Feestelijke tewaterlating lieuw onderzoekschip Nioz Dartniveau Texel stijgt maar Platts blijft no. 1 ,Pelagia" maakt aanpassing haven nodig ledereen kan van iedereen winnen Dikke Mik blijft tweede op ranglijst basketball Klif onderschat ZDH in zaalvoetbalmatch Kampioenschappen bij judovereniging Klaverjassen om kampioenschap Pupillenvoetbal \uu\tj^!inj-qn NS DAG 29 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 mijn op zee kan blijven. Het ontwerp van de „Pelagia" vol doet aan alle eisen voor geavanceerd zeeonderzoek, waarbij op uiteenlo pende terreinen onderzoek kan wor den verricht. Met name voor chemische, fysische en geologische oceanografie in de ruimste zin. Het nieuwe schip kan aanmerkelijk langer op zee blijven (drie tot zes weken) dan zijn voorganger. Op het schip is plaats voor negen stuks 20-voets la boratoriumcontainers, die al naar ge lang het type onderzoek aan boord worden geplaatst. Het schip is daar door zeer flexibel inzetbaar. De „Pelagia" is uitgerust met een diesel-electrische voorstuwing, be staande uit twee „Caterpillar" diesel motoren, met een totaal vermogen van plusminus 2000 kW, gekoppeld met „Indar" generatoren en voorstuwings-electromotor. In de boeg is een draaibare boegschroef geplaatst ten behoeve van de positio nering tijdens werkzaamheden en voor lage vaarsnelheden, noodzakelijk voor maritiem onderzoek. Voor uitzet ten van monster-apparatuur zijn-vier oceanografische lieren geplaatst. Speciale kranen aan boord zorgen voor laden en verplaatsen van contai ners. Nieuw is bovendien het weten schappelijk automatiseringssysteem, ontwikkeld door een Engelse zuste rorganisatie. Naast de containers zijn vier vaste laboratoria aan boord. Automatische analyse-instrumenten vereenvoudigen het zeewateronder- zoek voor de onderzoekers. De ac commodatie aan boord biedt plaats aan dertien bemanningsleden en twaalf „opstappers" (onderzoekers of analisten). Het schip heeft een lengte van 66 meter en een spanwijdte van 12.80 meter. De topsnelheid bedraagt 4 knopen. Haven De Nioz-haven zal door de grotere omvang van het schip ingrijpend wor den aangepast en vergroot. De firma Daalder uit Alkmaar zal de zoge naamde „noordelijke dam" verleggen, en een nieuwe aanvoerweg naar de haven aanleggen. De containers kun nen via deze nieuwe aanvoerroute van en naar de „Pelagia" worden ge bracht. De kosten die met havenaan passing en aanschaf van verlaadapparatuur voor containers ge paard gaan, bedragen circa vijf mil joen gulden. Samen met het investeringsbedrag voor het nieuwe schip bedragen de totale kosten dus bijna dertig miljoen gulden. Aan het slot van zijn toespraak richt te de Nioz-directeur zich rechtstreeks tot de vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs en weten schappen met het verzoek binnen het Nioz een onderzoekschool voor maritieme en atmosferische weten schappen te stichten. „Chemische, fysische, biologische en geologische aspecten van oceaan en atmosfeer zijn nu ondergebracht in Groningen, Utrecht en Amsterdam. Deze discipli nes zijn allen binnen het Nioz vere nigd." Hij pleitte voor een vierjarige oplei ding waarmee onderzoekers die hun doctoraal achter de rug hebben de nodige ervaring kunnen opdoen. Het gaat om een groep van vijftig men sen die hun kennis vergroten met de verschillende wetenschapsdisciplines hier aanwezig. Voor de vijfde maal sinds 1984 ze gevierde Dave Platts uit Den Burg in het open Texels dartkampioenschap. „Maar", erkende de bescheiden kampioen, „het wordt steeds moeilij ker. Toen ik voor het eerst won, gooide ik een klasse beter dan de anderen. Dankzij de eilandcompetitie is het niveau nu zo gestegen, dat