Veel waardering vooi Volendams Publiek onder indruk van kwaliteit KMK Wachtang oefent met zijn gehoorapparaat In de meest recente opiniepeiling staat de VVD op winst Door op Piet te stemmen heeft Texel de beste kans op vertegenwoordiging in de Provinciale-Staten. [\T# Stem nr. 16 van lijst 3 v/\ Zóón kandidaat. 1 J VVD. de enige liberale partij van Nederland. Collecte voor het 65-jarig reumafonds Boot viel uit door extreem laag water PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 MAART In dit geval is de reis van de familie grotendeels bekostigd door Georgi sche sponsors. Deze mensen zijn vol gens de Georgische normen niet arm, maar met hun roebels kunnen zij niets kopen. Zonder de Texelse actie zou er van de hulp voor de dove jon gen niets zijn terecht gekomen. De gezondheidszorg en de hulp aan gehandicapten in het bijzonder bevin den zich in Georgië op een naar onze begrippen zeer laag peil. De 185 leer lingen tellende dovenschool in Tbilisi die door Wachtang wordt wordt be zocht, is de enige van heel Georgië. Technische hulpmiddelen, zoals ge hoorapparaten, zijn er helemaal niet. De overwegend pittige derde symfo nie Slavenska van D. Kozjevnikov deed het bij het Texelse publiek ook heel goed. Wie hetzelfde nummers thuis vaker wilde horen kon in een stalletje in de zaal de CD kopen. Het is een van de vele platen die de KMK op de markt heeft gebracht. De laat ste jaren heeft de kapel haar muzika le activiteit steeds meer verlegd van de concertzaal naar de opna mestudio. Het programma na de pauze toonde dezelfde variatie en kwaliteit. De ou verture Esprit de Corps van Robert Jager en Lincolnshire Posy van P. Grainer werden gevolgd door een se lectie uit Les Misérables van C.M. Schonberg dat ongeveer op hetzelfde moment in Carré in Amsterdam zijn Nederlandse première beleefde en een heel verrassend en prettig in het gehoor liggend nummer bleek te zijn. Afsluiter De RK kerk in Den Burg was vrijdag avond even operagebouw. Het con cert dat het Volendams Operakoor ten gehore bracht, viel bij de bijna vierhonderd aanwezigen goed in de smaak. De organisatie. Stichting On dersteuning Welzijnswerk (SOW), die voor de komst van het gezelschap naar Texel diep in de buidel had ge tast, kreeg dan ook voor dit culture le buitenkansje veel blijken van waardering. Dat het ruim tachtig mannen en vrouwen tellende operakoor geheel was gekleed in authentieke Volen- damse klederdracht droeg nog meer bij aan de bijna sprookjesachtige sfeer tijdens de voorstelling. Onder aanvoering van dirigent Klaas Venne- ker, die ooit muziek doceerde aan de Texelse HBS, steeg het enthousiasme van de koorleden naar grote hoogte. Het zangvolume van het koor wekte dan ook ontzag onder vele toehoor ders. Het publiek aanschouwde met inte resse de wijze waarop koor en diri gent op elkaar zijn ingespeeld. De subtiele aanwijzingen van dirigent Venneker vonden stringente navolging van het voltallige koor, dat daardoor als eenheid optrad. Als professional verzorgt Venneker naast de twinig optredens met het Volendams Opera- koor, gastoptredens bij onder andere Hongaarse, Duitse en Oostenrijkse koren. Bovendien leidde hij nog twee operetteprodukties in eigen land. Vleugel De instrumentale begeleiding van Hans Broekman droeg mede bij aan het succes van de avond. De piaj virtuoos was zichtbaar in zijn sc met de kapitale vleugel (waarde;! ƒ104.000,-) die speciaal door Sff] voor deze avond was ingehuurd.'1 ontbreken deze avond van het d ziekte geteisterde Marker Koper Kwartet, werd door hem met ve gecompenseerd. De zangkunsten van soliste Lida Hoekstra vielen toch wel het med in de smaak, getuige de staande ties die de sopraan kreeg aangeb den na iedere zangpartij. Het gen waarmee de Monnickendamse m haar volumineuze