Sluitingsuur vrij of vroeger? De voors en tegens op 'n rij Provincie subsidieert lepelaars-werkgroep si Avondcafés vrezen - problemen door vroe^* 1 sluitingsuur Andere gemeenten kunnen als voorbeeld dienen cafe oo°s l deuren Voor onderzoek naar vispassage: £s> Cv' kf? Raadsvergadering Bouwvergunningen Gewond aan knie Pelikaanweg en Ruyslaan krijgen opknapbeurt Opgave voor reünie ULO '70/'71 kan nog Loslopende koeien op de veerhaven Circus en stuntteam deze zomer op bezoek JONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het sluitinguur voor café's heeft in de discussie over leef baarheid en openbare orde sluipenderwijs een prominente plaats ingenomen. Welke mogelijkheden zijn er, moeten ca fé's nu vroeger dicht of is langer openblijven juist de beste oplossing? Hoe hebben andere gemeente het probleem aan gepakt, is al eens naar gekeken of het beleid elders succes oplevert, of werken de initiatieven juist averechts? Wij verge leken de eilandsituatie met de manier waarop elders het slui tingsuur wordt gehanteerd, al moet worden bedacht dat wat in de ene situatie een prima oplossing is, dit in een andere situatie niet het geval hoeft te zijn. In de gemeente Haarlem nam men afgelopen zomer de proef op de som. De politie daar stelde zich, net als op Texel, terughoudend op tegen over caféverlaters, met het doel de jeugd niet te provoceren. Het nach telijk rumoer ging door. Vervroeging van het sluitingsuur tot 02.00 uur was volgens burgemeester Schmitz nog de enige oplossing voor de pro blemen, nadat het overleg met de plaatselijke horeca over maatregelen tegen luidruchtige caféverlaters niets meer opleverde. Zes exploitanten gingen met succes bij de Raad van State tegen het besluit in beroep, daardoor werd het experiment al weer na enkele weken stopgezet. De Raad van State vond het exploita- ieverlies voor de ondernemers te groot en bovendien zou nader overleg tussen gemeentebestuur en vertegen woordigers van de natte horeca tot een betere oplossing kunnen leiden. Maastricht In Maastricht mochten café's op vrij dag en zaterdag tot vier uur 's iachts openblijven, terwijl op overige dagen het uitgaansleven tot twee uur s nachts werd beperkt. Coördinator Frans Enkreutz zegt ons desgevraagd dat het op straat tijdens de uitgaansuren rustig was. .Alleen bij het sluiten van de kroegen ont stond een piekdrukte die niet in de smaak viel bij de plaatselijke bevol king", aldus Enkreutz. Onder politieke druk werd daarom besloten het slui tingsuur te vervroegen naar 02.00 uur, met uitzondering van enkele nachtvergunninghouders. Dit geeft, net als op Texel, korte tijd overlast voor zowel politie als omwonenden, maar die zien daar geen onoverkome lijke bezwaren in. Halve maatregelen Halfslachtig gemeentebeleid leidt tot twijfelachtige toestanden. Dat bleek in Gouda, waar een onduidelijk ge meentebeleid ervoor zorgde dat een café, dat zonder geldige vergunning draaide en toch werd gedoogd, nu opeens 's nachts niet meer open mocht zijn. De eigenaar ging zonder succes bij de Raad van State in be roep. Amsterdam, bekend om het nachtle ven, draaide tenslotte ook de uit- gaansklok achteruit en schroefde de bestaande „zomerregeling" terug. De nachtcafé's moeten daar een uur eer der dicht. Oorzaak: klachten van om wonenden rezen de pan uit. Volgens de afdeling Texel van Horeca Nederland moet niet een vervroeging van het sluitingsuur, maar juist een verschuiving naar een later tijdstip de stroom caféverlaters spreiden. „Dit gaat met minder overlast gepaard", meent de „natte" horeca. In Vorden (Gelderland) hebben ze al een aantal jaren ervaring met een laat sluiting suur. De bezoekers mogen uitsluitend als ze vóór twee uur binnen zijn blij ven zolang ze willen. Als experiment begonnen voldoet dit systeem nog steeds in de 8300 inwoners tellende gemeente. Harderwijk, aan de rand van de