Cjroen c^wartsJ~exeU in het hart Artsen post in De Koog neemt vaste vorm aan Texel moet bijbetalen voor afname oud papier Vestiging aan Nikadel heeft de voorkeur: Piet Bolier: Zorgwekkende situatie" 1 /ergeten frituurpan iet keuken in brand Bevroren waterleiding bezorgt flinke schade Getuigen gezocht Idyllische sfeer voor ringstekers Toch nog hoop voor de Bruinvisschool S OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.556 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 /oor advertenties, abonnementen, etc. angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ;edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741. edactie buiten werktijd. »ssa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr, 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43.95 per half jaar; Los ƒ1,20 en w zijn onder een aantal voor vaarden bereid mee te werken aan en zomerartsenpost in De Koog. De ost zal in principe van half juni tot ialf september geopend zijn. Vesti- jing aan de Nikadel heeft de voor- eur, omdat later in het daar nieuw bouwen dorpshuis wellicht een ïedisch centrum zal worden onder- lebracht. de post wordt tijdens de Irukste maanden bemand door een vaarnemer, die door de (gezamenlij- e) Texelse huisartsen wordt aan- esteld. Het collegevoorstel komt ijdens commissievergaderingen op 9 en 21 februari aan de orde. n 1987 legden de Texelse huisartsen il een plan voor aan het gemeente- lestuur om de druk die het toene- nende toerisme 's zomers op hen ;gde, te verlagen. Als de gemeente oor een pand in De Koog zou zor- jen, garant stond voor exploitatiever- es en de aanloopkosten voor haar ekening nam, zouden de artsen tij lens de drukste maanden voor een vaarnemer zorgen. )e indertijd door de gemeente aan- edragen oplossing bestond uit het antrekken van een zesde huisarts. Jvereenstemming tussen beide partij en werd niet bereikt, ook niet na tus- inkomst van de inspecteur van 'olksgezondheid en andere in- anties. 'e huisartsen zijn van mening dat irand heeft in een woning van de an de Rozendijk dinsdagavond aan- ienlijke schade veroorzaakt. Als ge- olg van een oververhitte frituurpan randde de aangebouwde keuken nnex douche geheel uit. Dankzij oeltreffend optreden van de brand weer kon de rest van de woning worden behouden. De overige delen an het huis liepen wel rookschade P- erwijl de bewoners, de 73-jarige an- ekhandelaar H. Peters en zijn vrouw, aten te eten, hoorden zij enkele nallen. Aanvankelijk dachten zij dat ie werden veroorzaakt door de bui- ïngesloten honden. Toen de geluiden ichter aanhielden ging de man kij- en. De omgeving van de frituurpan, lie per ongeluk aan was blijven taan, stond op dat moment al in rand. Nadat een poging om het uur te doven mislukte, belde zijn rouw 06-11. >e brandweer was snel ter plaatse in kon de brand tot de aanbouw be- rerken. Twee in de keuken staande asflessen werden onmiddellijk met ater gekoeld, zodat ontploffingsge- 'aar snel was geweken. een zesde huisarts hen echter in de wielen zou rijden (minder patiënten). Zij hebben unaniem te kennen gege ven aan deze oplossing niet mee te willen werken. Een zesde huisarts zou er dus „alleen" voor komen te staan, hij wordt niet opgenomen in de waarneemregeling. Daarnaast is het in verband met de op handen zijnde intrekking van de vestigingsre geling lang niet zeker dat de ziekte kostenverzekeraars hun fiat aan een zesde huisarts geven. Commercieel Eén en ander heeft tot nader overleg tussen gemeente en huisartsen ge leid. De gemeente wil dat het cen trum commercieel wordt geëxploiteerd. De huisartsen hebben hiermee ingestemd, onder voorwaar de dat geen financieel risico wordt gedragen: de artsen leveren „omzet" van toeristen in. Het is overigens beslist niet uit te sluiten dat de medi sche post zichzelf terugverdient, de exploitatie-opzet ziet er veelbelovend uit. Vier gesprongen waterleidingen heb ben forse schade veroorzaakt in een pand op de hoek We verstraat/Parkstraat. Slagerij Dros bleef als gevolg van de opgelopen waterschade gisteren de gehele dag gesloten. De leidingen in de boven woning knapten als