/ërjongd Amateurtje et hotel op stelten Nee parcoursrecords crosskampioenschap Komst voetbalploeg PSV definitief van de baan apriolen bij volwassen toneeluitvoering 1 :ak snelt naar kampioenschap Cursus „Voorbereiding op verder leren" Spannend evenwicht tussen Boysploegen Fascinerend toneel voor de fijnproever EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF )AG 5 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 nateurtje bewees zaterdagavond in De Wielewaal dat een inde toneelavond niet staat of valt met een vaste toneelbe- rg. Omdat „cracks" waren verhinderd door het aanbreken de lammerentijd, toverde Tjitske Luiken drie nieuwe talenten aar hoge regisseurshoed. Debutant Herman Barhorst, geze- met een komische gave, stal de harten van velen. Maar het vooral Jan Eelman om wiens dwaze capriolen het publiek bijna het glazuur van de kiezen lachte. Als dan nog een aantal merkwaardi ge types zich inschrijft, waaronder de echte bankrover, geeft dat voldoende aanleiding voor een oneindige serie misverstanden waarbij uiteindelijk de boef wordt ontmaskerd. neelvoorstellingen in de buiten- n mogen zich verheugen in een inde publieke belangstelling, lijk aangewakkerd door goede ities in het verleden. Het kluch- pel „Scheve sprongen in De Ze- rong" van W.M. Hekkert was in Dzicht een goede keus van de Ier tonelisten, volop spanning ;t de nodige humor, levensprong" is de naam van xueuze hotel aan zee, uiteraard ecor wat zich uitstekend leent meest opzienbarende figuren inele te voeren. De dicteerzieke t zwaait de scepter, bijgestaan een draverige personeelsstaf. De voor de klucht wordt gelegd eer portier Simon een half mil d/int in de staatsloterij, terwijl onst van de verhalen over een oof. Met een fikse beloning in joruitzicht, aarzelt de naïeve I niet zijn collega in een kwaad ;ht te stellen. Genoeg reden dus ie sterke arm in te schakelen om ak tot de bodem uit te spitten. Bijdehand Monica Kooger verplaatste zich op voortreffelijke wijze in de rol van het bijdehante kamermeisje Lily, die het misverstand al snel heeft doorzien. Immer goedgemutst gaf zij heupwie gend gestalte aan de droom van iedere hotelgast, waarbij zij haar tekst goed ondersteunde door perfect getimede beweginkjes. De wijze waarop zij tijdelijke aarzelingen van haar medespelers wist aan te vullen en zo de benodigde vaart in het spel hield, verdient een pluim. De rol van de harkerige hotelmanager Eusebius Mandemakers kwam voor rekening van Jos Witte. Aanvankelijk haperde er wel eens een zinnetje, maar gaan deweg kwam ook hij lekker in zijn spel en verplaatste zich met driftige passen over de toneelvloer, steevast het kasboek in de aanslag, waarbij de gastonvriendelijkheid hem van het gelaat straalde. Gebroeders Het was Ab-Jan Witte die als de goedaardige portier Simonde gasten op een enkele uitzondering na met de nodige hoffelijkheid te woord stond. De routinier maakte indruk met zijn beschaafde spraakgebruik, subtiele maniertjes en de soepele wij ze van bewegen Getooid in een keu rige outfit was zijn rol tot in de finesses verzorgd. Zijn rol als vermo gend heer, sigaar in de aanslag, ging hem ook niet slecht af. De potsierlijke liftboy, die liever geen stap teveel zette, werd gespeeld door zijn jongere broer Vincent, die voor het eerst op de planken stond. Hoe wel de zenuwen hem soms parten speelde, toonde hij zich een vaardig speler. Soms slikte hij enige woorden in, maar