Cjrom ^warLr Jexeh in het harL, Dnderhoudskade tijdig klaar? „Mosselvissers schuldig aan hun eigen problemen7 7 Jimmink nieuwe heemraad van Waterschap Texel Eidereendenbestand aanzienlijk gedaald log geen financieel accoord met Rijkswaterstaat toppen voormalige elkfabriek vernield Texel gedupeerd door tussenbalans Handtekeningen: Molenkoog moet langer geopend Groene routes afgesloten GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.560 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 advertenties, abonnementen, etc qeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >foon 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon 220-12741 lactie buiten werktijd ard Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los /T.20 Bso vreest dat de dringend noodzakelijke onderhoudskade, die I de veerhaven van 't Horntje moet worden gebouwd, niet voor et stormseizoen 1991-1992 gebruiksklaar zal zijn. Met de uit- Dering van dit miljoenen vergende projekt is nog steeds niet be- Dnnen omdat veel tijd is gaan zitten in overleg en voorbereiding an Rijkswaterstaat. it ontwerp voor de nieuwe kade is niddels besteksklaar. maar over de anciering is het laatste woord nog >t gezegd, mede omdat de kosten nmerkelijk hoger uitpakken dan nvankelijk werd gedacht. ie jaar geleden stelde Teso de ver- nging van de bestaande kade al bij kswaterstaat aan de orde. De hui- je kade, in 1961 aangelegd voor t afmeren van de toenmalige kleine adingsschepen, is veel te licht voor i huidige dubbeldekkers, waarvan er k regel één permanent aan deze ka- 5 is afgemeerd. De kade kan een entuele (lichtel aanvaring met ierstaan en is ook niet bestand te- n de enorme kracht die er bij ïrm door het schip via de lijnen en Iders op wordt uitgeoefend, zodat t allerminst denkbeeldig is dat de ïlengat of de Schulpengat zich on- Br dergelijke omstandigheden losrukt of drift raakt. Bijkomende proble- ren zijn dat de huidige onder- Oudsligplaats onvoldoende liliteiten biedt voor het uitvoeren an werkzaamheden aan boord en lat een voorziening ontbreekt om pto's te lossen en laden als de ge- fone fuikhaven defekt zou raken, trder vindt Teso de plaats van de jiidige onderhoudskade ongelukkig, e reserveboot ligt dicht bij de vaar- van de in- en uitvarende dienst- lot waardoor het niet is uitgesloten it de dienstboot de reserveboot it als er bij het binnenvaren van haven iets zou misgaan. |so en Rijkswaterstaat dragen se- I nbekenden hebben maandagmiddag ind 13.00 uur en dinsdagmorgen Ind 09.00 uur negen porceleinen joppen van de voormalige melkfa- jiek vernield. In een gedeelte van de ibriek staan bloembollen opgesla- in, die bij een bepaalde temperatuur joeten blijven bewaard. Vernieling in de stoppen had tot gevolg dat bollen niet meer konden worden srwarmd. Echte schade is echter et ontstaan. Als gevolg van de door het ka binet gepresenteerde tussen balans zal de gemeente dit jaar naar eerste voorlopige schattingen f140.000,- moe ten bezuinigen. Voor 1992 moet rekening worden gehou den met een negatief effect van f400.000,-. Daar komt nog een „efficiëncy-korting ziekteverzuim" van ongeveer f130.000,- bij. De schattingen zijn voor b en w aanleiding om een sterk te rughoudend financieel beleid te gaan voeren. Het collegewil in vesteringen voor 1991 pas aan de orde stellen als de uiterste noodzaak daarvan is aange toond. In een aantal gevallen kan dat eventueel leiden tot met doorgaan of corrigeren van voorgenomen investeringen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) noemt de tussenbalans een „regelrechte ramp". Schrale troost in dit geheel is een financiële meevaller uit de reinigingsrechten van 1990. In