Samenwerking VEP en EcoMare Primeur op tentoonstelling: lespakket over zeehonden Texelse jeugd ademt vrijer dan in steden Onderzoek medische studenten toont aan: Texel in EO-serie over Jac. P. Thijs Aanrijdingen Schulpengat was even in de vaart Abonnee worden op blad voor ouderen Snellere afgifte van paspoort in aantocht Bijna 2!^ ton voor betere kruispunten PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI Van 15.00 tot 15.25 uur zal don dag op Nederland 1 een natuur] mentaire te zien zijn over Texel.l is de eerste aflevering in een sei van zes van de Evangelische Oir roep, met als titel „In de voetsjj van Thijsse". De EO betitelt de( cumentaireserie als „uniek". De serie is vervaardigd naar aan! ding van de populaire Verkade- natuurboeken die dr Jac. P. Thijs in de eerste decennia van deze schreef. Na zijn eerste boek in zouden nog 42 albums verschijn waarvan totaal 2.214.510 exemp zouden worden verkocht. In veel milies waren de boeken gewaard de naslagwerken, maar de groot populariteit was te danken aan d plaatjes die in de albums moests worden geplakt. Er kwam een lei dige ruilhandel op gang in de pla jes, die verkrijgbaar waren bij Verkade-produkten. Naar schatt» bracht de koekfabriek ongeveer miljoen plaatjes in omloop. Op hi hoogtepunt waren bij Verkade ze 32 mensen aan het werk alleen het ruilen van plaatjes.... Programmamaker Bert van den B en cineast Piet Liefhebber zijn sii 1987 bezig geweest met het mal van opnamen op basis van Thijsi Verkade-albums. Bij de document zijn de oorspronkelijke teksten va Thijsse, die enkele jaren op Texel woonde en werkte, gebruikt. De vering over Texel toont de kijker den van o.m. meidoornstruiken, I strand, De Muy en De Slufter. Ri aandacht is er voor het vogelleve Texel. stellen, zodat zich op de kruising minder verkeer aandient Wethoa Barendregt antwoordde dat de ai passing vooral is bedoeld ter veil ring van de verkeersveiligheid. „I past in ons beleid om alle snelle bochten op Texel te verwijderen, dit geval zal een T-kruising worde aangelegd." Op een vraag van Cl raadslid Hin deelde Barendregt na dat over de mini-rotonde op het] kruispunt Nieuwlanderweg-Ruigei nog een hoorzitting zal volgen. I rookt. De onderzoekers vinden hl echter onwaarschijnlijk dat de so in Zaandam alleen door deze twr factoren wordt bepaald. Het aantal gezinnen waarin word] rookt ligt in Den Burg het laagst 45,3 procent. In Vlaardingen rockf 49,1 procent van de ouders en in Zaandam 56,3 procent. In Den Bi wordt door 9,1 procent van de er quetedeelnemers de woning als „vochtig" bestempeld, door 1,2 p cent zelfs als „schimmelig". Van Vlaardingers noemt 13,0 procent woning vochtig en in Zaandam In 21,6 procent. Verzeke Ander interessant gegeven uit hei onderzoek is dat het aantal partic verzekerden'in Den Burg aanzien! hoger is dan in Vlaardingen en li dam. Den Burg 52,0 procent. Vil dingen 39,4 en Zaandam 40,8. U eerder onderzoek is vastgesteld d bij ziekenfondsverzekerden 1,6 ke zoveel CARA-2 (zwaardere vorm i CARA) voorkomt dan bij particulie verzekerden. Het is niet duidelijk i dit laatste verschil komt door del tere huisvesting of door een mati: rookgedrag van particulier verzeke den. Ondanks de verschillen in luchtwej klachten is het schoolverzuim in Burg niet lager dan in beide andei plaatsen. Ook zijn er geen verschi aangetoond inzake artsbezoek, zie kenhuisopnamen en het voorkome van longziekten. Het kaartenbak-onderzoek bij de I artsen geeft een ander beeld, dat haaks staat op de resultaten vani scholen-enquete. Het blijkt dat Ze damse huisartsen bij 9 procent va de kinderen spreken van CARA, a 5 procent méér dan in Vlaardinge: en Den Burg. „Het is zeer goed denkbaar dat huisartsen in Zaandi sneller geneigd zijn van CARA te spreken", concluderen de onderzo kers voorzichtig. Rapport bestel Het rapport „Luchtwegklachten ai gekaart" zal worden toegezonden aan de meewerkende huisartsen e scholen De scholen krijgen ook e persbericht voor de schoolkrant. Ouders kunnen het rapport desge-jj wenst bestellen door 710,- over tejj maken op gironummer 732963 viy de Wetenschapswinkels van de o.v.v. rapportnummer 9101. De adJ senbestanden en persoonlijke geMj vens die bij het onderzoek zijn (j, gebruikt, zullen worden vernietigde