Cees Boom's nieuwe TX 88 op werf broer afgebouwd Brügemann onderscheiden voor 25 jaar watersport ,,Een grote kotter in het klein" Penningmeester met ere-lidmaatschap beloond ogels eendenvijver bekogeld met stenen "wee auto's beschadigd ia slordig wegrijden Beparkeerde Buggy )rooi vandalisten Vrieskou hindert lopers boscross INSDAG 5 FEBRUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 e vlag van werfeigenaar Hans oom aan boord van de TX 88 laakte zaterdagmorgen half elf laats voor de trotse wimpel van zijn roer Cees. De ceremoniële over- racht van garnalenkotter ,,Anna Eli- abeth" trok naast de zeventig enodigden veel belangstellenden aar de haven van Oudeschild. oom ontving uitgebreide loftuitin- en voor zijn nieuwe schip, dat ge- eel op Texel werd afgebouwd, en reeg gelijktijdig de certificaten van eugdelijkheid overhandigd. e 47-jarige garnalenvisser uit Oude- :hild is bijzonder ingenomen met et nieuwe schip, dat de voornamen an zijn echtgenote draagt. ,,Een hele Doruitgang. De oude „88", de Anna laria, was een goed schip, maar estijds aangeschaft voor zowel de /vare kabeljauwvisserij als de vangst p garnalen, waarvoor minder vermo- en nodig is. We zijn gestopt met ka- eljauw en legden ons uitsluitend toe p garnalenvisserij, voornamelijk in e Waddenzee, hoewel dit schip ove- gens aan alle veiligheidsnormen Dor Noordzeevisserij voldoet", aldus e visserman in hart en nieren, die al leer dan dertig jaar zijn beroep op »e uitoefent. Veiligheid Dit nieuwe vaartuig is speciaal ont- /orpen voor de visserij in de ondiepe /addenzee en de kustwateren van e Noordzee. Met zijn geringe diep ang van twee meter kunnen we 3er dicht onder de kant varen. Bo- endien is de „88" zeer wendbaar n voorzien van de modernste avigatie-apparatuur. Een ander luspunt is de achttrommelige vislier, raarbij het visnet door verschillende ;ren geheel automatisch vanuit zee jan boord wordt getrok ken. Doordat lydroliek is gekoppeld aan een pneu matisch systeem is het geheel volle dig vanaf de brug bedienbaar. De heiligheid van de bemanning is daar door optimaal. Het levert bovendien een forse arbeidsbesparing op", aldus iom, die het schip samen met Iaarten Vermeulen gaat bemannen, opmerkelijk is de plaats van de uurhut. Boom: „Doelbewust hebben -e die aan de voorzijde geplaatst. De uurman heeft dan een beter beeld p het vaarwater dat zich voor hem litstrekt. Je hebt dan goed zicht op |e vele boeien en markeringen in de 'addenzee. In de bemanningsverblij- |en zijn alle voorzieningen getroffen Jit balorigheid gooiden drie jongens tenen op het ijs van de dichtgevro- en eendenvijver aan de Elemert in )en Burg. Ze mikten daarbij op vo leis die roerloos op het ijs zaten. let drietal bestond uit twee jongens an 18 jaar en één van 15. Agenten an de rijkspolie, die tijdens hun sur- eillance toevallig getuige waren van e dierenmishandeling, namen het aldadige trio voor verhoor mee naar lureau. Tegen alledrie werd proces erbaal opgemaakt. ij het verlaten van een parkeer- laats langs de Groeneplaats raakte en 30-jarige vrouw uit Oudeschild iet haar auto de Citroën die in het aastgelegen vak stond geparkeerd. Ie Ford van de onfortuinlijke estuurster liep aan de voorbumper ohte schade op, de Citroën, eigen- om van een 30-jarige man uit Den urg liep schade op aan het achter- Datscherm. )e eigenaar van een „Buggy" per- onenwagen, die het voertuig had itgeleend aan zijn zuster, kreeg de vagen in vernielde staat terug. Van- lalisten hadden 's nachts hun lusten lotgevierd op de auto, die aan de >rijverstraat in Den Burg stond ge- larkeerd. Ja aankomst bij de auto, die vlak bij laar garage in de buitenlucht stond jeparkeerd, bemerkte de 29-jarige rouw dat de Buggy met wilde star en. Ze ontdekte dat bedrading was loorgesneden en bedieningsknoppen varen verwijderd Ook de knop van Ie versnellingspook was verdwenen. )e daders hadden zich via het open leritste linnen dak toegang verschaft, vaarna ze zich op het interieur van Ie auto konden uitleven. De vrouw leed aangifte bij de politie. Het scha- lebedrag was gisteren nog onbe- ;end. del, zette zich in voor de Stichting Passantenhaven, was actief betrok ken bij de folklore en bemoeide zich bovendien met de IJsclub Texel." Genoeg reden voor de koningin om Brügemann met een onderscheiding te belonen, aldus Schipper. Schuld Brügemann bleef uiterlijk koel tijdens het plechtige moment. Hoewel hij niet tevoren was ingelicht, had hij door massale aanwezigheid van fami lie toch wel zijn vermoedens. Terug kijkend beschreef hij nog eens de beginperiode op 't Horntje. „Henk Beumkes gaf indertijd de aanzet. Met drie vlotten en een bootje konden we starten. Sommige jaren vroegen we geen contributie aan de leden, dom weg omdat we toen nauwelijks geld gebruikten. Soms een vergadering, daar hield het mee op. Nu gaat alles in het groot, maar we zitten boek houdkundig aan de goeie kant, da's belangrijk." Erelid De watersportvereniging groeide van af het ontstaan in 1966, toen 34 mensen lid waren, uit tot een huidig ledental van rond de 340, met zo'n 160 vaste ligplaatsen in de jachtha ven, die in 1972 werd aangelegd. Het clubschip werd aangeschaft, het geen goed van pas kwam gezien de duizenden passanten die ieder jaar de haven in Oudeschild aandoen. Vol gens vice-voorzitter Jim Ie Roux kwam deze ontwikkeling mede tot stand door inspanningen van de pen ningmeester in de loop der jaren. „Als het woord „geld" viel, werd hij steevast direct argwandend en wilde het naadje van de kous weten", al dus Ie Roux. Het bestuur van WSV Texel vond het vanzelfsprekend dat Brügemann tot erelid van de vereni ging moest worden benoemd. Presentatrice Noortje Roll prees tenslotte Brügemann's inzet. „Als u niet zo op de centen had gepast, hadden we nu geen feestje gehad." om het wekelijkse verblijf op zee te veraangenamen. Boom kocht het casco (ijzeren romp) van het schip van een bedrijf uit Zwartsluis. De tekeningen voor de af bouw werden gemaakt door scheepsbouwkundig ontwerpbureau Herman Jansen uit Monnikendam. De afbouw gunde Boom hoofdzakelijk aan Texelse bedrijven. Hoofduitvoer der werd Scheepsreparatie-, smederij en dokbedrijf Hans Boom uit Oude schild, waar twaalf man gedurende acht maanden ^an de afbouw van de kotter werkten. „Er is prima werk ge leverd door de jongens", aldus Cees Boom. „Bij het karwei werd door hen enorme vindingrijkheid aan de dag gelegd, waardoor zelfs de meest in gewikkelde klus tot een goed einde werd gebracht." Méér schepen? Hans Boom was zeer tevreden met het werk en sluit niet uit dat in de toekomst meerdere kleine schepen door hem worden afgebouwd. „Klei nere schepen zoals deze kunnen wij hier zonder problemen aan. Er is met plezier aan gewerkt, door iedereen." De bouw gebeurde niet alleen onder toeziend oog van de eigenaar zelf, maar óók de scheepvaartinspectie keek nauwlettend toe of precies vol gens de gedetailleerde tekeningen De één bouwt, de ander vaart, samen hijsen ze de vlag in toplfoto Bert Koning). van Cees Boom werd volledig op Texel afgebouwd (foto Bert Koning) De nieuwe garnalenkotter ,,Anna