stemgeluid de toonladders beroerde, bracht men toehoorder in vervoering. De opei va treedt op in tal van operavoon lingen in het hele land. SOW-voorzitter Kees Hoogerheids diep onder de indruk, zei in zijn si woord dat de rillingen hem overt rug liepen. „En dat gebeurt alleen muziek van dit formaat." Pastor P. Kolkman was zeer in zijn nopjes met het operakoor dat de akoestiek van de kerk de hemel prees. Zelf complimenteerde hij s praan Lida Hoekstra met haar fen menale zangkwaliteit. „Zoals u in eentje zomaar dat grote koor ove1 stemt, geweldig." Tijdens de pauze was dixielandm ziek te horen van de werkgroep de muziek- en dansschool. De jon muzikanten leken zelf verbaasd zi veel waardering te oogsten met 1 korte optreden. Muziekvereniging KTF stelde de bloemstukken die het podium siei beschikbaar. Operadiva Lida Hoekstra maakte op de vele toehoorders in de RK kerk grote indruk. Sergeant J. Dobbelstein donderdagavond als solist in de Burgemeester De Koning-hal bij ..Concertino voor altsaxofoon Het galaconcert dat donderdagavond ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfare in de Burge meester De Koning-hal werd gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel was indrukwekkend door een zijn perfectie. Onder leiding van kapitein-luitenant ter zee Jaap Koops gaf dit nationaal en in ternationaal befaamde harmonieorkest een uitvoering die ook bij de meest critische muziekliefhebbers feilloos overkwam, ondanks de wat minder gelukkige akoestiek van de voor sportgebruik be doelde ruimte. De Texelaars hebben op eigen bodem al eerder en vaker met militaire mu ziekgezelschappen kennis gemaakt. De Marinierskapel is hier meer dan eens opgetreden en ook de Lucht machtkapel en de Johan Willem Fri- sokapel lieten zich hier horen. Voor de Koninklijke Militaire Kapel was het de eerste keer dat zij de oversteek naar het waddeneiland maakte Het was maar voor heel even want nog dezelfde avond keerde het gezelschap met een extra boot naar het vaste land terug. Uitgesteld De uitvoering, onder een andere diri gent en volgens een ander program ma, was oorspronkelijk gepland,op 8 februari maar ging toen in verband met de op dat moment zeer veron trustende gebeurtenissen in het Mid den Oosten niet door. Het heeft hier en daar wel verbazing gewekt dat la ter besloten werd de uitvoering als nog te houden, hoewel de toestand Komende week (11-16 maart) wordt in het hele land, ook op Texel, gecol lecteerd voor het Nationaal Reuma fonds. De opbrengst is voor de bestrijding van deze nog altijd niet geneesbare aandoening. Via weten schappelijk onderzoek wordt getracht genezingsmethoden te ontdekken. In Nederland financiert het reumafonds dit onderzoek voor een groot deel. Er is wel al veel verbeterd: met behulp van ontstekingsremmers, pijnstillers en chirurgische ingrepen kunnen de meeste patiënten een zo normaal mogelijk leven leiden. De collecte staat ditmaal in het teken van het 65-jarig bestaan van het reu mafonds. Het bereiken van deze leef tijd betekent niet dat fonds met pensioen kan gaan. Pas als „hét mid del" wordt uitgevonden kan het reu mafonds het misschien kalmer aan gaan doen. Degenen die nu reuma hebben, zullen echter nog een leven lang kunnen rekenen op voorlichting, mogelijkheden tot contact met lotge noten en aanpassingen in hun woon omgeving en tijdens vakanties. Wie de collectebus misloopt, kan een bij drage overmaken op gironummer 324, of op banknummer 7070.70848. in het Midden Oosten toen eerder slechter dan beter was geworden. We spraken met iemand die om die reden zelfs demonstratief was thuis gebleven. Donderdag viel de uitvoe ring samen met het voorlopig eindigen van de Golfoorlog, een feit dat aan de avond extra luister bijzet te al was het natuurlijk puur