Fusie en overdracht RSG LBO in stroomversnelling ,Mijn geboorte ging als een opend vuurtje over Texel" lly Kortenhoeven: een Oudeschilder rauwdouwer r entrale Pleegzorg )ekt vakantieouders ogheelkunde op afspraak Gemini Ziekenhuis Jaarvergadering vogelwerkgroep Postkantoor De Koog sluit volgende week DERDAG 14 MAART 1991 TEXELSE COURANTPAGINA 5 el tehuiskinderen zijn, wanneer ze lens de vakantie niet bij hun ders kunnen logeren, aangewezen pleegadressen. De Centrale voor egzorg zoekt daarom mensen die in kind of jongere voor een paar pken in huis willen nemen. st is volgens de bemiddelingsorga- satie voor pleeg- en opvangadres- p een kans voor velen om met de [egzorg kennis te maken. Voor de igens en meisjes is het heerlijk om jeens helemaal „uit" te zijn. Kinde- fi waarbij de situatie thuis proble- tisch is, komen op deze manier in 'raking met een normale gezinssi- 'tie. Volgens de organisatie hoeven 'tijdelijke gastgezinnen niet met de jderen op vakantie, maar kunnen er ''eens met hen op uittrekken. Om naf maandag 18 maart zijn bij de <else huisartsen en bij de receptie n het Gemini Ziekenhuis in Den 'der aanmeldingsformulieren voor ipraken op de oogheelkundige poli tiek verkrijgbaar. Na volledige in- lüng kan het formulier in de twoordenveloppe worden ver- Jurd. Na verwerking van de formu- 'en op het afsprakenbureau krijgt patiënt zo spoedig mogelijk schrif- 'jk bericht wanneer de afspraak is maakt. in aanmerking te komen is de burge- lijke staat van de vakantie- pleegouder(s) niet van belang, maar ze moeten niet schrikken als zich eens een onverwachte situatie voor doet. Begin april zijn er speciale infor matieavonden waafvoor men zich telefonisch kan opgeven, tel. 020-6461461 SBD. Met negen tegen zes stem men heeft de gemeenteraad besloten geen gebruik te maken van de dien sten van een speciale landelijke schoolbegeleidingsdienst voor Vrije School-onderwijs. Het merendeel van de raadsleden was van mening dat de SBD Kop van Noordholland op korte termijn voldoende kennis kan vergaren om de Texelse Vrije School afdoende van dienst te zijn. Arco. Radio Noordholland heeft za terdag in het sportprogramma „In de bovenhoek" dat van 18.15 tot 19.00 uur wordt uitgezonden op FM 93.9, een uitgebreid interview met wheeler Arco de Graaf. •Zinker gebroken. Pech lijkt het werk aan de zandsuppletie te achtervolgen, zelfs nu de zinkerleiding is opge ruimd. Bij het drijvend transport over zee naar het Duitse waddeneiland Sylt voer een coaster over het 800 meter lange leidingstuk heen. De lei ding brak doormidden en dreigde on der water te verdwijnen. Door de gapende openingen vlug af te sluiten voorkwam de sleepbootbemanning dit. De voorbereiding van de samenvoeging van Rijksscholengemeen schap en Lager beroepsonderwijs en vervolgens de overdracht van de gefuseerde school aan de gemeente, verloopt razendsnel. In april zal de gemeenteraad een aantal besluiten nemen, waar door het mogelijk wordt dat de nieuwe brede" scholengemeen schap per 1 augustus a.s. van start gaat. Die tussentijd is nodig, omdat alle betrokken personeelsleden drie maanden tevo ren ontslag moet worden aangezegd. Bij leven en welzijn keert al het per soneel terug in de nieuwe gemeente lijke scholengemeenschap, want een der uitgangspunten is dat de veran dering zich zonder gedwongen ont slagen zal voltrekken. De fusie van de twee scholen is vrij wel rond. In de verdere afhandeling treden ze reeds als eenheid op. Decentraal Over het beheer van de nieuwe com binatie bestaat volledige over eenstemming. Het bevoegd gezag van de school berust weliswaar bij het gemeentebestuur, maar de school zal „decentraal" worden ge leid waarbij veel bevoegdheden aan de rector worden gemandateerd (overgedragen) op grond