Boeiend en ontspannen concert van Excelsior (ORT TEXELS Brief leermeester overrompelt Henk Beijert Temperatuursom 150°C: nu stikstof strooien FNV belastingservice in teken van „Oort" Schoorsteenbrandje werd tijdig geblust Hongerige kegelrob tijdens diner verrast Voor een zo goed als uitverkochte zaal gaf Excelsior een welluidend en gevarieerd winterconcert )AG 5 MAART 1991 >Mare. Voor de noodzakelijke juwing van de vogelopvang EcoWlare vrijdag een gift van i0,- ontvangen. Directeur Kuiper dit bedrag vrijdag aangeboden opening van het nieuwe regio- ior van VB Accountants in Leeu- sn. EcoMare, klant van VB, t omstreeks de volgende jaar- ding met de bouw te beginnen, iet project naar wens te realise- s echter nog veel geld nodig. nrijding. Een glad wegdek was erdagmiddag de oorzaak van aanrijding op de Pieter van kstraat in Den Burg. Een rige inwoonster van Den Burg laar auto niet meer in bedwang en toen zij vanaf de Elemert roemde straat inreed en gleed i de geparkeerde auto van een irige vrouw uit De Koog. Beide s werden beschadigd. De druk was duidelijk van de ketel, wat te merken was aan het volgende nummer, wederom een concours stuk. „Oregon" van Betty Bakkers fa voriete harmonie-componist Jacob de Haan kreeg een uitbundige vertol king. Het avontuurlijke, afwisselende nummer vol herkenbare thema's („yippie-ai-é1") deed de vonk naar het publiek overslaan. Terecht liet de diri- gente het orkest staande het applaus in ontvangst nemen. Drumband en majoretten gaven een geslaagd gecombineerd optreden. In tegenstelling tot de vorige keer deden TEXELSE COURANT de tamboers alle stukken uit het hoofd, wat ze prima afging. Volgende keer zouden ze echter wat meer aan dacht aan de show mogen besteden. Het op zich temperamentvolle num mer „El plasa de toros" deed geen vonk overslaan, omdat de muzikanten stoïcijns, met bijna droevige gezich ten stonden te trommelen. Passie, vuur en een lach had een heel ander effect gesorteerd. Dat het ook anders kan, bewees het gezelschap in „American post" van Sandrie Eg berts, dat dankzij goed uitgevoerde tempowisselingen en opzwepende rit mes tot een hoogtepunt uitgroeide. „Flying to the moon", waarvoor Henk Beijert het arrangement had geschre ven, was een leuke afsluiting met een muzikaal grapje aan het eind. De majoretten, onder leiding van Lin da Jongejan en Henny Vlaming, le verden een belangrijk aandeel aan het succes van „American post". Met hun bewegingen vormden zij één geheel met de drumband. Voordien hadden de jonge meisjes alle aan dacht op zich gericht met een leuk showtje op de klanken van het pop nummer Music Box Dancers", dat op band was opgenomen. Het gaat goed met Excelsior. De ver eniging telt ruim tachtig leden, waar van 55 in het orkest hun deuntje meeblazen. Méér dan ooit tevoren in de Oosterender fanfare-geschiedenis. Onder leiding van dirigente Betty Bakker timmert het orkest behoorlijk aan de weg, getuige de concoursre sultaten. Ook de meest recente deel name (in november j.l.) was weer goed voor een eerste prijs. Opmerke lijk is verder dat enkele oudgedienden zijn teruggekeerd in de rangen van de drumband, die nu 17 personen sterk is. Onverwacht Drumband-instructeur Henk Beijert beleefde zaterdagavond een onver wacht hoogtepunt. Samen met echt genote Gea, die ook al heel wat jaartjes meedraait, werd hij gehuldigd voor een jarenlange staat van dienst. Raiiort ic Hortin 10or tamhnor ia/oor. aterschap. In de vorige krant Iden we dat Flip