toeval. Volle bak De kapel kreeg op Texel de belang stelling die zij verdient. De Burge meester De Koning-hal was tot en met de laatste stoel bezet. Vrijwilligers waren erin geslaagd de van zichzelf niet erg sfeervolle ruimte op stijlvolle wijze te versieren met bloemstukken en draperieën, waar door werkelijk iets van een gala-sfeer ontstond. Burgemeester Ton Schipper, die als ere-voorzitter van het jubilerende Fan fare de avond opende, zag de gewel dige belangstelling als een bewijs dat het Texelse publiek „begaan" is het KTF. Het Fanfare kan niet zonder het publiek en het publiek kan niet zon der Fanfare. Het KTF moet soms ook op dat publiek terugvallen, als er hulp nodig is. Schipper herinnerde eraan dat dit binnen enkele maanden op nieuw zal gebeuren als de burgerij zal worden gevraagd over de brug te ko men om het korps aan een nieuw oefengebouw te helpen. Hij beval dat goede doel alvast van harte aan. Afgewogen programma De Koninklijke Militaire Kapel bracht een serieus programma, bestaande uit een goed afgewogen reeks van acht oudere en moderne werken, op sobere en instructieve wijze toege licht door sergeant 1 F. Boelhouwer. De krachtig gespeelde ouverture Russian und Ludmilla van de Rus M. De veerdienst moest donderdag eni ge tijd worden stilgelegd wegens bij zonder laag water. Als gevolg van de vooral 's morgens harde oostelijke wind zakte de stand tot 1.74 meter beneden NAP, dat is 24 centimeter lager dan de waterstand waarbij nog gevaren kan worden zonder in de ha vens aan de grond te lopen. Tussen 12.00 en 14.30 uur werden vier af vaarten geschrapt. Glinka was een uitstekend, bijna overrompelend begin en overtrof de als gevolg van de vele propaganda hoog gespannen verwachtingen van het publiek. Ook het minder makke lijk in het gehoor liggende moderne Amerikaanse werk Concertino voor altsax van J. Bilik was een toonbeeld van kwaliteit. Solist sergeant J. Dob belstein demonstreerde veel talent en routine. Prachtig en vriendelijk contrasterend was de vertolking van het slotdeel uit Mozart's Serenade in bes-gr. KV 316. Wachtang Giorganashvili (14) kan weer horen. De nagenoeg dove Ge orgische jongen dankt dit aan een gehoorapparaat dat werd betaald uit de uitbrengst van een actie die op Texel werd gevoerd door het Texel- Georgië Kontakt. Wachtang is nu aan het experimenteren met een ap paraat dat hem vrijdag in Den Helder is aangemeten. De avond tevoren was de jongen sa men met zijn ouders en Maria de Graaf van het Texel-Georgië Kontakt op Schiphol aangekomen. Het gezin logeert thans bij de familie De Graaf in De Koog. Wachtang leert nu onder leiding van KNO-arts dr H. van Aa- rem met zijn gehoorapparaat om te gaan. Wellicht is het nodig het appa raat te vervangen door een ander ty pe. Dat de jongen dankzij het apparaat nu zichzelf en anderen hoort, staat vast. Hij reageerde en thousiast, maar moet nu leren de klanken te interpreteren en tevens le ren spreken, liefst onder deskundige leiding. In feite moet hij als 14-jarige het leerproces doormaken maken dat bij normaal horende kinderen in hun eerste levensjaren „vanzelf" gaat. Te verwachten is dat het enkele jaren zal duren alvorens Wachtang normaal zal spreken. De gehoortest die vrijdag in het Ge- mini ziekenhuis van Wachtang werd gemaakt, leverde precies hetzelfde audiogram op dat eerder in Tbilisi werd geregistreerd. Het staat dus vast dat men daar in staat is dit on derzoek te verrichten en dat is van belang voor eventuele andere gehoor gestoorden die met Texelse hulp een gehoorapparaat zullen krijgen. Moge lijk kunnen deze worden geholpen zonder de kostbare reis naar Holland, als er tenminste goed contact is tus sen de Nederlandse specialist en zijn collega's in Georgië. Het lijkt wense lijk dat een Nederlandse oorarts