Cjroen 'kwarts-Jexeh het harL, VVV: nu al 25 procent meer reserveringen Seniorwoningen (15) aan Gasthuisstraat? Golfoorlog draagt bij aan keuze voor binnenland Met nieuw kantoor woningbouwvereniging w w Man gewond door bedrijfsongeval Diefstal onderdelen en vernieling tractor Getuigen gezocht Auto botst op paard Klassiek concert van hoog geschoold Russisch tweetal jfGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.553 DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 'oor advertenties, abonnementen, etc. wigeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,foon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [220-12741. Jten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Irgreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los /1.20 oeger en massaler dan tot dusver gebruikelijk, is de stroom rakantiereserveringen op gang gekomen. Ongetwijfeld valt deze lelangstelling terug te voeren op Texelpromotie en de mooie zo- ner van 1990, maar ook lijkt menigeen onder invloed van de lebeurtenissen in het Midden-Oosten te hebben gekozen voor »en vakantie dichtbij huis. Texel blijkt voor deze mensen een lantrekkelijk alternatief. Volgens de VVV is het aantal vakantie- loekingen in vergelijking met vorig jaar op dit moment liefst 25 procent hoger. A/V-woord voerster Elly Kramer Fieldt dat voor de zomer al veel idressen zijn besproken, maar dat log niet alles is volgeboekt. „De keu- e is alleen niet meer zo groot." De jreep op de Belgische toeristenmarkt vordt steeds steviger, mede onder ftloed van de Golfoorlog'. Op een mlangs gehouden beurs in Antwer- len legden Belgen die normaal- jesproken op vakantie gaan naar de Middellandse Zee, veel interesse aan Ie dag voor Texel Als een gek Martin Warnaar, directeur van de Ex- >loitatiemaatschappij De Krim, relati- reert de invloed van de Golfoorlog, ilgens Warnaar werd al voor het :breken van de „als een gek" ge- joekt voor een plaatsje op De Krim. fes medewerkers zitten onafgebroken jan de telefoon om alle mensen te voord te staan. Ten opzichte van vo- ig jaar valt een stijging van maar efst zeventig procent in het aantal sserveringen te constateren. Toen de gevechten echt losbarstten, iadden wij net landelijk een rondje idverteren achter de rug. Daar kwam ipvallend weinig reactie op", vertelt fernaar. Na een dag of tien kwam lè stroom boekingen langzaam weer ip peil. Reacties van mensen die llchtbij huis boeken uit angst voor irlog heeft De Krim tot nu toe niet kregen, aldus Warnaar. „Daar vra- ien we trouwens ook niet om. We laken evenmin toespelingen op de éiligheid van Texel als vakantie bestemming in deze moeilijke tijd." !o'n vijfentwintig dertig procent an de Krim-bezoekers bestaat uit kiitsers. Vijf procent komt uit andere ïnden, zoals België en Frankrijk. Er is ifeen stijging in de belangstelling uit [pideuropese landen. Warnaar: „We ijn in samenwerking met het Neder- ïnds Bureau voor Toerisme wel voor- ïchtig bezig met het bewerken van Ie Italiaanse en Spaanse markt. Dat een langere termijn-strategie." Druk voorseizoen ledrijfsleider Theo van Veen van jLroase-bungalowpark De Turkse ent meent dat sprake is van twee Skander versterkende effecten. „Ten iprste de seizoenverbreding, waar- loor mensen vroeger dan voorheen boeken. Op de tweede plaats de si tuatie in de Golf. Uit reacties die wij krijgen blijkt dat mensen het zekere voor het onzekere nemen en het daarom wat dichter bij huis zoeken. De mensen worden daarbij opgejuind door kranteberichten over de terug gang in het vliegtoerisme en dergelij ke. Ze maken nu méér haast met het boeken van een vakantie, omdat ze bang zijn dat ze anders achter het net vissen." Deze kettingreactie heeft er bij de Turkse Tent al toe geleid dat vaste gasten moesten worden teleur gesteld: voor hen was geen plaats meer vrij in het hoogseizoen. Specta culair is de ontwikkeling in het vroe ge voorjaar. „Normaal is het na de krokusvakantie nog een paar weken rustig, maar nu verwachten we een bezetting van 70 tot 80 procent in maart", aldus Van Veen. Vooral de belangstelling voor midweek arrangementen in het voorseizoen neemt toe. Van Veens collega mevrouw L. Kruk van Vakantiecentrum Sluftervallei laat in het midden welk effect de Gol foorlog op het aantal boekingen heeft. „Ik kan slechts vaststellen dat er enorm goed wordt geboekt", zegt ze. „Bij ons is sprake van een over vraag voor het hoogseizoen. Van 5 juli tot 30 augustus zitten we al hele maal vol. De twee telefoonlijnen zijn bijna voortdurend geblokkeerd." Ook de hotelsector profiteert. C. den Ouden, hoofd