met de rolkennis was alles dik in orde. Hij had exact de goede uitstraling voor de wat ijdele kruier, waarbij opviel dat hij het steeds aan de stok had met zijn kledingstukken die almaar uit de plooi vielen. In zijn toneelrol lag hij soms overhoop met zijn rivale, de excentrieke mevrouw Van Dalen, een beetje bekakt typetje, gespeeld door Gretha Coevert. Met de hete aardappel achter in de keel en steevast een minachtende blik in de ogen was haar optreden bij het aristocratische af. Clouseau Zoals gezegd was een prominente rol deze avond weggelegd voor Jan Eel man als de klunzige rechercheur Wil- Bankrover Miezerige Maupie IHerman Barhorst) wordt ontmaskerd, voor sommigen was dat net teveel. lems. In het onbeholpen schepsel herkende de één Columbo, de ander de legendarische inspecteur Clouseau of Malle Pietje. Als een echte rasar tiest jongleerde hij zijn petje of het niets was. De gelaatsuitdrukking en het gekke stemmetje, gecombineerd met onnavolgbaar voetenwerk hield hij totaan de ontknoping toe prima vol. De speurder was ook in zijn tal loze vermommingen niet in staat zon der hulp het mysterie te ontrafelen. Miezerige Maupie, die er meer als een kruimeldief uitzag dan als een op kapitaal beluste bankrover, werd op indringende wijze neergezet door nieuwkomer Herman Barhorst. Nadat de technicus de tegenstribbelende Barhorst zachtzinnig het toneel op had geleid verdween zijn planken koorts als sneeuw voor de zon. De wijze waarop de vagebond de ba liemedewerkers afsnauwde vijzelfde het gekreukte aanzien van de zware jongen weer op. Een andere debutan te schiep er aanvankelijk ook beha gen in het personeel te schofferen. De haaibaai, gespeeld door Mary Eel man, veranderde als een blad aan een boom toen zij ontdekte dat de hoffelijke portier eigenlijk een vermo gend heer was. Dat het tot een ont luikende romance kwam laat zich ra den. Voor een nieuwkomer had ze een flinke rol, souffleuse Dien Plaats man schoot haar gelukkig waar nodig was te hulp. Decor Aardig was het optreden van de mensen achter de schermen, die ove rigens een knap staaltje werk hadden verricht. Net als technicus Bert Key- ser maakten de grimeuses Regina Luiken en Ank Plaatsman even hun opwachting in het stuk. Bert Keyser had zichtbaar veel werk aan het decor besteed, de verzorging daarvan was, net als de kleding piek fijn. Veel hadden zij daarbij te danken, aan Hotel Rebecca en bloemenzaak Vespertina. Ier prima omstandigheden sneu- fi zondag bij de Open Texelse ikampioenschappen de records veteranen. Marijke Stark was 10.36 sneller dan ooit en haal- fst 81 seconden van de toptijd 988 van Truus van der Berg af. t Hoven had in 1987 al eens de 40 minuten gelopen en vol- nu in zijn eerste veteranenjaar iel aan de verwachtingen van ubliek: met een tijd van 39.44 hij 22 seconden onder het uit daterende record van Dirk er. ïen opkomst van 62 deelnemrs Ie organisatie tevreden zijn. het nieuwe startschema was de uur van de posten met een half ekort en ook het nieuwe rondje ,3 kilometer voor de jeugd tot et 12 jaar beviel goed. Afgete- i winnaars werden de tienjarig el Kampstra en de even oude i Huisman. De jeugd tot en met ar liep samen met de senioren onde van het grote parcours van ilometer. Spannend was de fi- :ussen de nieuwe kampioene y Sielmg en de kampioene van jaar, Sabine Beijert. Bij de jon- was Jaime Huls (15) speciaal deze cross uit Tuitjenhorn over- nen en hij werd