Vondst muskusrat geen eden voor paniek Leids rapport voorbode vergunningenstelsel? Rovers en Beumkes bowlingkampioenen Invloed bloembollenopmars op vogels onderzocht Oprichting van club „Vrienden v.d. Boys" ikanties Texelse holen bekend orronde popfestival ït twee rockformaties DERDAG 14 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Achtenvijftig bowlers speelden twee dagen in vier verschillende klassen om het Texels kampioenschap. Uit eindelijk bleken Tiny Kok (C/D da mes), Hans Lobato (C/D heren). Wil Rovers (A/B dames) en Rob Beum kes (A/B heren) de sterksten. Zij mo gen zich Texels kampioen bowlen 1991 noemen. Al tijdens de voorrondes gooide Tiny Kok een paar heel mooie games, twee maal 157 en 170. Tijdens de fi nale zette zij bovendien nog een 203-game op het bord en kwam uit op een eerste plaats. Met een kleine achterstand eindigde Debbie van der Slikke op de tweede plaats, gevolgd door Wendy Zutphen op de derde plaats. Van der Slikke gooide in de fi nale nog een game van 185 en Zut phen 170 en 162. Marja Burgman werd met 201 vierde en Corrie van der Slikke, die tijden de finale 177 en 170 gooide had net iets teveel ach terstand en belandde op een vijfde plaats. Bij de C/D heren kwam de plaatsing van aankomend talent Geert Bosscha als een verrassing. Hij plaatste zich als zesde en wist deze positie stevig vast te houden. Tegenstander Simon Verseput gooide in de voorrondes nog een mooie 200-game, maar zak te uiteindelijk van een tweede naar een vijfde plaats. Marco van der Vis uit Oudeschild belandde op een vier de plaats en Ard Plaatsman gooide zich met een 201 game net vijf pins tekort voor een tweede plaats, waar zich toen Marco van der Vis uit Den Burg nestelde. Hans Lobato gooide drie mooie games (193, 186, 198) wat hem een verdiende eerste plaats opleverde. Hogere klassen Bij de A/B dames gooide Gerry Ver seput tijdens de voorrondes al een 201-game. Tijdens de finales liep het echter niet zo goed en ze moest ge noegen nemen met een vijfde plaats. Corine Plaatsman wist met een 213-game haar vierde plaats te be houden en de als eerste geplaatste Mieke Flens gooide constant, maar wist toch niet hoger te eindigen dan op de derde plaats. Ingrid Witte gooi de in de derde game schitterend 233, wat de finale voor het publiek nog aantrekkelijker maakte. Wil Ro vers liet zich echter niet van haar stuk brengen en bowlde zich met 182, 208, 180 en 188 naar het Texels kampioenschap. Bij de A/B heren vielen al tijdens de voorrondes de nodige 200-games. Dennis Beumkes, Cees Kooiman, Piet Kok, Rob Beumkes en Rudy Mattner overschreden allen de grens van 200. Tijdens de finale vlogen de vonken van de baan en kon het publiek zijn hart ophalen. John van Schaik zakte door gebrek aan conditie van een derde naar een zesde plaats en Cees Kooiman eindigde als vijfde. Piet Kok speelde heel constant en klom van een zesde naar een vierde plaats, ter wijl de als vijfde geplaatste Peter Veldman ondanks games van 234 en 204 niet boven de derde plaats kon komen. Dennis Beumkes gooide prachtige games van 202 en 224, maar moest toch vader Rob met 224, 214 en 220 voor laten gaan als Texels kampioen. Ongeveer tweehonderd oud-leden en donateurs van Texelse Boys hebben een brief in de bus gehad met het verzoek lid te worden van de „Vrien den van de Boys". Een drieman schap, bestaande uit Hank Witte, Kick Smit en Piet Zegers, heeft zich op verzoek van het bestuur van de voetbalvereniging belast met de oprichting hiervan. Binnenkort, ver moedelijk nog deze week, zullen de aangeschreven personen telefonisch worden benaderd, zodat spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De „Vrienden"-club is geen nieuw fe nomeen, maar is vergelijkbaar met bijvoorbeeld de „Club van honderd" van SV Texel en de „Club van vijftig" van ZDH. De opzet is niet alleen om meer financiën voor extra activiteiten te verkrijgen, maar vooral ook om de betrokkenheid van oud-leden bij Texelse Boys te vergroten c.q. nieuw leven in te blazen. Het Boys-bestuur vindt dat de belangstelling voor het reilen en zeilen van de bijna 60-jarige vereniging vermindert, ondanks de vele activiteiten die jaarlijks plaatsvin den en de grote inzet van talrijke vrij willigers. Eén van de dingen die de „Vrienden van de Boys" willen orga niseren, is dan ook een minimaal één keer per jaar te houden