receptie van hotel Op- duin, heeft de stellige indruk dat sprake is van een tendens dat men sen dit jaar niet zo ver weg op va kantie gaan. „Er wordt méér en langer tevoren geboekt. Bovendien wordt veel meer informatie aange vraagd dan voorheen. Opvallend vond ik de boekingen van nieuwe gasten, mensen die zeiden voor het eerst in vele jaren weer in Nederland vakantie te houden als gevolg van de onzekere internationale situatie." Ook Opduin krijgt het druk in de zg. „schouder maanden" (voorseizoen). Het hotel heeft nog geen nee moeten verko pen. Kat uit boom De „last minute"-reserveringscentrale Woningbouwvereniging Texel ontwik kelt momenteel een plan voor de bouw van vijftien „senior"-woningen op een braakliggend terrein op de hoek Gasthuisstraat/Schoorwal in Den Burg. Bovendien maakt een nieuw te bouwen kantoor voor de WBV Texel deel uit van het plan. Als alle procedures met gunstig gevolg worden doorlopen, kan de bouw op zijn vroegst in december van start gaan. B en w zijn inmiddels akkoord met de lokatie. „Het is de bedoeling om er een mooi hoekje van te maken, een fraaie af ronding van Den Burg", zegt direc teur Hans Wendrich van de woningbouwvereniging in een toelich ting. Het complex huurwoningen an nex kantoor zal vrij ruim en gevarieerd van opzet zijn. Opmerkelijk is dat het kantoor „wegvalt" in de woningen, dus van de buitenzijde één geheel vormt met de rest. Het complex bestaat uit twee bouw lagen; het kantoor bevindt zich op de benedenverdieping. „Qua hoogte zal dit complex lager zijn dan de wonin gen aan de Weststraat", vergelijkt Wendrich. „Senior"-woningen (niet te verwarren met bejaardenwoningen) zijn een gezinswoningen, bestemd voor men sen van pakweg 55 jaar en ouder. Aan de Gasthuisstraat kunnen be langstellenden kiezen uit liefst vier typen, met minimaal twee en maxi maal drie kamers. Knipplan De bouw geschiedt in twee fasen („knipplan"): voor dit jaar zijn name lijk acht bouwcontingenten beschik baar, in 1992 volgen de resterende. Medio maart zal het plan gereed zijn en bij de gemeente worden aangebo den. De reden voor nieuwbouw van het WBV-kantoor is dat het huidige on- ln de receptieruimte van de Turkse Tent staat de telefoon dagelijks roodgloeiend Tineke Kossen (links) en Janneke Agter staan de mensen vrien delijk te woord en zorgen tussen de gesprekken door dat het planbord op de wand achter hen wordt bijgehouden. Méér woningen Het bouwplan is niet het enige dat op Texel op stapel staat. De woning bouwvereniging heeft voor dit jaar al 41 contingenten van het ministerie van VROM toegewezen gekregen voor de renovatie van woningwetwo ningen uit de jaren 1946-1968. Verder heeft de gemeente een groot aantal nieuwbouwplannen in alle dor pen. Recentelijk heeft het college van b en w deze besproken aan de hand van de nota woningbouw. Per dorp zijn daarin de bouwmogelijkheden geïnventariseerd. Tot het jaar 2000 kunnen 246 woningen worden bijge bouwd. De woningbehoefte voor de komende tien jaar is echter geraamd op 325 nieuwe woningen. Naast de ontwikkeling van het ge bied ten noorden van de Gast huisstraat (vooral ten behoeve van ouderen), willen b en w ook graag woonwijk De Mars verder uitbreiden. Dit zal moeten gebeuren richting hoe ve „De Ruitersplaats" aan de Waal- derweg. Buitendorpen Van de buitendorpen heeft Oude- schild de meeste bouwruimte; het vorige week in deze krant gepubli ceerde plan voor een nieuwe wijk ten westen van de Heemskerckstraat slokt vrijwel alle beschikbare contin genten op. Verder heeft de Stichting Bejaardenzorg Texel zes contingenten toegewezen gekregen voor een pro ject aan de De Ruyter- en Hout manstraat. In Den Hoorn zal zoals bekend het gebied 't Zouteland worden ontwik keld en verder kunnen in het dorp gaten worden opgevuld. De Koog heeft alleen nog mogelijkheden in het kader van 't Stappeland-project (bouw 26 dienstwoningen). Ooster end krijgt er maximaal tien woningen bij (opvulling gaten), De Waal be schikt over één bouwlokatie (nog geen verzoeken tot bouw) en volgens de nota is de bouwruimte in De Cocksdorp voldoende, maar is bouw afhankelijk van de getoonde behoef te. Op het laatste ogenblik is geregeld dat twee Russische muzikanten don derdag a.s. een klassiek concert zul len verzorgen in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo, aanvang 20.00 uur. Het belooft een voor liefhebbers inte ressante uitvoering te worden, met wellicht een verrassend repertoire. In elk geval zullen klarinettist Alexander Krakovsky en pianist Sergej Margari- tov werken ten gehore brengen van Debussy, Weber, Brahms