Breman na een nende verkiezing als hoofdinge- van het Waterschap Texel was zen. Dat klopt, maar zijn tegen- 'er was met Ed Moojen doch ïer Dros, die slechts één stem rt kwam. Moojen behoorde wel Ie kandidaten. islaagd. Frederike Fransz uit Den n studeerde op 1 maart af aan iternationale Agrarische Hoge- ol „Larenstein", afdeling tuin- en ichapsinrichting, te Boskoop De ng waarin zij afstudeerde is liek. itsing. Onvoorzichtig achteruit rij- leidde zaterdagochtend tot een ijding met lichte schade op de k Keesomlaan-Molenstraat. Een Brige automobilist uit Den Burg i zijn voertuig tegen een gepar- rde auto, eigendom van een ïsgenoot. Alleen1 de aangereden q werd beschadigd. >ony. Een 10-jarig meisje uit De ig had zaterdagmiddag haar pony ■meer onder controle, waardoor 'verkeersgevaarlijke situatie ont- d op de hoek Pelikaanweg/Pont- De politie was in de buurt en eerde adequaat. Het verkeer I stilgelegd en de pony gekal- rd. Vervolgens lichtte Hermandad loeder van de jeugdige amazone ie zich over kind en dier ontferm- rslaagd. Voor de diploma's „Vak- vaamheid cafébedrijf" en „Vak- vaamheid restaurantbedrijf" jde onlangs Victorine Dros uit aschild. Zij was tot voor kort tzaam als kok in restaurant Ha- :icht in haar woonplaats. Per 1 irt werkt zij in viersterrenhotel )z in Sachseln (Zwitserland). Gevarieerd Na de pauze (met verloting, want Ex celsior staat voor de peperdure aan schaf van nieuwe bassen) een gevarieerd, vrij luchtig programma, waar het fanfareorkest wel raad mee wist. In het Zuidamerikaanse „Rumba nina" hadden de trombone- en saxo foonsectie een prominent aandeel en „Spiritual Contrast" was met het overbekende thema „He's got the whole world in His hands" een regel rechte meedeiner. Na het melancho lieke „Only love" was het tijd voor een swingende finale, ingezet met het heerlijk in het gehoor liggende „Queens park melody" van alweer Jacob de Haan. De uitsmijter „Bram- ba", waarin trompettisten Piet Bakker en Maarten Elzmga hun instrumenten echt Spaans lieten klinken, werd nog overtroffen door de toegift „Talking Tomcat", een jazz-achtig stuk waarin plaats was voor show. Nadat Jaap Trap en Dieuwke van Tatenhove staand een saxofoonsolo ten beste hadden gegeven, stond trombonist Wilfred van Tatenhove op van zijn plaats en kwam met grote uithalen naar voren, waar hij Betty Bakker muzikaal uitdaagde. Het leverde hem een met luid gejoel begeleid applaus op. Zo kwam een vrolijk einde aan een leuk en goed verzorgd muzikaal avondje. Ondanks een winterperiode van on geveer drie weken is de tempera tuursom van ruim 150 graden eind februari bereikt. Dus het moment dat er stikstof kan worden gestrooid op de wintergranen en het grasland. Wachten heeft geen zin. Jarenlange praktijkervaringen en praktijkonderzoek hebben bewezen dat bij het bereiken van een tempera tuursom van boven de 150 graden Celsius het hoogste rendement van de stikstof wordt behaald. Naast een vervroegend effect heeft stikstof een opbrengstverhogend effect. Bij het strooien van stikstof dient de grond goed berijdbaar te zijn, diepe inspo- ringen moeten worden voorkomen. Voor grasland wordt voor een maai- snede 120 kilo zuivere stikstof per hectare geadviseerd en voor een wei- desnede 80 kilo. Bij de wintergranen is de eerste stikstofgift afhankelijk van de bodemvoorraad stikstof. Zoals algemeen bekend kan deze hoeveel heid grote verschillen geven, afhanke lijk van voorvrucht en grondsoort. Als eerste gift voor wintertarwe