fHet onzichtbare vandalisme wordt nu zichtbaar gemaakt" "Wordiknu echt beterff 'andalisme-registrator op Ameland een succes: GIRO 50500 KRUISWOORDPUZZEL RED *H KIND VOOR MAAR VIJF TIENTJES LEPRA IS ONZE ZORG! ibroeders Grootjen Kels klaverjaskampioen Eilandcompetitie volleybal Z.v.v. Casino houdt zaalvoetbaltoernooi Koplopers En Passant produceren vechtpartijen Nederlandse Stichting Voor Leprabestrijding Goed spel in dartcompetitie INDERDAG 28 FEBRUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 dA kamerlid Gerrit Valk roemde tij- ris zijn spreekbeurt op Texel on- igs de instelling van een genaamde „vandalisme- |istrator" op de Friese Wadden inden. Om aan de weet te komen it dat nu precies is en hoe dat irkt, stelden wij ons in verbinding it de gemeente Ameland. De erva- gen die daar met de registratie i opgedaan, zijn inderdaad heel Bitief. Politie woordvoerder G. hkman en vandalisme-registrator ISchols vertellen hun bevindingen. t idee om een vandalisme- Mstrator in te stellen is afkomstig h adviesgroep Beke uit Arnhem. Bij bureau werken psychologen, die tier meer vandalisme en de gevol- h daarvan onderzoeken. In verband rmee kregen de Waddeneilanden leland, Vlieland en Terschelling leden jaar van Beke het verzoek e te werken aan een project. Om- op Ameland een alcoholmati- gsbeleid wordt gevoerd en idalisme veelal niet van alcohol los coppelen is, besloot de gemeente e te doen. gebreide perspublicaties en fol- s, ook in het Duits, maakten de idalisme-registrator bekend bij het iliek. De functie (overigens op ba- van vrijwilligheid, tegen onkosten- goeding) is het afgelopen seizoen vuld door de gebroeders A. en J. lols, gepensioneerd én geïnteres- rd in het project. Volgens A. lols is het tweemanschap goed allen. „Je kunt als je met z'n lëen bent, ook nog eens een ikje weg of 'snipperen'. Wat an- 5 niet zou kunnen, want als er dingen zijn, moet je onmiddellijk bad kunnen gaan. Als daar een ik tussen zit, hoeft het niet Schifting hebben de meldingen dan ook iteeds zo snel mogelijk van de ;rale meldpost doorgekregen, in s geval het politiebureau. De schif- g tussen vandalisme en andere za- kon daardoor op het litie-bureau plaatsvinden. Het hele itoen hebben we geprobeerd nog zelfde dag naar de indieners van Klacht toe te gaan. Het is geble- I dat de mensen het enorm op stellen er gelijk over te kunnen en. Voor sommige mensen is dat :en alléén al het belangrijkste. Bij 'lén zit je bijvoorbeeld een uur, bij mder is het louter een kwestie het verzamelen van inlichtingen was het een groep, waren ze lui- :htig, was er alcohol in het spel, veel schade is er aangericht'. Het ft erg goed gewerkt. We hebben ien compleet overzicht van wat et afgelopen seizoen heeft plaats inden. De vandalisme-gevoelige es zijn inmiddels verdeeld in wij- want in de ene wijk gebeurt niet elfde als in de andere wijk." Vernieling Jens Schols vallen bepaalde soor- jafvalbakken,straatnaambordjes op In en hekwerken bij voortduring jprooi aan vernieling. Ook zijn Uvemr-jagers" uit op (recla- 'laggen en Mercedessterren. iruit kan worden afgeleid dat bij- 'beeld de afvalbakken niet laal-bestendig genoeg zijn. Het inemen van straatnaambordjes men en Gerry Grootjen zijn de iwe klaverjaskampioenen van dit oen geworden. Op de laatste nd behaalden ze wederom een r hoge score van 7815 punten en den ze het Texels kampioenschap 9 Hopman en Gerda Veeger had pok een goede laatste avond, zij ligden als tweede in het klasse- |t- De kampioenen van vorig jaar, ik Veeger en Nico Ooyevaar, had- iditmaal niet zo'n beste score, jr werden toch derde in het klas ent. Jan Zoetelief en Rinus Vittali Jen vierde. Als vijfde