en Schu mann. Beide muzikanten zijn afkom stig uit Moskou. Eerstgenoemde is lid van het Russisch staatsorkest, de an der is docent aan het conservatorium in de Sovjet-hoofdstad. De twee wa ren op Texel uitgenodigd voor een op treden in het Maartenhuis nabij De Koog. Voor het concert in d'Ouwe Ulo wordt geen entree geheven, wel wordt de bezoekers een vrijwillige bij drage gevraagd. Bij het lossen van een vrachtwagen is een 28-jarige man uit Winkel ge wond geraakt aan zijn been. De man werkt bij een heibedrijf dat betrok ken is bij de bouw van nieuwe ap partementen aan de Californiëweg. Het bedrijfsongeval gebeurde vrijdag ochtend. Een 36-jarige man uit An- dijk werd bij het lossen van zijn vrachtwagen met rijplaten geas sisteerd door het«slachtoffer. Drie van de 1,5 bij 6 meter lange platen hin gen aan een kraan en werden door de inwoner van Winkel in de goede richting geduwd. Door onbekende oorzaak liet hij ze los. De platen zwaaiden terug en raakten het been van de man. Na eerste hulpverlening door een arts werd de gewonde per ambulance naar het Geminiziekenhuis vervoerd. Zoals gebruikelijk bij bedrijfsongeval len heeft de politie de arbeidsinspec tie op de hoogte gesteld. Die achtte het niet noodzakelijk ter plaatse on derzoek te doen. Een bedrijf uit Den Burg constateerde zondagmiddag vermissing van kleine onderdelen en vernielingen aan een tractor die achter het bedrijf stond opgesteld. Hoewel aangifte werd ge daan bij de politie wordt eerst intern een onderzoek ingesteld. Het betrof vernieling van oliefilters, glas van ko plampen en achterlichten van de tractor. Spelende kinderen zijn moge lijke veroorzakers van de schade aan de tractor. In de Molenstraat is tussen donder dag 16.00 uur en vrijdag 13.00 uur een rode Saab aangereden. De dader heeft zich met gemeld- Op het rech ter achterspatbord werden, naast een flinke deuk, enige laksporen aange troffen. Eventuele getuigen worden verzocht te bellen met de politie, te lefoon 12222. Een ruiter die zaterdagmiddag met zijn paard op de Akenbuurt plotse ling vanuit de berm de weg op schoot kon door een achteropko mende automobilist uit De Cocks dorp niet meer worden ontweken. Geen van de betrokkenen hield letsel aan het ongeval over. De ruiter uit De Waal ontweek een verkeersbord dat in de berm stond. Zowel paard als de 11-jarige ruiter vielen bij de botsing op de motorkap van de auto. De schade die het voer tuig, eigendom van de 46-jarige chauffeur, daarbij opliep bestond uit een vernielde motorkap en aan de rechtervoorzijde ontstond schade aan de laklaag. Na het ongeval vervolg den de betrokkenen, met de schrik nog in de benen, weer hun weg. van Reisburo Texel krijgt veel aanvra^ gen te verwerken. Voor het komende seizoen heeft reisondernemer Joop Groen de Texelse logiesbedrijven al van menig gast voorzien. In tegen stelling hiermee staat de belangstel ling voor buitenlandse vakanties via zijn reisbureau. „Geen mens boekt op dit moment voor Turkije en Grieken- derkomen aan de Boogerd te krap is, zowel voor het personeel als bezoe kers (geen ontvangstgelegenheid). Privézaken bespreken gebeurt nu aan het loket, in plaats van in een aparte ruimte. Bestuursvergaderingen moe ten telkens elders plaatsvinden. Mo gelijkheden tot uitbreiding ter plaatse zijn niet aanwezig, zodat naar een andere lokatie werd uitgekeken. De huidige accommodatie, een tot kan toor omgebouwde woning, wordt vermoedelijk weer omgevormd tot woning, een volgens Wendrich vrij simpele ingreep. land", aldus Groen. Hij denkt dat veel potentiële vakantiegangers de kat uit de boom kijken en niet al lang van tevoren een tijd en bestemming wil len vastleggen. „Er worden nog wel reizen gepland, maar dan vooral naar de „veilige" bestemmingen, zoals de Canarische eilanden, de Dominicaanse republiek, Amerika of de Nederlandse Antillen." De toeslagen die voor vliegreizen worden berekend, vormen naar zijn mening geen groot probleem. „Voor komende zomer slaan ze al vast. Voor Spanje komt er f25,- bij en voor de Canarische eilanden ƒ50,-. Dat is de helft minder van wat nu moet worden bijbetaald." ri Watersport penningmeester tweemaal in het zonnetje gezet n Gebroeders Boom bouwden klein maar dapper schip sw Kleinkunstfestival Klif doorslaand succes sTexel stapt massaal op het ijs Sri Reddingboot rondom ingepakt in het drijfijs _j=. Bf braakliggende terrein op de hoek Gasthuisstraat/Schoorwal. waar mogelijk over een jaar wordt gewerkt aan de bouw van vijftien senior- Oningen en een nieuw WBV-kantoor.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1