contacta vond. Gehoopt wordt zo de banden tussen oud-leden en andere be langstellenden te herstellen. Andere doelen zijn: activiteiten ontplooien om spelers en supporters aan de ver eniging te binden, het aantrekkelijk maken voor de jeugd om bij Texelse Boys te komen voetballen, de kwali teit en gezelligheid van accommoda tie en spel bevorderen. „Kortom: de vereniging promoten, een face-lift ge ven", concludeert het driemanschap. Voor vijftig gulden per jaar kan men lid worden van de „Vrienden"-club. De vereniging „Vrienden van de Boys" zal los functioneren van Texel se Boys. Het bestuur van de voetbal club kan de „Vrienden" hulp en raad vragen, maar de „Vrienden" kunnen ook uit eigen beweging het Boys- bestuur adviseren en helpen. niet gespaard; ze zitten al op Schier monnikoog, Ameland en Rottum. Schadelijk Muskusratten hebben vlees met een fijne smaak. In België staan ze op het menu van menig restaurant, niet als muskusrat of bisamrat maar als „waterkonijn". Muskusratten zouden alom gewaar deerd worden als ze niet zo'n enorme schade zouden aanrichten. Ze graven meters diepe holen en nestkamers in slootkanten en dijken waardoor hele oevers worden ondermijnd en zelfs gevaar voor dijkdoorbraak kan ont staan. In het Nederlandse polderland wordt de muskusrat dan ook fel bestreden. Alleen al in de provincie Noordholland zijn 19 mensen die zich met niets anders bezig houden. Vorig jaar kostte de bestrijdingsactiviteit in deze provincie anderhalf miljoen gul den. Volgens het waterschap is het aan deze voortdurende en tijdig be gonnen jacht te danken dat Noord holland de provincie is met het kleinste aantal muskusratten. In te genstelling tot andere delen van het land is de bestrijding hier direct grootscheeps aangepakt toen nog maar enkele dieren waren gesigna leerd. Men had een les getrokken uit ervaringen in provincies als Utrecht, waar de bestrijding pas van start ging toen het al wemelde van de rat ten. Verzekering Dank zij de geringe „ratdichtheid" van Noordholland werden daar het afgelopen jaar „slechts" 970 mus kusratten gevangen. In Utrecht wer den er in dezelfde periode 70.564 verschalkt, in Zuidholland 62.622, in Gelderland 45.331 en in Friesland 68.041. Desondanks neemt het totale aantal muskusratten in Nederland nog steeds toe. Volgens Sytske Dijksen van EcoMare gebeurt dat tegen de verdrukking in. Zij meent dat de bestrijding geen enkel effekt oplevert en spreekt zelfs van een hetze. Daar is het Waterschap het allerminst mee eens. Vonk: „Het is waar dat het waarschijnlijk nooit zal lukken om de ratten totaal uit te roeien, maar ze worden door de bestrijding wel bin nen zekere perken gehouden". Ter ondersteuning van deze stelling ver wijst hij naar Noordholland, waar het aantal ratten het afgelopen jaar zelfs iets is teruggedrongen. Dank zij het geringe aantal ratten in Noordholland, zo redeneert het bestuur van het Waterschap, is de -kans dat Texel vanuit die provincie „besmet" wordt minder groot. Texel heeft dus belang bij de bestrijding in Noordholland. Om die reden heeft het Waterschap zich in 1985 aan gesloten bij de Commissie Muskus- rattenbestrijding van de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen en draagt bij in de kosten van de bestrijding. Vorig jaar bedroeg die steun f12.700,-. „Wij beschouwen dat als een goedkope verzekering", aldus H. Vonk die namens Texel in de commissie zit. Waalenburg. De betrokken waarne mer was er heel zeker van, maar de rat is nadien niet meer gesignaleerd en ook zijn op Texel nooit graverijen of andere door muskusratten veroor zaakte sporen gevonden ondanks naarstig „preventief speuren". Snel Het is best mogelijk en zelfs waar schijnlijk dat in de afgelopen jaren wel eens een muskusrat op Texel is aangekomen, maar er zijn er uiteraard minstens twee van verschillend geslacht nodig om nakomelingen te krijgen. Als dat ooit gebeurt, gaat het hard. Een vrouwtje werpt zeven tot acht jongen tegelijk en dat gebeurt drie tot vijf keer per jaar. Gebleken is dat de uitstekend zwem mende muskusratten de Westerschel- de kunnen oversteken, zodat wordt aangenomen dat ook het Marsdiep voor hen geen belemmering is. De rat die zondag bij paal 8 werd gevonden, kan de oversteek dus op eigen kracht hebben gemaakt. Het zou ook kun nen dat hij op een ijsschots of stuk hout is komen aandrijven. Het