eindigden Schrama en Willem Koomen met lts vijf punten achterstand op kierde koppel. Eerste van de ld werden Thijmen en Gerry >tjen met 7815 punten Nel Stet 'aap Berga eindigden als tweede "7082 punten Met 7074 punten Jen Bas Tromp en Lieuwe van i derde. tand (na vijf avonden): ijmen-Gerry Grootjen 34506 pnt.; 2. Fen- >pman-Gerda Veeger 33187 pnt3. Veeger-Nico Ooijevaar 33115 pnt4. Jetelief-Rinus Vittali 32820 pnt.; 5. Wil- x>men-Piet Schrama 32815 pnt6. Bas Lieuwe v.d Veen 32427 pnt.; 7. Freek racht-Nel Koomen 32384 punten, 8, Tjip tan-Leen Eelman 32247 punten; 9. If Henriëtte Bakker 32239 pnt., 10. Dirk Annie Vermuë 32090 pnt kan worden voorkomen door de bor den op de huizen te schroeven. Ver der moeten we ons in het seizoen misschien minder als „eilanders" gaan gedragen en niet alles maar buiten laten. Gewoon 's avonds de vlaggen en tuinkabouters binnenhalen en ons aan de situatie aanpassen." De gebroeders Schols zijn ook 's zondags en 's avonds menigmaal op pad geweest. „Als er bij vakantiegan gers op een camping vernielingen aan de auto zijn gepleegd, tref je die overdag met thuis. Dan moet je dus 's avonds „uitrukken". Ontlasten De klachten zijn volgens Schols van uiteenlopende aard geweest: nachte lijke lawaai-overlast op disco-routes, een bij een disco moedwillig inge trapte autodeur, krassen op auto's, tuinvernielingen en reeds eerder ge noemde zaken als afvalbakken en he kwerken. „De politie heeft ons werk als positief ervaren, want je kunt ge rust stellen dat we ze veel werk uit handen hebben genomen. In verhou ding tot de echte criminaliteit zijn sommige klachten in de ogen van de politie natuurlijk futiliteiten. Het is goed bevallen dat wij ze op die ma nier ontlast hebben. De politie heeft er bij de gemeente dan ook op aan gedrongen het project te herhalen." Legitimatie De gemeente heeft voor de twee broers officiële „registrator-pasjes" vervaardigd, compleet met foto. Groepscommandant Jan Moeskops: ..Vandalisme-registrator is nog zo nieuw, dat ik er weinig van weet." aan mankracht. Met daadwerkelijk „lik-op-stuk-beleid" en voet patrouilles wordt getracht het vanda lisme in de hand te houden. Brinkman denkt dat vandalisme- registratie ook in dit rijtje thuishoort. „Je moet je ook afvragen of het niet onder de politietaken valt. Maar we hebben daar de mensen gewoon niet voor. ledereen is hard nodig. De over heid kan het zich niet veroorloven daar een kracht op te zetten. Vooral omdat hier 's winters op dat gebied niet veel te doen valt." Minder kritiek De registrator heeft volgens Brink man al aantoonbaar vruchten afge worpen. „We hebben het gevoel dat door het feit dat de melders hun Totaal vernielde afvalbakken vervangen voor vandaalbestendiger exemplaren en ze eventueel verplaatsen, is één van de maatregelen die op Ameland vandalisme in moeten perken. „Daar hebben we om gevraagd," ver telt Schols. „Ik wil niet als een bede laar ergens komen, maar me kunnen legitimeren." Over de begeleiding van adviesgroep Beke is Schols goed te spreken. „Ze hebben ons gedurende de hele re gistratie begeleid. Steeds voeling met ons gehouden. Beke heeft ons laten profiteren van hun eerste ervaringen met een vandalisme-registrator in Zeeland en gebruiken straks onze er varingen weer elders." Op de vraag of hij volgend jaar weer van de partij is, antwoordt hij bevestigend. „Het project heeft mijn interesse. De enige vervelende kant eraan is dat mensen af en toe niet thuis zijn als je er komt. Dat is echter te voorkomen door bij de melding te vragen hoe laat ze die dag aanwezig zijn." Maatregelen Volgens politie-woordvoerder Brink man worden alle ervaringen van het afgelopen