met overmacht ioen in een tijd van 15.04. De aar van vorig jaar, Ron van der (16), had het hem heel lastig in maken, maar prefereerde leniorenteam van tafeltennisve- ing Tetak heeft zaterdag weder- ernietigend uitgehaald. Nadat e week in een dubbele wed- Puinhoop United (met 8-2) en (10-0) werden verslagen, werd Bal t.t.v. De Stolp uit Juliana- het slachtoffer. itolp stond na vijf wedstrijden yijftien punten achterstand op Brde plaats. De eerste wedstrijd 0de in 5-5. Tetak begon sterk en J na vier partijen op een 3-1 torong, door overwinningen van [Bakker en Fred Mosk. Ook het ilspel (Mosk/Lieuwe van der leverde een overwinning op. Ier Veen ging vervolgens door [on zijn partij in twee sets. Alex er verloor zeer nipt (24-22 en 0) zijn partij, waardoor de tus- tand 4-2 werd. Hierna verloor Te- leen enkele partij meer en won irdiend met 8-2. Fred Mosk f in het onderlinge duel met Greuliker van De Stolp uit wie >lle 100 procent score zou be en. Mosk won en is zodoende 3 competitiewedstrijden nog on- gen. Op 16 maart speelt Tetak Bdstrijd tegen Duintreffers 4 uit Drl. twee ronden bij de recreanten te lo pen. Van der Slikke liep echter zo lekker dat hij er zelfs drie ronden van maakte en in de fraaie tijd van 46.46 over 10,8 kilometer finishte. Vierde keer Bij de aanwezige heren was Rien Brouwer gezien zijn prestaties in de boscrossen favoriet, maar de vorm van Minne Goënga was eigenlijk on bekend. Twee ronden voerden Brou wer en Goënga samen de kop aan, maar bij het ingaan van de derde ronde versnelde Goënga en eindigde met 42 seconden voorsprong in een overigens matige tijd van 38.58. Dit betekende voor Minne Goënga (26) zijn vierde kampioenschap. Van de zes keer dat hij meedeed, moest hij alleen in 1985 André Brouwer en Theo Franchimon voor zich dulden en in 1989 was Gerhard Jager te snel. Bij de dames prolongeerde Ingrid van Lubek zoals werd verwacht haar titel. Niet in supervorm, lag haar eindtijd een minuut boven haar recordrace van vorig jaar en moest ze in de slot fase van de 7,2 kilometer veterane Marijke Stark zelfs laten gaan. Actiefoto De prestaties van de overige deelne mers waren over het geheel genomen uitstekend, mede door de goede staat van het parcours. Bij de per soonlijke records vielen met name die van Ina van Sambeek en Simon Ap pel op, die elk ongeveer drie minuten van hun tijd van vorig jaar afhaalden. Ook Piet Bakelaar was in vorm, al leen in 1986 was hij ooit elf secon den sneller geweest. Bij de prijsuitreiking in Dennenoord kregen Marijke Stark en Albert Hoven hun welverdiende waardebonnen van Sportshop Texel. Alle deelnemers aan de boscross-competitie werden door organisator Cees Timmer verrast met een oorkonde, voorzien een foto van henzelf in actie en aangevuld met een prachtig overzicht van alle uitsla gen van de afgelopen winter. Uitslagen: (respectievelijk naam, leeftijd en gelopen tijd) Jongens tot en met 12 jaar; 1,3 km.: 1. Hessel Kampstra (10), 5.26, 2. Mark Rans- dorp (9), 5.34, 3. Maarten Dogger (8), 5.55, 4 Stefan Tijsen (9), 6.01; 5. Ben Siebenga (8), 6.39, 6. Steven van Vliet (6), 6 51; 7. Wouter Dogger (6), 7.01, 8 Peter Dogger (6), 7.01; 9. Roelf Siebenga (8), 7.13; 10. Roderick Kampstra (7), 7.30. Meisjes tot en met 12 jaar; 1,3 km.: 1. Merlin Huisman (10), 5 49, 2 Judith van Vliet (8), 616, 3. Kim Kooger (10), 6.18, 4. Debby Sangers (9), 6.23; 5. Kora Sluyter (8), 7.01; 6. Mireille Oosterhof (9), 