Oud-leerlingen: leuk spel, maar zwak plot Ander oproepsysteem baarmoederhalskanker Asperges en witlof in de belangstelling Voortreffelijke debutantes en oog voor detail Huisartsen nodigen telefonisch uit unicefi) Helderse rederij verzorgt transport psychische noodhulp Man uit Alphen bekent diefstal videorecorder OIRO 604020 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 JANUARI 1! medespelers te flirten en interpreteer de haar teksten intelligent- Haar spel was alleen nog wat wisselvallig. Mar cel Witte heeft iets meer routine. Hij kwam redelijk goed uit de verf als de jonge zakenman uit de stad, die de boeren uit Drente wel eens de waar heid zal komen vertellen. Wat meer rust zou zijn spel nog ten goede ko men. Plat Texels Erna Kuip had een kleine rol als Greet, de zus van Mien Pringel. Ook zij liet zien een aanwinst voor de Oud-leerlingen te zijn. Ze had op een gegeven moment wat moeite om haar typetje karakter te geven, maar het acteren ging haar op heel natuur lijke wijze af. Ook Henk Witte had qua lengte een bescheiden rol, maar als disco-exploitant Willem Brassers was hij wel enkele malen prominent aanwezig. Henk heeft de neiging in zijn schulp te kruipen en zijn teksten plat Texels en met veel armbewegin gen te bezigen. Kortom: hij bleef meer zichzelf dan dat hij werkelijk in de huid van een ander kroop. De disco-eigenaar die hierdoor ontstond was niettemin een vermakelijk typet je, zodat Henk Witte de lachers enke le malen op zijn hand had. Indiaan Souffleuse Ine Witte-Barhorst was in het derde bedrijf eventjes nodig, maar voor de rest scheen de rolken- nis dik in orde. Karin Nauta-Didden had als grimeuse vooral veel te stel len met Martin Kikkert, die zich om de haverklap moest verkleden en op nieuw moest worden geschminkt lo.a. als indiaan en gewonde). Bert Keijser zorgde voor de belichting en kweet zich als vanouds uitstekend van zijn taak. Dinsdag 29 januari: De Jozefschool te gast bij de Grote Meneer Kaktus-show Bij de Vara op Nederland 1, 18.10 uur. Woensdag 30 januari: Tijdens de jaarvergadering van de VVD houdt Piet Zoon een toespraak. De vergadering wordt gehouden in hotel Rebecca in De Waal en begint om 21.30 uur. Donderdag 31 januari: Om 13.30 uur begint in De Buu- reton een open klaverjasdrive voor ouderen, ledereen die ouder is dan 55 jaar, is welkom. In de serie winterlezingen in Eco- mare houden Willem Wiering (Rijkswaterstaat) en Sytske Dijk- sen (Werkgroep Landschapszorg) een voordracht. Willem Wiering zal vertellen over het werk dat Rijkswaterstaat met name aan de westkust van het eiland verzet, zoals de zandsuppletie en het maken van zinkstukken. Na de pauze vertelt Sytske Dijksen over het Texelse duinlandschap, de planten en dieren die daar leven en over de bedreiging daarvan. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt f 5,=, inclu sief een consumptie. Vrijdag 1 februari: Geen opgave. Verder in dit weekeinde: Zaterdag: De laatste wielerveldrit en „De bok en de Sik" van de Oud-Leerlingen. Zondag: Viswedstrijden, dres- suurwedstrijden en de achtste boscross. Hoogwater Oudeschild Za. 26 Zo. 27 Ma. 28 Di. 29 Wo. 30 Do. 31 Vr. 1 Za. 2 2.40 en 14.47 4.40 en 16.50 6.04 en 18.46 7.15 en 19.34 8.25 en 20.34 9.45 en 21.45 10.25 en 22.20 10.54 en 22.54 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 27 januari op om 8.28 uur en gaat onder om 17,17 uur 30 januari volle maan; 31 januari springtij In het tweede bedrijf van de plattelandskomedie „De bok en de