seizoen in kaart gebracht. Het is de bedoeling dat de ervaringen leiden tot concrete, preventieve maat regelen om het vandalisme te vermin deren. „Uiteraard gaan we het ko mend seizoen door. Je moet toch kunnen constateren of het zin heeft gehad naambordjes te verhangen of dat het verplaatsen van nieuwe, vandaal-bestendiger prullenbakken in derdaad een oplossing is. Je moet het effect kunnen meten." Flutzaken Brinkman vertelt dat het aantal aan giften rond vandalisme sinds de in voering van de registrator enorm gestegen. „Vooral flutzaken, als ik het zo mag omschrijven, waar de mensen ons waarschijnlijk anders niet mee zouden hebben belast, het gevolg is dat we nu een veel uitge breider beeld hebben van wat er loos is." Net zoals hier, kampt de Amelander politie in het seizoen met een tekort klachten onmiddellijk kwijt kunnen, de kritiek op het functioneren van de openbare orde afneemt. De mensen hebben het gevoel dat er nu eindelijk wat gebeurt en denken niet langer dat 'de politie er toch niets aan doet'. Er wordt in de ogen van de mensen nu aan gewerkt aan dat is ook zo. Kijk, er zijn zaken op het gebied van openbare orde waar niets aan kunt voorkomen. Maar we moeten het vooral niet laten als ergens verbete- Dinsdag 5 maart Veld A mannen: 18.30 u. Paal 9-'t Steigertje Autocentr 19.12 u. Bestuur-Autocentr 't Steigertje 19.54 u. RWS-Eelman Amrobank 20.43 u. Music Sh.-Amro BCT Sportsh. 21.30 u. Gr. Slock-BCT Sportshop Kobeko 22.18 u. Bremakk. 1-Kobeko Gr.Slock Veld B: gemengd en vrouwen 18.30 u. 12 Balcken-Moerbeek Ecomare 19.12 u. St.Jan-Ecomare 12 Balcken 19.54 u. Sportshop-Durper Drup Mantje 20.43 u. Westerl.-Durper Drup Mantje 21.30 u. Haarstudio-Mantje De Verf bus 22.18 u. De Verfbus-Klif 23 Haarstudio Veld C vrouwen: 18.30 u. Visser B.-Nioz Meermarkt 19.12 u. Meermarkt-DA De Boer 19.54 u. De Boer-Ass.Bremer DA 20.43 u. Smash 3-Smash 4 Ass.Bremer 21.30 u. De Rival-Zeilmakerij ASC 22.18 u. ASC-Wiersma A. Zeilmakerij Wedstrijdleiding: Freerk en Agnes (tel. 13540). Uitslagen 26 februari: RWS-Autocentrale 1-2; Versluis-Eelman 3-0; Teso-DGM. 2-1; Graaf sp.-Amro 2-1; 't Steigertje-Gr.Slock 0-3; Bremakker 2-Cocky's Kap. 1-2; Sportshop-Question 3-0, Durper Drup-Leijdekkers 3-0; Haarstudio-Zegel Modes 2-1; Westerlaken-Mantje 2-1; Rabo IJzer-NBC 0-3; Listig-Euroase 3-0; De Boer-Nioz 1-2; De Vlier-Ass.Bremer 3-0, DA-ASC 1-2; Wiersma Antiek-Zeilmakerij 2-1; Visser Bouw-Smash 4 3-0, Smash 3-Meermarkt 2-1. ringen in kunnen worden aange- bracht. Al is het maar in de marges." Brinkman prijst instellingen als Rijks waterstaat, het Waterschap, Staats bosbeheer, Gemeentewerken en de PTT voor de medewerking die is ver leend om tot een zo nauwkeurig mo gelijke registratie van vandalisme te komen. „We hebben de krachten echt gebundeld. Het onzichtbare is zichtbaar' aan het worden. Een goede zaak." Nieuw Voorzover groepscommandant Jan Moeskops weet, bestaan er nog geen plannen om ook op Texel een vandalisme-registrator in het leven te roepen, „Het is allemaal nieuw voor mij, ik weet nog niet precies wat het allemaal inhoudt. Ik heb alleen van Gerrit Valk -tijdens zijn spreekbeurt- vernomen wat zo'n registrator in houdt, Er zijn op het ogenblik zoveel ontwikkelingen op dat gebied, varië rend van stadwachten tot meldpun ten. Maar als ik het goed heb begrepen, moet het initiatief voor een vandalisme-registrator van de ge meente komen. Zolang ik me niet goed geörienteerd heb, durf ik er niets over te zeggen", aldus de groepscommandant. Zaalvoetbalvereniging Nachtbar Casi no houdt zaterdag in Sporthal Ons Genoegen een toernooi voor lagere seniorenteams. Ook doet een junio renteam mee. Vóór