Volgens Miguel Pérez y Pérez valig grond van de vragenlijsten niet tefl oordelen of een kind aan een vorfb van CARA lijdt. „Dat was niet on® opzet." Wat er verder met de cok§ sies gebeurt, is nog onduidelijk. Hffl rapport zal eerst worden besprokfy met de groep uit Zaandam die hel» probleem heeft aangekaart. d In samenwerking met EcoMare heeft Video Education Producti ons uit Bloemendaal een 24 minuten durende film gemaakt over zeehonden. Deze educatieve productie is bedoeld voor basis scholen. Zij kunnen voor f 65,- een videoband kopen met bege leidend lesmateriaal. De distributie is in handen van Uitgeverij Meulenhoff Educatief, die de film vandaag op grootse wijze pre senteert op de Nederlandse Onderwijs Tentoonstelling in de Jaarbeurshal te Utrecht. Video Educations Productions is een driemansbedrijfje. Twee medewerkers, Edward Stoete en Bernadet van den Berg, zijn zelf werkzaam in het on derwijs. Zij waren gisteren op Texel voor een „preview" van de video. „We zijn al vijf jaar bezig met het maken van educatieve video's. Er is veel behoefte aan middelen om les sen te verduidelijken," aldus Stoete In het kader van het vak „wereldo riëntatie" werd besloten een film te maken over zeehonden. De producen ten kenden EcoMare van bezoeken aan het eiland en in het voorjaar van 1990 werd contact gezocht met di recteur Jan Kuiper. Die was meteen enthousiast. „De initiatiefnemers zijn mensen uit de praktijk. Het zijn niet zomaar een paar handige types die geld willen slaan uit de zeehonden", aldus Kuiper Opsteker Voor financiering van het project Slechts lichte schade hielden een 31-jarige automobilist uit De Cocks- dorp en een 58-jarige man uit Veld hoven over aan hun botsing, donderdag op de Zaandammerdijk. De Texelaar niet voldoende rechts. In de bocht probeerde hij dit te corrige ren, maar door de gladheid ging zijn wagen rechtdoor en botste op de te gemoetkomende auto. Twee auto's liepen deuken op toen een 59-jarige man uit De Cocksdorp vrijdagmorgen de Postweg op vanaf een uitrit opreed. Hij zag daarbij een 23-jarige automobiliste uit De Cocks dorp over het hoofd, die uit de rich ting van Den Burg kwam De nieuwe Teso-dubbeldekker „Schul pengat" deed vrijdag enkele uren echt dienst. De grote capaciteit van het schip kwam goed van pas, want het aanbod van vertrekkende voor jaarsvakantiegangers op 't Horntje was groot. Zó groot dat de dienst doende „Molengat" niet telkens alle wachtende auto's kon meenemen. De „Schulpengat" viel in van 9.35 uur tot 14.30 uur. Ook een week eerder onderhield het schip tijdelijk de dienstregeling en als zich geen pro blemen voordoen zal dat ook de ko mende drie vrijdagen het geval zijn. Het „echt dienst doen" maakt deel uit van het trainingsprogramma. De vijf vaarploegen van Teso oefenen beurtelings een week met het nieuwe schip. Een vast onderdeel van de trai ning is het oefenen met de veilig heidsvoorzieningen aan boord. Volgens hoofd nautische dienst Jan Bloem van Teso zijn de ervaringen van de vaarploegen positief. „Na de traimngsweek zeggen ze: wat ons betreft kan hij in de vaart", aldus Bloem. Dat gebeurt echter pas in de week voor Pasen. werd aangeklopt bij het ministerie van landbouw en visserij. Dit leverde een subsidie van f 24.000,- op. Een leuke opsteker, maar een schijntje in vergelijking tot de productiekosten van 7108.000,-. Voor een goede distributie en promo tie van de productie werd een uitge verij en mede-investeerder gezocht en gevonden in Meulenhoff. Deze firma heeft een mailing verstuurd aan 9000 basisscholen in Nederland en het Nederlandstalige deel van Belgie. Dit zal in een later stadium nog eens worden herhaald. Het ligt in de be doeling de gesproken toelichting te laten nasynchron iseren in andere ta- Sommige ouderen (55-plussers) op Texel blijken het blad „Ouder worden op Texel" niet te ontvangen., omdat zij niet bekend zijn bij de bezorgers. Wie dit blad toch in de bus wil krij gen, wordt verzocht zich aan te mel den bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), tel. 12696 (vragen naar Henk Snijders). Het blad wordt gratis bezorgd. „Ouder worden op Texel" wordt per kwartaal bij 1300 adressen van ouderen bezorgd. De artikelen in het blad zijn bestemd voor ouderen in het algemeen, maar