i CVO-school start project rond gevolgen vandalisme t Geslaagd Zaalvoetbalstrijd in sterk bezet toernooi Papiercontainer van Scouting verlicht Winnaar kleurwedstrijd gastvrij ontvangen in Juttersmuseum Skandinavische dansen in zaal De Ferrever Bouwvergunningen ONDERDAG 24 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 veroorzaken van schade. Wij be schouwen het als een proef waaraan we graag willen meewerken," aldus van der Heiden. Terwijl de oudere kinderen een kijkje buiten de schoolmuren nemen, vin den voor de jongere leerlingen klas- segesprekken plaats. Ook wordt met werkbladen, video en dia's gewerkt. De ouders worden geïnformeerd door een folder van Voorkoming Misdrij ven, die de leerlingen mee naar huis krijgen. Na afloop van het project wordt waarschijnlijk een open avond voor ouders en andere belangstellenden georganiseerd. We fietsencontrole op de CVO-school in Den Burg was aanleiding voor een anti-vandalisme project. De CVO-school in Den Burg gaat zich intensief bezighouden met een project rond (anti)vandalisme. Vanaf maandag 28 januari tot ongeveer 8 februari gaan leerlingen uit de hoog ste groepen de straat op om te pra ten met instanties die met vandalisme te maken hebben. Hun ervaringen worden door henzelf op schrift gesteld. Aanleiding voor het project, dat met medewerking van Rijkspolitie Texel plaatsvindt, zijn kleine vernielingen rond de school. ,,Niet dat we daar veelvuldig mee te maken hebben, maar het komt toch wel voor dat er bijvoorbeeld vernie lingen aan fietsen plaatsvinden", al dus directrice Janny Bunschoten. Na de jaarlijkse fietsencontrole door de Rijkspolitie ontstond het plan iets jtegen vernielingen - niet alleen rond school, maar op veel bredere basis - te ondernemen. Een praatje over dit onderwerp met de Rijkspolitie mond de uit in een voorbereidingscommis sie, waarin Peter van der Heiden en Jos Berbée namens de politie zitting hebben. Nadat informatie was aangevraagd bij het landelijk Bureau Voorkoming Mis drijven, werd besloten het project doorgang te laten vinden en het niet alleen binnen de school te houden. Het is de bedoeling leerlingen van de groepen zeven en acht onder begelei ding van ouders op pad te laten gaan om met verschillende instanties van dalisme en de gevolgen daarvan te bespreken. De leerlingen gaan onder meer praten met vertegenwoordigers van de PTT-telefoondienst, Drijver Bouw, de advocatuur. Staatsbosbe heer, Rijkspolitie, Gemeentewerken, Vinke Schoonmaakbedrijf, AOT, Teso, RST camping Kogerstrand, SV Texel en discotheek Question. Ook haven meester Graaf wordt geïnterviewd. Alle genoemde instanties hebben me dewerking toegezegd. Volgens Janny Bunschoten is het de bedoeling dat het project ook voorkomend werkt. Vernielingen die door jeugd van een basisschool worden gepleegd komen meestal nog voort uit spel of onna denkendheid, maar binnen afzienbare tijd komen de kinderen op een leef tijd dat het aanrichten van schade mogelijk als „stoer" wordt be schouwd. „Daarnaast willen we de kinderen ook laten zien hoe duur vandalisme is. Laat maar eens duide lijk worden hoeveel geld bepaalde vernielingen kosten." Met medewerking van Nauta fotogra fie trekken de leerlingen er bovendien op uit om foto's van vernielde objec ten te maken. Voor de beste foto is een prijs uitgeloofd. Minder papier De CVO-school richt zich al enige tijd op zorg voor materiaal en omgeving. Om