van een ma nagementcontract. Het gemeentelijke apparaat geeft slechts bestuurlijke ondersteuning vanuit het Bureau Edu catie (onderdeel van de afdeling Wel zijn). Het komt neer op gemeentelijke controle achteraf aan de hand van maandverslagen en kwartaalreporta ges. De scholengemeenschap krijgt de positie zoals omschreven in artikel 252 van de gemeentewet en wordt dus een zelfstandige tak van dienst, te vergelijken met de sociale werk plaats De Bolder, Weinig werkdruk De extra belasting voor het gemeen telijke Bureau Educatie (vroeger de afd. onderwijs en financiën) blijft dus beperkt. Weliswaar stijgt de formatie bezetting hier van 1,5 naar 2,6 ar beidsplaatsen maar die is veel meer het gevolg van personele reorganisa tie en verschuiving van taken. De beslommeringen voor de gemeentelij ke scholengemeenschap vergen slechts een kwart formatieplaats. Er is thans een vacature voor één volle dige arbeidsplaats (hoofd van het bu reau) en de resterende halve arbeidsplaats is reeds intern ingevuld. Gebouwen Inzake de overdracht van het RSG- gebouw is met het rijk een accoord bereikt. Het complex zal voor niets worden overgedragen en het rijk zal nog wat kleine onderhouds- en her stelwerkzaamheden laten uitvoeren zodat het in „redelijk aanvaardbare staat" verkeert. Het gebouw wordt juridisch eigendom van de gemeente, Op vrijdagavond 15 maart organiseert het bestuur van de Vogelwerkgroep haar jaarvergadering in d'Ouwe Ulo. Naast huishoudelijke punten zal ook een film worden vertoond over de Banc d'Arguin, een waddengebied aan de westkust van Afrika (Maure- tanië). De avond begint om 20.00 uur en is alleen toegankelijk voor le den. Inlichtingen over de Vogelwerk groep zijn te verkrijgen bij Bob Loos (tel. 15757) en Dick Schermer (tel. 14239). géén economisch eigendom. Dat laatste betekent dat het rijk weer de beschikking krijgt over het gebouw als het zijn functie zou verliezen. De overdracht van de drie LBO- gebouwen is nog een probleem, on der andere omdat het LHNO-gebouw in vrij slechte staat verkeert. Een lo cale commissie zal een inventarisatie maken, waarbij zal worden bepaald welk „herstelbedrag" nodig is om het gebouw op te knappen. Het is niet uitgesloten dat dit zo hoog zal uitvallen dat het beter is een der an dere LBO-gebouwen uit te breiden en de LHNO-school af te danken. Het ministerie van onderwijs heeft zich hierover nog niet uitgesproken, de kans is groot dat deze kant van de zaaak niet tijdig rondkomt, zodat de gemeenteraad de volgende maand wel een reeks op de overdracht be trekking hebbende stukken ter goed keuring zal krijgen maar nog niet het feitelijke overdrachtscontract. In te genstelling tot eerdere veronderstel lingen, kan de voormalige landbouwschool, reeds eigendom van de gemeente, niet worden gemist. Het postkantoor van De Koog sluit op vrijdag 22 maart definitief de deu ren. Vanaf maandag 25 maart wor den de postale werkzaamheden overgenomen door een postagent schap, gevestigd bij de firma Rekra van familie Hennink in de Dorpsstraat. toe volgeschonken. Optillen was niet meer mogelijk. In die tijd zetten we nog een echte ouderwetse pot koffie. Met de hand opgegoten. De kopjes hingen nog aan haakjes." Klompen De salons waren toen nog ingedeeld in klassen. Je had eerste („veel fooi") en tweede klas. Als alle passa giers van koffie waren voorzien en de zaak was afgewassen, was er tijd over. In het halletje boven, vóór de eerste klas, hing een bordje met het opschrift „klompen uit". Dat deden de boeren, die op maandag de markt in den Burg bezochten, grif. „Wij heb ben die klompen heel wat keren vol water gezet. Op het moment dat dit uitkwam, moesten ze de boot af met hun vrachtwagentjes. Dan was het te laat om terug te komen om te