijn vol gens Drijver 190 percelen die de ka- oel al eens (via een proefabonnement) in huis hebben ge- nad, opnieuw aangesloten. Vijftig tuks hebben de kabelaansluiting vanaf de „rul" (de aansluiting ligt voor de deur, maar nog niet in huis) aar binnen laten brengen. In het vierde kwartaal van 1989 be- ichikte Kabeltex over 1404 abon nees. In de eerste drie kwartalen van 1990 kwamen er gemiddeld ruim 50 bonnees per kwartaal bij, het vierde kwartaal leverde 150 nieuwe abon nees op. Kabeltex is niet van plan nog een dergelijke abonnee-actie op touw te zetten. „De keiharde noodzaak is er nu voor ons af. Het is dus niet raad zaam dat mensen die een abonne ment willen, op een nieuwe actie gaan wachten, want die komt er waarschijnlijk niet. We houden ons voortaan aan de f250,- voor eenmali ge aansluitkosten en f17,15 per maand voor het abonnement." De vraag naar een beperkt pakket (met Ned 1,2,3, Sportnet, Kabelkrant en de radiozenders) neemt sterk af. Op het ogenblik beschikken 167 Texelaars nog over zo'n klein pakket. De kabel geeft (inclusief Filmnet) mo menteel 15 zenders door, waaronder nieuwsgigant CNN (Cable News Net work). In verband met de Golfoorlog wordt in het gehele land momenteel een beroep gedaan op kabelexploitan ten deze zender door te geven. Ka beltex BV was één van de eersten in Nederland die deze zender op de ka bel bracht. „Daar waren we erg vroeg bij. CNN is zo langzamerhand een instituut geworden waarop we reldleiders elkaar toespreken. We zijn er dan ook trots op die zender in het pakket te hebben," aldus Gert-Jan Schoorl. Volgens de kabelexploitanten wordt nog steeds onderhandeld over uitbrei ding van het pakket met BBC Europe (eigen produkties van BBC1 en 2). „Die zender komt er bij, het is slechts een kwestie van tijd." Naar verwachting maken de Duitstalige zenders ARD en ZDF binnen afzien bare tijd ook hun opwachting in het pakket. Er zijn berichten dat die zen ders binnenkort op de satelliet ko men, omdat Oost-Duitsland van een signaal moet worden voorzien. Als het auteursrechtelijk wordt vrijgege ven, kan daar gebruik van worden gemaakt. Uitbreidingen in het pakket hebben volgens Drijver een tariefsaanpassing van ongeveer een kwartje per kanaal tot gevolg. „De mensen hoeven niet bang te zijn dat het om gigantische bedragen gaat. Je praat dan over drie gulden per jaar, per extra kanaal." Plannen om Oudeschild te bekabelen zijn er nog steeds. Medio 1991 wordt het onderzoek gestart. „Gezien de positieve ontwikkelingen in Den Burg denken we dat de situatie steeds gunstiger wordt." Bekabeling van De Koog en bunga lowterreinen in het recreatieve gebied wordt de eerstkomende jaren niet haalbaar geacht. „De afstanden zijn van dien aard dat de investering in apparatuur te groot wordt. Plus het feit dat bungalowterreinen vaak niet over één eigenaar beschikken. Het zijn allemaal verenigingen van eige naren, die krijg je niet met z'n allen in één zak", aldus Drijver. Mentaliteit Schoorl wil echter niet uitsluiten dat bekabeling in die gebieden ooit komt. „De technische ontwikkeling gaan snel." Volgens Peter-Jan Kuip speelt ook de mentaliteit van de Texelse bevolking bij het nemen van een kabel abonnement een rol. „In Heerhugo- waard bijvoorbeeld nam meer dan 90 procent bij de aanleg al een proe- faansluiting. Hier bedroeg dit hooguit 75 procent. Een Texelaar wacht ge woon af, die wil die nieuwigheid eerst eens even aankijken." Hoewel de naam „Groen Links" op Texel al een jaar wordt gebruikt, is nooit officieel een Texelse afdeling opgericht. Maandagavond was het zover. Leden van de voormalige poli tieke partijen PSP, EVP en PPR hiel den in d'Ouwe Ulo de oprichtingsvergadering van Groen Links Texel. Het thans zittende