Cjrocn c2wartsjexeh in het riendschapsband met ix-DDR eiland Rügen? Hongerdood dreigde voor veel vogels Nieuwe volgend ijsbaan Oosterend seizoen gereed ieorgië lijkt buitenspel te staan Bijvoeren blijft nog even nodig Gekoesterde wens na jaren in vervulling KORT TEXELS BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.557 DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 advertenties, abonnementen, etc. \fceveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Woon 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 actie buiten werktijd ia de Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 yen voorstellen: Rügen, Duits eiland in de Oostzee, viermaal zo oot als Texel, 80.000 inwoners. Onbekend? Wellicht zal dat et lang meer duren, want Rügen is kandidaat voor een jumela- (vriendschapsband) met Texel. Een groep Texelaars, betrokken j de werkgroep Conciliair Proces van de gezamenlijke kerken, eeft contacten met het voormalige Oostduitse eiland en wil de- graag verder uitbouwen. Ook enkele Texelse scholen hebben niddels een correspondentie gestart. Steravond besprak de raadscom- ssie voor algemeen en organisato- ch beleid het voorstel. De meeste -nmissieleden lieten in het midden inderdaad banden met Rügen reten worden aangeknoopt. Alleen Ier Bakker (Groen Links) hapte r: wat hem betreft kan een jume- e met Rügen worden aangegaan, kker wil echter andere vriend- tapsbanden niet uitsluiten, waarbij het Paaseiland als voorbeeld mde. Met name de commissiele- Eelman-van der Kooi en Zegers- toonden zich nog weinig en- iusiast. Zij bespeuren op Texel een irek aan enthousiasme voor ndschap met een buitenlandse lats. :e standpunten kwamen naar vo- in een discussie over de criteria |araan het aanknopen van vriend- apsbanden moet voldoen. Het lege van b en w stelt voor om vier dvoorwaarden te hanteren. Vol ts b en w moet een jumelage tus- Texel en een plaats in het itenland: 1. een permanent karakter aben; 2.worden gedragen door de /olking; 3.open staan voor alle la- 1 der bevolking: 4.tot doel hebben te dragen aan de opbouw van een land of potentieel EG-land. Eng punt 4 kwam gisteravond veel tiek. Ate Rienstra (CDA) noemde criterium „te eng" en Gré Zegers 'dA) zei de deur te willen open uden voor ontwikkelingslanden, die t tot de EG (kunnen) behoren. Pe- Bakker drukte zich krachtiger uit: og maar kort geleden is in Europa 1 muur afgebroken. Ik zou het bij- ider jammer vinden als we nu een lur gaan bouwen om het Europa n de negen." Alleen Erna Eelman VD) was het met b en w eens. Zij 'wacht dat de Europese Gemeen- lap nog verder zal groeien, waar- or het gebied groot genoeg is om i plaats uit te kiezen. Op de vraag "i burgemeester Ton Schipper, die commissievergadering voorzat, Ike grenzen dan wel moeten wor- n aangehouden, antwoordde nstra dat afstand en cultuurver schillen mede bepalende factoren zijn. Zowel afstand als cultuurverschil moet binnen de perken blijven, meent de CDA'er. België Cor Kuip (Texels Belang) wil een ju melage helemaal dichtbij huis hou den. In navolging van zijn fractiegenoot Poster riep hij gister avond op om banden aan te gaan met de Belgische kustplaats Bredene, waar de gemeenteraad afgelopen jaar een zeer geslaagd bezoek aflegde. „Toeristisch, kleinschalig, hetzelfde taalgebied. Dit zou een jumelage op basis van gelijkwaardigheid zijn. Ik vind dat je elkaar wat moet kunnen bieden", aldus Kuip. Peter Bakker vond dit voorstel maar niks. „Ik heb geen zin in een jumela ge met Frankrijk, België of Duitsland. Met Duitsland hebben we trouwens al driekwart van het jaar een jumela ge.... Het cultuurverschil met Bredene is te klein." Ook wat Erna Eelman betreft mogen er best wat grotere verschillen in cultuur zijn: „Dat maakt een vriendschapsband juist interes sant." Georgië Opvallend was dat de raadsleden nauwelijks ingingen op het feit dat de nu genoemde criteria een vriend schapsband met een plaats in Geor gië uitsluiten. Afgelopen jaar heeft het Texel-Georgië Kontakt (TGK) hier toe herhaalde verzoeken aan het ge meentebestuur gericht. Deze druk noopten b en w ertoe om een stand punt over een jumelage in het alge meen in te nemen. Dat liet lang op zich wachten. In