die reden zijn groepjes leerlingen om de beurt verantwoordelijk voor het aangezicht van het schoolplein. Volgens Janny Bunschoten zijn de gevolgen hiervan merkbaar. „Er ligt beslist minder papier en afval dan voorheen, want ze wijzen elkaar te recht. Na het weekeinde gebeurt het echter regelmatig dat leerlingen rom mel aantreffen die niet door CVO- leerlingen is gemaakt," aldus me vrouw Bunschoten. „Ze krijgen op deze manier goed door dat papier in de prullenbak hoort en niet op de grond." Na de fietsencontrole heeft een aan tal leerkrachten doorgeborduurd op het belang van een fiets met verlich ting en spaken in het wiel. „We wil- Zondag wordt in sporthal Ons Ge noegen voor de zevende maal het Noordhollands kampioenschap zaal voetbal voor B-junioren gespeeld. De organisatie spreekt van een sterk be zet toernooi. De eerste wedstrijd om een felbegeerde vermelding op de wisseltrofee begint om 10.00 uur. De organisatie is in handen van de Rayoncommissie Texel in samenwer king met de Recreatie Stichting Texel. Dit jaar maken naast zes Noordhol landse teams ook ploegen uit Den Haag en Drente hun opwachting. Ti telverdediger Groningen moest afzeg gen. Buiten de teams West-Friesland, Den Helder, Alkmaar en Haarlem, doen twee teams van Texel mee aan de strijd. Andere rayons nauwelijks in staat zijn hun kampioenschap vol te krijgen, Texel heeft daar geen moeite mee. Gezien de prestatie in de oefen campagne is duidelijk dat Texel in de race zit. Een plaats in de finale moet dan ook haalbaar zijn. Coach Jan Ra ven heeft zeven spelers opgeroepen: Hans Kraay, Gerko van Putten, Mar cel Ris, Sven Jansen, Kees Daalder, Patrick van Leeuwen en Henk Jan Ramaker. Het team leerde onlangs de Westfriese ploeg een lesje door de tegenstander in Hoorn met een 6-1 nederlaag de kleedkamer in te sturen. Niettemin zal Texel zich moeten reali seren dat de resultaten in de oefen ronden nu niet meer tellen, alleen de prestaties tijdens het toernooi zijn inog belangrijk. Enkele leden van de deelnemende zaalselecties dit toernooi, komen ook uit als veldspeler bij het betaald voet bal. (AZ, Volendam, Emmen en FC Den Haag). Het kampioenschap, is om 17.30 uur afgelopen. De publieke belangstelling voor de finale vorig jaar was met zo'n 500 toeschouwers zeer groot. De kruisfinales beginnen om 14.00 uur. Poule A: Alkmaar, Den Haag, Haar lem en Texel. Poule B: West-Friesland, Den Helder, Drente en Texel 2. Programma 10.00 u. Texel 2-Den Helder4 10.21 u. Alkmaar-Texel 10.42 u. West-Friesland-Drente 11.03 u. Den Haag-Haarlem 11.24 u. Den Helder-Drente 11.55 u. Den Haag-Alkmaar 12.16 u. Texel 2-West-Friesland 12.3.7 u. Texel-Haarlem 12.58 u. West-Friesland-Den Helder 13.19 u. Texel-Den Haag 13.40 u. Drente-Texel 2 14.01 u. Haarlem-Alkmaar 14.22 u. 1e kruisfinale: 1e poule A-2e poule B 14.53 u. 1e herkansingsronde: 3e poule A-4e poule B 15.14 u. 2e herkansingsronde: 4e poule A-3e poule B 15.32 u. 2e kruisfinale: 2e poule A-1e poule B 15.53 u. Verliezers herkansings rondes 7e en 8e plaats 16.13 u. Winnaars herkanings- rondes 5e en 6e plaats 16.34 u. Verliezers kruisfinales 3e en 4e plaats 16.55 u. Finale 17.20 u. Prijsuitreiking De finale zal bij gelijke eindstand met 10 minuten worden verlengd. Is er daarna nog geen beslissing gevallen dan zullen strafschoppen worden genomen. len de leerlingen verder laten kijken dan hun neus lang is. Ook op het ge bied van de