Gespreksgroep dementie in maart van start Bedoeld voor direct betrokkenen: Orkest en drumband DEK geven winteruitvoering van 9 en 10 februari Kerkdiensten 10 februari Concert ten bate van vluchtelingenweek '91 Start boetseercursus „Werken met klei" Sfeervolle verlichting in Den Burg en Oosterend Zandsuppletie PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 19j Het is lang niet altijd gemakkelijk om het gedrag van demente rende mensen te begrijpen, laat staan om er goed mee om te gaan. Daarom wordt op Texel een gespreksgroep opgericht voor familieleden, partners en verzorgenden van dementerende oude ren. De eerste sessie is donderdagmiddag 21 maart in De Buure- ton. Deelname is gratis. Aanmelden kan nog bij Liesbeth Rijk, telefoon 14041, 14144 of 15453. Het is voor het eerst dat op Texel zo'n gespreksgroep wordt gefor meerd. Liesbeth Rijk, als maatschap pelijk werkster verbonden aan de Stichting Samen één/Gollards, krijgt al enige tijd signalen dat er behoefte is aan zo'n groep. „Men wil méér weten over dementie en hoe er mee om moet worden gegaan." Dementie betekent letterlijk „ont- geesting". Het begrip is een verza melnaam voor verschillende ziektebeelden. Kenmerken zijn ver geetachtigheid inzake recente gebeur tenissen en het verleden, verwarring over tijd en plaats, het niet herken nen van personen, het missen van overzicht over situaties en coördinatie- en spraakstoornissen. Deze symptomen kunnen door elkaar of afzonderlijk optreden. Schaamte Door de toenemende vergrijzing van de bevolking komt het verschijnsel dementie steeds vaker voor. Meer mensen krijgen ermee te maken in hun omgeving. Maar er heerst vaak schaamte. Sam van Velzen, sociaal psychiatrisch verpleegkundige bij het RIAGG in de Kop van Noordholland, zal de gespreksgroepen mede bege leiden. Hij stelt: „Mensen willen de vuile was niet buiten hangen. Vooral de partners hebben dat. Daarom wordt er in geval van dementie bij een familielid vaak te laat om hulp gevraagd, pas als de situatie onhoud baar is." De gespreksgroep is niet alleen be doeld om méér informatie te geven over dementie, maar ook om ervarin gen uit te wisselen, opdat de deelne mers elkaar kunnen steunen. Onderling vertrouwen is daarbij be langrijk. Liesbeth Rijk: „Veel familiele den van dementerende ouderen voelen zich vreselijk geïsoleerd. Het geeft troost als je merkt dat anderen soortgelijke ervaringen hebben. We zullen afspreken dat wat in de groep wordt gezegd, met naar buiten wordt gebracht. Wie zich daar niet aan houdt, kan niet langer meedoen." Schijn hooghouden Het verschijnsel dementie wordt door de omgeving wel eens gebagatelli seerd. Demente ouderen kunnen vaak lang de schijn hoog houden dat er niets aan de hand is. Tegenover de familie wordt door de buitenwereld dan gereageerd van: ach, het valt wel mee, waar maken jullie je druk om. De maximale grootte van de praat groep is vastgesteld op tien perso nen. Er zijn al zeven aanmeldingen, dus er kunnen nog mensen bij. Twee deelnemers uit één familie heeft men HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. Kuiper. De Waal dienst in De Koog De Koog 9.30 uur ds. J. Kok avondmaal Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Kok avondmaal Oosterend 10.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur ds. Kuiper De Cocksdorp 19.00 uur ds. Fibbe avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. van Andel, Enkhuizen Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur Kerkdienst dhr. J. Wieten. Uitzending via De Licht boei. Kerkbusje Den Hoorn. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas 19.00 uur Welkomstdienst o.l.v. Ds. Reurekas uit Zwaag ROOMS-KATHOLIEKE KERK Oudeschild zaterdag 15.30 uur. Den Burg zaterdag 19.30 uur Dameskoor. Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur herenkoor, kin dercrèche De Koog, zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst De Cocksdorp 9.30 uur. Oosterend 9.30 uur, Woord- Communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: Liefde voor genoegens of liefde voor God? 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Jehovah dienen met vreugde. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho/W. Vos, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en. nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen vpor spoedeisende gevallen. liever niet. „Dan wordt onevenredig veel aandacht op één geval ge vestigd." De verhouding tussen het aantal kinderen van dementerenden en partners moet ook evenwichtig zijn. Dan kunnen de deelnemers ken nismaken met ervaringen van beide kanten. „Het proces is voor een part ner veelal intensiever. Dochters of zoons hebben een eigen gezin thuis waardoor ze iets meer afstand kun nen nemen." Vervoer Vervoer naar De Buureton kan wor den geregeld voor de deelnemers, evenals oppas. „Je hebt partners die een dementerende niet alleen durven laten. Mensen van de Rode Kruis co lonne zullen voor opvang zorgen", al dus Liesbeth Rijk. Verspreid over acht donderdagmidda gen zullen thema's worden behan deld. Zo zal een Texelse arts vertellen over medicatie, een arts van het RI AGG zal praten over het verschijnsel dementering, de omgang met het proces wordt besproken, er zal een film worden gedraaid, enz. „We wil len het programma niet al te ingewik keld en te zwaar maken. Er is wel veel materiaal, maar dat is bedoeld voor de hulpverlening", vertelt Lies beth Rijk. Ze vult aan dat tijdens de eerste kennismaking tussen de groepsleden zal worden geïnventari seerd wat de deelnemers van de bij eenkomsten verwacht en wat men graag zou willen doen. Als er meer sessies nodig zijn dan de acht die zijn gepland, dan kan dat worden in gepast. Twee maanden na het laatste gesprek volgt een „follow up"en twee maanden daarna wéér een. Op Texel is geen afdeling van de Alzhei- merstichting. Deze instantie biedt on dersteuning aan familieleden van mensen die aan deze dementieziekte lijden. Misschien dat door de gespreksgroep initiatieven worden ge nomen om zoiets op te zetten. Maart: 1 maart: Optreden van het Volendammer Ope rakoor in de katholieke kerk in Den Burg om 20.00 uur. Inlichtingen: S.O.W. tel. 15582. 2 maart: Winterconcert Excelsior in De Bijen korf te Oosterend, aanvang 20.00 uur. Uitvoering van toneelvereniging 't Amateurtje. 3 maart: Propagandatocht van Wandelsport- vereniging Het Gouden Boltje. Viskampioenschap Sportvissersclub Texel bij Teermolen, aanvang 8.00 uur. Atletiekvereniging organiseert Open cross kampioenschappen start bij dennenoord. Klif 12: Helmert Woudenberg met „Zwarte Kunst", aanvang 20.00 uur, entree f 15,—. 5 maart: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. De heer H. Vonk van het Waterschap Texel ver telt over „schoon water". 7 maart: Lezingenserie in EcoMare. Arthur Oosterbaan vertelt over de flora en fauna van de Texelse kust, aan gespoeld en autochtoon. Aanvang 20.00 uur, ƒ5,00. 9 maart: Ateliekvereniging organiseert halve marathon De Waal. Start bij de Wie lewaal. Tevens skeelerwedstrijd. 14 maart: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Den Burg in De Schakel. R. Siebinga ver telt over bot-ontkalking. 17 maart: Dressuurwedstrijd, wedstrijdcommis sie in manege Akenburg. Inl. 18300 of 15619. Viskampioenschap Sportvissersclub Texel bij De Kaap links, aanvang 8.00 Wegens de lage waterstand is de Texelse boot gisteren enke le uren uit de vaart geweest. De kans bestaat dat dat de ko mende dagen weer zal ge beuren. Donderdag 7 februari In de voorspeelruimte van d'Ou- we Ulo geven A. Krakovsky (kla rinet) en S. Margaritov (piano) uit Moskou een klassiek concert, met werk van o.a. Brahms en Schumann. De toegang is vrij, maar bezoekers wordt een vrij willige bijdrage gevraagd. Het op treden, dat vermoedelijk van hoog niveau zal zijn, begint om 20.00 uur. Vrijdag 8 februari In EcoMare verzorgt prof. C. de Jager een lezing over planeten en sterren. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. In Cinema Texel draait „Rocky 5", aanvang 20.00 uur. Rocky Balboa is altijd een man van het volk gebleven en het is daarom passend dat de voormalige straatvechter in het laatste deel van de „Rocky"-reeks terugkeert naar zijn oorsprong. Noodged wongen overigens, want een speculerende accountant heeft Rocky's fortuin vergokt. Maar Rocky is er de man niet naar om zich door dat soort tegenslagen van de wijs te laten brengen. In een kist op zolder diept hij zijn leren jack en vettige hoedje uit deel 1 op en is letterlijk weer de oude. Op naar een nieuw ge vecht om de wereldtitel. Niet als bokser, want uit voorgaande par tijen heeft Rocky een hersenbe schadiging overgehouden, waardoor zijn handen soms tril len. Toch keert hij in de ring te rug, maar dan als trainer-coach