de vorige vergade ring van deze commissie (14 januari) informeerde Gré Zegers naar het uit blijven van een antwoord op een ver zoek van het TGK dat in augustus was ingediend. Gisteravond nam slechts commissielid Rienstra het woord „Georgië" in de mond. „Het CDA heeft moeite met een plaats in Georgië, gezien de afstand, de groot te van het land en de cultuurverschil len. Het ligt te ver weg om bereikbaar te zijn voor een groot deel van de Texelse bevolking", aldus Rienstra. De overige commissieleden gingen er niet op in. Alleen door te stellen dat men zich niet tot de EG-landen wil beperken, blijft de weg voor een Ge orgische plaats in principe open lig gen. De meningen die tijdens de discussie werden geventileerd geven echter aan dat Georgië door de meeste raadsfracties te ver weg wordt gevonden. Paaseiland Peter Bakker gaf aan dat er niettemin mogelijkheden zijn voor anderssoorti- ge jumelages. „Een jumelage hoeft geen eenheidsworst te zijn Als je iets doet met Rügen, kun je daar naast iets met bijvoorbeeld Paasei land doen. Minder intensief misschien dan met Rügen, maar toch een be paalde vorm van samenwerking. Al Lees verder pagina 2 Kees Dijker strooit voer bij een wak Nieuw biermerk van Texels graan EcoMare op video vastgelegd w Achtien landbouwers bij kavelruil betrokken Volop spanning bij biljartkampioenschap Conclusie medisch rapport: Texelse lucht gezond Oosterenders krijgen, als het weer geen spelbreker wordt, volgend jaar pal naast het dorp een uitgestrekte ijspiste, die bijna tweemaal zo groot wordt dan de ijsbaan in Den Burg. Voor IJsclub Oost gaat met dit am bitieuze plan een jarenlang ge koesterde wens eindelijk in vervulling. Sinds de oprichting, bijna zeventig jaar geleden, zwierf IJsclub Oost steeds van het hot naar her. Vier keer achtereen verhuisde de club naar een andere locatie, steeds be dierf het zoute zeewater het ijsplezier voor de schaatsminnende Oosteren ders. „Door het brakke water bij Oosterend was het ijs zelden van op- Vterenders kunnen vanaf volgend jaar vanuit hun achtertuin de ijsbaan opstappen. timale conditie", aldus Wieb van den Berg, voorzitter van de ijsclub, die met 500 leden de grootste van Texel is. Oosterenders die de schaatsen wilden onderbinden konden dit jaar nog terecht op het dichtgevroren wa ter van polder „Het Waagejot", een ingedijkt natuurmonument. Alleen als het kwik beneden -5 graden Celcius zakt is de kwaliteit van het ijs daar voldoende. Bij temperaturen rond het vriespunt wordt het al snel papperig en stroef. „Het kostte ons ook enorm veel moeite om de sneeuwmassa die vorige week viel van de baan te ve gen De sneeuw kleefde vast door het zout op de baan en meer dan twintig man moesten eraan te pas komen om de sneeuwmassa enigs zins op te ruimen", aldus Van den Berg. Oplossing Het bestuur van de ijsclub keek al ja ren uit naar een geschikt terrein waarop 's winters kon worden ge schaatst. Nu lijkt de oplossing dan eindelijk gevonden. Aan de oostkant van het dorp ligt een stuk laaggele gen weiland, De Hopkes, dat eigen dom is van de Roomskatholieke Charitas Oosterend. Het kerkgenoot schap verhuurt het drie hectare me tende terrein aan agrariër Jaap Boogaard, die het in de winterperiode wil afstaan aan IJsclub Oost. Wieb van den Berg; „Dit perceel, dat zowel een agrarische als recreatieve be stemming heeft, hadden we al gerui me tijd op het oog. We hebben nu niet alleen zekerheid over de locatie, maar tevens verwachten we instem ming en medewerking van gemeente, Waterschap Texel en Staatsbosbe heer." Samen met ijsclubsecretaris Lees verder pagina 2 Veel vogels dreigden de afgelopen tijd te verhongeren, voederacties van natuurbeschermers op Texel ten spijt. Met name voor soorten die le ven van vis en bodemdieren in de modder, zoals blauwe reigers, hout en watersnippen, waren zware tijden aangebroken. De dooi is voor deze vogels maar net op tijd ingevallen. Bijvoeren blijft echter nog even gewenst. De plaatsen waar eerder genoemde soorten hun voedsel vandaan halen waren enige tijd bevroren. Door de honger verzwakten de vogels in hoog tempo. Ze hadden geen kracht meer om warmere oorden op te zoeken en vielen door hun trage reactie