gevolg van be vriezing. De bewoners zijn begin januari naar het buitenland ver trokken. De waterschade werd dinsdagavond ontdekt door een toevallig langsko mende werknemer van de slagerij. In de winkel trof hij een waar waterbal let aan. Waterstralen uit het totaal gescheurde plafond bleken de vloer al tot enkelhoogte blank te hebben gezet. Met behulp van de gealar meerde eigenaar van het pand werd de buitendeur van de bovenwoning geforceerd, zodat een einde aan de waterstroom kon worden gemaakt. Een 33-jarige motorrijder uit Den Burg wilde vrijdagmorgen rond 08.00 uur op de Emmalaan een licht blauwe Ford inhalen. Op dat moment sloeg de automobilist linksaf, zonder richting aan te geven. De motorrijder kwam ten val, waarbij hij zijn arm brak en zijn rug blesseerde. De motor raakte aan de linkerzijde beschadigd. Evenetuele getuigen van dit ongeval worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. In 1990 (over 12 maanden) behaal den de huisartsen uit toeristenconsul ten een totaal-omzet van ƒ200.000,-. Hoewel de gemeente strikt formeel geen wettelijke verantwoordelijkheid heeft op het gebied van de volksge zondheid, vinden b en w een bijdrage zonder meer redelijk. De grote toe- ristenstroom wordt immers óók ver oorzaakt door het gemeentelijk beleid. Het college wil deelnemen in een op te richten stichting die de exploitatie van een zomerartsenpost in De Koog ter hand zal nemen. De gemeente wil eventuele exploitatielasten voor een periode van drie jaar voor haar reke ning te nemenonder voorwaarde dat zij in de stichting is vertegen woordigd. Winst Eventuele winsten moeten volgens het college gedurende de eerste drie jaren volledig, daarna voor 50 pro cent worden gereserveerd. Dit ook in verband met mogelijk toekomstige huisvesting van de artsenpost in het dorpshuis, die wellicht hogere exploi tatielasten met zich meebrengt. Een mogelijk positief exploitatieresul taat moet naar mening van de huis artsen worden aangewend om het centrum op zich te verbeteren, bij voorbeeld een langere openingstijd. Het is de bedoeling het centrum voorlopig door de week van 10.00 tot 20.00 uur te openen, in het wee keinde van 10.00 tot 12.00 en van 17.00 tot 19.00 uur. Het centrum wordt voorlopig in gehuurde schakel containers ondergebracht. Als de raad accoord gaat, is het de bedoeling de artsenpost komende zo mer al te installeren. Een schilderachtig tafereel, arresleerijden in de winterse Dennen. InzetWinnaars Carlo en San dra Witte nemen de felicitaties van de ringsteekcommissie in ontvangst, (foto's Bert Koning) De handel in oud papier zit ernstig in het slop. Op het ogenblik moet zelfs geld worden bijbetaald om het te kunnen slijten. Volgens Piet Bolier. chef buitendienst van gemeentewer ken, een zorgwekkende ontwikke ling, waarvan de gevolgen voor Texel onzeker zijn. De firma De Vries uit Heerhugowaard, die het oud papier van het eiland haalt, heeft vorige week al zijn klanten een brief gestuurd: per container moet 715,- worden bijbetaald. De gemeente wijl de vlammen de bijgebouwde keuken in lichterlaaie beginnen te zetten, plaatst de bewoner ader in afwachting van de brandweer - alvast een gaat ervan uit dat deze bijbetaling tot 1 april nog niet voor Texel geldt. Vorig jaar is een contract afgesloten, waarin de gemeente een deel van de transportkosten van De Vries voor haar rekening neemt. De gemeente is druk doende zich op de situatie te bezinnen en onderhan delt met De Vries over de voor Texel beste oplossing. Voordat het contract afloopt, wil de gemeente met een voorstel komen. Bolier is vorige week bij De Vries op bezoek geweest en is ervan overtuigd dat het inzakken van de markt con sequenties voor Texel heeft. „De Vries heeft duidelijk gesteld dat het bedrag dat we vorig jaar zijn overeen gekomen, gezien de ontwikkelingen onvoldoende is." Volgens Bolier zal de gemeente niet stoppen met het inzamelen van pa pier, maar moet naar wegen worden gezocht om de kosten te drukken. Het oud papier zal in verband met transportkosten wellicht op een an dere manier naar de vaste wal moe ten worden getransporteerd. Ook het