7.14. Jongens tot en met 16 jaar; 3,6 km.: 1. Jaime Huls (Tuitjenhorn)(15), 15.04; 2. Roel Blonk (12), 16 25; 3. Wim Blonk (13), 17.09. Meisjes tot en met 16 jaar; 3,6 km.: 1. Nancy Sieling (13), 16 55; 2 Sabine Beijert (16), 16 58 Recreanten; 3,6 km.: (tussen haakjes de tijd van 1990) 1. Roland Visser (25), 13.51; 2. Louis van der Vis (33), 17.39; 3. Nico Blonk (39), 18.28; 4. Gerda Takes (43), 20.38; 5. Hanneke Kooger (40), 20.52 (21.18); 6. Geertje Schrama (39), 24.08. Recreanten; 7,2 km.: 1. Tony van der Vis (28), 29.21 (29 25); 2. Gerard Appelman (41), 31.37; 3. Pieter Aris van der Vis (31), 34.33; 4. Henk Maas (51). 36.43; 5. Cees Wonder (51), 37.40; 6. Jan Kuijper (39). 38.04 (36 01). Dames tot en met 34 jaar; 7,2 km.: 1. Ingrid van Lubek (19). 31.17 (30.16), 2 Erna Kuip (33), 33.57 (34,25); 3 en 4. Angeline Smit (28) en Jeanette ter Steege (30), 36.41; 5. Carla Roeper (34), 38.36 (39 57) Dames veteranen; 7,2 km.: 1. Marijke Stark (36), 30.36, 2 Tilly Eelman (45). 33.35 (33.00), 3. Nel Bruining (44), 34.03; 4. Ina van Sambeek (35), 36.25 (39.39); 5. Corry Witte (35), 37.51 (35.21); 6 Ina Gerritsen (43), 39.14; 7. Lenie Steffens (45). 40 22 Heren tot en met 39 jaar; 10,8 km.: 1. Minne Goënga (26), 38.58; 2. Rien Brou wer (29), 39 40; 3. Theo Franchimon (32), 40.20 (38.22); 4 Loek van Vliet (39), 42 26 (41.47); 5. Alexander Boks (20), 42.27; 6. Cees Timmer (34), 44.44 (43.50); 7. Mark Ri- teco (23), 44 46; 8 Arjan Barhorst (32), 45.35; 9. Ron van der Slikke (16), 46 46; 10. Eddy Zegers (27), 47.11; 11. Rinus Kooger (39). 47.52 (49.10). Heren veteranen; 10,8 km.: 1 Albert Hoven (40), 39.44; 2. Piet Bakelaar (46). 42.40 (43.08), 3. Simon Appel (41), 44.24 (47.25); 4. Wim Timmer (47). 46 31; 5. Dirk Vinke (43), 49.42, 6 Theo Zijm (42), 56.40. In april start een cursus ..Voorberei ding op verder leren" voor volwasse nen met ten hoogste lagere school en enkele jaren vervolgonderwijs. De cursus is bedoeld voor mensen die een opleiding als Mavo, Mid denstand, beroepsgerichte opleiding, en dergelijke willen gaan volgen, maar het nog niet aandurven zich hiervoor op te geven. Op 13 maart is in d'Ouwe Ulo een informatie-avond, aanvang 20.00 uur. Deze door de Open School georgani seerde cursus heeft als doelstellin gen het weer wennen aan het leren op school en het hierin weer zelfver trouwen krijgen en het ophalen en aanleren van kennis en vaardigheden die iemand nodig heeft om een cur sus of opleiding te gaan volgen. Het programma van de cursus bestaat uit: studievaardigheden (het maken van aantekeningen en samen vattingen, het onderscheiden van hoofd- en bijzaken, de concentratie en het wegwijs worden in de biblio theek); Nederlands (de spelling, voor al van werkwoordsvormen, het verbeteren van de zinsbouw, het wer ken aan woordenschat en tekstbe grip) en rekenen (het ophalen van lager schoolkennis als breuken, pro centen en maten en gewichten). De cursus zal twee maal per week worden gehouden, op een nog nader af te spreken tijdstip. De cursus duurt tien weken en de kosten bedra gen f 40, Voor opgave en inlichtin gen: Mijkje Uittenbogaard, telefoon 14203 of 10233. ALS ELKE SECONDETELT De wedstrijd Texel 1-PSV, die op woensdag 31 juli was gepland, gaat niet door. Van de gemeente kreeg SV Texel weliswaar toestemming om in de zomerstop op het eigen terrein in Den Burg te spelen (onder voor waarden), maar met ZDH, dat in de zelfde periode