sneller ten prooi aan roofdieren, zoals katten. „Het is volkomen natuurlijk dat vo gels in strenge winters sterven", al dus Adriaan Dijksen van EcoMare. „De vogels die te lui waren om ver der naar het zuiden te trekken, liepen het nu op. Dat is natuurlijke selectie." Dijksen legt uit dat het per soort ver schilt hoe lang de vogels in winterse omstandigheden in leven kunnen blij ven. „Een houtsnip bijvoorbeeld moet zijn eigen lichaamsgewicht aan voed sel eten op een dag, die houdt het dus niet lang vol." De vogels rond huis en tuin, zoals mussen, mezen, vinken, groenlingen, roodborstjes, merels enz., kunnen de winterse omstandigheden de baas met enige hulp van de mens. Bijvoe ren met vetbollen en oud brood komt voor deze dieren als geroepen. „En op grote hoeveelheden van deze klei ne vogeltjes komen weer roofvogels af, die van de goede zorgen meepro fiteren", vertelt Dijksen. Hoewel de kritieke omstandigheden nu min of meer voorbij zijn, kunnen de vogels nog wel een extraatje ge bruiken. Hun vetreserves zijn namelijk vrijwel opgebruikt en die hebben ze juist nodig om in het voorjaar het broedseizoen goed door te komen. Dijksen wijst erop dat geen zoute voedingsmiddelen op de voerplaatsen moeten worden neergelegd. „Eigenlijk geldt: wat slecht is voor de mens, is ook slecht voor de vogels." Dijksen waarschuwt ervoor niet te veel voer ineens te geven. „Overblijf selen gaan rotten en dat trekt ratten aan." Ganzen Volgens Piet Postma van Staatsbos beheer hebben rotganzen en smien ten weinig last gehad van de winter. „De helft is doorgetrokken naar het zuiden. We telden nu maar iets meer dan 10.000 smienten, terwijl er vori ge week wel 20.000 waren." Ganzen en smienten zijn graseters. Zij zaten ondanks de sneeuw nog niet geheel zonder voedsel. „Door de wind was het gras op sommige plaatsen bloot- gekomen. Daar streken de vogels massaal neer. Door de warmte van de poten ontdooide het gras en werd daardoor weer eetbaar." Als de winter te streng wordt voor deze vogels, trekken ze meestal als nog weg naar zuidelijker streken. Maar als de koude en vooral de sneeuwval lang aanhoudt, is het de vraag of ze daar de kracht nog voor hebben. Bijvoeren helpt niet volgens Postma. „We hebben dat ooit wel eens geprobeerd met korrels. Maar in de sneeuw worden die nat en vallen ze uiteen. Dan eten de ganzen ze niet meer." Ook hij noemt de vo gelsterfte als gevolg van de winterse omstandigheden een volkomen na tuurlijk proces. „Het enige dat we nog wel eens doen is met een sneeuwploeg een stuk gras blootleg gen. Maar voor de rest laten we de natuur z'n gang gaan." Het is een ondoenlijke zaak om tij dens zo'n sneeuwperiode te proberen de ganzen in het reservaat Zeeburg te houden. „Dat red je niet. Daar is het voer op en ligt alles vol sneeuw." Zwanen Afgelopen maanden zijn op Texel erg veel kleine zwanen en rietganzen ge signaleerd op percelen bouwland. De ze soorten voeden zich met resten bieten en aardappelen. Ze komen hier hun vetreserves opbouwen en trek ken tegen het eind van de winter naar hun broedgebieden in Siberië. Er zijn in de herfst 1800 rietganzen geteld, maar na de eerste sneeuwval was dit aantal gedaald tot 800. Van de 400 kleine zwanen zijn er nu nog zo'n 100 op het eiland. „Ook voor hen viel weinig meer te eten. De sterkere exemplaren zijn al terug naar hun broedgebied. Ik denk dat voor de anderen de dooi wel op tijd is geko men om zich alsnog even goed vol te vreten. En zo niet? Tja, de natuur is hard..." Werkgroep De meningen over de noodzaak van bijvoeding verschillen. De wildbehee reenheid Texel zorgt al bijna tien jaar voor bijvoeren van vogels in de win ter. Hiervoor is een speciale werk groep ingesteld. Door vrijwilligers wordt aan vogels „hardvoer" (rogge, tarwe en gerst) verstrekt zodra er sprake is van sneeuw en ijs. „Vorige week dinsdag, na die flinke sneeuw val zijn we begonnen", vertelt W. Munmkhuizen, secretaris van WBE Texel. „We gaan door tot het gras weer is ontdooid, dus waarschijnlijk nog tot morgen." Kaktus. Strandjutter Cor Ellen Is vanavond te zien als speciale gast in de Grote meneer Kaktusshow om 18.27 uur op Nederland 1.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1