schel den. En als ze om één uur terugkwa men, waren wij net van dienst gewisseld. Ziezo." „Op de Dageraad was het bij storm achtig weer helemaal feest. Dan maakte de schuit van die rare slinger bewegingen, wat flinke gevolgen voor de dames had. Als die op de w.c. za- ten, terwijl het schip zo'n slinger maakte, liepen ze een natte kont op. Je kon ze horen gieren door de deurtjes heen. Als ze eraf kwamen, wisten ze niet hoe ze kijken moesten. Wij hadden dan dikke pret. Je zorgde wel dat je dan in de buurt bleef. Stel je voor dat je iets mis liep" Op het dak In de weekeinden ging Elly met haar vriendinnen te stappen. Van de ene naar de nadere gelegenheid. Naar UDI en naar St. Jan, tot diep in de nacht. En naar het Casino. Voordat de Oudeschilder meiden daar naar binnen gingen, klommen ze eerst even op het dak, om te zien wie er allemaal binnen zaten. Tijdens zo'n avondje uit ontmoette Elly man Fried voor de eerste maal. „Ik zal het nooit vergeten. Hij zat in de Oranjeboom, ik weet nog precies wat hij aanhad. Hij droeg een bruinige broek, met een petroleum-kleurig klein polo truitje. Met drie knoopjes onder z'n kin. „Wie is dat?" vroeg ik. Ik had hem nog nooit van m'n leven gezien. Hij kwam nooit op de boot, ik deed nooit boodschappen in Den Burg. In Oudeschild kon je toen bij wijze van spreken zelfs nog onderbroeken met zadelkruizen kopen. Maar Fried heeft gelijk wel indruk op me gemaakt, an ders zou ik nu niet meer weten hoe hij er toen uitzag." Doodeng „Als ik zondagsmiddags op de fiets met vriendinnen langs zijn huis reed, durfde ik beslist niet naar binnen te kijken. Ik vond het allemaal doodeng. Toen hij jarig was, vroeg hij of ik wil de komen. Ik nam al m'n vriendinnen mee. Later vroegen ze me of ik ge zien had dat hij z'n baard eraf had gehaald. Ik had niets gezien, want ik durfde amper te kijken." „Tegenwoordig gaat dat allemaal nor maler. Wij praten met onze kinderen over alles, maar vroeger had je het met over die dingen. Ik ben een keer in volle vaart achter van een brom mer gesprongen, alleen omdat die jongen voorstelde te doen „wat die mensen daar in het gras deden". Er lag een stelletje te zoenen langs de kant van de weg. Herejee, ik kreeg het Spaans benauwd." Cyclaam Na een jaar verkering met Fried te hebben gehad, trouwde Elly met hem. Haar baan bij Teso, waar zij in middels zes jaar had gewerkt, gaf zij eraan. Er lag een nieuw terrein voor haar open. De bloemenzaak van Fried. „In het begin was het ontzet tend wennen, want ik kon de ene bloem niet van de andere onderschei den. M'n eerste klant hielp ik toen we nog verkering hadden. Het was een politieagent die een kerststukje kwam kopen. Ik hoorde de winkelbel luiden terwijl ik stond af te wassen. Komaan, dacht ik. Eens moet het de eerste keer zijn. De man wou een kerststukje met een hyacintje. Ik pakte er gewoon één die ik mooi vond en reikte hem aan. Hij stond er even verwonderd naar te kijken en zei toen dat dit er één met een cy claam was. Met „vindt u die niet Foto's Bert Koning mooier dan?", heb ik me toen maar uit de situatie gered." „Door goed op m'n schoonmoeder en Fried te letten, heb ik het vak eigenlijk geleerd. Het is mooi werk. Maar toen de kinderen nog klein wa ren, vond ik het wel eens een gemis dat ik niet zomaar een dag met ze naar het strand kon gaan. Maar ik mag niet klagen, want oma Korten- hoeven deed heel veel." Zeilen De vrije tijd werd en wordt nog steeds voor een belangrijk deel op het water doorgebracht. Fried heeft een zeilsloep, waar het gezin al me nig vrij uurtje de zee mee op is ge weest. De kinderen weten niet beter. Dochter Louise ging al mee toen ze nog in de reiswieg lag, „Later deden we haar een zwemvest om. Het was er één met zo'n tuut, waardoor ze aan