de voorjaarsnota is rekening gehouden met een meerop brengst van f13.000,-. Dit be drag blijkt echter f46.000,- hoger uit te vallen. dert jaar en dag gezamenlijk verant woordelijkheid voor de technische voorzieningen die nodig zijn voor het onderhouden van de veerdienst: Teso zorgt voor de schepen en Rijkswa terstaat voor de „infrastructuur", dus de havens en alles wat daarbij hoort. RWS en Teso zijn het er over eens dat er een nieuwe, veel zwaarder uit gevoerde kade moet komen. Rijkswa terstaat vindt een betrekkelijk eenvoudige voorziening die aanvanke lijk op twee miljoen gulden werd ge raamd voldoende, maar Teso wilde een kade met veel meer faciliteiten, die 3,4 miljoen gulden zou kosten. Om de daardoor ontstane patstelling te doorbreken, bood Teso aan de ex tra kosten zelf te betalen, in de vorm van een bijdrage over een aantal ja ren. Dat werd niet van de hand ge wezen, maar Teso en Rijkswaterstaat dachten verschillend over de rentere geling die dan zou moeten gelden. Daarbij komt nog dat de genoemde ramingen inmiddels veel te laag zijn gebleken; de kade van het door Teso gewenste type zal dus aanmerkelijk meer kosten dan f3,4 miljoen. Vertrouwen „We zijn er nog niet uit", aldus Teso- recteur Theo Hoogerheide, die overi gens spreekt van een goede onder handelingssfeer en er alle vertrouwen in heeft dat men elkaar zal vinden. Beide partijen hebben hoop dat in mei met de werkzaamheden kan worden begonnen, al is dat rijkelijk laat omdat dan nog aan de kade wordt gewerkt als het stormseizoen al is begonnen. Voor het stormvast afmeren van het reserveschip zal men dan aangwezen zijn op Den Hel der of een andere havenplaats, wat allerlei problemen oproept zoals het niet snel kunnen inzetten van het schip als dat nodig is. Aan het ont werp voor de kade, van het door Teso gewenste type, is intussen ge woon doorgewerkt en het is nu bijna besteksklaar. Blijkens dit ontwerp zullen de be staande „veerstoepën" die destijds voor de zijladingsschepen werden aangelegd en een eindje in de haven kom steken, worden verwijderd. Er komt één lange kade voor inplaats met vloedpalen, damwanden e.d. van een veel diepere en zwaardere constructie. Het schip dat hier af meert steekt met de kop in een soort fuik met buffers. Op betrekkelijk een voudige wijze zou hier later een brug gemaakt kunnen worden, waardoor allerlei materieel via de grote rijdeu- ren aan boord gebracht kan worden en die ook als noodvoorziening kan dienen als de gewone fuikbrug defekt zou raken. De reserveboot zal aan de nieuwe kade worden vastgelegd aan tien bolders die elk een trekkracht van 30 ton kunnen weerstaan. Van het plan om gebruik te maken van zg. tensionwinches (die de lijnen waaraan het schip vast ligt, automa tisch strak houden) is afgezien, o.a. wegens de hoge kosten: anderhalf miljoen gulden voor twee stuks. Bij de kade komt een gebouwtje waarin zich de aansluitingen voor water en Spannende verkiezingen voor Texelse provinciekandidaten, sn Politie let extra op milieudelicten. Groeten uit de Golf. a Jaap Broersma begeleidde bouw twee Teso-schepen. w Vandalisme-registrator: Ameland voorbeeld voor Texel' elec-tra bevinden en waarin reserve afmeermaterieel wordt opgeslagen. Het kadeproject is onder andere kost baar omdat de haven ter plaatse aan merkelijk dieper moet worden, wat betekent dat de bestaande zinkstuk- kenbekleding van de havenbodem over een grote oppervlakte moet worden verwijderd. Traditie Het is niet voor het eerst in de ge schiedenis van Teso dat de haven voorzieningen achterlopen bij de ontwikkeling van het varend mate rieel. Toen de veerhaven nog in Ou- deschild was, moest de toenmalige boot De