sik" maakten de Oud-leerlingen hun reputatie waar. Dolkomische taferelen met als uitblinker de waanzinnig uitgedoste Martin Kik kert beloofden veel voor het slotbedrijf. Maar in plaats van een tomeloze apotheose kreeg het publiek in De Wielewaal zaterdag avond een flauwe afloop voorgeschoteld. Dat lag niet aan de Oud-leerlingen, maar aan schrijver Herman Thole, die zich er met een Jantje van Leiden had afgemaakt. Dankzij het goed verzorgde spel van de Oud-leerlingen, bij wie debutante Maaike Zegel- Wiersma indruk maakte, was de voorstelling toch de moeite waard. Zaterdagavond is in het Eierlandsche Huis de tweede en laatste uitvoering. Over het geheel genomen leverde de toneelgroep van de Vereniging voor Oud-leerlingen van de Lagere Land bouwschool een goede prestatie Op merkelijk was dat dit gebeurde met vier debutantes: de toneelspeelsters Maaike Zegel, Marjet van der Vis en Erna Kuip en regisseuze Wil Beers- van Heerwaarden. Alle vier verdienen een pluim. Wil Beers had, zo bleek uit commentaren na afloop, de touwtjes strak in handen. Ze schonk veel aandacht aan de aankleding, met een opmerkelijk oog voor detail. Zelfs aan de trouwringen van de echtparen in het stuk was gedacht. Alle spelers liepen er smaakvol ge kleed bij (dat is in menig Texels to neelstuk wel eens anders), wat de geloofwaardigheid sterk ten goede kwam. Voorbeeld hiervan is Henk Witte: getooid in snel kostuum met leren jasje was meteen duidelijk dat we hier inderdaad met disco-eigenaar Willem Brassers van doen hadden. Ook benadrukte de kleding het con trast tussen de wereldse uitstraling van het duo De Bok en De Sik en de dorpse eenvoud van de anderen. Een ander voorbeeld was het meubilair, dat beschikbaar was gesteld door an tiekhandelaar Jelle Wiersma. Niet vies van commerciële bedoelingen, zo bleek na afloop, want liefhebbers in de zaal konden de meubels voor een mooi prijsje kopen.... Goodwill Overigens hebben de Oud-leerlingen over medewerking van derden niet te klagen. De vereniging heeft bijzonder veel goodwill, wat blijkt uit het grote aantal advertenties in het program mablaadje en uit het feit dat al jaren met gemak twee voorstellingen kun nen worden gehouden, terwijl de meeste toneelclubs een stapje terug hebben moeten doen. Tekenend is dat voor zaterdagavond in de voor verkoop liefst 146 kaarten de deur uit waren gegaan, zodat De Wielewaal al bij voorbaat bijna vol zat. Aan de kassa meldden zich echter weinig nieuwe liefhebbers, zodat op de voor ste rijen nog vrij veel stoelen onbezet bleven. Terug naar de regie. Wil Beers vertel de na afloop dat het regelen van randzaken (zoals attributen en kle ding) haar bijna nog méér tijd heeft gekost dan het regisseren. Deze uit spraak is tekenend voor de kwaliteit van de spelersgroep. Zaterdagavond bleek dat de ervaren oudere spelers en talentvolle jongeren leuk op elkaar zijn ingespeeld, ,,'n Gezellige groep", zo werd van meerdere kanten opge merkt. De huisartsen op Texel gaan zich ac tiever bezighouden met het bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker. In de komende zes maanden zullen alle daarvoor in aan merking komende vrouwen door de assistentes van de huisartsen wor den uitgenodigd een uitstrijkje te la ten maken. Eén van de redenen waarom de Texelse huisartsen zich actiever opstellen is de in hun ogen lage opkomst van de afgelopen jaren. In 1989 zijn de huisartsen zich gaan bemoeien met het baarmoederhals kanker onderzoek. Vanaf dat moment konden vrouwen in