ook bevat het blad artikelen die spe ciaal op de Texelse doelgroep zijn ge richt. Verschillende instellingen, die (mede-)werkzaam zijn op het gebied van ouderen, verlenen hun medewer king. Het zit er dik in dat dit jaar het „klaar-terwijl-u-wacht"-systeem bij de afgifte van paspoorten door de gemeente kan worden ingevoerd. De raadscommissie voor Algemeen en organisatorisch beleid ging gister avond akkoord met de aanschaf van een computerprogramma en speciale printer, waardoor het afgeven van paspoorten voortaan een fluitje van een cent is. Alleen Gré Zegers (PvdA) hield een slag om de arm. „Het lijkt me een prima systeem, maar het be tekent wéér een lastenverhoging voor de burgers." De leges voor reisdocu menten zullen als gevolg van de aan schaf met ingang van 1 januari met f4,- per paspoort worden verhoogd. „Op het totaal van de reizen die men maakt in de jaren dat het paspoort geldig is, een te verwaarlozen be drag", waagde chef algemene zaken Wout Stam op te merken. Commis sielid Cor Kuip stelde dat het snellere systeem vooral een goede zaak is voor buitendorpers, die in het vervolg niet twee of drie keer naar Den Burg moeten gaan om hun paspoort in or de te maken. De financiële conse quenties worden nog besproken in de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid, aan staande donderdag. len, zodat de video ook in het buiten land op de markt kan worden gebracht. Voorlopig gaat van iedere verkochte band een klein bedrag naar EcoMare. Driekwart van de opnamen is vorig jaar, verspreid over vier maanden, ge maakt in EcoMare. De film toont niet alleen het werk dat wordt gedaan in het centrum, maar geeft ook een beeld van het leven van de zeehond in het wild en het verspreidingsge bied Uiteraard wordt ingegaan op de vervuiling, die het voortbestaan van de zeehond bedreigd. „De inhoud van de film is tot stand gekomen in nauw overleg met EcoMare. Wij hebben het script steeds met Jan Kuiper en de dierenverzorgers van het centrum overlegd", vertelt Stoete. Kuiper en zijn mensen toonden zich tevreden over het eindresultaat. „We hebben wel eens vaker te maken gehad met televisie-opnamen en dan wilden de makers liefst zo spectaculair mogelij ke beelden. Maar nu is eindelijk eens gefilmd zoals het echt is. Het geeft een waarheidsgetrouw beeld." De film is door de makers „getest" op een groep van 50 leerlingen tussen 7 en 13 jaar van de Bornwaterschool in Bloemendaal, waar Stoete en Van den Berg werkzaam zijn. De reacties waren positief. Video Education Productions wil in de nabije toekomst nog twee films maken, waarbij nogmaals samenwer king met EcoMare kan plaatsvinden. „We maken natuurlijk films om kinde ren iets te leren. Maar we proberen ook mee te werken aan een stukje mentaliteitsverandering. Een logisch vervolg op de zeehondenproductie is een film over olieslachtoffers en over de vervuiling van de Noordzee", aldus Stoete. Bernadet van den Berg overhandigd de lesvideo over zeehonden aan EcoMaredirecteur Jan Kuiper. Op de achtergrond staat mede-producent Edward Stoete. In de loop van dit jaar kan een begin worden gemaakt met de aanpassing van drie kruispunten. De gemeente raad heeft ingestemd met de re constructie van de punten Akenbuurt-Pontweg, Kogerweg- Nieuwlanderweg en Oosterenderweg-Koningsweg. Totale kosten voor de gemeente: ƒ240.000,-. Groen Links stemde als enige fractie tegen een onderdeel van het aanpas singsplan. „Wij willen geen bedrag beschikbaar stellen voor het bevorde ren van een sluiproute", aldus woord voerder Jaap Vlaming over de aanpassing van de kruising Kogerweg-Nieuwlanderweg. Vlaming opperde om op het traject Kogerweg- Pontweg eenrichtingsverkeer in te werden 237 formulieren ingevuld ge retourneerd. Een respons van 66,9 procent, beduidend hoger dan de respons in Vlaardingen en Zaandam. Opvallend is dat Zaandam zelfs het laagst scoort van de drie (46,9 pro cent), en dat terwijl het initiatief voor het onderzoek juist vanuit deze ge meente uitging. Ook de toestemming om gebruik te mogen maken gegevens uit kaarten bakken van huisartsen, werd in Den Burg vaker gegeven dan elders. In Den Burg werkte 55 procent (181 van de 329) van de ouders van kin deren met luchtwegklachten mee, te gen 43,4 procent in Vlaardingen en 43,2 