Dageraad al wachten op de steiger. Teso's eerste boot met kopla- ding „Marsdiep" moest destijds maanden ongebruikt in de haven van Den Helder liggen omdat de fuikha ven van 't Horntje nog moest worden aangelegd en jarenlang heeft de dub beldekker „Molengat" maar één dek kunnen gebruiken omdat de aanpas sing van de fuikhavens op (politieke) bezwaren stuitte. Hbogerheide „Ons tempo is nu eenmaal anders dan het tempo van de overheid". George Jimmink uit Bargen is door het college van hoofdingelanden voorgedragen als nieuwe heemraad van het Waterschap Texel. Jimmink zal heemraad J. Vermue opvolgen, die per 1 juli aanstaande aftreedt wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Jimmink werd gisteravond gekozen na een felle tweestrijd met Geert Timmer. In de eerste, vrije ronde was het verschil minimaal: 12 om 10 stemmen. De tweede ronde leverde een nek-aan-nek race op, met als eindresultaat 13 stemmen voor Jim mink, 10 voor Timmer en 1 blanco. Jimmink reageerde verrast, maar aan vaardde zijn uitverkiezing. Hoewel het door de aanwezigen niet werd uit gesproken, leek deze stemming suitslag niet toevallig tot stand te zijn gekomen. Jimmink behoorde in de begrotingsvergadering en de daarop volgende extra vergadering in decem ber j.l. tot de groep hoofdingelanden, die tegen het begrotingsvoorstel van dijkgraaf en heemraden stemde. Tim mer bevond zich onder de voorstem mers. Met de keuze van Jimmink wil een meerderheid van de hoofdinge landen kennelijk hun kritische hou ding in het bestuur laten doorklinken. Overigens is de benoeming nog niet officieel; volgens gebruik zal Jimmink aan de Kroon worden voorgedragen. Timmer staat nummer twee op de voordracht. Extra verkiezing? De verkiezing kreeg gisteravond nog een staartje. Hoofdingeland Jan Duin stelde voor om haast te maken met de opvolging van Jimmink. Volgens het reglement mag worden gewacht met het kiezen van een nieuwe In vakbladen wordt de laatste weken een hevige discussie gevoerd over het aantal eidereenden op het Wad. Volgens Nioz-onderzoeker Cees Swennen is het aantal heleméal niet schrikbarend toegenomen, maar juist flink gedaald. De laatste tellingen wijzen uit dat in het Nederlandse deel van de Waddenzee zo'n 40 pro cent minder eidereenden fourageert dan in voorgaande jaren. In januari zijn er ongeveer 120.000 geteld. De bewering van mosselvissers dat enorme aantallen eidereenden zich tegoed hebben gedaan aan mosse len en kokkels op hun kweekperce- len, verwijst Swennen naar het land der fabelen. ,,Te zot voor woorden." Onderzoek heeft uitgewezen dat on der de eidereenden in vergelijking met andere jaren, sprake is van een hoger sterftecijfer. De oorzaak hier van is niet bekend. Voorts bestaat de indruk dat veel eidereenden hun toe vlucht hebben gezocht in het Duitse deel van de Waddenzee, waar nog veel wilde mosselbanken zijn. Het voedsel van eidereenden bestaat voor 80 procent uit mosselen en kok kels. Een volwassen eidereend eet dagelijks tussen de 50 en 100 mos selen (van ongeveer vijf centimeter groot). De mosselen gaan met schaal en al naar binnen. Ook mosselbroed kunnen ze dagelijks in grote hoeveel heden verorberen. Na beschuldigingen van mosselvis sers dat enorme aantallen eidereen den hun percelen leegvraten en na een aanvraag van een afschotvergun ning door de voorzitter van de Zeeuwse Visserijbelangen (waarbij de mosselkwekers zijn aangesloten) haalde Swennen fel uit. Tijdens de Visserijdagen in Bakkeveen om schreef hij de mosselvisserij als een niet-produktieve bedrijfstak, die mo gelijk een bedreiging vormt voor het ecosysteem in de Waddenzee. De Nioz-onderzoeker meent dat de mosselvissers de