Cjrocn TjwartsJexel het a strijdtoneel in raadszaal: eslissing artsenpost roorlopig uitgesteld Recreatiewerk is voor verbetering vatbaar Raadsleden tegen betaling verhuiskosten jeugdwerker Rapportage over opvijzelen imago Veel verzoeken om kwijtschelding reinigingsrecht Bord moest weg DONDERDAG 14 MAART 1991 IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10564 Kleuterschool wordt verbouwd [enfonds risico Advertenties, abonnementen, etc. veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1-12741. buiten werktijd. |dé Graaf, Pehkaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 anks een felle tirade van Texels Belang-raadslid Gerbrand er, gericht tegen zijn collega-raadsleden, is de beslissing gemeentelijke deelname aan een artsenpost in De Koog lopig uitgesteld. Het voorstel van de PvdA om de landelijke ikkelingen rond de vrije vestiging van artsen af te wachten 1 juni ingaat) en een gesprek te organiseren met het IMHIM werd met een minieme meerderheid aan- per zo nodig in de exploitatie van de art senpost moet meedoen. „Ik juich een medische post voor De Koog toe, maar de gemeente moet de zorg daarvoor niet te ruim nemen. Ik ver tegenwoordig kennelijk een aantal Texels Belangkiezers die er anders over denken dan Poster...." laatste poging om de mening van de tegenstanders om te buigen. „Er bestaat een lacune en u vindt dat de artsen die zelf moeten opvullen. Dat doen ze niet, dat hóeven ze ook niet te doen. Maar dan is het toch logisch dat de gemeente alles in het werk stelt om toch voor een oplossing te zorgen?" Erna Eelman legde uit dat het haar niet zozeer om het financië le risico gaat, maar om het principe „De gemeentewet schrijft voor dat alleen in geval van een lacune moet worden ingegrepen. Maar er zijn toch artsen op Texel?" Peter Bakker verbaasde zich over de partijpolitieke replieken die in de dis cussie op tafel kwamen. „Het gaat erom: doen we het wel of doen we het niet. Er is wèl een lacune en een artsenpost in het seizoen is een be langrijke ontlasting van de werkdruk van de artsen. En als je een finan cieel risico neemt is het toch het telde dat het CDA de volksgezondheid hoog in het vaandel heeft, maar spaarzaamheid ook. „Er mag van ons best een stichting ko men, maar daar moet de gemeente niet in participeren. We zijn wel be reid een eerste aanzet financieel te ondersteunen en een lokatie beschik baar te stellen." De burgemeester waarschuwde dat als de raad nu niet instemde met de artsenpost, deze er niet komt. Hij wist Nel Eelman echter niet te vermurwen, die vond dat deze instelling wees op halsstarrigheid van de huisartsen. Gekrakeel „Een zwaktebod", zo noemde Poster het PvdA-idee tot uitstel van de beslissing. „En het CDA praat over het opzetten van een medisch een- Lees verder pagina 2 tot kinderdagverblijf w Interview met Oudeschilder rauwdouwer Brede scholengemeenschap op 1 augustus van start Invasie van muskusratten is niet uitgesloten w Weidevogels bedreigd door bloembollenteelt? mers of hulpverleners. Naar mijn idee is menslievendheid en keihard zaken doen niet met elkaar te verenigen." Zijn partij is voorstander van gemeen telijke deelname in de artsenpost. Erna Eelman van de VVD gaf aan dat er twee mogelijkheden zijn om de werkdruk van de Texelse huisartsen te verlichten. Of er wordt een sei zoenskracht aangetrokken, of er wordt gestreefd naar de vestiging van een zesde huisartsenpraktijk, bij voorkeur in De Koog. „En het risico lijkt misschien wel klein, maar wat gebeurt er als zich naast de artsen post onverwacht een nieuwe huisarts in De Koog vestigt?" Erna Eelman achtte het alleen de taak van de ge meente om voor een lokatie voor de post te zorgen. „Het is een