bestuur blijft nog enige tijd aan, maar de leden hebben de oproep ge had om kandidaten beschikbaar te stellen. De naam Groen Links werd sinds be gin 1990 gebruikt door de PSP en EVP in aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen, De twee partijen werden ook onder deze naam op de kieslijst vermeld. Nu elders in Neder land de in Groen Links participerende partijen zichzelf opheffen, was het ook op Texel tijd om deze stap te ne men. Dat betekent dat de Texelse af delingen van PPR, EVP en PSP ophouden te bestaan. Dit besluit werd vergemakkelijkt doordat in de achterliggende periode bleek dat de politieke gedachte van Groen Links bij de deelnemende partijen aansloeg en sprake was van een soepele sa menwerking. „Het is niet de bedoeling dat we gaan opereren als een soort kiesvere niging, die alleen in verkiezingstijd actief is. Duidelijk willen we ook bui tenparlementair bezig zijn", aldus het Groen Links-bestuur. Middelen om dit doel te bereiken zijn onder meer het organiseren van themabijeenkomsten en manifestaties. Ook zal Groen Links zich bezighouden met actuele onderwerpen die op Texel en in het land spelen en eventueel om actie vragen. Momenteel is de Golfoorlog zo'n onderwerp. „De gewelddadige escalatie van het Golf-conflict vervult ons met afschuw en grote angst voor de toekomst. Landelijk heeft Groen Links zich duidelijk uitgespro ken tegen een gewapende oplossing. De afdeling Texel staat daar volmon dig achter." Het bestuur van Groen Links wordt gevormd door Theo van den Berg (voorzitter), Rinus Manuels (secreta ris) en Wim de Bruin (penning meester). Geslaagd. Carla Witte is aan de Vrije Universiteit van Amsterdam af gestudeerd als arts. mill®! BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De afgelopen periode heb ik -net als menig ander- de discussie over de leefbaarheid op de voet gevolgd. Dui delijk is dat het met deze discussie al net zo gaat als met de discussie over "iet kunstwerk op de Groeneplaats. Vlen is of voor, of tegen. Ook duide lijk is dat een groep mensen de schuld in de schoenen van de natte horeca wil schuiven. ,De kroegbazen voeren onze kinde ren maar dronken en als ze hun schoenen vol hebben worden ze op straat geschopt, waar ze -van huis tot huis- brievenbussen pissend en tuintje kotsend door het centrum van Den Burg zwalken." Ik geloof best dat er wel eens iets gebeurt in de straten van het cen trum. Maar het meeste speelde zich toch af op de Groeneplaats. Zeker is wel dat men de plank volledig heeft misgeslagen door van de noodcam- ping een jeugdcamping te maken. De raddraaiers die ongetwijfeld ook op Texel op vakantie gaan, worden op deze manier bijeen gebracht en zo creëer je een groep die uit is op rot zooi. Men kan lopend heen en weer. De gemakkelijkste route is Keesom- laan, Pater Witteplein of Molenstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats v.v. Dat deze mensen langs De Zwaan en Ca sino lopen wil niet zeggen dat ze in deze gelegenheden zijn geweest. Dat zo'n groep al zingend en brullend door het dorp trekt, is dus ook niet per se de schuld van deze uitbaters (uitbater is niet hetzelfde als uitbui ter). Men heeft vakantie en is nog lang niet moe, denk maar aan kleine kinderen die overdag hebben gesla pen. En dan zo rond een uur of één wordt de hele meute uit alle gelegen heden geloosd vanwege een slui tingstijd. Loopt er een dikke tweeduizend man op straat. Geen zin om te slapen, maar men wordt naar huis (tent) gedwongen door de plaat selijke overheid. Uit eigen ervaring weet ik dat zich dan voor nachtbar Casino een rij mensen vormt die staan te dringen binnen een plaatsje te bemachtigen. Ook weet ik dat er mensen van dit bedrijf op straat lopen om de rust te