iedereen van iedereen kan winnen." Op het beslissende moment toonde Platts (41) zaterdagavond in café De Kuip aan nog steeds de beste darter van het eiland te zijn, ook al legde Jan Duinker hem in de hoogstaande finale het vuur na aan de schenen. Dat de krachtsverschillen in de Texel se dartwereld niet onoverbrugbaar zijn, ondervond Arie Eelman aan den Bij de eilandcompetitie basketball wist Dikke Mik in een felle ontmoe ting de nummer vier op de ranglijst, Time Out, van zich af te houden en blijft daarmee keurig op de tweede plaats staan. lijve. De winnaar van vorig jaar vloog er verrassend al in de eerste ronde uit. Eelman verprutste de eerste twee partijen, door pech en nervositeit. „De druk was groot", was zijn ver klaring. Toen alle spanning was ge weken, liet hij in zijn derde partij zien dat zijn uitschakeling een vergissing was. In slechts zeven beurten (een niveau dat alleen door de beste spe lers wordt gehaald) beëindigde hij het 301-spel. Van de vier deelnemende dames (in het gezelschap van 31 spelers) presteerde Trudie Koomen het best. Zij kwalificeerde zich voor de tweede ronde. Outsider Frans Lagerwey reikte verder dan verwacht: met goed gooi en drong ook hij door tot de tweede ronde. Nog beter deed Niels van Heerwaarden het. In de kwartfinale poule maakte hij het zijn tegenstan der zeer lastig en wist zelfs van kanshebber Pieter Mosk te winnen. Die zege bracht Jan Duinker, die zich reeds uitgeschakeld waande, alsnog in de halve finale. Daarin trof hij Nan- ning Kikkert, die zaterdagavond een geweldig toernooi afwerkte. Spannend Was het verschil bij rust slechts zes punten (14-8) in de tweede helft ver zuimde Time Out in de rebound te gaan. Dikke Mik begon middels een veel scorende Johan Gieles langza merhand afstand te nemen. Uiteinde lijk prijkte een 34-23 uitslag voor Dikke Mik op het scorebord. In de eerste ontmoeting van de avond speelden de teams van Hema en Vespertina tegen elkaar. Hema, dat toch probeert uit de onderste regio nen weg te komen, bleef in de eerste helft nog knap bij (12-6) maar moest in de tweede helft toch flink toege ven op het counterspel van Vesperti na. Vespertina begon het netje bij de tegenstander te vinden en toen was het snel gedaan met de tegenstand van Hema; uitslag 39-14 in het voor deel van Vespertina. De laatste wed strijd ging tussen Sportshop Texel, met gastspeler Niels van Arkel, en Veenbaas Bouw. Voordat Veenbaas Bouw begreep dat de wedstrijd be gonnen was stond het al op 21-4 achterstand. Korentz Boon nam zijn ploeg op sleeptouw, de achterstand ewas echter te groot om Sportshop Texel te verontrusten. Veenbaas Bouw moest dan ook met een 40-15 nederlaag genoegen nemen en wacht met smart op een tweede overwin ning om niet meer de rode lantaarn te hoeven dragen. Programma voor vrijdag 1 februari: 20.20 u. 12 Balcken-S1-Gollards Datam. 21.00 u. Datamarkt-Sportsh. 12 Balcken 21.20 u. Vespertina-Time Out Sportsh. De twee rivalen maakten er een zeer spannende pot van, waarbij de een niet voor de ander onder deed. Drie maal nam Kikkert een snelle voor sprong en kon hij de game uitmaken. Duinker troefde hem echter tweemaal op het nippertje af, waarvan éénmaal met een fantastische serie van 127 punten, de hoogste finish van de avond. Met een krappe 2-1 zege stond Duinker voor het eerst van zijn leven in de finale. Mede-finalist Dave Platts heeft daar een gewoonte van gemaakt, maar kreeg zijn overwinningen in de aan loop naar de eindstrijd niet cadeau. Eenmaal verloor hij zelfs, van Rein Nijland. In de halve finale had Platts zijn beste spel nodig om Nico Bakker van het lijf te houden. In een span nende driesetter