compli ment voor de artsen dat ik tot nu toe nooit iets heb gemerkt van die werk druk." Jan van Asselt (eenmansfrac tie) vroeg waarom de gemeente nou Pesthuizen Wethouder Tine Krijnen mopperde dat de behandeling van dit onder werp het karakter begon te krijgen van een commissievergadering. „En dan te bedenken dat in Lelystad on langs een hele raadsvergadering werd gehouden in negentien minuten!" De wethouder legde uit dat het college meer wil doen dan alleen een stukje land voor de artsenpost wil aanwij zen. Ze had nog geen contact gehad met de ziektekostenverzekeraars. De administratie die de post met zich meebrengt zou niet grotendeels op de rug van de ambtenaren komen, maar op die van een nog aan te trek ken assistente. „Volksgezondheid hoort bij de gemeente. In vroeger tij den waren er al gemeentelijke pest huizen. Dat de arts van De Cocksdorp zelf hulp aantrekt lost de problemen voor het zuiden van het eiland niet op." Burgemeester Schipper deed zelf een meest logische om er met je neus bovenop te zitten wat er met dat geld gebeurt, dus in de stichting zit ting te nemen?" Ongenuanceerd? PvdA-er Gerard van der Kooi viel uit tegen de wethouder omdat zij argu menten van de voorstanders van het plan genuanceerd noemde en die van de tegenstanders ongenuanceerd. „Het spijt me dat wij er niet in mee kunnen gaan. Die f63.000,- die het kost zal me een zorg zijn, maar er zijn momenteel veel ontwikkelingen gaande in het land, ook met het oog op de vrije vestigingsmogelijkheden voor huisartsen. Dat gaat 1 juni in. Laat het ziekenfonds NHN ons eerst informeren over wat zich momenteel afspeelt." Cor Kuip van Texels Belang wees de raadsleden erop dat de huisartsen door de komst van een seizoens kracht zelf inleveren. Nel Eelman ver- „Het Texelse recreatiewerk heeft zichzelf een spiegel voorgehou den," aldus K.J. de Koning, adviseur van de Stichting Recreatie werk Sportraad Texel. Gisteren werd het rapport „Recreatiewerk, kritisch bekeken, zakelijk gezien" gepresenteerd. Uit de inhoud blijkt dat het imago van het recreatiewerk te wensen overlaat en dat veel zaken voor verbetering vatbaar zijn. De rapportage werd overhandigd in het accountantskantoor van Beijert in De Mars. Dit omdat de penning meester van de Stichting Recreatie werk daar werkzaam is. De eerste exemplaren waren voor burge meester Schipper, C. Vinke (voorzit ter van het Texels Verbond van Ondernemers), J. Engelvaart (voor zitter van VW-Texelpromotie) en W. van der Knoop (voorzitter van de Stichting Recreatiewerk Noord holland). Het georganiseerde recreatiewerk bestaat op Texel al zo'n 25 jaar. Ve len herinneren zich Jan de Vries nog, de eerste recreatieconsulent, die spraakmakende volleybal- en volks- dansbijeenkomsten organiseerde op de speelweide van De Koog. Het pakket recreatiemogelijkheden voor de toerist werd in de loop der jaren steeds uitgebreider. Op verschillende vakantiebedrijven werden recreatie medewerkers geplaatst, er kwam een mobiel team en voor speciale gele genheden werd een evenementen team ingeschakeld. Volgens de verwachtingen zal de vrijetijdssector in het jaar 2000 de grootste be drijfstak van ons land zijn. „U vraagt zich misschien af waarom zo'n kritische rapportage nodig is, want het lijkt alsof het allemaal zo goed gaat," aldus Ger Praamstra, voorzitter van het bestuur van de Stichting Recreatiewerk Sportraad Texel. „We hebben echter van ver schillende kanten signalen gekregen dat het recreatiewerk niet optimaal meer is." Trends De Texelse economie is voor een groot deel afhankelijk van het toe risme. Om gasten te blijven trekken moet voortdurend worden gewerkt aan productvernieuwing en kwali teitsverbetering. Het recreatiewerk