de kruisfinales komen de damesteams van Casino in actie. Het programma is als volgt: 17 00 u. Casino 2-Casino jun 1 17.20 u. Klif 6-Gempo 17.40 u. Casino 4-Casino 6 18.00 u. Oosterend 7-Texel 3 18 20 u. Casino 2-Klif 6 18.40 u. Casino jun. 1-Gempo 19.00 u. Casino 4-Texel 3 19 20 u. Casino 6-Oosterend 7 19.40 u. Casino 2-Gempo 20.00 u. Casino jun. 1-Klif 6 20.20 u. Casino 4-0osterend 7 20.40 u. Texel 3-Casino 6 21.00 u. Dames Casino 1-Dames Casino 2 21.20 u. nr. 1 poule A-nr 2 poule B 21.40 u. nr. 1 poule B-nr. 2 poule A 22.05 u 3e en 4e plaats 22.25 u. 1e en 2e plaats 23.00 u. Prijsuitreiking De partijen die de koplopers in de in terne competitie van schaakclub En Passant maandagavond in De Witte Burcht onderling produceerden wa ren van een ongekende felheid. Aan de borden waar de lijstaanvoerders elkaar troffen werd op compromislo ze wijze voor de pgnten gevochten: het leek wel of de schakers juist dé ze ronde hadden uitgezocht om de concurrentie eens flink aan te pakken. Zo was Jaap de Wijk duidelijk uit op revanche op Piet Cornelisse voor een nederlaag die hij eerder in het sei zoen tegen dezelfde tegenstander had moeten incasseren. Aanvankelijk zat het De Wijk nogal mee: na scherp spel in de opening won hij een pion en de winst leek binnen be reik. Cornelisse toonde echter uit het ware schakershout te zijn gesneden en vocht met alle middelen die hem ter beschikking stonden terug. In de tijdnoodfase struikelde De Wijk; Cor nelisse won zijn pion dubbel en dwars terug. De partij werd nog afge broken maar het ziet er naar uit dat De Wijk in een nieuwe nederlaag zal moeten berusten. Het duel tussen koploper Jaap Dros en Rinus Vittali, die derde staat, werd eveneens een bikkelhard treffen. Dros verkreeg met de witte stukken een betere stelling tegen de Caro-Kann-verdediging van Vittali. Uiteindelijk culmineerde de po sitie in een bloedstollend eindspel waarin Vittali met een loperoffer moest proberen een weg naar eeu wig schaak te vinden, gezien de vre selijke dreigingen die zijn koning boven het hoofd hingen. De partij werd afgebroken in een troebele stand, maar een eerste snelle taxatie gaf als uitkomst dat Dros het eeuwig schaak kan ontlopen, waardoor hij een gewonnen stelling overhoudt. Het derde En Passant topduel voltrok zich tussen Auke Terpstra en Piet Ba- kelaar. Terpstra speelde de opening zeer sterk en ging, ondersteund door een stevige bezetting van de centrale lijnen, kansrijk het middenspel in. Ba- kelaar neutraliseerde echter handig de vele dreigingen en kaapte en pas sant een pionnetje mee. Naarmate er meer materiaal van het bord ver dween, werd deze achterstand voel baarder in de positie van Terpstra, die dan ook opgelucht ademhaalde toen de in nijpende tijdnood geraakte Ba- kelaar via zetherhaling remise for ceerde. In de middenmoot van de competitie trok vooral de overwinning van Dirk Leegwater op Taeke van Lin- gen de aandacht. Na enkele zetten reeds werd Leegwater het slachtoffer van een bekende openingsval, waar- 10 11 OPGAVE: Horizontaal: 1. leger; 5. specerij; 10. puistje; 12. uitroep; 13. meisjesnaam, 14. sportartikel; 15. schaaldier; 17. punt; 19. treiter; 21. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.l; 22. sportterm; 24. deel; 25. korte lichtstraal; 27. gek; 28. lidwoord; 30. meisjesnaam; 32. wortel; 34. rangtelwoord, 36, bij belse naam; 37. godsdienst; 39. persbureau; 40. voorzetsel; 41 Frans lidwoord; 43. dierentuin; 44. maanstand; 46. vaartuig; 48. ijle stof; 50. selenium; 52. boom; 55. zangstem; 57. vaartuig; 59. muziek drama; 61. vogel; 52. plaats in Bra bant; 64. holte onder de arm; 66. plaats in Italië; 67. boom; 68. dieren geluid; 69. watering; 71. beroep; 73. werelddeel; 76. voormalige voetbal vereniging; 78. dat is; 79. dwaas; 80. visgerei; 81. gevangenis; 82. splinter. Verticaal: 1. grote bijl; 2. afgemat; 3. rangtelwoord; 4 vogelprodukt; 5. huisdier; 6. lust; 7. verlaagde toon; 8. vogel; 9. meisjesnaam; 10. hoeveel heid; 11. ijzerhoudende aarde; 16. vertaler; 17. heilige; 18. land in Euro pa; 20. interest; 23 boom, 25. fout; 26. europeaan; 27. lidwoord; 29. europeaan, 31. namelijk; 33. éénjarig dier; 35. plaats in Gelderland; 38. broeiplaats; 39. assistent; 42. ik (La tijn); 45. deel van de hals; 46 me taal; 47. sociaal economische raad; 49 geur; 51. godfin; 53. de oudere; 54. klaar; 56. epiloog; 57. spil; 68. hoefdier; 60. vrucht, 63. reeks; 65. jongen; 67. titel; 68 voormalig Ame rikaans president; 70. gemalen eiken schors; 72. voorzetsel; 74. geeste lijke; 75. zijrivier van de Donou; 77. goud (Frans); 79 vervoerbedrijf. Pilaar 1 won in de Texelse dartcom petitie in een goede en spannende partij van 't Cafeetje. De Pilaar had de laatste wedstrijden nogal tegen vallend gepresteerd en wilde zichzelf rehabiliteren. Dat lukte met een 5-3 uitslag. In de singlepartijen werd op hoog ni- na hem niets anders overbleef dan een positionele ruïne te verdedigen. Van Lingen talmde en verspeelde na verloop van tijd zelfs zijn fraaie stel ling. Leegwater won vervolgens in de aanval. In de bondscompetitie van de Noordhollandse schaakbond doet het tweede achttal van En Passant het niet slecht: Vorige week boekten de Texelaars een krappe 3Vi-41/2 over winning in de uitwedstrijd in Hoog woud tegen „Torenhoog". Het eerste achttal van de club kwam zaterdag middag in de RSG tot een riante ze ge op Schaaklust uit Andijk. En Passant won met 6/2-1 >4; de En Passant-schakers gaven slechts drie remises af. Uitslagen interne competitie: J. Dros-M. Vittali afgebr.; A Terpstra-P. Bake- laar tt-14; P Eelman-R. Riegman 1-0; H. Tuinema-W. Pranger 1-0; T Witte-K. Bruining 1-0; J. de Wijk-P. Cornelisse afgebr., H Broekema-M, Birkenhager 1-0; K Kistemaker- F. van Tatenhove 1-0; E. de Visser-H. Sluijter 1-0; D. Leegwater-T.van Lingen 1-0; K. Bakker- F Eijgenraam 0-1; A Bakker-M Witte 1-0 veau gegooid, getuige de score van 156 van Tanja Klaassen. De beste partij was ongetwijfeld die tussen Klaas Fris en Willem de Kort. De Kort won het eerste spelletje in acht beur ten. Klaas won de volgende twee partijen in elk zes beurten. De laatste zelfs met een finish van treble 19, double 19. In de double partijen toon de 't Cafeetje zich de betere, zo kwam er een 3-3 tussenstand, met alleen nog de Tac-Tic te gaan. Dit spel is één van de favoriete onderde len van De Pilaar. Ook nu walste het team als het ware over de tegenstan ders heen en bepaalde de einduitslag op 5-3. De Zwaan 1 moest op be zoek bij Dikke Mik, dat z'n thuis wedstrijden altijd in café De Jutter speelt. De Zwaan boekte een zeer goede en nuttige 6-2 overwinning. Door deze overwinning hebben ze weer uitzicht op de derde plaats. De Zwaan 2 ontving het tweede team van De Slock (met Dave Plafts in de gelederen). Door het sterke gooien van Platts werd De Slock voor een nederlaag behoed; Slock 2 won de wedstrijd met 5-3. Een gelijkspel had de verhoudingen beter weergegeven. De spelers van De Zwaan maakten in de beslissende fase meestal dure fouten. De laatste wedstrijd ging tus sen De Slock 1 en De Pilaar 2. De Slock won met 6-2 met dank aan Rob Tïemersma. De kroon op diens werk was ongetwijfeld een 104 pun ten finish. Programma vrijdag 1 maart: Zwaan 2-Dikke Mik; Slock 2-Slock 1; Pilaar 2-Zwaan 1; De Kuip-'t Cafeetje.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9