of audiciën zich ter plaatse oriënteert. Een geschikte afsluiter was Song of Freedom dat bij velen aangename herinneringen opliep. Dit stuk van J. de Haan was het hoogtepunt van de Nationale Taptoe Breda van vorig jaar, waar het door vele militaire orkesten uit diverse landen onder dezelfde diri gent tegelijk werd gespeeld en bij droeg aan de euforie rond de ontspanning in Europa. De arrangeur had fragmenten van nationale liede ren van diverse landen verwerkt, waarbij het „Alle Menschen werden Brüder" uit Beethovens Negende de overheersende smaakmaker was. KTF-voorzitter Wim van Sambeek vroeg en kreeg een staande ovatie voor de geleverde muzikale prestatie. Bloemen overhandigde hij aan diri gent Koops, solist J. Dobbelstein („Toen ik hem hoorde dacht ik: wat zijn automobielen toch een stuk een voudiger!") en speaker F. Boelhou wer. Aan kapitein Vlaspoel (die met de vrijdag helaas zieke KTF-promotor Wil Huizinga de organisatorische kon takten had onderhouden) gaf hij een ingelijste foto van een Texels scha penlandschap, bestemd om op de wand van de repetitieruimte in Den Haag de herinnering aan het optre den op Texel levend te houden. De Koninklijke Militaire Kapel reageerde dankbaar door het spelen van een toegift in de vorm van een korte pot pourri van vaderlandse liedjes. Wachtang toont trots het gehoorapparaat waarmee hij sinds vrijdag op Texel rondloopt. Het geval Wachtang werd bij toeval ontdekt door de mensen van het Texel-Georgië Kontakt. De jongen is een zoon van een der begeleiders van het voetbalelftal Digomi dat in juli een uitwisselingsbezoek aan Texel bracht. Dinsdag 5 maart De Hervormde vrouwengroepen hebben in de LBO-kantine in Den Burg een Ringavond. De heer Kronenberg houdt een dia-lezing over het tongewelf van de Grote Kerk van Naarden, 20.00 uur. Voor de Oudere Doopsgezinde Zusterkring geeft de heer H. Vonk van de technische dienst van het Waterschap Texel een le zing over „Schoon water"; 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Problem Child". Woensdag 6 maart In de speel-o-theek van d'Ouwe ULO worden van 14.30 tot 15.30 uur spelletjes gehouden voor kin deren van 4-7 jaar. In de Herv. kerkekamer in De Waal wordt om 20.00 uur een samenkomst gehouden ter gele genheid van Wereldgebedsdag. Donderdag 7 maart Om 14.30 uur begint bij sv Texel een informatiebijeenkomst over het Jeugdplan Nederland. Bondstrainer Joop Lensen geeft uitleg en tips inzake begeleiden en trainen van jeugdige voetbal lers. Wedstrijd Texelse b- juniorenselectie tegen een KNVB- selectie van de afdeling Noord holland. Demonstratietraining en nabespreking tot 20.30 uur. Van 15.00 tot 17.30 uur worden in dorpshuis 't Skiltje kampioen schappen sjoelen gehouden, te- I vens wordt een gymnastiekinstuif gehouden. Hetl sjoelen wordt 's avonds voort- L gezet, van 19.30 tot 21.30 uur. L In EcoMare geeft Arthur Ooster- 1 baan een lezing over de verande ringen van flora en fauna van del Texelse kust in de afgelopen vijf-B tig jaar. Aanvang 20.00 uur. En- tree f5,-, inclusief een consumptie. In de komende dagen onder meer: Vrijdag spelletjesmiddag, verko ping en bingo in „Bethel" in Eier I land. Zaterdag jaarvergadering L DETV in Oosterend, halve mara-P thon van De Waal, oefen wedstrijd wielervereniging in Den| Burg en toneeluitvoering Vrien- denkring in Den Hoorn. Hoogwater Oudeschild Di. 5 10.54 en 23.1< Wo. 6 11.07 en 23.3! Do. 7 11.20 en 23.4: Vr. 8 11.50 Za. 9 0.24 en 12.5( Zo. 10 1.20 en 14.1! Ma. 11 2.25 en 1 5.4! Di. 12 4.10 en 17.2( Aan het strand is het een uur eerder hooo water Laagwater valt gemiddeld 6.15 u: na hoogwater. De zon komt 10 maarto: om 7.07 en gaat onder om, 18.34 uur 8 maart laatste kwartier; 9 maart doodti

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2