Velu- we, experimenteert sinds een half jaar met een soortgelijk systeem. Ca fé's sloten daar de tent om één uur 's nachts, de jongelui veroorzaakten vervolgens overlast bij broodjes- en shoarmazaakjes, die net even langer openbleven. Nu sluiten alle zaken, ook daar waar men etenswaren kan nuttigen, zonder uitzondering om 04.00 uur, zoals is afgesproken. De proef in de gemeente die veel be zocht wordt door dagjesmensen en bewonders van dichtbijgelegen dor pen, verliep naar tevredenheid. Daar om werd besloten voorlopig op dezelfde weg door te gaan. De hore ca is geconcentreerd in het centrum van de stad, jongeren die vanuit de uitgaangsgelegenheid richting verde- ropgelegen parkeerplaatsen trekken veroorzaken in de smalle steegjes daar wel snel geluidsoverlast voor omwonenden. Dat is volgens Sylvia Rijnbeek, medewerkster op het ge meentehuis van Harderwijk, een moeilijk oplosbaar probleem. Ander eiland Op collega-waddeneiland Ameland is men zeer tevreden met de verruiming van het sluitingsuur. Uit onvrede over het oude sluitingsuur van 02.00 uur, waarbij een grote stroom caféverla ters over straat zwalkte, kunnen de bezoekers nu tot 02.00 uur elk café bezoeken, daarna kunnen de gasten zolang ze willen in hetzelfde etablis sement blijven. Burgemeester M. Zonnevylle spreekt zeer waarderend over het systeem. „Tussen 01.30 uur en 02.30 wordt het iets drukker op straat, maar daarna verlaten bezoe kers de zaken druppelgewijs, waar door de overlast beperkt blijft." Strenger dan op Texel past de politie lik-op-stuk-beleid toe. „Dat werkt naar tevredenheid op dit vakantie eiland", aldus Zonnevylle. Verschillen Texel is niet de enige gemeente dus die problemen kent met handhaving van de openbare orde. Kan de ge meente lering trekken uit de hier ge schetste situaties die veel overeenkomst vertonen met de Texel se problemen? „Er zijn verschillen", aldus Wout Stam, chef algemene zaken van de gemeente. „Natuurlijk kijken we naar andere gemeenten. Wil je een rege ling instellen waarbij vanaf twee uur niemand meer het café binnen mag, dan moet dat ook worden gecontro leerd. Nou, Texel telt 95 uitgaansbe- drijven. Het is moeilijk om stuk voor stuk te controleren of geen mensen meer worden binnengelaten na een bepaald tijdstip, toch is dat noodza kelijk." Een klein gedeelte van deze zaken behoort echter tot de bedrijven die druk worden bezocht. Vaak liggen zij, zoals dat in het centra van Den Burg en De Koog het geval is, dicht bij el kaar. Overheidsinstanties erkennen dat de rijkspolitie Texel méér mensen nodig heeft om toe te zien op nale ving van de regels, zowel door horeca-exploitanten als door het uit gaanspubliek. Burgemeester A. Schipper, de officier van justitie en groepscommandant J. Moeskops houden binnenkort weer het zgn. „driehoeksoverleg". Aan- dachtvragende zaken komen tijdens in»« .e»»1' i ?emees ter Sch. A* CrZ0egï2LSluitm8sti]clen e»\° Uit deze collage van knipsels dit kranten en (horeca)vakbladen moge blijken dat de beheersing van het nachtelijk uitgaansleven een kwestie is die landelijk veel aandacht vraagt deze bespreking aan de orde. Reacties Over de reacties die zijn binnengeko men op de leefbaarheidsnota van de gemeente zegt Stam het volgende „Wij beoordelen alle voorstellen nu op hun waarde. Sommigge suggesties kunnen op korte termijn worden ge realiseerd. Met de sluitingstijd ligt dat iets moeilijker. Elke aanpassing heeft consequenties, en gaat snel gepaard met omzetderving voor de horeca ondernemers, vooral de nachtexploi tanten. Dat kan tot vervelende situa ties leiden. (Zie de rechtszaak in Haarlem, red.). We hebben binnenkort overleg met de afdeling Texel van Ho reca Nederland over door de gemeen te en door hen gedane voorstellen. Als dat achter de rug is kunnen we ons gaan beraden op maatregelen ter verbetering van de openbare orde. Maar sommige besluiten kunnen best nog wel drie jaar op zich laten wach ten, omdat de zaken zeer gecompli ceerd liggen." De vele reacties op de gemeentelijke visie op de leefbaar heid bevestigen hem in zijn opvatting. De Texelse gemeenteraad houdt dins dag a.s. de maandelijkse vergadering, aanvang 19.30 uur in het gemeente huis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 11 decem ber 1990 en 19 en 20 november 1990. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen c. Beantwoording vragen. 5. Beslissing beroepschrift R Ruar- dy en mevrouw A. ter Borg te gen het besluit tot wijziging van een bouwvergunning. 6. Garantie overname geldlening Woningbouwvereniging Texel. 7. Vaststelling kasgeldbesluit en rekening-courant overeenkomst 1991. 8. Investeringen bedrijfskantine en toiletgroep De Bolder. 9. Exploitatiebijdrage SLOT. 10. Jaarverslag basiseducatie 1989. 11. Statutenwijziging Stichting Texels Museum. 12. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 13. Voorbereidingbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. Martiem-en Juttersmuseum voor het plaatsen van een ba ken en het zogenaamde „Licht van Troost" aan de 8a- rentzstraat 21 te Oudeschild.; b. Firma J.H. van den Berg Zn. voor het plaatsen van cara vans op een terrein bestemd voor groepskamperen aan de Grensweg te den Burg. c. De heer J. Keijser voor het plaatsen van een 2e dienstwo ning aan Ongeren 5 te Den Burg; d. Transportbedrijf A.P.C. Koop man voor het vestigen van een transportbedrijf aan de Slots- kolk te Oosterend: e. De familie Koning voor het uitbreiden van camping „De Bremakker" aan de Tempeliers- weg te Den Burg: f. Zoetelief Beheer N.V. voor het vervangen van een kampeer boerderij door vrijstaande een heden aan het Mienterglop 41 te De Koog: g. De heer P.A. Bakker voor de tijdelijke plaatsing van een zo genaamde tunnelstal aan Westergeest 2 te Den Burg: h. Firma De Zeeaster voor het vergroten van een paviljoen na bij Paal 15. 14. Begrotingswijziging in verband met grondwerving en bouwrijp maken industrieterrein Oude schild. 15. Wijziging Verordening onroerend-goedbelasting 1991. 16. Begeleiding buitendienst ge meentewerken. 17. Energieweek op Texel. 18. Afdekken stortplaats. 19. Aanpassing/reconstructie ver keerspunten (W.U.W.) 20. Rondvraag. 21. Sluiting. Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend dat zij aan on derstaande personen en/of instanties bouwvergunning hebben verleend: Camphillgemeenschap „Maartenhuis" voor het plaatsen van een woonge bouw aan de Ruyslaan 81 te De Koog: J.G.H. Hennink voor het ver groten van een winkelpand aan de Badweg te De Koog: E.D. Kuyper, Ko- gerstraat 95 te Den Burg voor het gedeeltelijk vergroten van een keuken aan de Kikkertstraat 30 te De Cocks- dorp: C. van Houten, Groen van Prinstererlaan 215 te Amstelveen voor het plaatsen van een dakkapel aan de Spangerweg te De Waal: R. Bakker, Schoolstraat 14 te Oosterend voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan de Cor Bre merstraat te Oosterend: J. Jager voor het veranderen van een woonhuis aan de Nikadel te De Koog: N. Luiken voor het plaatsen van een garage aan de Bomendiek 4 te De Waal: G. Gorier, Förenweg 13, 5810 Witton (BRD) voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis aan de Californië- weg 198 te De Koog; K. de Weerd, voor het plaatsen van een berging aan de Sluyscoog 20 te Den Burg; N.V. Exploitatie Maatschappij De Krim voor het plaatsen van een dienstwo ning aan de Roggeslootweg te De Cocksdorp; T. Legierse voor het ge deeltelijk veranderen van een woon huis aan de Spangerweg 6 te De Waal; B. Vlaming voor het gedeelte lijk vergroten van een woonhuis en verplaatsen/vernieuwen van een berg ruimte aan Zevenhuizen 49, Ooster end; B. Eelman voor het plaatsen van een dakkapel aan Wilhelminalaan 19 te De Burg; A. Heerschap, voor het gedeeltelijk vergroten van een badka mer aan de Vliestraat 15 te Ooster end. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Verheugend en teleurstellend nieuws voor de Werkgroep Texelse Lepe laars. Enerzijds heeft de provincie maximaal 77800,- toegezegd als bij drage in de kosten van een onder zoek naar het maken van een zg. .stekelbaarspassage", anderzijds is een subsidie van Natuur-, Milieu- en Faunabeheer (NMF) voor hetzelfde onderzoek deze week op de tocht komen te staan. Volgens voorzitter George Wintermans van de werk groep kan het onderzoek evengoed doorgang vinden. De werkgroep wil met de aanleg van een stekelbaarspassage proberen de voedselsituatie van de op Texel ver blijvende lepelaars te verbeteren. De lepelaarsstand op Texel is de afgelo pen vijf jaar bijna verdrievoudigd (138 broedparen in 1990 tegenover 52 in 1985), maar niet uit weelde. Veel van de hier nieuw gevestigde vogels zijn verjaagd uit de reservaten het Naar- dermeer en het Zwanenwater. De le pelaars uit de De Geul, De Muy en de nieuwe kolonie op De Schorren fourageren tot eind april in ondiepe sloten en plassen in de eilandelijke polders. Daarna zoeken ze hun voed sel op het droogvallende wad. In de Texelse polderwateren mist de lepe laar echter een belangrijke prooi: de driehoornige stekelbaars. Vroeger kwamen de volwassen stekelbaarzen elk voorjaar in ruime mate in de slo ten voor. Vanuit de Waddenzee glip ten ze massaal door sluizen en gemalen, om in de ondiepe sloten en Een 29-jarige automobiliste uit Oude schild is dinsdagavond bij een aanrij ding gewond geraakt aan haar knie en naar het Geminiziekenhuis ver voerd. De vrouw was op de auto van een 35-jarige inwoonster van Den Burg gebotst, die op de Schilderweg wilde keren. Net toen ze midden op de weg stond sloeg haar auto af en kon ze 'm niet meer aan de praat krijgen. De Oudeschildse kon haar niet meer ontwijken, ondanks stevig remmen. De andere bestuurster zag de botsing aankomen en was snel op de passagiersstoel gaan zitten, waar door ze ongedeerd bleef. De schade aan de auto's bleef beperkt tot deuken. plassen met de voortplanting te be ginnen. Door de recente dijkverzwa ringen en een nieuw systeem van pompen en sluizen is het voor deze vissoort echter onmogelijk geworden nog de polder in te komen. Passage De Werkgroep Texelse Lepelaars wil nu verandering in deze situatie bren gen. Het plan is om een „stekel baarspassage" aan te leggen. Dat is een opvangbak, bijvoorbeeld van be ton, in de directe nabijheid van een gemaal. De vissen worden hier naar toe gelokt door het zoete water dat de gemalen uitpompen. De opvang bak moet, als het „stekelbaarzentijd" is, regelmatig worden geleegd op het polderwater. Technisch is het moge lijk om op of onder de zeewerende dijk zo'n bak te realiseren. Mede door De bedroevende staat waarin het plaveisel van de Pelikaanweg ver keert, kan tot gevaarlijke situaties in het verkeer leiden. B en w willen daarom dat verbetering wordt aan gebracht. De weinig comfortabele manier waarop wielrijders zich over het ongerieflijke fietspad aan Ruys laan in De Koog moeten bewegen maakt een opknapbeurt daar even eens noodzakelijk. B en w zouden voor aanvang van het seizoen de herstelwerkzaamheden aan het straatwerk gerealiseerd wil len zien. De kosten die met beide projecten gemoeid zijn bedragen vol gens gemeenteramingen f245.000,-. Het grootste deel van dit bedrag (7175.000,-) komt voor rekening van de herbestrating van de Pelikaanweg. Een kostenoverschrijding in dit geval van 715.000,- boven het oorspronke lijk door de gemeente ingediende in vesteringsplan. De overige 770.000,- van het beoog de bedrag is uitgetrokken voor herbe- tegeling van het fietspad aan de Ruyslaan. De kosten hiervoor vielen mee en blijken 715.000,- lager te zijn. Het b en w-voorstel zal door de com missie voor financieel, economisch en technisch beleid worden be