gesorteerd aanbieden van het papier kan geld besparen, omdat De Vries dan minder kosten hoeft te maken. Bolier geeft hierbij de waarschuwing dat de zaken echter niet eenvoudig liggen. „Als we op het eiland zouden moeten sorteren, weet ik nog niet op welke manier we dat zouden moeten doen. De Vries kan ook andere con tainers plaatsen, waardoor op een andere manier moet worden ingeza meld, ofstellen dat het helemaal niet meer rendabel is om naar Texel te ko men." Volgens Bolier heeft de malaise in het oud papier te maken met het feit dat Amerika en Duitsland op dit mo ment hun oud papier voor niets dum pen. „Ze zijn zelfs bereid voor het hergebruik bij te betalen, als de grootpapier-bazen maar afnemen. Foute boel Dit heeft uiteraard consequenties. In het verleden kwam het oud papier bij papierverwerkers, die het aanbod voor een deel in Nederland verwerk ten en het restant (een groot deel) naar het Midden-Oosten stuurde. Daar wordt het papier weer als grondstof voor de papierindustrie ge bruikt. „Nu het in het Midden-Oosten misgaat, is het hier helemaal foute boel. Het was al slecht, maar door de Golfoorlog is het alleen maar be roerder geworden", aldus Bolier. „In Amerika en Duitsland zien de papier fabrikanten afval als handel en daar zijn we aan overgeleverd. Een zorge lijke situatie." De gevolgen voor de verenigingen, die een deel van hun inkomsten uit het verzamelen van oud papier halen, zijn op dit moment nog niet te overzien. 100-jarige IJsclub Den Burg: geen feest maar overuren Sneeuw betovert Texel Misschien toch achterpad voor families in De Mars Poster: „Afdekken stortplaats kan nOO.OOO- goedkoper" w Nel Bruining ook beste veterane in Canada In een sprookjesachtige entourage werden gistermiddag in de Dennen ringsteekwedstrijden gehouden De arresleden en bellentuigen waren van zolder gehaald, evenals de schilde rachtige ouderwetse dames- en her enkostuums. De wedstrijd, die in korte tijd was georganiseerd door de ringsteekcom missie en de recreatiecommissie van menvereniging Tussen Wad en Duin, trok zeer veel belangstellenden. De aanspanningen verzamelden zich rond 14.00 uur op de Ploegelander- weg. Na een korte rondrit en een stop bij de ,,koek en zopie" werden de ringen gestoken op de Koekoeks- weg. Alle tien deelnemers kregen een worst aangeboden door de ringsteek- commissie. De eerste prijs werd gewonnen door Carlo en Sandra Witte De tweede prijs was voor Piet en Co by Daalder en de derde prijs voor Willem en Jo- pie Bakker. Deze drie winnaars kre gen een hartversterkend Texels kruidendrankje als beloning. Wie niet in de gelegenheid is ge weest dit fantastische schouwspel mee te maken heeft nog een kans, mits koning winter het eiland goed gezind blijft. Bij genoeg sneeuw wordt zondag nogmaals een rit met als afsluiting een ringsteekwedstrijd gehouden. De exacte tijd en plaats zullen nog worden bekendgemaakt via Radio Texel en de Kabelkrant. Voor nadere inlichtingen kan worden gebeld naar Lies Eelman-Vos, telefoon 12746. De gemeenteraad moet een aan vraag doen voor nieuwbouw van de Bruinvisschool in Oudeschild, óf de school laten aanpassen, maar dan moet er een nieuw lokaal worden bijgebouwd. Zo luidt het advies dat wethouder Tine Krijnen-Baijs gister middag kreeg op het Ministerie van Onderwijs in Den Haag. Zoals be kend komt De Bruinvis, die door het afschaffen van de 60-jaren cyclus in deplorabele omstandigheden ver keert, voorlopig niet in aanmerking voor renovatie door het rijk. De gemeente heeft het hier niet bij willen laten zitten. De werkomstan digheden in de school zijn langzamer hand onhoudbaar geworden. Wethouder Krijnen, die verleden jaar mei in Den Haag ook al een gesprek over de situatie rond De Bruinvis voerde, is tevreden over het onder houd met topambtenaar Klein- Bruinink. „Als het ministerie geen mogelijkheden ziet, zou ze ook deze raad niet geven." De wethouder hoopt de aanvraag voor de Oudeschilder basisschool in de raad van maart te kunnen behan delen, zodat nog voor het eind van het schooljaar een besluit kan wor den genomen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1