gevolgen van vanda lisme." Peter van der Heiden van de Rijkspo litie is van mening dat de facetten van het te behandelen vandalisme zoveel mogelijk op het niveau van de kinderen moeten zijn afgestemd. „Bij voorbeeld vernielde fietslampen, be kraste banken of wc's of stukgemaakte voorwerpen in de sporthal. Op Texel vallen de vernielin gen erg mee, maar dat is nog geen reden om zo'n project achterwege te laten. Tenslotte gebeuren hier nog wel degelijk dingen die niet zouden hoeven. Het is alleen al nuttig om te laten zien hoeveel geld bedrijven in vesteren om mógelijke vernielingen te voorkomen. Als kinderen jong bewust worden gemaakt van de gevolgen, heb je kans dat dit in hun achter hoofd blijft hangen en ze op latere leeftijd weerhoudt van het opzettelijk Bij het Scheidegger Instituut slaag den de volgende kandidaten voor het diploma machine-schrijven: A. van der Heide, De Cocskdorp; S. van Beek, Den Burg; D. Boorsma, De Koog, S. van Sijp, Oosterend; E. de Boer. Den Burg; A. Stolk, De Cocks- dorp; W. Kooger, Den Burg; J. Jonge- jan, De Cocksdorp; T. Zadeits, Oudeschild, W.J. Zijm, Den Burg; F. Tjepkema, Oudeschild; F. Huysman, De Cocskdorp; B. Kok, De Cocks dorp; F. Zijm, Den Burg; D. Maat, Den Burg. Texelaars die regelmatig oud papier bij Scouting Texel inleveren, kunnen voortaan ook 's avonds terecht. Sinds enkele dagen staat bij de con tainer een detectie-licht opgesteld, dat aangaat zodra iemand de contai ner nadert. De trap in het donker be klimmen behoort hiermee tot het verleden: het licht blijft een minuut of tien branden. Wielewaal. De dorpscommissie van De Waal is op zoek naar een beheer dersechtpaar voor dorpshuis De Wie lewaal. Bardiensten en onderhoud komen nu neer op de schouders van vrijwilligers, wat een steeds zwaarde re belasting wordt. Informatie: Paul van Heerwaarden, tel. 14279, Woensdag 23 januari werden de prij zen uitgereikt van de kleurwedstrijd, georganiseerd door het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De kleurplaat werd vóór de kerstvakantie aan alle leerlingen van de Texelse ba sisscholen uitgereikt. Ongeveer 150 leerlingen leverden de tekening inge kleurd af bij het Juttersmuseum en kregen een aantal spannende jutters- verhalen te horen van educatief me dewerker Gelein Jansen. De prijzen werden daarna uitgereikt door Gelein Jansen en MJM-medewerkster Erna Dam, die samen de jury vormden. Na de prijsuitreiking werd de ouders van de prijswinnaars een kopje koffie aangeboden en kregen de kinderen warme chocolademelk. Alle prijswinnaars kregen een Mu seumjaarkaart (waarmee EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidkamer het hele jaar gratis kunnen worden bezocht), een scheepje in een fles, een balpen en een sleutelhanger. Alle tweede en derde prijswinnaars kregen een Meer- museumkaart (eenmaal gratis toe gang in EcoMare, Maritiem en Juttersmuseum, de Oudheidskamer en het Agrarisch Museum), een bal pen, sticker en een sleutelhanger. De deelnemers werden onderverdeeld in vier leeftijdsgroepen. Prijswinnaars werden: Groep 11-12 jaar: 1. Frouwke Arend- sen, Thijsseschool (11 jr.); 2. Rowena Mosk, Jozefschool (11 jr.); 3. Joost Hoogenbosch, CVO (11 jr.). Groep 9-10 jaar: 1. Ivo Witte, Redmer IJskaschool (10 jr.); 2. Jeroen Per soon, Jozefschool (9 jr.); 3. Remco Koopman, Bruinvis (9 jr.). Groep 7-8 jaar: 1. Ruben Kooyman, CVO (8 jr.); 2. Gijs Waverijn, Thijsse school (8 jr.); 3. Kora Sluyter, Thijs seschool (8 jr.). Groep 4-6 jaar: 1 Daan Bol, Thijsse school (6 jr.); 2. Josien Westdorp, Durperhonk (6 jr.); 3. Michiel Stark, Duperhonk (5 jr.). Museum-medewerker Gelein Jansen vertelt de jeugdige tekenaars juttersverhalen. Informatie voor de langetermijn- agenda kan worden opgegeven bij Ann Roeper, kamer 304 in het ge meentehuis (telefoon 62155, toestel 218). De bijgewerkte gegevens wor den één keer per maand aan de krant doorgegeven. 