de leeftijd tussen de 35 en 55 jaar, eens in drie jaar bij hun huisarts een uitstrijkje laten ma ken. Voor 1991 zullen de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1937, 1940, 1943, 1946, 1949, 1952 en 1955 worden opgeroepen. Voor alle duidelijkheid: de vrouwen uit de ge noemde jaren zullen in de eerste zes maanden van dit jaar via de assisten tes worden uitgenodigd. In het onderzoek voor 1988, waarbij een speciaal team de uitstrijkjes maakte, lag het percentage vrouwen dat deelnam aan het onderzoek op 55%. De actuele gegevens laten zien dat dit gedaald is tot ongeveer 34%. Op initiatief van de huisartsen wordt een experiment gestart. Dat houdt in dat de assistentes van de huisartsen de vrouwen uit de doelgroep telefo nisch zullen uitnodigen. Het is niet nodig dat de vrouwen uit eigen be weging contact opnemen met hun huisarts. Uit onderzoek is gebleken dat een directe benadering en het maken van een afspraak op een vast tijdstip de opkomst in positieve zin beïnvloedt. Daarna verschijnen de vrouwen op het afgesproken tijdstip en wordt onderzoek uitgevoerd. Na ongeveer vier weken is de uitslag bij de huisarts bekend en wordt de vrouw hiervan op de hoogte gesteld. Huisartsen, gemeente en GGD zijn enthousiast over dit plan en hopen op een groot succes. Sublieme timing De hoofdrol was voor de meest ge routineerde speler, Teun Huisman. Als Albert Springel, eigenaar van café ,,'t Zuupie", had Huisman een zware taak, want hij stond bijna onafgebro ken op de planken. Een paar keer zelfs alleen, waarbij hij zijn monoloog richtte tot het publiek. Huisman deed dat op dusdanige wijze, dat je je als toeschouwer helemaal in zijn gevoe lens kon verplaatsen. Hoewel Martin Kikkert in de gekke rol van kapper Kees Kaaltjes méér aandacht opeiste, was Huisman de echte ster van de avond. Vooral zijn timing was su bliem. Precies op de goede momen ten, met de juiste intonatie en mimiek, kwam hij uit de hoek. Ge zegdes als „Als een hond waarvan ik weet dat hij vals is gaat kwispelen, blijf ik uit de buurt", leken hem op het lijf geschreven. Daarnaast was Huisman met zijn vermogen tot im proviseren steun en toeverlaat van anderen als die eens een zwak mo ment hadden. Alleen in de slotscène, toen de aap uit de mouw kwam, was Huisman even minder op dreef, maar dat had ook met het zwakke plot te maken. Slapjanus Martin Kikkert vormt al jaren een vast koppel met Huisman. Ditmaal waren ze geen uitgesproken duo, maar de momenten dat zij samen op de planken stonden, behoorden tot de hoogtepunten van de avond. Kik kert had bij zijn eerste opkomst al de lachers op zijn hand. Kapper Kees Kaaltjes, dankzij een enorme snor ge lijkend op een plaatselijke kapper, is een slapjanus die stevig onder de plak zit bij zijn vrouw maar best wel eens een groen blaadje lust. Dat komt hem duur te staan, aanleiding voor doldrieste scenes in het tweede bedrijf. Kikkert hield zijn rol conse quent vol, sterker nog: met kleine de tails deed hij er nog een schepje bovenop. Tiny Kaaltjes, de vrouw van de kap per en een echte haaibaai, was even eens een karikatuur. Nel van Slageren-Broekhuysen, die deze rol speelde, begon aanvankelijk sterk, maar kon de pedante toon niet vol houden. Na enige tijd onderscheidde Tiny Kaaltjes zich niet meer van de typetjes, die Nel van Slageren in vori ge stukken op de planken zette. Jam mer, want ze had met haar rol het zelfde effect kunnen bereiken als de debuterende Maaike Zegel-Wiersma als de roddelende buurvrouw