boord „de vliegende non" werd genoemd. De tijd vliegt. Als ik nu m'n zonen met drie, vier slagen het zeil zie hijsen, weet ik dat ze groot zijn geworden." Het varen zit de familie in het bloed. Alle vijf broers van Elly voeren, drie ervan waren kapitein bij Teso, één was er loods en één voer op een kot ter. Moeder Schagen werd dan ook regelmatig boven in de stuurhut ge roepen. „Daar stond een Siemens ra dar, met een voor- en een achteruit. „Goh," zei m'n moeder, „zo'n wasmachientje heb ik thuis ook, hartstikke makkelijk". Hadden m'n broers weer pret. M'n broer Klaas zit op het ogenblik in Brisbane in Australië. Die weet niet wat hij ziet als hij de krant daar openslaat. Ik wil even van de gelegenheid gebruik ma ken om hem de groeten te doen. Mag dat?" „Ach, we horen allemaal bij het wa ter en bij Oudeschild. Ik zou er nog wel willen wonen. Wie weet komt het er nog wel eens van. Maar wat er vroeger was, vind je er toch niet- meer. De tijd is niet stil blijven staan. Ook daar is veel veranderd." M.B. ijn geboorte was voor mijft moe- en vader, toen 50 en 55 jaar I, een complete verrassing. Ze iten niet dat ik op komst was. a eens gauw iemand halen, want lijkt wel of ik een kind krijg," lijnt m'n moeder vertwijfeld te iben geroepen. Het nieuws gons- over Texel. De baby kleertjes wer- n gelijk uit de hele buurt igedragen." Elly Kortenhoeven- ïagen, dochter van Dirkje en Al- t (Moppie) Schagen uit Oude- lild, is nu 48 jaar oud en moeder i drie kinderen. Samen met man id zwaait ze de scepter over een emenmagazijn. Haar drukke be an kan haar er niet van weerhou- n iedere dag even een bezoek aan haven of de dijk te brengen, leer of geen weer. We gaan ge- on." haar geboorte woonden nog vier 1 de vijf broers thuis. De onver- ichte komst van Elly liet hen niet beroerd. De concurrentie om haar it te mogen houden was groot, der Schagen maakte met behulp 1 de wekker een eind aan de ge- ;hten. De broers mochten haar lere dag drie minuten op schoot en Ian was het af. De jongste broer «as veertien jaar, de oudste al ge luwd. „Voor mij te oud als speelka- ftraad. Maar alleen ben ik nooit jeweest, hoor. Er waren heel veel tiéiden en jongens van mijn leeftijd n het dorp. En als ik daar niet mee speelde zat ik naar mieren te kijken. Die beesten hebben me altijd geïnte- Kseerd. Ik kan er nu nog uren op zitten studeren." Elly beschouwt haar geboortehuis aan de De Ruyterstraat (naast tim merman Johan Tromp) nog altijd als héér huis. „Gek eigenlijk, want er hebben in de tussentijd alweer drie Ivier andere gezinnen in gewoond. Maar ik heb daar m'n hele jeugd dóorgebracht en het ontzettend naar m'n zin gehad. Hoewel m'n vader en moeder veel ouder waren dan de ouders van de kinderen waar ik mee omging, heb ik daar nooit wat van gemerkt. M'n vader trok' veel met me op. Ging met me fietsen en dat soort dingen. Als hij naar een „mannen- beursie" ging, nam hij me ook mee. terwijl hij zat te praten, liep ik steentjes te zoeken. En toen hij nog (riste, mocht ik als klein kind mee als ée schuit de helling afging. Mooier «as er niet." Emmer stront De Oudeschilder jeugd bestond vol gens Elly in die dagen niet uit lieverd- es. „We haalden heel wat uit. Tegen ie tijd dat het luilak werd, gingen we net een hele groep meiden dégen ran tevoren pinksterbloemen plukken. Daar maakten we dan boeketjes van, lie we bij aardige mensen aan de feurkruk hingen. Vervelende mensen |vamen er minder goed af. Als die ie deur open deden, viel een door is met zorg aan de kruk bevestigde timer stront om." ok de haven, dagelijks speelterrein, erd door hen onveilig gemaakt. Met Jlen en planken die op de haven stonden werd op een keer, met ver eende krachten, de haveningang ge blokkeerd. „ledereen moest omrijden,dezelfde