jubileumactiviteiten heeft, kon geen overeenstemming worden bereikt. SV Texel is de afgelopen vier jaar be zig geweest om Eindhovense topclub naar het eiland te halen. Op 13 fe bruari j.l. kwam nog vrij onverwacht de bevestiging van PSV-manager Kees Ploegsma. Toegezegd werd dat de veelvoudig landskampioen in de voorbereiding op de nieuwe competi tie met de gehele selectie naar Texel zou komen, dus inclusief vedetten als Romario, Vanenburg, Popescu, Van Breukelen en Erwin Koeman. PSV was van plan er een tweedaags be zoek van te maken. Spelers en bege leiders zouden in één van de Texelse hotels de nacht doorbrengen en na wat bezoeken aan bezienswaardighe den de volgende dag het eiland weer verlaten. Toernooiregeling Het Texel-bestuur stelde na ontvangst van de bevestiging het gemeente bestuur in kennis. Verzocht werd de wedstrijd op het SVT-veld te mogen spelen. De speeldatum ligt echter in de gesloten tijd voor de Texelse voet balvelden. Op grond van de zg. „toer nooiregeling" is het slechts aan één vereniging toegestaan de velden in deze periode te gebruiken. Komende zomer is dat ZDH, dat het 60-jarig bestaan viert met enkele activiteiten op het voetbalveld aan de Witteweg. Toch gaf wethouder Krijnen-Baijs het groene licht voor het bespelen van het Texel-veld. Zij stelde twee voor waarden: 1.SVT moest voor eventue le schade aan het veld opdraaien (per 1 december 1991 vast te stellen), en 2.SVT moest overeenstemming berei ken met ZDH, Met punt 1 ging het SVT-bestuur akkoord. Over punt 2 lie pen de onderhandelingen echter vast. Concurrentie ZDH vindt dat de komst van PSV op 31 juli de jubileumactiviteiten ernstig concurrentie zal aandoen. ZDH speelt namelijk op 1 augustus -dus slechts een dag later- een wedstrijd tegen een artiestenteam en op 3 of 4 augustus tegen de Oud internationals. Op 31 juli staan geen activiteiten gepland. Het SVT-bestuur deed daarom een compromis voorstel. Texel toonde zich bereid een inkomstenderving van 400 toeschou wers voor rekening te nemen. ZDH wees dit aanbod van de hand. Een voorstel van ZDH om de wedstrijd op het ZDH-veld te spelen (opbrengst entree voor SV Texel, opbrengst kan tine en kraampjes voor ZDH) was voor SVT uit financieel oogpunt niet acceptabel. Het onderhandelingsresultaat vormde voor de gemeente geen aanleiding om een alternatieve oplossing te be werkstelligen. „De gemeente wil zich niet mengen in een zaak tussen twee clubs. Maar voor voetballiefhebbers is dit erg jammer", aldus een gemeen tewoordvoerder. Koffiedik Het SVT-bestuur is teleurgesteld. „Wij hebben wel enig begrip voor de argu menten van ZDH. Maar het blijft vol gens ons koffiedik kijken of de wedstrijd tegen PSV zoveel nadelige invloeden heeft op de wedstrijden van ZDH." Inmiddels heeft het bestuur manager Ploegsma schrifte lijk van de afgelasting op de hoogte gesteld. Jan Commandeur, voorzitter van de jubileumcommissie van ZDH, ver klaart dat ZDH om principiële rede nen niet op het aanbod van SV Texel is ingegaan. „Als organisatie een eve nement laten afkopen, vinden wij be lachelijk ten opzichte van de buitenwereld. Het gaat om het princi pe, naar de financiële kant hebben we met gekeken." Wel wil Comman deur benadrukken dat het overleg met SVT in goede harmonie is verlo pen. „SV Texel heeft deze zaak fair gespeeld." Texelse Boys en Sint Boys kozen op een moeilijk bespeelbaar veld waar mogelijk de aanval, zodat een open en spannende