Geertje Pruim. Als zij opkwam, hoorde je de toeschouwers denken: „Daar heb je dat vreselijke kreng weer". Maaike Zegel was, na een stroeve start, niet van haar stuk te brengen, en lijkt nu reeds rijp voor een hoofdrol. Houvast Een houvast voor de anderen was Trees Commandeur-Witte als Mien Priegel, de vrouw van de cafébaas. Kalm, bescheiden en tekstvast was zij zeer natuurgetrouw een liefdevolle echtgenote. Maar misschien zou ze een volgende keer haar rol wat meer kleur kunnen geven. Marcel Witte en Marjet van der Vis vormden een duo als Sandra en Frans, oftewel de bok en de sik. Mar jet, die de prijs voor de best geklede Texelse actrice sinds jaren verdient, acteerde met veel flair. Ze was bij voorbeeld niet bang om „echt" met De Texelse landbouwers zijn volop geïnteresseerd in de teelt van nieu we gewassen. Asperges en witlof- pennen staan momenteel volop in de belangstelling. Bedrijfsdeskundige bij de Dienst Landbouwvoorlichting Thijs Aaldering spreekt woensdag morgen 30 januari over de aspecten van deze voor Texel nieuwe gewas sen. De voorlichtingsochtend begint om 10.15 uur in appartementenhotel „Bosch en Zee". Belangstellenden zijn welkom. Voor agrariërs is het van financieel belang dat bemest wordt op basis van de analyse-uitslagen van het grondonderzoek. Aan de hand hier van kunnen bemestingsplannen wor den opgezet. In januari is nog mogelijk om kali 60 te strooien op Het RIAGG heeft rederij „Waterweg" uit Den Helder bereid gevonden in voorkomende gevallen 's nachts een psychiater naar Texel te vervoeren voor hulp bij acute psychische nood op het eiland. De RIAGG-directie had van de gemeente Texel onlangs zes weken de tijd gekregen om een oplossing te vinden, nadat Teso defi nitief geen medewerking wilde verle nen. Teso zal wel faciliteiten beschikbaar stellen, want „Waterweg" mag afme ren aan de steiger in de veerhaven. Afgesproken is dat, zodra het schip van de Helderse rederij de haven van Den Helder heeft verlaten, Teso wordt ingelicht, zodat het toegangs hek zal worden geopend. In principe houdt „Waterweg" een boot stand by. Mocht geen boot direct beschik baar zijn, zal de rederij meteen een vervangend vaartuig inhuren. De re derij brengt f250,- per uur in reke ning, met een minimum van twee uur. Na een jaar zal worden bekeken of deze regeling voldoet. Directeur J.P. de Bont van het RIAGG Kop van Noordholland verwacht dat nu sprake is van een permanente oplossing. „Ik ga ervan uit, dat hiermee de acuut psychiatrische hulpverlening op Texel gedurende 7x24 uur per week af doende is gegarandeerd." De verduistering van een videorecor der uit een winkel in Den Burg, begin januari, werd gisteren opgelost. Te genover de politie uit Alphen aan den Rijn bekende een 32-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats dat hij de dader was. Hij had de appara tuur, ter waarde van bijna f600,-, ge huurd onder een valse naam (van zijn vriendin) en verdween vervolgens van het eiland. De winkelier krijgt de re corder weer terug. aardappelland. Wordt de kalibe mesting later gestrooid voor aardap pelen dan zal gekozen moeten worden voor het duurdere patentkali. Kali 60 bevat een hoeveelheid chloor, wat bij te laat strooien groeistoringen aan het aardappelgewas kan gaan geven. Patentkali is daarentegen chloorarm en geeft geen schade. Sui kerbieten, erwten, witlofpennen en granen zijn niet gevoelig voor chloor. Om nog enig effect van een kalkbe- mesting in 1991 te hebben dient de ze meststof zo