wordt 140 kilo zuivere stikstof min de bo demvoorraad geadviseerd. Voor win- Het FNV belastingteam Texel ver wacht ook dit jaar veel leden op de invulavonden en -middag die deze maand in De Buureton worden ge houden. De bijeenkomsten zijn op woensdag 20 en donderdag 21 maart vanaf 19.00 uur en vrijdagmid dag 22 maart vanaf 14.00 uur (spe ciaal voor ouderen). Wie dit jaar zijn of haar aangiftebiljet op de mat heeft gevonden, zal mer ken dat er het een en ander is veran derd. Het belastingteam heeft zich dan ook terdege voorbereid op de nieuwe belastingwetgeving van de commissie-Oort, die sinds 1 januari 1990 van kracht is. Leden van de FNV-bonden kunnen zich vanaf he den op werkdagen opgeven van 19.00 tot 20.00 uur bij Renske van IJsseldijk, tel. 13397. Anbo-leden kunnen dit doen bij Henk Snijders, dagelijks in De Buureton, tel. 12696. tergerst is dit 120 kilo zuivere stikstof min de bodemvoorraad en voor winterrogge 100 kilo zuivere stikstof min de bodemvoorraad. Om een goede indruk te krijgen van de stikstofrijkdom van de grond en het gewas is aanleg van een „stikstof venster" aan te bevelen. Dit is moge lijk door een kleine oppervlakte (bijvoorbeeld 50 vierkante meter) bin nen het graanperceel met een lagere gift te bemesten. Zodra deze plek te korten aan stikstof laat zien is een tweede gift nodig. Fosfaat en kali Uit grondonderzoek blijkt dat voor een goede gras- of graanopbrengst ook aandacht moet worden besteed aan fosfaat- en kalibemestmg. Want als deze twee elementen te laag zijn, zal nooit een optimale opbrengst worden behaald. In de vorm van mengmeststof of enkelvoudige meststoffen is te voldoen aan het geadviseerde. Belangrijk is dat de ge gevens van het grondonderzoek wor den gebruikt. Aan de hand van de cijfers is een bemestingsplan op te stellen voor elk gewas. Bij een be mestingsplan moet de bemestings- waarde van de organische mest worden meegenomen. Dit om te voorkomen dat te veel of te weinig wordt gegeven. In beide situaties is het ongunstig voor het financiële re sultaat van veehouder of akkerbou wer. Met te weinig zal geen optimale opbrengst worden behaald en bij een teveel wordt geld „weggegooid" dat geen rendement geeft. Dus: eerst een bemestingsplan opstellen of op laten stellen. Het bewust bezig zijn met de bemesting van de gewassen heeft zeker zin, vooral in een periode dat op de kleintjes moet worden gelet. Door de gastoevoer af te sluiten en het vuur in de kachel te doven met kattegrint, voorkwam de familie R de Wolf dat door een schoorsteen brandje ernstige schade zou zijn aan dewoning aan de Oosterenderweg. De werkzaamheden van de brand weer beperkten zich door het kordate optreden van de bewoners slechts tot inspectie van het inwendige van de schoorsteen. Vermoedelijk had de eigenaar nagelaten de schoorsteen pijp bijtijds door te ragen, waardoor brand kon onstaan. Hij beloofde dit op korte termijn alsnog uit te voeren. 'egen een insigne voor trouw lidmaatschap. V.l.n.r. Marjorie Hin, Wilma Witte. Ina Zijm. In- lieboerSjors Maas en Nel Schreur. ■instructeur Henk Beijert toont trots de schaal met inscriptie voor 30 jaar trouwe 't Geheel links Gea Beijert en in het midden drumband-voorzitster Gré Ellen Majorettes die van enthousiasme de linten uit hun rokjes dansen, een verbijsterde instructeur die van zijn leermeester lof krijgt toe gezwaaid en bovenal een gevarieerd, goed klinkend repertoire. Or kest, drumband en majoretten van de Christelijke Muziekvereniging