van een veelbelovende jongeling. Die ramt er net zo ongecompli ceerd op los als zijn grote voor beeld, maar mist, zo waarschuwt Rocky's immer bezorgde echtge note, diens hart. Met „Rocky 5" zullen de fans waar voor hun geld krijgen. Hun held is na het dieptepunt van deel 4 duidelijk beter in vorm. Zaterdag 9 februari Schaatskampioenschap van Eier- land op de Roggesloot, aanvang wedstrijden 11.00 uur. Inschrijven van 10.00-10.30 uur op de baan. In het Eierlandse huis wordt van af 9.30 uur het Ger de Jong- gymnastiektoernooi gehouden. PvdA-kamerlid Gerrit Valk be zoekt Texel. Om 15.30 uur is hij in d'Ouwe Ulo voor een spreek beurt met als thema „openbare orde". Gespreksonderwerpen zijn: burgerwachten, herstructurering politie, positie burgemeester als hoofd der politie en eventueel het lik-op-stuk-beleid. In Cinema Texel begint om 20.00 uur „Rocky 5", met in de hoofd rol Sylvester Stallone. Zondag 10 februari Om 15.00 uur begint in de Bur gemeester De Koninghal de „Die Dreigroschenoper" van Bertholt Brecht en Kurt Weill, uitgevoerd door Triade uit Den Helder. Deze wereldberoemde opera was in de jaren twintig hét kassucces in Berlijn. Brechts teksten zijn maatschappij-kritisch, Weills mu ziek krachtig De opera op Texel wordt uitgevoerd door gerouti neerde toneel-amateurs en een orkest van beroepsmuzikanten, onder wie Jan Kuhne, docent aan de Texelse Muziekschool. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar voor ƒ12,50 bij: SOW d'Ouwe Ulo, Zegel Heren modes, Spar De Koog, Goënga Den Hoorn, Kalverboer Oude schild, Assurantiekantoor Bremer Oosterend en Mijnmarkt De Cocksdorp. „Rocky 5" draait weer in Cine ma Texel, aanvang 20.00 uur. Maandag 11 februari Het subsidieadviesorgaan houdt een openbare vergadering in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild, aanvang 19.30 uur. Onder meer wordt het jaarprogramma 1991 en de subsidieverordening speci fiek welzijn besproken. In Cinema Texel draait „Rocky 5", aanvang 20.00 uur Dinsdag 12 februari De gemeenteraad komt bijeen in de raadszaal, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan o.m.: exploi tatiebijdrage SLOT, statutenwijzi ging Stichting Texels Museum, diverse voorbereidingsbesluiten voor bouwplannen, verlaging on roerend goed belasting, energie- week, afdekken stortplaats, reconstructie verkeersknelpunten. In d'Ouwe Ulo houdt de afdeling stambomen van de historische vereniging een bijeenkomst, aan vang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait „Rocky 5", aanvang 20.00 uur. Verder komende week Woensdag: eerste dag Texelse biljartkampioenschappen in De Lindeboom, voorspeeluur Muziek- en Dansschool. Donderdag: tweede dag biljart- j kampioenschappen, ledenverga dering Waddenruiters en Kleppertjes. Vrijdag: derde dag biljarten. Bij aanhoudende vorst zijn deze week diverse wedstrijden om het Texels schaatskampioenschap te verwachten. Hoogwater Oudeschild Za. 9 Zo. 10 Ma. 11 Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 Za. 16 2.00 en 15.00 3.17 en 16.05 4.40 en 18.14 6.20 en 19.05 7.37 en 20.06 8.05 en 20.46 8.45 en 21.05 9.27 en 21.44 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 10 februari op om 8.05 en gaat onder om, 17.43 uur. 14 februari nieuwe maan, 15 februari springtij. Drumband en fanfarecorps Door Eigen Kracht verzorgen opÈ zaterdag 16 februari de jaarlijkse winteruit voering. Wie het optreden wil bijwo nen, is welkom in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. De aan vang is 20.00 uur en de entree be draagt ƒ2,50. Het programma begint met een geza menlijke mars door orkest en drum band. Op de klanken van „Saint Triphon" zullen zij opmarcheren. Na het openingswoord van DEK- voorzitter George Fransz is het de beurt aan de drumband. De majoret- ten onder leiding van instructrice Baukje Drijver bijten het spits af. Zij voeren choreografieën uit op de vol gende nummers: „Anthem for the world" uit Young Verdi, „Peer in 't verkeer" uit de Stop en Stap Show, „Ruim je kamer op" van Kinderen voor Kinderen en „De Manoeuvre Het Texels Christelijk Mannenkoor, muziekvereniging Soli Deo Gloria en een Bugelkwartet dat is samen gesteld uit leden van Muziekkorps Excelsior, geven ten bate van de Vluchtelingenweek '91 een concert. Dit optreden vindt plaats op woens dag 20 februari in de Hervormde kerk van Oosterend en begint om 19.30 uur. Het concert