Politiek theater" is voor herhaling vatbaar I mom Balans was soms zoek, maar: =3 L1NK-5 OiRCJs v LINKS - Sneldichi PAGINA 2 TEXELSE begint om 20.00 uur de algeme ne jaarvergadering van de-Vereni ging van Reumapatiënten Texel, met onder andere bestuursverkie zing. Na het huishoudelijke ge deelte vertoont een medewerker van het Nationaal Reumafonds een vakantiefilm. Donderdag 28 februari Vanaf 13.30 uur wordt in De Buureton aan de Molenstraat ge klaverjast door 55 plussers. Om 20.00 uur begint in de Bur gemeester De Koning-hal het ga laconcert van de Koninklijke Militaire Kapel ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Kon. Texels Fanfare. In De Schakel is om 20.00 uur een bijeenkomst van de Platte landsvrouwen: dialezing over Spitsbergen, verzorgd door J. Knippenberg en J. Moens. In dorpshuis 't Skiltje te Oude- schild heeft de sportvissersclub Texel jaarvergadering, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 1 maart In vijf dorpen op Texel worden samenkomsten gehouden ter ge legenheid van wereldgebedsdag. Voorzitter Jaap Lap van de dorpscommissie brak hartstochtelijk een lans voor het fietspad naar paal 9 ,,lk wil duidelijkheid", zei Lap. cruciaal jaar, dat geschiedenis zal schrijven". Ze doelde niet alleen op wereldniveau, maar ook op Texels ni veau: mogelijk nemen voor het eerst in de historie drie Texelaars zitting in Provinciale Staten. Nel Eelman ver zette zich tegen de veelgebezigde op merking dat de provincie abstract is. „Op Texel leeft de provincie wel de gelijk", zei ze. „omdat hier sprake is van een grote landschappelijke be trokkenheid, bijvoorbeeld in kringen van agrariërs." Op de hak COURANT Dinsdag 26 februari Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties heeft ter gelegenheid van het 25-jarig be staan een feestavond in Het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp, aanvang 19.00 uur. De Historische Vereniging Texel houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, uitsluitend toegankelijk voor leden. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 27 februari In schouwburg De Kampanje te Den Helder het programma „Fre- derik de verteller" met „Frederik vertelt griezelverhalen", aanvang 15.00 uur. Toegang f 10,-, CJP/Pas 65 f7,50. De hoofdingelanden van het Wa terschap Texel komen in openba re vergadering bijeen in het raadhuis, aanvang 20.00 uur. De agenda staat elders in deze krant. In „Tubantia" aan de Pontweg Tja, zulke dingen kunnen gebeuren in een politiek theater.... Glaasje water De sketch na het PvdA-optreden was speciaal voor de avond vervaardigd. Daan Welboren en Margriet de Graaf waren subliem in de rol van socia listen van de oude stempel. De VVD voerde een act in stijl op. De Texelse kandidaat Piet Zoon had het begin van zijn vijf-minutenpraatje ingestudeerd met Charlotte Lorier van Klif. Zoon: „Welkom in dit niet door de overheid gesubsidieerde theater. Als liberaal ondersteun ik dat van harte. Maar zou ik een glaasje water mogen?" Charlotte: „Alleen als u nu wel subsi die geeft." Zoon (neemt slok): „Bah, dat smaakt naar leidingwater dat Van Gelder nog naar Texel heeft gehaald. Neem maar terug." Van Gelder, als gedeputeerde nauw betrokken bij de sluiting van de Texel se waterfabriek, kon er op de eerste rij wel om lachen. Het lachen verging Zoon toen ook hij de vijf- minutengrens overschreed. Dominee Frans Tielrooij ontpopte zich als een handig spreker. „Zijn hier nog men sen te bekeren?", vroeg hij, om ver volgens als geoefend dominee een preek te