procent in Zaandam. Enquete-moe? Miguel Pérez y Pérez (23) is dan ook zeer ingenomen met de keuze voor Den Burg: „We hebben met Den Burg in de roos geschoten. De drie huis artsen die we hebben benaderd wa ren gelijk enthousiast om mee te werken, evenals de scholen. In beide andere plaatsen hadden we meer problemen." De onderzoekers veron derstellen dat de bevolking in Zaan dam en Vlaardingen meer „enquete-moe" kan zijn, omdat zij vaker wordt benaderd om aan onder zoeken mee te werken. „Dit is ons ook wel gebleken uit onze telefoni sche contacten met de betreffende scholen", staat in het onderzoeksrap port. Als mogelijke oorzaak wordt verder genoemd dat in Zaandam en Vlaardingen meer buitenlandse ouders zijn betrokken (25 procent van het totaal); de taal zou in dat ge val een obstakel kunnen zijn om de vragenlijsten in te vullen. Dat kan kloppen, want van de geretourneerde enquetes bleek slechts vijf procent van buitenlanders afkomstig te zijn. Vochtige huizen Het percentage kinderen met lucht wegaandoeningen ligt in Zaandam dus even hoog als in Vlaardingen, hoewel de gemeten luchtverontreini ging in Vlaardingen vele malen hoger is. Kennelijk zijn er in Zaandam ande re oorzaken in het geding, dachten de onderzoekers. Zij richten zich op twee bekende oorzaken van CARA (Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoeningen): vochtige huizen en rokende ouders. Uit het onderzoek blijkt dat in Zaandam opvallend veel melding werd gemaakt van vochtige huizen en er wordt ook meer ge- Ernstige luchtwegklachten komen bij kinderen op Texel half zo vaak voor dan bij kinderen uit Zaandam en Vlaardingen. Zowel in Zaandam als in Vlaardingen blijkt ruim 11 procent van de ba- sisschooljeugd chronische luchtwegproblemen (CARA-score 2) te hebben, tegenover bijna 6 procent in Den Burg. Aldus de conclusie van een onderzoek, dat medisch studenten van de Vrije Universiteit in Amsterdam in 1989 en 1990 hebben uitge voerd. De resultaten staan in een zojuist verschenen rapport, ge titeld „Luchtwegklachten aangekaart". Op Texel werd meegewerkt door de drie huisartspraktijken in Den Burg en ouders van leerlingen van de Jozefschool en Thijsseschool. ging en of er andere factoren zijn die het hoge aantal klachten veroorza ken. Vier (inmiddels vijfdejaars) studenten kregen de onderzoeksopdracht. Ze werden begeleid door de vakgroep huisarts- en verpleeghuisgeneeskun- de. Om de situatie in Zaandam en omstreken te kunnen beoordelen, werden ook onderzoek verricht in twee andere plaatsen. Eén in een sterk verontreinigd gebied, Vlaardin gen, en één in een gebied met rela tief schone lucht: Den Burg. Stikstof „Texel hebben we uitgekozen op ba sis van statistieken", verklaart Miguel Pérez y Pérez, één van de vier be trokken studenten. Ze hebben zich gebaseerd op cijfers van het Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) inzake stikstofwaarden, gemeten in het hele land. Overigens was Texel zelf geen meetpunt; het dichtstbijzijnde was Petten, eveneens aan de kust gele gen in een relatief schone omgeving. „Den Burg zal allicht tenminste de zelfde waarden opleveren als Petten, want Texel is schoon en niet geïn dustrialiseerd. Dat van Den Burg geen RIVM-cijfers bekend zijn, was overigens een voordeel, want de voorkeur ging uit naar een plaats waar geen eerder onderzoek is ge houden. Verder is Texel gemakkelijk bereikbaar, de reiskosten pasten bin nen ons budget." Goede respons Het onderzoek op Texel werd gehou den in de periode december 1989 tot maart 1990. De enquete onder ouders van schoolkinderen werd aan gekondigd in de Texelse Courant. To taal werden 354 formulieren uitgedeeld onder de kinderen uit de groepen 3 tot en met 8 van de Jo zefschool en Thijsseschool. Daarvan Aanleiding voor het onderzoek waren klachten van verontruste ouders en artsen uit de Zaanstreek. Zij maakten zich zorgen over het veelvuldig voor komen van aandoeningen aan de luchtwegen bij hun kinderen. De we tenschapswinkel geneeskunde van de VU werd vervolgens verzocht te on derzoeken of de Zaanstreek als „risi cogebied" kan worden aangemerkt. De vraag was of de situatie in de Zaanstreek vergelijkbaar is met een gebied met ernstige luchtverontreini-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6