met winstkansen voor beiden trok Platts aan het langste eind. De finale was van prima niveau. In de eerste game kon Jan Duinker al in de vijfde beurt het eerste punt in de wacht slepen, maar hij miste, waarna Platts de zaak koelbloedig klaarde. Ook in de tweede game ging de strijd gelijk op. Beiden gingen weer als een speer van start en wéér toonde Platts zich de iets betere fi nisher. Eindstand Eindstand open Texels dartkampioenschap 1 Dave Platts; 2.Jan Duinker; 3.Nico Bakker, 4 Nanning Kikkert. Hoogste score: Richard Daalder (162) Hoogste finish: Jan Duinker (127). De meest opzienbarende uitslag in de Texelse zaalvoetbalhoofdklasse was ongetwijfeld de winst van ZDH op het hooggenoteerde Klif. Dat ZDH nooit mag worden onderschat bleek ook deze wedstrijd weer. ZDH had aan twee uitvallen vlak voor het einde van de wedstrijd genoeg om de wedstrijd in hun voordeel te beslissen. Texel liet ook al een punt liggen te gen De Koog, terwijl Gamma met grote cijfers van De Krim won en nu wel erg ruim aan kop gaat. In de re serve hoofdklasse komt Gamma 3 steeds vaster in het zadel te zitten. Zelf won het met 3-2 van Klif 2, ter wijl andere hooggeplaatste teams één of meer punten verspeelden. In de eerste klasse herstelde Rab zich van het verlies van de vorige wed strijd en won ruim van De Koog 3. Naaste belager van Rab, Oosterend 4, won ook. En wel met 6-4 van Ni oz. In de tweede klasse won het de laatste weken sterk spelende Gempo van Oosterend 5 en klimt hierdoor op naar de vierde plaats. In de derde klasse won koploper Texel 4 met 6-0 van Jelleboog 4 en is Oosterend 6 door een 1-0 overwinning van Klif 6 opgeklommen naar een gedeelde tweede plaats in deze klasse. Zaterdag hield de Texelse judovereni ging ,,Shima" de jaarlijkse onderlin ge wedstrijden. Voor een redelijk gevulde zaal werden bestreden de clubleden elkaar in een gezellige sfeer. Gerbrand Zoetelief, de onge kroonde koning van het Texelse judo, zorgde voor een enorme verschui ving door maar liefst twee judoka's voor zich te laten gaan. Jammer genoeg telt Shima niet ge noeg leden om de verschillende pou les op gewicht èn op gradatie in te kunnen delen. Dit betekent dat het voor kan komen dat twee judoka's van hetzelfde gewicht tegenover el kaar komen te staan, terwijl de een een blauwe en de ander een gele band heeft. Dit komt misschien on eerlijk over, maar bij een kleine vere niging is een dergelijke indeling onoverkomelijk. Een opmerkelijke verschuiving vond plaats in de gewichtsklasse 31 - 34 kilo, waar Gerbrand Zoetelief twee ju doka's voor zich moest laten gaan. Aart Verweij en Joost Bakker. Bij de allerkleinsten was het Olie Janssen die ieders hart wist te stelen. Hij was als allerlichtste en met slechts vijf weken ervaring, ingedeeld in een nor male poule. Voor hem was dan ook een speciale medaille die, evenals de overige medailles, beschikbaar was gesteld door hotel De Boschrand. Ha- rald Hutjes deed buiten mededinging mee, daar hij geen lid meer is van de vereniging, maar wist wel al zijn te genstanders in de gewichtsklasse 50 - 58 kilo te verslaan. Uitslagen: Minder dan 22 kilo: 1. Olie Janssen. 23-25 ki lo: 1 Niels Smit; 2. Remon Berkers, 3. Dennis Jonker. 26-27 kilo: 1 Joost Hoogerheide; 2 Milas van der Plaats; 3. Jeffrey Zijm. 27,5-29.5 kilo: 1 Matthias Schrama; 2. Dirk Domhof; 3. Jefferson van Karsen. 30-32 kilo: 1. Mihai Poleakov; 2. Björn Boerhorst; 3. Me- ria Zegel; 31-34 kilo: 1 Aart Verweij; 2. Joost Bakker; 3. Gerbrand Zoetelief. 37-43 kilo: 1 Matthijs Hornby, 2 Paul Thijssen; 3. Dirk Jan de Vries. 