houden waarin hij glashelder uiteenzette waarom men op 6 maart vooral VVD moet stemmen. Tielrooij kon bij zijn speech rekenen op de steun van een schare van ongeveer twintig supporters: VVD-vrienden die speciaal voor het politiek theater sa men een uitstapje naar Texel maak ten. Met een travestienummer besloten Cor van Heerwaarden en Rob Jonge- jan het deel voor de pauze. „Ik zoek de ideale vent", zongen ze. Tot hilari teit van het publiek werden de kwali teiten van de mannelijke kandidaten in superlatieven bezongen. Piet Zoon kwam als favoriet uit de bus („dat staat buiten kijf, zo'n super atletisch lijf"). Geluid Na de pauze was het haperende ge luid aanvankelijk een storende factor. Vooral als de zaal even rumoerig werd of niet met luide stem gezegen de kandidaten het woord hadden, was de discussie met moeite te vol gen. Andrew Albers ontpopte zich weer eens als een vaardig gespreksleider. Met humor en samen- Vraag en antwoord De CDA-vertegenwoordigers speelden met een speelse introductie in op het karakter van de bijeenkomst. Aan de hand van een vraag- en antwoordspel zetten Nel Eelman en lijsttrekker Wim van Gelder enkele belangrijke CDA- standpunten uiteen. Ze hadden daar bij hun best gedaan om voor Texel in teressante onderwerpen aan te snijden. Van Gelder, gerenommeerd lid van het college van Gedeputeerde Staten, werd in de volgende sketch vervolgens stevig op de hak geno men. Vermomd als het echtpaar Lub bers op de fiets op weg naar het strand (paal 9 uiteraard) betitelden Cor van Heerwaarden en Charlotte Lorier de gedeputeerde als „de grote opener". Van Gelder was reeds me nigmaal op Texel om een of andere officiële opening te verrichten, van daar. „Dan kan hij mooi dat nieuwe fietspad openen", suggereerden Cor en Charlotte. De volgende partij, de PvdA, nam die suggestie over. „Wij doen het wat meer bescheiden dan Van Gelder. Maar als u nog eens wat te openen hebt, ik ben er", zei Margaretha de Boer, met een knipoog naar haar collega-gedeputeerde. Zij werd voorgesteld door Hans Roe per, die uitlegde waarom hij het zin nig vindt om als Texelaar mee te helpen de provincie te besturen. „Omdat we erbij horen. De belangen van een uithoek van de provincie zijn net zo groot als die van Haarlem. Maar ik word geen statenlid om zo veel mogelijk Texelse belangen binnen te slepen. Dat Texelse statenlid zal ook moeten kunnen meebeslissen over kwesties als de uitbreiding van Schiphol." Margaretha de Boer, die zich deed kennen als een uitstekend spreekster in het openbaar, vatte het milieube leid bij de hoorns. „Er zal een cultuur-omslag nodig zijn", hield ze haar gehoor voor. Haar spreekbeurt kreeg een abrupt slot. Toen de ge plande vijf minuten waren verstreken, zetten pianist Pip Barnard en klarinet tist Daan Welboren onverbiddellijk een muzikaal intermezzo in. 'n Beetje opgelaten, bijtend op haar tong, ver liet de PvdA-aanvoerster het podium. Vóór de pauze liep de avond gesmeerd. „Dit wordt een spektakel speciaal voor u", zongen de Klif- artiesten bij aanvang en klopten zo de verwachtingen hoog op. „Alle pro minenten zijn er, van Frans Tielrooy tot Jaap Vlaming", schertste het ge zelschap. De politici wisten meteen dat ze de kans liepen op luchtige wij ze op de hak te worden genomen. Begonnen werd met het voorstellen van de vier Texelse kandidaten en de lijsttrekkers van hun partij. De lelijke eend in de bijt (want pas naderhand Het fietspad naar het Hoornderslag was een veelbesproken onderwerp m Klif 12. Cor van Heer- aan het programma