vroeg mogelijk te worden gestrooid. Naarmate langer wordt gewacht met de kalkbemesting zal het rendement in 1991 lager zijn. Zomergranen vroeg zaaien Met het verder afdrogen van de gron den kunnen de zomergranen worden gezaaid. In het verleden is gebleken dat vroeg gezaaide gewassen meestal de beste opbrengsten gevt Dan wel onder de voorwaarde dat grond in een goede conditie is. Zat' en in een te natte grond met een slechte cultuur zal een slechte gres en daarmee een matige opbrengst geven. Om structuurbederf van de grond te voorkomen is zaaien in combinatie met ploegen de meest ideale situatie. Vroeg gezaaide ge wassen hebben een langere groeip; ode en kunnen hogere opbrengst geven met een goede kwaliteit. Zaaizaadhoeveelh^ Graangewassen met te dichte stam geven meer kans op ziekten. Tevem wordt dan meestal een te magere graankorrel geoogst. Voor de teelt van brouwgerst is dit funest. Want voor de brouwerijen is gerst nodig met voldoende grote korrel. Om dit te bereiken dient voor het zaaien re kening te worden gehouden met de zaaidatum, het ras, toestand van li zaaibed en korrelgrootte. Naarmate vroeger wordt gezaaid kan meestal minder zaaizaad worden gebruikt o dat het graangewas sterk kan uit stoelen. En een oud gezegde moet. hierbij zeker worden betrokken: Eer graangewas moet het veld „vol" groeien en moet niet „vol" worden gezaaid. De rassenlijst kan voor te gebruiken hoeveelheden zaad per hectare worden gebruikt, evenals gegevens op de labels. I Heel blij zijn wij met de geboorte van Ricardo Patrick (Ricardo) Zoon en broertje van: Carla en Jan de Wit Simone 28 januari 1991 Brahmslaan 12 3862 TD Nijkerk tel. 03494-57688 Moeder en zoon rusten van 13.00 - 16.00 uur. Tussen het speelgoed en de hond kruipt over een tijdje een jongetje rond, want onze baby is gebo ren dat wilden we u even laten horen. Wij noemen hem Robin Gewicht 2540 gr. Tijd 14.54 u. Texel, 28 januari 1991 Zoon van Antoon Koopmans en Ria Mosk Klimpstraat 43 1795 AN De Cocksdorp Ria en Robin rusten van 12 00 tot 15 00 uur. UNICEF NOODHUIPACÏ1E HELP DE KINDEREN IN DE GOLF voor de hulp ain kinderen In oorfoginood vluchtelingen en slachtoffers Kinderfonds san de Verenigde Naties In plaats van kaarten Hierbij geven wij u kennis dat 14 jaar na zijn opname in het centrum „Noorderhaven" te Julianadorp waar hij ondanks zijn ziekte ge lukkig was, op 17-jarige leeftijd van ons is heengegaan, onze dierbare zoon en broer André Bruin Oudeschild: C. Bruin L.M. Bruin-Vermeulen I Den Burg: Helga en Peter Julianadorp, 26 januari 1991 „Noorderhaven", Langevliet 81 Correspondentie-adres: Ruyterstraat 101, 1792 AM Oudeschild. André ligt opgebaard in de kapel van „Noorderhaven". De rouwdienst zal worden gehouden op don-: derdag 31 januari om 13.30 uur in de Her vormde kerk te Oudeschild, waarna aanslui tend de begrafenis zal plaatsvinden op de al-1 gemene begraafplaats Zuid Haffel 47. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in dorpshuis ,,'t Skiltje", de Ruyterstraat 61. André Op je zeventiende levensjaar. En een liefde volle verzorging. Moeten we toch afscheid van je nemen. Wij zullen in gedachten bij je zijn. Ome Marius Tante Bea en je nichten en nevenl Kapper Kees Kaaltjes IMartin Kikkert), slechts gehuld in een luier, vraagt zich wanhopig af hoe hij zich uit deze situatie moet redden. Cafébaas Albert Pringel ITeun Huismanen diens vrouw Mien iTrees Commandeur) zien er de lol wel van in.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2