26 januari: Uitvoering van toneelvereniging Oud Leerlingen. Uitvoering van toneelvereniging Oud Leerlingen in De Wielewwaal om 20.00 uur. Gespeeld wordt: de bok en de sik, een plattelandskomedie geschereven door Herman Tholen. Bal na. 28 januari: Bijeenkomst Texels Leerhuis in de Doopsgezinde kerk. Spreker is me vrouw Pereira. 31 januari: Winter lezingen serie Ecomare. Wil lem Wiering over het werk van R.W.S. aan de westkust en de zandsuppletie. Sietse Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg Texel over de Texelse duinen en hun bedreigingen. Aanvang 20.00 uur, kosten f5,—. Februari: 2 februari: Uitvoering van toneelvereniging Oud Leerlingen Uitvoering van toneelvereniging Oud Leerlingen in het Eierlandsche Huis om 20.00 uur. Gespeeld wordt: De bok en de sik een plattelandskomedie geschreven door Herman Tholen. Bal na. 3 februari: Winterwandeltocht Wandelsportver eniging Het Gouden Boltje. Dressuurwedstrijd, wedstrijdcommis sie m manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. 5 februari: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg, Mevr. Van der Eijk-Bierens vertelt het verhaal „De Bontmantel". 8 februari: Galaconcert door de Koninklijke Mili taire Kapel t.g.v. het 100-jarig bestaan van K.T.F. in de Koninghal om 20.00 uur. Volkdansgroep Texel houdt zondag een dansmiddag met Skandinavische dansen. Onder leiding van Annelies Tijman worden vooral Deense dansen geleerd. De muziek is ditmaal „le vend": een voor de gelegenheid sa mengesteld orkestje zorgt voor de begeleiding. De dansmiddag is in sportzaal De Ferrever aan de Emma- laan. Kosten van deelname bedragen f15,- per persoon. Informatie: C. Veth, tel. 13516. Burgemeester en wethouders van Texel hebben aan de volgende perso nen en/of instellingen bouwvergun ning verleend. V.V.E. Résidence De Pelikaan 1, Oran jestraat 2 te Bilthoven voor het plaat sen van een gasmeterkast aan de Pelikaanweg achter nummer 18 te De Koog; J.C. Henneman voor het veran deren van een slaapkamer tot badka mer aan de Vuurtorenweg 182 te De Cocksdorp; M.J.F. van Leeuwen voor het plaatsen van een raam aan het Hogereind 8 te De Waal; S. Geerdes voor het veranderen van een gevel van een garage aan de Naalrand 52 te Den Hoorn; A.H. Notenbomer, Mo lenweg 12 te Roden voor het gedeel telijk veranderen van een kozijn aan de Gasthuisstraat 4 te Den Burg, Jn. Vonk voor het gedeeltelijk veranderen van een kantoor/garage aan het Mienterglop 9 te De Koog; P. Daal ders Aannemersbedrijf, Emmastraat 33 te Alkmaar voor het plaatsen van een overkapping voor asfaltmolen aan de Haven 21 te Oudeschild. H.P. Hooyschuur, Slufterweg 2 te De Cocksdorp voor het plaatsen van een woonhuis aan het Keidelplein 3 te De Cocksdorp; Gemeente Texel, Groene- plaats 1, Den Burg voor het plaatsen van een cabine aan de Laagwaalder- weg 4 te Oudeschild; C. Kaczor voor het plaatsen van een schuurtje aan de Sluyscoog 14 te Den Burg; J.L. Boogaard voor het vernieuwen/veran deren van twee recratieve onderko mens aan de Muyweg 58 te De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. 