toegevoegd), waarden en Charlotte Lorier toonden hun eigen visie op deze kwestie Margaretha de DINSDAG 26 FEBRUARI 1 Het Volendams operakoor treedt op in de r.k. kerk in Den Burg. Zaterdag 2 maart Bij De Koog wordt een wheeler- wedstrijd gehouden, in Ooster end geeft „Excelsior" het winterconcert en in De Waal brengt 't Amateurtje een blijspel Zondag 3 maart De sportvissersclub heeft een wedstrijd bij Oudeschild, in de Dennen wordt gelopen om het crosskampioenschap, de MAB- club houdt een motorcross wedstrijd en vanuit De Cocks dorp houdt Het Gouden Boltje een wandeltocht. Dikke pret op de voorste rij, ook als ze zelf op de hak werden genomen. V.l.n.r.: Frans Piet Zoon. Wim van Gelder en Nel Eelman. Cor van Heerwaarden en Rob Jongejans Ibegeleid door Pip Barnard) brachten een olijke ode aan de mannelijke kandidaten. „Van alle politieke avonden die ik heb meegemaakt -en dat zijn er heel wat- vind ik dit de allerleukste. Wat mij betreft mogen we méér cultuur in politiek stoppen, dat maakt het aardiger, prettiger. En andersom: de politiek mag best méér steun bieden aan cul tuur." PvdA-lijsttrekker Margaretha de Boer was vol lof over de originele aanpak van het debat tussen vier lijsttrekkers en Texelse kandidaten, dat met het oog op de naderende Provinciale Staten verkiezingen vrijdagavond in Klif 12 werd gehouden. Aardig was het „politiek theater" inderdaad, maar in politiek opzicht kwam de avond onvoldoende uit de verf. Klaar voor het debat Van links naar rechts: Marius Ernsting en Jaap Vlaming IGroen Links) van Gelder en Nel Eelman (CDA). Piet Zoon en Frans Tielrooy (VVD). en Hans Roeper (PvdA). Wim Hoogwater Oudeschild vattend wanneer nodig, leidde hij het debat in redelijke banen. Nou ja, de bat.... Slechts éénmaal gingen de kandidaten figuurlijk met elkaar op de vuist. Aangemoedigd door de VVD- clan probeerden Tielrooij en zijn uit dager Ernsting elkaar met woorden af te troeven. Het probleem voor Andrews was om met het rijkelijk grote aantal van acht sprekers toch een breed scala van onderwerpen te behandelen. Wat méér tempo nu en dan had geen kwaad gekund. Éénmaal liep het uit de hand: toen het fietspad naar het Hoornderslag ter sprake werd ge bracht. Sjeik Op een gegeven moment had Albers de discussie afgerond met de terech te conclusie dat men in Den Hoorn zich in deze kwestie niet tot de pro vincie maar tot de gemeente moet richten, ondanks het feit dat de pro vincie in principe subsidie beschik baar heeft. CDA-raadslid Kees Hin, die zich voelde aangevallen, greep echter de zaalmicrofoon voor een toelichting. Vervolgens maakte ook voorstander Willem „de Sjeik" Bakker van de gelegenheid gebruik. De lobby -aangezwengeld door VVD-kandidaat Zoon en voorzitter Jaap Lap van de dorpscommissie Den Hoorn- begon op dat moment irritant te worden. Temeer omdat de vier lijsttrekkers er lange tijd voor spek en bonen bij za ten. Een dag later, tijdens het werk bezoek van Van Gelder, sprak De aanwezigheid van de prominente provinciebestuurders werd te weinig aangegrepen om voor Texel belangrij ke kwesties aan te kaarten. Teveel tijd ging verloren met een lokaal on derwerp als een fietspad naar paal 9, waarvoor hevig werd gelobbied. Zaken als werkgelegenheid, voortbe staan PEN-centrale en stiltegebieden konden mede hierdoor niet of nau welijks worden uitgediept. Jammer, maar een leer voor een volgende keer. Want deze combinatie van poli tiek en theater verdient beslist een herhaling. Spreekbeurten van politici staan op Texel zelden in de