problemen aan zich zelf te wijten hebben. „In de loop der jaren hebben de vissers alle wilde mosselbanken kaalgevist. De eide reenden moéten wel uitwijken naar 1 ■l •tiiiT» liM Nioz-onderzoeker Cees Swennen: ..Eidereenden moeten wel uitwijken naar door vissers aange legde percelen. Alle wilde mosselbanken zijn leeggevist.' de door vissers aangelegde perce len." Failliet Daar komt bij dat er, vermoedelijk door een gril van de natuur, al twee jaar lang geen zaadval heeft plaats gevonden. Het gevolg hiervan is dat mosselkwekers volgens Swennen het nog aanwezige mosselbroed en kleine halfvolwassen mosselen overal uit de Waddenzee weghalen en naar hun percelen vervoeren. „Ze zaaien meer dan ze oogsten. Ik heb begrepen dat een kilo uitgezaaid mosselzaad, een kilo mosselen oplevert. Als een boer zo zou werken, is hij snel failliet." Het weghalen van kleine mosselen op deze manier wordt door Swennen als 'roofbouw' gekwalificeerd. „De methode die mosselkwekers hanteren is zó bruut, dat bij het eersteaanra- ken van het zaad al 50 procent breekt en dood gaat. Als het zaad moet worden verlegd of als zeester ren uit het zaad gehaald moeten wor den, gaat er wéér een percentage dood." Zuiniger Swennen vindt dat de mosselvissers betere methoden moe'ten gaan toe passen, méér onder controle zouden moeten staan en zuiniger met de kleine mosselen moeten omspringen. „Ik wil om het te verduidelijken een vergelijking trekken met een aardap pelkweker. Als die op dezelfde wijze te werk ging, zou je jaarlijks, om de Nederlandse bevolking van aardap pels te voorzien, alle aardappels uit heel Europa moeten ophalen om als pootgoed te dienen. Dat kan toch ge woon niet." Volgens de onderzoeker is de werk wijze van de kokkelkwekers vergelijk baar met die van de mosselkwekers. „Een regelrechte bedreiging van het ecosysteem van de Waddenzee. Bio logisch wordt met groot verlies ge werkt. Vroeger lagen de verhoudingen heel anders. Voor de oorlog konden de Zeeuwse mossel vissers uit één gezaaide kilo mosse len, acht kilo verkopen." Topjaar Swennen noemt nog een andere re den voor het klagen van de mossel- vissers. „Ze hebben een topjaar gehad. Ze hebben nog nooit zoveel verdiend als nu. Deels daarom zijn al le percelen leeggehaald. Dat moet niet op de eidereenden worden afge wenteld. Dat hebben ze zelf gedaan omdat de prijs zo hoog lag." Ingenieur L. Westbroek uit Den Burg, voorheen werkzaam bij het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek, is het lang niet met Swennen eens. In een ingezonden brief in „Visserijnieuws" zegt hij dat de werkelijkheid anders ligt. „Door middel van het kweken van mosselen hebben de Nederland se mosselkwekers een natuurlijke hulpbron tot exploitatie gebracht, die het produceren van voedsel uit de zee tot doel heeft. Deze vorm van zeebouwkunde heeft per hectare Waddenbodem, en het gaat hier om ongeveer 3.000 hectare effectief ge bruikt oppervlak, een opbrengst aan hoogwaardig voedsel voor menselijke consumptie, die ongeveer anderhalf maal meer is dan de opbrengst van één hectare weiland met grazende koeien." Volgens Westbroek worden boven dien bij een jaarlijkse opbrengst van ongeveer 25.000 ton mosselen en kokkels (nat gewicht), ongeveer 60.000 kilo fosfaat en 500.000 kilo stikstof uit de Waddenzee afgevoerd. Swennen geeft hierop als commen taar dat dit veel lijkt, maar dat dit maar een paar procent van de totale invoer is. „Het stelt helemaal niets voor." Swennen is van mening dat het on derzoek naar schelpdierteelt in Neder land niet biologisch genoeg, maar té technisch wordt bekeken. „Het mini sterie van landbouw en visserij kijkt er niet naar om. Ik heb dat jaren te rug