B-junioren superieur kampioen zaalvoetbal Gloeikopmotor uit 1924 loopt als een zonnetje Kroon op werk van jaren" Sport voor ouderen door geringe animo voorlopig afgelast Tevoko heren winnen nipt van Nieuwediep Jeugdvolleyba! hoopvol van start Voorsprong leiders klaverjasclub slinkt Motorrijder schudt politie af, maar.... Oosterender (18) krijgt klappen PAGINA 10 Adri Hutjes verricht de eerste handelingen om de gloeikopmotor aan de praat te krijgen dak vloer beglazing apparatuur, leidingen, etc. Tevens kan subsidie worden verleend voor de aanschaf van een hoog rendementsketel. Voor nadere infor matie over deze regeling of voor het aanvragen van subsidie: Gasbedrijf Texel b.v., Reyer Keijserstraat 8, 1791 AX Den burg (telefoon 14027). Sub sidieverzoeken kunnen niet via de ge meente worden ingediend. 'Inloop koffieochtend: Consultatie- ruimte Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Iedere eerste en derde woensdag van de maand van 9.30-11.30 uur, voor moeders van 0 tot 4-jarigen. 'Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 17896, Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. 'Anti-discriminatie: Werkgroep Anti discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tel.nrs.: 12609, 14897, 14969 en 16315. 'Psycholoog: J. van den Berg, zitting in Groene Kruisgebouw, Witte Kruis laan 19,. Den Burg op dinsdag van 14.00-18.00 uur en woensdag van 9.00-18.00 uur. Tel. 14887. Tevens bereikbaar via tel. 050-125313 (op maandag en donderdag tussen 9.00 en 11.00 uur). 'De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vrijdag, tussen 18.30 DINSDAG 29 JANUARI 1| en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 13430 of schriftelijk via postbus 8(1 1790 AA Den Burg. 'Spreekuren college van B en W: Burgemeester Schipper, wethoudei Barendregt, wethouder Krijnen-Baiji en wethouder Terpstra: maandag 10.00-11.00 uur in het raadhuis. 'Spreekuur raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en PSP iedere donderd^ vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); raadhuis 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór d; raadsvergadering. 'Maatschappelijk werker: Frank vai Lare, spreekuur in d'Ouwe ULO, Schilderend 39, Den Burg. Maanda; 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19. uur; woensdag 8.30-9.30 uur; vrijda 15.30-16.30 uur. Spreekuur Dienst Ambulante Geeslgl lijke Gezondheidszorg (bereikbaar oj" hetzelfde adres): elke donderdag 14.00-15.00 uur. Tel. 15813, b.g.g. 02230-15805. 'WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat, Den Burg. E ke woensdag van 10.00-12.00 uur. 'Spreekuur uitkeringsgerechtigden Iedere tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15-11.15 uur. 'Artsenlaboratorium en trombose- dienst: Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg (ingang tan dartsenpraktijk). Iedere maandag en donderdag van 9.00 tot 11.00 uur kan men hier bloed laten prikken. 14887, b.g.g. Gemini-ziekenhuis Der Fielder, 02230-11414, toestel 232 oijl 299. Trombosedienstgegevens (en/<| briefje van arts), ponsplaatjes van ziekenhuis en verzekeringspapieren TEXELSE COURANT De informatieavond „Sport voor Ouderen", die voor 31 januari in De Buureton op het programma stond, gaat niet door. Gebrek aan belang stelling voor het initiatief was de re den voor de afgelasting. Tijdens deze avond wilde de organi satie (werkgroep gemeente Texel de Stichting Ouderen Texel en de Texelse Sportraad) sportverenigingen duidelijk maken dat de komende jaren door vergrijzing van de bevolking het aan tal ouderen dat sport beoefent zal toenemen. De wijze waarop de verenigingen het beleid op deze ontwikkeling kunnen afstemmen, of de manier waarop zijn erop kunnen inspelen, zou ondermeer onderwerp van gesprek zijn. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Subsidie energiebesparing Sinds kort bestaat er een subsidiere geling voor energiebesparende maat regelen. Aan particulieren kan subsidie worden verleend voor isola tie van: muren De Texel-selectie met kampioensschild en -beker. Staand v.l.n.r. Gerko van Putten. Kees Daalder. Hans Kraay en coach Jan Raven. Gehurkt: W»1 Jan Ramaker. Sven Jansen. Patrick van Leeuwen en Marcel Ris. met 4-1 de weg naar de finale ver sierd. In de finale controleerde Teil aanvankelijk de wedstrijd, maar op een gegeven moment zette West friesland het doel van Hans Kraay onder druk. Verder dan een harde knal op de paal kwamen de Westf zen niet. Gerko van Putten brak de ban. Snoeihard schoot hij een vrije trap via de binnenkant van de paal tegen de touwen. Westfriesland drong nog stevig aan, maar kon ge - gaatje meer vinden in de goed gee ganiseerde Texel-defensie. Uitslagi Voorronde: Texel 2-Den Helder 0-0; Alkrhaa-^ Texel 0-5; Westfriesland-Drente 1-0; Den Haag-Haarlem 1-0; Den Helder-Drente 1-2; Den Haag-Alkmaar 1-2; Texel 2-Westfrieslar5 0-1; Texel-Haarlem 4-0; Westfriesland-Den Helder 3-3; Texel-Den Haag 2-0; Drente-Tex 2 3-1; Haarlem-Alkmaar 4-2. Kruisfinales: Texel-Drente 4-1; Den Haag-Westfriesland 1-10. Troostfinales: 7e/8e Texel 2-Alkmaar 1r 5e/6e Haarlem-Den Helder 0-4; 3e/4e Drea': Den Haag 1-3 Finale Texel-Westfriesland 1-; Inderdaad beschikte Texel ditmaal over een bijzonder sterke groep, aan gevoerd door twee jongens die als routiniers het spel verdelen: Marcel Ris en Gerko van Putten. Hun uitstra ling brengt rust in de eigen gelederen en bezorgt de tegenstander angst zweet. Toch werd niet één van deze twee, maar Texel-doelman Hans Kraay tot beste speler van het toer nooi uitgeroepen. Verdiend, want hem lukte alles, zoals hij in de finale Keeper Hans Kraay werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Jan Willem Boon var de rayoncommissie Texel reikt hem de bijbehorende trofee uit. Bertus Heerschap voorziet hel publiek van commentaar, terwijl Gerrit Verhoeven zorgt dat ook de luisteraars van Radio Text ..Sportlokaal" kunnen meegenieten. Met opvallend gemak heeft de Texel se B-juniorenselectie het open Noordhollands zaalvoetbalkampioen schap veroverd. In de Texelse sport hal Ons Genoegen, waar dit toernooi al acht jaar wordt gehouden, won het team van coach Willem Ooster hof alle wedstrijden. Mede-favoriet Westfriesland dolf in een meer span nende dan goede finale met 1-0 het onderspit. Het was de eerste keer dat de Texel se junioren de hoofdprijs in de wacht sleepten. Volgens coach Oosterhof een kroon op het werk van jaren. ,,Deze jongens voetballen al vanaf hun achtste jaar in de zaal. In veel andere afdelingen is dat niet zo. De meesten van deze lichting spelen bo vendien al jaren samen in één team bij Gamma. Ik wil dan ook graag hun coach Martin Land in het succes be trekken. Hij heeft de basis gelegd", aldus Oosterhof. Daarnaast wees hij op de serieuze voorbereiding. „West friesland en Texel hebben zich het best voorbereid en plukken daar nu de vruchten van", oordeelde Ooster hof. nog met een paar spektaculaire red dingen liet zien. Dat het met de opvolging van het kampioensteam wel snor zit, bewees Texel 2. Dit team, met drie C-junioren in de gelederen, kwam weliswaar niet verder dan de zevende plaats, maar maakte het de tegenstanders knap lastig. Van de latere finalist Westfriesland voor het tweede slechts met 1-0. Texel 1 was bereikte de kruisfinales met superieur voetbal. Uitslagen als 5-0, 4-0 en 2-0 zeggen genoeg. Ver volgens werd een selectie uit Drente „Er slaat hier voor een miljoen of tien bij elkaar, wil je dat er wel even bijschrijven." roept een goedge mutste Texelaar op de haven van Oudeschild. Het is zaterdagmiddag, 14.00 uur en een groep belangstel lende Oudeschilders slaat de pogin gen van Adri Hutjes, om een heuse gloeikopmotor uit 1924 aan de praat te krijgen, gade. Het is allemaal „nieuw", dus het duurt even voordat de motor doet wat hij moet doen. Adri Hutjes gaat onverstoorbaar zijn gang. Motoren zijn al 20 jaar zijn hobby en hij weet dat het zal lukken deze motor aan de praat te krijgen. „Kijk, iedere motor is weer anders, in het begin is het altijd even wennen," aldus Hutjes. Op de haven staan en kele oudgedienden die vroeger met een dergelijke motor hebben