is gevoelig voor trends. De toeristen krijgen steeds meer vrije tijd, gaan vaker per jaar op vakantie en komen ook buiten het hoogseizoen. Ze zijn, evenals de ondernemers die met het vakantiewerk te maken hebben, zeer kritisch. Het imago van het Texelse recreatie werk is niet goed: studenten die en thousiast maar niet erg professioneel gasten en vooral kinderen bezig hou den, met activiteiten die veel geld kosten, terwijl het niets oplevert.... Zowel door het bedrijfsleven als door de Texelse politici worden regelmatig vraagtekens bij de noodzaak van de ze dienstverlening gezet. Maar een recent onderzoek van het ministerie van landbouw en visserij heeft aan getoond dat recreatiewerk niet weg te denken is uit het totale voorzienin genpakket van een toeristische ge meente. Recreatiewerk is wel degelijk een bron van inkomsten, want het trekt mensen naar het eiland. Daar naast kan, door spannende en spor- De gemeente zal de resterende ver lofdagen van de ontslagen jeugdwer ker uitbetalen, maar de verhuiskosten niet. De Stichting On dersteuning Welzijnswerk (SOW) had hierom verzocht. Wethouder Dirk Terpstra vertelde de raad dat bij nadere beschouwing is gebleken dat de gemeente de verlof dagen wel moet uitbetalen. De jeugd werker is namelijk door de gemeente zelf geschorst en kon deze dagen dus niet opnemen. Aanvankelijk wilde het college geen van beide claims uitbetalen. Het CDA ging, bij monde van Nel Eelman, accoord met het nieuwe voorstel. Gerbrand Poster van Texels Belang voelde niks voor onverwachte wijziging en stemde in met het oor spronkelijke voorstel. PvdA-er Gerard van der Kooi ging er even voor zitten. Hij begon breedvoerig uiteen te zet ten dat met zomaar een pre-advies kan worden gewijzigd alsof de me ningen die in de commissievergade ringen zijn geuit niet zijn gehoord. Echter voor hij goed en wel op dreef was, greep burgemeester Schipper hardhandig in. „U behandelt nu de werkwijze van het college. Die is niet aan de orde, dus kom terzake!" Dat deed Van der Kooi meteen: „Wij zijn ervoor om alles te betalen." Ook Peter Bakker zei, met een schuin oog op de burgemeester, het storend tieve bezigheden te organiseren, overlast door toeristen worden ver minderd. Zo kan goed georganiseerd recreatiewerk dus bijdragen aan de oplossing van het leefbaar heidsprobleem. Voorloper Het Texelse recreatiewerk is aan ver nieuwing toe. Jarenlang werd het eiland als voorloper op dit gebied be schouwd, maar dat is inmiddels ach terhaald. De geboden activiteiten zijn Lees verder pagina 2 Burgemeester SchipperW ven der Knoop. J. Engelvaart en C. Vinke hebben de eerste exemplaren van de rapportage ontvangen uit handen van de stichtingsvoorzitter Praamstra. te vinden dat het huidige voorstel af wijkt van het pre-advies. Hij schaarde zich achter de PvdA, evenals Jan van Asselt. Uit zijn slof Burgemeester Schipper, die kennelijk vond dat hij toch wel wat al te fors uit zijn slof was geschoten, zei tegen Van der Kooi dat het probleem dat hij aanroerde uitvoerig binnen het colle ge aan de orde zal komen. Wethou der Terpstra legde uit dat in de CAO wordt gesproken over het kunnen uit betalen van verhuiskosten. „Er bestaat geen verplichting." Bakker vond dat een mager argument. „In dit genre is geen ander werk op Texel, dus het is logisch dat de man moet verhuizen." Het leek Gerbrand Poster niet meer dan normaal dat de nieuwe werkgever dan de verhuis kosten betaalt. Met dertien tegen twee stemmen werd het nieuwe collegevoorstel aan genomen. Enkele tientallen Texelaars maken jaarlijks gebruik van de gelegenheid om kwijtschelding te vragen van ge meentelijke belastingen. In de meeste gevallen hebben de aanvra gen betrekking op