al aan de kaak gesteld. Maar er is niets gebeurd. Toch moeten de mosselkwekers een betere methode gaan hanteren. Anders gaat het niet goed." Lees verder pagina 2 hoofdingeland tijdens de jaarlijkse verkiezing, in dit geval in november. Dat zou betekenen dat normaliter de nieuwe hoofdingeland pas aantreedt in januari volgend jaar. Van juli (het moment dat Jimmink heemraad wordt) tot januari zou het college van hoofdingelanden dus bestaan uit 24 in plaats van 25 leden. In het verle den gebeurde dat wel vaker en werd hiertegen nooit bezwaar gemaakt. Gisteravond gebeurde dat wel. Duin kreeg onmiddellijk steun van hoofdin geland Klaas Barendregt. Dijkgraaf Jac. Dijt zegde toe in de eerstvolgen de waterschapsvergadering (in mei) met een voorstel te komen over de te volgen procedure. Uitdaging In elk geval hadden de hoofdingelan den gisteravond een nieuw gezicht in de gelederen Flip Breman woonde voor de eerste maal als hoofdinge land de vergadering bij. J.S. Keijser en H.W. Stark werden opnieuw be noemd tot hoofdingeland. Breman memoreerde de spannende stemming in de vorige vergadering, waarbij hij tegenkandidaat Ed Moojen juist de baas bleef. Hij bedankte zowel voor als tegenstemmers en noemde de nieuwe functie „een uitdaging". Peil In de vergadering kwamen verder weinig opzienbarende zaken aan de orde. Zonder discussie ging het colle ge van hoofdingelanden akkoord met voorstellen tot vaststelling van het zomer- en winterpeil van de nieuw te graven waterpartij in 't Stappeland nabij De Koog, aanpassingen aan de sloot langs de Postweg ter hoogte van het buurtschap Zuid-Eierland en een nieuwe hoofdwatering ten be hoeve van afwatering van het in dustrieterrein bij Oudeschild. In de rondvraag informeerde Chiel Kuip naar een eventuele renovatie van de Deltadijk van de Prins Hendrikpolder. De glooiing is aan groot onderhoud toe. Dat is echter een kostbare ge schiedenis; getracht wordt de rijks overheid te bewegen extra subsidie beschikbaar te stellen. Het water schapsbestuur heeft inmiddels de eerste contacten hierover gelegd met het rijk, zo deelde dijkgraaf Dijt mea Op initiatief van Annelies Peet uit Den Burg is een handtekeningenac tie gehouden voor uitbreiding van de openingsuren van zwembad Molen koog. Zij zal de lijst maandag aan wethouder Tine Krijnen aanbieden. „Ik kwam op het idee doordat vele mensen klaagden dat het zwembad in het weekend al om 15.30 uur dicht gaat. Dat is bijna de moeite niet", aldus Annelies Peet. Zij consta teerde dat vooral ook veel toeristen die voor de eerste keer kwamen zich bekocht voelden. „Het bad gaat om 12.00 uur pas open. En na een kort middagje word je er alweer uitge jaagd. Enkele toeristen kwamen om 15.00 uur en er werd hen niet ge zegd dat ze maar een half uurtje hadden. Zulke mensen zie je echt niet meer terug, die gaan de volgen de keer naar het strand." Mevrouw Peet wijst erop dat het ge meentelijke zwembad De Schots in Den Helder 's zomers wel de gehele dag is geopend en bij extreem mooi weer zelfs tot 's avonds laat. „De toegangsprijzen van Molenkoog gaan dit jaar wel weer omhoog, daar zou wat tegenover moeten staan." Met ingang van 1 maart zijn de groe ne routes en het noordelijk deel van de Slufter weer afgesloten. De bebor- ding wordt hieraan aangepast. De rustperiode gaat bijna gelijk in met de komst van de eerste lepelaars. Af gelopen zondag werden de eerste ge signaleerd. In de Geul zijn er zeven waargenomen, in de Muy één. *Oud papier.Scouting Texel haalt on danks de naar het nulpunt gedaalde prijs voor oud papier, nog wél papier op. Laat daar geen misverstand over bestaan.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1