bewaren. Dit gebeurt op een vriende lijke manier, wat doorgaans effect sorteert. Maar waarom dan deze klachten niet al enkele jaren geleden? Ik denk aan het volgende. Toen men in deze buurt (omgeving Casino dus) een huis kocht was de prijs erg laag (ongeveer net zo laag als een huis bij een goederenrangeerstation) en de kopers jong. Dat het huis in de buurt van een kroeg stond was welbekend, maar het huis kon voor een prikkie worden gekocht. Zelf ging men ook nog regelmatig te stappen en had niet zo'n moeite met het geluid op straat. Bovendien was er nog een vrij sluitingsuur. Nu zijn de bewoners ouder en gaan niet meer uit. In het ergste geval komt zoon of dochter om vier uur thuis en slaat nogal hard met de slaapkamerdeur. Pa en ma wakker en Stiekema de schuld. Ver geten zijn de voordelen van de lage aankoopprijs en het voordeel van een lage hypotheek. Vergeten is dat de kroeg er al tientallen jaren stond, voordat men het huis kocht. Dan lees je afgelopen dinsdag de Texelse Courant en zie je dat er een plan in de maak is dat -net als een Scud-raket- de hele discotheek en de nachtbar van de kaart veegt. Je bent eerst verbijsterd en vraagt je af of er soms een ambtenaar in de buurt woont die aan dat plan werkt. Of dat de desbetreffende ambtenaar een ge heime relatie heeft met een van de naaste buren van Casino en niet ges napt wil worden als hij zich zo tus sen 01.00 en 03.00 uur naar huis spoedt. Maar dat zal wel te zot zijn. Net als dit bestemmingsplan. Voor mij reden om in de pen te klim men. Hopelijk breekt er dan een zon nestraaltje door in menig duistere geest en wordt er naar een echte oplossing gezocht. Want zo groot is het probleem helemaal niet. Wat be treft de café's zou naar mijn idee een vrije sluitingstijd moeten gelden, in combinatie met een entreeverbod na twee uur 's nachts. Zo verspreidt men het aantal mensen dat gelijktij dig op straat loopt! Ik wens u allen veel wijsheid toe. Willem Roeper, Zwaag. Van tijd tot tijd kan men genieten Van een Texelse „poèet" Die op veel gebeurtenissen 'n Echt „Texels sèggie" weet leder uitgekomen dichtwerk Lees ik gretig en met „smaak" Want hij stelt absurde zaken Raak gekozen aan de kaak Maar over de rijmerij van dinsdag Wilde ik even iets kwijt Ik voelde me geroepen Tot 'n weerwoord „zogezeid" Want om 't nuidige Golfgebeuren •Zij 't dan wel „en passant"- Met 'n wespennest te vergelijken Vond ik zeer aan de eufemistische kant Laten we 't zo maar stellen 't Was echt Texelse „kiek" j Dus deze keer echt 'n visiei Van tussen duinenrij en „diek' Ruim tien jaar geleden werd De Waal verrijkt met een stand beeld van een in beton gegoten brommer. Dat monument is in middels verdwenen, maar de dorpscommissie wil graag iets dergelijks terug en schreef een prijsvraag uit. De reactie van Abelia Eelman-Gieles van de Schorrenweg was de meest aansprekende. Zij stelde voor om iets met „sommeltjes" te doen. Volgens een middel eeuwse legende woonde dit kwaadaardige volk van aard mannetjes in de Sommeltjes- berg nabij De Waal. Maar toen deze merkwaardig gevormde heuvel in 1777 door Simon Breker werd afgegraven, kwa men alleen voorwerpen uit de Romeinse tijd tevoorschijn. Van sommeltjes geen spoor. Me vrouw Eelman doet drie sug gesties: l.