Excelsior bezorgden het publiek in de bomvolle zaal van De Bijenkorf zaterdag een uitermate plezierig wintercon cert. Opvallend was de ontspannen wijze waarop de nummers - ook de moeilijke stukken- ten gehore werden gebracht. van de helft tevens instructeur. Gré Ellen, voorzitster van de drumband afdeling, overhandigde niet alleen bloemen en een schaal met inscrip tie, maar las ook een brief voor van Sandrie Egberts. Deze oude rot in het vak kwam herhaaldelijk naar Texel om les te geven tijdens door Beijert georganiseerde instructiedagen. De Texelse instructeur kreeg zelf de fijne kneepjes bijgebracht, die hij op zijn beurt toepaste op de drumbandleden. Het bestuur had Egberts gevraagd om Beijert persoonlijk te huldigen, maar op medisch advies kon Egberts niet aan dat verzoek gehoor geven. Zijn brief maakte veel goed. Egberts bedankte Beijert daarin voor de pret tige contacten en concludeerde dat Excelsior veel aan Beijert heeft te danken. Insignes Zaterdagavond werden ook andere Excelsior-leden in het zonnetje gezet. Een jaarlijks terugkerend ritueel, want elk jaar zijn er wel leden die een „magische" grens zijn gepasseerd qua lidmaatschap. Ditmaal kregen de majorettes Wilma Witte en Marjorie Hin de verenigingsspeld omdat ze langer dan vijf jaar lid zijn, en ontvin gen drumbandleden Ineke Nieboer en Ina Zijm het federatie-insigne (beide 12'/2 jaar lid), evenals tamboer Sjors Maas (17 jaar lid). Bijzondere aan dacht ging uit naar Nel Schreur, die ruim 25 jaar muzikaal actief is en daarvoor het zilveren federatie-insigne ontving. Nel heeft haar sporen ruim schoots verdiend, want ze is niet al leen slagwerkster bij Excelsior en voorheen KTF, ook is ze dirigente van twee koren en organiste. Zieken Excelsior had bij het winterconcert te kampen met een handvol afmeldin gen wegens ziekte en vakantie. Schijnbaar moeiteloos werd deze te genslag opgevangen. Via het korte, moderne „Cantigo de la Creature" en het meeslepende (soms te hard gespeelde) „Wake a wake" (een Amerikaanse bewerking van een be kend Bach-stuk), draaide het fanfare orkest warm voor het zwaarste stuk van de avond: de „First suite in es" van Gustav Holst. „Dit klassieke stuk is eigenlijk geschreven voor de ere- afdeling, een afdeling hoger dan waar Excelsior in uitkomt. Maar tegelijk is dat voor ons een uitdaging", vertelde dirigente Betty Bakker, die de gehele avond de nummers van een elegante en informatieve aankondiging voor zag. Dat het stuk niet te hoog was gegrepen, toonde Excelsior tijdens het in november gehouden concours al aan. De uitvoering werd toen met een mooie score beloond Kennelijk heeft dat resultaat zelfver trouwen gegeven, want ook in De Bijenkorf kwam het stuk goed uit de verf. Alleen sommige lastige passa ges in het eerste deel klonken even weifelend, maar het orkest sloeg zich er doorheen, om te eindigen met een overtuigende finale PAGINA 5 Het dier was de afgelopen dagen al door verscheidenen Texelaars waarge nomen. Net als het monster van boch Ness verdween het echter weer even mysterieus als het was opgedo ken. Honger dreef hem nu toch naar de oppervlakte. Fotograaf Bert Koning betrapte de Texelse „Nessy" zondag toen deze zijn zelf gevangen maaltje verorberde in de haven van Oude- schild. .ik zet er eens goed de kaken in. Mmmm. lekker hapje... .zo, beetje peper en zout erbij.... ja, dat glijdt goed .klein stukje nog .op! (Foto's Bert Koning)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5