gevaren. Zij worden geraadpleegd, boeken worden ingekeken, tot de motor na verschillende pogingen opeens tot le ven komt. „Hij loopt prima", constateert een te vreden Hutjes naemge tijd. „Als hij is De heren van Tevoko 1 hebben za terdag met miniem verschil gewon nen van het geroutineerde Nieuwendiep uit Den Helder. De da mes wonnen eenvoudig met 3-0 van VCW uit Winkel. De heren van Tevoko hebben na een ruim twee uur durende wedstrijd uit eindelijk met 3-2 gewonnen van het op gelijke hoogte staande Nieuwen diep. Zonder de geblesseerde Jitze Beintema en de vakantie vierende Ernst Jan de Graaf begon Tevoko met Koos Doeven als spelverdeler in de eerste set. Die werd na een span nend scoreverloop met 15-12 door Tevoko gewonnen. Ook de tweede set was erg spannend, veel lange ral- leys en goed verdedigingswerk aan beide kanten zorgden voor een nog kleinere set winst voor Tevoko, 17-15. In de derde en vierde set liet Tevoko zich teveel meeslepen in het chaoti sche spel van Nieuwendiep, waardoor het ritme uit de ploeg raakte. Beide sets werden dan ook onnodig met 13-15 verloren, zodat een vijfde set de beslissing moest brengen. Ook deze set leverde meer spanning dan goed spel en het was Tevoko dat met een 8-6 voorsprong van helft wissel de. Tot 11-10 ging het nog gelijk op maar toen maakte Nieuwendiep een aantal fouten waardoor de uiteindelij ke overwinning met 3-2 naar Tevoko ging. De dames van Tevoko speelden tegen VCW uit Winkel. Voor het laatst met Marleen Witte, die voor een half jaar naar Australië vertrekt. De dames deden hun toppositie eer aan en stuurden VCW met een 3-0 nederlaag naar huis. Het tweede Te voko herenteam verloor onnodig, door het met voldoende benutten van hun goede aanvallers, met 3-1 van LOS uit Den Helder. De tweede en derde damesteams wonnen vrij een voudig met 3-0 en 3-1. De dames van het tweede van Smash'68 verlo ren nipt van WSOV 4, getuige de setstanden van: 6-15, 16-14, 14-16. De meisjes van Tevoko zegevierden als gewoonlijk eenvoudig met 3-0 en gunden Noordkop 2 in drie sets niet meer dan zeven punten. Uitslagen: Heren Tevoko 1-Nieuwendiep 3-2; TEvoko 2-Los 1 1-3; Dames: Tevoko 1-VCW 1 3-0; Te voko 2-WSOV 3 3-0; Tevoko 3-HCSC 4 3-1; Smash 2-WSOV 4 1-3; Meisjes: Tevoko 1-Noordkop 2 3-0; afgesteld, gaan we hem over een paar weken nog eens proberen. Van de zomer willen we de motor af en toe voor toeristen laten draaien." De motor is afkomstig uit een voor malig beurtschip in Amsterdam. Hut jes, die al drie van dergelijke oude motoren in zijn bezit heeft - één Als vervolg op de volleybalinstuiven voor de jeugd die in de verschillende dorpen werden gehouden, werd af gelopen zaterdag een begin gemaakt met een eilandcompetitie jeugdvol leyba! in sporthal Ons Genoegen. Met de deelname van ruim vier teams in de categorie B-jeugd van 14 tot 16 jaar, was de organisatie zeer tevreden. Met fantasierijke namen als Tevoko Lions of Durper Giants speel den de ploegen elk twee wedstrijden van ca. 25 minuten. Het niveau van de wedstrijden was behoorlijk, met hier en daar wat uitblinkers. Zaterdag is de beurt aan de jongere jeugd, de C-jeugd van 12 tot 14 jaar en de mini's. Uitslagen B-jeugd: Tevoko Lions-Tevoko Beers 0-2, Koger Bulls- Durper Giants 2-0; Tevoko Beers-Koger Bulls 2-0; Durper Giants-Tevoko Lions 1-1. Op de zeventiende competitieavond de klaverjasclub Den Burg bleven de bovenste drie koppels van het klas sement op een lage score steken. De leiders van het klassement, Ge rard Festen en Gerrit Smit, bleven weliswaar op de eerste plaats staan, maar zagen toch een flink stuk van hun voorsprong verloren gaan. Jelle Wiersma en Johan Vinke zijn nu weer naar de tweede plaats opgerukt en hebben het verschil met de leiders tot 800 punten teruggebracht. Win naars van de avond werden Annie Vermuë en Marrie Timmerman die 7186 punten scoorden. Zij bevinden zich in een gedeelte van het klasse ment waarin de onderlinge verschillen niet groot zijn en kwamen met zes plaatsen winst op de dertiende plaats terecht. Met 7078 punten werden Fenny Hopman en Ruth