wordt geopend door Soli Deo Gloria, met Jan Beyert als diri gent. Ze spelen achtereenvolgens: „Zo als ik ben", „Van harte min ik U" en „Zum Sanctus". Dan volgt „Thuis" en „Standing by". De mu ziekvereniging eindigt met „Twee koorgrapjes (Nep en blossom). Het bugelkwartet „Excelsior" begint het tweede gedeelte met „Miramar", dan volgt „Fuga", „Suite" en „Fanfa re en scherzs". Ze eindigen met „An tic promenade", „Spinning song" en „Jazz duet". Het Texels Christelijk Mannenkoor, onder leiding van M. de Visser, opent het laatste gedeelte met „Nader mijn God bij u", dan volgt „Een lied voor mijn koning" en „Signore delle crime". Na „Frieden" en „Die Vesper" eindigt het concert met „Kalinka". Mars" van de Rijkspolitiekapel. De tamboers onder aanvoering van instructeur Piet Knol, die vorig jaar een goede indruk achterlieten, voeren de volgende nummers uit: „Burlesco" van S. Egberts, „Trommelend Neder land" (met majoretten) van M. Schneider, „Kleine Parade" (met ma joretten) van J. Eijkhout en „Marche des matelots" van M. Schneider. Het resterende programma wordt ge heel gevuld door het orkest o.l.v. Klaas Modder. Voor de pauze geven de muzikanten het publiek een voor proefje met drie nummers van R. Beck: „Sweet so sweet", „Jenny Martina" en „Cuba Libre". Na de Liefhebbers van handvaardigheid kunnen via de cursus „Werken met klei" hun kennis over boetseren bijspijkeren. De cursus start op don derdag 14 februari om 13.30 uur in het atelier van Jan Pelgrim aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Aan bod komen de verschillende technieken van handvormen waarmee klei kan worden bewerkt, glazuurbe- reiding en het stoken met een een voudige houtoven. De cursus omvat tien lessen, waarvan het inschrijfgeld f100,- bedraagt, inclusief de materi aalkosten. Inlichtingen en opgave bij Nesrin During, tel. 18879 In aansluiting op de afgeronde herin richting van het centrum van Den Burg en de herbestrating van de dorpskern in Oosterend kan de ka rakteristieke uitstraling nog worden vergroot met sfeervolle verlichting door het plaatsen van antieke licht masten. De bestaande lichtmasten in de War moesstraat en de Gravenstraat en in de kern van Oosterend maken daar toe plaats voor de nieuwe „antieke" masten. B en w willen voor het plan in totaal f 80.000,- beschikbaar stellen. pauze, waarin een verloting wordt gf houden, begint het orkest met een mars („Punjaub mars") van Payne- Mol. Van een menuet uit „Berenice' van Handel (bewerkt door W. Haut- vastl gaat DEK over op meer popul; repertoire. Na „Narcissus en echo" van G. Boedijn volgen „The young Verdi" (arr. Tom Parker), „Las Playa; de Rio" (Kees Vlak), „Sealed with a kiss" (G. Geld/F. Bernaerts), „One moment in time" (arr. F. Bernaerts) en het afsluitende „Buggy" van al weer R. Beck. Na afloop is er bal na, met dansmu ziek van het Amstel Combo. VERVOLG VAN PAGINA 1 „Een toerist zal echt niet in de gate hebben dat het ander zand is. Het wordt gewonnen op tien kilometer i de kust, ter hoogte van de Slufter." Frisse moe De aannemerscombinatie die de jongste suppletie heeft uitgevoerd (Volker Stevin, Van Oord Utrecht er Van Oord Werkendam) heeft op hetj eiland terrein gehuurd waar de pijpe nog steeds liggen. Ook heeft men toestemming gevraagd en gekregen' om de zinkerleiding op de zeeboder te laten. In afwachting van een nieJ we opdracht op Texel? „Hopelijk wel", zegt projectleider Jos van Ku» van de combinatie „We zullen er zij ker ons best voor doen." Dat is ech ter niet de enige reden waarom het, materieel nog steeds op het eiland „We trachten het grote materiaal z: veel mogelijk van het ene naar het andere werk te laten gaan. Anders moeten we het eerst naar het bedr vervoeren, daar opslaan en daarna wéér ergens anders heenbrengen." Volgens Van Kuijk loopt een supple in het voorjaar minder kans op vert ging. „Dan is het weer in de regel beter. Zo extreem slecht als wij het afgelopen herfst hebben getroffen, gebeurt maar zelden. Dat is echter allerminst een reden om Texel als werkgebied af te zweren. Nee hoor we willen er met frisse moed teger aan." Blijven lobbyt Harry Wuis van De Koog Promotion is eveneens blij met de aangekondi! de maatregel. „Maar we blijven lob byen voor een permanente oplossin: We hebben een speciale werkgroep die ideeën daarover zal formuleren"

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2