één grote som mei ergens in het dorp; 2.een groepje sommeltjes in de vorm van speel- en klimobjecten (bijv. bij de bestaande speeltuin of op het nieuwe schoolplein); 3.her en der in het dorp som meltjes neerzetten. De dorps- commissie heeft de suggestie aangekaart bij wethouder Tine Krijnen-Baijs. Het is nog niet bekend aan welk idee de voor keur wordt gegeven en hoe de sommeltjes eruit zullen zien. Komende week worden in atelier De Witte Engel twee verschillende cur sussen gegeven, een cursus bloe- menmaken en een cursus waar wordt geleerd hoe kabelkoord- kettingen te maken. De cursussen worden gegeven door mevrouw Hans van Abs-Staverman uit Haren, die al eerder dergelijke cur sussen op Texel heeft verzorgd. De cursus bloemenmaken wordt gegeven Vandaag vond in Parijs een pers presentatie plaats van het door de Texelaar Henny Kok ontwikkelde ge neesmiddel Mediasis. Aanwezig zul len zijn journalisten van alle vooraanstaande Franse kranten. Mediasis, een geneesmiddel voor de huidziekte Psoriasis, is al in Frankrijk te koop, maar een dergelijke presen tatie heeft nog niet plaatsgevonden Gehoopt wordt het middel op deze manier onder de aandacht van een groot publiek te krijgen. Naast de journalisten zullen ook diverse Franse dermatologen (huidartsen) aanwezig zijn. Alle aanwezigen ontvangen een mand met Texelse produkten om de verbinding tussen het geneesmiddel en het waddeneiland duidelijk te maken. Margriet Reij Den Burg. Paal 33 en de haven van Oudeschild staan zaterdag 25 mei in het teken van de landelijke „open dag waterre creatie". Op Texel vormen beide lo- katies de feestelijke middelpunten van een scala aan activiteiten, waar aan reeds veel verenigingen, bedrij ven en organisaties hun medewerking hebben toegezegd. Méér deelnemers zijn welkom; meld punt is de VVV, die de open dag op Texel coördineert. Doel van de open dag is de aandacht van Texelaar en toerist te- vestigen op de waterrecreatie-mogelijkheden op en bij Texel. En als je het in groter verband bekijkt: laten zien wat Ne derland aan waterrecreatie heeft te bieden. Stuwende kracht achter de open dag is het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). De dag is opge zet in samenwerking met onder an deren het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), de ANWB, provinciale VVV's en de His- wa. Vorig jaar werd de open dag voor het eerst gehouden, maar toen was daar op Texel weinig van te mer ken. In de rest van het land was het initiatief een succes. Mede dankzij het fraaie lenteweer kwamen op ruim 130 lokaties meer dan 300.000 men sen een kijkje nemen. Ditmaal blijft Texel niet achter. Don derdag j.l. kwam onder auspiciën van de VVV een initiatiefgroep bijeen om op het eiland een open dag op poten te zetten. Er werden spijkers met koppen geslagen. Voor zowel Oude schild als paal 33 is een globaal pro gramma opgezet. De activiteiten in Oudeschild spitsen zich toe op de jachthaven. De Stich ting Passantenjachthaven Texel biedt alle zeilliefhebbers aan om aan de open dag een gratis bootovernachting te koppelen. Bedoeling is aan deze aanbieding landelijke publiciteit te ge ven. In het clubdeel van de jachtha ven houdt Watersportvereniging Texel open huis. Eventueel zal het mogelijk zijn dat gasten een stukje kunnen meezeilen. De windsurfclub, het zee- kanocentrum en de duikclub sluiten zich hierbij aan. Zij zullen demonstra ties verzorgen en zo mogelijk kan het publiek ook zelf in actie komen. Op de haven zullen ook de in Oudeschild gevestigde bedrijven in watersportar tikelen van Duinker en Hopman pre sent zijn. Tevens valt de aanwezigheid van de KNZHRM- wipperploeg van het station De Koog te verwachten, terwijl mogelijk in structeurs van het paracentrum voor een demonstratie paradiving zullen zorgen. Ook het Maritiem en Jutters Museum doet mee, met een nog na der bekend te maken „maritieme at tractie" in of bij het museum. De Texeltruck fungeert als informatie punt. Paal 33 Bij paal 33 zijn in elk geval de monstraties en andere activiteiten te verwachten van catamaranzeilschool Sidney van Zon, de Cocksdorper Kustzeilvereniging en de zeekanovere niging. Ook hier zal de reddingmaat schappij niet ontbreken, nu met de