50-58 kilo: 1. Peter Visch; 2 Daniël Witte. Tot 65 kilo: Albert ter Wolde. Op de vierde avond van het kam pioenschap klaverjassen scoorden de koplopers zeer laag, zodat de ver schillen met de rest van het klasse ment steeds kleiner worden. Eerste van de avond werd het koppel Nel Dijt/Astrid Eelman met 7436 punten. Nel Koomen en Freek van der Gracht werden tweede en wisten zo te stij gen naar de tiende plaats in het klas sement. Derde en vierde werden de koppels Jan Veeker/Henk Paul Sta- persma met 7337 en Tinus Vee- ger/HuugSnoek met 6995 punten. Totaalstand na 16 partijen: 1. Freek Veeger/Nico Ooijevaar, 27269; 2. Tij- men en Gerrie Grootjen, 26693; 3 Fenny Hopman/Gerda Veeger, 26430; 4. Jan Zoete- lief/Rinus Vittali, 26168, 5. Tjip Huisman/Leen Eelman, 26105; 6. Willem Koomen/Piet Schra ma, 26083; 7. Henny en Henriëtte Bakker, 25856; 8 Dirk en Mary Timmerman, 25728; 9. Dirk Witte/ Annie Vermuë, 25720; 10. Nel Koomen/Freek van der Gracht, 25624. Uitslagen van zaterdag 26 januari, D-pupillen in Sporthal Ons Ge noegen: Tex. Boys D2-De Koog D2 0-0; Oosterend D2-SVC D1 0-0; Texel D3-Tex. Boys D2 0-0, De Koog D2-Oosterend D2 0-0; SVC D1-Texel D3 0-2, Oosterend D2-Tex. Boys D2 3-0; Texel D3-De Koog D2 2-1; Tex Boys D 2-SVC Dl 2-0; Oosterend D2-Texel D3 3-1; SVC D1-De Koog D2 0-1; Oosterend D1-Tex Boys D1 0-0; Texel D2-Texel D1 2-1; De koog D1-Tex Boys D1 2-1; Texel D2-Oosterend D1 1-0; De Koog D1-Texel D1 1-1; Tex. Boys Dl-Texel D2 0-0; Texel D1-0osterend D1 1-0; Texel D2-De Koog D1 1-1; Texel Dl-Tex. Boys D1 0-0; Oosterend D1-De Koog D1 0-0; Onder grote belangstelling glijdt de Pelagia" van de scheepshelling. (Foto Dirk Kuiter gisch Onderzoek worden gebruikt." (Het onderzoeksterrein van dit zuste- rinstituut richt zich op het gebied van de Deltawerken, in zoet- en brakwa ter. Het Nioz richt zich meer op zeeën en oceanen). Meerdere onder zoeken kunnen dan ook worden ge combineerd tijdens de expedities." Aan het eind van zijn toespraak blikte Van Abs terug op de voorbereiding van de feestelijke doopplechtigheid. „Tijdens de eerste besprekingen over het verloop van deze feestdag vroeg de Verolme-directie zich af hoe de stroom Texelaars op te vangen." „Zo lang het geen schapen zijn, lukt het wel", was de reactie Die opmerking was de spreker niet vergeten. Onder grote hilariteit van de toeschouwers toverde hij een echt Texels schaap als geschenk tevoorschijn. „Ik kan u dit nog verklappen", lichtte hij toe, „als er goed wordt gepast is het over een poosje een hele kudde." Het drachtige dier voelde zich direct thuis in de privé-dierentuin die het Verolme-bedrijf erop nahoudt. Kanonnen „Met kanonnen op mussen schie ten." Daarmee vergeleek W.G. Mook, hoofddirecteur van het Nioz, het functioneren van het verou derde Noordzee-onderzoekschip Aure lia. In zijn toespraak somde Mook, die belast is met het wetenschappe lijk beleid op het Nioz, de voordelen op van de „Pelagia". „We beschikken nu over een volledig zeewaardig on derzoekschip, dat voor langere ter- Exploitatie ilioz-directeur technische zaken E. ran Abs ging in op de succesvolle X5gmgen geld los te krijgen uit Den Haag voor de financiering. „Hoewel fe toestemming voor het ontwerp al n 1988 werd gegeven, was de bouw log lang geen feit. De heer Mik van l/larine Structure Consultants te Schiedam maakte in samenwerking net de ontwerpgroep van het Nioz fe definitieve tekening. Eveneens ver eenden de heren Schaap en Van der A/al van de afdeling Rijksvaartuigen ran het Directoraat Generaal voor Scheepvaart en Maritieme zaken me iewerking aan het plan. De toestem- ning voor daadwerkelijke bouw was zervolgens slechts een kwestie van lijd", aldus Van Abs. In het Maritiem nstituut werd de zeegang van een tiodel van het schip