wedstrijd werd gespeeld. De weer teruggekeerde Bert Witte werd „man of the match" aan de zijde van Texelse Boys. Zijn tweede treffer bezorgde de gastheren toch nog een punt, na dat Sint Boys tot diep in de tweede helft met 1-2 leidde. Texelse Boys startte voortvarend te gen de harde wind in. Vooral over de rechterkant liepen de aanvallen regel matig gesmeerd. In de twaalfde mi nuut ontstond uit een voorzet van rechts de openingstreffer. In eerste instantie verdedigde Sint Boys uit, maar Jasper Joosten bracht de bal opnieuw in. Bert Witte reageerde alert en scoorde met een beheerste lob. Hierna had de thuisploeg nog en kele mogelijkheden, maar langzamer hand namen de gasten uit Sint Maarten met de wind in de rug het initiatief over. Mede dankzij goed keeperswerk van Kees Kooy bleef de stand tot de rust ongewijzigd. Ook de tweede helft begon de thuisploeg sterk. De beste mogelijk heid was een snoeihard afstands schot van Bert Witte, maar hij trof slechts de paal. Martijn Beerling zette nogmaals voor, maar bereikte Jelte van der Kooi net niet. Sint Boys pro fiteerde van enkele onachtzaamheden in de Texelse defensie. Kon in eerste instantie Germain Raalte nog redden ten koste van een corner, uit de Een zaal vol Texelse toneelliefhebbers heeft zondagavond in Klif 12 geboeid en ademloos gekeken en geluisterd naar Helmert Woudenberg met zijn indrukwekkende solo-theater Zwarte kunst". Met minimale attributen - twee stoelen, een tafeltje, een boek en een mok- toverde deze toneelma giër een meer dan driedimensionale wereld, gevuld met duizelingwekken de diepten, spiegelwanden en geest verschijningen. Het verhaal gaat over de eeuwigdurende strijd tussen goed en kwaad, macht en onbaatzuchtige moederliefde die door een duivelse fi guur telkens worden gemanipuleerd. Het door Woudenberg zelf geschre ven stuk is gebaseerd op een Rus sisch volkssprookje, dat in zijn bewerking een beklemmende actuali teit heeft gekregen. Zijn voordracht en spel waren meestal ingetogen, maar overdonderend en aangrijpend op de juiste momenten. Wouden- bergs forse gestalte bewoog en danste bijna geluidloos over het klei ne podium, dat door deze vakman tot op de centimeter werd benut. In woord en gebaar schiep Helmert Woudenberg een overtuigende fanta siewereld met levensechte persona ges. Als je met zulk schijnbaar gemak het publiek kunt boeien, ben je een groot acteur en verhalenvertel ler, maar die reputatie was hem al vooruit gesneld. Toneelminnend Texel was in Klif 12 getuige van een weer galoze en inspirerende voorstelling. DNW hoekschop kopte Hanno Reijne de gelijkmaker binnen. De aangeslagen thuisploeg kreeg enkele minuten later zelfs een tweede treffer om de oren. Een vloeiende aanval werd keurig af gerond door Jeroen Bruin. Texelse Boys had voor hetzelfde geld op een nog grotere achterstand gezet kun nen worden. De laatste twintig minu ten echter kwam de thuisploeg weer beter in het ritme. In de 32e minuut leidde dat tot de verdiende gelijkma ker van Bert Witte. Een dieptepass werd verkeerd beoordeeld door een verdediger van Sint Boys en opnieuw reageerde Wtte het snelst. In het slotoffensief waren de invallers Harry Witte en Guido Banda nog dicht bij een beslissende goal, maar dat zou te veel van het goede zijn geweest De 2-2 eindstand was ge zien de kansenverhouding een juiste uitslag. M>W»0<>COMJOO«KTOC':>T<rCI

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9