reinigingsrecht, dat het afgelopen jaar veel meer dan trendmatig is gestegen. In bijna driekwart van de gevallen voldoen de aanvragers aan de nor men die voor kwijtschelding van rijks wege zijn uitgevaardigd en hoeven zij dus niet te betalen. De mogelijkheden voor gemeenten om een eigen kwijtscheldingsbeleid te voeren zijn sinds 1 januari j.l. wet telijk beperkt. De gemeenten zijn nu gebonden aan ministeriële kwijtschel dingsnormen. Voor Texel betekent dat geen verandering, want hier werd al volgens de rijksnorm gehandeld. Wel is de gemeente bevoegd om strakke re normen te hanteren of zelfs de mogelijkheid tot het verlenen van kwijtschelding helemaal te schrap pen, maar b en w zullen daartoe niet overgaan. Nieuw is wel dat voortaan bezwaar kan worden gemaakt tegen een beslissing op een kwijtscheldings- verzoek. Het gemeentelijke kwijtscheldingsbe leid behoudt zijn „actieve" karakter, wat betekent dat bij het opleggen van de aanslagen nadrukkelijk op de ze mogelijkheid wordt gewezen. Men komt voor kwijtschelding in aan merking als het netto besteedbare in komen ligt beneden f1355,- (echtparen en samenwonenden), f1195,- (éénoudergezinnen), f885,- (al leenstaanden) en f780,- (woning- delers). Het netto besteedbaar inkomen wordt berekend door de inkomsten te verminderen met bepaalde uitgaven zoals woninghuur, ziekenfonds, bui tengewone lasten. Een eventueel aanwezig vermogen zal eerst opge maakt moeten worden voordat kwijt schelding kan worden verleend. Te verwachten is dat het aantal men sen dat om kwijtschelding van reini gingsrecht vraagt, zal toenemen als gevolg het vooral dit jaar zeer sterk stijgen van het tarief. Poster hield een tirade. Nel Eelman van het CDA had dat haar fractie wel ui dat de gemeente mag meeden- ■en meehelpen bij de vestiging leen artsenpost, maar geen finan- i risico moet dragen of in een iting participeren, barstte Poster Hij complimenteerde het college het voorstel. „Een arts die met toerist bezig is, kan geen Texe- helpen. Dus de werkdruk van de n gaat ons wel degelijk aan. Ik i mijn mederaadsleden echt niet. /VD maakt een rondedansje bij re extra toerist die naar het ld komt. Maar die persoon is ht af bij die partij als 'm wat komt. De VVD, die bij ieder idee lebied van Texelpromotie meteen een zak geld wil komen, valt nu een garantie voor een zaak waar tisch geen risico aan is verbon- En de reactie van het CDA is veel verbazingwekkender." Zegers van de PvdA was blij dat er haar partij, ook geen voorstan- van het voorstel, geen veeg uit ran gaf. Poster beloofde grimmig dit in de tweede ronde alsnog gebeuren. Mevrouw Zegers liet i daardoor niet intimideren en irschuwde het college dat het een rompslomp en geld gaat kosten ie gemeente op de stoel van een ïrnemer plaatsneemt. Keihard na de tirade van Poster val je i stil....", aldus Groen Links- Islid Peter Bakker, die echter ook wat voor het CDA in petto had. it CDA praat over de artsen net het hen uitkomt van onderne- ?o storend was een reclame bord dat op een particulier ter- ein aan de Nieuwlanderweg was gezet, dat de gemeente de figenaar heeft verzocht het te 'ferwijderen. Het ging om een )ord van Inprojektdat ver wees naar de recreatiewonin gen van Beachpark Livingstone n De Koog. Het bord is inmid- 1eIs opgeruimd, zodat de pro- fincie (die belast is met het leleid op het gebied van recla meborden in het buitengebied) liet hoefde te worden inge schakeld. Op 29 maart gaat de verkoop fan de Livingstone-huizen van start. Ter gelegenheid daarvan 'al door de belanghebbenden snig feestgedruis worden aan gericht, waarbij wethouder Dirk <erpstra namens de gemeente sanwezig zal zijn. men.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1