uitvoerig getest. Sladat deze modelproeven goed uit hakten werd de bouw na stevig on- lerhandelen gegund aan de l/erolme-werf. „Daar hebben we geen Werfdirecteuren Schreuder en Smits en hun jongste aanwinst, een door Nioz-directeur Van Abs aangeboden Texels schaap. (Foto Dirk Kuiter) let kapitale Nioz-schip dat de scheepshelling van Verolme Shi- lyards in Heusden afgleed, luistert sinds de doopplechtigheid za- erdagmorgen naar de naam „Pelagia". Het vaartuig, uitgerust net de modernste snufjes op oceanografisch gebied, zal in april Ie 19-jarige „Aurelia" gaan vervangen. Verdubbeling van de om- 'ang van het onderzoeksvaartuig maakt niet alleen uitbreiding ran de haven noodzakelijk, ook moet extra ruimte worden ge- ichapen voor bevoorrading van het containerschip. De 29 mil- oen gulden die de investering vergt, werd beschikbaar gesteld loor het ministerie van onderwijs en wetenschappen. )e doopplechtigheid van de Nioz- lanwinst lokte ruim tweehonderd ge- iodigden naar de compleet gereno- eerde werf van scheepsbouwer ferolme. De doop werd verricht door aevrouw G. Zijlstra- van Dijk, wedu- i/e van de in 1989 overleden hoofd- Ijrecteur van het Nederlands Instituut oor Onderzoek der Zee (Nioz). Prof. Ir. J.J{ Zijlstra was destijds initiatief- emer van de bouw van het schip, /levrouw Zijlstra overhandigde geheel ïlgens de scheepvaarttraditie na af- op van het doopritueel, het kleinste untstuk dat zij bij zich droeg, een ïrtugese escudo, aan Verolme- irecteur G. Smits. Als tegenprestatie htving de „doopmoeder" uit zijn anden het „tewaterlatingsbijltje". Spannend 5 zijn openingstoespraak betreurde Imits de afwezigheid van minister J. Stzen, die verhinderd was. Hij ging op de betrokkenheid van de werf n de investeringen die vooraf gingen an de bouw van het schip. „Een Olledig nieuw computergestuurd pro- liktiesysteem werd in bedrijf geno- nen. De hellingen zijn ®moderniseerd en vergroot." Ibuwnummer 1017, zoals het ge- ompliceerde schip „Pelagia" door lem werd betiteld, eiste extra scho- ng en een hoog opleidingsniveau 'an het personeel. Hij roemde de sa- enwerking met het team van Nioz- chnici, dat voor de nodige begelei- ling bij de bouw zorgde. Hij sprak en bijzonder woord van dank uit aan «langrijke onderaannemers die aan iet project hadden bijgedragen. „Het leeft erom gespand of de vastgestel- le tewaterlatingstermijn gehaald zou Korden, maar gemeenschappelijke in- panning zorgde ervoor dat de belof- 8 werd waargemaakt." Na afloop iracht hij een toast uit op het schip in allen die bij de doopceremome varen betrokken. moment spijt van gehad, de bouw verliep voorspoedig." Van Abs prees de samenwerking met de werf, die ook verantwoordelijk was voor de bouw van Teso's „Schulpengat". Het raadsel van de uitzonderlijke naam „Pelagia", waarvan menigeen zich de herkomst afvroeg, ontrafelde zich tijdens Van Abs' speech. „Het is de naam van een kwalachtig zee diertje. Het lijkt me dus beter dit ver der onvertaald te laten. De naam past in de serie die de Nioz-schepen dragen: Aurelia, Navicula; een logisch vervolg dacht ik." Hij ging tijdens zijn rede uitvoerig in op de financiering van de exploitatie van het f 24 mil joen kostende schip. „Vindingrijkheid zal nodig zijn om het financiële plaat je rond te krijgen. Nioz is eigenaar, maar wij zullen niet de enige gebrui ker zijn. Andere overheidsinstellingen kunnen het schip voor een bepaalde termijn huren. Het schip zal vijftig da gen per jaar door andere instanties als universiteiten, de Rijksgeologische Dienst, Rijkswaterstaat en het „Delta Instituut voor Hydrologisch en Biolo-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5