de Ruwe tweede. Dit koppel is al weken goed in vorm en is, nadat zij op de drieënt wintigste plaats hebben gestaan, op gerukt naar de kopgroep waarin zij nu op de zevende plaats terecht zijn- gekomen. Dini Winters en An Bakker werden derde met 7004 punten. Dit koppel bezet de veertiende plaats op de ranglijst. Met 6957 punten Bern- hard de Bloois sr. en Bemhard de Bloois jr. vierde en Theo Witte en Henk van Loo met 6943 punten vijfde. Totaalstand na 68 partijen: 1. G. Festen-G, Smit 109849; 2. J. Wiersma- J. Vinke 109004, 3. C Zijm-N van der Veen 108490, 4. Echtp. F Veeger 108414, 5. Echtp. J. Spaans 107659, 6 E. Eelman-F. Hal- sema 107037, 8 F. Witte-R. Kleinveld 105932; 9 B. de Bloois-B. de Bloois 105704; 10. Echtp. B. Ofrem 105621. 3e periode na 10 partijen: 1 G Festen-G. Smit 17452; 2 F Witte-R. Klemveld 17067; 3. Th. Witte-H. van Loo 16538; 4. F. Hopman-R de Ruwe 16413; 5. F. Halsema-E. Eelman 16266; staat zelfs bij hem in de woonkamer - kon de verleiding toen hij de aan bieding in De Schuttevaer zag staan, niet weerstaan. Een vriend van Hutjes bracht de 2500 kilo wegende motor anderhalf jaar geleden per sleepboot naar Texel. „Het is een heel kostbare hobby. Alle onderdelen die kapot zijn, moet je la ten maken, want ze zijn uiteraard niet meer verkrijgbaar. Van deze mo tor was de krukas beschadigd. Als Lou Witte uit De Waal hem niet voor me had opgeknapt, had ik de krukas naar het oud ijzer kunnen brengen." De gloeikopmotor (tweetact en met water-injectie) is een lagedrukmotor. De motor moet met behulp van een brander op de kop eerst warm wor den gemaakt. Boven de zuiger zit een ijzeren staaf. Als die roodgloeiend is, wordt er gasolie opgespoten, waarna ontsteking volgt. Hedendaagse moto ren beschikken over hogedruk, waar door ontsteking veel eenvoudiger is. „Tegenwoordig moeten motoren alle maal snel draaien, daarom is de gloeikopmotor niet meer geschikt. Hier moet je echt even de tijd voor nemen, want de ene keer start hij beter dan de andere." De motor van Hutjes beschikt over 20 pk en alleen het vliegwiel weegt al 750 kilo. In Noordholland zijn er nog drie, waarvan één nog vol in be drijf. „Hij wordt gebruikt in een boot van een kleinzoon van Boot Industry, de vroegere leverancier van deze mo toren uit Alphen a/d Rijn. Van die kleinzoon heb ik ook een boek met alle gegevens gekregen", aldus Hut jes. „Ze willen hem daar wel kopen, maar dat doe ik niet. Ik heb er té veel werk aangehad. Dan wordt het handel en ik vind het veel te leuk om hem zelf te houden. Temeer omdat hij helemaal compleet is. Mooi, toch?" Een 23-jarige man uit Den Burg dacht de politie in de nacht van zaterdag op zondag te slim af te zijn. Op zijn motorfiets had hij de achtervolgende sur veillancewagen van zich af we ten te schudden, maar hij werd alsnog in de kraag gegrepen toen hij lopend terugkeerde. De politie had de achtervolging in gezet toen de motorrijder zon der licht en tegen de rijrichting in de Parkstraat reed. De jonge man wist in eerste instantie te ontkomen door een afgesloten pad in te rijden. Toen hij later werd aangehouden, werd hij meegenomen naar het bureau voor de ademtest. Deze gaf een uitslag van 405 mg alcohol per liter uitgeademde lucht, ter wijl de maximum toegestane hoeveelheid 220 mg bedraagt. De motorrijder kwam er af met een proces verbaal en een rij verbod van drie uur. Een 18-jarige Oosterender moest zich in de nacht van zaterdag op zondag onder doktersbehandeling stellen, na dat hij in een bar in Den Burg op zijn gezicht was geslagen door een onge veer even oude plaatsgenoot. De dokter bracht hechtingen aan in een wenkbrauw en de bovenlip. Eerst had de portier van de bar eerste hulp ver leend. De dader verdacht de 18-jarige Oosterender ergens van en probeerde hem uit zijn tent te lokken. Toen dat niet lukte, gebruikte hij zijn vuisten. Het slachtoffer deed de volgende dag aangifte bij de politie wegens mis handeling. Zijn tegenstander kreeg la ter bezoek van de politie en bekende zijn daad.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 10