oordeeld. voorzieningen zoals (verplichte) veilig heidskleppen, is realisering kostbaar. De aanlegkosten bedragen naar schatting ruim 7100.000,-. „Zonder een gedegen haalbaarheidsonderzoek lijkt het onwaarschijnlijk dat instan ties er zoveel geld in willen steken", aldus George Wintermans. Provincie De werkgroep wil aantonen dat zich voldoende stekelbaars aanbiedt bij de sluizen. Tevens moet worden bepaald welke plaats de meest gunstige is en welke technische voorzieningen nodig zijn. De kosten van dit onderzoek worden geschat op 716.396,-. Gede puteerde Staten van Noordholland staan welwillend tegenover gedeelte lijke subsidiëring, omdat het plan pri ma past in het provinciale natuurbeleid. „Het onderzoek kan een belangrijke bijdrage zijn aan de be scherming van de lepelaar in Noord holland", aldus GS. Het subsidiebedrag is nog niet definitief De uiteindelijke tegemoetkoming wordt pas bepaald aan de hand van declaraties, nota's en betaalbewijzen, maar zal maximaal 77800,- bedragen. Oud ULO-scholieren, jaargang 1970-'71, kunnen zich nog steeds aanmelden voor de reünie, die op 16 maart in d'Ouwe Ulo wordt gehou den. De organisatie wil graag zo spoedig mogelijk het exacte aantal deelnemers weten, zodat daarmee in de voorbereidingen rekening kan wor den gehouden. Bij betaling moet wor den vermeld: t.n.v. Trix Roest-Swaerts. Inlichtingen: tel. 13062. Op de veerhaven aan 't Horntje lie pen gistermorgen vijf jonge koeien los tussen de wachtende auto's. Toen vangen een probleem bleek werden ze door de politie in een weiland ge dreven. Het was gisteren nog niet bekend wie de eigenaar van het vee is. Voor het resterende bedrag had de werkgroep subsidie aangevraagd bij NMF Dat was nog niet toegezegd, maar het Texelse plan werd positief ontvangen. Maandag werd echter be kend dat NMF wordt geconfronteerd met fikse bezuinigingen. Waarschijn lijk hebben die tot gevolg dat subsi dies op projecten ten behoeve van soortbescherming zullen worden ge kort of stopgezet. Student Toch brengt deze tegenvaller het on derzoek niet in gevaar, aldus Winter mans. „We zullen proberen andere geldbronnen aan te boren. Momen teel benaderen we andere instanties, maar of het lukt om aan het eind van deze maand met het onderzoek te beginnen -zoals de bedoeling was- is twijfelachtig. Lukt het niet, dan pro beren we het onderzoek met door een betaalde kracht, maar door een vrijwilliger te laten verrichten. Bijvoor beeld door een student als afstudee ropdracht. Ik weet wel bijna zeker dat we zo iemand kunnen vinden, dus volgens mij kan het onderzoek gewoon doorgaan." Tengevolge van een misverstand ver leent de gemeente dit jaar twee standplaatsvergunningen voor grote evenementen, in plaats van één. Zo wel een autostuntteam als een kin dercircus mogen dit jaar hun halstoeren op Texel vertonen. Het autostuntteam „Fire and Ice" zal op 9 juli een demonstratie geven. Het betreft hier slechts een optreden van één dag, waarvoor door de gemeente per vergissing vergunning is afgege ven. Daardoor is b en w van mening dater geen bezwaar is ook een ander circus vergunning te verlenen. Er zijn zeven verschillende aanvragers be kend bij de gemeente. Uit gesprekken met circusexploitanten is gebleken dat bijna nooit sprake is van een uit verkochte voorstelling. De nog af te geven standplaatsvergunning zal dan ook gaan naar een circus van niet te grote omvang. Het jeugdcircus „Bon go", met 600 zitplaatsen en een tent met doorsnede van veertig meter, maakt daarvoor de meeste kans, te meer dit gezelschap al meerdere ja ren achtereen een verzoek heeft ingediend. Aannemelijk is dat waar schijnlijk in augustus het kindercircus de deuren voor het Texelse publiek zal openen, doordat dan geen con currentie hoeft te worden gevreest van de al eerder gehouden kermis in De Koog.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5