10 februari: Opvoering van de Drei Groschen Opera van Brecht in de R.S.G. door Triade. Inlichtingen S.O.W. tel. 15582. Texelse kampioenschappen biljarten in De Lindeboom tot en met 17 februa ri. Inschrijven voor 8 januari bij J. Moens, Haffelderweg 8 te Den Burg. Winteruitvoering D.E.K. in De Wald hoorn te Den Hoorn. 17 februari: Winterwandeltocht Wandelsportver eniging Het Gouden Boltje. Jaap de Graaf-Bokaal. Wad en Duin in manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. 18 februari: Bijeenkomst Christelijke Plattelands vrouwen. De Cocksdorp-Eierland in Het Eierlandsche Huis. Boswachter Ooijevaar vertelt over de flora en fau na van Texel. Bijeenkomst n.p.b. De Cocksdorp- Eierland in Het Eierlandsche Huis. boswachter Ooijevaar vertelt over de flora en fauna van Texel. Bijeenkomst Christelijke Plattelands vrouwen Texel. W. Ellen-Arensman vertelt over de Mensendieck-therapie. Bijeenkomst Texels Leerhuis in de Doopsgezinde kerk. Spreker is Piet van Boxtel. 19 februari: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. Federatiemid dag. L. Knipscheer vertelt over „De bouw van kathedralen". 21 februari: Lezingenserie in Ecomare. Cor Veld vertelt over de dijk aan de oostkant van Texel en Cees Swennen over de natuurgebiedjes tussen oude en nieu we dijk. Aanvang 20.00 uur, f5,00. 22 februari: uitvoering van toneelgroep Zuid Eier- land in de kapel Bethel. Gespeeld wordt: Zilveruitjes en augurken van D.J. Eggengoor. 23 februari: Activiteit Wad en Duin vanaf 14.00 uur in manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. Uitvoering van toneelgroep Zuid Eier- land in de kapel Bethel. Gespleed wordt: Zilveruitjes en augurken van D.J. Eggengoor. 24 februari: Springwedstrijd, wedstrijdcommissie in manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. 25 februari: Bijeenkomst Texelse Leerhuis in de Doopsgezinde kerk. Spreker is Henk Vreekamp. 27 februari: Bijeenkomst van het Katholiek Vrou wen Gilde georganiseerd door het eendagsbestuur. 28 februari: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Den Burg. De heren Knippenberg en Moens vertellen over hun reis naar Spitsbergen. Maart: 1 maart: Optreden van het Volendammer Ope rakoor in de katholieke kerk in Den Burg om 20.00 uur. Inlichtingen: S.O.W. tel. 15582. 2 maart: Winterconcert Excelsior in De Bijen korf te Oosterend, aanvang 20.00 uur. Uitvoering van toneelvereniging 't Amateurtje. 3 maart: Propagandatocht van Wandelsport vereniging Het Gouden Boltje. 5 maart: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. De heer H. Vonk van het Waterschap Texel ver telt over „schoon water". 7 maart: Lezingenserie in EcoMare. Arthur Oosterbaan vertelt over de flora en fauna van de Texelse kust, aan gespoeld en autochtoon, en de ver anderingen hierin. Aanvang 20.00 uur, f5,00. 14 maart: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Den burg in De Schakel. R. Siebinga ver telt over bot-ontkalking. 17 maart: Dressuurwedstrijd, wedstrijdcommis sie in manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. 20 maart: Bijeenkomst Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen. De Cocksdorp- Eierland in Het Eierlandsche Huis. Boekbespreking door mevr. Harting.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9