gevon den dier, volgens Sytske Dijksen van EcoMare een jong mannetje, heeft wellicht als gevolg van honger of uit putting de geest gegeven. Mooi beest De muskusrat, ook wel bisamrat ge noemd, draagt de wetenschappelijke naam Ondatra Zibethicus. De naam „rat" is feitelijk onjuist want ze ho ren tot de familie van de woelmuizen. Het zijn sympathiek ogende, mooie dieren met een prachtige glanzende pels, van boven zwart en naar onde ren bruin tot geelachtig. Ze vallen nooit mensen of dieren aan, versprei den - voor zover bekend - geen ziek ten, dringen nooit huizen of schuren binnen en houden zich uitsluitend in of bij het water op, waar ze leven van allerlei water- en oeverplanten. Muskusratten kunnen 40 centimeter lang worden. Daar komt dan nog de staart van 19 tot 28 cm bij, waaraan het dier ook door een leek met zeker heid kan worden herkend. Die dikke, gespierde zwemstaart is zijdelings sterk afgeplat en heeft daardoor de vorm van een paling. Muskusratten horen oorspronkelijk thuis in Noord-Amerika. Ze werden naar Europa gebracht waar ze in kwekerijen werden gefokt om het bont: bisam. Dieren die in de jaren twintig uit kwekerijen ontsnapten ble ken zich in de vrije natuur goed te kunnen handhaven en vermeerderen. Ze verspreidden zich snel over het continent. Vlak na de oorlog werden in Nederland de eerste muskusratten gesigbaleerd. Thans komen ze in het hele land zeer algemeen voor, vooral in Utrecht/Zuidholland en Gronin gen/Friesland. Ook eilanden bleven t op Texel een muskusrat werd gevonden, betekent niet dat fier zijn intrede op het eiland heeft gedaan. Wel is het een wijzing dat muskusratten in staat zijn op eigen kracht naar te komen, zodat een invasie in de toekomst allerminst is esloten. We moeten dus waakzaam zijn". is de nuchtere reactie van H. l/onk, hoofd technische dienst het Waterschap Texel op de 1st van een muskusrat, zonda- itend op het strand tussen paal 9. Het blijkbaar juist gestorven werd bij de duinvoet aangetrof- ioor André Smit uit Den Hoorn net zijn vriendin een strandwan- ig maakte. Uit de loopsporen in rand bleek dat de muskusrat uit chting van de duinen was imen. -é bracht het kadavertje naar ,/lare waar het voorlopig in de zries werd gelegd. De rat zal worden geprepareerd en in de EcoMare-collectie worden opgeno men als de eerste muskusrat die zich levend op Texel heeft opgehouden. Eerder? In het verleden zijn ook wel eens „Texelse" muskusratten gemeld maar die berichten riepen twijfel op. Enkele jaren geleden werd aan de dijkvoet nabij Oudeschild een overreden kada ver van een muskusrat gevonden, maar het is mogelijk dat dit met een vrachtwagen van het vasteland is meegekomen. Bij het waterschap is ook wel eens gemeld dat een zwem mende muskusrat was gezien, in fode muskusrat die zondag op het strand bij Den Hoorn werd gevonden. nieuwe gemeentelijke scholenge- inschap begint het nieuwe poljaar op 19 augustus. De basis- llen en het speciaal onderwijs ten het schooljaar 1991/1992 een ik eerder. Voor alle scholen begint lomervakantie in 1992 op 11 juli. Scholen hebben telkens gelijktijdig Intie. De herfstvakantie is van 12 En met 20 oktober, de kerstva- jie valt in de periode 21 decem- tot en met 5 januari, de lusvakantie begint op schrikkel- (29 februari) en loopt tot en met lag 8 maart, met Pasen hebben |cholen slechts kort vrij (van 17 pn met 20 april), maar daar staat |uitgebreide voorjaarsvakantie koninginnedag en bevrijdingsdag hover (30 april tot en met 10 I. Rond Hemelvaartsdag hebben ihcolen ook vrij (28 mei tot en [31 mei) en met Pinksterem (6 ïn met 9 juni) uiteraard ook. ens de voorronde van popfestival Noordpop breekt door" treden ondagmiddag 17 maart in Time de Helderse rockabilly-band shackles op en de Texelse for- •e Release It. 