reddingboot „Siegfried Egmundis". Indien mogelijk zal de kustwacht open huis houden in de vuurtoren Onder voorbehoud is de deelname van de waterskivereniging in oprich ting. In Den Burg stelt Piet Betsema zijn jachtwerf aan de Spinbaan open voor alle belangstellenden. Nog niet alle bij waterrecreatie be trokken verenigingen en bedrijven zijn benaderd. De organisatie hoopt op op dinsdag 29 januari. De bloemen, die van papier worden gemaakt, wor den opgemaakt in een mandje met levend groen en zijn bijna niet van echt te onderscheiden. Er worden een anemoon en een roos gemaakt. Deze avond kost ƒ12,50, alles inbe grepen. Op donderdag 31 januari wordt de cursus kabelkoord-kettingen maken gegeven. Dit type ketting oogstte veel bewondering op de open dag van het atelier. Deelname aan deze avond kost f 30,=, alles inbe grepen. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Voor opgave en inlichtin gen kan contact worden opgenomen met Jeannet van Abs, telefoon 13644. Woonforensen. Na de toeristenbe lasting zal nu ook de woonforensen- belasting een forse verlaging ondergaan als gevolg van hertaxatie van het woningbestand op Texel. Tweede woningen zijn sinds 1 januari 1986 met 18 procent in waarde gestegen. Om de opbrengst op het zelfde niveau te houden, zafhet tarief van de woonforensenbelasting met 9 procent moeten worden verminderd. Paviljoen. G.J. Groenendijk wil zijn strandpaviljoen aan het Westerslag uitbreiden. De uitbreiding past binnen de hiervoor geldende regels. Het voorbereidingsbesluit dat hiervoor no dig is komt op de agenda van de raadsvergadering van februari. Dorpscommissies. Stel dat de Texelse dorpen worden bestuurd door de dorpscommissies, met om de vier jaar vrije verkiezingen. Niet helemaal toekomstmuziek, want volgens de zg. „binnengemeentelijke decentralisatie" is overdracht van bevoegdheden (van gemeentebestuur naar dorpscommis sies) tot op zekere hoogte mogelijk. B en w van Texel willen nog niet zo ver gaan. Wel is het college even tueel bereid met de dorpscommissies convenanten af te sluiten, waarin af spraken over o.m. overleg en advise ring worden vastgelegd. Fanfaregebouw. Van de onder grond van het fanfaregebouw op de hoek Wittekruislaan/Schoonoordsingel blijkt 25 m2 eigendom van de ge meente te zijn. Met de firma Kooi man, die het gebouwtje heeft gekocht voor bedrijfsdoeleinden, is overeengekomen dat dit zogeheten „consort" kan worden gekocht voor ƒ50,- per vierkante meter. Vliestraat. De Vliestraat in Ooster end is in slechte staat. Asfalt, be- tonsteen en gebakken steen maken van het wegdek een ratjetoe. Voor dit jaar staat daarom een herinrichting op het programma. B en w hebben dinsdag besloten de hiervoor beno digde ƒ105.000,- beschikbaar te stel len. Er volgt nog een hoorzitting met omwonenden en belanghebbenden in Oosterend. Fietsenstalling. Het LBO wil voor het personeel een nieuwe, overdekte fietsenstalling laten bouwen. Om vol gens het LBO-bestuur praktische re denen is de stalling is buiten het bestemde bouwblok gesitueerd. B en w zien echter geen reden om van het bestemmingsplan af te wijken en wij zen een stalling op die plaats af. Riolering. De gemeente wil inven tariseren in welke gebieden nog riole ring kan worden aangelegd;, zonder dat de kosten de pan uit rijzen. Op basis van dit onderzoek, dat ƒ10.000,- zal kosten, wordt bekeken welke tarieven in rekening moeten worden gebracht. zoveel mogelijk deelnemers en roept de betrokkenen bij deze op om te reageren. De VVV fungeert als meld punt. Peter-Jan Kuip. Jaap Drijver en Gert-Jan Schoorl van Kabeltex BV: ..De toename is nu dusdanig dat we eind 1991 waarschijnlijk 2000 abonnees hebben

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7