belangstelling. Zelfs voor een topper als minister Brinkman kwam twee jaar geleden maar een handjevol mensen opdagen. Dat je een zaal wel degelijk goed ge vuld kunt krijgen, werd door Cor van Heerwaarden en de zijnen gede monstreerd. Klifs politiek theater was een even gouden als logische greep. Per slot van rekening wordt vooral op televisie al jaren aangetoond dat dro ge onderwerpen toch de interesse van een breed publiek kunnen op wekken als je ze maar leuk verpakt, bijvoorbeeld door een portie amuse ment toe te voegen. Klif vermengt al sinds jaar en dag een flinke dosis amusement door de maaltijden. Erva ring met de combinatie theater en politiek, en dan nog wel op provincie niveau, had Klif echter niet. Overi gens was het voor iedereen de eerste keer: kandidaten en gespreksleider wisten evenmin goed wat ze konden verwachten. Groen Links, beet het spits af. Jaap Vlaming hield zijn spreektijd kort, als ware het om te benadrukken dat hij zich als nummer 17 op de lijst kans loos acht voor een zetel. „Ik niet op een verkiesbare plaats? Nou, kantje- boord. zou Vlaming later geksche rend opmerken. Maar, serieus: „Het is van meer prioriteit dat Groen Links wordt versterkt, dan dat ik word ge kozen." Hij gaf daarop het woord aan Marius Ernsting, die de Groen Links-lijst aan voert op 6 maart. Ernsting lichtte drie „speerpunten" uit het verkie zingsprogramma: milieubeleid, ruimte lijke ordening en gezondheidszorg. Na deze twee praatjes was het weer de beurt aan Klif. In een variant op een bestaande sketch ging Carry Welboren rond met „Tesselse boun ty's" en Charlotte Lorier kwam ten tonele met een mand vol potsierlijke zwembroeken. Uiteraard behoorden enkele exemplaren toe aan de kandidaat-statenleden. In het stukje werd een link gelegd met het ontbre ken van een fietspad naar paal 9, het eerste teken van de lobby zoals die zich later op de avond manifesteerde. De Texelse kandidate Nel Eelman-van 't Veer (CDA) noemde 1991 „een Di. 26 6.00 en 18.14 Wo. 27 7.14 en 19.36 Do. 28 8.24 en 20.36 Vr. 1 9.14 en 21.05 Za. 2 10.11 en 22.00 Zo. 3 10.41 en 22.24 Ma. 4 10.37 en 22.54 Di. 5 10.54 en 23.14 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 3 maart op om 7.22 en gaat onder om, 18.22 uur. 28 februari volle maan; 1 maart springtij ngtij burgemeester Schipper (ook in de zaal aanwezig) over „een gemiste kans". Cor van Heerwaarden himself moei er aan te pas komen om de verhouf* dingen weer recht te trekken. Als w sneldichter kreeg hij het publiek aaw zijn voeten met razendsnel gefabri ceerde rijmpjes, waarin van iedere |S spreker wel een opmerkelijke uitlatiff was verwerkt en die nog leuk ware£ ook! Zo kreeg Van Heerwaarden dejjj zaal precies op tijd in de stemming! voor het vrolijke slotlied „Texel onalje hankelijk". De regel „Los van proving ciale politiek, Texel heeft zijn buik\jg van die kliek" werd door de gedeppr teerden uit volle borst meegezongeluil Zou het dan toch waar zijn? Ook de balans tussen politiek en theater was niet altijd even gelukkii De ruwe wijze waarop het debat door de Klif-artiesten werd afgebro ken, zorgde zelfs voor een tijdelijke domper. Zonder dat gespreksleider Albers het debat had kunnen afrorv den, namen Cor van Heerwaarden i de zijnen weer bezit van het toneel De politici konden zonder pardon oi hoepelen. Verzachtende omstandig! heid is dat tevoren was aangekon digd dat Klif aan het eind het heft weer in handen zou nemen. De poS ci deden er ook niet moeilijk over.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2