'evenement dat in Den Burg dt gehouden is er één in een és van voorronden die in Noord and worden gehouden, waarbij de r|ng in handen is van popdeskun- in. Zowel de Texelse band, die op Skaal gebied een eigen gezicht l als de Ramshackles spelen elk set van een half uur. De band lit de voorronden als beste te Schijn komt gaat door naar de fi- die op 29 maart in „De Boerde- n Schagen wordt gehouden. Het iden begint om 15.00 uur, de ïn9 is gratis. te teeltgebieden gebruikelijke teeltwij ze -jaar op jaar bollen- geeft meer verontreiniging. Voor de volksgezond heid, zo concludeert het onder zoeksteam, betekent deze wijze van wisselteelt geen bedreiging. Metingen in melk en vlees tonen niets aan. Er bestaat dus een tegenstrijdigheid. Aan de éne kant een lucratieve ex ploitatie van grasland, die ontlasting van het milieu tot gevolg heeft, aan de andere kant de verwachting dat bepaalde vogel soorten worden verdreven. Praktijk Jos Timmer, voorzitter van de Texelse afdeling van Bloembollencultuur, denkt dat de verwachting die in het rapport is gewekt niet op Texel van toepassing is. „Wij gebruiken al jaren grasland voor de bollen en andersom, nou, het stikt hier van de vogels." De bloembollenteler heeft het rapport nog niet onder ogen gehad, maar trekt de genoemde stellingen sterk in twijfel: „De kwekerijen verplaatsen zich vanuit de intensieve gebieden naar nieuwe terreinen. Enerzijds ne men bollen de plaats van bestaand grasland in beslag, maar op andere plekken zie je meer gras verschijnen." De voordelen van verse bollengrond zijn talrijk: betere opbrengst, minder bestrijdingsmiddel, minder kunstmest, een betere grondstructuur en daar door een betere water- en voedsel- huishouding. Tal van zaken die zowel het bodemleven als de vogels ten goede komen, aldus de bloembollen voorman. Gevolgen Veel gevolgen zal het rapport voor Texel ook niet hebben, volgens on derzoeker Frank de Jong. De veelge- ziene combinatie hier van bollenteelt in samenhang met akkerbouw heeft geen invloed, de combinatie gras land/bollenteelt komt niet zo vaak voor en gespecialiseerde kwekerijen zijn ook dun gezaaid hier, aldus de Leidenaar. „Eigenlijk hebben we nog te weinig gegevens over Texel." land aan derden voor veehouders steeds lucratiever. Bovendien moet eens in de zoveel jaar het gras toch worden vernieuwd om aan de kwali teitsnormen te voldoen. Steeds vaker wordt deze graslandvernieuwing ge combineerd met éénjarige bollenteelt. Tegenstrijdig Zowel bollenteler als veehouder lijken dus gebaat bij deze „reizende bollen- kramen". Daarnaast wordt bij deze wijze van bollenteelt het zo belangrij ke milieu door verminderde toepas sing van grondontsmettingsmiddelen belangrijk gespaard. De in permanen- Graslandpercelen die plaats maken voor oprukkende bollenvelden, volgens Leidse we tenschappers worden weidevogels er ..tuure luurs" van. „De uitslag van het onderzoek is voorlopig. Vogeltellingen moeten onze vermoedens nog bevestigen, pas dan zal de provincie beslissen over even tuele maatregelen", aldus de Leidse wetenschapper Frank de Jong, die toegeeft dat de effecten van graslandverbetering door boeren in combinatie met éénjarige bollenteelt slechts vanachter hun bureau's zijn bestudeerd. „We zijn het veld nog niet ingeweest, er zijn nog geen daadwerkelijke vo geltellingen verricht." Voor hun on derzoek baseerden de wetenschappers zich op de in be scheiden mate aanwezige literatuur over dit onderwerp. Volgens Frank de Jong zijn er feitelijk maar weinig ge gevens bekend. Vogelpopulatie Weidevogels, zoals de grutto, kievit en tuureluur, zouden door het „scheuren" (frezen gevolgd door ploegen) van grasland minder leefge bied krijgen, bovendien is de ver wachting dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen nadelige gevol- Weidevogels kunnen in hun bestaan worden bedreigd als bestaande graslandpercelen in toenemende ma te moeten wijken voor de voort schrijdende bloembollenteelt. Dat is de conclusie uit een onderzoek dat is gedaan door het Centrum voor Mi lieukunde van de Rijksuniversiteit in Leiden. Of bollentelers daardoor aan banden worden gelegd is nog maar de vraag. Het provinciaal bestuur moet het natuurbelang nog afwegen tegen de economisch gevolgen van een vergunningenstelsel. gen heeft voor de vogelpopulatie. „We doelen hier met name op de gespecialiseerde bollenteeltbedrijven die op de lichtere kleigraslanden van Westfriesland en in De Beemster op grote schaal land huren van de boeren. Door het Meerjarenplan Gewasbe scherming, waarmee het rijk de land bouwers een verminderd gebruik van bestrijdingsmiddelen heeft voorge schreven, zien bollentelers zich steeds meer genoodzaakt onbesmet te grond in gebruik te nemen, waar door de percelen steeds meer verspreid komen te liggen. Door quo tering van melk en daling van de melkprijs wordt het verhuren van

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7