Elisabeth" werd gewerkt, zodat het schip volle dig aan de veiligheidsvoorschriften zou voldoen. Tijdens de technische proefvaart werden stabiliteit en trek kracht vervolgens in de praktijk ge test en keek de inspectie of het vaartuig aan de strenge veiligheids normen kon voldoen. Snelvangers De nu opgeleverde kleine, maar com pacte kotter heeft een lengte van 18,30 meter en een doorsnee van 4,5 meter. Het schip wordt aangedre ven met een 240 pk Scania diesel motor, en heeft een maximale snelheid van negen mijl per uur. Aan boord kunnen de gevangen gar nalen worden gesorteerd, gespoeld, gekookt en daarna gekoeld, zodat het kostbare zeebanket in optimale staat bij de afnemers kan worden afgele verd. Andere bedrijven die bij de bouw werden ingeschakeld waren de VEM, Scheepstimmerbedrijf Hemelrijk, Bouwbedrijf Visser, Hydrosta en Pad mos. Bosma Woninginrichting ver zorgde de bekleding. Het schilderwerk deed de visserman zelf. Dat hij over een flink portie chauvi nisme (of visserslatijn) beschikt, blijkt uit zijn volgende uitspraak: „De net ten heb ik zelf gemaakt, het zijn snelvangers, zet dat er maar in...." Boom vervolgt: „Juist garnalen laten zich niet zomaar vangen. Het maken van een goed visnet steekt erg nauw, vooral met dat fijnmazige ma- triaal, bovendien is de stand van de netten erg belangrijk. Tja, en dan komt natuurlijk ervaring om de hoek kijken." Hij is trots op zijn schip. „Een klein, maar dapper schip, waarmee veilig en met plezier hopelijk een goede snee brood kan worden verdiend." Veertig hardlopers deden zondag mee aan de voorlaatste boscross. De longen hadden het zwaar door de koude lucht en menig deelnemer had last van zeer koude handen. Het parcours was echter goed te belo pen, gezien de zestien persoonlijke records en de vier ronde-records die werden gehaald. Bij de meisjes (1110 meter) bracht Debbie Sangers het record naar 5.19. Mireille Oosterhof werd tweede in 6.01. De competitie is hier al gelo pen, Debbie Sangers is eerste, Judith van Vliet tweede en derde is Lia Vis ser. Bij de jongens (1110 meter) werd Mark Randsdorp eerste met 5.06. Maarten Dogger werd derde in 5.07. In de competitie is Maarten Dogger eerste, gevolgd door Stefan en derde is Wouter Dogger. Bij de jongens (4320 meter) is de uitslag ook bijna bekend. Het hangt ervan af of Wim Noordzij de laatste keer meedoet, an ders is Rob Schraag eerste Hij sloot deze cross winnend af in 18.33, ge volgd door Johan van der Star (23.01) Bij de meisjes (4320 meter) brak Sabine Beijert haar record (20.15), maar Nancy Sieling was haar net voor in 19 45. Ook in de compe titie is dit de volgorde. Bij de dames (4320 meter) deed alleen Ingrid van Lubek mee. Dat weerhield haar er niet van het ronde-record scherper te stellen op 17.28. In de competitie is zij eerste, gevolgd door Colinda Brou wer en Angeline Smit (als ze ook de laatste cross meedoet). Vierde is Na- tascha van der Vis. Bij de heren (4320 meter) werd Mare Riteco eer ste in 17.19. Nico Peet werd tweede in een persoonlijk record van 17.28. Derde werd Gerard Appelman in 18 26 Eerste in de competitie wordt waarschijnlijk Riteco, maar dan moet hij wel de laatste keer meelopen, net als Nico Peet die tweede kan worden voor Sjaak Randsdorp. Vierde wordt dan Henk Schraag. Bij de dames ve teranen (4320 meter) liep Tilly Eel- man weer een ronde-record in 19.09 en werd Ina van Sambeek tweede in een persoonlijk record van 21.02. Derde werd Ina Gerritsen in 22.58. Hanneke Kooger verbeterde zich ook tot 24.15. In de competitie is Tilly