slag die je nu moet maken om om de haven heen te kun nen. De melkauto was het mooist, de bussen rolden alle kanten heen. Een paar vlogen er zelfs af. Op zulke mo menten waren we opeens allemaal weg. Nergens meer te vinden." „We waren eigenlijk altijd op de ha ven aan het spelen. Dat er nooit een kind is ingevallen, snap je nog niet. Bij de viskisten van Piet Kaan bouw den we altijd hutten. Als we thuis kwamen stonken we een uur in de wind. Naar de visschubben." West en oost De controverse „west en oost" speelde toen Elly jong was, nog sterk. „Vlak bij de kerk, in het wes ten, woonden de 'roemsen', zoals we dat toen noemden. Die gingen we met stokken te lijf. Niet echt menens hoor, want even later gingen we weer samen met ze zwemmen. De gevechten gingen geloof ik meer om het gebaar." Na de lagere school ging Elly naar de huishoudschool in Den Burg, waar ze met volle teugen genoot. „Ik geloof niet dat ik er nou zo erg veel aan deed, maar plezier hadden we daar voor tien. Ik geloof wel dat de mei den van Oudeschild echte 'rauwdou wers' waren. We stonden er om Er haalde niemand geintjes bij hem uit. Ik heb één keer ijswater op z'n stoel gelegd en daar was gelijk de kous mee af. Hij liet me meteen het kippenhok schoonmaken Als je je straf had gehad, praatte hij er nooit meer over. Hij was erg rechtvaardig." Hoewel ze op de huishoudschool van plan was visser te worden, liep het anders af. „Ik wilde eigenlijk hetzelf de werk doen als m'n vader. Lekker vissen en netten breien. Mijn hart lag bij de haven. Maar net in die tijd werden de ouwe schuiten vervangen door de kotters. Een verandering die me niet aansprak. Net voordat ik exa men zou doen, kwamen ze vragen of ik als serveerster op de Tesoboot wil de werken. Dat was me wat. Ik heb gezegd dat ik het eerst wilde probe ren, want ik vond het doodeng. In die tijd kwam je nooit van Texel af. De eerste keer dat ik meevoer had ik in Den Helder het gevoel dat ik een heel eind van de wereld was verwij derd. Ik was toen toch al zestien, maar blijkbaar nog enorm aan huis gebonden." Teso Elly trad niettemin in dienst en voer vanaf Oudeschild viermaal per dag naar Den Helder. „Je kunt het niet - meer vergelijken met tegenwoordig. In mijn tijd ging je eerst vragen wat de mensen wilden gebruiken, dan het bestelde brengen en later ging je nog bekend, het ondeugendst van alle maal. De aardappels vlogen door het lokaal. De naailerares zal ik nooit ver geten. We hebben het een keer ge presteerd om twee meiden met hetzelfde werkstuk naar haar tafel te laten gaan. De één kreeg een acht, de ander een zes. Ze had zo'n strak knoetje op haar hoofd. Als we bij haar tafeltje moesten komen, duwden we ongemerkt een zelfgemaakt vlag getje met een speld in die knoet. Op het eind van de les had ze een hele parade op haar hoofd staan." IJswater Stage lopen hoorde er ook bij. Elly belandde eerst bij oudere mensen, la ter bij meester Laan thuis. „Die man had op school echt de wind eronder. een keer om je centen. Je liep dus drie keer. Alleen in het hoogseizoen vroeg je aan vreemden of je gelijk mocht afrekenen. Maar bij bekenden haalde je dat niet in je hoofd. Dat dorst je niet, dat vond je gek." „De Texelse spraak heeft ook nog wel eens aanleiding tot misverstan den gegeven. Dan zei ik dat er broodjes met worst en 'kéés' waren. Begrepen ze niets van. Het was een heel leuke tijd, er viel van alles te be leven. Op een dag werd ik geroepen door een manspersoon. „Zeg, juf frouw", zei hij, „noemt u dit een kop koffie?" Ik zag er niets bijzonders aan, maar hij zei het maar een half bakkie te vinden. Met een hoofd als een biet heb ik toen de koffiepot ge pakt en zijn kopje tot de rand aan

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5