Eelman eerste, gevolgd door Ina van Sambeek en Ina Gerritsen Bij de da mes (8640 meter) vestigde Marijke Stark ook een ronde-record: 37.32. Ze is eerste in de competitie, gevolgd door Erna Kuip. Bij de heren vetera nen (8640 meter) niet weer een ronde-record door Albert Hoven (32.20). Tweede werd Wim Daman in 34.27 en derde Martien Baars in een recordtijd van 35.19. In de competitie is Piet Bakelaar eerste en kunnen Martien Baars en Simon Appel nog stuivertje wisselen Bij de heren (8640 meter) werd Rien Brouwer eer ste in een persoonlijk record van 30.50. Tweede werd Theo Franchi- mon in 31.44 en derde werd Alexan der Boks in recordtijd van 33.51. Ook Tony van der Vis (34.13) en Eddy Ze- gers (35.36) vestigden persoonlijke records. In de competitie is Rien Brouwer verzekerd van de eerste plaats. Tweede wordt Theo Franchi- mon als hij de laatste cross meedoet en derde is Herman Ploeger. De laat ste cross is op 17 februari, twee we ken voor het Open Texels Crosskampioenschap en drie weken voor de halve marathon van De Waal. sen op de brug". De liefhebberij vond hij zeer opmerkelijk: „Velen van u hebben een zeilboot als hobby. Nou, een dure manier om je gratis te ver plaatsen." Het taalgebruik van de zeevarenden ontkwam niet aan een kritische noot van de burgervader. „Wanneer watersporters op zee zijn, ken je ze niet meer terug. Ze gedra gen zich anders en bedienen zich van een taal, die een rechtgeaarde zee bonk niet zou misstaan." Vervolgens richtte hij zich tot pen ningmeester Jan Brügemann. „De watersporters zijn veel dank aan u verschuldigd. Naast de financiën be heerde u een drukkerij en boekhan- „Vijfentwintig jaar heeft u op de brug gestaan van de Watersportvere niging (WSV Texel), u bent uit bij zonder hout gesneden." Met die woorden overhandigde burgemeester Schipper de 72-jarige Jan Brüge mann tijdens de jubileumviering de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nassau. Dat zijn activiteiten als penningmeester werden gewaar deerd bleek toen het bestuur van de WSV Texel hem vervolgens ook tot erelid benoemde. De achterzaal van restaurant Azië in Den Burg puilde zaterdagavond uit tij dens de feestelijke bijeenkomst. Het merendeel van de 340 leden die de watersportvereniging telt was dan ook present. Naast burgemeester Ton Schipper was ook wethouder culture le zaken Tine Krijnen-Baijs aanwezig. Ook zij had een plaatsje tussen de genodigden aan de meterslange tafel Verenigingsvoorzitter Cees Vlas gun de deze avond het openingswoord aan vice-voorzitter Jim Ie Roux, die zijn plek snel afstond aan de gerouti neerde NOS-presentatrice Noortje Roll. Als enthousiast watersportbeoe fenaar wist zij als geen ander de zaal snel in de juiste stemming te brengen. Lintje In een bloemrijke toespraak feliciteer de de burgemeester de watersporters namens de gemeente met het 25-jarig bestaan van hun vereniging. Hij memoreerde de ontstaanggeschie- denis van de club die in 1966 onder andere door Jan Brügemann werd opgericht. „De Franse president De Gaulle begon in die periode aan zijn tweede termijn, dé Nederlandse rege ring maakte een eind aan de steen koolwinning in Nederland en tenslotte leverden Ard Schenk en Kees Verkerk in die dagen grote prestaties op de ijsbaan. Heel stilletjes werd juist toen in een klein zaaltje in De Lindeboom de Watersportvereniging Texel gebo ren." Hij prees de inzet van actieve leden en omschreef ze als „de men- Mevrouw Brügemann spelt haar man de ere-medaille in zilver op.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5